IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ce ne spun nouă criza din Mali și alte crize ?, Evidență
Vizitator_Nae.
mesaj Jan 22 2013, 10:42 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jan 22 2013, 02:54 PM) *
Dle. nae, dacă ai avut bunăvoința să citești postarea dlui. Teophyle pe Contributors făcută ieri cât și să asculți comentariul dlui. Corlățean făcut azi ai văzut că sunt și oameni ceva mai deștepți și cu aceleași idei. Dl.Corlățean spunea că procedura uzuală e să anunți ambasada. N-aș merge chiar atât de departe pentru că acest gest e mai periculos uneori decât intervenția directă anti-teroristă- funcționarii de la ambasadele românești meritând să fie asimilați talibanilor pentru ”dragostea” față de concetățeni și interesul pentru a face ceva util. Dar orișicât...o bază de date la Externe sau la Muncă unde e plecat cetățeanul Ionescu nu e rea. Ca să fim mai concreți- personal am deplasări de 4-5 zile cam de 7-8 ori pe an. Într-o astfel de deplasare- dacă pățesc un accident sunt fiul ploii- chiar cu asigurare făcută la plecare- pentru că trebuie să scot eu bani din buzunar și apoi chipurile i-aș putea recupera. Diurna- pentru cine nu știe- este de 35 Euro/zi. Dacă cineva crede că poți să-ți permiți să plătești din 35 Euro/zi un braț rupt la Paris- e un inconștient. Pe de altă parte dacă există evidența unde sunt- ministerul ar putea face pentru cetățenii lui măcar asta- să plătească el urgențe de acest gen.

Eu zic ca nu se poate.Si daca se poate nu se face.Tara care are cea mai mare grija de cetatenii ei are cateva granite mereu ocupate cu aia de la sud,Mexic...Si se duc oamenii fara sa anunte pe nimeni.Desi sunt destule riscuri si pe acolo.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jan 23 2013, 01:10 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Nae @ Jan 22 2013, 10:42 PM) *
Eu zic ca nu se poate.Si daca se poate nu se face.Tara care are cea mai mare grija de cetatenii ei are cateva granite mereu ocupate cu aia de la sud,Mexic...Si se duc oamenii fara sa anunte pe nimeni.Desi sunt destule riscuri si pe acolo.

Dle. Nae, experiența personală m-a învățat că până la urmă se va face și la noi ce există în alte țări. Durerea cea mare de-ți vine să muști bara de fier e că durează între 10...15 ani.

+Quote Post
Vizitator_renu patriotic.
mesaj Jan 23 2013, 03:10 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jan 23 2013, 01:10 PM) *
Dle. Nae, experiența personală m-a învățat că până la urmă se va face și la noi ce există în alte țări. Durerea cea mare de-ți vine să muști bara de fier e că durează între 10...15 ani.

dar mai adauga un zero...
100 - 150 de ani cred ca suna mai realist

+Quote Post
mesaj Jan 23 2013, 10:24 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (renu patriotic @ Jan 23 2013, 03:10 PM) *
dar mai adauga un zero...
100 - 150 de ani cred ca suna mai realist

E, nici chiar așa, domnule Ren. Nu că ne-ar iubi cineva pe noi prea mult dar mai vin și străini pe-acilea.

+Quote Post
Vizitator_ren patriotic.
mesaj Jan 24 2013, 08:15 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jan 23 2013, 10:24 PM) *
E, nici chiar așa, domnule Ren. Nu că ne-ar iubi cineva pe noi prea mult dar mai vin și străini pe-acilea.

deci da, se poate
doar
daca alegi Videanu for President, vom avea mai repede de 5 ani borduri implementate la sate, pe campii si la Babele, de jur imprejur biggrin.gif
asa vor avea si turistii straini unde sa se hodineasca olecuta, da nu prea mult, ca sa fluidizeze banul gros rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jan 24 2013, 11:23 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (ren patriotic @ Jan 24 2013, 08:15 AM) *
deci da, se poate
doar
daca alegi Videanu for President, vom avea mai repede de 5 ani borduri implementate la sate, pe campii si la Babele, de jur imprejur biggrin.gif
asa vor avea si turistii straini unde sa se hodineasca olecuta, da nu prea mult, ca sa fluidizeze banul gros rolleyes.gif

Da,'ca presedintele da bani..nu Ponta blink.gif
Sa vezi ce borduri se pun acu' sau la primavara..ohohooo..

