IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 96 97 98 99 100 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 27 2016, 02:33 PM
Mesaj #2911

Guests

http://www.descopera.ro/teoria-conspiratiei/4181692-eminescu-moartea-misterioasa-a-unui-geniu

Eminescu

În anul 1882, poetul îi mărturisea Veronicăi Micle:

"TIMPUL acesta m-a stricat în realitate cu toată lumea. Sunt un om urât şi temut, fără nici un folos … , unul din oamenii cei mai urăţi din România … Naturi ca ale noastre sunt menite sau să înfrângă relele, sau să piară, nu să li se plece lor".

Go to the top of the page

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jun 28 2016, 02:03 PM
Mesaj #2912

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 369
Inscris: 10-July 14
De la: Bucureşti
Utilizatorul numarul: 33 042

Citeaza (fgh @ Jun 26 2016, 12:07 PM) *
Fanatismul nu se pedepseşte oare, pe la noi ?
Poate că măcar se tratează ...

Citeaza (fgh @ Jun 26 2016, 12:19 PM) *
Mai ieri-alaltăieri vă închinaţi la cruce, acum la drapel, mâine la ... ce ? Sau la cine ?
Asta nu ar fi o problemă în sine, dacă nu aţi avea pretenţia ca toţi ceilalţi să vă urmeze în fanatismul Dumneavoastră, afectând astfel dreptul de a alege al cetăţeanului, respectiv dreptul de a alege al omului, dat de Dumnezeu.
Reglementările restrictive sunt apanajul celor limitaţi intelectual, libertatea fiind motorul progresului şi al bunăstării.
Acesta este un spaţiu de exprimare pentru atei, nu uitaţi asta, iar ateii care recunosc acest ateism al lor în public nu sunt receptivi la prostiile unor dezechilibraţi.
Puteţi continua, nu-i vorbă, dar veţi lătra în van pe tema asta, lipsa de bun-simţ constituind principala piedică în receptarea mesajelor de către cei care obişnuiesc să se plimbe pe această alee culturală dedicaţă lor.

Pe 26 iunie curent a fost Ziua Drapelului Național. Bunicul meu a luptat și a căzut sub faldurile lui undeva prin Munții Tatra. Mi-am postat mesajul cu gândul la el și la toți cei care, la fel ca el, au murit pentru Țară. Mărturisesc că atitudinea Dv. m-a mâhnit profund.

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jun 28 2016, 02:05 PM
Mesaj #2913

Membru veteran

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jun 28 2016, 02:18 PM
Mesaj #2914

Membru veteran

SĂ ALEGEM CURAJUL DE A TRĂI!

-I-

Problema națională va exista cât timp va exista şi Poporul nostru. Așezarea geografică ne-a obligat, ne obligă și ne va obliga să ne confruntăm mereu cu adversari mai puternici ca noi. A fi sau a nu fi e, în concizia ei tragică, formula vieții noastre. Un mod bun de abordare a problemei naționale e apărarea fermă a tot ce e românesc.

În ultimii douăzeci şi șase de ani problema națională a fost ignorată. Ideea românească, sentimentul românesc sunt în regres. Martori sunt Ţara şi sufletele noastre. O Națiune care se neglijează pe sine nu imprimă Ţării pecetea sufletului său. Ce am făcut cu chipul blând al României?

La sate stilul caselor, îmbrăcămintea, viaţa de Familie sunt tot mai străine de tradițiile noastre. La orașe aspectul şi limbajul comerțului, reclamele, clădirile noi nu au nimic românesc.

Ne rămâne, e adevărat, reduta sufletelor noastre, dar şi ea se clatină. Sunt tot mai mulţi cei care nu mai păstrează în inimile lor decât urme vagi ale ideii naționale, ale idealului românesc, ale datoriei de român. Într-o zi am pus o întrebare simplă unor prietene: „Ce e un român?” şi ele mi-au răspuns cu toată seriozitatea: „E o persoană care nu știe cine e.” Prietenele mele mi-au relevat imprecizia, confuzia noastră în chestiuni vitale. Şi câte atitudini, câte slăbiciuni nu ne arată ce suflet șovăielnic avem!

