IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

187 Pagini V  « < 75 76 77 78 79 > »   
Closed TopicStart new topic
> Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?
Vizitator_poftograf galactic.
mesaj Feb 19 2013, 08:07 PM
Mesaj #2281

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 19 2013, 07:47 PM) *
Am aratat deja ca, daca ar fi un defect de acest tip, poligoanele albastre din poza lui Cosmin nu ar trebui sa se suprapuna astfel incat unul dintre ele sa il ascunda partial pe celalalt, ar insemna ca avem o imagine holografica ce contine informatia de faza a undei luminoase (in 3D), ceea ce este absurd. Poligoanele formate in defectul "lens flare" se pot suprapune, in principiu, dar conturul lor ar trebui sa ramana perfect vizibil. Stiu ca tot netul occcidental zbiara ca e un defect "lens flare", insa in urma analizei nu se poate sustine o asemenea ipoteza.

... mda, si mai interesant e faptul ca in afara de Cosmin, un fotograf amator, nimeni nu mai era la ora aia cu ochii pe cer prin preajma Palatului. m-as fi bucurat sa aud ca si alti gura-casca ii sustin vedeniile, macar cu o amarata de poza facuta cu telefonul. tongue.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 19 2013, 08:38 PM
Mesaj #2282

Guests

Citeaza (poftograf galactic @ Feb 19 2013, 08:07 PM) *
... mda, si mai interesant e faptul ca in afara de Cosmin, un fotograf amator, nimeni nu mai era la ora aia cu ochii pe cer prin preajma Palatului. m-as fi bucurat sa aud ca si alti gura-casca ii sustin vedeniile, macar cu o amarata de poza facuta cu telefonul. tongue.gif

Sa stii ca si eu am avut aseara mari indoieli asupra imaginii, dar apoi am constatat (cu stupoare monoton crescatoare) ca nici o explicatie uzuala nu se sustine. Sunt om de stiinta si trebuie sa fiu intotdeauna obiectiv. Daca este intr-adevar un defect de tip "lens flare", atunci este pur si simplu unicat in istoria artei fotografice si ne-a jucat tuturor un renghi de zile mari, facandu-ne sa credem ca am vazut o autentica nava spatiala.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 19 2013, 09:04 PM
Mesaj #2283

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 19 2013, 08:05 PM) *
http://www.hotnews.ro/stiri-international-...suprem-nato.htm
http://incomemagazine.ro/articole/operatiu...-pentru-kremlin

Hopa! blink.gif Se pare ca lucrurile s-au pus in miscare, SUA si Rusia au hotarat sa se debaraseze rapid de unii oameni aflati in posturi cheie. Aproape nu-mi vine sa cred ca de data asta a existat o reactie prompta la exigenţele Împărăţiei... E un inceput mai mult decat promitator... rolleyes.gif

WOW! Efect în avalanşă, fraţilor! ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Clubul Întunecaţilor îşi vede averile înjumătăţite dintr-un singur click, fără ca vreunul dintre ei să crâcnească. Împărăţia are mână liberă să taie-n carne vie!!!

http://www.zf.ro/business-international/mi...ritate-10574557

Citeaza
O duzină de miliardari din Europa, Australia, Asia şi Africa, între care Richard Branson, s-au alăturat unui club elitist de filantropi fondat de Bill Gates şi Warren Buffett, cu promisiunea publică de a ceda cel puţin jumătate din averile lor în scopuri caritabile, relatează Financial Times.

Între participanţi se află Azim Premji din India şi Hasso Plattner din Germania, doi magnaţi în domeniul software, Vladimir Potanin, oligarh rus cu afaceri în minerit, şi afaceristul ucrainean Victor Pinciuk.

Miliardarii şi soţiile lor s-au alăturat celor 92 de americani din "clubul" Giving Pledge, care a ajuns să reunească astfel persoane cu averi cumulate de 500 de miliarde de dolari. Averile noilor veniţi totalizează 61 de miliarde de dolari, potrivit celor mai recente estimări ale Forbes, iar cele ale membrilor din SUA sunt evaluate la 433 miliarde de dolari.

