IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa-mi construiesc o casuta!Cer sfaturi...
Vizitator_lambaion.
mesaj Nov 23 2010, 05:58 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (Calinescu Alexandru @ Dec 16 2009, 05:44 PM) *
Salut.Ma numesc Calinescu Alexandru,am 19 ani si impreuna cu mama mea,vrem sa ne construim o casuta pe pamant in comuna Berceni unde avem 300m de teren.Toti banii care ii avem sunt in jur de 50.000 Euro.Ne dorim o casa clasica (nu din lemn),izolata bine,cu finisaje normale(nici scumpe,nici ieftine) in care sa ne gasim linistea dupa 19 ani de stat la bloc.
Ne-am saturat sa ne trezim odata cu vecinii de sus,sa auzim apa trasa la toaleta si niciodata sa nu ai liniste.Ce sfat ne dati pentru un tanar de 19 ani inca elev si o mama in varsta care nu-si doresc decat o casa mica si cocheta.

MA NUMESC LAMBA ION SI DACA ANUNTUL MAI ESTE ACTIV VA ADUC LA CUNOSTINTA CA VA AJUT CU PLACERE PENTRU CONTACT SUNATI LA 0721120942 SAU 0767714192
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Nov 30 2010, 09:37 AM
Mesaj #62

Guests

Salut.Ma numesc Calinescu Alexandru,am 19 ani si impreuna cu mama mea,vrem sa ne construim o casuta pe pamant in comuna Berceni unde avem 300m de teren.Toti banii care ii avem sunt in jur de 50.000 Euro.Ne dorim o casa clasica (nu din lemn),izolata bine,cu finisaje normale(nici scumpe,nici ieftine) in care sa ne gasim linistea dupa 19 ani de stat la bloc.
Ne-am saturat sa ne trezim odata cu vecinii de sus,sa auzim apa trasa la toaleta si niciodata sa nu ai liniste.Ce sfat ne dati pentru un tanar de 19 ani inca elev si o mama in varsta care nu-si doresc decat o casa mica si cocheta.

Stimate domn,

am citit cu mare atentie aproape toate posturile din sectiunea imobiliare si pot spune ca vi s-au dat cateva raspunsuri foarte pertinente. Ca sa nu ma incurc va dau si punctul meu de vedere postat la alta discutie dar de unde puteti trage singur cateva concluzii in ceea ce priveste bugetul, firma de constructii, regie proprie sau developer. (si de asemenea sa raspund celor care incurca notiunea de constructor si developer, sau pur si simplu au impresia ca e acelasi lucru, ma rog "damboviteni" de pe la noi care din electricieni, fac instalatii si au o "firma de constructii).

Eu activez de 10 ani pe piata de dezvoltare si constructii locuinte si va pot da urmatoarele raspunsuri:

-dpdv al constructorului (care puteti fi si dvs.) pretul per/mp construit "la cheie" a unei constructii de categ. I (caramida, finisaje marmura, instalatii sanitare de 300 euro/buc nu de 30 - nu dau exemple sa nu fac reclama cu bucatarie mobilata si utilata), deci pentru materiale si manopera este de 450 euro per/mp construit.

-dpdv al dezvoltatorului pretul este dupa cum urmeaza:
450 euro per/mp construit devine 600 euro per/mp util care il vinde prin "intabulare si cadastru" +
+ 20% pretul terenului, racordari la utilitati, dirigentie, RTE, management de santier, consultanta si arhitect, taxe(spaga) la primarie, reclama si agentii imobiliare, etc.
+ 30% profit,
rezulta un pret de vanzare de 900 euro per/mp la care daca adaugam TVA aveti un pret final de 1100 euro per/mp util.

Acesta variaza pe piata in functie de singura lege din domeniu: LOCATIA.

(aici dvs, scadeti pretul terenului, consultanta si agentiile imobiliare si bine-inteles profitul de 30%)...va raman dirigentia, arhitectul, primaria cu tot ce implica, utilitatile.

Deci 50.000 impartit la 450 rezulta o suprafata construita desfasurata de 112 mp probabil 100 (cu cheltuielile legate de dirigentie etc, nu am pus gardul si amenajarea curtii) ceea ce inseamna circa 75 mp utili.