-II-

Principalul barometru al vieții noastre naționale e starea limbii române, legătura ei cu inimile noastre. A crescut numărul celor care vorbesc şi scriu mai bine românește, dar a crescut şi numărul celor care nu se mai simt atașați de română. Ar trebui să luăm în serios acest avertisment. Limba noastră maternă riscă să ajungă pe un plan secund.

Avem o viaţă economică anapoda. De douăzeci şi șase de ani repercusiuni teribile au adus în aproape fiecare cămin suferință şi chiar mai mult decât suferință, umilință. Ignorarea fenomenală a raporturilor dintre economic şi naţional ne afectează nu doar viaţa materială, ci şi demnitatea şi libertatea.

Răul nostru are un nume: disoluția sentimentului naţional. E uluitor că unii spun că suntem naționaliști, când de fapt ne-am abandonat idealurile şi am frânt aripile aspirațiilor noastre. Ideea de Națiune, ideea de Stat românesc, de Ţară nu mai sunt un imperativ viu pentru o parte dintre noi. Am devenit un Popor care nu mai știe ce vrea şi încotro se îndreaptă și niciun Popor care şi-a pierdut busola nu a putut să-şi dea o viaţă coerentă, dreaptă şi viguroasă.

-III-

Evoluția actuală a Europei şi a lumii e neliniștitoare. Niciodată sufletul şi viaţa nu ne-au fost mai amenințate. Dar cu amenințări teribile ne-am confruntat mereu. Lupta strămoșilor noștri cu puhoiul migrator, după părăsirea Daciei de către romani, a fost dură. Cine, în anul 271 d.H., ar fi pariat pe viitorul nostru? Şi totuşi nu am pierit.

Se face simțită în lume o atmosferă puţin favorabilă Țărilor și Națiunilor. Dar trebuie să vedem în asta o fatalitate mai presus de virtutea defensivă a unui Popor dârz, decis să reziste? Nu! În faţa factorilor distructivi externi ceea ce se poate vedea la noi sunt forțe de reacție inactive, funcții de veghe care nu se exercită şi sentimente naționale care sunt contracarate.

Suntem în posesia unor comori inestimabile: o cultură originală şi o Religie capabilă prin bogăția sa spirituală să formeze oameni virtuoși, Familii puternice şi o Națiune omogenă. Ce ne împiedică să le cerem legal, pașnic acelora dintre politicienii noștri, preocupați doar de propriile lor interese, să-şi facă datoria faţă de Națiune şi de Ţară? Ce ne împiedică să luăm din cultura noastră, din credința noastră creştin ortodoxă tot ce ne pot oferi?

-IV-

Nu prea avem de ce să facem caz de faptul că suntem români, se vor grăbi să spună unii. Dintre miracolele trecutului, miracolul românesc nu e cel mai răsunător, dar e neîndoielnic cel mai emoționant şi nu există oameni generoși pe care să nu-i impresioneze. E incontestabilă tăria morală a unui Popor care prin dârzenie, statornicie şi voinţă şi-a refăcut Statul şi unitatea după două mii de ani de istorie potrivnică.

Să nu ne renegăm calitatea de români e o necesitate din punct de vedere economic. Ce mai păstrează Ţara noastră din originalitatea sa românească e un capital considerabil. De refacerea specificului nostru naţional va beneficia întreaga economie. Români profund, români până în străfundul sufletului, ni se va întâmpla ce i se întâmplă oricărui Popor care îşi păstrează identitatea, vom deveni creatori de produse industriale şi artistice originale cu mare căutare pe piaţă. Calculați locurile de muncă şi sumele enorme pe care le-am pierdut, pentru că nu ne-am condus afacerile cu simț patriotic sau măcar cu bun-simț! Dacă avem un nivel de trai scăzut, nu e din cauză că am fost prea români, ci pentru că nu am fost destul de români.

-V-

E un fenomen social curent într-o Ţară dominată ca o parte a populației să pactizeze cu străinii. Se pare că un astfel de rol a fost atât de dorit de unii că nici nu vor să mai audă de altceva. Îi rog pe acești concetățeni ai noștri să nu uite că sunt români.

O mare responsabilitate le revine gânditorilor, scriitorilor, publiciștilor, artiștilor. Nu pledez pentru înregimentarea intelectualității sub drapelul naţional, deşi e de dorit. Ar fi însă excesiv dacă aș vrea ca unii intelectuali să nu mai susțină globalizarea, laicizarea şi imoralitatea? În momente grele, ca acum, nu ar fi de datoria tuturor intelectualilor noștri ca, uneori, să coboare în for pentru a ajuta Poporul să-şi rezolve problemele de viaţă colectivă?

