IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 56 57 58 59 >  
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 01:12 PM
Mesaj #1711

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 12:53 PM) *
Inca ceva.
Tu te faci sau chiar asa esti?
N-ai vazut in viata ta un caine trist? De pe ce planeta ai picat mai nene?

Caine trist ti s-a parut tie ca ai vazut asa cum unora li se pare ca vulpile au o licarire de smecherie in ochi (de unde conceptia populara ca vulpea e sireata).

Cainele respectiv nu e trist pentru ca isi pune probleme existentiale si nu le gaseste raspuns, el fiind altfel in regula. Cainele respectiv ori e flamand ori e bolnav. In ambele cazuri crede-ma nu curmi o existenta fericita.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 01:23 PM
Mesaj #1712

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 8 2013, 12:50 PM) *
Poti sa imi spui dupa ce cuvinte sa gugalesc.

E material recent si inca nu il gasesti dupa cuvinte. Trebuie sa ai adresa. In fine..

Citeaza
Problema nu e aceeasi. In toata lumea in ultimii 100 de ani probabil s-au cheltuit miliarde de dolari cu eutanasierea cainilor. Cifra impresionanta, dar avand in vedere teritoriul la care se refera...
Deci mai intereseaza pentru ce numar de caini s-au cheltuit cati bani. In plus aici e aceeasi chestie ca si cu autostrazile. Se cheltuie enorm pe ele, multi bani se sifoneaza dar eu prefer sa se construiasca decat sa se opreasca orice activitate pe motiv de coruptie. Orice domeniu de activitate in care sunt implicate autoritatile e corupt profund in Romania. Asta nu inseamna ca in domeniile respective trebuie sa inceteze activitatea.

Aia daca au dat banii au si rezolvat problema. Noi dam ca boii si problema e aceeasi.
Iti place sa dai bani aiurea sau...faci parte din cei la care ajunge banul?
Deci...Basescu baga 9 milioane euro sa 'ne scape' de caini si...orasul e plin de caini.
Nu mai spune ca s-a sistat eutanasierea si d'aia fiindca e patetic.
Autostrazi...vad ca si in asta nu te deranjeaza ca platim ca prostii mai mult decat face.
Pe mine nu ma intereseaza sa nu se sisteze activitatea ci ma intereseaza sa dau banu si sa am rezolvarea, la cat face.

Citeaza
Iti confirm ca eutanasierea merge cu frana de mana trasa de iubitorii de maidanezi. Dar bine macar ca potaile nu se inmultesc liber si fara oprelisti. Potaile sa imultesc intre timp oricum, ideea e sa intervenim noi si sa le limitam numarul.

Ok, am gresit din viteza. Te taxez si eu data viitoare.
Daca iubitorii de maidanezi au putere de ce nu au oprit legea eutanasierii? Visezi.
Ti-am zis... tu stai la fundul cainelui si iei puii de cate ori e necesar dar nu iti trece prin cap ca daca sterilizezi cateaua nu mai trebuie sa astepti la fundul ei.
Logica asta ne-a falimentat.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 01:34 PM
Mesaj #1713

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 8 2013, 01:08 PM) *
Vezi raspunsul meu (laolalta cu celelalte raspunsuri pe care ti le-am mai dat la exact aceeasi afirmatie). Resurse pe strada o sa ai tot timpul. Noi aici vorbim de cantitate nu de fenomen in sine. In orice tara exista caini care sa inmultesc liber pe strazi. Faptul ca nu ii vezi e pentru ca sunt ridicati si nu mai revin niciodata pe strada. Iar puii abandonati nu sunt hraniti de idioti care au grija ca potaile sa creasca si dupa aia nu isi mai asuma nicio responsabilitate.

E clar, faci parte din sistem. Pe tine nu te intereseaza sa stopezi fenomenul ci doar sa scoti banul. Sau sa-ti satisfaci placerea sadica de a ucide tot timpul.
In orice tara exista caini care se inmultesc pe strada? Pana acum m-ai tot batut la cap ca ei nu au caini pe strada.
Iar te contrazici singur. Lasa-mi mie placerea asta.

Citeaza
Nu, unii ii lasa in padure sau la gunoi sau pe terenuri virane unde ar fi murit oricum de foame. Problema e ca sunt idioti - dupa cum am mai zis - care ii culeg si au grija sa ajunga la maturitate.

