IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> La casa sau la bloc?
Vizitator_Solitar.
mesaj Nov 14 2008, 12:34 PM
Mesaj #1

Guests

Sa zicem ca dispuneti de resurse financiare, preferati o casa sau un apartament la bloc?

La bloc ar fi vecini zgomotosi, administrator de bloc, parcare inexistenta...

Mutarea ar trebui sa depinda de utlitati, nevoi personale, bani, vecini?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Nov 14 2008, 02:06 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Solitar @ Nov 14 2008, 12:34 PM) *
Sa zicem ca dispuneti de resurse financiare, preferati o casa sau un apartament la bloc?

La bloc ar fi vecini zgomotosi, administrator de bloc, parcare inexistenta...

Mutarea ar trebui sa depinda de utlitati, nevoi personale, bani, vecini?

din moment ce dispui de resursele financiare, nu vad de ce ai alege apart. la bloc
deci casa clar

+Quote Post
george03
mesaj Nov 14 2008, 02:41 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (antigelu @ Nov 14 2008, 02:06 PM) *
din moment ce dispui de resursele financiare, nu vad de ce ai alege apart. la bloc
deci casa clar

Eu am scandal foarte des acasa din cauza asta. Desi putem sta la casa (o avem) ... eu prefer la bloc.

La casa imi place sa stau cand am timp liber. Cum nu prea am ... prefer apartamentul.

Statul la casa presupune, printre altele, si mult mai multa munca decat la bloc ... dat zapada iarna, strans frunze toamna, sapat gradina primavara, dat cu furtunu' si multe altele ... foarte des ... In plus, costurile de intretinere sunt mai mari la casa decat la bloc.

Dar ai si avantaje ... asta-i alta poveste smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitatoru`.
mesaj Nov 14 2008, 02:46 PM
Mesaj #4

Guests

Exista si apartamente in bloc unde aveti garantat si loc/locuri de parcare, unde administratorul este profesionist iar vecinii nu pot produce atatea zgomote incat sa invinga izolatia fonica, si sa deranjeze.
Iar daca dispuneti de resurse financiare suficiente, cu siguranta puteti achizitiona unul dintre acestea.
Pana la urma conteaza mai mult locul unde este situat imobilul, decat daca este apartament in casa sau bloc.

+Quote Post
Vizitator_io-s.
mesaj Nov 14 2008, 04:09 PM
Mesaj #5

Guests

Daca ai bani e mai bine la casa!

kestia cu taiatu' gardului ,piscina,gradina.......costa si nu cred ca e o problema sa platesti pe cineva sa faca asta.

Casa, vila sau ce vrei tu

bani sa ai.............

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Nov 14 2008, 04:57 PM
Mesaj #6

Guests

Casa - mai mult privacy , o bucatica de pamint pe care sa ai florile tale, mai multa linista, suprafete mai mari unde sa iti tii troacele, o multime de responsabilitati si bani in reparatii.
Bloc - o groaza de vecini, aproape 0 responsabilitati, foarte comod -> viata poate fi de genul servici ->casa ->club/restaurant->casa->servici.

+Quote Post
Vizitator_La casa.
mesaj Nov 14 2008, 05:26 PM
Mesaj #7

Guests

Toata viata am trait la bloc... peste 30 de ani... de curand am terminat casa si ne-am mutat... adevarul e ca nu stiu cat de consistenta e opinia mea acum, dupa numai cateva luni de stat la casa, dar din punctul meu de vedere acum nu m-as mai muta niciodata la bloc... chiar daca fac un pic mai mult pana la firma, chiar daca treaba nu se termina niciodata (multe dintre ele se pot externaliza la preturi rezonabile - gradina, curatenie, etc.), dar e de mult mai placut...

Spatiul e incomparabil... sa am apartament de dimensiunea casei (200 mp) ar insemna probabil lejer 600 keuro... altlfel, la aceiasi bani, am spatiu dublu... iar pentru copii curtea ca loc de joaca e absolut superba...

Zicea cineva de intretinere mai scumpa la casa... acum, toamna, pastrand un constant 23 de grade in casa, m-au costat gazele aprox. 200 RON si curentul 150 RON... asta inseamna o medie de pana in 20 RON pe metrul patrat... la un apartament cu 3 camere de 70-80 mp puteti spune ca intretinerea + curentul va costa acum in jur de 150 RON? Nu vorbiti de valori absolute, ci de eficienta... iarna nu ma astept sa cheltuiesc mai mult de 600-700 RON pe intretinerea completa... cat va costa la acelasi apartament de 3 camere, presupunand ca nu dau repartitoarele la minim pentru economie?

Vara, dupa o zi torida, seara, e o diferenta de cel putin 6-7 grade intre oras si zona mea... deci daca in apartament trebuie sa stau cu aerul conditionat, ca daca deschid geamul cel mai probabil ma streseaza zgomotul, in casa e super placut, liniste si un aer mult mai curat... nu mai zic placerea de a citi sau a lucra pe laptop in gradina, pe balansoar, in loc sa stau inchis in casa...

Parca am mai mentionat odata linistea, nu? Inainte traiam la o strada super aglomerata... haos total chiar prin termopane... de-abia dupa ce m-am mutat am inteles cu adevarat conceptul de odihna noaptea... stiu ca sunt zone in Bucuresti mult mai linistite decat cea in care am locuit inainte, dar credeti-ma ca tot nu se compara...

Imi place sa ascult muzica tare... sau sa ma uit la filme si sa ma simt la cinema... la volumul la care as deranja pe un vecin care sta in curte, eu unul nici nu as mai rezista in casa... la bloc numai in casti puteam avea acel volum... mai ales ca nu sunt tipul nesimtit caruia sa nu-i pese ca deranjeaza vecinii...

