IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Doar o vorba ...
necunoscutu
mesaj May 24 2012, 03:25 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Pe zi ce trece ,,ne tehnologizam''...Nimic rau in acest lucru.Insa devenim ,,robotei "si ''robotele''...Relatiile interumane sunt tot mai reci si marcate de indiferenta.Devenim incet,incet ,,mama robotel'', ,,tata robotel'', ,,sotia robotel'' ,,copilul robotel''...Din pacate nu facem nimic sa nu devenim ,,robotei''...
Traim intr-o societate in care esti valoros in functie de marimea contului din banca sau a lucrurilor materiale pe care le detii...Nu ai ,esti nimic ....Vrei sa ai ,atunci devin-o ,,robotel''...
Uitam sa spunem un sincer ,,te iubesc'' celor dragi,uitam sa ne apreciem in familie ,uitam ca lucrurile cele mai de pret pe care le putem oferi sotiei sau sotului ori copilului nostru sunt iubirea si timpul ...Si uite asa trece timpul ,apar regretele si noi incet,incet devenim roboti batrani scosi din uz...
Ai puterea sa fii diferit ?...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj May 27 2012, 03:07 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (necunoscutu @ May 24 2012, 03:25 PM) *
Pe zi ce trece ,,ne tehnologizam''...Nimic rau in acest lucru.Insa devenim ,,robotei "si ''robotele''...Relatiile interumane sunt tot mai reci si marcate de indiferenta.Devenim incet,incet ,,mama robotel'', ,,tata robotel'', ,,sotia robotel'' ,,copilul robotel''...Din pacate nu facem nimic sa nu devenim ,,robotei''...
Traim intr-o societate in care esti valoros in functie de marimea contului din banca sau a lucrurilor materiale pe care le detii...Nu ai ,esti nimic ....Vrei sa ai ,atunci devin-o ,,robotel''...
Uitam sa spunem un sincer ,,te iubesc'' celor dragi,uitam sa ne apreciem in familie ,uitam ca lucrurile cele mai de pret pe care le putem oferi sotiei sau sotului ori copilului nostru sunt iubirea si timpul ...Si uite asa trece timpul ,apar regretele si noi incet,incet devenim roboti batrani scosi din uz...

Cand va aud aberatiile de nostaligici ignoranti imi vine sa vars. Daca "tehnologizarea" de care te plangi este asa rea, hai sa ne aducem aminte cum stateau lucrurile in trecut, in Romania. In urma cu 200-300 de ani, majoritatea populatiei era formata din sclavi(iobagi etc). Fara educatie, medicina, fara drepturi. Daca tu consideri ca o astfel de societate este ok, te invit sa faci o vizita in Coreea de Nord, unde s-au documentat cazuri de canibalism in urma cu doar 15-20 de ani, in timpul foametei care a lovit acea tara.

Dar acum 100 de ani? Oficial, sclavii nu existau. Neoficial, taranii munceau fara pauze, zi de zi, pentru o bucata de paine. Educatia era de baza, putini ajungeau sa poata sa citeasca. Medicina ca si inexistenta, drepturile la fel.

Crezi ca oamenii care traiau in acest fel aveau chef de sincere declaratii de dragoste? Crezi ca existau orfelinate atunci? Pensii? 112? ONG care organizeaza acte de caritate? Crezi ca noi suntem mai roboti decat un taran sau un muncitor care vine frant acasa dupa 15 ore de lucru si nu mai are energie decat pentru a lua masa?

Pentru oamenii de rand, din lumea civilizata, cu bune cu rele, aceasta este cea mai buna societate in care s-a trait vreodata pe planeta noastra.

Miopia de care sufera majoritatea oamenilor atunci ca se uita in trecut este o iluzie. Lumea era, pana nu demult, un loc groaznic plin de chin si suferinta iar in multe locuri, inca este. Fii bucuros ca o problema a societatii noastre este ca nu auzi mai des un sincer "te iubesc". Prefer aceasta problema decat problemele celor cateva miliarde de oameni care traiesc azi, asa cum traiam noi un urma cu sute de ani.

+Quote Post
Vizitator_un orb servitor.
mesaj May 27 2012, 03:15 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Un Observator @ May 27 2012, 03:07 PM) *
Cand va aud aberatiile de nostaligici ignoranti imi vine sa vars. Daca "tehnologizarea" de care te plangi este asa rea, hai sa ne aducem aminte cum stateau lucrurile in trecut, in Romania. In urma cu 200-300 de ani, majoritatea populatiei era formata din sclavi(iobagi etc). Fara educatie, medicina, fara drepturi. Daca tu consideri ca o astfel de societate este ok, te invit sa faci o vizita in Coreea de Nord, unde s-au documentat cazuri de canibalism in urma cu doar 15-20 de ani, in timpul foametei care a lovit acea tara.