Noile angajamente filantropice vin într-o perioadă de amplificare a discuţiilor legate de evitarea taxelor de către companii şi persoane fizice, dar şi de responsabilitatea morală a bogaţilor de a returna societăţii o parte din câştiguri.

Giving Pledge a fost înfiinţat în urmă cu trei ani de Bill Gates, co-fondatorul Microsoft, şi Warren Buffett, pentru promovarea discuţiilor pe tema actelor caritabile şi încurajarea oamenilor să doneze bani pentru cauze importante.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 19 2013, 10:30 PM
Mesaj #2284

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 19 2013, 09:04 PM) *
WOW! Efect în avalanşă, fraţilor! ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Clubul Întunecaţilor îşi vede averile înjumătăţite dintr-un singur click, fără ca vreunul dintre ei să crâcnească. Împărăţia are mână liberă să taie-n carne vie!!!

... şi asta se întâmplă acum la nivel GLOBAL, nu doar în SUA! blink.gif E dincolo de cele mai optimiste aşteptări pe care le aveam... happy.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 19 2013, 10:52 PM
Mesaj #2285

Guests

Este stricto sensu o situaţie ideală ... pentru că implică o strategie autorizată de ONU... smile.gif

+Quote Post
Vizitator_ZODIAK.
mesaj Feb 20 2013, 06:50 AM
Mesaj #2286

Guests

(nov. 2013)
Star Trek devine realitate? Viteza superluminică ar putea fi atinsa!

Viteza „warp” - mai mare decât viteza luminii -, un concept devenit popular datorită serialului Star Trek, a fost considerată multă vreme drept imposibil de atins în realitate şi a rămas cantonată în universul filmelor SF. Însă cercetări recente arată că ideea construirii unei nave care să călătorească cu viteză mai mare decât a luminii nu este chiar nerealistă.

Călătoria cu viteză superluminică ar implica manipularea continuumului spaţiu-timp pentru a deplasa nava, putând astfel depăşi limitările impuse de legile fizicii, legi conform cărora nimic în Univers nu se poate mişca mai repede decât cu viteza luminii.

Un concept de navă spaţială care s-ar deplasa cu viteză superluminică a fost elaborat în anul 1994 de către fizicianul mexican Miguel Alcubierre, însă calculele ulterioare au arătat că o asemenea navă ar avea nevoie de cantităţi de energie colosale, imposibil de obţinut.

Acum, însă, mai mulţi fizicieni contemporani consideră că acest concept ar putea fi ajustat astfel încât nava să funcţioneze cu cantităţi de energie considerabil mai mici, ideea trecând astfel din universul SF în cel al ştiinţei.

Ideea a fost analizată la o întrunire recentă a specialiştilor - 100 Year Starship Symposium -, care s-au adunat pentru a discuta despre problemele zborului interstelar. Un expert din cadrul Centrului Spaţial Johnson al NASA, Harold "Sonny" White, consideră că "există speranţe" în privinţa realizării unui astfel de sistem.

Nava spaţială superluminică imaginată de Alcubierre ar avea forma unei mingi de fotbal, ataşată la un inel foarte mare, care ar înconjura-o. Acest inel - construit dintr-un material cu proprietăţi speciale - ar determina curbarea complexului spaţiu-timp în jurul navei, creând astfel o zonă de compresie a spaţiului în faţă şi una de "rarefiere" în spate. În schimb, nava, aşezată în interiorul inelului, ar rămâne într-o "bulă" de spaţiu-timp nedistorsionat.

"Totul în spaţiu este limitat de viteza luminii", explică Richard Obousy, preşedinte al Icarus Interstellar, un grup non-profit de oameni de ştiinţă şi ingineri pasionaţi de problemele zborurilor interstelare. "Însă ceea ce e grozav e faptul că spaţiu-timpul însuşi nu este supus limitărilor legate de viteza luminii."