Securitatea... incredibil, dar ma simt mai in siguranta la casa decat la bloc... iarna trecuta am lasat casa deschisa (nu aveam geamuri sau usi) cu materiale de constructie inauntru... cu scule... fara paznic (n-avea unde sa stea)... nu mi-a disparut absolut nimic... pana sa fac gardul, aveam tot felul de scule si mobilier de gradina in curte... putea intra oricine sa-si aleaga... autoservire... totul la locul lui...

Contrar unei practici comune, nu puteam tine caine la bloc, desi imi plac extrem de mult... acum nici nu trebuie sa ma stresez sa-l scot afara... ma bucur doar de partea distractiva de-a avea animal de casa...

Numai 10 km in afara Bucurestiului... mai ales seara, e incredibila diferenta in calitatea aerului...

Apa din put nu costa... iar statia de epurare o returneaza solului la cel putin aceeasi calitate ca a sursei initiale...

In curand sa ne montam si instalatie solara, caz in care apa calda chiar nu prea o sa mai coste... mai ales ca, conform noului program, AFM va suporta 90% din costul investitiei...

Concluzia, sincer, chiar nu vad nici un motiv (presupunand ca ai acces la finantele corespunzatoare) pentru care ai alege blocul in loc de casa... poate doar fiind comod pana la gradul cronic... wink.gif

Intrebari? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_melina.
mesaj Nov 14 2008, 09:25 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (La casa @ Nov 14 2008, 05:26 PM) *
Toata viata am trait la bloc... peste 30 de ani... de curand am terminat casa si ne-am mutat... adevarul e ca nu stiu cat de consistenta e opinia mea acum, dupa numai cateva luni de stat la casa, dar din punctul meu de vedere acum nu m-as mai muta niciodata la bloc... chiar daca fac un pic mai mult pana la firma, chiar daca treaba nu se termina niciodata (multe dintre ele se pot externaliza la preturi rezonabile - gradina, curatenie, etc.), dar e de mult mai placut...

Spatiul e incomparabil... sa am apartament de dimensiunea casei (200 mp) ar insemna probabil lejer 600 keuro... altlfel, la aceiasi bani, am spatiu dublu... iar pentru copii curtea ca loc de joaca e absolut superba...

Zicea cineva de intretinere mai scumpa la casa... acum, toamna, pastrand un constant 23 de grade in casa, m-au costat gazele aprox. 200 RON si curentul 150 RON... asta inseamna o medie de pana in 20 RON pe metrul patrat... la un apartament cu 3 camere de 70-80 mp puteti spune ca intretinerea + curentul va costa acum in jur de 150 RON? Nu vorbiti de valori absolute, ci de eficienta... iarna nu ma astept sa cheltuiesc mai mult de 600-700 RON pe intretinerea completa... cat va costa la acelasi apartament de 3 camere, presupunand ca nu dau repartitoarele la minim pentru economie?

Vara, dupa o zi torida, seara, e o diferenta de cel putin 6-7 grade intre oras si zona mea... deci daca in apartament trebuie sa stau cu aerul conditionat, ca daca deschid geamul cel mai probabil ma streseaza zgomotul, in casa e super placut, liniste si un aer mult mai curat... nu mai zic placerea de a citi sau a lucra pe laptop in gradina, pe balansoar, in loc sa stau inchis in casa...

Parca am mai mentionat odata linistea, nu? Inainte traiam la o strada super aglomerata... haos total chiar prin termopane... de-abia dupa ce m-am mutat am inteles cu adevarat conceptul de odihna noaptea... stiu ca sunt zone in Bucuresti mult mai linistite decat cea in care am locuit inainte, dar credeti-ma ca tot nu se compara...

Imi place sa ascult muzica tare... sau sa ma uit la filme si sa ma simt la cinema... la volumul la care as deranja pe un vecin care sta in curte, eu unul nici nu as mai rezista in casa... la bloc numai in casti puteam avea acel volum... mai ales ca nu sunt tipul nesimtit caruia sa nu-i pese ca deranjeaza vecinii...

Securitatea... incredibil, dar ma simt mai in siguranta la casa decat la bloc... iarna trecuta am lasat casa deschisa (nu aveam geamuri sau usi) cu materiale de constructie inauntru... cu scule... fara paznic (n-avea unde sa stea)... nu mi-a disparut absolut nimic... pana sa fac gardul, aveam tot felul de scule si mobilier de gradina in curte... putea intra oricine sa-si aleaga... autoservire... totul la locul lui...

Contrar unei practici comune, nu puteam tine caine la bloc, desi imi plac extrem de mult... acum nici nu trebuie sa ma stresez sa-l scot afara... ma bucur doar de partea distractiva de-a avea animal de casa...

Numai 10 km in afara Bucurestiului... mai ales seara, e incredibila diferenta in calitatea aerului...

Apa din put nu costa... iar statia de epurare o returneaza solului la cel putin aceeasi calitate ca a sursei initiale...

In curand sa ne montam si instalatie solara, caz in care apa calda chiar nu prea o sa mai coste... mai ales ca, conform noului program, AFM va suporta 90% din costul investitiei...

Concluzia, sincer, chiar nu vad nici un motiv (presupunand ca ai acces la finantele corespunzatoare) pentru care ai alege blocul in loc de casa... poate doar fiind comod pana la gradul cronic... wink.gif

Intrebari? smile.gif

DECI UNDE E PARADISUL ASTA DESPRE CARE VORBESTI?VREM SI NOI?

+Quote Post
Vizitator_La casa.
mesaj Nov 14 2008, 11:21 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (melina @ Nov 14 2008, 09:25 PM) *
DECI UNDE E PARADISUL ASTA DESPRE CARE VORBESTI?VREM SI NOI?

