IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> "Ori eu, ori Basescu..."
Zgabeartza Iftod...
mesaj Aug 22 2012, 06:05 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Sau mai exact: "Veţi fi sau nu suspendat azi, veţi fi sau nu demis, de verdictul poporului, ne cam despărţim. Dacă nu veţi fi demis la referendum, eu, Crin Antonescu, mă retrag definitiv din viaţa politică. Dacă veţi fi demis la referendum, nu ştiu ce veţi face, dar vă urez şi dumneavoastră şi mie un singur lucru: să apucăm amândoi o justiţie pe deplin independentă în România".

Ce ii face pe politicienii nostrii sa uite cu nonsalanta ce promit in public? Ce ii face pe acesti oameni sa ne tarasca dupa ei in acest razboi al urii viscerale dintre ei? Or mai exista oameni facuti pentru politica, cu adevarat onesti si care sa doresca sa faca ceva pentru noi?

Vor urma alegeri parlamentare, doar, si poate ne vom face o idee despre ca naibilor trebuie facut cu votul nostru in noiembrie...

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Aug 22 2012, 01:00 PM
Mesaj #2

Guests

Ca si Basescu, si Antonescu are o varsta, e trecut de 50...o fi inceput sa actioneze ramolismentul, Alzheimerul sau poate andropauza, la cat de isteric e...

Exista un proverb care se respecta cu sfintenie la noi, cel putin de catre politicieni : promettre c'est noble, tenir c'est bourgeois...

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 22 2012, 01:21 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Aug 22 2012, 06:05 AM) *
Ce ii face pe politicienii nostrii sa uite cu nonsalanta ce promit in public?

Dar nu uita. Insa atunci cand promit in maniera lui Antonescu, politicienii promit in scopul obtinerii unei bune imagini fata de sine: "o sa vedeti voi cine sunt eu". Nu pentru ca i-ar pasa de cei care-l asculta.

Exista si promisiuni vadit mincinoase, in genul lui Mazare, dar acelea sunt destinate sa prosteasca efectiv auditoriul. Insa la Antonescu nu e vorba de asa ceva, la Antonescu e vorba de parerea despre sine, pentru ca omul are literalmente probleme la mansarda.

Ce ii face pe acesti oameni sa ne tarasca dupa ei in acest razboi al urii viscerale dintre ei?

Uneori e vorba de orgoliu ("am in spate 7,4 milioane") alteori nici macar nu le pasa de oameni. Tu cand te duci la o bere, iti pasa ca tarasti dupa tine hainele si pantofii? tongue.gif Le ignori pur si simplu, te duci la o bere ca asa ai tu chef. La fel si politicienii.

Or mai exista oameni facuti pentru politica, cu adevarat onesti si care sa doresca sa faca ceva pentru noi?

Exista, insa la baza ei fac ceva tot pentru ei, nu pentru electorat. De exemplu, oferta lui Basescu de a demisiona in schimbul modificarii Constitutiei e un mod de a ramane apreciat in istorie. Si persoanele inteligente stiu ca poti sa ramai apreciat in istoria unei natiuni doar daca faci lucruri in favoarea natiunii, nu impotriva ei. Desigur, exista si nevrotici ca rusii, pentru care Stalin a ramas in istorie pentru importanta URSS de pe vremea lui, in ciuda masacrelor propriei populatii.

Este misiunea electoratului sa se foloseasca de orgoliile politicienilor in beneficiul propriu, dar realitatea e ca electoratul nu e nemaipomenit de inteligent tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 22 2012, 01:41 PM
Mesaj #4

Guests

Sau mai exact: "Veţi fi sau nu suspendat azi, veţi fi sau nu demis, de verdictul poporului, ne cam despărţim. Dacă nu veţi fi demis la referendum, eu, Crin Antonescu, mă retrag definitiv din viaţa politică. Dacă veţi fi demis la referendum, nu ştiu ce veţi face, dar vă urez şi dumneavoastră şi mie un singur lucru: să apucăm amândoi o justiţie pe deplin independentă în România".

Ce ii face pe politicienii nostrii sa uite cu nonsalanta ce promit in public? Ce ii face pe acesti oameni sa ne tarasca dupa ei in acest razboi al urii viscerale dintre ei? Or mai exista oameni facuti pentru politica, cu adevarat onesti si care sa doresca sa faca ceva pentru noi?

