IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine se imbogateste de pe urma lipsei parcarilor in Sectorul 2?, De ce Supercom? Care este legatura intre Supercom Si Ontanu?
Vizitator_catalins.
mesaj Oct 4 2008, 09:40 AM
Mesaj #1

Guests

Pentru cei care au avut sansa de a-si gasi masina ridicata in Sectorul 2 cred ca este o intrebare foarte legitima.

Intr-un sector in care nu s-a facut absolut nimic pentru a creste numarul de locuri de parcare pentru locuitori, unde nici macar parcarile de resedinta nu au fost sistematizate ca lumea, unde trotuarele au devenit singurele parcari necoupate inca, de la mijlocul anului a inceput o operatiune de taxare a bucurestenilor cu masini (dar fara locuri de parcare) de catre firma Supercom (cu intreaga participare a primarului ontanu).

Ce spuneti asadar, despre sectorul in care din parcul Tei se ia o portiune de verdeata si se face parcare dar nici macar nu se face una publica. Ce spuneti ca arabul de la restaurantul Anatolia (construit tot pe terenul verde al Parcului Tei) primeste un cec in alb de la primarul ontanu, intrucat fara parcarea respectiva este cu acces exclusiv clienti Anatolia.

Ce spuneti despre faptul ca masinile parcate pe banda 1 a strazilor sunt ridicate in absenta unei atentionari in acest sens?

De unde credeti ca au reiesit sumele incasate ca si taxe de Supercom? De unde si pana unde costa 180 RON taxa pe ziua de depozitare, atata timp cat nu e vorba de un tir/camion/betoniera ci de cele mai multe ori doar despre un autoturim de maxim 6 metri patrati. Oare atat costa chiria pe metru patrat (doar asfaltat, fara acoperis, fara spalat + polishat in pret) in Afumati? 180/6=30RON=8 euro pe metru patrat?

Ultima intrebare: de ce credeti ca nu a anuntat ontanu (cu o mic) acest contract inainte de alegeri. Credeti ca a fost pus la punct pentru ca cheltuielile Supercom din campania electorala (a stim noi cui...) au fost prea mari si nu "se scoteau" doar din maturat si stropit strada?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_nashu_mare.
mesaj Oct 4 2008, 12:58 PM
Mesaj #2

Guests

Oa oa oa, plang pentru tine.

Cum nu exista atentionare? Exista. Pentru informarea ta placutele alea rotunde cu margine rosie, cu un X in mijloc si culoare predominant bleumarin te atentioneaza sa nu parchezi acolo. Vrei sa iti vina cate un angajat al primariei sa iti bata in geam si sa iti zica sa nu parchezi sau poate sa iti sune ontanu la usa si sa te intrebe cu sfiala daca masina aia care blocheaza prima banda este a ta si daca ai putea sa o muti?

Nu ma intereseaza cine ia banii, nu ma intereseaza cat e amenda, nu mai bloca drumul!

+Quote Post
Vizitator_alin.
mesaj Oct 4 2008, 01:34 PM
Mesaj #3

Guests

1. lipsa parcarilor este evidenta in tot bucurestiul, nu doar in S2. asta nu te-a impiedicat sa-ti cumperi masina. ce te-ai gandit atunci? sa-si bata prostii capul cu poluarea si lipsa spatiului.. eu sunt mai destept si stau cu fundul in masina..
2. ontanu este mult mai smecher decat altii... a avut tot timpul grija sa nu exagereze, sa nu ajunga in presa, sa-si faca reclama pe banii primariei.. dar stim cu totii (stau in s2) ce e in capul lui. cele cateva parcuri reshapate vor ramane singura realizare in folosul comunitatii locale...
3. pot sa pun pariu ca ti-au ridicat masina pt ca ai parcat in strada pe o portiune care era clar semnalizata ca n-ai voie sa parchezi. mai mult de atat, am inteles ca te si filmeaza vreo 15 min ca sa nu zici ca stationai temporar... deci ti-o meriti din plin!
4. taxa aia evident ca a aberanta. daca-ti lasi masina in strada si pleci in concediu s-ar putea chiar sa te coste mai mult s-o iei inapoi decat sa cumperi alta. pentru asta exista o solutie care se aplica cu succes in alte tari: un protest organizat. daca strangi suficienti care cred la fel ca tine si vor atat de mult sa schimbe ceva incat sa iasa in strada ai sanse mari sa si schimbati acel ceva. insa romanii au fost educati sa fie o turma de oi.. doar generatiile care erau inca prin clasele primare la revolutie vor face asa ceva si nu sunt inca destui..

+Quote Post
Vizitator_Un cetatean enervat.
mesaj Oct 4 2008, 01:57 PM
Mesaj #4

Guests

Mie mi-a ridicat anul trecut masina langa Unirea, deci sectorul 3. Prigoana are si el de castigat in lei la afacerea asta. Cu ontanu...sa se spele cu el pe cap aia care l-au votat. Da cateva diplome la bosorogi, 3 carnati si 1 kg de fasole la alegeri si gata e bun de primar. Pacat ca stau si eu in sect 2. A mintit inainte de alegeri ca suporta primaria toate cheltuielile pt izolarea termica. L-au votat bosorogii si acum...PAS! Alte minciuni peste 4 ani. Halal, mai votati PSD si o sa o duceti f bine ...in comunism!! Prostanacul stie de ce!!!