Ca sfat constructia in regie proprie presupune studierea atenta a legii cu tot ce implica, tepe luate de la diversi meseriasi, furt de pe santier si munca foarte multa din partea dvs. ...extrem de multa, par alb, coloana subrezita, slujba pierduta, divort etc.

Sper ca v-am raspuns la dilema.
Cu respect, Ion

+Quote Post
Vizitator_ROBERT.
mesaj Mar 9 2011, 02:08 PM
Mesaj #63

Guests

Buna

In aceeasi situatie sunt multe familii, printre care si eu. Daca nu ai reusit sa faci inca casuta iti pot sugera o idee pe care o poti analiza singur. Nu stiu daca ai auzit de case pe structura metalica , cu pereti din panouri din otel . Eu din asta imi fac. ma costa doar 117 eur/mp la rosu. La cheie este 260 euro/mp. Asta inseamna cu tot montat, gresie, faianta, toaleta, pachet, instaltii. Eu imi fac 72 mp si ma costa la cheie 18720 euro, fara tva. Daca vrei sa mai studiezi si varianta asta suna -ma 0729.28.297. Loredana Robert

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 9 2011, 05:04 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (ROBERT @ Mar 9 2011, 02:08 PM) *
Buna

In aceeasi situatie sunt multe familii, printre care si eu. Daca nu ai reusit sa faci inca casuta iti pot sugera o idee pe care o poti analiza singur. Nu stiu daca ai auzit de case pe structura metalica , cu pereti din panouri din otel . Eu din asta imi fac. ma costa doar 117 eur/mp la rosu. La cheie este 260 euro/mp. Asta inseamna cu tot montat, gresie, faianta, toaleta, pachet, instaltii. Eu imi fac 72 mp si ma costa la cheie 18720 euro, fara tva. Daca vrei sa mai studiezi si varianta asta suna -ma 0729.28.297. Loredana Robert

Ok... casă din panouri de oţel.
De ce îmi sună mie ca o idee proastă? Adică... cum stă cu izolaţia fonică? Mă gândesc că odată ş-odată o să vrea şi omul să asculte o muzică, ceva la mai mult de 3W, şi tare mi-e teamă că or să intre pereţii ăia în rezonanţă mai ceva ca pe un submarin. Şi nu vorbesc de 1000W. Sper să mă înşel, când îţi termini cei 72 mp cu 18720 euro (nici nu mă gândesc că îţi faci reclamă tongue.gif) zi-ne cum se aude-ude-ude-de. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_KOLEA.
mesaj Mar 24 2011, 10:59 AM
Mesaj #65

Guests

Pot sa te ajut eu cu un pret bun daca mai este de actualitate. ma gasesti la 0765398421

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Mar 24 2011, 12:48 PM
Mesaj #66

Guests

Construim case traditionale din barne de lemn

http://barsana.xhost.ro

+Quote Post
Vizitator_dan24_militaru.
mesaj May 27 2011, 09:55 AM
Mesaj #67

Guests

Salut eu am o firma de constru autorizata si la branzari electrica cat si la gaze asi putea sa te ajut la un pret foare bun am preturi sub piata nr meu este 0725560997 astept sa ma suni multumesc mai multe detali la telefon succesc