Aproape in orice comuna de langa Bucuresti care nu se numeste Pipera, alea alea... wink.gif

+Quote Post
Vizitator_gdm.
mesaj Nov 17 2008, 05:09 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (La casa @ Nov 14 2008, 11:21 PM) *
Aproape in orice comuna de langa Bucuresti care nu se numeste Pipera, alea alea... wink.gif

Mda. totusi mai sint ceva probleme cu infrastructura.
canalizare, apa ... mai mult sau mai putin
- scoala primara cred ca are lipsuri mari.
- copii in Ro merg la liceele alese de ei si nu la cel din comuna xxx. Deci o sa ai fun cind copilul tau de 14 ani o sa faca naveta cu rata chiar daca tu mergi cu masina.

O fi frumos da nu e pt toti...

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 17 2008, 07:15 AM
Mesaj #11

Guests

Daca stai la casa intr-o zona adiacenta Bucurestiului, esti dependent de masina. Fara masina nu poti face nimic. Si nu numai tu personal, dar si sotia/sotul, copiii, bona, soacra etc.

Si aici apare vestita problema a traficului la intrarile/iesirile in/din Bucuresti. blink.gif Cat faceti dimineata pana in centrul orasului? Dar la ora 17-18 din centru pana acasa?

Si, probabil ca ma incadrez la gradul maxim de lene, dar mie mi se pare ca pentru a avea comoditate la casa, pe langa toate utilitatile, trebuie sa mai fie si niste oameni in jur angajati sa se ocupe de casa, de curte etc.

+Quote Post
Vizitator_ProCasa.
mesaj Nov 17 2008, 08:34 AM
Mesaj #12

Guests

Intrebari? smile.gif

Ziceai ca ai 200 mp dimensiunea casei. Doua intrebari iti adresez: 1. Cat te-a ajuns pretul / mp construit la rosu, ca la cheie, totul depinde de finisajele alese...
2. Cei 200 mp sunt dispusi in parter si etaj? Adica 100mp la parter, si 100 le etaj? Intreb pt ca daca ar fi doar 200 mp la parter, si i-ai pus si etaj, suprafata s-ar dubla automat ...

+Quote Post
Vizitator_sile.
mesaj Nov 17 2008, 10:01 AM
Mesaj #13

Guests

Cred ca intrebarea nu prea e completa. Adica la bloc intr-o zona centrala/semicentrala/cartier de locuit in Bucuresti sau intr-o casa la 10 km afara din Bucuresti? Asa ne putem gandi la puncte pro si contra.

Altfel e cam asa: Tanar, sanatos si bogat sau batran, bolnav si sarac? Ce alegeti? Ca altfel nu vad eu care ar fi avantajele unui trai in comun la bloc.

+Quote Post
Vizitator_La casa.
mesaj Nov 17 2008, 10:49 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (gdm @ Nov 17 2008, 05:09 AM) *
Mda. totusi mai sint ceva probleme cu infrastructura.
canalizare, apa ... mai mult sau mai putin
- scoala primara cred ca are lipsuri mari.
- copii in Ro merg la liceele alese de ei si nu la cel din comuna xxx. Deci o sa ai fun cind copilul tau de 14 ani o sa faca naveta cu rata chiar daca tu mergi cu masina.

O fi frumos da nu e pt toti...

Cu canalizarea si apa am detaliat deja... nu simt absolut deloc faptul ca nu am canalizare si apa centralizata, ci put si statie de epurare... pacat ca nu sunt toti suficienti de responsabili incat sa nu faca un sarcofag de beton cu deversare in pamant...

Categoric la scoala si liceu o sa se mearga in bucuresti... dar se gasesc cu siguranta solutii astfel incat sa nu trebuiasca sa mearga cu rata... dar in 10 ani de acum incolo, comunele limitrofe bucurestiului o sa fie cu siguranta inglobate, inclusiv din punct de vedere al infrastructurii de transport in comun...

Citeaza (Elly @ Nov 17 2008, 07:15 AM) *
Daca stai la casa intr-o zona adiacenta Bucurestiului, esti dependent de masina. Fara masina nu poti face nimic. Si nu numai tu personal, dar si sotia/sotul, copiii, bona, soacra etc.

Si aici apare vestita problema a traficului la intrarile/iesirile in/din Bucuresti. blink.gif Cat faceti dimineata pana in centrul orasului? Dar la ora 17-18 din centru pana acasa?

Si, probabil ca ma incadrez la gradul maxim de lene, dar mie mi se pare ca pentru a avea comoditate la casa, pe langa toate utilitatile, trebuie sa mai fie si niste oameni in jur angajati sa se ocupe de casa, de curte etc.

Asta categoric... avem doua masini (una de la firma)... altfel ar fi destul de nasol... cu bona vedem cand o sa fie cazul... smile.gif

De acasa pana piata unirii, cam 30-40 min... destul de rezonabil... plecand de acasa in jur de 8.30... la intoarcere nu plecam de la job mai devreme de ora 19, deci deja devine iar acceptabil... in general, media e cam de 100 min pe zi drumul dus-intors casa-job-casa...

Citeaza (ProCasa @ Nov 17 2008, 08:34 AM) *
Ziceai ca ai 200 mp dimensiunea casei. Doua intrebari iti adresez: 1. Cat te-a ajuns pretul / mp construit la rosu, ca la cheie, totul depinde de finisajele alese...
2. Cei 200 mp sunt dispusi in parter si etaj? Adica 100mp la parter, si 100 le etaj? Intreb pt ca daca ar fi doar 200 mp la parter, si i-ai pus si etaj, suprafata s-ar dubla automat ...