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jan 24 2013, 11:27 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jan 23 2013, 01:10 PM) *

N-ai inteles..Eu am zis exact pe dos ca si la ei sunt multi care se duc pe undeva fara sa anunte nici o autoritate.

Stiu pe cineva,strain,care in Romania fiind a sunat nr.de urgenta la ambasada (avea ceva probleme)..Nu numai ca nu a raspuns nimeni dar nici macar nu au sunat inapoi sa vada daca s-a rezolvat situatia (si-a lasat nr.de mobil)..

+Quote Post
Vizitator_ren patriotic.
mesaj Jan 24 2013, 02:46 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Nae @ Jan 24 2013, 11:23 AM) *
Da,'ca presedintele da bani..nu Ponta blink.gif
Sa vezi ce borduri se pun acu' sau la primavara..ohohooo..

ca si cum in spatele lor nu e nimeni care sa ordoneze fisicurile cu malai
gheneralii lui Base, gheneralii lui Nascase Ilici...
apropo: cine e ''Ponta" ? - baiatul ala care ieftineste painea votacilor si scoate carbunii cu mana energeticienilor ?!? laugh.gif

...ce repede ai uitat de PM Base si PrimVicePM Udrea...stiu, nu Base dadea banii (el doar aduna)
aaa...era si Boc pe undeva...secretar de stat ceva, nu-mi amintesc bine, avea un foarfece de croitoras la comanda dry.gif

in spatele tuturor marionetelor astora de Prezidenti si Primi M...stau baietii cu multe stelute, romani si ceilalti

(nu mai fi jiji-contra Nae, ca nu-ti sta bine...)
toata lumea pune borduri pe banii tai, dar unul e Videanu rolleyes.gif

+Quote Post
mesaj Jan 24 2013, 03:11 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (ren patriotic @ Jan 24 2013, 08:15 AM) *
deci da, se poate
doar

Dl.Videanu este extreeem de bun pentru niște exerciții de tragere cu AG-ul. Dacă rămâne în reședință (aia de neam urât și prost) pot exersa piloții bombardieri - eventual algerieni. În rest, cred că cine l-ar vota pe Videanu- în afară de famiglie și clienții de afaceri e puțin cam lobotomizat. Am înțeles că PD-Lelei când e să i se facă operații pe creier i se arată poza dnei. Udrea și nu mai au nevoie de anestezie.

+Quote Post
Vizitator_ren patriotic.
mesaj Jan 24 2013, 06:51 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jan 24 2013, 03:11 PM) *
Dl.Videanu este extreeem de bun pentru niște exerciții de tragere cu AG-ul. Dacă rămâne în reședință (aia de neam urât și prost) pot exersa piloții bombardieri - eventual algerieni. În rest, cred că cine l-ar vota pe Videanu- în afară de famiglie și clienții de afaceri e puțin cam lobotomizat. Am înțeles că PD-Lelei când e să i se facă operații pe creier i se arată poza dnei. Udrea și nu mai au nevoie de anestezie.

Dle Portofel, cred ca ''Dna'' udrea starneste repulsie pana la anestezie si in pedelei...dar asta e alta poveste
si o sa-mi gasesc timp si pentru Guvernul de mitomani Ponta Copy-Paste...dar acum

am o intrebere off-topic pentru tot boboru roman, indiferent de simpatii basiste, uslamiste ... sau.
de tare multa vreme ma gandesc la ea, dar am asteptat sa se termine cu lupta politica din alegeri, sa nu ma acuze nimeni de nimic

intrebare incuietoare:

cine ne-a hipnotizat, sau ce fel de creier poate avea un votac, (inclusiv eu acum 9 ani) sa aleaga un mega-expert din Ministerul Transporturilor in in fruntea tarii, ca Presedinte, si anume un individ care a demonstrat permanent cel putin incompetenta daca nu cumva si inalta tradare atat prin fapte cat si prin declaratii ???
1989 !!! - Director General la Inspectoratul pentru Transport Maritim Civil in cadrul Ministerului Transporturilor.
1991 - 1992 Ministru al Transporturilor (Guvernul Petre Roman si Guv. Stolojan)
1996 - 2000 Ministru al Transporturilor (Guv. Ciorbea; Guv. Radu Vasile; Guv. Isarescu)