Si eu iti spun ca sunt multi care ii abandoneaza dupa ce au crescut putin si se hranesc singuri. Le dau o sansa.

Citeaza
Studiul ala in engleza era pentru nea Costica? Mi mi se pare ca studiul ala a fost facut de niste semidocti romani ca sa impresioneze strainatatea intr-o limba de larga circulatie.

Parte din studiu este facut de un jurnalist englez.

Citeaza
Orice cadru veterinar e si medic? (intreb nu dau cu parul). Oricum asta e un alt exemplu de frana pusa de iubitorii de animale.

Si daca e doar tehnician ce te face sa crezi ca isi doreste sa ucida sute de caini?

Citeaza
Interesul tau e irelevant. E maidanez se ridica de pe strada si punct.

Nu e punct cand vrei tu. Din fericire.

Citeaza
Ideea spagii a fost introdusa acolo de autorii studiului. Asta ca sa vezi si tu ce spagari se ocupa cu protectia animalelor.

Haaa...acum vrei sa zici ca ei sunt de vina. Ce minte poti sa ai...Tu vezi lucruri, comentarii, fapte, etc. care nu exista.

Citeaza
Pai n-ai ce sa intelegi. NImeni nu a explicat niciodata nimic. S-a facut doar asertiunea ca sterilizarea si returnarea ar fi mai eficienta dar de ce nimeni nu s-a straduit sa explice. Sunt mai putini pasi? Nu cred. Manifesta autoritatile mai multa daruire? Asta sa i-o spui lu mutu'.
Voluntari? Faptele nu sustin ipoteza. Altceva?

Exemple. Germania. Tg. Mures. Oradea. Alba Iulia.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 01:35 PM
Mesaj #1714

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 8 2013, 01:10 PM) *
Tu iti inchipui ca hingherii colinda orasul si cum vad un caine il salta? Stai calm e nevoie de telefoane insistente ca sa se miste si, crede-ma, prind numai cainii de care se plange lumea.

Si daca nu se plange nimeni in anumite cartiere, strazi?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 01:41 PM
Mesaj #1715

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 01:23 PM) *
Aia daca au dat banii au si rezolvat problema. Noi dam ca boii si problema e aceeasi.
Iti place sa dai bani aiurea sau...faci parte din cei la care ajunge banul?
Deci...Basescu baga 9 milioane euro sa 'ne scape' de caini si...orasul e plin de caini.
Nu mai spune ca s-a sistat eutanasierea si d'aia fiindca e patetic.
Autostrazi...vad ca si in asta nu te deranjeaza ca platim ca prostii mai mult decat face.
Pe mine nu ma intereseaza sa nu se sisteze activitatea ci ma intereseaza sa dau banu si sa am rezolvarea, la cat face.

Eu prefer raul mai mic. Bineinteles ca ma deranjeaza dar alternativa m-ar deranja si mai tare.

Citeaza
Ok, am gresit din viteza. Te taxez si eu data viitoare.
Daca iubitorii de maidanezi au putere de ce nu au oprit legea eutanasierii? Visezi.
Ti-am zis... tu stai la fundul cainelui si iei puii de cate ori e necesar dar nu iti trece prin cap ca daca sterilizezi cateaua nu mai trebuie sa astepti la fundul ei.
Logica asta ne-a falimentat.

OK, nu faceam caz de greseala.

Ideea e ca unii iubitori de maidanezi ajunsi in pozitii cheie isi urmeaza hobby-ul in loc sa respecte interesul cetatenilor. Vezi cazurile bideu si oprescu.

Eu nu stau la fundul nimanui, motanul meu e motan doar asa nostalgic sau nu stiu cum sa zic. Dar exista oameni care tin caini la curte si care nu concep sa dea sume exorbitante pe un caine de rasa de la pet shop. Am mai repetat asta de zeci de ori. Tine cateaua nesterilizata si da o parte din pui vecinilor astfel incat efectivul de caini sa nu scada si arunca restul astfel incat efectivul sa nu creasca. Asa s-a facut de mii de ani si nu s-au umplut satele de caini. Nu e nicio problema atata timp cat nu apar oameni care confunda ritmul de inmultire al cainilor cu cel al oamenilor.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 01:44 PM
Mesaj #1716

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 01:35 PM) *
Si daca nu se plange nimeni in anumite cartiere, strazi?