+Quote Post
Vizitator_catalins.
mesaj Oct 4 2008, 05:16 PM
Mesaj #5

Guests

Pentru raspunsul de mai sus legat de semnul rosu cu X in el: daca stau sa ma gandesc bine in regulamentul rutier exista o prevedere foarte clara despre ce amenzi si alte suspendari de permise sunt prevazute pentru situatiile respective.

Eu semnalez doar faptul ca se ridica masina. Nu sunt expert in drept, dar cred ca atunci cand regulamentul rutier (care ar trebui sa aiba precedenta) este "completat" cu alte hotarari, acestea trebuie cumva semnalate in toate locurile unde se aplica.

Eu locuiesc in bucuresti si acum stiu despre ce este vorba; dar gandeste-te ce se intampla cu cineva care vine din provincie (poate cu probleme in bucuresti) parcheaza acolo unde mai sunt inca 10-20 de masini, si dupa ce isi termina treaba vede masina lipsa.

Mai mult, nu sunt impotriva acestei actiuni. Problema mea este ca banii respectivi ar trebui folositi la contruit parcari.

+Quote Post
Vizitator_nashu_mare.
mesaj Oct 4 2008, 07:24 PM
Mesaj #6

Guests

Pai s-au construit parcari. In Voluntari. biggrin.gif

Ridicarea masinii nu e noua. Ma indoiesc ca nu ar fi in regulament. Ce s-a gresit pana acum e ca s-au pus semnele cu atentionarea ridicarii dar nu s-au ridicat masini. Ie-te ca acum se ridica. Mai spunea o tzatza (aia de la matinalul Europa FM - am uitat cum o cheama) ca in alte tari nu se ridica masini. Ba se ridica, e o activitate normala.

PS: In paranteza fie spus, e singura hotarare de-a lu' Ontanu cu care sunt de acord.

PPS: Daca cumva exista vreunul pe aici care parcheaza aiurea, pe prima banda, si dupa aia are un gust ciudat, de carne, in gura, sa stie ca e de la injuraturile mele.

+Quote Post
Vizitator_total impotriva.
mesaj Oct 4 2008, 10:20 PM
Mesaj #7

Guests

Mi se pare o nesimtire fara margini ceea ce se intampla in sectorul 2, cel putin. Mie mi-au furat masina nenorocitii astia. Oprisem pentru 10-15 minute pe calea mosilor, aproape de intersectia de la obor si la intoarcere mai ia masina de unde nu-i. Partea cea mai proasta ca la recuperare am gasit-o si zgariata plus vopseaua harsita de la chingile alea cu care o ridica. Pentru chestiile astea cine raspunde? Ei fac poze inainte la masina, dar astea pot fi relevante doar ca sa iti dovedeasca ca aia e masina ta si ca era intreaga. In cazul unor probleme aparute in zone ale masinii care nu pot fi vazute pe poze, adio. Raspuns de la unul din sefii gunoieri: da-ne in judecata. Corect! Dar cum poate dovedi cineva ca avariile alea nu erau dinainte la masina?
Din discutiile auzite pe la afumati pe unde duc astia masinile, se intampla lucruri si mai interesante: chingi rupte si masini cazute de la inaltime, masini rasturnate, masini cazute de pe platforma etc... pentru astea cine raspunde?
Eu sunt de acord sa se penalizeze oprirea in locuri nepermise. DAR, fa nene parcari inainte. Iar banii luati pentru aceasta distractie se duc exclusiv la firma de gunoieri, 530 lei. Plus 200 lei la militie. Nicidecum sa se faca parcari din banii luati. Eventual, se fac niste parcari sub niste vile P+2 ale unor smecheri.

Asa ca mie mi s-ar parea mai corect sa dau amenda la militie cat o fi, dar nu sa imi ridice niste gunoieri masina. Care, pana una alta este proprietate privata. Eu la hotii astia le-as dori sa ridice niste masini capcana si sa sara naibii in sus cu ele. Pacat ca asta nu e posibil.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 5 2008, 08:20 AM
Mesaj #8

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Astia care parcheaza pe Mosilor sunt cei mai nesimtiti. Acolo s-au facut si parcari dar, de.., nu o sa gasesti parcare chiar in fata bancii sau unde ai tu treaba.

In schimb se blocheaza traficul pana in cealalta parte a bulevardului sau chiar, mai rau, se gatuie iesirea din intersectie, astfel blocandu-se toata intersectia sau circulandu-se foarte greu.

Ti-e frica sa nu iti zgaraie masina? Nu vrei sa dai bani la Supercom sau lui Ontanu? Nu mai parca aiurea!