Dar acum 100 de ani? Oficial, sclavii nu existau. Neoficial, taranii munceau fara pauze, zi de zi, pentru o bucata de paine. Educatia era de baza, putini ajungeau sa poata sa citeasca. Medicina ca si inexistenta, drepturile la fel.

Crezi ca oamenii care traiau in acest fel aveau chef de sincere declaratii de dragoste? Crezi ca existau orfelinate atunci? Pensii? 112? ONG care organizeaza acte de caritate? Crezi ca noi suntem mai roboti decat un taran sau un muncitor care vine frant acasa dupa 15 ore de lucru si nu mai are energie decat pentru a lua masa?

Pentru oamenii de rand, din lumea civilizata, cu bune cu rele, aceasta este cea mai buna societate in care s-a trait vreodata pe planeta noastra.

Miopia de care sufera majoritatea oamenilor atunci ca se uita in trecut este o iluzie. Lumea era, pana nu demult, un loc groaznic plin de chin si suferinta iar in multe locuri, inca este. Fii bucuros ca o problema a societatii noastre este ca nu auzi mai des un sincer "te iubesc". Prefer aceasta problema decat problemele celor cateva miliarde de oameni care traiesc azi, asa cum traiam noi un urma cu sute de ani.

Dar tu ce ti-ai dori? Ai un model de lume ideala sau iei de-a gata, plin de pragmatism, ce ti se ofera? N-ai vrea cumva sa aduni la un loc ce-a fost bun de-a lungul timpului, sa nu mai compari ceva bun cu ceva mai putin bun ci ce este cu ceva ideal? Pina la urma, n-ar fi rau sa fie bine, ma gandesc.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 27 2012, 03:29 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Un Observator @ May 27 2012, 03:07 PM) *
Cand va aud aberatiile de nostaligici ignoranti imi vine sa vars.
De fapt e voeba de un subiect un subiect foarte aprins in lume, efectele negative ale tehnologizarii (ca alea pozitive sunt evidente). Un subiect pe care dezbat de zeci de ani sociologi si filozofi celebri, deh, niste inapoiati si nostalgici. Oare cine o fi ignorantul?

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj May 28 2012, 06:42 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (un orb servitor @ May 27 2012, 03:15 PM) *
Dar tu ce ti-ai dori? Ai un model de lume ideala sau iei de-a gata, plin de pragmatism, ce ti se ofera? N-ai vrea cumva sa aduni la un loc ce-a fost bun de-a lungul timpului, sa nu mai compari ceva bun cu ceva mai putin bun ci ce este cu ceva ideal? Pina la urma, n-ar fi rau sa fie bine, ma gandesc.

Pai parca subiectul topicului incepea cu "pe zi ce trece devenim mai..." si incepeau nasoalele. Deci evident initiatorul considera ca in trecut lumea era, cica, mai buna decat azi.
Ideea e ca o comparatie lipsita de pprejudecati nu sustine o astfel de concluzie.

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj May 28 2012, 06:44 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 27 2012, 03:29 PM) *
De fapt e voeba de un subiect un subiect foarte aprins in lume, efectele negative ale tehnologizarii (ca alea pozitive sunt evidente). Un subiect pe care dezbat de zeci de ani sociologi si filozofi celebri, deh, niste inapoiati si nostalgici. Oare cine o fi ignorantul?

Sociologii si filozofii celebri au ajuns sociologi, filozofi si celebri tocmai datorita tehnologiei. Ei sunt produse ale unei societati tehnologizate. Si chiar ma intreb daca nu sunt cam ignoranti in privinta asta.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 28 2012, 07:11 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (arhicunoscutu @ May 28 2012, 06:44 AM) *
Sociologii si filozofii celebri au ajuns sociologi, filozofi si celebri tocmai datorita tehnologiei. Ei sunt produse ale unei societati tehnologizate. Si chiar ma intreb daca nu sunt cam ignoranti in privinta asta.
Asta e un raspuns. Faptul ca ti-e greata de amica forumista ca a abordat tema asta e doar o bariera pusa discutiei.

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj May 29 2012, 06:21 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 28 2012, 07:11 PM) *
Asta e un raspuns. Faptul ca ti-e greata de amica forumista ca a abordat tema asta e doar o bariera pusa discutiei.