Daca le place sa calce pe caini cand ies din casa e treaba lor. Dar iti garantez ca asta nu dureaza mult biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 01:58 PM
Mesaj #1717

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 01:34 PM) *
E clar, faci parte din sistem. Pe tine nu te intereseaza sa stopezi fenomenul ci doar sa scoti banul. Sau sa-ti satisfaci placerea sadica de a ucide tot timpul.
In orice tara exista caini care se inmultesc pe strada? Pana acum m-ai tot batut la cap ca ei nu au caini pe strada.
Iar te contrazici singur. Lasa-mi mie placerea asta.

Ti s-au dat exemple nenumarate de tari in care se eutanasiaza anual mii de caini dar tarile respective nu au caini pe strazi (de unde au atunci caini in adaposturi?). In momentul in care e observat un caine vagabond publicul responsabil cheama hingherii.
Da, hingherii exista si in tarile civilizate unde nu vezi cainii pe strazi si atunci intrebarea e care e obiectul muncii lor? Pai sa aiba grija ca iluzia asta sa se mentina. Si asta se face doar daca pe strazi e un numar neglijabil de caini (pe toti nu ii poti strange niciodata pentru ca sunt abandonati continuu).
Diferenta dintre ei si noi nu e faptul ca noi avem si ei nu au. Diferenta e doar de numar. Mult mai mare la noi.

Citeaza
Si eu iti spun ca sunt multi care ii abandoneaza dupa ce au crescut putin si se hranesc singuri. Le dau o sansa.

Aia care fac asta sunt niste idioti iresponsabili la fel si cei care ii "salveaza". Crescut putin inseamna spre 6 luni deja. Cateii se iau cand nici nu au facut ochi si se lasa doar 1 maxim 2 ca sa nu intre cateaua iar in calduri.

Citeaza
Parte din studiu este facut de un jurnalist englez.

NU e cel mai talentat cu cuvintele din cate vad eu. Nu-l cheama Google Translate?

Citeaza
Si daca e doar tehnician ce te face sa crezi ca isi doreste sa ucida sute de caini?

Asta e o presupunere nefodata. Daca ma chinui putin iti gasesc suficienti.

Citeaza
Nu e punct cand vrei tu. Din fericire.

Daca nu e punct e chifteluta cu stricnina. Ce preferi?

Citeaza
Haaa...acum vrei sa zici ca ei sunt de vina. Ce minte poti sa ai...Tu vezi lucruri, comentarii, fapte, etc. care nu exista.

Tu m-ai facut pe mine spagar cand am pomenit de posibilitatea spagii. Ei bine ei au pomenit primii. Cum se cheama in cazul asta?
Cum se cheama iubitorii de maidanezi care, din cate zice studiul, mituiesc higherii?

Citeaza

Exemple date fara nici o sustinere. Cati maidanezi erau, cati au ramas, cu ce pret (in victime, bani, etc.) si in cat timp. In plus esti sigur ca nu s-au bagat caini bolnavi si infectiosi in padocuri astfel incat sa nu se eutanasieze decat cei bolnavi incurabil? Si de fapt problema s-a rezolvat in felul asta?

+Quote Post
Vizitator_motanu drăcilă.
mesaj Nov 8 2013, 02:04 PM
Mesaj #1718

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 8 2013, 01:41 PM) *
Eu nu stau la fundul nimanui, motanul meu e motan doar asa nostalgic sau nu stiu cum sa zic.

Stăpâne, stăpâne, adoptă un câine ! Să am cu cine mă juca. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 8 2013, 02:16 PM
Mesaj #1719

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 01:34 PM) *

Cand a returnat germania cainii in strada? ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 02:55 PM
Mesaj #1720

Guests

Citeaza (motanu drăcilă @ Nov 8 2013, 02:04 PM) *
Stăpâne, stăpâne, adoptă un câine ! Să am cu cine mă juca. tongue.gif

E nostalgic dupa bijuteriile lui in caz ca n-ai priceput.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 03:52 PM
Mesaj #1721

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 8 2013, 01:41 PM) *
Eu prefer raul mai mic. Bineinteles ca ma deranjeaza dar alternativa m-ar deranja si mai tare.