Pe baza acestui concept, nava ar putea fi capabilă să atingă o viteză efectivă de 10 ori mai mare decât viteza luminii.

Singura problemă ar fi faptul că studii anterioare au estimat că zborul cu viteză superluminică ar necesita o cantitate minimă de energie egală cu energia ce corespunde masei planetei Jupiter, cea mai mare din sistemul solar (echivalenţa masă-energie, consecinţă a teoriei relativităţii, constă în faptul că între masa totală a unui sistem fizic şi energia sa totală există o relaţie de proporţionalitate).

Însă Harold White a făcut recent o serie de noi calcule, pentru a estima ce s-ar întâmpla dacă inelul din jurul navei ar avea formă toroidală (ca un "colac" rotund) în loc de a fi plat. Din calcule a reieşit că, în acest caz, pentru propulsia nevei ar fi nevoie doar de o cantitate de energie corespunzătoare masei unei sonde spaţiale ca Voyager 1, lansată de NASA în 1977.
Mai mult, dacă intensitatea distorsionărilor spaţiului poate fi făcută să oscileze în timp, cantitatea de energie necesară ar fi şi mai mică.

White şi colegii săi au început să experimenteze conceptul la scară foarte mică, în laborator, folosind un interferometru cu laser de un tip special aparat (pe care l-au numit White-Juday Warp Field Interferometer), cu care urmăresc să creeze micro-versiuni ale distorsionării continuumului spaţiu-timp. Scopul este acela de a vedea dacă pot realiza măcar în măsură extrem de mică acest fenomen în laborator, dacă pot perturba spaţiu-timpul în proporţie de 1/10 milioane.

Este un experiment extrem de modest în comparaţie cu ceea ce ar fi necesar pentru a realiza cu adevărat un dispozitiv capabil de deplasare cu viteză superlumincă, dar ar fi un prim pas promiţător.

Mulţi alţi oameni de ştiinţă au subliniat faptul că această idee a călătoriilor cu viteză mai mare decât a luminii - oricât de bizară ar părea - trebuie luată în considerare dacă omenirea se gândeşte serios la călătorii spre alte sisteme stelare.

sursa: Descopera.ro
http://www.descopera...putea-fi-atinsa

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 20 2013, 08:39 AM
Mesaj #2287

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 19 2013, 10:30 PM) *
... şi asta se întâmplă acum la nivel GLOBAL, nu doar în SUA! blink.gif E dincolo de cele mai optimiste aşteptări pe care le aveam... happy.gif

optimiste?!?
sunt zorii Anarhiei si a conflictelor militare globale sad.gif
ceea ce percepi tu acum e doar o depresiune creata inaintea marii furtuni
''vidul'' creat puterii Intunecatilor, e doar o amagire...

pentru tine si pentru cei care cauta, afla ca mai este aproximativ un an pana la inceputul sfarsitului acestei epoci, asa cum o vedem astazi
si nu vor fi deloc evenimente pasnice mellow.gif
(cand Pacea se va restaura, vei numara pe degete oamenii din jurul tau, daca vei mai exista...)

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 20 2013, 09:52 AM
Mesaj #2288

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 20 2013, 08:39 AM) *
optimiste?!?
sunt zorii Anarhiei si a conflictelor militare globale sad.gif
ceea ce percepi tu acum e doar o depresiune creata inaintea marii furtuni
''vidul'' creat puterii Intunecatilor, e doar o amagire...

pentru tine si pentru cei care cauta, afla ca mai este aproximativ un an pana la inceputul sfarsitului acestei epoci, asa cum o vedem astazi
si nu vor fi deloc evenimente pasnice mellow.gif
(cand Pacea se va restaura, vei numara pe degete oamenii din jurul tau, daca vei mai exista...)