''Romania nu are nevoie de autostrazi" - traian basescu

se pare ca nici de transporturi maritime, feroviare, aeriene performante...sau mai bine deloc

in conditiile in care in Romania se construiau petroliere de mare tonaj, locomotive si vagoane, avioane pentru scoli de pilotaj si planoare, care mergeau si la export, tractoare, etc...stai ca apartineau de Ministerul Industriilor...

nu inteleg ce am in creierii capului, dar numai cat incerc sa inteleg oroarea, ma blochez ...probabil suntem iradiati cu stiu eu ce tehnologii spatiale ceva, altfel nu-mi explic...

un asemenea individ care a fost prezent ca expert la instrainarea Flotei maritime a unei tari, pe nimic, fara sa o inlocuiasca cu ceva!!!...un individ care reprezinta o tara europeana din functia cea mai inalta, dar nu are autostrazi dupa ce a activat de mai multe ori intr-un interval de 23 de ani in prima functie in Ministru al Transporturilor timp de 5 ani in 5 guverne, 8 ani Presedinte avand la dispozitie, in buzunar practic Ministerul Dezvoltarii cel putin si un intreg guvern la comanda...
mai bine de 13 ani in cele mai inalte functii... functii cheie in administratia unei tari europene:

Transporturi/infrastructura 5 ani, si Presedintie/Prim Ministru(de facto)8 ani...traian basescu - expert, gospodarul satului, fruntea tarii...

nu, nu-l judec pe traian basescu...incerc doar sa inteleg cat de lobotomizata e o tara intreaga sa ramana ani intregi ''fascinata'' de un asemenea monument de impostura
si ... parere absolut personala, fara dovezi de data asta - monument de coruptie !

intrebarea de fapt suna asa :

cine suntem noi, romanii ?

de fiecare data cand imi pun intrebarea asta...raportat la felul cum ne lasam manipulati in masa, ca niste carpe, de catre toti tradatorii si sarlatanii pusi pe capatuiala, parca ma gasesc in fata unei gauri negre din spatiul infinit

+Quote Post
Vizitator_iosefini.
mesaj Jan 24 2013, 07:01 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (ren patriotic @ Jan 24 2013, 06:51 PM) *
am o intrebere off-topic pentru tot boboru roman, indiferent de simpatii basiste, uslamiste ... sau.
de tare multa vreme ma gandesc la ea, dar am asteptat sa se termine cu lupta politica din alegeri, sa nu ma acuze nimeni de nimic

intrebare incuietoare:

cine ne-a hipnotizat, sau ce fel de creier poate avea un votac, (inclusiv eu acum 9 ani) sa aleaga un mega-expert din Ministerul Transporturilor in in fruntea tarii, ca Presedinte...

Simplu, imaginea noului Rege Soare cu ferma la Cornu, palat in Zambaccian si oua multe de numarat.
Corespunde?

+Quote Post
Vizitator_ren patriotic.
mesaj Jan 24 2013, 07:12 PM
Mesaj #42

Guests

deja un prieten imi raspunde pe mail ca intrebarea asta cu ''lobotomizarea'' in masa, e la fel de naspa ca un :

<< zbor deasupra unui cuib de ''cuci'' >>...

se pare ca nici nu trebuia sa o pun...dar asta nu inseamna ca n-am s-o repet de-acum, pana se trezesc si altii din anestezie !!!

+Quote Post
Vizitator_Mi-au luat carnatu' de pe va.
mesaj Jan 24 2013, 07:13 PM
Mesaj #43

Guests

intrebare incuietoare:

cine ne-a hipnotizat, sau ce fel de creier poate avea un votac, (inclusiv eu acum 9 ani) sa aleaga un mega-expert din Ministerul Transporturilor in in fruntea tarii, ca Presedinte, si anume un individ care a demonstrat permanent cel putin incompetenta daca nu cumva si inalta tradare atat prin fapte cat si prin declaratii ???