Vor urma alegeri parlamentare, doar, si poate ne vom face o idee despre ca naibilor trebuie facut cu votul nostru in noiembrie...

Zgăbi tată, uite cum stă treaba- e blestemul USL că n-are un tupeist și un mitocan gen Băsescu- pe lângă care Vanghelie sau Mazăre sunt niște juniori studioși. Cât despre promisiuni cine promitea că merge la alegeri ? CIne promitea că nu se întoarce la masa (mă-sa) verde ? Mâine, dacă USL-ul ar zice : OK, suntem de acord cu parlament unicameral și 300 de parlamentari- tot nu și-ar da Minconsul Mincinoșilor, Stăpânul Dosarelor demisia. Pentru că știe foarte foarte bine că el va trece în civilie doar cu picioarele înainte.

+Quote Post
mesaj Aug 22 2012, 01:46 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 22 2012, 01:21 PM) *
Dar nu uita. Insa atunci cand promit in maniera lui Antonescu, politicienii promit in scopul obtinerii unei bune imagini fata de sine: "o sa vedeti voi cine sunt eu". Nu pentru ca i-ar pasa de cei care-l asculta.

Exista si promisiuni vadit mincinoase, in genul lui Mazare, dar acelea sunt destinate sa prosteasca efectiv auditoriul. Insa la Antonescu nu e vorba de asa ceva, la Antonescu e vorba de parerea despre sine, pentru ca omul are literalmente probleme la mansarda.

Uneori e vorba de orgoliu ("am in spate 7,4 milioane") alteori nici macar nu le pasa de oameni. Tu cand te duci la o bere, iti pasa ca tarasti dupa tine hainele si pantofii? tongue.gif Le ignori pur si simplu, te duci la o bere ca asa ai tu chef. La fel si politicienii.

Exista, insa la baza ei fac ceva tot pentru ei, nu pentru electorat. De exemplu, oferta lui Basescu de a demisiona in schimbul modificarii Constitutiei e un mod de a ramane apreciat in istorie. Si persoanele inteligente stiu ca poti sa ramai apreciat in istoria unei natiuni doar daca faci lucruri in favoarea natiunii, nu impotriva ei. Desigur, exista si nevrotici ca rusii, pentru care Stalin a ramas in istorie pentru importanta URSS de pe vremea lui, in ciuda masacrelor propriei populatii.

Este misiunea electoratului sa se foloseasca de orgoliile politicienilor in beneficiul propriu, dar realitatea e ca electoratul nu e nemaipomenit de inteligent tongue.gif

Nene Warringtoane,
Ce-ai tu mă rog cu berea ? Berea e benefică pentru organism . Da cu Stalin ce ai ? Statisticile post-comuniste realizate de anti-comuniști arată că nivelul de viață cel mai bun l-au avut rușii pe vremea lui Stalin- hai să-l comparăm un pic cu Churchill care a pierdut un imperiu în timp ce Stalin a câștigat unul...

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Aug 22 2012, 02:00 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 22 2012, 01:41 PM) *
Zgăbi tată, uite cum stă treaba- e blestemul USL că n-are un tupeist și un mitocan gen Băsescu- pe lângă care Vanghelie sau Mazăre sunt niște juniori studioși. Cât despre promisiuni cine promitea că merge la alegeri ? CIne promitea că nu se întoarce la masa (mă-sa) verde ? Mâine, dacă USL-ul ar zice : OK, suntem de acord cu parlament unicameral și 300 de parlamentari- tot nu și-ar da Minconsul Mincinoșilor, Stăpânul Dosarelor demisia. Pentru că știe foarte foarte bine că el va trece în civilie doar cu picioarele înainte.

Ai coborat la nivel de gradinita . Ba eu ba tu . Ce stiu sa FACA Mazare si Vanghelie daca-i trimiti in ... Anglia doar cu o valiza goala ? Pe cersatorii ? Basescu ar gasi usor sa comande o barja ceva acolo pe jdemii de euro . Ai habar cat trebuie sa studiezi ca sa fii capitan de vas ?
Oricum Basescu si-a retras promisiunea DIN CAUZA CA 322 VOIAU SA SCHIMBE LEGEA SI SA IMPIEDICE PARTICIPAREA UNUI DEMISIONAR LA ALEGERI .E un om cu onoare DAR NU PROST
Crin si-a retras promisiunea FARA MOTIV . E pe primul loc . E las fara motiv . La Tariceanu "Razgandeanu" nu se pune , nu era o treaba de onoare ,era o chichita tehnica dar din pacate a intors armele si a trecut de partea borfasilor . De atunci a inceput declinul (care apoi a fost accentuat de criza) , asa cum venirea iernii incepe cu solstitiul de vara cand incep zilele sa se micsoreze. Acum suntem in miezul viscolului .

