IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa cumpar garsoniera. Agentul: ”la vizionare sa aveti niste banuti la dvs!”. Wtf?!
cristinaserban20...
mesaj Nov 2 2011, 10:48 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 2-November 11
Utilizatorul numarul: 29 936

Vreau sa cumpar garsoniera si nu gasesc! gasesc..., normal! Dar la preturi exorbitante... Ce e ciudat: agentii imobiliari nu sunt interesanti ”sa ma ajute” (a se citi sa imi ia banii de comision). De cele mai multe ori imi spun sa vin la vizionare cu niste banuti in buzunar. Ca e o oferta super-buna, si deja sunt cinci potentiali clienti in schema. Daca le spun ca nu mi se pare ok - sau, mai rau, ca nu am in momentul asta cash in buzunar - revin intr-o ora cu un telefon: ”imi pare rau, proprietarul tocmai a batut palma cu cineva care a venit cu banu jos. V-am zis ca e pomana si ca se da repede, sa fiti pregatita..”.
Tocmai mi s-a aprobat creditul si sunt in faza in care trebuie sa imi gasesc casa. Vreau sa iau o decizie buna, sa gasesc ”pretul corect” (stiu... nu exista), si mai ales sa nu fiu pacalita.
Si-a cumparat cineva recent locuinta? As vrea niste sfaturi (inclusiv la ce sa fiu atenta ca sa nu am surprize la mutare).
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_garsonierul.
mesaj Nov 2 2011, 06:37 PM
Mesaj #2

Guests

Interesant. Mai nou se aprobă creditul pt locuinţă înainte să decizi ce cumperi?
Ce banca de camatari foloseşti?

+Quote Post
Vizitator_lojikaka.
mesaj Nov 2 2011, 06:44 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (garsonierul @ Nov 2 2011, 06:37 PM) *
Interesant. Mai nou se aprobă creditul pt locuinţă înainte să decizi ce cumperi?

Hai sa vedem: ma duc la banca sa vad daca ma calific la un credit si cat de mare poate sa fie respectivul credit. Fac asta la mai multe banci, ba mai apelez si la amicul meu consultant bancar. Asa aflu ce credit pot sa iau si care sunt costurile respectivului credit. Aflu ce acte si hartii mi se cer (ca sa fiu pregatit). Eventual semnez un precontract. Dupa ce stiu ce bani pot sa am la indemina, ma duc sa-mi caut o garsoniera care se incadreaza. Cum ti se pare? Aprobi mecanismul? Da? Multumesc.

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Nov 2 2011, 06:55 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (cristinaserban2006 @ Nov 2 2011, 10:48 AM) *
Vreau sa cumpar garsoniera si nu gasesc! gasesc..., normal! Dar la preturi exorbitante... Ce e ciudat: agentii imobiliari nu sunt interesanti ”sa ma ajute” (a se citi sa imi ia banii de comision). De cele mai multe ori imi spun sa vin la vizionare cu niste banuti in buzunar. Ca e o oferta super-buna, si deja sunt cinci potentiali clienti in schema. Daca le spun ca nu mi se pare ok - sau, mai rau, ca nu am in momentul asta cash in buzunar - revin intr-o ora cu un telefon: ”imi pare rau, proprietarul tocmai a batut palma cu cineva care a venit cu banu jos. V-am zis ca e pomana si ca se da repede, sa fiti pregatita..”.
Tocmai mi s-a aprobat creditul si sunt in faza in care trebuie sa imi gasesc casa. Vreau sa iau o decizie buna, sa gasesc ”pretul corect” (stiu... nu exista), si mai ales sa nu fiu pacalita.
Si-a cumparat cineva recent locuinta? As vrea niste sfaturi (inclusiv la ce sa fiu atenta ca sa nu am surprize la mutare).

Nu spui unde se intampla si ce preturi, dar mi se pare escrocherie... Proprietarul garsonieirei ar putea sa nu fie proprietarul ei si sa fie chirias care sa pozeze ca proprietar (cunosc pe cineva care a patit treaba asta acum multi ani), sau garsoniera sa fie ipotecata, sau cine stie ce alte situatii. Sfatul meu e sa nu te grabesti si sa deschizi bine ochii... cerceteaza si asociatatia de locatari, vezi daca sunt multi cu restante, vorbeste cu administratorul (vezi de cand e in functie), cu vecinii, poti da telefon si pe la furnizorii de apa/gaze, etc sa vezi daca blocul e cu facturile la zi (administratorul poate e vreun alt escroc)... multi se reped la banii tai.

