IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> Ce inseamna o masina buna
maneacatalin
mesaj Oct 31 2010, 08:09 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inscris: 31-October 10
Utilizatorul numarul: 24 351

Multi fac confuzia ca o masina buna trebuie sa aiba putini km , sau sa fie de o marca renumita .
In primul rand pentru mine o masina buna este in functie de pret . Ex: la 4000 euro un Logan sh nu consider a fi o masina buna.
In al doi-lea dand pt mine o masina buna e aceea care iti ofera confort,(depinde si de gusturi) eu sunt pro limuzinelor. Faceti un efort de imaginatie si inchipuitiva cum merge un Rolls-Royce, o masina buna trebuie sa se apropie de performatele Rolls-Royce -ului
O masina buna trebuie sa iti ofere siguranta prin distanta de franare, fiabilitatea directiei , desigur sistemele gen esp, si in ultim caz airbagurile , totodata caii putere mai pot dace diferenta?
In functie de ce va alegeti masina ?

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_alpha.
mesaj Nov 1 2010, 04:00 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (maneacatalin @ Oct 31 2010, 08:09 PM) *
Multi fac confuzia ca o masina buna trebuie sa aiba putini km , sau sa fie de o marca renumita .
In primul rand pentru mine o masina buna este in functie de pret . Ex: la 4000 euro un Logan sh nu consider a fi o masina buna.
In al doi-lea dand pt mine o masina buna e aceea care iti ofera confort,(depinde si de gusturi) eu sunt pro limuzinelor. Faceti un efort de imaginatie si inchipuitiva cum merge un Rolls-Royce, o masina buna trebuie sa se apropie de performatele Rolls-Royce -ului
O masina buna trebuie sa iti ofere siguranta prin distanta de franare, fiabilitatea directiei , desigur sistemele gen esp, si in ultim caz airbagurile , totodata caii putere mai pot dace diferenta?

o masina buna e una care te serveste in functie de nevoile tale,fara sa se strice (prea des) si care iti poate oferi maximum de confort , performante si siguranta pentru banii dati. un rolls royce e o masina de lux,pe care nu o conduci tu (doar daca esti cioban si te cheama becali) ci o conduce soferul tau personal ,iar daca ai asa ceva nu-ti mai pui problema "ce e o masiona buna ?" ...

+Quote Post
Vizitator_vitezomanu'.
mesaj Nov 2 2010, 06:42 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (maneacatalin @ Oct 31 2010, 08:09 PM) *

Masina se alege in functie de nr. de km pe care ii faci cu ea anual. Daca mergi sub 10.000 km atunci o masina super confortabila si super fiabila nu se justifica (a nu se intelege ca trebuie sa-ti iei neaparat o rabla).

Daca mergi 20 - 25.000 km sau chiar mai mult atunci e normal sa vrei sa te simti bine si sigur in masina chiar daca dai niste bani in plus.

Bineinteles daca esti mare pasionat de masini si nu cumperi cu capul ci cu inima, atunci criteriile astea nu conteaza, iti iei pur si simplu masina care iti place.

Loganul la 4000 poate fi o afacere daca decizi ca ai nevoie de asa ceva. Si bineinteles, conteaza kilometrajul. NU se da 4000 euroi pe un Logan cu 100.000 km.

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' de Pipera.
mesaj Nov 2 2010, 07:16 AM
Mesaj #4

Guests

Ştiind ce idei despre automobilism are personajul care a postat mai sus, în momentul în care autoritatea legislativă le va pune în practică, cea mai bună maşină va deveni Trabantul. Motivul: orice evaluator va spune că i se dublează valoarea atunci când se umple rezervorul.

+Quote Post
pehash
mesaj Nov 2 2010, 09:38 AM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

cat de buna ti se pare o masina depinde foarte mult de ce ai condus inainte smile.gif
loganul a fost printre primele masini conduse de mine si parea ok, dar dupa un an de condus ceva japonez, full option si cu cai putere cat doua loganuri, m-am enervat intr-o zi cand am vrut sa ma intorc la masinuta romaneasca... probabil impresia ar fi fost exact invers daca as fi schimbat caruta pe logan tongue.gif

oricum, fara sa spui cum vei folosi masina nu poti stabili care sunt cele mai importante criterii. de exemplu, eu cred ca un polo dsg poate fi ideal pentru bucuresti.