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Aug 22 2012, 02:18 PM
Mesaj #7

Guests

Si inca ceva . Am impresia ca tocmai a avut loc solstitiul de iarna . Ieri .

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Aug 22 2012, 02:48 PM
Mesaj #8

Guests

Din pacate pentru tine, am chiar peste 40 de ani. wink.gif Atata doar ca eu prefer zicatorile germane, de genul "ein Mann, ein Wort"...daca stii ce e aia. biggrin.gif

Poate n-ai bagat de seama ca l-am bagat si pe Basescu in categorie. Asta ca sa exemplific faptul ca politicienii nostri stau toti destul de prost cu tinutul promisiunilor...daca iti trebuia un desen in loc de explicatie, ca vad ca intelegi mai greu. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Aug 22 2012, 02:52 PM
Mesaj #9

Guests

Cati ani ziceai ca are Antonescu ?!?! laugh.gif

Citeaza
Nascut pe 21 septembrie 1959, la Tulcea,

(sursa: http://www.ziare.com/crin-antonescu/biografie

Tocmai ce va face luna viitoare 53 de primaveri... rolleyes.gif

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Aug 22 2012, 02:53 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 22 2012, 01:43 PM) *
Auzi Dana, dacă ai mai puțin de 30 de ani, aș vrea să-ți demonstrez practic că un om peste 50 (și ANtonescu are doar vreo 47) POATE..Nu zicem ce, decât după ce ne trimiți poza în costum de baie.

Zgăbi tată, uite cum stă treaba- e blestemul USL că n-are un tupeist și un mitocan gen Băsescu- pe lângă care Vanghelie sau Mazăre sunt niște juniori studioși.

Apropo de mitocanism, nu?

Si asta va caracterizeaza, de parca tu si astia trei sunteti frati de cruce, smenuiala, smecheria, vorbitul smecheresc, atacul verbal fara discernamant si fara o gandire prealabila... Si ca sa revin la post, astora sa-mi dau eu votul? De ce si pentru ce? Pentru alte mitocanii si expresii smecheresti de cocalar de doi lei?

Antonescu nu mai are in viziune mea nici o credibilitate. S-a aruncat singur in lat cu aceasta promisiune, redata aci mot-a-mot, cand stia foarte bine ca si altii si-au rupt dintii in confruntarile cu Basescu! Lista incepe hat departe cu Roman si sfarseste foarte aproape cu Mircea"Dragostea mea" Geoana...

Cat despre demisia lui Basescu daca Ponta accepta revizuirea parlamentului, nimeni nu va sti daca si-ar fi dat-o sau nu...

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Aug 22 2012, 03:27 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 22 2012, 01:41 PM) *

bai nea caisa, ne lasi cu minciunile tale? antonescu a specificat CLAR, chiar daca base se intoarce la cotroceni in urma lipsei de cvorum el iese din politica. omul era convins ca romanii vor da buluc sa-i valideze lui fanteziile. nu-i mai gasi scuze ca n-are, e un MINCINOS. Basescu e renuntat la demisie pt ca parlamentul pregatea o lege care sa nu-i mai permite candidatura, asta e alta poveste.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 22 2012, 04:03 PM
Mesaj #12

Guests

Parafrazand gluma cu vanatorul si ursul care tot il prindea si il punea in genunchi...
I-a batut Basescu cum a vrut el. Cand aveau totul sub control si i-a luat presedintia lui Nastase, cand i-au alungat partidul de la guvernare si partidul sau a castigat atunci tot, cand l-au suspendat prima oara, cand au aliat totul impotriva lui(coalitia Johannis) si la scurt timp el tot a castigat prezidentialele, cand l-au suspendat a doua oara, iti vine sa ii intrebi...mai, voi sunteti masochisti sau chiar va place sa i-o s... lui Basescu?