+Quote Post
Vizitator_Florin Vlad.
mesaj Jun 16 2011, 10:24 AM
Mesaj #68

Guests

Sunt Florin, si scriu aceste randuri consternat de ceeace a scris Elena. Am construit cu Nelu Vasilichia si sunt foarte multumit. Nu intamplator l-am cunoscut pe Nelu Vasilichia chiar la lucrarea ei. Prima vizita pe care am facut-o la ucrare, muncitori carau apa cu bidoanele de la sute de metri, desi fantana era sapata avea un bidon de plastic lipit cu smoala.
La adoua vizita i-am cerut lui Nelu Vasilichia sa vad si eu proiectul dupa care lucreaza. Mi la aratat si am vrut sa-mi fac la fel insa la o discutie cu sotia am ales alt proiect.
L-am intrebat cum a procedat cu bani de manopera si de materiale pentru a proceda la fel. Mi-a spus ca a primit toti bani pentru fier-beton pentru al cumpara el. Insa fierul din proiect nu cadea pe cantitate cu cel de pe teren, mai trebuia cumparat, plus de faptul ca a mai si schimbat proiectul in timpul lucrarii. Am vazut cu ochi mei. Placa peste etaj din cate am vazut de prima data in proiect nu pleca in consola ca un sageac, deci s-a mai adugat si aici o cantitate de fier-beton. Cine a cumparat si surplusu de fier, constructorul sunt sigur. De ce??? se comporta uni oameni in felul acesta cu cei ce le construiecsc casele tocmai la sfarsitul lucrarii.
Inainte de toate acestea am fost la sediul Amvic pentru a discuta despre materiale. Consternat directorul de vanzari imi recomanda insistent pe alt cineva spunandu-mi si el dupa cele scrise de "Elena" ca asa va fi mai bine pentru mine. Am discutat si celalalt constructor insa nu m-a convins. Am luat decizia sa construiesc cu Nelu Vasilichia. Constructia este finalizata si stau bine mersi in ea. Cu Nelu Vasilichia am ramas buni prieteni, il invit de multe ori la un gratar si invit pe oricine vrea sa-mi vada casa. Asa ca am rugamintea nu mai scrieti prostii pe forum.

Florin

+Quote Post
Vizitator_adrian panait.
mesaj Aug 25 2011, 03:19 PM
Mesaj #69

Guests

buna ziua!

Am vazut ca, s-a mai scris de constructori sarlatani si de aceea ma alatur celor ce au suferit crezand in onestitatea si corectitudinea cunor constructori.
Numele lor este IONUT *** SI COSTEL. Acestia au inceput finisarea casei mele dupa care spre sfarsitul lucrarii au mai cerut bani in avans pe motiv ca au probleme familiale. Nu i-am mai vazut dupa aceea, nu si-au platit nici oamenii. Stiu o sa spuneti ca, este prostia mea insa, dupa ce stai cu oamenii, asculti viata lor, nu crezi ca ar putea sa te astepti sa te injunghie pe la spate.
De aceea, va scriu in speranta ca, nici o alta persoana sa nu treaca prin ce am trecut eu.
nu uitati numele lor COSTEL si IONUT ***.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 25 2011, 03:20 PM
Mesaj #70

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (adrian panait @ Aug 25 2011, 04:19 PM) *
buna ziua!

Am vazut ca, s-a mai scris de constructori sarlatani si de aceea ma alatur celor ce au suferit crezand in onestitatea si corectitudinea cunor constructori.
Numele lor este IONUT *** SI COSTEL. Acestia au inceput finisarea casei mele dupa care spre sfarsitul lucrarii au mai cerut bani in avans pe motiv ca au probleme familiale. Nu i-am mai vazut dupa aceea, nu si-au platit nici oamenii. Stiu o sa spuneti ca, este prostia mea insa, dupa ce stai cu oamenii, asculti viata lor, nu crezi ca ar putea sa te astepti sa te injunghie pe la spate.
De aceea, va scriu in speranta ca, nici o alta persoana sa nu treaca prin ce am trecut eu.
nu uitati numele lor COSTEL si IONUT ***.

Fara dovezi nu pui nume . E ok sa spui ce si cum , sa avertizezi dar fara nume .

+Quote Post
Vizitator_ELENA.
mesaj Aug 25 2011, 03:52 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (ELENA @ Nov 9 2010, 11:13 AM) *
Buna tuturor,
Daca are cineva de gand sa construiasca in orice sistem fie clasic fie amvic , sa se gandeasca de 3 ori pana sa aleaga constructorul. VA rog sa mergeti sa vorbiti cu alti beneficiari, dar nu cand va invita constructorul. Eu si sotul meu am avut parte de o experienta f neplacuta alegand constructorul doar dupa recomandarea celor de la amvic si nu am vorbit cu mai multi beneficiari ai acestui asa zis constructor. Numele lui este VASILICHIA NELU, probabil l-ati mai vazut pe la OTV (nu o sa-l mai vedeti) este o persoana atat de parsiva, care te fura cu orice prilej. Sa nu credeti ca nu vi se poate intampla, nici noi nu am crezut pana nu l-am intalnit pe acest "om" . Incerc sa scriu pe toate forumurile pt ca, sa nu mai fie nimeni pacalit de acesta persoana. V-as ruga sa impartasiti din experietele voastre si in cazul in care un constructor v-a pacalit sa-i scrieti numele astfel incat sa nu mai poata insela si pe altii. Noi suferim intrucat am aflat prea tarziu cate persoane a pacalit iar cei inselati nu s-au mai gandit si la alte persoane care ar avea nevoie de informatie. Va doresc numai bine.