+Quote Post
mesaj Oct 5 2008, 08:31 AM
Mesaj #9

Guests

Bai idiotule, sa te vad pe tine ce ai face sa ai tatal in spital cu accident vascular, nevasta gravida in 9 luni si sa fii nevoit sa alergi de la un spital la altul cu diverse lucruri sau medicamente cumparate in cea mai mare graba. Unde ai lasa masina pe timp de ploaie torentiala cand ai nevoie doar de cateva minute pentru a lua acel lucru.
Parcarile alea facute pe Mosilor sunt o bataie de joc, ca sa nu mai vorbim ca sunt ocupate aproape in permanenta de cei care stau in blocurile riverane. Si apropo, asta s-a intamplat in jurul orei 8 seara cand nu mai era nici cine stie ce trafic.
Dar e usor sa vorbesti aiurea in necunostinta de cauza.
Si, inca o data, accept sa dau amenda daca e cazul, indiferent de marimea ei, dar nu voi accepta niciodata sa imi ridice masina niste gunoieri.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 5 2008, 08:38 AM
Mesaj #10

Membru
**

Domnule total_impotriva,

Las-o jos ca macane! Ce spitale sunt pe Mosilor? Am impresia ca e o singura farmacie pe tot bulevardul.

Eu cred ca esti doar un nesimtit care blocheaza prima banda pentru ca asa vrea el. Dar de cei care au o urgenta si pe care ii obligi tu si altii ca tine sa faca o ora in trafic din Colentina pana in Militari? Si asta in zilele bune. De ei ce zici?

Oricum, dupa limbaj m-ai convins ce fel de om esti si cine sunt cei care fac gura mare impotriva legilor...

+Quote Post
Vizitator_Un cititor.
mesaj Oct 5 2008, 09:41 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Oct 5 2008, 08:38 AM) *
Domnule total_impotriva,

Las-o jos ca macane! Ce spitale sunt pe Mosilor? Am impresia ca e o singura farmacie pe tot bulevardul.

Eu cred ca esti doar un nesimtit care blocheaza prima banda pentru ca asa vrea el. Dar de cei care au o urgenta si pe care ii obligi tu si altii ca tine sa faca o ora in trafic din Colentina pana in Militari? Si asta in zilele bune. De ei ce zici?

Oricum, dupa limbaj m-ai convins ce fel de om esti si cine sunt cei care fac gura mare impotriva legilor...

Nasule nu cumva ai si tu vreo 2-3 diplome 5 carnati si 1 kg de fasole de la ontanu ? Ca prea ii iei apararea. Sau esti vreun frustrat care nu are masina si se uita cu jind la ceea ce circula pe strada ?

+Quote Post
Vizitator_nashu_mare.
mesaj Oct 5 2008, 10:01 AM
Mesaj #12

Guests

Am masina, cu care merg in fiecare zi, sunt locuitor al sectorului doi si de fiecare data am votat cu altcineva decat Ontanu la alegeri. Asta ca sa raspund la atacurile la persoana.

Tocmai pentru ca am masina si merg in fiecare zi cu ea sunt revoltat. Sunt revoltat sa vad cum se circula aiurea din cauza unor nesimtiti care isi lasa masinile pe unde apuca. Eu cum pot sa nu o las in drum? Eu cum pot sa nu ii incurc pe altii? Nu i-am luat apararea lui Ontanu, am luat apararea bunului simt. Oficial suntem 2 milioane de locuitori in Bucuresti, neoficial suntem mult mai multi (probabil sunt vreo 2 milioane de masini) si majoritatea avem cate o urgenta. De ce unii trebuie sa aiba trei oua si sa se comporte cum le convine lor mai mult cu un dispret total fata de ceilalti locuitori ai orasului? Daca pentru a se respecta legea trebuie ridicate masinile nesimtitilor, atunci asa sa fie! Daca cu vorba buna nu se rezolva, atunci sa se rezolve altfel.

Posesia masinii are avantaje fata de folosirea mijloacelor de transport in comun (rapiditatea deplasarii, confort sporit, independenta, etc.) dar are si dezavantaje (gasirea unui loc de parcare, faptul ca nu poti bea alcool, taxe si impozite, costuri mai mari, etc.) Pe toate le iei in considerare atunci cand iti cumperi masina. Cum ar fi sa deschizi un topic pe forum ca nu ti se pare corect sa nu poti bea cand iesi cu masina in oras sau ca nu ai chef sa iti platesti impozitele?

Topicul asta e o instigare la incalcarea legilor tarii si a legilor bunului simt, de aia ma revolt.

+Quote Post
Vizitator_bec.
mesaj Oct 5 2008, 01:52 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Oct 5 2008, 10:01 AM) *
Am masina, cu care merg in fiecare zi, sunt locuitor al sectorului doi si de fiecare data am votat cu altcineva decat Ontanu la alegeri. Asta ca sa raspund la atacurile la persoana.

Tocmai pentru ca am masina si merg in fiecare zi cu ea sunt revoltat. Sunt revoltat sa vad cum se circula aiurea din cauza unor nesimtiti care isi lasa masinile pe unde apuca. Eu cum pot sa nu o las in drum? Eu cum pot sa nu ii incurc pe altii? Nu i-am luat apararea lui Ontanu, am luat apararea bunului simt. Oficial suntem 2 milioane de locuitori in Bucuresti, neoficial suntem mult mai multi (probabil sunt vreo 2 milioane de masini) si majoritatea avem cate o urgenta. De ce unii trebuie sa aiba trei oua si sa se comporte cum le convine lor mai mult cu un dispret total fata de ceilalti locuitori ai orasului? Daca pentru a se respecta legea trebuie ridicate masinile nesimtitilor, atunci asa sa fie! Daca cu vorba buna nu se rezolva, atunci sa se rezolve altfel.