-VI-

Nu ne poate fi indiferent nouă, ca ortodocși, că suntem un Popor mare sau un Popor mic, un Popor sclerozat, demn de dispreţ sau un Popor robust şi mândru. Când ne lăsăm viaţa publică să se degradeze, când părem că nu putem face din Ţara noastră un Stat puternic, când în faţa adversităților luăm o atitudine resemnată, dezmințim vitalitatea şi demnitatea ortodoxismului nostru.

Credința noastră creştin ortodoxă ne învaţă smerenia faţă de Dumnezeu şi supunerea faţă de autoritățile legitime, nu slugărnicia, servitutea, închinarea la arginți, imoralitatea abjectă, tăcerea lașă. Nicio altă credinţă nu a arătat omului, ca ortodoxia, măreția lui de purtător al chipului lui Dumnezeu. Să nu trăim în genunchi, să ne ridicăm, să ne apărăm pașnic, dârz, perseverent ființa națională şi sufletul. Între a dispărea resemnaţi şi a trăi curajos să alegem curajul de a trăi.

Pârvu Ana Maria

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 28 2016, 05:33 PM
Mesaj #2915

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jun 28 2016, 02:03 PM) *
Pe 26 iunie curent a fost Ziua Drapelului Național. Bunicul meu a luptat și a căzut sub faldurile lui undeva prin Munții Tatra. Mi-am postat mesajul cu gândul la el și la toți cei care, la fel ca el, au murit pentru Țară. Mărturisesc că atitudinea Dv. m-a mâhnit profund.

Cu tot regretul pentru bunicul Dumneavoastră, bunicii mei şi ai tuturor celor care şi i-au pierdut pe front, cu toată înţelegerea pentru mamele, soţiile, copiii care şi i-au pierdut pe front pe cei dragi, trebuie să recunoaştem că nu fanatismul lor pentru drapel i-a dus la moarte, ci idioţenia unor dezechilibraţi, care au folosit statele, puterea administrativă, manipularea, propaganda, ameninţarea, şantajul, abuzul, pentru a determina mase uriaşe de oameni să se omoare între ei pentru nişte orgolii materialiste şi ambiţii de prădători.
Nici o explicaţie raţională nu poate fi adusă pentru genocidele războaielor, iar cei care le-au declanşat au fost, sunt şi vor fi în veci blestemaţi de umanitate.
Nu înţeleg ce v-a mâhnit, faptul că a murit sub drapel, că a murit la comanda cuiva, că a murit fără a fi un erou recunoscut, că a murit ... pur şi simplu ... ? ...
Oricare ar fi răspunsul, să foloseşti moartea violentă a unui om, fie el şi bunic ori străbunic, pentru a restricţiona nişte drepturi fundamentale, mi se pare o atitudine la fel de respingătoare ca şi violul.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 28 2016, 05:53 PM
Mesaj #2916

Guests

Şi, ca să completez,

Da, încă mai sunteţi ce aţi fost şi am convingerea că vă doriţi să fiţi mai mult decât aţi fost. Aceasta este dorinţa, speranta, idealul, visul firesc al oricărui personaj care nu a fost, în realitate, nimic la viaţa lui, cu excepţia unei ameninţări din umbră pentru libertate, pentru frumos, pentru linişte, pentru prosperitate, pentru progres, pentru speranţă şi aşa mai departe.

Dar totul se termină într-o zi, şi în final Binele învinge Răul, întotdeauna. Chiar dacă nu în timpul vieţii noastre, dar este în evoluţia firească a naturii ca Dumnezeu să domine Diavolul.

Urmaşii şi urmaşii urmaşilor mei mai au o şansă, pe când ai celor care restricţionează, interzic, ameninţă, şantajează, abuzează, parazitează şi frânează nu mai au niciuna, în viitor.

În urma noastră rămân realizări, nume, fapte, plusuri valorice şi spirituale. În urma celor enumeraţi rămân doar oase goale, anonime, şi blesteme dedicate.