+Quote Post
Vizitator_vitezomanu'.
mesaj Nov 2 2010, 11:30 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Gigi Maybachistu' de Pipera @ Nov 2 2010, 07:16 AM) *
Ştiind ce idei despre automobilism are personajul care a postat mai sus, în momentul în care autoritatea legislativă le va pune în practică, cea mai bună maşină va deveni Trabantul. Motivul: orice evaluator va spune că i se dublează valoarea atunci când se umple rezervorul.

Bine ca tu stii mai multe despre automobilism, personaju' lu mos cute. In afara de masina care-ti da numele mai stii si altre marci? Ma indoiesc. Hai zi cateva, sa vad daca le scrii corect.

+Quote Post
mesaj Nov 2 2010, 12:26 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (vitezomanu' @ Oct 22 2010, 07:36 PM) *
Totusi, din motive practice amenda trebuie sa fie in functie de valoarea masinii pe care o conduce contravenientul si nu in functie de averea declarata a acestuia. Sa-i usture rau si pe manelisti.

Citeaza (vitezomanu' @ Oct 25 2010, 08:15 PM) *
eu vreau ca amenda sa fie proportionala cu valoarea masinii. La o pedala sensibila trebuie sa ai grija mai mare.

Citeaza (vitezomanu' @ Oct 26 2010, 10:01 AM) *
Valoarea masinii e un indicator relativ bun. Nu e perfect, dar e acceptabil zic eu.

Din moment ce Trabantul costă mai puţin decât cartonul din care e făcut, este cea mai bună maşină posibilă. Doar că pentru unul care are nivelul de cunoştinţe tehnice al unei babe care sparge seminţe la poartă faptul nu e atât de evident. Mai trebuie să treacă prin multe pungi de seminţe de floare până pricepe.

+Quote Post
Vizitator_vitezomanu'.
mesaj Nov 2 2010, 04:49 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Gigi Maybachistu' de Pipera @ Nov 2 2010, 12:26 PM) *
Din moment ce Trabantul costă mai puţin decât cartonul din care e făcut, este cea mai bună maşină posibilă. Doar că pentru unul care are nivelul de cunoştinţe tehnice al unei babe care sparge seminţe la poartă faptul nu e atât de evident. Mai trebuie să treacă prin multe pungi de seminţe de floare până pricepe.

Tu m-ai citat vorbind despre legi (potentiale) si ai tras concluzia ca vorbim despre tehnica auto? Ai macar idee ce e aia tehnica? Nu prea se vede.
Din numele tau inteleg ca ai auzit de Maybach si atat. Mai mult n-am vazut la personajul tau. Si mai si faci rationamente anapoda, de unde deduc ca stai prost si cu IQ-ul.

+Quote Post
Vizitator_GenEthic.
mesaj Nov 4 2010, 12:20 PM
Mesaj #9

Guests

Rangul de 'o masina buna' este stabilit doar de raportul calitate/pret, indiferent de clasa sociala in care te afli. Golf-ul meu la mana a 2 a e cumparat pe acest criteriu... Maibach-ul lui Gigi la mana a 2 a e cumparat sub acelasi criteriu.. difera doar clasa sociala.

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Nov 4 2010, 03:05 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (GenEthic @ Nov 4 2010, 12:20 PM) *
Rangul de 'o masina buna' este stabilit doar de raportul calitate/pret, indiferent de clasa sociala in care te afli. Golf-ul meu la mana a 2 a e cumparat pe acest criteriu... Maibach-ul lui Gigi la mana a 2 a e cumparat sub acelasi criteriu.. difera doar clasa sociala.

Raportul calitate/pret nu inseamna mare lucru... exista masini ieftine si bune si masini (foarte) scumpe si proaste... Consumer Reports include in topul listei masinilor cu probleme ("worst of worst") masini de lux ca Audi, Cadilac, Mercedes, VW, Volvo, etc. Pentru mai multe detalii vezi http://www.consumerreports.org/cro/cars/us...t-used-cars.htm

Faptul ca ai o masina de lux nu inseamna mare lucru cel putin in America de nord... Pana de curand lease-ul (in America de nord insemnand ca inchiriai o masina pe 2-3-4 ani de zile, dupa care o dadeai inapoi) era foarte raspandit si (foarte) multi inchiriau masini de lux doar pentru blazon... Am vazut un reportaj pe CNN unde o familie, el era vanzator de masini si ea de case, statea intr-o casa de lux de peste 300 m2 si avea BMW, dar nu-si mai platisera ratele la case de vreo 2 ani si erau pe cale sa fie evacuati din casa... Criza ii lovise din plin si pana atunci isi permisesera multe nebunii... Daca nu ma insel ceva similar s-a intamplat si in Romania.