Musafire, no offence, dar cred ca habar n-ai pe ce lume traiesti. smile.gif Care zori ai Anarhiei? Acesta e un cliseu verbal al celor care se tem ca vor disparea dupa ce au pierdut puterea. Daca omenirea se va imputina pe Terra, va fi in primul rand din cauza emigrarii extraplanetare, conflictele militare globale intr-o lume globalizata sunt un non-sens.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 20 2013, 10:34 AM
Mesaj #2289

Guests

Citeaza (ZODIAK @ Feb 20 2013, 06:50 AM) *

(nov. 2013)
Star Trek devine realitate? Viteza superluminică ar putea fi atinsa!

+Quote Post
Vizitator_StarTrek.
mesaj Feb 20 2013, 10:40 AM
Mesaj #2290

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 20 2013, 09:52 AM) *
Musafire, no offence, dar cred ca habar n-ai pe ce lume traiesti. smile.gif conflictele militare globale intr-o lume globalizata sunt un non-sens.

doar teoretic...
si doar privind din perspectiva razboiului traditional si a armelor conventionale la vedere (inclusiv nucleare)

[b]dar[/b], avand in vedere ca ''scutul antiracheta'' precum si faimoasele flote aeriene (etc) ''moderne'' (si vizibile) sunt nule in cazul unui conflict in care (atat rusii cat si americanii) vor folosi armament neconventional (nu neaparat de distrugere in masa, dar sigur de ''alterare'' a sistemelor actuale, atat dpdv al tehnologiei cat si al integritatii psihofizice a (tuturor) fiintelor vii, pe perioade limitate de timp <am vazut cu ochii mei asemenea dispozitive si efectul lor in functionare!!!>...rezultatele vor fi imprevizibile, cu atat mai imprevizibile cu cat nu se stie cine, cum si cu ce, va declansa o criza majora - de ex. N.Korea si arsenalul nuclear conventional si primitiv)

ma uimeste faptul ca nu introduci in ecuatie o ff mare paranteza a ... ''probabilitatilor''...
dorinta de succes si fictiunea nu pot substitui niciodata in intregime realitatea si imprevizibilul unui conflict in derulare...
poti sa ai tu ''n'' planuri b,c,d...etc

ps...mai usor cu Imparatia...intervine doar prin avertismente, iar fizic...dupa ce conflictele pe Pamant sau stins

conflictul, durerea, cernerea, moartea sau supravietuirea fac parte din acelasi scenariu, cine esti, sau ce ai facut tu, atat de consistent, incat sa le separi ? huh.gif
Nici Creatorul nu intervine decat cu avertismente, suntem lasati liberi sa traim in Pace sau sa ne uram si sa jucam impreuna in hora... mortii

''The First Amendment'', remember ?!?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 20 2013, 11:30 AM
Mesaj #2291

Guests

Citeaza (StarTrek @ Feb 20 2013, 10:40 AM) *
dorinta de succes si fictiunea nu pot substitui niciodata in intregime realitatea si imprevizibilul unui conflict in derulare...
poti sa ai tu ''n'' planuri b,c,d...etc

ps...mai usor cu Imparatia...intervine doar prin avertismente, iar fizic...dupa ce conflictele pe Pamant sau stins