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Aug 22 2012, 07:58 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Aug 22 2012, 04:03 PM) *
Parafrazand gluma cu vanatorul si ursul care tot il prindea si il punea in genunchi...
I-a batut Basescu cum a vrut el. Cand aveau totul sub control si i-a luat presedintia lui Nastase, cand i-au alungat partidul de la guvernare si partidul sau a castigat atunci tot, cand l-au suspendat prima oara, cand au aliat totul impotriva lui(coalitia Johannis) si la scurt timp el tot a castigat prezidentialele, cand l-au suspendat a doua oara, iti vine sa ii intrebi...mai, voi sunteti masochisti sau chiar va place sa i-o s... lui Basescu?

Cred ca sunt masochisti si le si place... Si mai cred ca Basescu are si dreptate cand spune ca astia sunt coalizati impotriva notiunii de justitie. Astazi fostul deputat de Dolj (coincidenta?) Mihai Voicu, actual ministru delegat pentru mediul de afaceri ce l-a inlocuit pe Isar (de parca ai cum inlocui un Oxford cu un Unipaper Traders SRL), a anuntat ca PNL si-a "mandatat" deputatii sa NU voteze inceperea urmaririi penal a lui Victor Paul Dobre... Nu's de ce imi revine in minte, din ce in ce mai des, zidul viu de la parchet in apararea lui Bivolaru... Si inca nu-mi aduc aminte ca PDL sa-si fi permis sa nu aprobe inceperea urmaririi penale a vreunuia din acest pardit... sau poate doar ma insel? Chiar si asa toate partidele din parlament m-au dezgustat profund si vreau sa vad ce optiuni am pentru viitoarele luni...

+Quote Post
Vizitator_Arseth.
mesaj Aug 22 2012, 09:26 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 22 2012, 03:27 PM) *
bai nea caisa, ne lasi cu minciunile tale? antonescu a specificat CLAR, chiar daca base se intoarce la cotroceni in urma lipsei de cvorum el iese din politica. omul era convins ca romanii vor da buluc sa-i valideze lui fanteziile. nu-i mai gasi scuze ca n-are, e un MINCINOS. Basescu e renuntat la demisie pt ca parlamentul pregatea o lege care sa nu-i mai permite candidatura, asta e alta poveste.

Este foarte corect. Dar este mult mai mult....omul n-are pic de caracter și verticalitate, d-aia a ajuns la remorca Varanului, citez candidatul la prezidențiale 2009 Crin Antonescu...” Rușine domnule Geoană, rușine. Nu putem învinge împreună...” și ulterior, în scurt timp...se pupa în bot cu Geoană, poate erau împreună la spa la d-l Vântu... dar este bine într-un fel că a devenit interimar, am văzut de ceea ce este realmente capabil acest sinistru personaj, care seamănă tot mai mult cu Adolf Hitler.

+Quote Post
Vizitator_Jack.
mesaj Aug 22 2012, 09:55 PM
Mesaj #15

Guests

Discutiilea astea sunt degeaba, nimeni nu convinge pe nimeni sa schimbe taberele.
Sa vorbim serios si rational. Romania are probleme nu din cauza politicienilor, ca aia (teoretic) pot fi schimbati. Romania are probleme pt ca o mare parte a populatiei (majoritatea really), sunt atat de incuiati la minte ca au impresia ca era mai bine pe vremea lu Ceasca si voteaza in consecinta.

Nici nu are rost cineva sa-mi vorbeasca de acei tineri din tara care vor schimbe lucrurile si viseaza la o Romanie occidentala. Ii laud pe acesti tineri, dar isi pierd timpul pt ca majoritatea populatiei isi vinde votul fara sa se gandeasca de 2 ori pt o bere sau un mic sau chiar cred in comunism. Asta e nivelul lor de gandire.