+Quote Post
Vizitator_vitezomanu'.
mesaj Nov 4 2010, 05:09 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Nov 4 2010, 03:05 PM) *
Raportul calitate/pret nu inseamna mare lucru... exista masini ieftine si bune si masini (foarte) scumpe si proaste... Consumer Reports include in topul listei masinilor cu probleme ("worst of worst") masini de lux ca Audi, Cadilac, Mercedes, VW, Volvo, etc.

Nene, o masina buna (adica de calitate ridicata) si ieftina (adica la pret scazut) inseamna o masina cu raport calitate/pret ridicat.
O masina proasta (adica de calitate scazuta) si scumpa (adica la pret ridicat) inseamna o masina cu raport calitate/pret scazut.

Adica asa cum spunea GenEthic raportul calitate/pret e cel care conteaza.

L-ai contrazis in prima propozitie si i-ai dat dreptate in a doua.

Asa e cand incerci sa lauzi masini americane...te contrazici singur biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_gigi.marga.
mesaj Nov 4 2010, 06:25 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (vitezomanu' @ Nov 4 2010, 05:09 PM) *
Asa e cand incerci sa lauzi masini americane...te contrazici singur biggrin.gif

Uite un exemplu de "masina buna" dupa parerea mea:

2011 Hyundai Sonata SE 2.0T (2 ltr. 4 cyl. Turbo, 274HP) consum 10.7L/% oras; 7.1/% autostrada; foloseste benzina regular unleaded (nu premium!) si modelul de baza pleaca de la 24,145 iar model Limited (great audio system, dual exhaust, with leather trim, gps navigation, high-end audio, and a panoramic sunroof) ajunge la 27,050. Masina este construita in Alabama (US). Garantia este de 5-yr/60,000-mi bumper to bumper, 10-yr/100,000-mi powertrain, and 5-yr/unlimited roadside assistance! in aceiasi bani.

bate la fund masina germana VW de 2.0 Ltr Turbo si ca pret, si ca performanta si ca garantie si la consum si la tot ce vrei tu... ahh, da, nu e americana e koreeana smile.gif tongue.gif dar numai in America o cumperi la banii astia...

+Quote Post
Vizitator_midnightk.
mesaj Nov 4 2010, 09:55 PM
Mesaj #13

Guests

Cea mai buna masina e cea pe care o ai. Stiu, sunt zeci si zeci de pareri, dar ia stati vreo luna doua fara masina, si sa va vad dupa daca mai comentati ceva de Logan sau alte masini de gen. Eu am avut un Logan 1.4 timp de 2 ani de zile, timp in care am facut 70.000 de km si care nu a cerut decat ulei si benzina. Puturos ca dracu` in demaraj, insa ajungea si la 160 de km la ora. In rest...aveam aer si abs...nu mai conta nimic. Am trecut apoi la Opel Vectra...fabricatie 99, motor 2.5 V6 benzina, remapata pe deasupra, undeva la 200 de cai. Fugea de manca asfaltul, dar si benzina....apoi am avut un Renault laguna 1, fabr 94...super confort, super dotari...o alta masina buna...iar acum ma dau cu un Mondeo Ghia din 99, motor 2.5....consuma dar si fuge pe masura...toate au fost masini bune..cand nu am avut deloc ar fi fost super ok si o Dacie...

+Quote Post
mesaj Nov 5 2010, 07:38 AM
Mesaj #14

Guests

Tocmai fiindcă cea mai bună maşină e cea pe care o ai, trebuie să alegi întotdeauna un model care să ofere performanţe bune şi un cost al pieselor de schimb acceptabil la banii pe care îi ai. Performanţa şi costul pieselor de schimb sunt strâns legate. Oricine a pus plăcuţe de frână de 4500 RON la un Porsche ştie asta. Până şi plăcuţele de raliu DS3000 ar fi fost mai accesibile.