Poate ar trebui sa-ti faci si niste calcule sa vezi daca nu cumva sa inchiriezi e mai ieftin... Din cate inteleg conditiile de creditare din Romania se inaspresc (trebuie sa ai avans mai mare), iar dobanda la euro e la minimum (asta inseamna ca pe viitor ar putea creste). Toate aste or sa preseze asupra preturilor si s-ar putea ca preturile sa mai scada. Partea proasta e ca nu stii niciodata minimul... Daca te hotaresasti totusi sa cumperi cele mai importante lucruri sunt: locatia, locatia si locatia. Interiorul il mai poti schimba insa locatia nu (ar fi de dorit undeva aproape de metrou)

numai bine
UnCapsunarCanadian

+Quote Post
Vizitator_lojik.
mesaj Nov 2 2011, 07:09 PM
Mesaj #5

Guests

cauta siteuri de direct proprietar. Magazinuldecase.ro (o mai merge?), Titirez.ro, Directproprietar.ro si cu siguranta mai sunt si altele. Cat despre imobiliari, ei te manipuleaza cu textul "hai cu banii la tine". Cand unu' din asta iti zice ca "garsoniera tocmai s-a dat" ii raspunzi cu "nu-mi pasa, mi-am gasit una centrala de 49 mp la X lei unde X e 60% din pretul pe care ti l-a fluturat agentul pe la urechi). Ei mint? Minte-i si tu pe ei:).

+Quote Post
Vizitator_bine pa.
mesaj Nov 3 2011, 10:52 AM
Mesaj #6

Guests

@cristinaserban2006
agentii te testeaza, daca nu ai bani de avans,respectiv de comisionu lor inseamna ca pierd timpu cu tine,
bine pa

+Quote Post
Vizitator_cumparator.
mesaj Nov 3 2011, 11:48 AM
Mesaj #7

Guests

”imi pare rau, proprietarul tocmai a batut palma cu cineva care a venit cu banu jos. V-am zis ca e pomana si ca se da repede, sa fiti pregatita..”.

Mic ghid pentru cumparatori de locuinta in criza:
Sunt cateva puncte importante prin care trebuie sa aveti grija sa treceti cu success de fiecare data cand faceti o cheltuiala mare. Trecerea prin aceste verificari nu garanteaza succesul, dar mareste considerabil sansa sa faceti o achizitie de care sa fiti multumiti.

1. Criteriile; orice locuinta cumparati trebuie sa vi sa potriveasca; sunteti gata sa luati credit o suma considerabila, si sa munciti mult timp pentru a-i returna - efortul asta trebuie sa se reflecte in imbunatatirea vietii prin locuita pe care o cumparati; stabiliti-va criterii gen: care e confortul dorit, care e localizarea (incredibil de importanta in Bucuresti, de ex), care e suma maxima pe care o puteti da cu toate cheltuielile incluse; atentie aveti de platit cheltuieli notariale si agentul, deci suma maxima a proprietatii este cam cu 10% mai mica decat cati bani aveti de cheltuit.

2. Cautarea; probabil o sa cheltuiti o gramada de bani cu agentul - acesta trebuie sa munceasca pentru dvs, pentru banii aia. Alegeti un agent stabil si rugati-l sa vina cu oferte, nu contactati 10.000 de agenti care lucreaza pentru vanzator, dar iau banii de la dvs. Atentie la contractul semnat cu agentul: nu semnati orice foaie vi se baga sub nas - trebuie sa fiti la fel de avantajati si protejati de contract precum e si agentul; in mod necesar cereti sa se specifice in contract exclusivitatea negocierii (sa nu aduca alte parti (cumparatori) in negocierea dvs.), si confidentialitatea (sa nu discute cu proprietarul detaliile dvs financiare, aflate la o alta negociere, de
ex). Evitati agentii inflexibili, care au contractul venit de la divinitate si nu poate fi schimbat.

3. Inspectia; orice bun la pret mare, gen locuinta, trebuie atent inspectat pentru a fi siguri ca nevoile sunt satisfacute. La prima vizita verificati daca se inchid bine usile, daca exista urme de scurgeri pe pereti si tavan, daca robinetele functioneaza peste tot, care este starea intrerupatoarelor, care este orientarea fata de soare, care nivelul de zgomot ambiental, tot ce implica locuitul acolo, chiar daca vreti sa renovati - puteti sa evitati casele cu probleme sistematice grave cu o minima inspectie. Dupa prima vizita, intoarceti-va seara in cartier si bateti un pic strazile - care este atmosfera, sunt baruri cu muzica tare, se dau motociclistii tare, sunt manele, sunt mirosuri, etc - urmati sa stati in cartierul ala o bucata de vreme, trebuie sa fiti siguri ca vi se potriveste.

4. Cumpararea; orice cumparare la sume mari de bani este de fapt o negociere - dvs trebuie sa aveti doua limite stabilite - costul (nu pretul!) minim si maxim. Nu incepeti negocierea niciodata la prima vizita!, stabiliti o intalnire urmatoare intr-o locatie neutra, gen o cafenea. Stabiliti-va cele doua limite pentru fiecare proprietate in parte, dar costul maxim trebuie sa nu fie mai mare decat suma totala de bani disponibila. Limita minima este prima oferta pe care o faceti, care o sa fie mai mica decat pretul cerut, si trebuie sa fie sustinuta de argumente aduse in urma inspectiei. Continuati negocierea pana cadeti de acord, sau pana va atingeti limita superioara de bani care sunteti dispusi sa o cheltuiti pentru proprietate. La momentul ala incheiati negocierea. Fiti tot timpul calmi, atenti, respectuosi in timpul negocierii!