100 parter, 100 etaj... mai mult de atat nici nu prea ai nevoie... la rosu, anul trecut, numai constructia (in regie proprie, fara pretul proiectului, autorizatii, alea alea) a fost de aprox. 37000 Euro... structura pe cadre cu caramida poroterma... cu aprox. 40 mp de terase (parter + etaj)...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 17 2008, 10:53 AM
Mesaj #15

Guests

Bloc clar.

Unul modern si nou si cu vecini medici si avocati. Parcare si tot. Hai sa ii mai vad pe astia cu casa ce mai nascocesc?

AVANTAJE BLOC:

-cheltuieli mici adica posibilitate de economisire bani
-aproape de zone importante , iara economisesti bani.
-poti sa vinzi apartamentul mult mai rapid decat vinzi o casa.
-comoditate
-utilitati (apa , gaz , internet) care sunt instalate sau ajung foarte rapid la tine

DEZAVANTAJE CASA:
-Costuri mari
-departe de oras , implica sa ai masina => alte cheltuieli
-nu iti da nimeni zapada din fata casei si nici nu iti planteaza nimeni gradina etc
-utilitati cu probleme (refuzul unor isp sa-ti instaleze internetul) , utilitati limitate. etc

+Quote Post
Vizitator_La casa.
mesaj Nov 17 2008, 11:20 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 17 2008, 10:53 AM) *
Bloc clar.

Unul modern si nou si cu vecini medici si avocati. Parcare si tot. Hai sa ii mai vad pe astia cu casa ce mai nascocesc?

AVANTAJE BLOC:

-cheltuieli mici adica posibilitate de economisire bani
-aproape de zone importante , iara economisesti bani.
-poti sa vinzi apartamentul mult mai rapid decat vinzi o casa.
-comoditate
-utilitati (apa , gaz , internet) care sunt instalate sau ajung foarte rapid la tine

DEZAVANTAJE CASA:
-Costuri mari
-departe de oras , implica sa ai masina => alte cheltuieli
-nu iti da nimeni zapada din fata casei si nici nu iti planteaza nimeni gradina etc
-utilitati cu probleme (refuzul unor isp sa-ti instaleze internetul) , utilitati limitate. etc

Oricum comparatia dintre bloc si casa se discuta numai in cadrul unui bloc nou, apartamente moderne de minim 120 mp... altfel e ca si cand compari mere cu dvd-uri... care e legatura?
Cum ziceam, costurile in valoare absoluta sunt mai mari la casa... e normal... suprafata e mai mare... dar daca raportezi la suprafata, nu mai e valabil...
Cat costa un apartament de 100 mp (nu zic de 200, cat am la casa)? S-ar putea sa ajungi ca pretul in valoare absoluta unui asemenea apartament cu tot cu loc de parcare sa fie nu cu mult mai mic decat am platit in total pe casa (cu finisaje la un nivel mult superior unui bloc poate chiar de clasa spre lux)... dar la pretul pe mp ies intr-un avantaj clar, chiar daca includ acolo si pretul terenului...

Distanta da... implica obligatoriu masina... deci trebuie sa merite avantajele unui trai la casa pentru a contrabalansa...

Nu da nimeni zapada... categoric... cum ziceam, daca esti comod cronic, nu e bine sa te muti la casa... gradina, insa, o planteaza altii... chiar daca nu ma dau in laturi si de la un pic de munca fizica (hai sa fim seriosi, chiar va e asa de lene incat sa mai puneti mana pe o lopata, grebla, ceva? numai scaune si fotolii?), dar gradina e bine sa fie lasata in seama unui profesionist... nu de alta, dar daca mor plantele te costa mai mult decat sa platesti pe cineva sa aiba grija...

La capitolul utilitati eu unul stau foarte bine... gaze si curent sunt obligatorii, dar cam sunt peste tot... iar internet, am fibra optica din casa pana in server-ul isp-ului... cu metropolitana cu bucurestiul... merge impecabil... si costa 70 RON/luna... si fara gaze exista tehnologii (mai scumpe, dar mai eficiente)... gen puturi de caldura... totul e sa ai curent electric...

Oricum, in concluzie, comparatia nu e foarte corecta deoarece decizia cam e functie de stilul de viata al omului... nu e un adevar absolut, numai cu dezavantaje intr-o parte si numai avantaje in cealalta (cum incerca sa prezinte musafirul)... e o alegere personala, care sa tina cont de avantajele si dezavantajele fiecarei solutii... dar, repet, comparatia e pentru cei ce si-ar permite un apartament spatios cu locuri de parcare intr-un complex rezidential ok... altfel nu are nici o consistenta... cum sa compari traiul intr-o cutie de chibrituri comunista veche de 30 de ani cu o casa noua si confortabila?!

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 17 2008, 11:26 AM
Mesaj #17

Guests

Mie la casa mi se pare ca trebuie sa te ocupi si sa te pricepi la mult mai multe lucruri.

Asa, la bloc, daca se strica ceva si se opreste curentul electric, se ocupa altii. Cu apa calda, gazele - la fel. E un administrator acolo care treaba lui pe cine suna si rezolva. Plus ca si cei de la utilitati se misca mai repede la un bloc de locuinte, decat pentru mine aflata intr-o casa undeva.

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 17 2008, 11:29 AM
Mesaj #18

Guests

Clar, ma incadrez la "comoda cronica" laugh.gif

Nu m-as vedea cu o lopata in mana, sa ma omori. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_vIRGIL.
mesaj Nov 17 2008, 01:59 PM
Mesaj #19

Guests

Toata viata am trait la bloc... peste 30 de ani... ...
Intrebari? smile.gif

Foarte idilica prezentarea. Nu vreau sa fiu carcotas, dar am cateva intrebari:

1. Ce vei face cu copiii, pana pe la 16-18 ani ? Ma refer la scoala, activitati extrascolare din timpul saptamanii si weekend. De multe ori aceste activitati sunt discontinue, ce faci, stai cu copiii prin magazine ?
2. Copiii au cu cine se intalni si juca acolo unde stai ?
3. Cate masini trebuie sa tii in familie ? Probabil doua.
4. Cat timp pierzi intr-o zi facand naveta ?
5. Sa ne spui la primavara care este costul mediu al intretinerii la casa.