Nu pun nici o bariera discutiei si nu mi-e greata de nimeni. Pur si simplu ai folosit argumentul autoritatii, care e gresit in principiu. Voiam sa-ti semnalez lucrul asta.

Si mai voiam sa spun ca, in general, acei sociologi si filozofi celebri (despre care banuiesc ca au trait in sec. XX, sau sunt inca in viata - n-ai numit nici macar unul singur) sunt si cam ipocriti.

Mingea e in terenul tau. daca vrei putem continua discutia. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 29 2012, 07:24 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (arhicunoscutu @ May 29 2012, 06:21 AM) *
Si mai voiam sa spun ca, in general, acei sociologi si filozofi celebri (despre care banuiesc ca au trait in sec. XX, sau sunt inca in viata - n-ai numit nici macar unul singur) sunt si cam ipocriti.

Mingea e in terenul tau. daca vrei putem continua discutia. smile.gif
Ei, in secolul trecut. Citeste si tu Computherised Society, din secolul asta, ca sa discutam macar ceva la concret.
Discutiile despre socializare vituala sunt din secolul trecut?
Adevaratele drame traite de oameni care nu s-au vazut niciodata dar au avut relatii aprinse (si false desigur) pe internet sunt din secolul trecut?
Copiii care nu mai ies la aer ci joaca o partida de tenis on line sunt din secolul trecut?
Ore intregi in fata calculatorului cand parintii nu sunt acasa cu efecte asupra vederii dar si a psihicului sunt de secolul trecut?
Vulnerabilitatea (daca nu esti foarte priceput oricine te poate citi si exploata doar accesand facebook) sunt din secolul trecut?
Nu ai cum sa negi ca tehnologizarea are si astfel de efecte.
Despre asta era vorba, nu negarea necesitatii tehnologiei, ca nici eu nu ma duc nici macar la baie daca nu am iphone-ull cu mine.
Deci dezbaterea despre efecte negative asupra societatii este reala. Aceste efecte exista.

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj May 29 2012, 09:02 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 29 2012, 07:24 AM) *
Ei, in secolul trecut. Citeste si tu Computherised Society, din secolul asta, ca sa discutam macar ceva la concret.
Discutiile despre socializare vituala sunt din secolul trecut?
Adevaratele drame traite de oameni care nu s-au vazut niciodata dar au avut relatii aprinse (si false desigur) pe internet sunt din secolul trecut?
Copiii care nu mai ies la aer ci joaca o partida de tenis on line sunt din secolul trecut?
Ore intregi in fata calculatorului cand parintii nu sunt acasa cu efecte asupra vederii dar si a psihicului sunt de secolul trecut?
Vulnerabilitatea (daca nu esti foarte priceput oricine te poate citi si exploata doar accesand facebook) sunt din secolul trecut?
Nu ai cum sa negi ca tehnologizarea are si astfel de efecte.
Despre asta era vorba, nu negarea necesitatii tehnologiei, ca nici eu nu ma duc nici macar la baie daca nu am iphone-ull cu mine.
Deci dezbaterea despre efecte negative asupra societatii este reala. Aceste efecte exista.

Eu ziceam de sociologi sau filozofi din sec XX sau care inca sunt in viata, in caz ca ti-a scapat.

Ideea mea era ca unor oameni care beneficiaza de tehnologie din plin (de ex. isi expun opiniile pe forumuri) le put niste aspecte marginale ale tehnologiei pe care oricum au libertatea de a le evita.

Zi-mi, te rog, tehnologia asta ti-a inchis cumva barurile si cluburile unde poti agata - ma rog, socializa?
Te obliga cineva sa-ti faci cont de Facebook?
Lumea exterioara casei tale, in care te poti plimba liber a disparut cumva si n-am remarcat eu? Doar din cauza ca acum ai net?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 29 2012, 04:16 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (arhicunoscutu @ May 29 2012, 09:02 AM) *
Zi-mi, te rog, tehnologia asta ti-a inchis cumva barurile si cluburile unde poti agata - ma rog, socializa?
Te obliga cineva sa-ti faci cont de Facebook?
Lumea exterioara casei tale, in care te poti plimba liber a disparut cumva si n-am remarcat eu? Doar din cauza ca acum ai net?
E simplist, nu am argumente la asa ceva. Problemele despre care vorbeam exista, indiferent cat de vinovati sunt oamenii si cat masinile pentru ca ele exista.
Asa nici drogurile nu sunt o problema. Ce, te obliga cineva sa te droghezi?

