IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> de ce nu mai vrea nimeni un proiect personalizat?
victor.raduta
mesaj Jul 7 2011, 12:30 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 7-July 11
Utilizatorul numarul: 28 738

sunt intrigat cum pentru o suma mizera scutita, toti vor un proiect gata facut.am vazut prin cautarile mele pe internet ca majoritatea firmelor de proiectare incurajeaza acest tip de proiectare.
eu cand o sa-mi fac micuta mea casa o sa-mi doresc un proiect unicat;nu vreau sa-mi vad casa in reviste sau mai rau la vecinul meu
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Andreas.
mesaj Jul 8 2011, 08:22 AM
Mesaj #2

Guests

Din (ne)fericire raspunsul este compus din urmatoarele :

Clientii - (rezidential ) au deja acces prin internet la sute de mii de proiecte din care pot alege.... e ca atunci cand iti faci tatuaj biggrin.gif

Sunt foarte fericiti cand platesc mai putin. Simplul fapt ca SIGUR acel proiect va fii mai ieftin, mai rapid si cu siguranta a fost testat ii bucura enorm. Nu vad un lucru atat de rau in asta insa acest lucru este pentru oameni fara imaginatie si pentru cei lipsiti de cunostinte in domeniul asta.

Template-uri, template-uri.... da, e frumos sa faci un lucru unic, te simti implinit, te simti creator. Insa... ce te faci cu atatia creatori care isi etaleaza creatiile cre mai de care mai penibile. (pe principiul: dau un ban dar vei crea un lucru frumos dupa mintea mea de inginer biggrin.gif ) - fara suparare, si eu sunt inginer smile.gif.

Si DA, vor sa ne transforme in robotei care locuiesc in casute la fel. Oricum in alte tari civilizate se intampla acest lucru de foarte mult timp. Este mult mai eficient dpdv al resurselor si timpului sa faci lucruri asemantoare. Suntem doar noi putin in urma biggrin.gif.

Eu vad problema putin altfel: Exterior cvasiasemanator, sa zicem in aceeasi tema si interior complet diferit. (se poate face in diverse variante de compartimentari insa trebuie sa ai incredere in designer).
In acest fel nu deranjeaza nici ochiul dpdv al arhitecturii zonei, si te si bucuri de casa ta pentru ca ai un interior unic.

SUSTIN DESIGNERII, ARTISTII CARE POT CREA LUCRURI FRUMOASE IN CONDITIILE IMPUSE MAI SUS

Cele bune,
Andreas

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Jul 8 2011, 08:47 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (victor.raduta @ Jul 7 2011, 12:30 PM) *
sunt intrigat cum pentru o suma mizera scutita, toti vor un proiect gata facut.am vazut prin cautarile mele pe internet ca majoritatea firmelor de proiectare incurajeaza acest tip de proiectare.
eu cand o sa-mi fac micuta mea casa o sa-mi doresc un proiect unicat;nu vreau sa-mi vad casa in reviste sau mai rau la vecinul meu

ca sa vezi, si prostii de canadieni isi aleg casa dintr-o lista de 3-4 proiecte sugerate de dezvoltator ... cei care si-o fac pe gustul propriu trebuie sa aiba zeci de milioane de $ in conturi. o fi bine, n-o fi bine ... laugh.gif

+Quote Post
Sakura
mesaj Jul 8 2011, 03:59 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Jul 8 2011, 08:47 AM) *
ca sa vezi, si prostii de canadieni isi aleg casa dintr-o lista de 3-4 proiecte sugerate de dezvoltator ... cei care si-o fac pe gustul propriu trebuie sa aiba zeci de milioane de $ in conturi. o fi bine, n-o fi bine ... laugh.gif

Când casele sunt făcute pe bandă rulată şi livrate ca kit-uri iar "dezvoltatorul" le ansamblează şi gata, normal că va trebui să alegi din cele câteva modele disponibile. Nu poţi compara ţările în care casele sunt din lemn şi se livrează la pachet cu ţările în care casele se construiesc la faţa locului din zidărie.

+Quote Post
Sakura
mesaj Jul 9 2011, 05:01 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Revenind la subiect, pe mine personal mai mult decât proiectele la indigo mă deranjează altceva: lipsa unui arhitect. Mulţi, foarte mulţi din românii care şi-au construit case după '90 au făcut nu o casă mai mare ci o cutie mai mare. O oribilitate paralelipedă imensă, cu un acoperiş în două ape deasupra. Case cu 1-2 etaje dar de formă cubică simplă, uneori fără nici un balcon, fără nimic care să încânte privire. Ştiu că arhitecţii pot fi destul de scumpi, dar decât aşa ceva, mai bine un proiect luat de pe raft. Sunt pe net colecţii de mii de planuri de case, avem de unde alege în afara celor câteva prezentate de vreo firmă. Apoi nici acele proiecte nu trebuie copiate 100%, pot fi adaptate cerinţelor specifice ale beneficiarului. Dacă aceste cerinţe sunt mai specifice decât "să moară vecinii de ciudă".