La intrebarea ta raspunsul e banal: jos Nastase. Noi nu am votat pentru Basescu, am votat contra lui Nastase.
De fapt intrebarea incuietoare e alta:
1) cine ne-a hipnotizat de am ajuns sa ne bucuram cand votam raul mai mic?
2) cine ne-a hipnotizat de vorbim non-stop despre problemele politicienilor (ultima discutie e despre ce lege electorala ar conveni unui partid sau altui partid) in loc sa discutam despre problemele noastre (cum ar fi despre ce lege electorala ar favoriza cetatenii)
3) cine ne-a hipnotizat de ne-a transformat in societate de consum in loc sa ne transformam in societate de economisit (aici vin cu o paranteza mare si spun ca la progresul tehnologic de azi, ar fi destul sa muncim 4 ore pe zi ca sa traim de 10 ori mai indestulati ca bunicii nostri)
4) cine ne-a hipnotizat de nu intelegem ca bancile si corporatiile cu ajutorul politicienilor, justitiei su presei ne tin cumva sclavi (Zappa Franck zicea ca avem democratie fiindca pentru upper class e mai ieftin sa ne manipuleze cu propaganda decat sa ne controleze cu un aparat represiv)
5,6,7,8,9.........................

+Quote Post
Vizitator_ren patriotic.
mesaj Jan 24 2013, 07:16 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (iosefini @ Jan 24 2013, 07:01 PM) *
Simplu, imaginea noului Rege Soare cu ferma la Cornu, palat in Zambaccian si oua multe de numarat.
Corespunde?

da frate, asta e cu adevarat (un) raspunsul simplu, dar nu acopera intreaga oroare...
si anume rezultatul hidos ca Zeul de la Cornu se intoarce, tocmai din cauza incompetentei si escrocheriilor lui iosefinu2, maria sa bashescu I ...

+Quote Post
Vizitator_sandokan, tigrul malayeziei.
mesaj Jan 24 2013, 07:27 PM
Mesaj #45

Guests

.....

se pare ca nici de transporturi maritime, feroviare, aeriene performante...sau mai bine deloc

in conditiile in care in Romania se construiau petroliere de mare tonaj, locomotive si vagoane, avioane pentru scoli de pilotaj si planoare, care mergeau si la export, tractoare, etc...stai ca apartineau de Ministerul Industriilor...

nu inteleg ce am in creierii capului, dar numai cat incerc sa inteleg oroarea, ma blochez ...probabil suntem iradiati cu stiu eu ce tehnologii spatiale ceva, altfel nu-mi explic...

un asemenea individ care a fost prezent ca expert la instrainarea Flotei maritime a unei tari, pe nimic, fara sa o inlocuiasca cu ceva!!!...un individ care reprezinta o tara europeana din functia cea mai inalta, dar nu are autostrazi dupa ce a activat de mai multe ori intr-un interval de 23 de ani in prima functie in Ministru al Transporturilor timp de 5 ani in 5 guverne, 8 ani Presedinte avand la dispozitie, in buzunar practic Ministerul Dezvoltarii cel putin si un intreg guvern la comanda...
mai bine de 13 ani in cele mai inalte functii... functii cheie in administratia unei tari europene:

Transporturi/infrastructura 5 ani, si Presedintie/Prim Ministru(de facto)8 ani...traian basescu - expert, gospodarul satului, fruntea tarii...

nu, nu-l judec pe traian basescu...incerc doar sa inteleg cat de lobotomizata e o tara intreaga sa ramana ani intregi ''fascinata'' de un asemenea monument de impostura
si ... parere absolut personala, fara dovezi de data asta - monument de coruptie !

Bah, Renule, nu este vina lui. Sau nu numai a lui. Repet povestea: un director roman, pe la inceputul anilor '90, se intretinea cu un japonez, japonez care jumatate din viata si-a petrecut-o cumparand otel din Romania.
Si zice romanul: sper sa intram cat mai repede in UE, este esential, sa ne revenim rapid dpdv economic.
La care japonezu: bah, cat otel fabrica Romania in '88?
Romanu: putin peste 8 milioane de tone.
Japonezul: bah, cine dreaku crezi tu ca o sa va primeasca in UE cu 8 mil. de tone de otel/an?

Urmeaza: tratatul de aderare al Romaniei la UE prevede ca Romania poate produce max. 4 mil.de tone/an.