+Quote Post
Vizitator_33.
mesaj May 29 2012, 04:26 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 29 2012, 04:16 PM) *
E simplist, nu am argumente la asa ceva. Problemele despre care vorbeam exista, indiferent cat de vinovati sunt oamenii si cat masinile pentru ca ele exista.

Cu actuala televiziune si cu calculatorul legat la atit de ofertantul net, cine mai citeste carti? Cine se mai opreste din citit si isi lasa mintea sa hoinareasca? Sa viseze? Daca vrei sa opresti calculatorul, poti dar... cati opresc calculatorul? Exista un ritm al cartilor, exista un ritm al televiziunii si altul al jocurilor pe calculator. Tehnologia ne ia ceva si ne daq altceva. Suntem mai eficienti cu tehnologie dar o fi mai bine? Pina la urma tot atita muncim fiindca vrem mai mult.

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj May 30 2012, 06:43 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 29 2012, 04:16 PM) *

Dar te rog, asta e un forum de discutii, explica-mi complexitatea problemei. Mie mi se pare ca nu ai nici un fel de argumente, de aia eviti discutia.

Oamenii s-au confruntat cu probleme inca de pe cand traiau in copaci. Orice schimbare care aduce anumite avantaj aduce si ceva dezavantaje. Totul e ca bilantul sa fie pozitiv (mai multe avantaje decat dezavantaje).

No offense, dar opiniile ca cea pe care ai expus-o intra in categoria "perfect solution fallacy" sau "Nirvana fallacy".

Si da, drogurile sunt o problema de lucru manual ca sa zic asa (cei care iau droguri si-o fac cu mana lor).

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj May 30 2012, 07:32 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (33 @ May 29 2012, 04:26 PM) *
Cu actuala televiziune si cu calculatorul legat la atit de ofertantul net, cine mai citeste carti? Cine se mai opreste din citit si isi lasa mintea sa hoinareasca? Sa viseze? Daca vrei sa opresti calculatorul, poti dar... cati opresc calculatorul? Exista un ritm al cartilor, exista un ritm al televiziunii si altul al jocurilor pe calculator. Tehnologia ne ia ceva si ne daq altceva. Suntem mai eficienti cu tehnologie dar o fi mai bine? Pina la urma tot atita muncim fiindca vrem mai mult.

Probabil si acum 1500 de ani erau unii care se intrebau unde o sa ajunga lumea asta pentru ca, vezi doamne, oamenii citesc codexuri in loc de suluri de papirus (exista un ritm al citirii unei carti si un ritm al citirii sulului care trebe desfasurat si infasurat tot timpul, plus ca nu poti sa pui semne de carte in el). Eu citesc carti in format pdf pe calculator si exista si readere pe care le poti lua cu tine oriunde, incarcate cu o biblioteca intreaga. Daca vrei sa citesti azi o poti face mai usor decat in orice alta perioada a istoriei omenirii.

Tine cont ca cititul n-a fost, per ansamblu, foarte popular de-a lungul istoriei deoarece cartile (scrise de mana) erau foarte rare si scumpe. Cititul a devenit o moda relativ recent, cand tehnologia tiparitului a evoluat suficient cat sa permita carti ieftine si accesibile oricui.

La fraza cu "tot atata muncim" mai gandeste-te. In general oamenii au un program de munca de 8 ore si dupa aia "leisure time". In 90% din istorie oamenii munceau zi lumina, singurul moment de respiro fiind slujba la biserica, hora si carciuma dupa, in zilele de duminica.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 31 2012, 08:50 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (arhicunoscutu @ May 30 2012, 06:43 AM) *
Totul e ca bilantul sa fie pozitiv (mai multe avantaje decat dezavantaje).
Mda, facea cineva pe aici o comparatie, daca stai cu o buca pe o plita incinsa si cu una pe o plita rece, in ansamblu esti ok.

Nu am ce sa explic, nici nu am abordat subiectul pe fond. Cineva a ridicat problema, altcineva a raspuns caustic ca ii e sila de astfel de idei si eu am intervenit spunand ca discutia exista de mult si este la nivel global, nu e inventia colegului de forum. Tu ce argumente imi ceri sa aduc, ca exista aceasta disputa, intre avantajele si dezavantajele tehnologizarii excesive?

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj May 31 2012, 09:37 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 31 2012, 08:50 AM) *
Mda, facea cineva pe aici o comparatie, daca stai cu o buca pe o plita incinsa si cu una pe o plita rece, in ansamblu esti ok.