Asta scoate din joc orice Renault, de la Logan până la Vel Satis, fiindcă au un cost imens al pieselor de schimb. Planetare de 1700 RON la un ultra-banal Megane (la Golf V GTI sunt 350-400 RON), cu burdufuri de 300 RON (la majoritatea modelelor VAG sunt 80-100 RON), pompe de injecţie de 5600 RON la Logan 1.5 dCi etc, revizii duble la preţ faţă de Honda, ore de manoperă umflate la preţ etc. Un mecanism de jefuire ştiinţifică a clientului. Şi de piesele de schimb va fi nevoie, indiferent de construcţia maşinii, dacă o conduci aşa cum trebuie condus şi nu ca proverbiala Mătuşă Tamara care se duce sâmbăta la piaţă. Dacă ţii să fii în locul ei, e mai ieftin să îţi iei scuter.

+Quote Post
Vizitator_vitezomanu'.
mesaj Nov 5 2010, 08:13 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (gigi.marga @ Nov 4 2010, 06:25 PM) *
Uite un exemplu de "masina buna" dupa parerea mea:

2011 Hyundai Sonata SE 2.0T (2 ltr. 4 cyl. Turbo, 274HP) consum 10.7L/% oras; 7.1/% autostrada; foloseste benzina regular unleaded (nu premium!) si modelul de baza pleaca de la 24,145 iar model Limited (great audio system, dual exhaust, with leather trim, gps navigation, high-end audio, and a panoramic sunroof) ajunge la 27,050. Masina este construita in Alabama (US). Garantia este de 5-yr/60,000-mi bumper to bumper, 10-yr/100,000-mi powertrain, and 5-yr/unlimited roadside assistance! in aceiasi bani.

bate la fund masina germana VW de 2.0 Ltr Turbo si ca pret, si ca performanta si ca garantie si la consum si la tot ce vrei tu... ahh, da, nu e americana e koreeana smile.gif tongue.gif dar numai in America o cumperi la banii astia...

Mda, deci ai putea spune ca are raportul calitate/pret bun (in ideea ca tu chiar ai nevoie de 274CP). Cu toate ca exista si in Europa marci mai bune care sa te coste banii astia. Sau masini cu un raport pret/calitate chiar mai bun.
La VW nu stiu de ce ai avea nevoie de 2.0L, exista motoare cu consum mai bun si putere suficienta. Oricum, sper ca vorbesti de VW diesel.

+Quote Post
mesaj Nov 5 2010, 08:19 AM
Mesaj #16

Guests

Cu toată părerea de rău pentru deşartele speranţe ale celui cu amenda în funcţie de valoarea maşinii, probabil vorbeşte de Golf VI R. Deşi noi, ăştia mai puţin dotaţi financiar, ne mulţumim şi cu un biet Edition 30 acolo, mai ales dacă îi vizitează pe bunii noştri prieteni Revo, Forge şi APR.

+Quote Post
maneacatalin
mesaj Nov 5 2010, 11:21 AM
Mesaj #17

Nou venit
*

Exista o foarte raspandita gandire ca mai degraba imi cumpar un renaul,opel,dacia, sau alte marci fara pretentii , in schimbul unor marci precum mercedes, bmw, audi , doar pt ca la o suma de bani x pot cumpar un renaul cu mai putini km si an mai bun si cu costuri mai joase de intretinere .In primul rand eu vad cu ochii mei ca nu este nici o mare diferenta la pretul pieselor intre mercedes si dacia , renaul si bmw etc. , ma refer la piese aftermarket, ba chiar in unele situatii sunt mai ieftine.
In al doi -lea rand stim cu totii ca la o dacie de peste 15 ani , de fiecare data inainte de a pleca trebuie sa deschizi capota si sa mai reglezi ceva acolo , nu stiu ce , dar ai de raparat in fiecare saptamana cate ceva la ea .
Poate gresesc dar nu patesti asa la marcile consacrate , ex: am avut un audi 100 , 2.5 tdi , din 91 , am tras de masina aia in cel mai rau hal si tot nu a avut nici o problema . Fenomenul este si la masinile mai noi , ex: logan 2008, 40.000 km la 4500euro vs passat 19tdi 2002 180.000 km tot la 4500e .
Masina buna mai poate insemna si o masina la care s'au folosit materiale bune , cand sunt intr'o masina care are fetele de usa din plastic , bordul dintr'un plastic nefinisat , cu o tapiterie ce da sa se scamoseze , ma simt ca intr'o masina de'o vara. Mai serios pare interiorul unui golf 4 decat al unui golf 5 . Sunt nemultumit de interiorul noului mercedes c clase , chiar si de noul e clase . Fara falsa modestie mi'au trecut prin mana cateva sute bune de masini prin Hobbitul meu numit "samsar" biggrin.gif "bisnitar" ceea ce inseamna ca imi dau cu parerea din experienta proprie.