Da de ce intrebi? Conteaza? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 24 2013, 07:37 PM
Mesaj #46

Guests

Dle Portofel, cred ca ''Dna'' udrea starneste repulsie pana la anestezie si in pedelei...dar asta e alta poveste
si o sa-mi gasesc timp si pentru Guvernul de mitomani Ponta Copy-Paste...dar acum

intrebare incuietoare:

1989 !!! - Director General la Inspectoratul pentru Transport Maritim Civil in cadrul Ministerului Transporturilor.
1996 - 2000 Ministru al Transporturilor (Guv. Ciorbea; Guv. Radu Vasile; Guv. Isarescu)

de fiecare data cand imi pun intrebarea asta...raportat la felul cum ne lasam manipulati in masa, ca niste carpe, de catre toti tradatorii si sarlatanii pusi pe capatuiala, parca ma gasesc in fata unei gauri negre din spatiul infinit

Cum cine suntem? Un popor care se pricepe la toate mai putin la transporturi, fireste. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_lucrator drd..
mesaj Jan 24 2013, 07:50 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (gogu @ Jan 24 2013, 07:37 PM) *
Cum cine suntem? Un popor care se pricepe la toate mai putin la transporturi, fireste. biggrin.gif

Decat la transporturi speciale, ma scuzati...
Am onoarea! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Prastia cu luneta.
mesaj Jan 24 2013, 08:23 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (lucrator drd. @ Jan 24 2013, 07:50 PM) *
Decat la transporturi speciale, ma scuzati...
Am onoarea! smile.gif

Ooopa! Trutulescu revine pe scena!

Sa traiti, dom' colonel!

+Quote Post
Vizitator_ren patriotic.
mesaj Jan 24 2013, 08:38 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (sandokan, tigrul malayeziei @ Jan 24 2013, 07:27 PM) *
Bah, Renule, nu este vina lui. Sau nu numai a lui. Repet povestea: un director roman, pe la inceputul anilor '90, se intretinea cu un japonez, japonez care jumatate din viata si-a petrecut-o cumparand otel din Romania.
Si zice romanul: sper sa intram cat mai repede in UE, este esential, sa ne revenim rapid dpdv economic.
La care japonezu: bah, cat otel fabrica Romania in '88?
Romanu: putin peste 8 milioane de tone.
Japonezul: bah, cine dreaku crezi tu ca o sa va primeasca in UE cu 8 mil. de tone de otel/an?

Urmeaza: tratatul de aderare al Romaniei la UE prevede ca Romania poate produce max. 4 mil.de tone/an.

Da de ce intrebi? Conteaza? dry.gif

nu e vina lui, e si vina noastra, sau e doar vina corporatiilor care papuseaza guverne ?! da si nu

ca sa fiu ultracinic:
atata timp cat pasaportul meu (inca romanesc) sugereaza ca sunt sclavul unor neo-bolsevici de 23 de ani...conteaza

genetic apartin unui popor de sclavi, care nu respecta legile exact ca si conducatorii alesi, dar sunt tari in gura doar in talk-showuri si in scara blocului...pe principiul : ''capul plecat sabia nu-l taie''...

rusinos...la toate capitolele
(si nu s-ar rezolva nimic daca s-ar extermina actuala clasa politica, ar fi inlocuiti urgent de sute de altii la fel, proveniti din ''seva'' boborului bolsevizat...viermii aleg intotdeauna doar viermi ! )

pentru mine conteaza cine sunt romanii ...
ce se poate face ? - omeneste nimic.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jan 24 2013, 08:57 PM
Mesaj #50

Guests

intrebare incuietoare:

S-a mai raspuns:Iliescu.
Am avut o mare ocazie sa-i matrasim pe toti,comunisti,securisti,bisnitari precum Becali,etc...dar nu ne-a lasat tatuca Ilici (si cei din biroul lui..Nicolaescu,Gelu Voican,etc).
Daca atunci se facea curatenie nu mai auzeam sigur niciodata nici de Basescu nici de Udrea nici de 99% din aia de la PSD.
Ce este astazi rau este creatia lui Ilici.

+Quote Post
Vizitator_ren patriotic.
mesaj Jan 24 2013, 09:17 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Nae @ Jan 24 2013, 08:57 PM) *
Am avut o mare ocazie sa-i matrasim pe toti,comunisti,securisti,bisnitari precum Becali,etc...dar nu ne-a lasat tatuca Ilici (si cei din biroul lui..Nicolaescu,Gelu Voican,etc).
Daca atunci se facea curatenie nu mai auzeam sigur niciodata nici de Basescu nici de Udrea nici de 99% din aia de la PSD.