Aceasta este nemurirea, acesta este scopul existenţei umane. Existenţa non-umană are ca scop doar împlinirea unor necesităţi imediate şi satisfacerea unor reflexe, mai jult sau mai puţin condiţionate.

Toţi suntem muritori, dar, vorba poetului, "nu e totuna leu să mori/ori câine-nlănţuit". Asta este filozofia vieţii unui ateu autentic. Ateii mincinoşi, care se dau credincioşi în public, cu făţărnicie, dar în realitate sunt pui de diavoli au doar o filozofie materialistă: "după mine, potopul ... "

Istoricul Stephen Henry Roberts a zis: “Eu sustin ca suntem amandoi atei. Eu cred in mai putin cu un zeu ca tine. Atunci cand o sa intelegi de ce tu ii respingi pe toti ceilalti zei posibili, o sa intelegi de ce eu il resping pe al tau”.
Sursa: samharris.org

Credinţa este subiectivă, depinde de cel care crede şi de cel în care crede. Ştiinţa este obiectivă, exprimând exclusiv o realitate, ceva care există.

Faptul că un savant ilustru, Giordano Bruno, a fost ars pe rug în public, la ordinul subiectiv al unui idiot fricos, nu a determinat nici Pământul să se oprească din rotaţia sa, nici Soarele să se rotească în jurul Pământului şi nici pe Dumnezeu să asculte, în obiectivitatea sa, de credinţa acelui idiot.

Faptul că un alt savant ilustru, Charles Darwin, a fost ameninţat, şantajat, blestemat sau tratat cu alte creştinisme specifice de către biserici nu a schimbat originea speciilor, iar omul tot dual a rămas în natura şi comportamentul său, dovedind în mod obiectiv că acesta avea dreptate în ceea ce afirma, argumentat, în scrierile sale.

Faptul că cineva exercită presiuni asupra mea să tac şi să accept tot felul de susţineri mincinoase, subiective, chiar dacă m-ar convinge şi aş face-o, tot nu va schimba realitatea. Dumnezeu va rămâne simbolul Binelui şi al Înţelepciunii, fiind creatorul lumii şi donatorul ei către oameni, gratuit şi fără pretenţii. Va rămâne şi simbolul oamenilor care îi seamănă la caracter şi la comportament. Iar închinăcioşii la idoli vor rămâne tot cum au fost, adică tot oameni contrafăcuţi. În vreme ce aceia care îi îndrumă către dependenţă prin supunere, prin închinare şi prin plata unor taxe de protecţie de orice fel rămân şi ei doar nişte unelte ale diavolului, dovada fiind chiar modul în care se manifestă – invective, ameninţări, şantaj, minciuni, instigare la rele, nerespectarea decalogului, adunarea de avere şi abuzul de putere.

Diferenţa dintre ceea ce este (adică obiectivitate) şi ceea ce ai vrea să fie (adică subiectivism) este chiar diferenţa dintre ştiinţă – care exprimă ceea ce se ştie despre lume şi se poate dovedi – şi credinţă – care exprimă ceea ce poate fi închipuit, dar nu poate fi dovedit. Atâta timp cât ştiinţa şi credinţa se manifestă în slujba binelui, sunt binevenite şi bine primite în comunitatea umană. Când însă se manifestă în slujba răului, ambele sunt unelte ale diavolului.

Alegeţi ce doriţi dintre Rău şi Bine, şi luaţi-vă apoi răsplata binemeritată.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 28 2016, 06:06 PM
Mesaj #2917

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jun 28 2016, 02:18 PM) *
SĂ ALEGEM CURAJUL DE A TRĂI!

Pârvu Ana Maria

Şi ce aţi făcut, concret, Dumneavoastră, prietenele Dumneavoastră, prietenii care vă citează şi prietenii acestora pentru a frâna aceste tendinţe, pentru a le contracara, pentru a apăra Ţara, Drapelul, Limba, Tradiţia etc. de ceea ce vă plângeţi aici că se întâmplă ? Aţi înălţat rugăciuni fierbinţi la un neascultător, aţi plătit arginţi murdari unui furnizor de servicii pre-plătite care nu oferă factură şi garanţie pentru ce prestează, sau doar v-aţi plâns singuri - singure - de milă, precum tânăra aia din povestea cu drobul de sare ?