Posesia masinii are avantaje fata de folosirea mijloacelor de transport in comun (rapiditatea deplasarii, confort sporit, independenta, etc.) dar are si dezavantaje (gasirea unui loc de parcare, faptul ca nu poti bea alcool, taxe si impozite, costuri mai mari, etc.) Pe toate le iei in considerare atunci cand iti cumperi masina. Cum ar fi sa deschizi un topic pe forum ca nu ti se pare corect sa nu poti bea cand iesi cu masina in oras sau ca nu ai chef sa iti platesti impozitele?

Topicul asta e o instigare la incalcarea legilor tarii si a legilor bunului simt, de aia ma revolt.

+Quote Post
Vizitator_pamfletaru.
mesaj Oct 5 2008, 03:48 PM
Mesaj #14

Guests

Eu stau in sectorul 4 si aici nu se ridica masinile.
Aia care urla ca de ce se ridica masinile sa circule pe Bulevardul Pionierilor dimineata cand te grabesti sa ajungi la munca.

Poate ar trebui sa experimentati Sos. Oltenitei unde desi sunt locuri de parcare sunt nesimtiti care parcheaza pe nu stiu cate randuri de se merge pe o singura banda.

Si nashu are dreptate! Eu de ce pot sa parchez cum trebuie si altii nu? Este o chestiune de respect lucru de care natia asta nu a auzit.

Pai parcheaza masina aiurea in Germania sau Anglia de exemplu domnule "total impotriva". Pe urma scrie aici ce s-a intamplat!

O sa fiu foarte fericit cand o sa ridice si Piedone masinile in Sectorul 4.

+Quote Post
Vizitator_dis.
mesaj Oct 5 2008, 06:31 PM
Mesaj #15

Guests

Sunt de acord cu nashu si pamfletaru. Si eu pierd deseori 5-10 minute cautand un loc de parcare liber (dar nu in sosea) si alet 10 minute sa-mi misc fundu gras pana unde am treaba. Si fiindca fac treaba asta inainte de ridicarea masinilor, ei bine, am deja un reflex in a nu incurca traficul.

Nu sper decat peste cativa ani sa avem mai multi acest gest reflex. Nu stiu daca se va circula mai fluent, dar cel putin vom putea da vina pe trafic si nu pe nesimtire.

+Quote Post
mesaj Oct 6 2008, 07:19 PM
Mesaj #16

Guests

Nashu' ? Controlor pe tren sau pe tramvai?

Pentru ca insisti cu prostia si frustarea, nu pot sa iti urez decat sa ti se intample acelasi lucru si tie, poate asa vei realiza ca esti paralel. Banuiesc ca ai si tu o skoda 100S pe care nu te induri sa o dai la programul rabla ca nu ai bani de rate la logan dupa aceea.
Daca ai stii sa citesti corect ai fi vazut ca nu am spus ca eram la spital sau la farmacie pe Mosilor. Am spus ca alergam intre spitale (Giulesti si Institutul de Neurologie, asta prin Berceni) si dupa diverse lucruri necesare si medicamente. Probabil ca orizontul tau este limitat la sectorul 2 (Pantelimon, dupa blocuri?) si este mai greu sa pricepi unele lucruri. Unde ar trebui sa las masina pentru a intra pentru 5-10 minute la magazinul Flanco (nu trebuia sa cumpar vreo plasma ci tensiometru si un aparat de ras electric) de langa Obor? Asta la ora 20 cand traficul nici macar nu mai era aglomerat si pe ploaie torentiala? In parcarile de pe Mosilor care erau pline? In parcarea de la unirea?

Inca o data repet, poate pricepi si tu desi ma cam indoiesc. Pentru oprirea interzisa sunt sanctiuni date conform codului rutier. Accept sa dau amenda atunci cand gresesc. Indiferent de marimea ei. Nu accept si nu voi accepta niciodata sa imi fie ridicata masina de niste colegi de-ai tai (gunoieri de la supercom) ba, mai mult, sa imi fie si avariata. In plus de asta, hotararea de consiliu local prin care se aproba bazaconiile astea este ilegala si a fost atacata in contencios administrativ.

Dar, nu mai are rost sa raspund unuia care oricum este prea limitat. Continua sa stai dupa blocuri si sa aplauzi maretele realizari ale lui ontanu si a clicii lui de corupti.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 6 2008, 08:23 PM
Mesaj #17

Membru
**

Hai ca m-ai amuzat!

Inteleg ca problemele tale sunt mai mari decat ale tuturor. Imi cer scuze ca te-am ofensat. Ne permiti noua, muritorilor, sa iti numaram ouale?

Si eu sunt de acord sa imi dea amenda atunci cand trec pe rosu, dar sa nu imi ia permisul. smile.gif) Si daca depasesc viteza sunt de acord sa imi dea amenda dar sa nu imi dea si puncte de penalizare. smile.gif)

Serifule, daca ridicarea masinilor stationate neregulamentar nu ar fi trecuta in regulament, de ce ar mai exista semnul din stanga jos al imaginii urmatoare? http://www.dsclex.ro/legislatie/2006/augus.../670/670_22.jpg

Urgente sunt alea pentru care chemi salvarea. Daca te duci sa cumperi un tensiometru, nu e urgenta. Si daca ar fi cu adevarat o urgenta nu ti-ar pasa de masina. Multumesc pentru postul edificator cu privire la cei sapte ani de acasa pe care ii ai. Acum sunt convins ca cei care parcheaza aiurea sunt niste nesimtiti.