5. Verificarea; dupa negociere, dar inainte de plata si semnarea actelor, verificati cu atentie toate documentele casei - proprietatea (mostenire, dobandire), litigii (sechestru, gaj, ipoteca), invatati tot istoricul casei. In momentul asta probabil stiti numele vanzatorului, cautati pe internet, verificati tot sa nu luati vreo teapa. Angajati un avocat sa va ajute, cateva sute de lei acum pot salva multi bani pe viitor. Daca orice din acte nu este in concordanta cu ce vi s-a explicat, cereti explicatii si redeschide-ti negocierea. Nu uitati - in sala de judecata ceea ce conteaza este ce scrie in hartie, explicatiile pe care le-ati primit verbal nu tin de cald.

6. Achitarea; in momentul in care sunteti siguri de cumparatura, mergeti la un notar _ales de dvs_ si faceti tranzactia. Nu platiti niciodata cash, instrumentele de plata prin banca permit urmarirea banilor ! Nu mintiti si nu ocoliti legea - scrieti in contract suma corecta, platiti comisioanele, la notar si agent, in intregime, in definitiv amandoi au lucrat pt dvs. Costa mai mult up-front sa fii corect, dar te protejeaza de belele. Felicitari pentru noua proprietate !

Fiti mereu respectuosi, atenti si calmi - nu va grabiti. Nu cedati presiunilor - sunt banii dvs pe care ii vor altii, si pe banii dvs trebuie sa dictati regulile. Va grabeste cineva ? - spuneti-i sa astepte. Sunt alti cumparatori la usa ? - sa vanda, nu vreti sa-i stricati afacerile. Sa aduceti banii la dvs ? - nu negociati la prima vizita, nu cumparati cash, transmiteti mesajul asta clar. La exemplul de mai sus - transmiteti Felicitari pentru vanzare, o sa caut altceva, oricum nu caut de pomana. . Fiti demni si respectuosi cu toata lumea !

In final, regula de aur impotriva tepelor: pare prea bine sa fie adevarat ? atunci nu e adevarat.

+Quote Post
Vizitator_agentura termica.
mesaj Nov 3 2011, 12:40 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (bine pa @ Nov 3 2011, 10:52 AM) *
@cristinaserban2006
agentii te testeaza, daca nu ai bani de avans,respectiv de comisionu lor inseamna ca pierd timpu cu tine,
bine pa

nea gentu mobilir, matalicutza te preumbli pe floastar? Te uiti roata-roata-toata? In Bucurestiu' asta fie strada cat de scurta, tot vezi vreo 6 benere cu VIND-INCHIRIEZ. Daca mergi pe acelasi traseu, esti atent si ai o bruma de memorie, observi ca unele benere ramin luni de zile (pe traseul meu de vesnic chirias unele benere au implinit deja 6 luni). Incerc sa-ti comunic ca agentu mobilir nu e in conditia sa tina coada sus si ca acum e timpul clientilor (stii tu, tipii aia cu banu' de pe urma carora, daca esti competent, iti iei comisionu'). Deci nea gentu, acu' clientu' testeaza mobiliru', nu vitzavercea.

+Quote Post
Vizitator_bbk.
mesaj Nov 3 2011, 01:02 PM
Mesaj #9

Guests

Pe mine agentul a incercat sa ma abureasca cu urmatoarea schema:

- mergem la apartament, pentru vizionare
- dupa 5 minute bate la usa un alt agent, cu alt cumparator
- agentul nostru iese sa "vorbeasca" cu celalalt agent, si sa ii explice ca noi suntem primii
- apoi revine, si zice ca sa ne decidem repede, si sa semnam precontract si sa dam avans, ca "stau" altii la coada

Am zis la revedere, si am plecat
Dupa ceva vreme, acelasi apartament era inca la vinzare

+Quote Post
Vizitator_cumparator.
mesaj Nov 3 2011, 03:21 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (bbk @ Nov 3 2011, 01:02 PM) *
Am zis la revedere, si am plecat
Dupa ceva vreme, acelasi apartament era inca la vinzare

Excelenta atitudine. Poate invata sa respecte un pic cumparatorii.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Nov 3 2011, 05:04 PM
Mesaj #11

Guests

...Tocmai mi s-a aprobat creditul si sunt in faza in care trebuie sa imi gasesc casa. ...

Citeaza (lojikaka @ Nov 2 2011, 06:44 PM) *
... Asa aflu ce credit pot sa iau si care sunt costurile respectivului credit. Aflu ce acte si hartii mi se cer (ca sa fiu pregatit). Eventual semnez un precontract...

Cum poate o banca sa-ti aprobe un credit imobiliar, adica garantat cu un imobil, daca tu nu spui ce imobil vrei sa cumperi. Ce scrii in precontract? Voi inca mai credeti in mos craciun, fni si caritas?

+Quote Post
Vizitator_datornicu.
mesaj Nov 4 2011, 05:26 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (pehash @ Nov 3 2011, 05:04 PM) *
Cum poate o banca sa-ti aprobe un credit imobiliar, adica garantat cu un imobil, daca tu nu spui ce imobil vrei sa cumperi. Ce scrii in precontract? Voi inca mai credeti in mos craciun, fni si caritas?