Amice, esti simpatic in naivitatea ta. smile.gif Let's make it simple for you: EU sunt Imparatia; sau purtatorul ei de cuvant, anyway, ceea ce e totuna. Citeste inca o data mesajele mele de pe paginile anterioare cu privire la asteroizii care ameninta Pamantul si revino apoi sa-ti dai cu parerea despre presupusul nostru "non-interventionism". We actually shape the world, you understand? Modelăm lumea viitorului chiar sub ochii tăi. Daca eu nu as fi deschis acest topic epocal, oamenii nu ar fi aflat in vecii vecilor de existenta "Portii Stelare", ea ar fi ramas secretul absolut in jurul caruia s-a tesut o intreaga conspiratie globala; expunand secretul, eu am contribuit esential la distrugerea conspiratiei respective si astfel am eliberat -practic- omenirii drumul catre Stele, prin abolirea politicilor stricte de securitate cu privire la tehnologiile spatiale avansate. Daca omenirea nu isi va lua zborul spre Stele, nici "Poarta Stelara" nu va fi adusa in trecut de o nava-robot calatoare in Timp si americanii nu ar fi putut-o descoperi facand sapaturi arheologice in Yucatan. Fara "Portile Stelare" diseminate de viitoarele drone calatoare in Timp in trecutul arhaic al diferitelor planete din Galaxie, nici raposata confederatie galactica nu ar fi existat, si nici Imparatia Cerurilor care s-a inaltat pe ruinele ei. Dupa cum vezi, EU sunt -in sensul cel mai strict al cuvantului- inceputul lantului cauzal care a facut/va face posibila expansiunea Umanitatii in Univers.

Si tu vii si-mi tii prelegeri despre cum ar trebui (sau nu) sa procedez?!?!? laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 20 2013, 10:36 PM
Mesaj #2292

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 11 2013, 11:17 AM) *
Astăzi dimineață am descoperit principiul de funcționare al Porților Stelare și modul în care ele vor fi construite (cu toate că aceste artefacte uluitoare există de milioane de ani, tehnologia lor a rămas până acum un mister, și asta din simplul motiv că ea provine din Viitor).

Ca mod de constructie, orice "Poarta Stelara" este -de fapt- o bobina inelara cu miez magnetic:

Bobine de acest fel sunt folosite pe scara larga in industrie - nimic iesit din comun pana aici...

http://www3.imperial.ac.uk/spat/research/a...wafluxgateworks

Sa presupunem acum ca se construiesc doua asemenea bobine perfect identice, capabile sa produca un flux magnetic considerabil. Si sa mai presupunem ca in miezul fiecareia se "injecteaza" protoni si neutroni cu ajutorul unui mic accelerator de particule; dar nu protoni si neutroni proveniti de oriunde, ci strict din perechile proton-neutron rezultate in urma dezintegrarii spontane a nucleelor de deuteriu, astfel incat un proton dintr-o pereche "proton-neutron" sa ajunga in miezul uneia dintre bobine iar neutronul respectivei perechi sa ajunga in miezul celeilalte bobine.

Conform teoriei mele a particulelor (link catre carte), protonul si neutronul dintr-un deuteron (adica dintr-un nucleu de deuteriu) sunt inseparati cuantic printr-o dimensiune numita ERGO-SUBSPATIU, care este caracterizata (la scara nucleonica) prin viteze superluminice extrem de mari, prin absenta retroproiectiei temporale specifice SUBSPATIULUI pur si prin secvente repetitive atipice "dematerializare/rematerializare" (secventa tipica la aceasta scara este "materializare/dematerializare"). Prin distributia selectiva a protonilor si neutronilor inseparati cuantic in miezul celor doua bobine, bobinele insele vor deveni inseparate cuantic.