In rest numai avantaje sa stai la casa.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Nov 17 2008, 03:05 PM
Mesaj #20

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (vIRGIL @ Nov 17 2008, 01:59 PM) *

1. Ce vei face cu copiii, pana pe la 16-18 ani ? Ma refer la scoala, activitati extrascolare din timpul saptamanii si weekend. De multe ori aceste activitati sunt discontinue, ce faci, stai cu copiii prin magazine ?

Am sa-ti raspund eu pt ca sunt in fix aceeasi situatie. M-am mutat de 5 luni la casa si totul este de la foarte bine in sus. Nu mai repet ce-a spus omul inainte, spun doar ca subscriu la ele.
Eu locuiesc la 6 Km de Bucuresti, exista la 10 min de mers pe jos maxi-taxiuri care te lasa cam pe oriunde vrei in Bucuresti (inclusiv 3 statii de metrou).
2. Copilul merge la gradinita, il ducem dimineata. Fac 25-30 de minute pana la gradinita, care este pe Calea Vitan. Pentru joaca, pe langa ca exista vecini care au si ei copii cel mai important este ca are curte, unde am putut pune tobogan, leagan, piscina gonflabila si alte jucarii. Alergatul prin curte, jucatul pe pamant/nisip este mult mai sanatos decat jucatu' in fata/spatele blocului intre betoane si masini.
3. Masini? Da, doua. Deja daca ai bani de casa nu cred ca se mai pune problema de unde bani de a doua masina.
4. Pana la birou: 25 minute. De la bloc: 20 minute. Merita 5 minute in plus. Mai mult, la traficul infernal care este in Bucuresti nu mai conteaza prea mult unde stai, oricum faci in jur de 45-60 minute daca te sui in masina, cam oriunde ai merge, daca e sa strabati centrul. Cata vreme ajungi la metrou repede, nu mai e o problema timpul pana la servici sau orice alt loc unde ai treaba.
5. Consumul de gaze: maricel, e cam 3 milioane pe luna, asta insa pt ca am tinut in casa 26-27 grade si ca fi-meu se balaceste in cada in fiecare seara. Am incercat, de proba, sa opresc centrala pe timpul zilei, temperatura a scazut cu doar 1.5-2 grade dupa 16 ore, afara fiind 8 grade.

In afara gazelor si a curentului insa nu ai alte cheltuieli majore (apa e gratis, gunoiul nu costa mare lucru). Cheluieli mai mari decat la bloc pot fi doar in clipa in care se deterioreaza acoperisul/gardul, altfel totul este mult mai putin (comparat la mp). La bloc aveam 80mp, aici 200, costurile lunare la bloc:3-4 mil, aici probabil 4-5 iarna si 1-2 vara. Confortul insa indiscutabil mai mare: nu te certi pe locu de parcare, pe vecinu care da bairam, pe vecinu care te inunda, nu te mai deranjeaza motoarele de la 2 noaptea si nici aerul imbacsit cu damf de beton, poti manca un mar din copac, te poti plimba dimineata prin iarba, poti avea caine, pisica in conditii relativ normale pentru animale, poti avea o gradina, poti face un gratar in curte si sta la o bere cu prietenii etc. Sunt prea multe avantaje ca sa le poti enumera pe toate. Ca sa nu mai zic ca daca se strica liftul nu ma mai deranjeaza smile.gif
Chiar am fost acum 2 zile la apartament cu niste treaba si-am plecat la ora 18, intr-o aglomeratie imensa. Atunci am realizat din nou ce mare lucru am facut ca ne-am mutat.

+Quote Post
Vizitator_^_^.
mesaj Nov 17 2008, 07:47 PM
Mesaj #21

Guests

totusi blocuri noi is putine comparativ cu alea comuniste ...toata lumea cred ca stie care ii cel mai enervant lucru la blocurile vechi bucataria si baia foarte mici si sufocante

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Nov 17 2008, 09:08 PM
Mesaj #22

Guests

Ce spui tu e exagerat si nu e in totalitate corect.
Spre ex: parintii mei stau la casa de aprox 170mp undeva in bucuresti. Iarna numai gazele ii costa in jur de 10 mil pe luna. Eu stau la bloc 3 camere si toata intretinerea nu ma duce peste 350 lei iarna.
Sa stai la periferie nu e o fericire. Nu spital, nu scoala, nu liceu, nu parc sa plimb copilul, nu transport in comun, nu asfalt, nu magazin in proximitate, dependenta totala de masina proprie, taxi nici nu vine uneori etc.
Hai sa fim seriosi, in Ro inca mai e pana la crearea acelor zone exterioare oraselor cu toate utilitatile si serviciile. La noi dupa parerea mea in afara orasului se muta ori cei cu f multi bani care isi construiesc palate, ori cei care au putini bani si a fost mai rentabil sa construiasca o casa decat sa cumpere un ap la preturile aberante la care se ajunsese. Faza cu linistea o poti obtine si in Bucuresti si nu numai in cartierele de lux. Chiar si unde stau eu in Dr. Taberei la bloc e liniste.
Din pacate autoritatile din ro nu au facut nimic ca sa sustina aceasta extindere a oraselor, iar asta a dus ca deja sa inceapa in anumite zone reintoarcerea in oras si vanzarea caselor consturite in satele adiacente.
Parerea mea, care am copil de 2 ani, este: apartament spatios in bucuresti, cu acces la tot ce ai nevoie ca parinte de bebe (spital, policlinica, farmacie, supermarket, parc (f important), gradinita, scoala, liceu etc) si daca iti mai raman bani o casuta in afara bucurestiului undeva unde sa te retragi la sf de saptamana si intr-adevar sa gusti ceea ce inseamna aer curat si liniste.