Probabil e vorba de pre-aprobare.Si eu incerc sa obtin asta inainte de a merge la cumparat case.E normal as zice.
Legat de faza cu agentul : Fazele astea penibile probabil ca mergeau la unii oameni mai disperati (sau fraieri) prin 2007-2008 cand imobiliarii erau pe val.
In 2011 cand preturile au scazut la 50% si este posibil sa mai scada, iar oferta incepe sa depaseasca cererea in nici un caz nu m-as arunca la asa ceva.
Poate daca cumperi o bicicleta sau un laptop exista oferte din astea unice la care sa te arunci cu capul inainte. La apartamente e vorba de sume de peste 40.000 Euro (170.000 RON) care pentru multi sunt greu de strans.
In nici un caz o astfel de decizie nu se ia rapid sau in graba. E vorba de peste 10 ani de munca (uneori si mai mult)pentru a plati un apartament. De multe ori si de credit la banca.
Nu trebuie cedat presiunilor exterioare din partea nimanui daca aceste presiuni nu servesc interesul tau de cumparator.

@cumparator
Mi se pare micul ghid dinainte absolut fantastic.Tocmai vroiam sa imi fac si eu un plan smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gere.
mesaj Nov 4 2011, 11:25 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (garsonierul @ Nov 2 2011, 06:37 PM) *

daca te-ai fi interesat putin, ai fi vazut inainte de a pune o intrebare ca asta, ca intai ti se aproba creditul, si apoi in limita banilor, te poti interesa de un apartament, sa nu umbli de nebun pentru cai verzi pe pereti, cand nu stii daca vei avea banii pt ei

+Quote Post
Vizitator_MariaN.
mesaj Nov 6 2011, 09:39 AM
Mesaj #14

Guests

6. Achitarea; in momentul in care sunteti siguri de cumparatura, mergeti la un notar _ales de dvs_ si faceti tranzactia. Nu platiti niciodata cash, instrumentele de plata prin banca permit urmarirea banilor ! Nu mintiti si nu ocoliti legea - scrieti in contract suma corecta, platiti comisioanele, la notar si agent, in intregime, in definitiv amandoi au lucrat pt dvs. Costa mai mult up-front sa fii corect, dar te protejeaza de belele. Felicitari pentru noua proprietate !

Fiti mereu respectuosi, atenti si calmi - nu va grabiti. Nu cedati presiunilor - sunt banii dvs pe care ii vor altii, si pe banii dvs trebuie sa dictati regulile. Va grabeste cineva ? - spuneti-i sa astepte. Sunt alti cumparatori la usa ? - sa vanda, nu vreti sa-i stricati afacerile. Sa aduceti banii la dvs ? - nu negociati la prima vizita, nu cumparati cash, transmiteti mesajul asta clar. La exemplul de mai sus - transmiteti Felicitari pentru vanzare, o sa caut altceva, oricum nu caut de pomana. . Fiti demni si respectuosi cu toata lumea !

In final, regula de aur impotriva tepelor: pare prea bine sa fie adevarat ? atunci nu e adevarat.
[/quote]

Multumim pentru ghid , dar in romania nu merge asa .. au incercat parintii mei sa cumpere un apartament si nu au dat nici un fel de pre-avans la prima vizita, dar au avut o intelegere verbala cu proprietarul ca vor reveni peste 2 sapt ( dupa Pasti ) cu banii si pt formalitati si .. dupa Pasti nu mai raspundea nimeni la tel si agentula zis ca apart ala a fost vandut a doua zi cuiva care a venit cu banii cash. - stress, nervi, timp pierdut , etc. + alt timp ca sa caute alt apartament.
Concluzia agentului a fost: altadata sa veniti pregatiti (!!)

- vizionari apart nr 2..ales unul .. momentul formalitatilor si platii ... alti nervi si circ ca nu vroia agentul ( acelasi) sa declare toata suma, ca nu scria corect pe acte numele firmei de imobiliare, ca insista ca" merge si asa"... secretara zicea ca nu are cerneala la imprimanta sa mai scoata un exemplar completat corect .. si etc...

o imensa pierdere de timp si nervi sa convingi agentii sa lucreze corect ...

+Quote Post
Vizitator_Clientu' de agent.
mesaj Nov 6 2011, 12:18 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (MariaN @ Nov 6 2011, 09:39 AM) *

Multumim pentru ghid , dar in romania nu merge asa .. au incercat parintii mei sa cumpere un apartament si nu au dat nici un fel de pre-avans la prima vizita, dar au avut o intelegere verbala cu proprietarul ca vor reveni peste 2 sapt ( dupa Pasti ) cu banii si pt formalitati si .. dupa Pasti nu mai raspundea nimeni la tel si agentula zis ca apart ala a fost vandut a doua zi cuiva care a venit cu banii cash. - stress, nervi, timp pierdut , etc. + alt timp ca sa caute alt apartament.
Concluzia agentului a fost: altadata sa veniti pregatiti (!!)

- vizionari apart nr 2..ales unul .. momentul formalitatilor si platii ... alti nervi si circ ca nu vroia agentul ( acelasi) sa declare toata suma, ca nu scria corect pe acte numele firmei de imobiliare, ca insista ca" merge si asa"... secretara zicea ca nu are cerneala la imprimanta sa mai scoata un exemplar completat corect .. si etc...

o imensa pierdere de timp si nervi sa convingi agentii sa lucreze corect ...

