IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Demersuri intabulare casa + teren, pasi informativi - acte casa + teren intabulare - proiect extindere
manu_tmu
mesaj Jul 31 2011, 07:33 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 26-September 09
Utilizatorul numarul: 13 253

Buna ziua,

Doresc sa aflu pasii necesari pentru a avea parintii mei actele in regula in casa in care locuiesc acum. Poate sunt printre cititori persoane care s-au lovit deja de astfel de probleme.

Casa este contruita in 1963, avand proiect pe ea datat tot anul 1963, atat casa, cat si terenul aferent ei (in jur de 65 de arii) apartinand bunicilor din partea mamei.

Casa a fost mostenita de 3 frati in 3 parti egale dupa moartea bunicilor - existand un certificat de mostenire cu data de 17 noiembrie 1980, in care scrie printre altele: "Mostenitorii pot cere intabularea drepturilor lor in cartea funciara, dupa obtinerea autorizatiei de preluarea mostenirii".
Nu exista nici o autorizatie de preluare a mostenirii, unul dintre frati a renuntat la partea lui (nu exista nici un act pe tema asta) iar la celalat maica-mea i-a dat contravaloarea in bani (nu exista act pe tema asta, intre timp el a si murit), iar mama mea a ramas in casa (nu exista act de obtinere a mostenirii).

In 1981 s-a realizat un proiect pentru marirea casei (il detinem), iar in 1982 s-a facut marirea - insa nu s-a respectat proiectul (proiectul era conceput in ideea sa se contruiasca inca un etaj la casa ...insa nu s-a mai realizat acest lucru, casa a fost doar extinsa).

Cum, ce anume trebuie facut astfel incat casa sa fie pe numele parintilor mei legal?
Practic acum casa e inca pe numele bunicilor mei, de la moartea lor nemaiexistind decat acel proiect de marire din 1981 care de altfel nu a fost respectat.

Multumesc,
Emanuel
Go to the top of the page

+Quote Post
pehash
mesaj Aug 1 2011, 12:43 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (manu_tmu @ Jul 31 2011, 08:33 PM) *
Practic acum casa e inca pe numele bunicilor mei...

Poate te aude Blejnar si-ti calculeaza impozitele pe ultimii 30 de ani smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 3 2011, 11:02 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (manu_tmu @ Jul 31 2011, 07:33 PM) *
Buna ziua,

Doresc sa aflu pasii necesari pentru a avea parintii mei actele in regula in casa in care locuiesc acum. Poate sunt printre cititori persoane care s-au lovit deja de astfel de probleme.

Casa este contruita in 1963, avand proiect pe ea datat tot anul 1963, atat casa, cat si terenul aferent ei (in jur de 65 de arii) apartinand bunicilor din partea mamei.

Casa a fost mostenita de 3 frati in 3 parti egale dupa moartea bunicilor - existand un certificat de mostenire cu data de 17 noiembrie 1980, in care scrie printre altele: "Mostenitorii pot cere intabularea drepturilor lor in cartea funciara, dupa obtinerea autorizatiei de preluarea mostenirii".
Nu exista nici o autorizatie de preluare a mostenirii, unul dintre frati a renuntat la partea lui (nu exista nici un act pe tema asta) iar la celalat maica-mea i-a dat contravaloarea in bani (nu exista act pe tema asta, intre timp el a si murit), iar mama mea a ramas in casa (nu exista act de obtinere a mostenirii).

In 1981 s-a realizat un proiect pentru marirea casei (il detinem), iar in 1982 s-a facut marirea - insa nu s-a respectat proiectul (proiectul era conceput in ideea sa se contruiasca inca un etaj la casa ...insa nu s-a mai realizat acest lucru, casa a fost doar extinsa).

Cum, ce anume trebuie facut astfel incat casa sa fie pe numele parintilor mei legal?
Practic acum casa e inca pe numele bunicilor mei, de la moartea lor nemaiexistind decat acel proiect de marire din 1981 care de altfel nu a fost respectat.

Multumesc,
Emanuel

Daca nu s-a facut nici un act de succesiune prin care sa dobanditi un certificat de mostenitor - va trebui sa faceti intai acest lucru la un notariat.
Succesiunea se va face la notariatul aferent ultimului domiciliu al defunctului.
Va vor trebui un set de acte in original si dovezi de la administratia financiara si oficiul national al cadastrului pentru efectuarea transferului.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th August 2019 - 11:28 AM