Eu m-am saturat de jumatati de masura. Si scumpe.

Citeaza
Ideea e ca unii iubitori de maidanezi ajunsi in pozitii cheie isi urmeaza hobby-ul in loc sa respecte interesul cetatenilor. Vezi cazurile bideu si oprescu.

Bideu nu prea are putere si Oprescu nu stiu cat de mult 'iubeste' cainii. Poate doar ideea ca poate face bani din ei.
Ok, ii ia de pe strada asa cum a facut Basescu dar nu s-a angajat sa continue sa-i stranga si ca nu or sa mai fie dupa asta caini pe strada. Asa cum nu a facut nici Basescu.
Astea nu sunt solutii de durata (nu a promis ca o face mereu) ci doar tunuri periodice de vreo 10 milioane euro.

Citeaza
Eu nu stau la fundul nimanui, motanul meu e motan doar asa nostalgic sau nu stiu cum sa zic. Dar exista oameni care tin caini la curte si care nu concep sa dea sume exorbitante pe un caine de rasa de la pet shop. Am mai repetat asta de zeci de ori. Tine cateaua nesterilizata si da o parte din pui vecinilor astfel incat efectivul de caini sa nu scada si arunca restul astfel incat efectivul sa nu creasca. Asa s-a facut de mii de ani si nu s-au umplut satele de caini. Nu e nicio problema atata timp cat nu apar oameni care confunda ritmul de inmultire al cainilor cu cel al oamenilor.

Nu compara satele cu orasele. La tara nu au ce manca si ori pleaca ori mor. In oras mai gasesc gunoaie sau oameni care ii hranesc.

+Quote Post
corect
mesaj Nov 9 2013, 10:19 PM
Mesaj #1722

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Buster @ Nov 6 2013, 03:52 PM) *
Fumigene. Stii cat costa acum prinderea, 14 zile tinut in adapost si eutanasierea? In comparatie cu preturile de dinainte+sterilizare?
Le-am mai dat pe aici pentru cine are urechi sa auda.

Da, dar acum acel caine dispare de pe strada cu adevarat, nu se intoarce tot acolo.
Si ca tot vorbim de costuri: costurile cu ingrijirea persoanelor muscate? Cam 1000 RON de persoana declara autoritatile. Inmulteste tu cu 16 192 si ai costul numai pentru 2012 si numai in Bucuresti.

Fonduri europene primesc unele ong-uri, cum e vier profen.... sa nu zici ca nu stiai!

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 10 2013, 12:07 AM
Mesaj #1723

Guests

Citeaza (corect @ Nov 9 2013, 10:19 PM) *
Da, dar acum acel caine dispare de pe strada cu adevarat, nu se intoarce tot acolo.
Si ca tot vorbim de costuri: costurile cu ingrijirea persoanelor muscate? Cam 1000 RON de persoana declara autoritatile. Inmulteste tu cu 16 192 si ai costul numai pentru 2012 si numai in Bucuresti.

Fonduri europene primesc unele ong-uri, cum e vier profen.... sa nu zici ca nu stiai!

Imi permit libertatea de a nu mai discuta cu voi. Ce a fost de spus s-a spus. Nu e nevoie sa ne tot repetam ca prostii. Ciao si fiecare... cu crucea lui.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 11 2013, 08:25 AM
Mesaj #1724

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 03:52 PM) *
Eu m-am saturat de jumatati de masura. Si scumpe.

Deocamdata asta e ce se poate scoate de la politicienii romani. Totusi nu e un motiv sa ne culcam pe o ureche si sa lasam problemele neatinse macar.

Citeaza
Bideu nu prea are putere si Oprescu nu stiu cat de mult 'iubeste' cainii. Poate doar ideea ca poate face bani din ei.
Ok, ii ia de pe strada asa cum a facut Basescu dar nu s-a angajat sa continue sa-i stranga si ca nu or sa mai fie dupa asta caini pe strada. Asa cum nu a facut nici Basescu.
Astea nu sunt solutii de durata (nu a promis ca o face mereu) ci doar tunuri periodice de vreo 10 milioane euro.