Recent s-a intimplat povestea cu agentul care nu vrea sa completeze actele corect? Ca azi e altfel fata de acum trei ani cand duduia economia si imobiliara crestea pin' la cer. Azi clientul are atuurile, nu vinzatorul si in nici un caz agentul, oricat de viclean ar fi. Daca mai lucrtati cu agent, comunicati-i toate conditiile DE LA INCEPUT.

+Quote Post
Vizitator_arici cu pene.
mesaj Nov 6 2011, 01:21 PM
Mesaj #16

Guests

Vrei sa cumperi? Da un anunt si te vor cauta cei care vor sa vinda. Cand esti cautat esti intr-o pozitie ceva mai buna decat atunci cand cauti.
Daca tii neaparat sa lucrezi cu imobiliari, cauta anunturi CU IMAGINI si daca imobiliarul iti spune ca "tocmai s-a dat", spune-i sa-ti trimita pe mail doar anunturi cu poze si cu locatia aproximativa pe harta (asa o sa separi agentii onesti de agentii praduitori).
Vrei sa stii cat costa o garsoniera in zona ta de interes? Suna mai multi agenti si spune-le ca vinzi garsoniera pe care te gandesti de fapt s-o cumperi smile.gif. Eu am facut asta si cand ma pretindeam vinzator, pretul era cu 20-30% mai mic decat atunci cand ma pretindeam cumparator. (ei te mint, ai voie sa-i minti si tu pe ei; se cheama reciprocitate).
NU UITA, BANII SUNT IN BUZUNARUL TAU. Alege cu grija.

+Quote Post
Vizitator_luci.
mesaj Nov 6 2011, 02:39 PM
Mesaj #17

Guests

Ma batea gandul sa cumpar o casa pe langa bucuresti. Iau anunturile... gasesc ceva pe bugetul meu. Sun... o agentie. Tinand cont ca era o distanta de vreo 40 km mi se parea normal sa suport eu benzina... nah. Ii zic la telefon ca platesc benzina, zice sa vin la ei. Suna proprietarul, ii zice ca venim. Imi zice ca ma costa 150 lei. Mi se pare mult. Ii zic ca mergem cu masina mea ca nu ma costa atat. Dar nu vrea. Vrea sa mergem cu masina firmei (adica masina unui nene de la ei, care trebuia sa isi ia si el acolo o paine).

Asa ca mi s-a parut un inceput de tzeapa si am renuntat. Si ca sa stiti, e o agentie pe Dr Gazarului, pe langa o fosta spalatorie auto.

Eu unul ma bucur ca au falimentat agentiile imobiliare. As dori sa dispara cu totul pentru ca ele manipuleaza piata.

+Quote Post
Vizitator_iceman.
mesaj Nov 6 2011, 04:13 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (luci @ Nov 6 2011, 02:39 PM) *
Ma batea gandul sa cumpar o casa pe langa bucuresti. Iau anunturile... gasesc ceva pe bugetul meu. Sun... o agentie. Tinand cont ca era o distanta de vreo 40 km mi se parea normal sa suport eu benzina... nah. Ii zic la telefon ca platesc benzina, zice sa vin la ei. Suna proprietarul, ii zice ca venim. Imi zice ca ma costa 150 lei. Mi se pare mult. Ii zic ca mergem cu masina mea ca nu ma costa atat. Dar nu vrea. Vrea sa mergem cu masina firmei (adica masina unui nene de la ei, care trebuia sa isi ia si el acolo o paine).

Asa ca mi s-a parut un inceput de tzeapa si am renuntat. Si ca sa stiti, e o agentie pe Dr Gazarului, pe langa o fosta spalatorie auto.

Eu unul ma bucur ca au falimentat agentiile imobiliare. As dori sa dispara cu totul pentru ca ele manipuleaza piata.