+Quote Post
george03
mesaj Nov 17 2008, 10:10 PM
Mesaj #23

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (Vlad @ Nov 17 2008, 11:08 PM) *
Parerea mea, care am copil de 2 ani, este: apartament spatios in bucuresti, cu acces la tot ce ai nevoie ca parinte de bebe (spital, policlinica, farmacie, supermarket, parc (f important), gradinita, scoala, liceu etc) si daca iti mai raman bani o casuta in afara bucurestiului undeva unde sa te retragi la sf de saptamana si intr-adevar sa gusti ceea ce inseamna aer curat si liniste.

EXACT!!! Eu nu stau in Bucuresti ... dar si la mine e aceeasi situatie. Stau intr-un apartament (relativ) mare, in zona centrala si imi fac casa in afara ... e adevarat ca e la munte si am 210 km pana acolo sad.gif .

Din fericire, nici eu, nici sotia, nu suntem legati de un program batut in cuie ... "clasicul" L-V, 9-17 . Eu pot lucra de oriunde am acces la internet, clientii ii vizitez cam o data pe luna pe fiecare ... sa las facturile (stiu ca le pot trimite si altfel ... da' ochii care nu se vad se uita biggrin.gif ) iar sotia are perioade lungi de timp (chiar si 6-7 saptamani la rand) in care nu are nevoie decat de accesul la internet.

In acest moment avem si o casa in oras, e adevarat ca e o casa veche, nemodernizata, dar eu nu vreau sa ne mutam acolo cu totul. E bine vara, dar ... atat. Statul la casa presupune mult timp liber, iar noi nu-l avem. Decat sa stau sa dau cu matura (si tot ce mai e de facut la o casa, in plus fata de un apartament) cele 2-3 ore libere pe care le am ... prefer sa ma joc cu pustiul ... sa nu ma trezesc ca-mi zice "nenea" sad.gif .

PS pustiu' are tot 2 ani laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 18 2008, 07:06 AM
Mesaj #24

Guests

Ieri dupa-amiaza cand se intunecase si incepuse sa ploua, in drumul meu prin oras, prin trafic, m-am gandit: ce bine ca stau in oras, la 3 km de centru, si nu trebuie sa iau la rand cozile de iesire din oras si sa mai am inca de mers pana acasa! rolleyes.gif

Acum, serios si practic vorbind, ca sa faci 20-25 min pana la o casa in afara Bucurestiului mie nu mi se pare credibil. Poate doar daca locul de munca este chiar pe acea iesire din oras. Dar altfel, daca sa zicem cineva care lucreza in centru face pana la blocul sau din Drumul Taberei - 40-45 min (desi poate face si o ora), cum ar putea face mai putin cel care are o casa construita in afara cartierului? Si inca n-am dat de ex. Baneasa sau Pipera care stim ca sunt si mai aglomerate.

+Quote Post
teose
mesaj Nov 18 2008, 07:37 AM
Mesaj #25

Membru
**

Postari: 24
Inscris: 27-June 08
Utilizatorul numarul: 1 530

Imagine atasata
Citeaza (Vizitatoru` @ Nov 14 2008, 03:46 PM) *
Exista si apartamente in bloc unde aveti garantat si loc/locuri de parcare, unde administratorul este profesionist iar vecinii nu pot produce atatea zgomote incat sa invinga izolatia fonica, si sa deranjeze.
Iar daca dispuneti de resurse financiare suficiente, cu siguranta puteti achizitiona unul dintre acestea.
Pana la urma conteaza mai mult locul unde este situat imobilul, decat daca este apartament in casa sau bloc.

Comentariile vizavi de dificultatea traiului la curte sunt ridicole. Apeleaza la ele comozii (remarcati ca nu am spus "putorile") sau cei care, impinsi de un sindrom national ceausist, considera traiul la bloc treapta inalta a dezvoltarii social-familiale. Pe langa acestia sunt cei dezradacinati din zone fara minime facilitati, carora confortul liftului si al caloriferului le-a aparut in vis dupa ce spargeau lemne sau coseau la lumanare. Eu m-am nascut intr-un bloc din Capitala, in urma cu aproape jumatate de secol, dar am hotarat anul trecut sa cumpar la pret de apartament, in Pantelimon-Ilfov, o vila cu 6 camere, 190 de metri utili, curte 90m si toate facilitatile. Singurul incovenient este suprimarea transportului intre Bucuresti si Ilfov de catre actualul Primar General, dar exista maxi-taxi si metrou (la Cora) pentru cei care nu au masina. Dupa ce vinzi apartamentul de la bloc, iti poti ordona bugetul pentru achizitie, amenajari si o masina. Eu mi-am luat doua si am ramas si cu ceva bani. In rest, sunt deschis catre surghiunul de a da zapada, iarna si a tunde iarba, vara. Vara, atunci cand ma gandesc, cu o bere in fata pe terasa, ca la iarna nu voi uita sa imi pun o pereche de cizme de cauciuc in portbagaj.