Pentru că patriotismul real implică şi acţiune, nu doar plânsete şi scâncete în surdină. Implică apărarea proprietăţii materiale, a simbolurilor naţionale, implică sacrificiu şi luptă, luptă, nu vorbărie.

Ce aţi făcut, deci, în cei 25 de ani de răutate anti-naţională ?

+Quote Post
Vizitator_ioi !.
mesaj Jun 28 2016, 06:54 PM
Mesaj #2918

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jun 28 2016, 02:05 PM) *

Tari în clonţ sau papagali ? biggrin.gif
Un cap de păsărică trântit cu photoshop pe tricolor nu e semn de vitejie ! laugh.gif

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jun 30 2016, 03:33 AM
Mesaj #2919

Membru veteran

DE-AM SĂ UIT...
autor necunoscut

Iubită mamă de-am să uit,
Cum dulce tu m-ai legănat,
În miez de nopţi
Sub ale prispei albe bolţi,
Să fiu iertat!

Iubite tată de-am să uit,
Coasa ce-n mână tu mi-ai dat
Şi primul snop,
Ce-n dimineaţă l-am legat,
Să fiu iertat!

Iubite dascăl, de-am să uit
Întâiul "A", ce-am desenat
Tremurător
Sub aurul castanilor,
Să fiu iertat!

Iubita mea de voi uita
Întâiul "Te iubesc" rostit,
În parc târziu,
Lângă lacul argintiu,
Să fiu iertat!

Copilul meu, de-ţi voi uita
Întâiul gângurit sfios,
Ce m-a chemat
În noapte lângă micu-ţi pat,
Să fiu iertat!

Prietene, de voi uita
Priceperea, căldura ta,
Ce-n munca mea
Mereu cu drag mă ajuta,
Să fiu iertat!

Dar dacă-n luptă voi uita,
Prin plumb, prin foc şi prin nămeţi,
Cuvântul ce ţi-am dat cu jurământ,
Tu, Patria mea, să nu mă ierţi!

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jun 30 2016, 03:35 AM
Mesaj #2920

Membru veteran

JUR...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 30 2016, 10:51 AM
Mesaj #2921

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jun 30 2016, 03:33 AM) *
DE-AM SĂ UIT...

Dar dacă-n luptă voi uita,
Prin plumb, prin foc şi prin nămeţi,
Cuvântul ce ţi-am dat cu jurământ,
Tu, Patria mea, să nu mă ierţi!

Ai grijă ce-ţi doreşti, pentru că s-ar putea să se împlinească ...

Şi nu doar în luptă, ci şi în vreme de pace. La urma urmei, de ce să ne iertăm trădătorii, şi să-i mai hrănim din munca noastră, când tot ce merită este ... trădarea ?

Doamne, dă, aşa să fie ! AMIN !!!

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 30 2016, 10:52 AM
Mesaj #2922

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jun 30 2016, 03:35 AM) *
JUR...

Şi ... ? Cum ţi-ai respectat jurământul ? Trădând-o ?

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jun 30 2016, 01:01 PM
Mesaj #2923

Membru veteran

Citeaza (fgh @ Jun 30 2016, 10:51 AM) *
Ai grijă ce-ţi doreşti, pentru că s-ar putea să se împlinească ...
Şi nu doar în luptă, ci şi în vreme de pace. La urma urmei, de ce să ne iertăm trădătorii, şi să-i mai hrănim din munca noastră, când tot ce merită este ... trădarea ?
Doamne, dă, aşa să fie ! AMIN !!!

Întâi de toate să ne punem la adăpost Țara, pentru că fără ea nu putem exista ca Popor, apoi cu înțelepciune, pașnic, legal, creștinește vom rezolva și problema trădătorilor.

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jun 30 2016, 01:09 PM
Mesaj #2924

Membru veteran

Citeaza (fgh @ Jun 30 2016, 10:52 AM) *

Susțineți-vă acuzațiile cu dovezi, altfel vor fi considerate calomnii.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 30 2016, 02:37 PM
Mesaj #2925

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jun 30 2016, 01:01 PM) *
Întâi de toate să ne punem la adăpost Țara, pentru că fără ea nu putem exista ca Popor, apoi cu înțelepciune, pașnic, legal, creștinește vom rezolva și problema trădătorilor.