+Quote Post
Vizitator_profesor.
mesaj Sep 6 2011, 04:04 AM
Mesaj #72

Guests

Recomand un sait pentru cei care vor sa inceapa constructia unei case si nu au experienta: www.casaex.ro

+Quote Post
Vizitator_proprietar.
mesaj Sep 13 2011, 12:44 PM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (Florin Vlad @ Jun 16 2011, 10:24 AM) *
Sunt Florin, si scriu aceste randuri consternat de ceeace a scris Elena. Am construit cu Nelu Vasilichia si sunt foarte multumit. Nu intamplator l-am cunoscut pe Nelu Vasilichia chiar la lucrarea ei. Prima vizita pe care am facut-o la ucrare, muncitori carau apa cu bidoanele de la sute de metri, desi fantana era sapata avea un bidon de plastic lipit cu smoala.
La adoua vizita i-am cerut lui Nelu Vasilichia sa vad si eu proiectul dupa care lucreaza. Mi la aratat si am vrut sa-mi fac la fel insa la o discutie cu sotia am ales alt proiect.
L-am intrebat cum a procedat cu bani de manopera si de materiale pentru a proceda la fel. Mi-a spus ca a primit toti bani pentru fier-beton pentru al cumpara el. Insa fierul din proiect nu cadea pe cantitate cu cel de pe teren, mai trebuia cumparat, plus de faptul ca a mai si schimbat proiectul in timpul lucrarii. Am vazut cu ochi mei. Placa peste etaj din cate am vazut de prima data in proiect nu pleca in consola ca un sageac, deci s-a mai adugat si aici o cantitate de fier-beton. Cine a cumparat si surplusu de fier, constructorul sunt sigur. De ce??? se comporta uni oameni in felul acesta cu cei ce le construiecsc casele tocmai la sfarsitul lucrarii.
Inainte de toate acestea am fost la sediul Amvic pentru a discuta despre materiale. Consternat directorul de vanzari imi recomanda insistent pe alt cineva spunandu-mi si el dupa cele scrise de "Elena" ca asa va fi mai bine pentru mine. Am discutat si celalalt constructor insa nu m-a convins. Am luat decizia sa construiesc cu Nelu Vasilichia. Constructia este finalizata si stau bine mersi in ea. Cu Nelu Vasilichia am ramas buni prieteni, il invit de multe ori la un gratar si invit pe oricine vrea sa-mi vada casa. Asa ca am rugamintea nu mai scrieti prostii pe forum.

Florin

Salut,

Daca e asa cum spui cred ca esti unul din singurii care au fost multumiti de el.Fara a sti in ce domeniu lucrezi,vreau sa te intreb ceva:
-Daca ai facut casa dupa un proiect avizat, cine ti-la controlat pe constructor pentru a vedea daca a respectat intocmai proiectul?Sau te bucuri doar ca ti-a construit casa si nu mai conteaza cum!!!!???
Mai informeaza-te despre cel cu care faci gratarul si sper sa nu-ti fi construit el si gratarul!!??!!

+Quote Post
Vizitator_ciprian pop.
mesaj Dec 3 2011, 04:11 PM
Mesaj #74

Guests

Ai reusit sa iti construiesti casa?

+Quote Post
Vizitator_florin onofrei.
mesaj Dec 27 2011, 08:27 AM
Mesaj #75

Guests

Buna ziua,
sunt inginer proiectant in domeniul de constructii civile industriale si agricole, am propria firma de proiectare si doresc sa va spun ca in timpul acesta de acum va puteti ridica o casa la valoarea de 350 euro/mp la cheie, proiectarea fiind intre 0.5 - 1% din valoarea de investitie, si in regie proprie, si la rosu cu valoarea de 175-250 euro pe mp;
Trebuie sa mai tineti cont si de valoarea terenului care trebuie cumparat plus cheltuiala cu amenajarea acestuia,
pentru alte probleme ne putem auzi si pe mail, coproiect@yahoo.com.