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 5 2010, 04:13 PM
Mesaj #18

Guests

Eu nu am prea multa esperienta, dar o masina buna pentru mine, este aia care ma duce din A in B fara sa ma nervez. Mai mult, sa nu ma faca sa ma uit la ceas si cand am ajuns, sa regret ca ma dau jos din ea. Un fel de iubita? unsure.gif

+Quote Post
maneacatalin
mesaj Nov 6 2010, 01:22 PM
Mesaj #19

Nou venit
*

Cum femeile poarta bijuterii mai frumoase sau mai putin frumoase , asa si barbatii pot avea un autoturism ce poate oferi mai mult decat transportul din a in b . Pentu mine este si o mica pasiune, cand o masina imi ofera placere , stiti reclama aia in care un tip agata o tipa si o conduce acasa dupa care tipa il invita inauntru la care el ii zice : "Nu nu nu ! mie imi place sa conduc " laugh.gif laugh.gif laugh.gif . Asta inseamna o masina buna . Pot da cateva ex. ce m'au impresionat pe mine.
Am condus un mercedes cobra foarte bine intretinut , buna masina .
Am condus un bmw 525 tds,1991 ,automat,piele crem , impecabila, frumos mai mergea.
Am condus mercedes audi 100, 2.5tdi, 1990,parca mergi cu tancul dar silentioasa.
Am condus mercedes clk 320,2002, parca mergeam cu o motocicleta de viteza,pentu gabaritul ei de masina mica avea stabilitate o foarte mare pe sosea, in comparatie cu bmw z4 care imi dadea impresia ca sar de pe sosea.
Am condus audi a8 3.0 tdi, 2002,automat, imi cautam de treaba numai sa ma plimb cu masina.
Concluzia mea e ca exista doua tipuri de masini, Mercedes si altelea.

+Quote Post
mesaj Nov 6 2010, 07:47 PM
Mesaj #20

Guests

E destul de curios că după 2 ani de criză a redescoperit omul român plăcerea de a conduce, dincolo de toate "luaţi-vă bicicletă", "cocalari cu maşini", "jos cu viteza", "confiscaţi/interziceţi maşinile", "Loganul e baza, orice altceva e un cocalarism" etc etc

Cum ar fi zis un politician simpatic cu mustăcioară, cunoscut şi ca "primul emo din istorie", şi care a imaginat VW Broscuţă: crizele, războaiele şi revoluţiile vindecă laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_GenEthic.
mesaj Nov 8 2010, 03:32 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (maneacatalin @ Nov 6 2010, 01:22 PM) *
Cum femeile poarta bijuterii mai frumoase sau mai putin frumoase , asa si barbatii pot avea un autoturism ce poate oferi mai mult decat transportul din a in b . Pentu mine este si o mica pasiune, cand o masina imi ofera placere , stiti reclama aia in care un tip agata o tipa si o conduce acasa dupa care tipa il invita inauntru la care el ii zice : "Nu nu nu ! mie imi place sa conduc " laugh.gif laugh.gif laugh.gif . Asta inseamna o masina buna . Pot da cateva ex. ce m'au impresionat pe mine.
Am condus un mercedes cobra foarte bine intretinut , buna masina .
Am condus un bmw 525 tds,1991 ,automat,piele crem , impecabila, frumos mai mergea.
Am condus mercedes audi 100, 2.5tdi, 1990,parca mergi cu tancul dar silentioasa.
Am condus mercedes clk 320,2002, parca mergeam cu o motocicleta de viteza,pentu gabaritul ei de masina mica avea stabilitate o foarte mare pe sosea, in comparatie cu bmw z4 care imi dadea impresia ca sar de pe sosea.
Am condus audi a8 3.0 tdi, 2002,automat, imi cautam de treaba numai sa ma plimb cu masina.
Concluzia mea e ca exista doua tipuri de masini, Mercedes si altelea.