Da ... de exemplu, peste 40 de ani. Sau peste 100, că e secret de stat ...

Ce înţelegem prin a ne pune la adăpost Ţara, de exemplu ?

Ce înseamnă paşnic, legal şi creştineşte ? Că de înţelepciune nu are rost să discutăm cu ateii ...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 30 2016, 02:38 PM
Mesaj #2926

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jun 30 2016, 01:09 PM) *
Susțineți-vă acuzațiile cu dovezi, altfel vor fi considerate calomnii.

Mă bucur că nu vă simţiţi vizat, aştept reacţiile celor care se simt.
Mulţumesc.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 30 2016, 03:01 PM
Mesaj #2927

Guests

Citeaza (fgh @ Jun 30 2016, 10:52 AM) *

Am vazut si io, pe canalu de Super, cum Marmureanu a demonstrat cum ca Ghebu si-a tradat patria.
Duamneee, ce nevorbit esti vere! Si n-ai 2 vorbe asijderea! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_ioi !.
mesaj Jun 30 2016, 05:19 PM
Mesaj #2928

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jun 30 2016, 03:35 AM) *
JUR...

Înţeleg... când e vară şi e soare, stau ţânţarii la hotare ! biggrin.gif
Dar în rest, de cine o aperi ? Și cu ce, tancuri vechi de peste 50 de ani ? huh.gif

p.s. (pentru musafiri nepoftiţi) Buey, fiţi solebri ! Care aţi mâncat fasole bătută, nu vă daţi aere că se duce naibii toată încărcătura momentului ! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 30 2016, 06:29 PM
Mesaj #2929

Guests

https://www.youtube.com/watch?v=OScghDKNiE8 biggrin.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_ioi !.
mesaj Jun 30 2016, 07:04 PM
Mesaj #2930

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 30 2016, 06:29 PM) *

laugh.gif

E molipsitor ! biggrin.gif

https://www.youtube.com/watch?v=li5-NyB4QSE

+Quote Post
Vizitator_alien attack.
mesaj Jun 30 2016, 07:39 PM
Mesaj #2931

Guests

https://www.youtube.com/watch?v=jMXV0_cE-jQ biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_les 3 mousquetaires.
mesaj Jun 30 2016, 08:24 PM
Mesaj #2932

Guests

https://www.youtube.com/watch?v=jnk15Wf6xMU biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Ghebu.
mesaj Jul 5 2016, 12:06 PM
Mesaj #2933

Guests

+Quote Post
Vizitator_Ghebu.
mesaj Jul 5 2016, 12:08 PM
Mesaj #2934

Guests

+Quote Post
Vizitator_wahaha.
mesaj Jul 5 2016, 04:00 PM
Mesaj #2935

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 5 2016, 12:06 PM) *

...rasini nu-me-roa-seee stalinisto-religioase !!!

o societate ca sa functioneze si sa poata fi suficient de "fecunda" cat sa nu intre in spor negativ are nevoie de :

LOCURI DE MUNCA DECENT PLATITE, stabilitate economica, stabilitate politica, institutii si oameni integri

s'apoi om vedea cum e cu famelia, cati copii, daca merita sa-i aduci intro lume de k.k, doar dintr-un impuls egoist, si ca sa ajunga mai tarziu negri pe plantatiil, sau sa-si verse sangele in numele unor konducatori psihopati, etc...

Ghebule esti dus rau cu pluta...sincer.
Nu mai prosti lumea, nu te prinde rolul de lup moralist!(oricum n-ai succes biggrin.gif )

Faci jocul jegurilor imbuibati de la buget, cu guler alb si mertzan cu sofer la scara, care angajeaza sclavi cu salariul minim pe economie, santajandu-i cu "religia", imnul si drapelul, dar nema moralitate.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 6 2016, 05:51 PM
Mesaj #2936

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 5 2016, 12:06 PM) *

Aşa cum au arătat, de-a lungul vremurilor, filozofii sau cercetătorii sociali, orice societate, ca să trăiască şi să dureze, are nevoie de:
1 – condiţii naturale de viaţă; acestea pot fi înlocuite şi de unele artificiale, dacă societatea este tehnologizată, bazându-se deci pe ştiinţă şi nu pe credinţă în ceea ce întreprinde şi creindu-şi singură mediul necesar, neaşteptând pomeni divine.
2 – echilibru natural între fecunditate şi prădători; acest echilibru poate fi asigurat şi în mod artificial, dacă societatea este suficient de tehnologizată.
3 – un scop al existenţei raţional; atunci când este religios, acesta poate duce la sacrificarea membrilor societăţii până la dispariţie în situaţii de catastrofe naturale, de către clerici josnici, perfizi, antisociali.