+Quote Post
teose
mesaj Nov 18 2008, 07:45 AM
Mesaj #26

Membru
**

Citeaza (Elly @ Nov 18 2008, 08:06 AM) *
Ieri dupa-amiaza cand se intunecase si incepuse sa ploua, in drumul meu prin oras, prin trafic, m-am gandit: ce bine ca stau in oras, la 3 km de centru, si nu trebuie sa iau la rand cozile de iesire din oras si sa mai am inca de mers pana acasa! rolleyes.gif

Acum, serios si practic vorbind, ca sa faci 20-25 min pana la o casa in afara Bucurestiului mie nu mi se pare credibil. Poate doar daca locul de munca este chiar pe acea iesire din oras. Dar altfel, daca sa zicem cineva care lucreza in centru face pana la blocul sau din Drumul Taberei - 40-45 min (desi poate face si o ora), cum ar putea face mai putin cel care are o casa construita in afara cartierului? Si inca n-am dat de ex. Baneasa sau Pipera care stim ca sunt si mai aglomerate.

Parcurg cei 15 km dintre casa si slujba in 40 de minute. In ore de varf. Estul si sudul Capitalei nu au nimic de-a face cu intrarea din nord (DN1, Buftea, Straulesti). De altfel, constat ca mai toti pozitioneaza "casele de la periferie" spre Snagov, Otopeni, Izvorani. Nu suntem toti Tariceanu sau Columbeanu, iar infrastructura e de zece ori mai buna pe relatiile Pantelimon, Popesti-Leordeni sau Voluntari. chiar daca nu ne trec avioane deasupra si nu tragem in piept esapamentul de pe DN1, iar distanta pana la Piata Romana e mai mica.

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 18 2008, 08:09 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (teose @ Nov 18 2008, 07:45 AM) *
Parcurg cei 15 km dintre casa si slujba in 40 de minute. In ore de varf. Estul si sudul Capitalei nu au nimic de-a face cu intrarea din nord (DN1, Buftea, Straulesti). De altfel, constat ca mai toti pozitioneaza "casele de la periferie" spre Snagov, Otopeni, Izvorani. Nu suntem toti Tariceanu sau Columbeanu, iar infrastructura e de zece ori mai buna pe relatiile Pantelimon, Popesti-Leordeni sau Voluntari. chiar daca nu ne trec avioane deasupra si nu tragem in piept esapamentul de pe DN1, iar distanta pana la Piata Romana e mai mica.

Pai tocmai ca am zis ca nu dau exemple cartierele din nordul capitalei. unsure.gif

+Quote Post
teose
mesaj Nov 18 2008, 09:56 AM
Mesaj #28

Membru
**

Citeaza (vIRGIL @ Nov 17 2008, 02:59 PM) *

Punctual, taticu, pentru ca te vad vorbind de pe tushe:
1. Fiul meu a terminat liceul, dar pt tronsonul de varsta pe care l-ai amintit exista in ORASUL Pantelimon patru scoli generale, spatii de agrement+strand pe lacurile Pantelimon, Cernica si Pasarea, terenuri si echipe de juniori de fotbal si rugbi pe Stadioanele Metalul sau Atletic Construct. Pentru liceeni, deplasarea cu maxi-taxi, metroul si - din 10 decembrie - cu autobuzele RATB nu cred ca e altfel decat de la Moghioros la Universitate.
2. Fireste ca au. Nu suntem sihastri, chiar daca ne invecinam cu trei-patru manastiri.
3. Am cumparat doua (una pt mine, alta pt fiul meu) din banii ramasi dupa vanzarea apartamentului si achizitionarea vilei (vezi foto, mai jos). Ma multumesc cu un VW Golf4 si fiul meu a optat pt un Twingo; ambele 10.000 euro. Azi le-as fi luat cu 6000.
4. "naveta" pana in Piata Romana imi ia 40 de minute si o ora cand e aglomerat. Tot cat faceam de la Big Berceni, in urma cu un an.
5. Iti spun eu acum: Gazele s-au ridicat cel mai mult, in februarie 2008 cand au fost minus 18 grade, la 700 ron, in conditiile in care am incalzit toata casa (190m) datorita umiditatii post-amenajare. Dupa montarea unui cronotermostat setat la 21 de grade si restrangerea autumnala in patru din cele sase camere, lucrurile vor sta altfel. Corentul (cu pompa-hidrofor) vine cam100-120/luna. Apa e mocca, gunoiul aproape insesizabil (3,5 ron/persoana). Iar daca ti se par de neatins aceste costuri, in comparatie cu cele 4 milioane platite pentru confortul betonului rece si umed, ia duminica metroul pana la statia Pantelimon sau tramvaiul 14 pana la Cora si plimba-te 3 km de-a lungul DN3. Nu iti strica

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 18 2008, 10:14 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (teose @ Nov 18 2008, 09:56 AM) *
Punctual, taticu, pentru ca te vad vorbind de pe tushe:
1. Fiul meu a terminat liceul, dar pt tronsonul de varsta pe care l-ai amintit exista in ORASUL Pantelimon patru scoli generale, spatii de agrement+strand pe lacurile Pantelimon, Cernica si Pasarea, terenuri si echipe de juniori de fotbal si rugbi pe Stadioanele Metalul sau Atletic Construct. Pentru liceeni, deplasarea cu maxi-taxi, metroul si - din 10 decembrie - cu autobuzele RATB nu cred ca e altfel decat de la Moghioros la Universitate.
2. Fireste ca au. Nu suntem sihastri, chiar daca ne invecinam cu trei-patru manastiri.
3. Am cumparat doua (una pt mine, alta pt fiul meu) din banii ramasi dupa vanzarea apartamentului si achizitionarea vilei (vezi foto, mai jos). Ma multumesc cu un VW Golf4 si fiul meu a optat pt un Twingo; ambele 10.000 euro. Azi le-as fi luat cu 6000.
4. "naveta" pana in Piata Romana imi ia 40 de minute si o ora cand e aglomerat. Tot cat faceam de la Big Berceni, in urma cu un an.
5. Iti spun eu acum: Gazele s-au ridicat cel mai mult, in februarie 2008 cand au fost minus 18 grade, la 700 ron, in conditiile in care am incalzit toata casa (190m) datorita umiditatii post-amenajare. Dupa montarea unui cronotermostat setat la 21 de grade si restrangerea autumnala in patru din cele sase camere, lucrurile vor sta altfel. Corentul (cu pompa-hidrofor) vine cam100-120/luna. Apa e mocca, gunoiul aproape insesizabil (3,5 ron/persoana). Iar daca ti se par de neatins aceste costuri, in comparatie cu cele 4 milioane platite pentru confortul betonului rece si umed, ia duminica metroul pana la statia Pantelimon sau tramvaiul 14 pana la Cora si plimba-te 3 km de-a lungul DN3. Nu iti strica