+Quote Post
george131
mesaj Dec 27 2011, 01:00 PM
Mesaj #76

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 27-December 11
Utilizatorul numarul: 30 754

Cel mai important este sa-ti gasesti un model de casa care sa te inspire, mai il adaptezi la cerintele tale. Sunt pe net o gramada de pagini web de unde te poti inspira gen: http://www.icase.ro
http://www.proiectetip.ro
http://www.art-design.ro

Succes!

+Quote Post
Vizitator_mario.
mesaj Jan 5 2012, 07:38 PM
Mesaj #77

Guests

buna am si ieu o antrebare ami puteti cam cat mar costa o casa adusa de la munte 90mp ,partier o baie un dormitor un living,masarda 2 dormitoare si o baie,la case de lemn ati trebuie proiect,va multumesc,chelu_bossu2yahoo.com

+Quote Post
haragasemanuel13...
mesaj Jan 5 2012, 09:33 PM
Mesaj #78

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 5-January 12
Utilizatorul numarul: 30 873

salut baieti sunt cu casa la cam 30% si as fii interesat de niste preturi pt ca sa am putin habar cand o sa negociez cu constructorul. an primul rand ar fi sanitarele apoi tencuiala, sapa,izolatie exterioara cu polistiren de 10, podul cu placi de rigips. baile sunt 3 13 calorifere casa are an jur de 240mp parter si masarda 1,70 analtime.vas fii recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu manopera , acuma sunt an negocieri si nu stiu ce pret sa dau sau care pret e mai bun.daca lucreaza bine si e mica diferenta de pret nui nimic dar nici sa fie prea mare . va multumesc anticipat si va astept smile.gif

+Quote Post
Vizitator_sory.
mesaj Jan 11 2012, 02:52 PM
Mesaj #79

Guests

buna ziua.as vrea sa stiu si eu cat este mp la o casa in rosu si cat e la cheie.vreau sa fac o casa de 7 m pe 10 parter si mansarda
locul este doar de 8 m latime.

+Quote Post
Vizitator_zah best construct company srl.
mesaj Jan 23 2012, 06:14 PM
Mesaj #80

Guests

doriti sfaturi in domeniul constructiilor civile?vizitati site-ul nostru http://constructiizah.ucoz.ro/ in scurt timp un reprezentant de-al nostru va va raspunde la intrebari,va asteptam cu drag!

+Quote Post
Vizitator_Eva.
mesaj Feb 21 2012, 03:21 PM
Mesaj #81

Guests

Buna,

Eu ti-as recomanda sa cauti un constructor bun care sa te ajute cu sugestii, ca apoi sa cadeti amandoi de un acord. Uite, eu folosesc un site de unde imi iau recomandarile pentru servicii ale profesionistilor, cauta pe http://www.calificative.ro/arhitecti pe cineva competent, te ajuta comentariile si calificativele.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 24 2012, 11:13 AM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (sory @ Jan 11 2012, 02:52 PM) *
buna ziua.as vrea sa stiu si eu cat este mp la o casa in rosu si cat e la cheie.vreau sa fac o casa de 7 m pe 10 parter si mansarda
locul este doar de 8 m latime.

Daca terenul este de 9m , casa nu trebuie sa aiba ferestre laterale, spre vecini( daca este pusa pe centru teren)- sau sa aveti declatatie notariala de la vecinul pe latura pe care va alipiti la terenul acestuia
Ca valoarela rosu- intre 18-21.000 euro, iar la cheie 45-49000 euro ( aceasta cu absolut toate cheltuielile incluse).Multumesc. 0766415043

+Quote Post
Vizitator_ZAH BEST CONSTRUCT COMPANY.
mesaj Mar 16 2012, 06:54 PM
Mesaj #83

Guests

http://spam.ucoz.ro/

+Quote Post
19680104
mesaj Mar 27 2012, 06:09 AM
Mesaj #84

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 16-June 11
Utilizatorul numarul: 28 460