PS: Sa nu zici ca semnul e obligatoriu sa existe, ca nu e.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 6 2008, 08:52 PM
Mesaj #18

Membru
**

� 9. Oprirea, stationarea si parcarea
Art. 60.- (1) Se considera oprire imobilizarea voluntara a unui vehicul pe drumul public, pe o durata de cel mult 5 minute. Peste aceasta durata imobilizarea se considera stationare.
(2) Se considera parcare stationarea vehiculelor in spatii special amenajate.
(3) Vehiculul oprit sau stationat pe partea carosabila trebuie asezat langa si in paralel cu marginea acesteia, pe un singur rand, daca printr-un alt mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fara atas, ciclomotoarele si bicicletele pot fi oprite sau stationate si cate doua, una langa alta.
Art. 61.- Politia poate dispune ridicarea si depozitarea in spatii special amenajate a vehiculelor oprite sau stationate neregulamentar pe partea carosabila si care constituie un obstacol pentru circulatia publica. Contravaloarea cheltuielilor pentru transportul si depozitarea vehiculului oprit sau stationat neregulamentar se suporta de proprietarul acestuia.
Art. 62.- Oprirea, stationarea sau parcarea pe drumul public este permisa numai in conditiile prevazute in regulament.

+Quote Post
Vizitator_nu parcati aiurea.
mesaj Oct 7 2008, 07:32 AM
Mesaj #19

Guests

Las-o ca macane.
1. La Obor ai parcare subterana. Da, costa 2 sau 3 ron, dar te scuteste de ridicatul masinii.
2. Te filmeaza inainte sa ti-o ridice ceva timp. Daca lipseai doar 5-10 minute nu te trezeai fara masina. Esti doar un nesim... care "participa" la ingreunarea traficului. Iti doresc sa iti ridice masina de fiecare data cand parchezi aiurea. La mai multe!

Citeaza (total impotriva @ Oct 6 2008, 07:19 PM) *
Nashu' ? Controlor pe tren sau pe tramvai?

Pentru ca insisti cu prostia si frustarea, nu pot sa iti urez decat sa ti se intample acelasi lucru si tie, poate asa vei realiza ca esti paralel. Banuiesc ca ai si tu o skoda 100S pe care nu te induri sa o dai la programul rabla ca nu ai bani de rate la logan dupa aceea.
Daca ai stii sa citesti corect ai fi vazut ca nu am spus ca eram la spital sau la farmacie pe Mosilor. Am spus ca alergam intre spitale (Giulesti si Institutul de Neurologie, asta prin Berceni) si dupa diverse lucruri necesare si medicamente. Probabil ca orizontul tau este limitat la sectorul 2 (Pantelimon, dupa blocuri?) si este mai greu sa pricepi unele lucruri. Unde ar trebui sa las masina pentru a intra pentru 5-10 minute la magazinul Flanco (nu trebuia sa cumpar vreo plasma ci tensiometru si un aparat de ras electric) de langa Obor? Asta la ora 20 cand traficul nici macar nu mai era aglomerat si pe ploaie torentiala? In parcarile de pe Mosilor care erau pline? In parcarea de la unirea?

Inca o data repet, poate pricepi si tu desi ma cam indoiesc. Pentru oprirea interzisa sunt sanctiuni date conform codului rutier. Accept sa dau amenda atunci cand gresesc. Indiferent de marimea ei. Nu accept si nu voi accepta niciodata sa imi fie ridicata masina de niste colegi de-ai tai (gunoieri de la supercom) ba, mai mult, sa imi fie si avariata. In plus de asta, hotararea de consiliu local prin care se aproba bazaconiile astea este ilegala si a fost atacata in contencios administrativ.

Dar, nu mai are rost sa raspund unuia care oricum este prea limitat. Continua sa stai dupa blocuri si sa aplauzi maretele realizari ale lui ontanu si a clicii lui de corupti.

+Quote Post
Vizitator_pamfletaru.
mesaj Oct 7 2008, 11:32 AM
Mesaj #20

Guests

Sper sa nu ma trezesc luat la injuraturi dar e o vorba care o stiu de multa vreme: "unde'i lege nu'i tocmeala"
Diseara cand ajung acasa o sa postez niste poze cu oameni cu adevarat "grabiti".

Si "total impotriva" atitudinea is limbajul asta nu iti fac cinste! Nu o sa-ti impui punctul de vedere injurand si jignind omul... Mie personal mi se pare penibil ca sa nu zic mai mult!

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Oct 7 2008, 11:37 AM
Mesaj #21

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Asa cum am promis iata si pozele...

No comment!!!

Soferul parcase la intersectia Str. Poterasi cu Bld. Dimitrie Cantemir. Adica eu ca sa fac dreapta de pe Poterasi trebuia sa intru pe banda a doua ca sa ocolesc Fordul. Va rog sa observati ca parcari sunt facute! O spune si indicatorul, precum si masina argintie parcata putin mai in spate!