Bideu a reusit pana una alta sa tina eutanasierile in sah cu legea lui. Si Oprescu a zis public ca el nu e de acord cu eutanasierea desi acum exista lege in acest scop. Si legile teoretic ar trebui respectate.

Citeaza
Nu compara satele cu orasele. La tara nu au ce manca si ori pleaca ori mor. In oras mai gasesc gunoaie sau oameni care ii hranesc.

Fa un experiment: ia niste pui de la o catea (stiu stiu, ale tale sunt sterilizate, dar are balta peste asa cum spuneai) inchide-i intr-o punga de plastic astfel incat sa nu poata iesi (innozi punga, nimic complicat) si arunca-i intr-un loc unde sa nu ii gaseasca nimeni. Vezi cat timp supravietuiesc. Iti garantez ca nici 2 zile. Puii sa fie de lapte (desi nici aia intarcati nu se descurca prea bine) si inainte sa faca ochi (deci inainte de faza ghemotoacelor de blana asta ca sa nu ai instincte materne si sa eziti).

+Quote Post
corect
mesaj Nov 11 2013, 11:40 AM
Mesaj #1725

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Nov 10 2013, 12:07 AM) *
Imi permit libertatea de a nu mai discuta cu voi. Ce a fost de spus s-a spus. Nu e nevoie sa ne tot repetam ca prostii. Ciao si fiecare... cu crucea lui.

Super!

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 11 2013, 02:06 PM
Mesaj #1726

Guests

Pentru cei care sustin ca sterilizarea ar fi solutia prin care vom scapa in (relativ) scurt timp de cainii vagabonzi sugerez urmatoarea lectura:

http://www.cutu-cutu.ro/content/referitor-...ilor-cu-stapani

Vedeti cum va critica ideile autorul(autoarea)?

As dori să vă întreb dacă sunteţi creştini, presupun că nu sunteţi.... Aţi dat voi puterea de înmulţire a animalelor pentru a avea voi dreptul să o luati?

[...]

Si câinii au dreptul la inmultire. Sa fie amendati cei care abandonează puii sau îi torturează.. asta este altceva, dar nu luam acest drept tuturor câinilor

Cireasa de pe tort, sau mai bine zis bomboana de pe coliva: Primăria Bucureşti nu este în stare de ani de zile să găsească soluţii optime pentru reducerea numărului de câini bla bla bla.

Un moment sa ma opresc din ras... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Concluzia: vedeti mai intai cu ce fel de oameni aveti de-a face. Ca s-o dau crestineste: de unde nu e nici al de sus nu cere. Si acuma vreti voi ca individul(individa) care a scris protestul de mai sus sa ia niste decizii responsabile? Ma mir ca la cum gandeste isi gaseste drumul pana la baie. De fapt e irelevant pentru ca nu isi sterilizeaza cateaua si nu abandoneaza puii cu nici un pret, deci gasitul baii ar fi ultima grija pe care o are.

Ganditi-va ca in Bucurestiul asta de 2 mil de locuitori gasesti o suta de retardati ca cel care a scris protestul. Nu trebuie mai multi. Si le fata cateaua de 2 ori pe an cate 7-8 catei. Asta inseamna 15 pe an. Adica 1500 de caini "proaspeti" pe strazi (ca el a zis ca nu abandoneaza puii, de adulti nu a suflat o vorba) in fiecare an numai de la catelele cu stapan. Care la randul lor, avand dreptul sacru la reproductie fata in urmatorul an (luam o medie) iarasi cate 15 pui de fiecare catea. Si iarasi si iarasi.

In cat timp se ajunge la efectivul de 65.000 de caini daca niciun caine pui sau adult nu da coltul (ca acuma intra in scena si iubitorii de animale care au probleme doar cu progresiile din matematica, ei fiind de altfel normali la cap).

Tineti cont ca solutia raspromovata de oengeuri e reteritorializarea (dupa castrare). Deci cainii nu sunt luati de pe strada, ei raman cate ziule au si mai exista si un spor. Se gaseste vreun brav oengist care sa imi explice si mie daca rata sterilizarilor e mult mai mare decat sporul asta? Dar rata mortalitatii? E mai mare de 1500 pe an garantat?