Agentiile sunt in general o adunatura de insi dornici de facut "easy money". Cea mai veche din Braila, asa cum ei se lauda, nu dau nume, dar sunt usor de gasit pe net, iti baga un contract stufos pe gat, comision dublu fata de concurenta, apoi baga placa: Ofertele noastre avantajoase de pe site si anunturi sunt cele la ultimul etaj si in cartiere nashpa. Adica "vrei ieftenache, fraiere? Teapa ta. Booon!
Deci incepem distractia:
Batem la usa, eram cu sotia. Nimic. Ok, suntem noi tarani, hai sa intram. Acolo, agentul + secretara. Aaaaaa, pai ofertele alea sunt la ultimul etaj. La ce suma va incadrati? 40000euro. Hm, in fine, sa vedem ce gasim. Selectam 10 oferte de la 40000 in sus si hai sa vedem. Prima oferta: bloc in cartier marginas, apartament naspa, scara putea a bautura si urina. OK. Next!
A doua langa linia ferata. No coment!
A treia la ultimul etaj. La fel si a patra.
A cincea nu stia unde e apartamentul. Dam tarcoale ca lupii blocului, intreaba vreo doua babe, in fine, il gasim. O, Doamne! proprietarul plecat de 2 saptamani, ne deschide un vecin apartamentul, cartonul de oua pe masa. Si era vara, si 30-40 de grade. Daca il atingeam exploda. Nu descriu ce era inauntru, oricum gandacii aveau ce rontai. Iesim si ii spun agentului ca am treaba si ne intalnim a doua zi. Imi venea sa-l iau la palme. Adica imi ceri comision de 50 de milioane si tu nici macar nu stii unde se afla, darmite ce vinzi. WTF!. Imi da telefon a doua zi ca are un apartament OCAZIE cu 40000euro in zona buna. Ii zic sa-l pastreze sanatos. A pus nevasta mana pe net + ziare si a gasit apartament 3 camere central, nu cartier, etaj 1, pret excelent, l-am luat deja. Cu banii de comision mobilez bucataria si dormitorul copilului. Deci se poate si fara intermediari. Fostul proprietar m-a intrebat intai daca sunt agent, apoi a stat de vorba. Deci s-a trezit lumea la realitate. Daca ai pretentii la comision, ca agent, vii matale cu poze la toate ofertele, ai bunul simt sa faci macar o vizita si sa vezi in ce ape se scalda proprietarul, apoi vii cu oferta. Nu le copii de pe net, apoi ceri comision.
P.S. NU PLECATI CU MASINA LUI LA VIZITE!. Eu am mers cu masina mea, el cu a lui, astfel am putut discuta cu sotia in liniste, fara spectator, referitor la cele vizitate. Sa vedeti cum il manca curiozitatea sa vada ce impresie am avut. Un atu in plus la negocieri. Si da, agentiile sunt inutile! Cine stie sa umble pe net gaseste ce vrea, gratis. Rabdare ca economisiti sute sau mii de euro. Nu uitati ca daca voua va promite ca trage pentru dvs., la fel ii promite si cumparatorului.

+Quote Post
Vizitator_iceman.
mesaj Nov 6 2011, 04:23 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (iceman @ Nov 6 2011, 04:13 PM) *
Agentiile sunt in general o adunatura de insi dornici de facut "easy money". Cea mai veche din Braila, asa cum ei se lauda, nu dau nume, dar sunt usor de gasit pe net, iti baga un contract stufos pe gat, comision dublu fata de concurenta, apoi baga placa: Ofertele noastre avantajoase de pe site si anunturi sunt cele la ultimul etaj si in cartiere nashpa. Adica "vrei ieftenache, fraiere? Teapa ta. Booon!
Deci incepem distractia:
Batem la usa, eram cu sotia. Nimic. Ok, suntem noi tarani, hai sa intram. Acolo, agentul + secretara. Aaaaaa, pai ofertele alea sunt la ultimul etaj. La ce suma va incadrati? 40000euro. Hm, in fine, sa vedem ce gasim. Selectam 10 oferte de la 40000 in sus si hai sa vedem. Prima oferta: bloc in cartier marginas, apartament naspa, scara putea a bautura si urina. OK. Next!
A doua langa linia ferata. No coment!
A treia la ultimul etaj. La fel si a patra.
A cincea nu stia unde e apartamentul. Dam tarcoale ca lupii blocului, intreaba vreo doua babe, in fine, il gasim. O, Doamne! proprietarul plecat de 2 saptamani, ne deschide un vecin apartamentul, cartonul de oua pe masa. Si era vara, si 30-40 de grade. Daca il atingeam exploda. Nu descriu ce era inauntru, oricum gandacii aveau ce rontai. Iesim si ii spun agentului ca am treaba si ne intalnim a doua zi. Imi venea sa-l iau la palme. Adica imi ceri comision de 50 de milioane si tu nici macar nu stii unde se afla, darmite ce vinzi. WTF!. Imi da telefon a doua zi ca are un apartament OCAZIE cu 40000euro in zona buna. Ii zic sa-l pastreze sanatos. A pus nevasta mana pe net + ziare si a gasit apartament 3 camere central, nu cartier, etaj 1, pret excelent, l-am luat deja. Cu banii de comision mobilez bucataria si dormitorul copilului. Deci se poate si fara intermediari. Fostul proprietar m-a intrebat intai daca sunt agent, apoi a stat de vorba. Deci s-a trezit lumea la realitate. Daca ai pretentii la comision, ca agent, vii matale cu poze la toate ofertele, ai bunul simt sa faci macar o vizita si sa vezi in ce ape se scalda proprietarul, apoi vii cu oferta. Nu le copii de pe net, apoi ceri comision.
P.S. NU PLECATI CU MASINA LUI LA VIZITE!. Eu am mers cu masina mea, el cu a lui, astfel am putut discuta cu sotia in liniste, fara spectator, referitor la cele vizitate. Sa vedeti cum il manca curiozitatea sa vada ce impresie am avut. Un atu in plus la negocieri. Si da, agentiile sunt inutile! Cine stie sa umble pe net gaseste ce vrea, gratis. Rabdare ca economisiti sute sau mii de euro. Nu uitati ca daca voua va promite ca trage pentru dvs., la fel ii promite si vanzatorului."

Erata.