Pasul urmator este sa producem intr-una dintre bobine un camp magnetic suficient de intens, care sa amorseze asa-numitul "efect reo-scalar". Ce este el? Ei bine, acest efect (care in viitor va fi numit dupa numele meu, efectul Imbrea tongue.gif ) a fost practic descoperit odata cu crearea primilor laseri, dar nu a fost constientizat ca atare, eu sunt primul cercetator care il teoretizeaza; in esenta, el poate fi definit ca replicarea unui fenomen tipic microscopic la scara macroscopica atunci cand conditiile fizice de la scara microscopica sunt extinse la scara macroscopica. Simplu, nu? Daca nu ati inteles inca despre ce e vorba, ganditi-va la efectul laser: "inversiunea de populatie atomica" ce sta la baza lui este o conditie fizica total atipica pentru mediul macroscopic cristalin in care se produce emisia laser, dar ea -inversiunea- este normala pentru grupurile microscopice compacte de atomi excitati care emit -prin dezexcitare- mici pachete de fotoni coerenti, unidirectionali si monocromatici. Alt exemplu: experimentul Wang-Kuzmich-Dogariu, din anul 2000, in care s-au produs pentru prima data (printr-un efect fotoelectric anomal) fascicule de fotoelectroni superluminici care efectueaza retroproiectii temporale (adica deplasari inapoi in timp). In afara atomilor, electronii -in conditii normale- nu se misca asa, toate datele experimentale arata ca ei au viteze subluminice. Conform teoriei mele, insa, electronii care tranziteaza intre nivelurile energetice discrete dintr-un atom (prin SUBSPATIU) au intotdeauna viteze superluminice si efectueaza retroproiectii temporale: iata, deci, indiciul ca si in experimentul Wang-Kuzmich-Dogariu s-a realizat un efect reo-scalar, conditiile fizice de la scara microscopica ale interactiunii excitative foton-atom (si anume, fotonii "toti ca unu" + temperaturile extrem de joase specifice vidului interatomic) au fost extinse la scara macroscopica, ducand la aparitia unui fenomen microscopic "augmentat", ca sa zicem asa: un fenomen tipic intra-atomic (viteza superluminica) reprodus in mod fidel la scara mare.

In cazul bobinelor noastre inelare, efectul reo-scalar consta in similarizarea lor structurala cu o pereche proton-neutron (protonii si neutronii au chiar forma unor micro-bobine inelare cu un camp magnetic extrem de intens, dupa cum am demonstrat in cartea mea). Datorita insepararii cuantice, oricare dintre bobine va putea induce in cealalta un camp magnetic de aceeasi intensitate indiferent de distanta la care le vom amplasa, dar asta nu e totul: va aparea in mod obligatoriu si efectul reo-scalar de extensie a dimensiunii ERGO-SUBSPATIALE la scara macroscopica, ceea ce inseamna ca cele doua bobine inseparate cuantic vor fi corelate prin aceasta dimensiune, caracterizata -asa cum am spus- prin secvente repetitive "dematerializare/rematerializare" si prin deplasari superluminice care nu te proiecteaza inapoi in timp. Vom obtine astfel doua portaluri dimensionale care sunt conectate indiferent de distanta; pe scurt: doua "Porti Stelare". rolleyes.gif

Insa putem construi nu numai doua, ci oricat de multe "Porti Stelare" dorim, important e sa le inseparam cuantic pe toate asa cum v-am explicat. Si sa le fixam din fabricatie anumite configuratii de activare biunivoca, astfel incat energizarea uneia dintre ele sa nu le activeze pe toate odată.

smile.gif

Le urez, din inimă, mult succes inginerilor pasionati de idee! happy.gif

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Feb 25 2013, 08:30 PM
Mesaj #2293

Guests

Salut d-lor! Salut Pintea! Pintea, am impresia că ți-ai făcut un transformator de sudură toroidal cu care să-ți faci poartă la stradă. Nuuu? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 25 2013, 08:34 PM
Mesaj #2294

Guests

Citeaza (nelu @ Feb 25 2013, 08:30 PM) *
Salut d-lor! Salut Pintea! Pintea, am impresia că ți-ai făcut un transformator de sudură toroidal cu care să-ți faci poartă la stradă. Nuuu? rolleyes.gif

Nu. laugh.gif Seamănă, dar nu răsare.

Ce mai faci, Nelule, ce mai studiezi? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 25 2013, 09:16 PM
Mesaj #2295

Guests

No, că plecă. sad.gif

Atunci, mă duc și io... Vorba lungă, sărăcia omului. sleep.gif Cu bine, dragilor.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 25 2013, 09:44 PM
Mesaj #2296

Guests

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Feb 25 2013, 10:20 PM
Mesaj #2297

Guests

M-am lămurit! E o bobină chinezească! Mă mai ocup de albine, iar de studiat??? nimic altceva dacît tehnica folosită pe miliardarii României, de și-au făcut averile fabuloase. Tu cum ți-ai făcut averea (miliardele de euroi) și cum de nu te văt în TOP 500? Nu-mi spui și mie secretul? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 25 2013, 10:39 PM
Mesaj #2298