Si intrebarea finala: nu cumva rata extrem de mica de sterilizari din toti acesti ani are drept cauza si faptul ca asemenea oameni sunt de fapt mult mai multi?

+Quote Post
corect
mesaj Nov 11 2013, 04:21 PM
Mesaj #1727

Membru veteran

Maidanezu' te rog, daca vrei sa faci ceva constructiv, sa consulti www.irecromania.ro si https://www.facebook.com/REROMANIA?ref=hl...bookmark_t=page

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 12 2013, 08:21 AM
Mesaj #1728

Guests

Citeaza (corect @ Nov 11 2013, 04:21 PM) *
Maidanezu' te rog, daca vrei sa faci ceva constructiv, sa consulti www.REROMANIA.ro si https://www.facebook.com/REROMANIA?ref=hl...bookmark_t=page

OK, promit ca o sa vad despre ce e vorba.

+Quote Post
Vizitator_minunat.
mesaj Nov 15 2013, 08:21 PM
Mesaj #1729

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 11 2013, 02:06 PM) *
Un moment sa ma opresc din ras... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Ti-ai revenit ?
Hai ca am o veste buna pentru tine: in capitala copiii nu mai sunt mancati de maidanezi, ci de paduchi.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/scanda...cul-pe-cap.html

Pregateste chiftele cu benzoat de benzil ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_minunat.
mesaj Nov 17 2013, 01:07 PM
Mesaj #1730

Guests

Sa invatam de la tarile civilizate... biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=joM_qLNvXfk

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 18 2013, 08:40 AM
Mesaj #1731

Guests

Citeaza (minunat @ Nov 15 2013, 08:21 PM) *
Ti-ai revenit ?
Hai ca am o veste buna pentru tine: in capitala copiii nu mai sunt mancati de maidanezi, ci de paduchi.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/scanda...cul-pe-cap.html

Pregateste chiftele cu benzoat de benzil ! biggrin.gif

Pai si ce sugerezi, sa lasam paduchii in viata ca si ei au dreptul sa traiasca? Doar sunt niste fiinte nevonovate, nu? E in totalitate vina oamneilor ca si i-au lasat in par... tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_minunat.
mesaj Nov 18 2013, 08:54 AM
Mesaj #1732

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 18 2013, 08:40 AM) *
Pai si ce sugerezi, sa lasam paduchii in viata ca si ei au dreptul sa traiasca? Doar sunt niste fiinte nevonovate, nu? E in totalitate vina oamneilor ca si i-au lasat in par... tongue.gif

Nope. Paduchii daca nu se lasa prinsi si dresati, si nici nu sunt buni de dusi la circul de stat, poti sa-i vanezi cu chiftele. Stii sa tragi bine la tinta ? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 18 2013, 08:56 AM
Mesaj #1733

Guests

Citeaza (minunat @ Nov 17 2013, 01:07 PM) *
Sa invatam de la tarile civilizate... biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=joM_qLNvXfk

Mda, sa invatam: http://www.actualitatea.it/social/1122-si-...abandonati.html

Cine spunea de Italia ca nu eutanasiaza caini. Pai nu ii eutanasiaza civilizat, ii macelareste si asta pentru ca oamenii sunt obligati de legi stupide.

+Quote Post
Vizitator_minunat.
mesaj Nov 18 2013, 11:22 AM
Mesaj #1734

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 18 2013, 08:56 AM) *
Mda, sa invatam: http://www.actualitatea.it/social/1122-si-...abandonati.html

Cine spunea de Italia ca nu eutanasiaza caini. Pai nu ii eutanasiaza civilizat, ii macelareste si asta pentru ca oamenii sunt obligati de legi stupide.