Dovada? Uita-te la afirmatia individului de mai sus care il lauda pe Stalin. Voi chiar credeti ca puteti sa aveti o discutie inteligenta cu unu care crede ca lumea o ducea bine sub Stalin? Ca si tinerii idealisti din Romania, si voi va pierdeti timpul rationand cu astfel de specimene care din pacate sunt majoritari in Romania.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 22 2012, 11:35 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Arseth @ Aug 22 2012, 09:26 PM) *
Este foarte corect. Dar este mult mai mult....omul n-are pic de caracter și verticalitate, d-aia a ajuns la remorca Varanului, citez candidatul la prezidențiale 2009 Crin Antonescu...” Rușine domnule Geoană, rușine. Nu putem învinge împreună...” și ulterior, în scurt timp...se pupa în bot cu Geoană, poate erau împreună la spa la d-l Vântu... dar este bine într-un fel că a devenit interimar, am văzut de ceea ce este realmente capabil acest sinistru personaj, care seamănă tot mai mult cu Adolf Hitler.

Mie chiar mi-e frica de omul asta.Asta e mult mai rau decat Iliescu (comunist),Geoana (manipulabil),Nastase (corupt si arogant).
Antonescu asta chiar are stofa de dictator care ar face absolut orice.
Uite cum a facut varza PNL-ul ala de cand a iesit presedinte.I-a ras pe toti care nu erau cu el.Daca pe vremuri mai aveam ceva respect pentru anumite persoane de acolo acum e chiar dezastru.Nu mai gasesti absolut nimic rational.Numai isterie.
Cat despre interimat..nu mai e cazul sa amintesc.Ne-a bagat in rahat pana la gat.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 23 2012, 08:27 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza
Crin si-a retras promisiunea FARA MOTIV . E pe primul loc . E las fara motiv .

Pai daca Basescu avea 322 motive sa isi calce cuvantul atunci Antonescu avea cam 7,5 milioane motive sa isi calce cuvantul. Proportional Antonescu e cu 88% mai indreptatit sa isi calce cuvantul decat Basescu.
Si inca ceva Basescu a facut-o primul SI A CREAT PRECEDENTUL. A CREAT PRECEDENTUL.

Apropo nici eu nu il inghit pe Antonescu. Prima si marea lui prostie e ca a spus ca renunta la politica "indiferent de conditiile in care Basescu revine". Daca ar fi spus ca renunt la la politica daca Basescu are un vot in plus ar fi fost corect si logic. Dar sa spui ca "indiferent de conditii" fara sa gandesti ca Basescu e un mare si recunoscut trisor si ca va castiga la masa verde dupa ce a tipat ca nu va face asta e prostie din partea lui Antonescu.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 23 2012, 08:59 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 23 2012, 08:27 AM) *
Pai daca Basescu avea 322 motive sa isi calce cuvantul atunci Antonescu avea cam 7,5 milioane motive sa isi calce cuvantul. Proportional Antonescu e cu 88% mai indreptatit sa isi calce cuvantul decat Basescu.
Si inca ceva Basescu a facut-o primul SI A CREAT PRECEDENTUL. A CREAT PRECEDENTUL.

Nu, domnul meu, Tariceanu a creat precedentul. Trebuia sa demisioneze naibii in 2005, asa cum fusese intelegerea, astfel incat Alianta DA sa poata obtine o majoritate confortabila in parlament si sa-si puna programul in aplicare.

Dar Tariceanu s-a "razgandit", a scos PD-ul de la guvernare, l-a suspendat pe Basescu si a guvernat mai departe cu sprijinul PSD. Iar circul inceput atunci nu s-a terminat nici astazi.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 23 2012, 09:27 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza
Nu, domnul meu, Tariceanu a creat precedentul.

Serioooooos. A iesit Tariceanu la TV si apus : "Promit ca pe data de ..... indiferent de conditii eu imi dau demisia din functia de prim-ministru" si dupa aia nu s-a tinut de cuvant???!!!

Au fost niste intelegeri dupa usi inchise in care Tariceanu a fost santajat de PDL cu retragerea ministrilor. Nu spun ca Tariceanu a facut neaparat bine doar ca ai facut o comparatie gresita.

+Quote Post
Vizitator_Arseth.
mesaj Aug 23 2012, 09:27 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Jack @ Aug 22 2012, 09:55 PM) *
Discutiilea astea sunt degeaba, nimeni nu convinge pe nimeni sa schimbe taberele.
Sa vorbim serios si rational. Romania are probleme nu din cauza politicienilor, ca aia (teoretic) pot fi schimbati. Romania are probleme pt ca o mare parte a populatiei (majoritatea really), sunt atat de incuiati la minte ca au impresia ca era mai bine pe vremea lu Ceasca si voteaza in consecinta.