Mercedes nu este o marca inca accesibila romanului de pretutindeni. Zic asta nereferindu-ma la cotetele cu roti fabricate in 1990 pe care le iei cu cateva sute de euro. Un Mercedes bun, decent, (C classe spre exemplu) nu este defapt chiar deloc decent ptr o familie NORMALA din Romania.
Si prin enumeratia susmentionata sper ca ai vrut sa faci o gluma.
"Am condus un bmw 525 tds,1991" ne spui si consumul cu care te-a dus din A in B? Sau cat te costa impozitul/rca-ul? Casco nu mai mentionez ca la anu ala de fabricatie iti bati joc de bani. Si daca tot esti samsar si le aduci din afara, ne mentionezi si cam cate sute de milioane tre sa dai ptr imatricularea unui Euro1 ? Daca tu prin "o masina buna" intelegi un cazan fabricat acum 20 de ani care sa lase ceata in spate dintr-un semafor in altul, atunci ai gresit topicul.

+Quote Post
mesaj Nov 8 2010, 05:21 PM
Mesaj #22

Guests

1. Taxa de primă înmatriculare pentru Euro I (1991) şi non-euro (<1990) este atât cât este datorită unui oarecare politician, al cărui nume se cunoaşte, nu datorită publicului şoferesc obişnuit. Şi este în mod intenţionat prohibitivă.

2. O maşină în stare de cazan sau de coteţ cu roţi nu este o maşină bună.

3. Mercedes-Benz seria W124 (1985-1996) este o maşină de calitate excelentă, şi cu o excepţională construcţie a şasiului: suspensie care permite o manevrabilitate bună la viteză, dar este şi confortabilă, soliditate foarte bună a caroseriei, materiale foarte bune în interior, mult mai bune ca la C-ul modern W204, insonorizare foarte bună. Dacă ai găsit una în stare de coteţ, nu e totuna cu un exemplar bine întreţinut. În Austria poţi să vezi multe care au fost cumpărate de noi şi păstrate 20-25 de ani de acelaşi proprietar, şi arată de parcă au fost fabricate ieri. În contrast, seria W210 (1996-2002) este mult mai slabă: suspensia de serie foarte moale, ca mămăliga, greutate enormă, un sfert de tonă mai mult ca predecesorul său, consum enorm la oricare din motoarele mari pe benzină, datorat greutăţii mari, vizibilitate proastă în lateral şi spate datorită stâlpilor spate groşi. Din punctul ăsta de vedere nu a evoluat, a involuat.

4. O maşină bună este în primul rând o maşină care oferă o bună manevrabilitate. Motoarele se pot modifica, frânele se pot îmbunătăţi cu discuri mai mari şi plăcuţe mai dure, dar dacă maşina e de genul lui Golf V 1.9TDI, 105 CP şi 1579 kg greutate la gol, din care 63% pe faţă, nu mai face 2 parale. (Ca şi Logan, Megane I, sau alte cutii de tablă cu 75 CP şi suspensii de SUV). E greoaie, puturoasă, îşi pierde suflul la 4500 rpm, se târăşte ca melcul în depăşiri, se balansează în curbe, subvirează la fel ca Dacia 1310. Nu e pentru condusul adevărat. E pentru târâş cu 30 km/h în coloană pe bulevard. (Parcă aş vorbi de cazanele americane din anii 1975-1985, 150 CP din 7 litri, 145 km/h viteză maximă şi volumul unui vapor biggrin.gif )

O maşină manevrabilă era VW Corrado, preferabil cu 2.9 VR6. Sau Honda CRX. Sau Mercedes-Benz W124 cu motoarele în 5 cilindri Diesel şi 6 cilindri benzină. Sau Audi A8 prima generaţie. Sau "epava VW Broscuţă". Sau sportivele mai puţin cunoscute ale anilor '90, Renault Alpine A610, Porsche 944 şi 968. Sau Golf IV GTI / Octavia I / Leon I / TT cu suspensia sport. Sau Honda Civic modernă. Sau 350Z-ul, chiar dacă are o inerţie pe măsura masei de aproape 1600 kg. Sau Mini-ul Cooper modern. Sau Citroen C5 Hydractive. Sau chiar bătrânul şi ruginitul BMW Ursuleţ.