Autoritatea este necesară doar în cazul membrilor needucabili ai unei societăţi. Cei educabili ascultă, învaţă şi aplică, pe când cei needucabili au nevoie de dresaj, adică li se creează reflexe doar prin răsplată şi pedeapsă, de către o autoritate oarecare.

Familia este o componentă a societăţii, apărută doar ca urmare a evoluţiei. Există o majoritate de vieţuitoare – plante şi animale – care nu au avut niciodată o familie, dar există, se perpetuează şi prosperă de miliarde de ani. Există şi vieţuitoare care îşi formează familii pe viaţă fără a fi educate în morala creştină. Asta nu le-a scutit însă pe unele de la dispariţie, atunci când nu s-au mai adaptat la schimbările climatice ori nu au făcut faţă prădătorilor.

Numărul familiilor legal constituite, în societatea românească, scade din cauza rapacităţii prădătorilor, a mafiilor care exploatează tot mai flămânde resursele statului, împiedicând ridicarea condiţiei umane a membrilor nemafioţi ai societăţii. Dacă ar avea locuinţă, loc de muncă şi speranţă de progres social garantate de societate, tinerii s-ar constitui în familii cu mare drag.

Numărul copiilor în familiile cu părinţi responsabili scade din cauza scăderii şanselor de a le asigura condiţii de viaţă superioare celor pe care le-au avut ei. Numărul copiilor în familiile cu părinţi iresponsabili rămâne constant ridicat, acestora nepăsându-le dacă urmaşii lor vor fi sau nu fericiţi în viaţă.

Pentru a creşte numărul familiilor şi a copiilor de calitate, societatea trebuie să investească în viitor, nu în prădători sau paraziţi. Iar dintre prădători fac parte politicienii şi interlopii, dintre paraziţi politicienii şi clericii, iar dintre victime oamenii de calitate, concurenţii sociali ai acestora – adică ateii.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 6 2016, 05:58 PM
Mesaj #2937

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 5 2016, 12:08 PM) *

AUTOBIOGRAFIE ... ?!?

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 6 2016, 06:02 PM
Mesaj #2938

Guests

În general, în mediul academic, se spune că valoarea nu are nevoie de publicitate, pentru că iese în faţă singură, mediocritatea are nevoie de o oarecare publicitate pentru a fi utilizată iar non-valoarea are nevoie de propagandă pentru a fi remarcată.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 9 2016, 03:22 PM
Mesaj #2939

Guests

Afirmaţia unui plagiator disperat că astăzi, în Romania, transportul feroviar de călători e un lux m-a făcut să zâmbesc nostalgic. În copilăria şi tinereţea mea, era, într-adevăr, un lux, şi încă un lux autentic. Dar azi ...

Azi, tehnologia este peste tot, accesibilă şi indispensabilă, în Romania. Sau, mă rog, aproape peste tot ... Faptul că nişte excroci au adăugat, pe bani grei, unor rable nişte butoane, motoraşe şi afişaje inutile, doar pentru a transfera de la buget nişte fonduri unor paraziţi nu a transformat trenul într-un lux, ci doar au vopsit ambalajul unui serviciu expirat calitativ, alterat, execrabil ca prestanţă şi prestaţie. Doar climatizarea merită banii ...

Majoritatea celor care citesc ce scriu eu aici au sub 50 de ani, poate chiar sub 30. S-au născut cu tehnologia la uşă şi nici nu sunt capabili să îşi închipuie ce dezvoltare spectaculoasă a avut această tehnologie în ultimul veac.
Eu am prins această evoluţie în toată splendoarea ei, şi o pot aprecia ca atare, ca şi pe cei care au inventat-o, dezvoltat-o, aplicat-o, implementat-o în viaţa de zi cu zi.