Draga Nae, nici tu nici eu nu l-am facut pe iliescu Presedintele Romaniei.
Indirect ai raspunsul la intrebarea : ''cine sunt romanii''

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jan 24 2013, 11:53 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (ren patriotic @ Jan 24 2013, 09:17 PM) *
Draga Nae, nici tu nici eu nu l-am facut pe iliescu Presedintele Romaniei.
Indirect ai raspunsul la intrebarea : ''cine sunt romanii''

E boala veche si de durata.Nu poti sa bagi un calugar care a stat toata viata la manastire manager la cazino.
Asa si cu ai nostri..Pe majoritatea i-a lovit democratia in fata de s-au speriat.Ei erau invatati cu altele.Si nu e neaparat vina lor (intr-un fel este fiindca se puteau educa singuri cum au facut si altii).
Generatii au fost invatate sa termine scoala profesionala si sa se bage la fabrica de unde o sa iasa la pensie.
Aia era mentalitatea.
Mentalitatea se poate schimba.Mai ales daca alegem valori in aia care ne conduc.Pro-occident sau nu?

+Quote Post
mesaj Jan 25 2013, 10:52 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (ren patriotic @ Jan 24 2013, 08:38 PM) *
nu e vina lui, e si vina noastra, sau e doar vina corporatiilor care papuseaza guverne ?! da si nu

ca sa fiu ultracinic:
atata timp cat pasaportul meu (inca romanesc) sugereaza ca sunt sclavul unor neo-bolsevici de 23 de ani...conteaza

genetic apartin unui popor de sclavi, care nu respecta legile exact ca si conducatorii alesi, dar sunt tari in gura doar in talk-showuri si in scara blocului...pe principiul : ''capul plecat sabia nu-l taie''...

rusinos...la toate capitolele
(si nu s-ar rezolva nimic daca s-ar extermina actuala clasa politica, ar fi inlocuiti urgent de sute de altii la fel, proveniti din ''seva'' boborului bolsevizat...viermii aleg intotdeauna doar viermi ! )

pentru mine conteaza cine sunt romanii ...
ce se poate face ? - omeneste nimic.

Renule, asta suntem, alta n-avem. Asta ca să parafrazez un banc porcos. Ideea de bază- dovedită și la alegerile din 2004 și mai ales la cele din 2009- este că foarte mulți dintre concetățenii noștri sunt încă destul de naivi (ca să nu spunem fraieri) ca să mai creadă încă în soluția cu omul miraculos care va ridica țepe în piața Victoriei și care poate că nu îi va face pe votanții lui fericiți- dar îi va beli pe adversari aducând un moment de circ. Dl.Băsescu- că despre el vorbim- a jucat mai ales pentru famiglie în ultimul mandat- trimițându-și analfabeta la Bruxelles, salvându-l pe frate-său din scandaluri și făcând bani.Asta este important, nu ? Dacă cineva ar avea curiozitatea să facă o anchetă- cât de corupt e președintele care afirmă că e inamicul corupției ? ar da de lucruri interesante. La doamna fiică cea mare, doamna fiică cea mică , domnul frate...și domnii plătitori ca Popoviciu care vorbesc prea mult sau s-au săturat să plătească. Ia să pună mâna DNA să-și consacre cel puțin 10 procurori la urmăritul lui Băsescu. Cine e cel mai mare corupt din România ???

+Quote Post
mesaj Jan 25 2013, 10:59 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Nae @ Jan 24 2013, 08:57 PM) *

Seriozitate, dle. Nae. Seriozitate, ce naiba ! Bun, l-am fi mătrășit pe Iliescu. Pe cine puneam în loc ??? Am fost extraordinar de încântat de schimbarea din 1996 când a venit Milică- și rezultatul este că guvernarea 1996-2000 a fost una din cele mai negre, hai a 2-a după guvernul Boc. Aștept cu interes să-mi spui cine ar fi putut să conducă România în anul de grație 1990 cu URSS încă existentă și cu oamenii care au fost. Câmpeanu ??? Ha,ha, ha. Seniorul, Dumnezeu să-l ierte, avea în spate exact țărăniștii care s-au dat în petec în 1996-2000. De fapt, pot să o spun fără nici un fel de teamă, poate că cel mai mare hoț din România a fost Radu Sârbu. Iliescu a fost exact la fel când ți-ai făcut o rană pe câmp și n-ai ce să pui pe rană decât niște apă (sau scuipat- după cum îl simpatizezi). Nu face rău dar nici nu trece rana.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jan 26 2013, 12:31 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jan 25 2013, 10:59 PM) *
Seriozitate, dle. Nae. Seriozitate, ce naiba ! Bun, l-am fi mătrășit pe Iliescu. Pe cine puneam în loc ??? Am fost extraordinar de încântat de schimbarea din 1996 când a venit Milică- și rezultatul este că guvernarea 1996-2000 a fost una din cele mai negre, hai a 2-a după guvernul Boc. Aștept cu interes să-mi spui cine ar fi putut să conducă România în anul de grație 1990 cu URSS încă existentă și cu oamenii care au fost. Câmpeanu ??? Ha,ha, ha. Seniorul, Dumnezeu să-l ierte, avea în spate exact țărăniștii care s-au dat în petec în 1996-2000. De fapt, pot să o spun fără nici un fel de teamă, poate că cel mai mare hoț din România a fost Radu Sârbu. Iliescu a fost exact la fel când ți-ai făcut o rană pe câmp și n-ai ce să pui pe rană decât niște apă (sau scuipat- după cum îl simpatizezi). Nu face rău dar nici nu trece rana.