Acum ceva ani toţi îl înjurau pe ceausescu că făcea blocuri identice în tot oraşul, în toată ţara. După ce-a fost împuşcat şi a venit libertatea mult visată, statul a încetat să mai facă blocuri identice. A încetat de tot să mai facă blocuri. Surpriza a venit când o altă instituţie preluat tradiţia regimului decedat: Biserica Ortodoxă Română. Dincolo de faptul că fac biserici şi catedrale pe bandă rulantă, ceea ce mi se pare inadmisibil este faptul că multe din acestea sunt identice, copii ale aceluiaşi proiect. În timp ce catolicii, neo-protestanţii şi alte biserici ortodoxe din România au construit biserici unicat arhitectonic, cele catolice şi protestante fiind chiar deosebite, orodoxii români au preluat vechea meteahnă ceauşistă, multiplicarea proiectelor pe bandă rulantă. Asta în ciuda faptului că aveau de la bugetul de stat cea mai mare finanţare dintre toţi, cele mai multe donaţii etc. şi deci ar fi avut de unde plăti un arhitect dacă prin absurd n-ar fi găsit vreunul care să le facă gratuit proiectul (cuvintele gratuit, donaţie ş.a. am observat că au o consonanţă deosebit de atrăgătoare urechilor preoţilor ortodoxi).

Ca să dau un exemplu despre ce vorbesc, să ne uităm la Catedrala Ortodoxă din Lugoj. Este o copie a Bisericii Caşin din Bucureşti. Să zicem că ar fi în regulă, nu este o copie identică. Catedrala Ortodoxă din Reşiţa a fost construită ca o copie absolut identică a celei din Lugoj. Singura grijă a ctitorilor a fost să fie puţin mai mare decât blocurile din jur (mare, alt cuvând magic în ortodoxie). De ce? Nu este păcat de materialele şi munca investite? Chiar atât de mare efort ar fi fost să se apeleze la un arhitect care să facă ceva unic, ceva frumos şi dacă capetele bisericeşti o permit, ceva mai modern?

Catedrala Ortodoxă din Lugoj:

Catedrala Ortodoxă din Reşiţa (cea nouă, din cartierul Govândari):

Aceasta postare a fost editata de Sakura: Jul 9 2011, 05:04 PM

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Jul 12 2011, 04:26 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (victor.raduta @ Jul 7 2011, 12:30 PM) *

Sunt sigur ca o sa te uiti si la ce bani ai, iar daca banii pe care ii ai iti ajung numai de un proiect unicat sau de un proiect standarizat plus o buna parte din materiale si manopera ce o sa alegi?

+Quote Post
Vizitator_lucian mihai.
mesaj Jul 14 2011, 05:26 PM
Mesaj #7

Guests

Proiectele prsonalizate se fac de oameni cu personalitate. In rest trage concluzia.

+Quote Post
victor.raduta
mesaj Aug 10 2011, 09:22 AM
Mesaj #8

Nou venit
*

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Jul 12 2011, 04:26 PM) *
Sunt sigur ca o sa te uiti si la ce bani ai, iar daca banii pe care ii ai iti ajung numai de un proiect unicat sau de un proiect standarizat plus o buna parte din materiale si manopera ce o sa alegi?

daca ma uit la pretul unui proiect standard si il compar cu unul facut de un arhitect vad o mare diferenta dar, pentru ca exista un mare "DAR", este o diferenta virtuala, o iluzie de marketing sa-i zicem.
sa explic: un proiect luat de pe net (sa nu credeti ca nu am in vedere ca pe net nu sunt proiecte frumoase, acum vorbim de costuri) la un pret mic este varianta D.A.T.C. (Documentatia Tehnica pentru Obtinerea Autorizatiei de Constructie) care nu include detalii de rezistenta, proiect instalatii, proiect electrice etc., astfel ca la final costurile ajung aproape identice.
asa ca eu o sa aleg sa ma duc la un arhitect sa am o discutie ampla din care vor rezulta costuri de constructie clare, o compartimentare facuta strict dupa nevoile proprii si multe alte detalii pe care eu nu le am in cap dar pe care orice proiectant bun mi le va explica

+Quote Post
victor.raduta
mesaj Aug 10 2011, 09:37 AM
Mesaj #9

Nou venit
*

Citeaza (Andreas @ Jul 8 2011, 08:22 AM) *
Din (ne)fericire raspunsul este compus din urmatoarele :

Clientii - (rezidential ) au deja acces prin internet la sute de mii de proiecte din care pot alege.... e ca atunci cand iti faci tatuaj biggrin.gif

Sunt foarte fericiti cand platesc mai putin. Simplul fapt ca SIGUR acel proiect va fii mai ieftin, mai rapid si cu siguranta a fost testat ii bucura enorm. Nu vad un lucru atat de rau in asta insa acest lucru este pentru oameni fara imaginatie si pentru cei lipsiti de cunostinte in domeniul asta.