Ce sa invatam ? Ca un descreierat otraveste cainii din curtile oamenilor ?
Ii interzice vreo lege sa se interneze la un spital clinic de psihiatrie pentru un tratament sub observatie medicala ? blink.gif

+Quote Post
Vizitator_minunat.
mesaj Nov 18 2013, 12:11 PM
Mesaj #1735

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 10 2013, 12:07 AM) *

Have a nice day ! smile.gif

http://www.dailymail.co.uk/news/article-25...nap-ritual.html

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 19 2013, 08:23 AM
Mesaj #1736

Guests

Citeaza (minunat @ Nov 18 2013, 11:22 AM) *
Ce sa invatam ? Ca un descreierat otraveste cainii din curtile oamenilor ?
Ii interzice vreo lege sa se interneze la un spital clinic de psihiatrie pentru un tratament sub observatie medicala ? blink.gif

Tu aparent nu inveti nimic. Mai ia de aici:

http://www.manager.ro/articole/analize/ana...-tari-8700.html

In Moscova:

Problema e ca legea obliga autoritatile sa adune animalele, sa le sterilizeze si sa le duca inapoi la locul de unde au fost ridicate. Iar aceste masuri, pur si simplu, nu sunt eficiente. Primarul Moscovei, Vladimir Resin, ridica neputincios din umeri: “Cheltuim o gramada de bani si numarul cainilor de pe strazi e in crestere. As fi preferat sa folosim acesti bani pentru a construi gradinite si scoli.”

In Italia:

Desi pare greu de crezut, sunt 600.000 de caini vagabonzi in Italia, majoritatea in sud. Au fost si aici incidente cu oameni atacati (turisti), unele chiar mortale, dar in Italia este ilegal sa ucizi cainii vagabonzi. Doar cainii care ataca oameni pot fi omorati si asta numai dupa ce sunt tinuti sub observatie timp de 10 zile. Proprietarii ai caror caini sunt implicati in atacuri platesc o simpla amenda.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 19 2013, 12:47 PM
Mesaj #1737

Guests

Citeaza (minunat @ Nov 18 2013, 12:11 PM) *

Foarte frumos.

Uite si cum se face legea (intr-o tara in care se eutanasiaza):

http://www.dailymail.co.uk/news/article-25...lastic-bag.html

Pe cand si Maidanezu'?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 19 2013, 12:48 PM
Mesaj #1738

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 19 2013, 08:23 AM) *

In Moscova:

Problema e ca legea obliga autoritatile sa adune animalele, sa le sterilizeze si sa le duca inapoi la locul de unde au fost ridicate. Iar aceste masuri, pur si simplu, nu sunt eficiente. Primarul Moscovei, Vladimir Resin, ridica neputincios din umeri: “Cheltuim o gramada de bani si numarul cainilor de pe strazi e in crestere. As fi preferat sa folosim acesti bani pentru a construi gradinite si scoli.”

In Italia:

Desi pare greu de crezut, sunt 600.000 de caini vagabonzi in Italia, majoritatea in sud. Au fost si aici incidente cu oameni atacati (turisti), unele chiar mortale, dar in Italia este ilegal sa ucizi cainii vagabonzi. Doar cainii care ataca oameni pot fi omorati si asta numai dupa ce sunt tinuti sub observatie timp de 10 zile. Proprietarii ai caror caini sunt implicati in atacuri platesc o simpla amenda.

Here we go again...

+Quote Post
corect
mesaj Nov 23 2013, 10:45 PM
Mesaj #1739

Membru veteran

"Este vorba despre sindicatul Feder Fauna din Italia, care protejeaza persoanele ce lucreaza cu animale, cum ar fi fermieri sau crescatori de animale, si care sunt deseori tinta extremistilor pentru drepturile necuvantatoarelor, relateaza Daily Mail.

Sindicatul a numit distinctia "Premiul Hitler", pentru ca liderul nazist a fost un cunoscut iubitor de animale si a promulgat legi care au pus drepturile acestora inaintea drepturilor omului. Adolf Hitler dadea legi pentru protejarea necuvantatoarelor, in timp ce ordona experimente oribile pe oameni, sustin reprezentantii Feder Fauna." http://www.ziare.com/europa/italia/premiul...tinctie-1267711

+Quote Post
Vizitator_minunat.
mesaj Dec 1 2013, 10:48 AM
Mesaj #1740

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 19 2013, 08:23 AM) *

Ei, las' ca a venit chinezu sa ne dea lectii de master chef !

(imagini oribile - nerecomandate copiilor)

http://www.youtube.com/watch?v=J_qCbZVdUhY

Cu alde astia ne-am gasit sa facem afaceri ?!? angry.gif

+Quote Post

59 Pagini V  « < 56 57 58 59 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st August 2019 - 11:09 PM