Guests

Citeaza (nelu @ Feb 25 2013, 10:20 PM) *
Tu cum ți-ai făcut averea (miliardele de euroi) și cum de nu te văd în TOP 500? Nu-mi spui și mie secretul? rolleyes.gif

Averea aceea e doar o legenda, mai diafana decat aura unei promisiuni nerostite. Oricum, eu unul nu vreau miliardele iubitei mele, vreau doar sa-mi editez o carte, atata tot; si nu reusesc, pentru ca finantarea intarzie...

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 25 2013, 10:47 PM
Mesaj #2299

Guests

Citeaza (nelu @ Feb 25 2013, 10:20 PM) *
Mă mai ocup de albine rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Feb 27 2013, 07:21 PM
Mesaj #2300

Guests

Mulțumesc pentru poezie.

+Quote Post
Vizitator_Discordia.
mesaj Mar 17 2013, 07:16 PM
Mesaj #2301

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 25 2013, 09:44 PM) *

''Timpul. Îl pierdem, îl salvăm, îl omorâm, îl facem. Lumea funcționează cu ajutorul lui. Cu toate acestea, dacă îi întrebați pe fizicieni ce este de fapt timpul, răspunsul lor s-ar putea să vă șocheze. Nu au nicio idee. Mai mult de-atât, senzația ce ne-o dă trecerea timpului, din prezent spre trecut, s-ar putea să nu fie nimic altceva decât o iluzie.''

http://sub-lupa.blogspot.de/2012/03/textur...a-2-iluzia.html

+Quote Post
Vizitator_Obi-Wan Kabuki.
mesaj Mar 18 2013, 07:38 PM
Mesaj #2302

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 5 2013, 08:54 PM) *
o mafie evreiasca ultrasecreta si extrem de influenta la nivel global

When you're right, you're right... wink.gif Check this out, bro':

http://www.wolfsberg-principles.com/
... and:
http://americankabuki.blogspot.ro/2013/03/...l-timeline.html (btw 1:04:40 - 1:06:15)

+Quote Post
Vizitator_zx5.
mesaj Mar 28 2013, 06:37 PM
Mesaj #2303

Guests

mafia ultrasecreta detine agenti secreti extraterestri:

http://www.youtube.com/watch?v=Tb8mU_g_f2w

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 29 2013, 11:46 AM
Mesaj #2304

Guests

http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-14...ar-sase-ore.htm ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 29 2013, 02:53 PM
Mesaj #2305

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 29 2013, 11:46 AM) *

ajungeau si mai repede daca nu opreau naveta sa ia cate un BigMac

+Quote Post
Vizitator_viitor explorator galactic.
mesaj Apr 1 2013, 08:06 AM
Mesaj #2306

Guests

Time Travel Revealed !!! mellow.gif

... telefon mobil in 1938 (cu 10 ani inainte de inventarea tranzistorului !!!):

http://www.youtube.com/watch?v=9Ra6EopXf1w
http://www.evz.ro/detalii/stiri/calator-in...eo-1030689.html

... iPhone in 1940 (!!!):

http://www.youtube.com/watch?v=XejmndEYqZo

... si Barack Obama vizitandu-l pe JFK:

http://www.youtube.com/watch?feature=endsc...W_bvq8&NR=1

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 2 2013, 08:57 PM
Mesaj #2307

Guests

Un interviu de televiziune de acum 50 de ani (din luna iunie, 1964), care i-a fost luat lui George van Tassel, scoate la iveală informaţii uimitoare...

http://www.edituradaksha.ro/articles/view/...traterestri-a87

+Quote Post
Vizitator_Osirunet.
mesaj Apr 5 2013, 04:40 PM
Mesaj #2308

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 2 2013, 08:57 PM) *
Un interviu de televiziune de acum 50 de ani (din luna iunie, 1964), care i-a fost luat lui George van Tassel, scoate la iveală informaţii uimitoare...