Template-uri, template-uri.... da, e frumos sa faci un lucru unic, te simti implinit, te simti creator. Insa... ce te faci cu atatia creatori care isi etaleaza creatiile cre mai de care mai penibile. (pe principiul: dau un ban dar vei crea un lucru frumos dupa mintea mea de inginer biggrin.gif ) - fara suparare, si eu sunt inginer smile.gif.

Si DA, vor sa ne transforme in robotei care locuiesc in casute la fel. Oricum in alte tari civilizate se intampla acest lucru de foarte mult timp. Este mult mai eficient dpdv al resurselor si timpului sa faci lucruri asemantoare. Suntem doar noi putin in urma biggrin.gif.

Eu vad problema putin altfel: Exterior cvasiasemanator, sa zicem in aceeasi tema si interior complet diferit. (se poate face in diverse variante de compartimentari insa trebuie sa ai incredere in designer).
In acest fel nu deranjeaza nici ochiul dpdv al arhitecturii zonei, si te si bucuri de casa ta pentru ca ai un interior unic.

SUSTIN DESIGNERII, ARTISTII CARE POT CREA LUCRURI FRUMOASE IN CONDITIILE IMPUSE MAI SUS

Cele bune,
Andreas

nu vreau sa ma bat cu globalizarea si sunt total de acord cu faptul ca multi au gusturi "excentrice" (eu le numesc kitch) si cand zic sa-mi fac casa perfecta nu vreau decat sa-i spun arhitectului nevoile mele, nu cum sa arate casa; el este cel care vine cu forma finala (normal cu minim 2 schite de proiect din care sa alegi) si o incadreaza in planul urbanistic al zonei . in romania nu exista pic de plan urbanistric, poate putin in vest ex. Sibiu, Oradea si poate si putini arhitecti deschisi la minte care traiesc in secolul 21.
te contrazic putin in legatura cu faptul ca in afara toti fac casele identice; au un standard de inaltime, culoare, amprenta, materiale dar nu de forma.

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Aug 19 2011, 09:40 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza
eu o sa aleg sa ma duc la un arhitect sa am o discutie ampla din care vor rezulta costuri de constructie clare, o compartimentare facuta strict dupa nevoile proprii si multe alte detalii pe care eu nu le am in cap dar pe care orice proiectant bun mi le va explica

GRESIT. Nici un arhitect nu e in stare sa-ti redea costurile de constructie clare. Daca nu ma crezi, pe Discovery a existat o emisiune cu constructiile in UK (Grand Designs), practic depasirile de buget si cazurile neprevazute sunt aceleasi peste tot. Sa-ti dau un exemplu banal : arhitectul a proiectat gura pentru trapa de la pod de 1m x 1 m. de unde sa stie el ca in comert dimentiunile standard sunt altele, 70*120 de exemplu? Noroc ca inainte sa turnam planseul am avut curiozitatea sa studiem ce scari de pod exista pe piata si am modificat deschizatura...asta nu e decat un exemplu minor, crede-ma !

Cat despre proiect personalizat...TU trebuie sa stii ce vrei ssi sa dai tema arhitectului ! Am trecut prin 5 (CINCI) arhitecti inainte de a ne opri la unul si crede-ma, nu erau in stare sa respecte banala cerinta de a pune in plan dormitoarele astfel incat sa nu aibe pereti directi catre nord ! Chiar si la ultimul arhitect a existat o tentativa timida de struto-camila (voiam casa cu arhitectura romaneasca, el a facut fatada asa si spatele...mediteranean) cool.gif , asa ca trebuie sa fii cu ochii pe ei ca pe butelie !

Ce sa-ti spun...multa bafta ! Noi ne-am mutat anul trecut in casa inceputa in 2006 biggrin.gif , dar nu regretam nici un moment, totul a iesit asa cum am vrut. Important: am stat aproape non-stop pe santier...asta apropos de cost control biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Aug 19 2011, 09:43 AM
Mesaj #11

Guests

Am uitat sa-ti precizez ceva : daca nu "vrei sa vezi casa in reviste sau la vecin", trebuie sa semnezi un contract de exclusivitate. Si nu cred ca-ti permiti...fara suparare. Dpdv al dreptului de autor, proiectul e al arhitectului, daca altcuiva ii place casa ta nu il poti impiedica pe arhitect sa nu vanda proiectul.