Hai mai nene ca ori esti prea naiv ori rau intentionat.
Tu imi spui de 96 cand structurile erau deja formate,dupa ce s-au impartit toate si se dictase deja modelul democratiei 'originale'? Toate javrele de astazi s-au format inainte de 96.
Mie spune-mi de '90 cand am pierdut trenul.Comunistii se gandeau la inchisoare sau cum sa invete sa dea cu sapa pentru restul vietii si securistii isi tineau pasaportul la piept.
Dar au mai stat un pic si au zis..hopa!..hai ca nu e chiar asa de naspa cum trebuia sa fie..stam fiindca nu ne ia nimeni la intrebari.
Oricine om cinstit ar fi fost mai bun decat Iliescu.In loc sa lase Romania sa zburde ca nebuna in democratie el i-a pus piedica pastrand aceleasi structuri,aceeasi mentalitate.Mai mult de atat,smecherii aia care nu aveau curaj sa fure pe timpul lui Ceasca au primit unda verde.Uzini,fabrici,banci,loto,vapoare,macarale..
Am asa o nostalgie fata de zilele Revolutiei cand treceam pe langa securitate si era o linisteee...si militienii se fereau pe strada sa nu-si ia castane..ce frumos era..Numai niste prosti au cascat gura la Iliescu in loc sa-i dea cu sapa in gura.

+Quote Post
mesaj Feb 3 2013, 08:30 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Nae @ Jan 26 2013, 12:31 AM) *
Hai mai nene ca ori esti prea naiv ori rau intentionat.
Tu imi spui de 96 cand structurile erau deja formate,dupa ce s-au impartit toate si se dictase deja modelul democratiei 'originale'? Toate javrele de astazi s-au format inainte de 96.
Mie spune-mi de '90 cand am pierdut trenul.Comunistii se gandeau la inchisoare sau cum sa invete sa dea cu sapa pentru restul vietii si securistii isi tineau pasaportul la piept.
Dar au mai stat un pic si au zis..hopa!..hai ca nu e chiar asa de naspa cum trebuia sa fie..stam fiindca nu ne ia nimeni la intrebari.
Oricine om cinstit ar fi fost mai bun decat Iliescu.In loc sa lase Romania sa zburde ca nebuna in democratie el i-a pus piedica pastrand aceleasi structuri,aceeasi mentalitate.Mai mult de atat,smecherii aia care nu aveau curaj sa fure pe timpul lui Ceasca au primit unda verde.Uzini,fabrici,banci,loto,vapoare,macarale..
Am asa o nostalgie fata de zilele Revolutiei cand treceam pe langa securitate si era o linisteee...si militienii se fereau pe strada sa nu-si ia castane..ce frumos era..Numai niste prosti au cascat gura la Iliescu in loc sa-i dea cu sapa in gura.

Nea Nae, ceea ce uiți matale e că 4 milioane de oameni au fost comuniști. Cam greu să închizi 4 milioane, nu ? Întâmplător n-am fost niciodată membru de partid, Dar numai întâmplător. Iar dacă ne uităm la opoziția luminată și vedem ce de securiști sunt pe-acolo- începând cu onor președintele și terminând cu Cristoiu- îți dai seama că încă vreo 20 de ani de-acum încolo tot de comuniști vom fi înconjurați. E de rău ? E de bine ? Nu știu, dar parcă în afară de catastrofa Boc nici Milică și guvernele sale n-au fost mai bune.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th September 2019 - 10:52 PM