http:
//www.edituradaksha.ro/articles/view/...traterestri-a87

adevarat sau fals ?

http://cassiopaea.org/forum/index.php?topic=29257.0

+Quote Post
Vizitator_E.T. the Retard.
mesaj Apr 8 2013, 09:17 AM
Mesaj #2309

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 8 2010, 09:15 AM) *
"Viermii spaţiali" sunt flota de nave-vii a noului Imperiu Galactic, creaturi gigantice de tip vermiform capabile să deschidă vortex-uri în Hiperspaţiu şi să exhaleze fascicule intense de anti-materie (anti-protoni). Puterea lor de foc este înspăimântătoare, nici măcar redutabilele nave ale "cenuşiilor" nu i-au putut face faţă. Mai sunt numiţi şi "Dragoni" sau "Pumnul lui Dumnezeu" de către supravieţuitorii îngroziţi. In 2007-2008, aceşti "Dragoni" au bombardat cu asteroizi pitici Statele Unite ale Americii şi le-au distrus americanilor toată reţeaua de sateliţi militari ai sistemului SDI. Forţele Imperiale au ocupat planeta Marte încă din toamna lui 2007 şi au obligat Bubulistanul să le verse tribut câteva trilioane de dolari în conturi din România dar de-atunci încoace au preferat să poarte un continuu război de hărţuire şi mai mult în plan economico-financiar cu americanii, pentru a le măcina progresiv, zi după zi şi an după an, influenţa şi puterea globală. Fireşte, scopul final rămâne anihilarea completă a puterii bubulo-americane, "războiul rece" al Imperiului este doar un preludiu al "războiului fierbinte": Al Treilea Război Mondial.

http://www.youtube.com/watch?v=tHkYw-m3_RA

***update video la evenimentul meteoric din Celiabinsk: unul din "viermii spaţiali" de care vorbea Pintea e vizibil în clip de la minutul 1:00 la minutul 1:21, când pare că efectuează o piruetă în aer;

+Quote Post
Vizitator_E.T. the Retard.
mesaj Apr 8 2013, 09:38 AM
Mesaj #2310

Guests

Citeaza (E.T. the ... @ Apr 8 2013, 09:17 AM) *
http://www.youtube.com/watch?v=tHkYw-m3_RA

***update video la evenimentul meteoric din Celiabinsk: unul din "viermii spaţiali" de care vorbea Pintea e vizibil în clip de la minutul 1:00 la minutul 1:21, când pare că efectuează o piruetă în aer;

Space whale or seraphim? ["seraphim" meaning "serpents", in ancient Hebrew]

Citeaza
A seraph (pl. seraphs or seraphim (pron.: /ˈsɛr.ə.fɪm/); Hebrew: שְׂרָפִים śərāfîm, singular שָׂרָף śārāf; Latin: seraphi[m], singular seraph[us]; Greek: σεραφείμ) is a type of celestial or heavenly being in the Abrahamic religions.

Literally "burning ones", the word seraph is normally a synonym for serpents when used in the Hebrew Bible. A seminal passage in the Book of Isaiah (Isaiah 6:1-8) used the term to describe fiery six-winged beings that fly around God's throne singing "holy, holy, holy". This throne scene, with its triple invocation of holiness (a formula that came to be known as the Trisagion), profoundly influenced subsequent theology, literature and art. Its influence is frequently seen in works depicting angels, heaven and apotheosis. Seraphs are mentioned as celestial beings in an influential Hellenistic work, the Book of Enoch, and the Book of Revelation. Tradition places seraphs in the fifth rank of ten in the Jewish angelic hierarchy and the highest rank in the Christian angelic hierarchy. (link)

+Quote Post

187 Pagini V  « < 75 76 77 78 79 > » 
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 6th December 2019 - 11:48 AM