Dacă e vorba să îţi iei o maşină şi nu ştii ce să alegi, decât să arunci banii munciţi pe cine ştie ce Yaris, C3, Logan sau Albea, mai bine mergi cu autobuzul şi metroul. E o pagubă mai mică.

+Quote Post
mesaj Nov 8 2010, 05:33 PM
Mesaj #23

Guests

P.S. Pentru un anume personaj care a postat ceva mai sus: a ţine cu orice preţ la manevrabilitatea la orice viteză şi la calitatea maşinii indiferent de anul de fabricaţie înseamnă şi că şoferul îşi permite să fie nesimţit şi s-o calce, că trebuie să fie sancţionat cu amendă în funcţie de valoarea maşinii, confiscarea ei sau închisoare, şi mai înseamnă şi că merge la curse ilegale de noapte, e golan, poartă lanţ de tinichea la gât şi fluieră după gagici, face accidente, rabdă de foame pentru a plăti impozitele umflate ale lui nea Tăriceanu, are climă bizonică sau bivolică sau cum o mai fi şi e bun prieten cu Bendeac, cu care se ceartă când se întâlnesc pe la benzinării laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_crazyfrog.
mesaj Nov 30 2010, 09:20 AM
Mesaj #24

Guests

O masina buna pentru mine inseamna sa aibe motorul bun, sa fie de vreo 2-3-4 ani si sa fie in stare buna de functionare.

+Quote Post
mesaj Dec 4 2010, 11:34 AM
Mesaj #25

Guests

Nişte "proşti d-ăia mici, galbeni şi orezari, care nu este ei nici la genunchiul broaştei pe lângă băutorii de bere alb-albaştri dă la München, frăţiorilor", au stat ei bine şi s-au gândit şi prin 2011 pun în producţie Toyota FT-86, în 2 versiuni: tracţiune spate (pentru Toyota) şi 4x4 permanent cu distribuţia cuplului în principal pe spate (pentru Subaru).

Şi pentru că erau ei doar nişte ageamii acolo, care nu ştiu cu ce se mănâncă industria automobilistică, au decis că preţul de bază va fi doar de 15 000 EUR, adică pe la mijloc între un Logan mai bine echipat şi un Duster. Fiindcă probabil au început unii să-i acuze că fac concurenţă neloială, s-au gândit mai bine şi au spus că preţul se va situa între 17 000 şi 19 500, în funcţie de echipare.

Numai că în loc de a proceda ca în bătrâna Europă, unde la modă sunt bolovanii de 1500 kg şi peste, din care cam totul pe faţă, cu un ditamai Diesel de fontă în nas, băieţii ăştia simpatici cu ochii mici vor folosi platforma Subaru Impreza, cu un motor boxer pe benzină aşezat practic în spatele punţii din faţă şi o distribuţie a greutăţii "cât mai simetrică posibil". Un fel de Porsche 944 al Japoniei la preţ de Golf VI.

O să fie o plăcere să dai cerculeţe în jurul unor bendeci. Câteodată asta îi face să plângă. tongue.gif biggrin.gif

+Quote Post
mifty
mesaj Dec 4 2010, 12:14 PM
Mesaj #26

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Gigi Maybachistu' de Pipera @ Nov 8 2010, 05:33 PM) *
P.S. Pentru un anume personaj care a postat ceva mai sus: a ţine cu orice preţ la manevrabilitatea la orice viteză şi la calitatea maşinii indiferent de anul de fabricaţie înseamnă şi că şoferul îşi permite să fie nesimţit şi s-o calce, că trebuie să fie sancţionat cu amendă în funcţie de valoarea maşinii, confiscarea ei sau închisoare, şi mai înseamnă şi că merge la curse ilegale de noapte, e golan, poartă lanţ de tinichea la gât şi fluieră după gagici, face accidente, rabdă de foame pentru a plăti impozitele umflate ale lui nea Tăriceanu, are climă bizonică sau bivolică sau cum o mai fi şi e bun prieten cu Bendeac, cu care se ceartă când se întâlnesc pe la benzinării laugh.gif laugh.gif

deduc din glăsciorul dumneavoastră bine timbrat pe înalte extrem de high-pitched că vă simţiţi, vorba unui anumit politician cu casă la cornu "cu ouăle numărate"... şi mai mult decât atât, presate!!! biggrin.gif