Citeaza (ELENA @ Nov 9 2010, 11:13 AM) *
Buna tuturor,
Daca are cineva de gand sa construiasca in orice sistem fie clasic fie amvic , sa se gandeasca de 3 ori pana sa aleaga constructorul. VA rog sa mergeti sa vorbiti cu alti beneficiari, dar nu cand va invita constructorul. Eu si sotul meu am avut parte de o experienta f neplacuta alegand constructorul doar dupa recomandarea celor de la amvic si nu am vorbit cu mai multi beneficiari ai acestui asa zis constructor. Numele lui este VASILICHIA NELU, probabil l-ati mai vazut pe la OTV (nu o sa-l mai vedeti) este o persoana atat de parsiva, care te fura cu orice prilej. Sa nu credeti ca nu vi se poate intampla, nici noi nu am crezut pana nu l-am intalnit pe acest "om" . Incerc sa scriu pe toate forumurile pt ca, sa nu mai fie nimeni pacalit de acesta persoana. V-as ruga sa impartasiti din experietele voastre si in cazul in care un constructor v-a pacalit sa-i scrieti numele astfel incat sa nu mai poata insela si pe altii. Noi suferim intrucat am aflat prea tarziu cate persoane a pacalit iar cei inselati nu s-au mai gandit si la alte persoane care ar avea nevoie de informatie. Va doresc numai bine.

Buna tuturor,
Exact dupa ce te-a facut tie casa, Vasilichia Nelu mi-a facut mie casa in Berceni. Am fost si sunt foarte multumit si acum datorita eforturilor lui stau bine mersi in casa mea cu sotia si doi copii.
Problema nu este Nelu Vasilichia, problema esti tu Elena si sotul tau Dan. In perioada cand construiati voi casa, treceam periodic pe acolo. Da am vazut cum muncitori carau apa cu bidoanele, am vazut cum cumparati cate un kg de cuie si un kg de sarma de legat spuma poliuretanica si multa altele cu taraita. Da am vazut cum se ducea Nelu vasilichia la magazin si cumpara din bani lui consumabile pentru casa voastra. Va cunosc pe amandoi foatre bine si ar trebiu ca dupa comentariul meu sa adaugati si voi un comentariu de parere de rau pentru ceea ce ati scris.

Vlad Florin

+Quote Post
Vizitator_ionut_u.
mesaj Apr 13 2012, 12:48 AM
Mesaj #85

Guests

salut,
vreau sa imi construiesc o casa in afumati de 195 mp suprafata construita (p+1) ,pentru moment o vreau ,,la rosu,, fiindca nu am toti banii , am vazut preturi de 118 E /mp ,,la rosu,, asta inseamna vreo 23000 de euro , sunt preturi reale sau este teapa?
astept oferte la shercan_shercann@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Apr 13 2012, 01:06 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (19680104 @ Mar 27 2012, 06:09 AM) *
Buna tuturor,
Exact dupa ce te-a facut tie casa, Vasilichia Nelu mi-a facut mie casa in Berceni. Am fost si sunt foarte multumit si acum datorita eforturilor lui stau bine mersi in casa mea cu sotia si doi copii.
Problema nu este Nelu Vasilichia, problema esti tu Elena si sotul tau Dan. In perioada cand construiati voi casa, treceam periodic pe acolo. Da am vazut cum muncitori carau apa cu bidoanele, am vazut cum cumparati cate un kg de cuie si un kg de sarma de legat spuma poliuretanica si multa altele cu taraita. Da am vazut cum se ducea Nelu vasilichia la magazin si cumpara din bani lui consumabile pentru casa voastra. Va cunosc pe amandoi foatre bine si ar trebiu ca dupa comentariul meu sa adaugati si voi un comentariu de parere de rau pentru ceea ce ati scris.

Vlad Florin

Mai Vlad Florin , eu sunt un tip care nu te cunosc nici pe tine ,nici pe elena ,nici pe acel constructor , dar daca tu ai reusit sa ,, vezi constructorul cum cumpara din banii lui materiale pentru beneficiar ,, inseamna ca ai o vedere extraordinara laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_noupeaici.
mesaj Apr 17 2012, 11:34 AM
Mesaj #87

Guests

Pentru vizitator speriat, cum fac sa intru in contatct cu Dvs?