Nici nu are rost cineva sa-mi vorbeasca de acei tineri din tara care vor schimbe lucrurile si viseaza la o Romanie occidentala. Ii laud pe acesti tineri, dar isi pierd timpul pt ca majoritatea populatiei isi vinde votul fara sa se gandeasca de 2 ori pt o bere sau un mic sau chiar cred in comunism. Asta e nivelul lor de gandire.

Dovada? Uita-te la afirmatia individului de mai sus care il lauda pe Stalin. Voi chiar credeti ca puteti sa aveti o discutie inteligenta cu unu care crede ca lumea o ducea bine sub Stalin? Ca si tinerii idealisti din Romania, si voi va pierdeti timpul rationand cu astfel de specimene care din pacate sunt majoritari in Romania.

Ai dreptate cu o mică corecție totuși. Acest nivel de percepție, gândire al populației, lipsa de educașie civică , politică....a fost întreținut, menținut, perpetuat de politicieni(clasa politică) tocmai în ideea că această masă amorfă, de manevră, numită impropriu, popor, națiune să le perpetueze rămânererea lor la putere. În 23 de ani ceva s-ar fi putut face pentru a se schimba această situație, dar nu s-a vrut, tocmai de această, hai să spunem pe nume...clică de politicieni. Cu cât o populație este ținută mai needucată, într-un soi de primitivism vecin cu obscurantismul evului mediu, căreia i se inoculează zi de zi, niște idei care favorizează clica politică, este ținută deliberat în sărăcie, în timp ce ” aleșii poporului” se lăfăie în puf, cu un tineret îndobitocit de manele, stilul de viață al străzii, vezi car races, drug dealers, hookers, cultivându-i-se deliberat lipsa de respect față de autorități și legea pumnului, nimic nu se va schimba. Politicienii vin și pleacă spui, adu-ți aminte de 1990, , vestita expresie” la vremuri noi, oameni noi, adică tot noi” mai corect, vin, pleacă dar se întorc, un fel de ” Adio dar rămân cu tine”Și ca o concluzie, ai dreptate, vorbim ca niște idealiști, ăștia( politicienii) nu știu ce-i democrașia și nici nu-i interesează și mă tem de faptul că mijloacele democrașiei sunt prea pușin suficiente pentru a-i schimba și definitiv și din nefericire va trebui folosit singurul limbaj pe care aceștia îl înțeleg cu adevărat, cel al forței, cu tot ceea ce implică.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 23 2012, 11:46 AM
Mesaj #21

Guests

Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu incerc sa conving pe nimeni sa schimbe taberele. tongue.gif

Comentez pe forum in lipsa de altceva mai bun de facut, dar vacanta asta n-o sa dureze la nesfarsit smile.gif

Ai dreptate cand e vorba de persoane de 60-70 de ani. Dar am cunostinte care inca n-au implinit 30 de ani care venereaza pur si simplu un idiot ca Mircea Badea, lupta impreuna cu el impotriva dictaturii lui Basescu, nu au impresia ca era mai bine pe vremea lui Ceausescu, dar sunt sincer convinsi ca Dan Voiculescu e campionul libertatii si numai el poate salva Romania din ghearele tiranului etc. etc.

Deci nu discutam aici de nostalgicii comunismului, ca pe astia i-a mai strans, de bine, de rau, Doamne-Doamne. Discutam despre spalati pe creier care se presupune ca ar trebui sa reprezinte viitorul Romaniei pentru urmatorii 30-40 de ani. Asa ca viitorul suna rau tare angry.gif

+Quote Post
mesaj Aug 23 2012, 01:25 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Gamma @ Aug 22 2012, 02:00 PM) *
Ai coborat la nivel de gradinita . Ba eu ba tu . Ce stiu sa FACA Mazare si Vanghelie daca-i trimiti in ... Anglia doar cu o valiza goala ? Pe cersatorii ? Basescu ar gasi usor sa comande o barja ceva acolo pe jdemii de euro . Ai habar cat trebuie sa studiezi ca sa fii capitan de vas ?
Oricum Basescu si-a retras promisiunea DIN CAUZA CA 322 VOIAU SA SCHIMBE LEGEA SI SA IMPIEDICE PARTICIPAREA UNUI DEMISIONAR LA ALEGERI .E un om cu onoare DAR NU PROST
Crin si-a retras promisiunea FARA MOTIV . E pe primul loc . E las fara motiv . La Tariceanu "Razgandeanu" nu se pune , nu era o treaba de onoare ,era o chichita tehnica dar din pacate a intors armele si a trecut de partea borfasilor . De atunci a inceput declinul (care apoi a fost accentuat de criza) , asa cum venirea iernii incepe cu solstitiul de vara cand incep zilele sa se micsoreze. Acum suntem in miezul viscolului .