Când eu am devenit conştient de mediul în care trăiesc, radioul era la fel de rar ca acum elicopterul. Era accesibil şi populaţiei, dar câţi îşi permiteau să-l cumpere ? Pe la noi, mai nimeni. Automobilul era la fel. Specialiştii IT de atunci erau mecanicii. Apropo, oare câţi din inginerii de azi ştiu că acum un secol, inginer era numit doar specialistul în motoare termice ? Şi nu mă refer la motoarele pe benzină ...

Aşa că, în tinereţe, eu am avut radio şi bicicletă, şi eram printre cei mai dotaţi tehnologic tineri ai epocii. Dar mi-am permis să-i comand lalele din Olanda doamnei, la nuntă, şi acelea au venit cu avionul, cu o zi înainte, deşi erau un lux. Un lux autentic, însă ...

Când am mai crescut, am aflat de televiziune. Am aflat că există, dar la vremea aceea era la fel de accesibilă ca navele spaţiale astăzi. Altfel, teoretic, era cunoscut principiul transmiterii imaginii la distanţă, nu-i vorbă ...

Motocicleta, poloneză sau rusească, a devenit accesibilă poporului mai târziu, în perioada de înflorire economică adusă de securitatea lui Pacepa, exilatul de astăzi, şcolită în Occident, pe vremea monopolurilor.

Apropo, câţi din tinerii de astăzi ştiu ceva despre perioada monopolurilor, afaceri private care au înflorit extrem de rapid şi au pus în umbră întreprinderile parazitate ale statului, ceea ce a determinat conservatorii pro-sovietici să le desfiinţeze, să le confişte excedentul financiar şi să le ascundă iniţiatorii ? Nu degeaba a fugit Pacepa în America ...

Pe vremea aceea, trenul a început să nu mai fie un lux. Devenise un mijloc de transport popular, foarte utilizat, şi, deşi calitatea serviciilor feroviare a scăzut constant din anii 70 încoace, din cauza scăderii calităţii managementului, a calităţii managerilor şi a implicării tot mai profunde a plagiatorilor politici în structura personalului feroviar.
Şi, în fond, de ce ar fi făcut tocmai CFR-ul excepţie ?

Telefonul sau autoturismul au devenit destul de accesibile populaţiei târziu de tot în Romania, şi eu am ajuns să am maşină doar după ce am ieşit la pensie, deşi am adunat banii la CEC şi am aşteptat ani întregi să-mi vină rândul – ca şi pentru televizorul color sau pentru aragazul cu butelie, de altfel, şi degeaba râdeţi, că e adevărat.
Nu degeaba spun bătrânii înţelepţi, când sunt întrebaţi unde merg: Înainte, că înainte era mai bine ... ! ...

Pentru cine nu a prins întreaga aventură a tehnologizării unei Românii conservatoare politic şi ideologic, condusă de indivizi cu mintea scurtă, fără educaţie, care nu înţelegeau mai nimic din ştiinţă şi tehnologie şi de la care a rămas înţelepciunea lui "las-că merge şi aşa", e greu de înţeles progresul enorm adus de libertate şi globalizare.
Iar cel care a lăsat păsărica să-i trădeze originile în mod cert că habar nu are că înainte era mai bine. Dar mult mai înainte decât îşi închipuie unii ...

Poate că acum pricepeţi - dacă aveţi cât de cât mintea deschisă - de ce susţin eu aici, cu atâta convingere, că sunt ateu şi mă mândresc cu asta. Pentru că ateii sunt progresiştii, iar credincioşii – indiferent că se încred în zei, în politicieni sau în mafioţi – sunt conservatorii subdezvoltării.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2016, 05:08 PM
Mesaj #2940

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 9 2016, 03:22 PM) *
...e greu de înţeles progresul enorm adus de libertate şi globalizare.

Citeaza (fgh @ Jul 9 2016, 03:22 PM) *
Poate că acum pricepeţi - dacă aveţi cât de cât mintea deschisă - de ce susţin eu aici, cu atâta convingere, că sunt ateu şi mă mândresc cu asta. Pentru că ateii sunt progresiştii, iar credincioşii – indiferent că se încred în zei, în politicieni sau în mafioţi – sunt conservatorii subdezvoltării.

Si globalist si ateu. Ce n-ai zis, nene, ca esti comunist sadea... laugh.gif

+Quote Post

104 Pagini V  « < 96 97 98 99 100 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2019 - 10:45 AM