Sf. Gheorghe. Matizul este parcat!

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Oct 7 2008, 03:35 PM
Mesaj #22

Membru
**

Tot la Sf. Gheorghe dar in statia de autobuz!

Str. Caderea Bastiliei.

Uite si Nissan-u cum e el parcat cu spatele in strada! De ce sa nu incurcam si noi putin circulatia?!

Consulatul Britanic si putin dupa! Parcati pe doua randuri, nu asa oricum! No comment!!!

Toate pozele au fost facute astazi! Banuiesc ca nu are rost sa spun ce era in Piata Lahovari!

Stau si ma intreb: Plangem ca nu avem legi sau ca sunt prea blande! Ei bine, ce face politia? Sa aplice legile actuale si lumea o sa se mai schimbe asa usor... Doar nu muncesti pe 50.000€ pe luna sa iti permiti sa platesti amenzi in fiecare zi! Iti permiti nicio problema. Iti permiti sofer, pentru ca ramai fara permis!

Acum domnule total impotriva aveti cuvantul! Toata lumea e ochi si urechi la dvs si cei ca dvs!

+Quote Post
Vizitator_calator.
mesaj Oct 7 2008, 04:50 PM
Mesaj #23

Guests

Daca-mi permiteti, cred ca s-a deviat putin de la topicul principal. Pentru ca problema principala este lipsa parcarilor in general, iar ca orice masura implementata la noi este implementata prost. Sa se dea amenda, sa se ridice masina primesc dar banii sa fie folositi corespunzator pt. crearea de parcari cu plata sau fara plata (plata modica). Deasemenea Primariile de sector, si cea Generala n-au facut nimic pt. a limita constructiile abusive, fara parcari, etc. in detrimentului spatiului verde de care avem toti nevoie si a locurilor de parcare. Pur si simplu e prea mare densitatea de constructii. Si totodata la periferie nu se construieste pt. ca printre altele nu e infrastructura. Deci problema e complicata si trebuie tratata cu maturitate si nu cu certuri stupide. Omul (total_impotriva) poate parea nesimtit dar nu stiti ce probleme avea (acum nu-i apar pe toti cei care procedeaza asa si poate nici pe dlui.), in orice tara exista oameni care mai incurca traficul, si nu li se da in cap, decat ca sunt pusi la plata. Problema e ca la noi toti s-au obisnuit sa nu respecte legea, inclusiv si eu, dar incerc sa ma corectez de cate ori pot, iar masura ca autoritatile sa taxeze asta e buna dar doar in principiu.
Insa ce te faci la bloc? Unde parchezi? Sa nu-mi ziceti ca la Obor e o parcare si in alte cateva locuri cand eu stau in Dr. Taberei sa zicem. E totusi o problema fara raspuns momentan.
Ce au facut primariile in privinta parcarilor? Le-au pus 3 borduri noi, le-au asfaltat si cam atat, dar locuri in plus nema. Deci parerea mea e ca mare parte din vina o au si autoritatile si noi pt. ca acceptam asa ceva.

Numai bine.

+Quote Post
Vizitator_blonduta.
mesaj Oct 7 2008, 06:32 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Oct 5 2008, 10:01 AM) *

Iti zic un mic secret, 182, nu e doar al tau, e al tuturor
Eu sunt o blonduta careia i s-a ridicat masina de la obor, recunosc am parcat aiurea, corect nu asta m-a suparat, dar la ceva timp dupa incident cand am avut nevoie din nou sa opresc la obor m-am bagat in pasaj, acolo este parcare cu plata.Surpriza, nu ma primea pentru ca nu mai avea nenea ala chef sa ridice bariera, langa primarie iarasi e jale, deci la obor te poti duce doar cu metroul-tramvaiul sau... pe jos. Topicul era legat de cine incaseaza banii de la aceste ridicari, si eu sunt curioasa.

+Quote Post
mesaj Oct 7 2008, 06:42 PM
Mesaj #25

Guests

Eu cred ca unii pe aici ori citesc din 2 in 3 ori sunt rau intentionati ori au alte interese.
Eu nu am spus nici o secunda ca as avea ceva impotriva amenzilor. OK, am gresit, voit sau nu, platesc. Dar, de aici pana la a gasi masina avariata este cale lunga. Pentru ca apoi sa mi sa spuna pe un ton nonsalant: da-ne in judecata.
Au fost nenumarate cazuri de masini cazute de pe platforme, chingi rupte si masini cazute de la inaltime peste platforma, masini zgariate sau cu vopseaua harsita de chingi (cazul meu) etc.

Dar, acesti bravi aparatori ai ridicarilor de masini cred ca e mai usor sa dea din gura sau din tastatura pe forum.
Vi s-a intamplat vreodata sa va lasati masina pe o strada fara absolut nici un semn de circulatie pe ea, ca sa nu mai zic de cel cu oprirea interzisa, absolut nici un semn, iar peste 2 ore sa aveti masina ridicata si la 2 metri de unde era masina sa gasiti pe un stalp semnul de oprire interzisa?
Ati vazut vreodata in viata masina de politie care dadea amenzi pentru oprirea interzisa, cu poze, cu tot ce trebuie, iar dupa ce si-au facut targetul sa demonteze semnul, sa il bage in portabagaj si sa plece?