+Quote Post
Vizitator_luci.
mesaj Nov 8 2011, 07:48 AM
Mesaj #20

Guests

Ca sa vedeti cum agentii manipuleaza piata imobiliara. Am vandut mai demult un apartament. Vroiam 8000 $ pe el (atunci cand erau vremurile cu preturile astea). Ma suna si imi zice ca vine cu o cumparatoare dar pretul sa fie 8600$. Nah, a tinut cu mine, dar tot manipulare se cheama, tot imoral. Tot vreau sa dispara toate agentiile imobiliare. Asa ca evitati agentiile, ele fac preturile. Nu sunt preturile reale de vanzare. Si vorba lui iceman, scutiti o gramada de bani, atat ca vanzator cat si cumparator. Boicatati toate agentiile. Refuzati sa mai lucrati cu ele.

+Quote Post
Vizitator_Laur Proprietaru'.
mesaj Nov 8 2011, 10:10 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (luci @ Nov 6 2011, 02:39 PM) *

Si pana la urma ai cumparat? Daca nu si inca mai esti interesat, putem discuta. Am o casa de vanzare in Magurele. La rosu.

+Quote Post
Vizitator_Reader.
mesaj Nov 9 2011, 01:57 PM
Mesaj #22

Guests

"5. Verificarea; dupa negociere, dar inainte de plata si semnarea actelor, verificati cu atentie toate documentele casei - proprietatea (mostenire, dobandire), litigii (sechestru, gaj, ipoteca), invatati tot istoricul casei. "

In mod normal asta ar trebui sa verifice notarul, de asta ia o caruta de bani, nu? Daca pune o semnatura si o stampila pe ceva care mai tirziu se dovedeste fraudulos, la fel, ar trebui sa fie posibil sa fie dat in judecata. Am inteles ca pentru un post de notar spaga e (sau era) 30.000 euro, trebuie sa faca ceva de banii astia, as zice.
Din pacate, cred ca trebuie sa adaug: "Sfinta naivitate!"

+Quote Post
Vizitator_I'mInTheWrongBusiness.
mesaj Nov 9 2011, 06:57 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Reader @ Nov 9 2011, 01:57 PM) *
"Am inteles ca pentru un post de notar spaga e (sau era) 30.000 euro, trebuie sa faca ceva de banii astia, as zice.

spaga nu-i mare... notarii fac o gramada de bani. Ce-ai zice de 600.000 de euro anual cat poate face un notar? Nu stiu daca toti fac atata, dar se poate. Cine nu crede se poate uita in aceasta declaratie de avere ( http://www.unibuc.ro/declaratiiavere/Drept...avius.Baias.pdf ) la capitolul "Venituri din activitati independente" la "1.2 Sot/stie"

+Quote Post
Vizitator_un imobiliar.
mesaj Nov 13 2011, 10:32 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (arici cu pene @ Nov 6 2011, 01:21 PM) *
Vrei sa cumperi? Da un anunt si te vor cauta cei care vor sa vinda. Cand esti cautat esti intr-o pozitie ceva mai buna decat atunci cand cauti.
Daca tii neaparat sa lucrezi cu imobiliari, cauta anunturi CU IMAGINI si daca imobiliarul iti spune ca "tocmai s-a dat", spune-i sa-ti trimita pe mail doar anunturi cu poze si cu [indent][/indent]locatia aproximativa pe harta (asa o sa separi agentii onesti de agentii praduitori).
Vrei sa stii cat costa o garsoniera in zona ta de interes? Suna mai multi agenti si spune-le ca vinzi garsoniera pe care te gandesti de fapt s-o cumperi smile.gif. Eu am facut asta si cand ma pretindeam vinzator, pretul era cu 20-30% mai mic decat atunci cand ma pretindeam cumparator. (ei te mint, ai voie sa-i minti si tu pe ei; se cheama reciprocitate).
NU UITA, BANII SUNT IN BUZUNARUL TAU. Alege cu grija.

Daca raspunzi la o miciuna cu o alta minciuna vei obtine ceea ce meriti: o alta miciuna. Cine pierde, cine castiga?

+Quote Post
Vizitator_clientu alertat.
mesaj Nov 14 2011, 03:59 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (un imobiliar @ Nov 13 2011, 10:32 PM) *
Daca raspunzi la o miciuna cu o alta minciuna vei obtine ceea ce meriti: o alta miciuna. Cine pierde, cine castiga?

Trebusoara-i banal de simpla. Imobiliaru trage minciuni ca sa ma deruteze si sa iasa in avantaj, eu trag minciunele ca sa il derutez si sa-l fac sa se gandeasca de doua ori inainte sa mai minta pe altii. Fii atent ce ziceam acum o vreme smile.gif .

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=42448

+Quote Post
Vizitator_datornicu'.
mesaj Nov 17 2011, 07:55 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (clientu alertat @ Nov 14 2011, 03:59 PM) *
Trebusoara-i banal de simpla. Imobiliaru trage minciuni ca sa ma deruteze si sa iasa in avantaj, eu trag minciunele ca sa il derutez si sa-l fac sa se gandeasca de doua ori inainte sa mai minta pe altii. Fii atent ce ziceam acum o vreme smile.gif .