+Quote Post
Sakura
mesaj Aug 19 2011, 03:43 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Citeaza (Dana @ Aug 19 2011, 09:43 AM) *
Am uitat sa-ti precizez ceva : daca nu "vrei sa vezi casa in reviste sau la vecin", trebuie sa semnezi un contract de exclusivitate. Si nu cred ca-ti permiti...fara suparare. Dpdv al dreptului de autor, proiectul e al arhitectului, daca altcuiva ii place casa ta nu il poti impiedica pe arhitect sa nu vanda proiectul.

Dacă cuiva îi place casa ta, o poate arăta unui arhitect oarecare pentru a i-o reproduce. Caz în care nu te ajută prea mult că ai plătit pentru exclusivitate. Chiar dacă în interior va avea o altă compartimentare, pe tine ceea ce te-ar deranja ar fi aspectul exterior identic. Deci din punctul acesta de vedere nu prea sunt soluţii... poate brevetarea unui proiect?

+Quote Post
victor.raduta
mesaj Aug 22 2011, 08:13 AM
Mesaj #13

Nou venit
*

Citeaza (Dana @ Aug 19 2011, 09:40 AM) *
GRESIT. Nici un arhitect nu e in stare sa-ti redea costurile de constructie clare. Daca nu ma crezi, pe Discovery a existat o emisiune cu constructiile in UK (Grand Designs), practic depasirile de buget si cazurile neprevazute sunt aceleasi peste tot. Sa-ti dau un exemplu banal : arhitectul a proiectat gura pentru trapa de la pod de 1m x 1 m. de unde sa stie el ca in comert dimentiunile standard sunt altele, 70*120 de exemplu? Noroc ca inainte sa turnam planseul am avut curiozitatea sa studiem ce scari de pod exista pe piata si am modificat deschizatura...asta nu e decat un exemplu minor, crede-ma !

Cat despre proiect personalizat...TU trebuie sa stii ce vrei ssi sa dai tema arhitectului ! Am trecut prin 5 (CINCI) arhitecti inainte de a ne opri la unul si crede-ma, nu erau in stare sa respecte banala cerinta de a pune in plan dormitoarele astfel incat sa nu aibe pereti directi catre nord ! Chiar si la ultimul arhitect a existat o tentativa timida de struto-camila (voiam casa cu arhitectura romaneasca, el a facut fatada asa si spatele...mediteranean) cool.gif , asa ca trebuie sa fii cu ochii pe ei ca pe butelie !

Ce sa-ti spun...multa bafta ! Noi ne-am mutat anul trecut in casa inceputa in 2006 biggrin.gif , dar nu regretam nici un moment, totul a iesit asa cum am vrut. Important: am stat aproape non-stop pe santier...asta apropos de cost control biggrin.gif

am spus ca din discutiile cu arhitectul vor rezulta costuri de constructie exact in sensul exemplului cu trapa de la pod, daca este in proiect asa ma interesez de costuri. dupa finalizarea proiectului merg la firme de materiale, tamplarie, scari etc. si asa am costuri clare.
in ceea ce priveste competenta arhitectilor nostrii sunt total de acord cu afirmatia ta si ma repet cand spun ca 90% din ei nu traiesc in secolul nostru dar exista si categoria celor buni.

+Quote Post
victor.raduta
mesaj Aug 22 2011, 08:16 AM
Mesaj #14

Nou venit
*

Citeaza (Dana @ Aug 19 2011, 09:43 AM) *

nu am problema asta in mod special, nu tin sa nu mai fie nimeni in lume cu o casa ca a mea; afirmatia era legata de proiectele de genul cartierelor rezidentiale in care poate intrii la vecinul tau pentru ca totul este identic, asta este deranjant pentru mine.

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Aug 24 2011, 12:18 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (victor.raduta @ Aug 22 2011, 08:16 AM) *
nu am problema asta in mod special, nu tin sa nu mai fie nimeni in lume cu o casa ca a mea; afirmatia era legata de proiectele de genul cartierelor rezidentiale in care poate intrii la vecinul tau pentru ca totul este identic, asta este deranjant pentru mine.

Astfel de cartiere existat peste tot in lume, e o problema de bani. Daca vrei sa te muti la casa cu tot dinadinsul si nu ai bani prea multi, asta e solutia.

+Quote Post
george131
mesaj Dec 27 2011, 01:07 PM
Mesaj #16

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 27-December 11
Utilizatorul numarul: 30 754

Eu agreez idea de proiect tip de casa din urmatoarele motive:
1. pret mai mic
2. orice proiect are lipsuri, remarcate de obicei in faza de executie, la un proiect tip aceste lipsuri pot fi completate, el fiind practic imbunatatit.
3. poti coopta echipa de constructori care au facut deja acel tip de casa.
4. poti discuta cu beneficiarii acelui proiect tip sa vezi cu ce probleme s-au confruntat, si cum le-au rezolvat.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th August 2019 - 05:50 PM