De ce aceste abuzuri cine raspunde? Sau trebuie sa spunem, vai, ce ghinion!

Eu unul as renunta bucuros la masina daca as avea un transport in comun rapid si eficient in orice directie din oras. Tot eu as parca bucuros numai in parcari amenajate, indiferent de cat ar costa 1.5, 4 sau 10 lei, cu conditia ca ele sa existe. Dati-mi si mie exemplu, cate parcari sunt in Bucuresti si cate din acestea nu sunt inchiriate in totalitate sau aproape de firmele care sunt in zona. Si apoi, discutam.

+Quote Post
Vizitator_nashu_mare.
mesaj Oct 7 2008, 07:02 PM
Mesaj #26

Guests

Deja o dai in fantezii. Sa nu spui ca ti s-a intamplat tie "de nenumarate ori" ca nu te cred. Deja macani. 2 ore? Mai devreme ziceai ca ai lasat-o 10 minute. Hmmm... Cand ai mintit? Lasa-neeeeeee!

Hai sa ii completez eu pe ei: "da-i in judecata sau nu mai parca asa!"

@blonduta: Ia te rog 182-ul, ia 66-le, ia 21, ia 282! Esti invitata mea. Atata timp cat e o problema (fizica sau psihica) gasirea unui loc de parcare, te rog frumos sa folosesti mijloacele de transport in comun sau taxiul.

Pe mine nu ma deranjeaza sa merg pe jos 200, 300 de metri - o statie de autobuz sau poate mai mult- , sa nu parchez exact in fata locului unde nu am treaba. In cel mai rau caz (in care sufar de lene maxima) ma duc acasa fara sa imi fac treaba daca nu gasesc loc de parcare (rar lucru). Sunt un utilizator inversunat al masinii personale. Recunosc, mi-e lene sa ma misc cu transportul in comun dar nu parchez aiurea. Nu intru in intersectie atunci cand aceasta e blocata, nu folosesc proiectoarele de ceata (ca un taran) atunci cand nu e ceata afara, plec mai devreme cu jumatate de ora de acasa dimineata si imi beau cafeaua la serviciu ca sa nu prind aglomeratia si sa nu aglomerez si eu traficul la 7 dimineata... De ce ma simt singur cand citesc aberatiile unora pe internet? Bine ca totusi din cand in cand mai apar oameni cu bun simt si pe aici.

+Quote Post
mesaj Oct 7 2008, 08:04 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Oct 7 2008, 07:02 PM) *
Deja o dai in fantezii. Sa nu spui ca ti s-a intamplat tie "de nenumarate ori" ca nu te cred. Deja macani. 2 ore? Mai devreme ziceai ca ai lasat-o 10 minute. Hmmm... Cand ai mintit? Lasa-neeeeeee!

Cineva (scuze ca nu mai retin cine) a zis o vorba mare:

[size=2"Mai bine taci din gura si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu"[/size]

Ti se potriveste perfect.
In plus, ai mai adus o confirmare a faptului ca de citit poate stii, dar de inteles ce citesti, mai greu. Mai citeste inca o data tot ce am scris eu, dati 3 castene si dute la culcare ca esti obosit si dimineata te scoli cu juma de ora mai devreme.

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Oct 7 2008, 10:09 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (total impotriva @ Oct 4 2008, 10:20 PM) *
Mi se pare o nesimtire fara margini ceea ce se intampla in sectorul 2, cel putin. Mie mi-au furat masina nenorocitii astia. Oprisem pentru 10-15 minute pe calea mosilor, aproape de intersectia de la obor si la intoarcere mai ia masina de unde nu-i. Partea cea mai proasta ca la recuperare am gasit-o si zgariata plus vopseaua harsita de la chingile alea cu care o ridica. Pentru chestiile astea cine raspunde? Ei fac poze inainte la masina, dar astea pot fi relevante doar ca sa iti dovedeasca ca aia e masina ta si ca era intreaga. In cazul unor probleme aparute in zone ale masinii care nu pot fi vazute pe poze, adio. Raspuns de la unul din sefii gunoieri: da-ne in judecata. Corect! Dar cum poate dovedi cineva ca avariile alea nu erau dinainte la masina?
Din discutiile auzite pe la afumati pe unde duc astia masinile, se intampla lucruri si mai interesante: chingi rupte si masini cazute de la inaltime, masini rasturnate, masini cazute de pe platforma etc... pentru astea cine raspunde?
Eu sunt de acord sa se penalizeze oprirea in locuri nepermise. DAR, fa nene parcari inainte. Iar banii luati pentru aceasta distractie se duc exclusiv la firma de gunoieri, 530 lei. Plus 200 lei la militie. Nicidecum sa se faca parcari din banii luati. Eventual, se fac niste parcari sub niste vile P+2 ale unor smecheri.

Asa ca mie mi s-ar parea mai corect sa dau amenda la militie cat o fi, dar nu sa imi ridice niste gunoieri masina. Care, pana una alta este proprietate privata. Eu la hotii astia le-as dori sa ridice niste masini capcana si sa sara naibii in sus cu ele. Pacat ca asta nu e posibil.