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=42448

Mda inca o dovada ca tara asta nu va ajunge niciodata nicaieri cu capitalismul.
Lipsesc reglementarile si mai ales impunerea lor.
Punctul meu de vedere e simplu : Suni , vezi ca la telefon e un agent ii multumesti si inchizi.
Daca e proprietar iti continui demersul.
Nu gasesti proprietatea prin agent si apoi incerci sa il ocolesti. E inacceptabil.
Chestiile de genul spaga la agent pentru garsoniera sunt inacceptabile. Comisionul acopera salariul pe 1 luna (chiar mai multe) al unei persoane. Deci daca vand o singura unitate locativa/luna nu ies in pierdere.
Inca e jungla in piata imobiliara si nimeni nu vrea sa faca curat in acest domeniu. Ma intreb cui serveste acest lucru.
Ca potential cumparator nu pot decat sa stau si sa astept sa se faca lumina (adun mai multi bani de avans intre timp

+Quote Post
Vizitator_iceman.
mesaj Nov 17 2011, 03:17 PM
Mesaj #27

Guests

Magaria maxima este ca agentiile dau anunturi la sectiunea "PARTICULARI" si apoi spun gales: "Suntem agentie!". Nu inteleg unde e teapa, oricum cine nu vrea agentii spune "PA!", este enervant ca pierzi timpul si minutele gratuite.

+Quote Post
Vizitator_jumi-juma.
mesaj Nov 17 2011, 04:43 PM
Mesaj #28

Guests

Mda inca o dovada ca tara asta nu va ajunge niciodata nicaieri cu capitalismul.
Lipsesc reglementarile si mai ales impunerea lor.

Da.

Punctul meu de vedere e simplu : Suni , vezi ca la telefon e un agent ii multumesti si inchizi.
Daca e proprietar iti continui demersul.
Nu gasesti proprietatea prin agent si apoi incerci sa il ocolesti. E inacceptabil.

Se vede ca esti teoretician. Proprietarii isi supraevalueaza proprietatea si greu gasesti un proprietar care sa-si cunoasca REAL valoarea proprietatii. (te poti uita la preturi de case prin agentii si la preturi de proprietari si vei vedea ca unii din ei sunt absurzi)

Chestiile de genul spaga la agent pentru garsoniera sunt inacceptabile. Comisionul acopera salariul pe 1 luna (chiar mai multe) al unei persoane. Deci daca vand o singura unitate locativa/luna nu ies in pierdere.
Da. Problema e ca nu vind odata pe luna sau mai exact, de vreo 2 ani nu mai vind smile.gif.

Inca e jungla in piata imobiliara si nimeni nu vrea sa faca curat in acest domeniu. Ma intreb cui serveste acest lucru.
Hahaha. Marii dezvoltatori imobiliari sunt politicieni sau oameni din anturajul lor. Gandeste-te ca si bancile au participat la festin, gandeste-te ca cand duduia economia, romanii si-au vindut apartamentele unii, altora si, ca un facut, acum acei romani dau bani bancilor, 30 ani. Intelegi peisaju'???

Ca potential cumparator nu pot decat sa stau si sa astept sa se faca lumina (adun mai multi bani de avans intre timp

E si asta o politica; un proverb zen spune ca "daca stai suficient timp intr-un loc, vine lumea la tine".

+Quote Post
Vizitator_si-asa-i rau, nici asa nu-i bine.
mesaj Nov 17 2011, 04:47 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (iceman @ Nov 17 2011, 03:17 PM) *
Magaria maxima este ca agentiile dau anunturi la sectiunea "PARTICULARI" si apoi spun gales: "Suntem agentie!". Nu inteleg unde e teapa, oricum cine nu vrea agentii spune "PA!", este enervant ca pierzi timpul si minutele gratuite.

Te intrebi cui foiloseste confuzia? Pai...cine descalceste Labirintul? Conu' Muinotaur, ca doar el e toata ziua in Labirint. Deci confuzia foloseste agentilor impobiliari fiindca ei stiu care oferte sunt reale si care sunt mincinoase. Tu incearca sa vezi cate oferte din Anuntul Publicitar sunt reale (adica exact alea din ziar) si o sa vezi ca una din 20. Daca nu vrei sa pierzi timp, TREBUIE sa apelezi la un imobiliar.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 17 2011, 05:56 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (si-asa-i rau, nici asa nu-i bine @ Nov 17 2011, 04:47 PM) *
Te intrebi cui foiloseste confuzia? Pai...cine descalceste Labirintul? Conu' Muinotaur, ca doar el e toata ziua in Labirint. Deci confuzia foloseste agentilor impobiliari fiindca ei stiu care oferte sunt reale si care sunt mincinoase. Tu incearca sa vezi cate oferte din Anuntul Publicitar sunt reale (adica exact alea din ziar) si o sa vezi ca una din 20. Daca nu vrei sa pierzi timp, TREBUIE sa apelezi la un imobiliar.

Pai am facut-o la inceput si mi-am dat seama ca pierd timpul cu imobiliarii. Cum caut eu pe net cauta si ei, singura diferenta fiind comisionul. Nevasta-mea mi-a luat comision 0 laugh.gif

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th August 2019 - 01:29 AM