Citeaza (speriat @ Feb 25 2010, 04:58 PM) *
Trebuie sa ma apuc si eu sa-mi fac o casa, dar sunt de-a dreptul exasperat de profesionalismul constructorilor intalniti pana acum.
Vara trecuta un prieten din Ardeal si-a terminat (instalatii, izolatii si finisaje) casa cu 2 echipe din Germania si imi spunea ca asa a iesit mai ieftin si mai bine. Au adus cu ei toate materialele si sculele si au facut totul la timp, cum trebuie si fara sa fure nimic. Poti sa-ti calibrezi bolobocul dupa faianta si gresia de la el din casa. Si oamenii erau romani care munceau in Germania iar maistrul era un sas plecat de mult.
Nu-s constructor, dar totusi sunt inginer, si cum vorbesc cu cate un mare mester d'asta constructor ma iau cu mainile de cap. N-au in cap decat basini si ca stiu ei mai bine, desi contrazic fizica elementara si cat trebuie ei sa fie platititi desi ori de cate ori le ceri sa-ti explice cum or sa faca ceva nu stiu sa spuna. Nici macar recomandarile fabricantilor nu le-au citit, ca sa nu mai vorbim ca probabil nici n-au vazut sculele necesare in viata lor.
Nu cred ca nu exista si meseriasi adevarati, dar cred ca-s pe afara sau se ascund

Aaaa, si nu, nu-s d'ala care vrea totul ieftin. Vrea treaba facuta cum trebuie si sa n-am impresia ca ala isi bate joc de mine cand imi spune pretul. Dar se pare ca la rromanica e dificil...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 2 2012, 05:36 PM
Mesaj #88

Guests

[quote name='ionut_u' date='Apr 13 2012, 12:48 AM' post='241326']
salut,
vreau sa imi construiesc o casa in afumati de 195 mp suprafata construita (p+1) ,pentru moment o vreau ,,la rosu,, fiindca nu am toti banii , am vazut preturi de 118 E /mp ,,la rosu,, asta inseamna vreo 23000 de euro , sunt preturi reale sau este teapa?
astept oferte la shercan_shercann@yahoo.com
[/quo Buna sant Verdes Mircea din maramures sant in italia de 9 ani te pot asigura ca poti construi si mai ieftin 200mp.deoare ce am sost recent acasa si am vazut ce preturi sant la materiale depinde cu cine construesti si eu am avut firma de constructi in romania acum 9 ani dar se lucra foarte greu dar si foarte prost recunosc eu cind am ajuns in italia am zis ca o sa le dau lecti dar na fost asa mia trebuit doi ani sa lucrez sa invat adevaratele constructi acuma cu sculele si cofrajele care le am pot jice ca sant constructor eu de 5ani am firma de constructi aici in italia dar mas intoarce ori cand sa construiesc in romamia daca vrei o casa adevarata sunamasi vin urgent sintem 5 mesteri si putem veni si cum tiam spus te costa maxsim 18000 manopera si materialu it gharantez si cu 5000 poti sati faci usi si geamuri .daca esti interesat sunama tel italia 0039 3881039176 sau verdes_mircea68@yahoo.it astept raspuns

+Quote Post
Vizitator_siacobici.
mesaj May 6 2012, 01:30 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (lambaion @ Nov 23 2010, 05:58 AM) *
MA NUMESC LAMBA ION SI DACA ANUNTUL MAI ESTE ACTIV VA ADUC LA CUNOSTINTA CA VA AJUT CU PLACERE PENTRU CONTACT SUNATI LA 0721120942 SAU 0767714192

AS DORI SA-MI RENOVEZ O CASA VECHE DE LA TARA.ARE 2 CAMERE SI SA CONSTRUIESC O BAIE,IMI PUTETI DA VREO IDEE?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 6 2012, 01:32 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (siacobici @ May 6 2012, 01:30 PM) *
AS DORI SA-MI RENOVEZ O CASA VECHE DE LA TARA.ARE 2 CAMERE SI SA CONSTRUIESC O BAIE,IMI PUTETI DA VREO IDEE?

DE CATI BANI S AVEA NEVOIE?

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 09:23 PM