Prietene, dupa cum spui tu ca ai parcat " un pic" pe Calea Mosilor pe care o stim cu totii ca e doar cu 0.5 benzi pe sens din cauza astora ca tine, pot sa-ti faca asta si 5 milioane de locuri de parcare ca tu tot pe starda ai lasa-o.

"respecta intai regulile si apoi cere respect"

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Oct 8 2008, 06:48 AM
Mesaj #29

Membru
**

Citeaza (total impotriva @ Oct 7 2008, 09:04 PM) *
Cineva (scuze ca nu mai retin cine) a zis o vorba mare:

"Mai bine taci din gura si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu"

Ti se potriveste perfect.
In plus, ai mai adus o confirmare a faptului ca de citit poate stii, dar de inteles ce citesti, mai greu. Mai citeste inca o data tot ce am scris eu, dati 3 castene si dute la culcare ca esti obosit si dimineata te scoli cu juma de ora mai devreme.

Dupa cum am spus... cand nu sunt argumente se incepe cu jigniri si tot tacamul!
Eu cred ca tie ti se potriveste mai bine vorba aia. Ma abtin cu greu sa nu ma iau de greselile de ortografie care le-ai facut... dar chiar te rog sa-mi spui si mie ce scuze au cei din pozele puse de mine!

Tu chiar nu intelegi sau nu vrei sa intelegi faptul ca au dreptul sa-ti ridice masina. Unde-i lege nu-i tocmeala! Daca la lege scrie "nu lasi masina aici nici macar 5 minute ca altfel iti ridic masina" pai nu o lasi acolo ca ti-o ridica! Ce atatea comentarii pe treaba asta nu inteleg? Are dreptul legal sa ti-o ridice? Pai sa ti-o ridice sa te inveti minte ca acu!

"total impotriva" acum dupa ce ai avut masina ridicata o mai parchezi pe Mosilor aiurea "5 minute"?!

Romanul nu poate sa inteleaga de vorba buna! Pana nu pune careva "batul" pe el nu invata! Din cauza asta suntem noi unde suntem si nemtii sunt unde sunt!

+Quote Post
Vizitator_catalins.
mesaj Oct 8 2008, 08:50 AM
Mesaj #30

Guests

Cred ca directia in care a luat-o acest topic este gresita.

Am locuit/vietzuit oarece timp in Franta si am experienta de acolo inca vie in minte.
Problema pe care am vrut sa o discutam este ca o mare parte din locuitori platest o taxa unei firme private care detine astfel un fel de monopol asupra unei mine de aur (si asta fara sa fie foarte evident ce castigam noi contribuabilii).

As face o paralela cu firma Dalli care acum cca. 8-10 ani a obtinut un contract asemanator: taxa parcarile din oras dar trebuia sa plateasca primariei generale o suma de xxx milioane de euro sau YY% din incasari. Nu cunosc detalii.

In acest moment Supercom SA taxeaza astfel:
- 5xx RON - ridicare
- 18x RON - transport
- 18x RON - ziua de depozitare

La un total reiese circa 1000 RON per masina ridicata doar in prima zi.
Din ce am vazut eu la locul de depozitare in Afumati in fiecare zi in sectoul 2 se pot ridica in jur de 40-50 de masini (adica daca se pleaca pe traseu Supercom are garantat incasari de 4-50.000 RON doar in prima zi).

Sunt ferm convins ca cel putin 20% din masini petrec la locul respectiv mai mult de 3 zile (la momentul vizitei mele erau masini de 2 saptamani - si masini bune nu dacii vechi).

In concluzie in urma unei singure zile de vizita pe strazile din Bucuresti Supercom poate incasa cca. 50.000 RON.
Costurile pentru firma supercom nu cred ca pot fi mai mari de 10.000 RON pe zi (salarii, leasing, taxe etc)

Atunci intrebarea legitima este: unde sunt restul de 40.000 RON?

Alte intrebari legitime:
- de ce nu se ridica masinile abandonate pe locurile de parcare amenajate?
- de ce nu se disponibilizeaza cate un loc de parcare pentru fiecare masina ridicata, in sensul ca fiecare proprietar cand vine sa isi ia masina, plateste taxele (nu am o problema cu acest lucru) dar: primeste pe loc un contract de inchiriere parcare ADP S2.
- de ce nu se folosesc banii respectivi pentru amenajarea de parcari suplimentare.
- ce parere aveti de numarul de masini parcate pe trotuar in acest moment in sectorul 2 (in zonele unde se ridica masinile). La ridicarea masinii de la Supercom, aceasta este singura recomandare primita: sa parcam nu pe prima banda (ca se blocheaza circulatia) ci pe trotuar. Si cred ca acest lucru va taia din avand celor care fac apologia acestei taxe din postura de mari pietoni sau utilizatori de RATB.

O ultima remarca: nimeni nu a comentat despre faptul ca singura investitie lui ontanu in domeniul parcari este bucata de parc Lacul Tei tranformata in parcare privata pentru restaurantul de araboi Anatolia (construit deasemena in Parcul Tei).

PS: parcarile in spic de pe marile bulevarde sunt opera primariei generale nu a lui ontanu.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th February 2019 - 07:56 AM