Dle. Gamma, cităm din oameni celebri ? ”Eu nu mă întorc la Cotroceni la masa verde ”. Oare cum s-o întoarce ? Cât despre pregătirea unui căpitan de navă dă-mi voie să nu prea fiu de acord cu matale- nu de alta dar e plin de oferte dar cerere mai va. Cât despre Băsescu - om de onoare ? Matale vrei să mă binedispui presupun. Mai multă onoare are ventilatorul meu.

+Quote Post
mesaj Aug 23 2012, 01:27 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 22 2012, 03:27 PM) *

Să-ți sară ție ochii din cap Gigele precum Katiușele dacă nu e așa ? Băsescu a renunțat la demisie pentru că e un mincinos ordinar, un arivist și un om josnic. Și oricum a avut cu 2 prea multe candidaturi.

+Quote Post
mesaj Aug 23 2012, 01:29 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Dana @ Aug 22 2012, 02:52 PM) *
Cati ani ziceai ca are Antonescu ?!?! laugh.gif

(sursa: http://www.ziare.com/crin-antonescu/biografie

Tocmai ce va face luna viitoare 53 de primaveri... rolleyes.gif

Nesemnificativ, Dana. Cât despre Băsescu, eu prefer pentru domnia sa zicala ”Heute rot, morgen tot”

+Quote Post
mesaj Aug 23 2012, 01:33 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 23 2012, 08:59 AM) *
Nu, domnul meu, Tariceanu a creat precedentul. Trebuia sa demisioneze naibii in 2005, asa cum fusese intelegerea, astfel incat Alianta DA sa poata obtine o majoritate confortabila in parlament si sa-si puna programul in aplicare.

Dar Tariceanu s-a "razgandit", a scos PD-ul de la guvernare, l-a suspendat pe Basescu si a guvernat mai departe cu sprijinul PSD. Iar circul inceput atunci nu s-a terminat nici astazi.

Warringtoane tată,

Nu sunt toți proști ca dl.Boc. Și nici ca dl. Băsescu. Câtă vreme DA-ul luase în 2004 exact ce-a mai rămas de pe urma PSD-ului, n-avea nici un motiv să ia mai mult în 2005- pentru că nu se petrecuse nici un fapt de vacă demn de acest nume. Iar Tăriceanu a aflat clar din gura Kondukătorului că cel care trebuia să vină PM era Stolo și nu el. Oricum, țara s-a dezvoltat cel mai mult pe timpul lui Tăriceanu, așa că muriți de ciudă...

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 23 2012, 01:48 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 23 2012, 01:33 PM) *
Câtă vreme DA-ul luase în 2004 exact ce-a mai rămas de pe urma PSD-ului, n-avea nici un motiv să ia mai mult în 2005-

Au fost si atunci cam 10% voturi furate in favoarea PSD plus inca vreo 10% voturi reale, insa acordate invingatorului din spirit de conformism. Tie ti se poate parea greu de crezut, dar exista oameni care voteaza cu cine cred ei ca va castiga.

La aproximativ 6 luni de la alegerile din 2004, Alianta DA ar fi putut obtine peste 50% din voturile electoratului, insa atunci au inceput liberalii sa dea cartile pe fata

țara s-a dezvoltat cel mai mult pe timpul lui Tăriceanu, așa că muriți de ciudă...

In urma cu vreo 3 postari, Adrian Nastase era Keynes in versiune damboviteana. Eu zic sa te hotarasti. tongue.gif

Ce s-a dezvoltat cel mai mult pe vremea lui Tariceanu au fost pretentiile salariale. Daca plecai dimineata la 8:00 de-acasa, pana la 14:00 puteai sa fii angajat in vreo 3 locuri, asa ca salariile au crescut prosteste, pe baza lor s-au luat credite de la banca la fel de prosteste, iar ce a urmat incepand cu 2009 nu a facut decat consecinta logica.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Aug 23 2012, 01:52 PM
Mesaj #27

Guests

Warringtoane tată,

Nu sunt toți proști ca dl.Boc. Și nici ca dl. Băsescu.
Bineinteles . Ceilalti sunt prosti DE BUBUIE . Scorul meciurilor cu Basescu sta martor .