Frumos. Am crezut totusi ca subiectul acestei discutii este: " La casa sau la bloc", in general, pro si contra, si nu cazul tau particular, cu copil la liceu, cu scoala facuta in Pantelimon si serviciu la Piata Romana. Care nu prea ne intereseaza.
Subiectul e interesant, discutabil si se aplica la toate orasele mari din RO.

+Quote Post
Vizitator_La casa.
mesaj Nov 18 2008, 10:49 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Vlad @ Nov 17 2008, 09:08 PM) *
Ce spui tu e exagerat si nu e in totalitate corect.
Spre ex: parintii mei stau la casa de aprox 170mp undeva in bucuresti. Iarna numai gazele ii costa in jur de 10 mil pe luna. Eu stau la bloc 3 camere si toata intretinerea nu ma duce peste 350 lei iarna.
Sa stai la periferie nu e o fericire. Nu spital, nu scoala, nu liceu, nu parc sa plimb copilul, nu transport in comun, nu asfalt, nu magazin in proximitate, dependenta totala de masina proprie, taxi nici nu vine uneori etc.
Hai sa fim seriosi, in Ro inca mai e pana la crearea acelor zone exterioare oraselor cu toate utilitatile si serviciile. La noi dupa parerea mea in afara orasului se muta ori cei cu f multi bani care isi construiesc palate, ori cei care au putini bani si a fost mai rentabil sa construiasca o casa decat sa cumpere un ap la preturile aberante la care se ajunsese. Faza cu linistea o poti obtine si in Bucuresti si nu numai in cartierele de lux. Chiar si unde stau eu in Dr. Taberei la bloc e liniste.
Din pacate autoritatile din ro nu au facut nimic ca sa sustina aceasta extindere a oraselor, iar asta a dus ca deja sa inceapa in anumite zone reintoarcerea in oras si vanzarea caselor consturite in satele adiacente.

Daca platesc 1000 RON pe luna la gaze inseamna ca nu au izolat casa... ce polistiren e pus acolo?

E adevarat... nu e parc (am gradina maricica, de multe ori e mult mai buna), nu sunt celelalte institutii (doctori sa stii ca s-au mutat si in afara Bucurestiului, insa tongue.gif)... de la casa pana la intrarea in Bucuresti fac 10 min... 15 daca e mai aglomerat... mai mult niciodata... magazin acceptabil aprovizionat deschis pana la 10 seara zilnic am la 800 m... hypermarket la 5 km...

Iar in zona in care stam noi (vest) cei mai multi care au case sunt de clasa medie (clasa medie reala, multi care castiga 1500 Euro/familie se considera la medie... nu mi se pare)... nu sunt nici palate, dar nici case taranesti... eu zic ca s-a investit in medie cel putin 150000 euro/casa in zona, fara pretul terenului... deci sunt oameni care isi permiteau un apartament bun in oras, dar au ales altceva... nu te uita doar la extreme...

Acum, cinstit... daca vinzi apartament de 3 camere in Drumul Taberei (am crescut in cartierul ala iar parintii mei in continuare tot acolo locuiesc) iei poate 130000 euro (??) functie de amenajari... total insuficient pentru teren + casa... doar daca il ai fara ipoteca acum si mai poti suplimenta prin credit pe ce construiesti... daca nu, cum ziceam, comparatia nu tine intre cutie de chibrituri comunista si o casa de 200 mp (no offence)...

Citeaza (Elly @ Nov 18 2008, 07:06 AM) *

Ba e foarte credibil... mai ales la anumite ore... nu trebuie sa mergi cand e aglomeratia maxima... seara, cand plec de la firma, rar fac peste 35 min pentru 20 km... dimineata aceeasi distanta o parcurg in 45(min) spre 60... aglomeratia e in Bucuresti, nu la intrare/iesire... intotdeauna... ma lovesc doar de problemele de trafic de care se lovesc si toti cei care locuiesc "confortabil" in oras...

Ideea generala e ce stil de viata iti place, cum am mai zis in posturile anterioare... altfel, se gasesc solutii la toate daca chiar te intereseaza... eu inainte de a cumpara terenul am investigat toate zonele de langa Bucuresti pentru cel mai bun raport pret/calitate (aici intrand vecini, zona, potential de crestere, trafic)... nu zic ca am ales cea mai buna varianta, dar acum, traind acolo, ma multumeste pe deplin...

Mai e un aspect al problemei care nu a fost discutat aici... e tangential la subiect...
Blocurile noi (singurele care pot tine piept comparatiei in mod real) stim toti cum sunt construite... stim "flexibilitatea" in alegerea finisajelor... problemele altora te afecteaza si pe tine... sansele sa fie bug-uri de constructie cresc exponential... daca iti construiesti tu casa, stii ce ai facut acolo, te implici in toate fazele (stiu ca inseamna stres mare, dar taman ce ziceam ca nu e pentru comozii cronici) reduci considerabil sansele de a avea probleme... in momentul ala ti-ai crescut extrem de mult gradul de independenta... depinde ce conteaza pentru tine...

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th August 2019 - 11:45 AM