în altă ordine de idei, pentru mine, maşina ideală e marca "taxi":cu 10-15 lei ajung comod dintr-un capăt în altul al Constanţei, pe orice vreme, şi la orice oră.

+Quote Post
Vizitator_modestul de serviciu.
mesaj Dec 4 2010, 02:35 PM
Mesaj #27

Guests

Japoneze, germane, americane... De ce sunteti snobi? O Tata Nano mi se pare ideala. Pret mic, performante, spatiu suficient. Plus ca acum oferta depaseste cererea. Asta este solutia. Este si puternica. Voi stiati ca Tata construieste locomotive? Daca ii pui si NOx, raman siderati la semafor proprietarii de pisicute si ursuleti cu tobe modificate.

+Quote Post
Vizitator_vitezomanu'.
mesaj Dec 4 2010, 03:43 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (mifty @ Dec 4 2010, 12:14 PM) *
deduc din glăsciorul dumneavoastră bine timbrat pe înalte extrem de high-pitched că vă simţiţi, vorba unui anumit politician cu casă la cornu "cu ouăle numărate"... şi mai mult decât atât, presate!!! biggrin.gif

în altă ordine de idei, pentru mine, maşina ideală e marca "taxi":cu 10-15 lei ajung comod dintr-un capăt în altul al Constanţei, pe orice vreme, şi la orice oră.

Amin, brother. Cele mai intelepte vorbe de pe topicul asta de pana acum.

+Quote Post
Vizitator_iscodici.
mesaj Dec 4 2010, 05:56 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (mifty @ Dec 4 2010, 12:14 PM) *

Taxi, taxi, dar sa stim si noi, de care? Sau o fi vreo naveta spatiala pe care scrie mare: Aer conditionat, abs si 1,49 Ron pe an lumina cool.gif Si cu numere de Ct ca sa nu plateasca taxa de bariera biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Joja de ulei.
mesaj Dec 4 2010, 09:10 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Gigi Maybachistu' de Pipera @ Dec 4 2010, 11:34 AM) *
Nişte "proşti d-ăia mici, galbeni şi orezari, care nu este ei nici la genunchiul broaştei pe lângă băutorii de bere alb-albaştri dă la München, frăţiorilor", au stat ei bine şi s-au gândit şi prin 2011 pun în producţie Toyota FT-86, în 2 versiuni: tracţiune spate (pentru Toyota) şi 4x4 permanent cu distribuţia cuplului în principal pe spate (pentru Subaru).

Şi pentru că erau ei doar nişte ageamii acolo, care nu ştiu cu ce se mănâncă industria automobilistică, au decis că preţul de bază va fi doar de 15 000 EUR, adică pe la mijloc între un Logan mai bine echipat şi un Duster. Fiindcă probabil au început unii să-i acuze că fac concurenţă neloială, s-au gândit mai bine şi au spus că preţul se va situa între 17 000 şi 19 500, în funcţie de echipare.

Numai că în loc de a proceda ca în bătrâna Europă, unde la modă sunt bolovanii de 1500 kg şi peste, din care cam totul pe faţă, cu un ditamai Diesel de fontă în nas, băieţii ăştia simpatici cu ochii mici vor folosi platforma Subaru Impreza, cu un motor boxer pe benzină aşezat practic în spatele punţii din faţă şi o distribuţie a greutăţii "cât mai simetrică posibil". Un fel de Porsche 944 al Japoniei la preţ de Golf VI.

O să fie o plăcere să dai cerculeţe în jurul unor bendeci. Câteodată asta îi face să plângă. tongue.gif biggrin.gif

Ar trebui tradus cuvintu Subaru, sa nu creada bendecii aia laugh.gif ca zici ceva de mamele lor. laugh.gif
Mishto post. smile.gif

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 02:07 PM