Câtă vreme DA-ul luase în 2004 exact ce-a mai rămas de pe urma PSD-ului, n-avea nici un motiv să ia mai mult în 2005- pentru că nu se petrecuse nici un fapt de vacă demn de acest nume.
Ba da , alegerile alea nu ar mai fi fost aranjate de PSD "250%"
Iar Tăriceanu a aflat clar din gura Kondukătorului că cel care trebuia să vină PM era Stolo și nu el. Oricum, țara s-a dezvoltat cel mai mult pe timpul lui Tăriceanu, așa că muriți de ciudă...

Mda tara s-a dezvoltat cel mai mult cand nu era criza . Nu o fi mai corect ? Iar Tariceanu mare amator de deficite s-a intamplat sa fie PM atunci . In rest macar el a guvernat - Ponta &Co nu fac nimic. Cu deficitele ne-am cam prins cum e treaba de cand cu grecii iar noi nu suntem in zona Euro sa ne tina ECB pe perfuzii .

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Aug 23 2012, 01:55 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 23 2012, 01:48 PM) *
In urma cu vreo 3 postari, Adrian Nastase era Keynes in versiune damboviteana. Eu zic sa te hotarasti. tongue.gif

Omu face ca rusul cu capra. Omul are mereu dreptate iar daca il intrebi unde e capra ti-o arunca pe aia cu "care capra?" Nea caisa este un troll postac sau postac troll, ca nici nu stiu care-i adjectivul abject din astea doua.

+Quote Post
mesaj Aug 23 2012, 02:08 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 23 2012, 01:48 PM) *
Au fost si atunci cam 10% voturi furate in favoarea PSD plus inca vreo 10% voturi reale, insa acordate invingatorului din spirit de conformism. Tie ti se poate parea greu de crezut, dar exista oameni care voteaza cu cine cred ei ca va castiga.

La aproximativ 6 luni de la alegerile din 2004, Alianta DA ar fi putut obtine peste 50% din voturile electoratului, insa atunci au inceput liberalii sa dea cartile pe fata

Ce s-a dezvoltat cel mai mult pe vremea lui Tariceanu au fost pretentiile salariale. Daca plecai dimineata la 8:00 de-acasa, pana la 14:00 puteai sa fii angajat in vreo 3 locuri, asa ca salariile au crescut prosteste, pe baza lor s-au luat credite de la banca la fel de prosteste, iar ce a urmat incepand cu 2009 nu a facut decat consecinta logica.

Dle. Warrington, ce le ști matale pe toate ca un om mare ! Acuma înțeleg că în subsidiar matale lași așa o aluzie că precum la referendumul de-acuma ar fi fost în 2005 și PD-ul dispus să mânărească voturi (dacă ne aducem aminte că dl.Blaga era Ministru de Interne) ceea ce nu prea e frumos. Că n-aveau cu ce să obțină voturi mai multe- repet asta- nu se dăduse nici cota unică și nici nimic.
În rest, dacă îl consider pe Năstase Keynes e în comparație cu Boculeana.

+Quote Post
Vizitator_deosebit de asemanator.
mesaj Aug 23 2012, 04:28 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 23 2012, 08:27 AM) *

Apropo nici eu nu il inghit pe Antonescu. Prima si marea lui prostie e ca a spus ca renunta la politica "indiferent de conditiile in care Basescu revine". Daca ar fi spus ca renunt la la politica daca Basescu are un vot in plus ar fi fost corect si logic. Dar sa spui ca "indiferent de conditii" fara sa gandesti ca Basescu e un mare si recunoscut trisor si ca va castiga la masa verde dupa ce a tipat ca nu va face asta e prostie din partea lui Antonescu.

Antonescu pretinde ca el e altfel. Apare si tine un discurs in care spune "noi suntem altfel" dar ar trebui sa zica "am promis exact ca basescu, m-am razgandit exact ca basescu, dar eu sunt altfel".

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 11:44 AM