IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce este important pentru Biserica Ortodoxa?
Vizitator_roman.
mesaj Nov 13 2011, 05:25 PM
Mesaj #1

Guests

Eu ma consider credincios. Merg la o biserica duminica pentru ca-mi place mult ca preotul organizeaza mese calde pentru cei saraci, si uneori imi dau lacrimile de cata bunatate vad in jur. Dar din cunoscutii mei aproape nimeni nu merge, toti spun ca preotii sunt bogati si nu sunt un exemplu pentru credinciosi. Eu simt ca romanii se departeaza de religie si datorita unor preoti care in loc sa fie aproape de sufletele oamenilor, sunt mai apropiati de banii lor. Nu sunt toti asa, sunt multi si cei cu adevarat credinciosi dar oamenii nu inteleg cum conducerea bisericii lasa lucrurile asa.

Acum e o campanie de stragere bani pentru Catedrala neamului cu care eu nu sunt de acord. Nu pentru ca nu as vrea inca o biserica ci pentru ca directia mi se pare gresita. Pentru ca vad o gramada de romani saraci care nu sunt ajutati de biserici, oameni saraci fara nici o mangaiere sau vorba buna, fete care sund atrase in retele de prostitutie in tara si strainatate fara ca preotul din localitate sa se implice in a le educa, a le explica pe ce gale gresita o sa apuce.

In opinia mea, preotii ar trebui sa faca mult mai mult printre oameni si sa salveze suflete, in loc sa stranga bani, avutii si sa se urce in monumete grandioase. Nu zidurile conteaza si sufletele oamenilor..

Go to the top of the page

+Quote Post
kenya1974
mesaj Dec 12 2012, 04:14 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Glumesti?
Dupa atat timp,nici macar nu s-au obosit sa-ti raspunda-si au timp berechet.Nu este evident ce este important pentru BOR-burtile lor pline,tot mai pline,cutiile cu moaste,pline cu bani,tot mai pline,biserici impopotonate,tot mai impopotonate,bani,bani,BANI.
Nu sunt toti asa?da exemple-CONCRETE.Eu nu cunosc pe niciunul altfel.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 13 2012, 02:40 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Dec 12 2012, 04:14 PM) *
Eu nu cunosc pe niciunul altfel.

Tare mult ai cautat... nu?

btw.. 'mneata ce intelegi prin Biserică Ortodoxă?

+Quote Post
kenya1974
mesaj Dec 18 2012, 09:13 AM
Mesaj #4

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Citeaza (Laur006 @ Dec 13 2012, 02:40 PM) *
Tare mult ai cautat... nu?

btw.. 'mneata ce intelegi prin Biserică Ortodoxă?

Sa caut eu?Pai nu sunt ei,"parintii",fintele miruite si haruite de bunul dumnezeu sa descopere oitele ratacite si sa le aduca pe drumul cel "bun"?Intre noi fie vorba,nu de-aia sunt platiti de la buget?
Ce,la politist se duce infractorul?
Ca sa raspund la intrebare:pentru mine BOR este o institutie care se adapteaza de secole,cu conducere,cu slujitori,cu tot alaiul si mezanplasul....biserica,de oricare fel,este acel loc care pentru foarte multi oameni a fost de-a lungul vremii un salas al binelui si al raului in aceeasi masura...Pentru mine nu reprezinta nimic-este o entitate paralela care nu-mi influenteaza viata in niciun fel,nu o vizitez si nu ma viziteaza,nu ii simt lipsa si nici eu nu-i lipsesc ei.Am avut de-a face cu ea cand m-au botezat -la cateva luni- cand nu am avut (la propriu) niciun cuvant de spus,de atunci ne-am mai lovit la cate o nunta sau botez,indirect,ca musafir la eveniment,nu m-a impresionat,nici momentul nici ritualul,dar am remarcat numararea banilor si....lipsa chitantei.
Asta este ceea ce reprezinta,ce inteleg este altceva....Inteleg ca deocamdata este necesara oamenilor,pentru ca acestia sunt inca inocenti,inca nu au crescut,si asta va mai dura secole(sunt doar vreo patrusute si ceva de ani de la inchizitie,si de cand s-a acceptat ca pamantul este rotund),dar intr-o buna zi o sa se termine si cu existenta ei-copilasul va descoperi cine este Mos Craciun.
Cu siguranta aceasta opinie va produce o profunda indignare in randurile "drept credinciosilor",si imi va atrage o multime de discursuri...nu merita efortul,au mai incercat si altii.

Aceasta postare a fost editata de kenya1974: Dec 18 2012, 09:15 AM

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th January 2020 - 06:41 PM