Nu am ce sa explic, nici nu am abordat subiectul pe fond. Cineva a ridicat problema, altcineva a raspuns caustic ca ii e sila de astfel de idei si eu am intervenit spunand ca discutia exista de mult si este la nivel global, nu e inventia colegului de forum. Tu ce argumente imi ceri sa aduc, ca exista aceasta disputa, intre avantajele si dezavantajele tehnologizarii excesive?

De fapt era ca daca stai cu capul in congelator si picioarele pe plita per ansamblu esti OK. Se referea la statistica si n-are legatura cu ce am zis eu.
Eu vorbeam de tendinta (aparent naturala) a oamenilor de a respinge schimbarile pe motiv ca "las-o bah ca merge asa, ne-am obisnuit cu ea". O schimbare e acceptabila daca aduce o imbunatatire starii de fapt, nu daca nu aduce nici un dezavantaj. (Schimbare care nu aduce nici un dezavantaj nu exista, suntem oameni, deci imperfecti). Genul asta de opinii imi provoaca si mie sila.

Bine spunea un om intelept (care nu era nici sociolog nici filozof celebru, avea doar o doza santoasa de bun-simt): "Oamenii confunda problemele lor personale cu problemele omenirii"
In cazul nostru, niste oameni care nu se pot adapta la lumea in care traiesc se constipa si zic: "Domne, lumea asta se duce de rapa" doar pentru ca ei nu simt ca isi gasesc locul in ea.

In final, singurul argument pe care ti-l cer e pentru termenul de "tehnologizare excesiva". Care ar fi nivelul "normal" de tehnologizare si de la ce punct incolo incepe excesul?

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj May 31 2012, 05:04 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 31 2012, 08:50 AM) *

Problema este ca sintagma "tehnologizare excesiva" este un nonsens deoarece tehnologia este, prin definitie, aplicarea stiintei. Tehnologizarea a fost, este si va fi intotdeauna un aspect pozitiv al evolutiei civilizatiei umane.

Situatia in care maica-sa lui Ionel ii permite sa stea pe Facebook 10 ore pe zi, nu se numeste "tehnologizare excesiva" ci stupiditate.

.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jun 2 2012, 06:32 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Un Observator @ May 31 2012, 05:04 PM) *
Problema este ca sintagma "tehnologizare excesiva" este un nonsens deoarece tehnologia este, prin definitie, aplicarea stiintei. Tehnologizarea a fost, este si va fi intotdeauna un aspect pozitiv al evolutiei civilizatiei umane.

Situatia in care maica-sa lui Ionel ii permite sa stea pe Facebook 10 ore pe zi, nu se numeste "tehnologizare excesiva" ci stupiditate.
Ori nu ai fost copil ori nu ai fost parinte.
Tehnologizare excesiva inseamna folosire excesiva a tehnologiei, nimeni nu se gandeste sa limiteze progresul. Sau, ma rog, nu imi imaginez sa existe cineva care sa vrea sa stopeze evolutia tehnologiei.
E simplu sa pui totul in carca parintilor lui Ionel. Cand insa citesti parerea unui reputat psihiatru cum este Dr Jerald Block, care spune ca folosirea obsesiva a internetului, jocurilor electronice, emailului si sms-ului ar trebui sa fie recunoscute ca boli, atunci lucrurile se complica. Nu ai cum sa iti izolezi copilul, nu ai cum sa fii cu ochii pe el tot timpul, are prea multe oportunitati sa evadeze, are calculatorul, are consola de jocuri a lui sau a prietenului, are smartphone-ul.
Trebuie intai recunoscuta problema (lucru pe care vad ca il tot evitati) si apoi incercate solutii. Inclusiv modificate programe scolare.
Asa si automobilul e o inventie vitala dar lumea a venit cu reguli de circulatie, reguli de acordare a permiselor, educatie rutiera, etc, etc, etc.
Nu au cum sa se ocupe parintii lui Ionel de toate astea, daca esti prea tanar o sa intelegi cand vei avea primul copil.

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj Jun 4 2012, 06:50 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jun 2 2012, 06:32 AM) *
Ori nu ai fost copil ori nu ai fost parinte.
Tehnologizare excesiva inseamna folosire excesiva a tehnologiei, nimeni nu se gandeste sa limiteze progresul. Sau, ma rog, nu imi imaginez sa existe cineva care sa vrea sa stopeze evolutia tehnologiei.
E simplu sa pui totul in carca parintilor lui Ionel. Cand insa citesti parerea unui reputat psihiatru cum este Dr Jerald Block, care spune ca folosirea obsesiva a internetului, jocurilor electronice, emailului si sms-ului ar trebui sa fie recunoscute ca boli, atunci lucrurile se complica. Nu ai cum sa iti izolezi copilul, nu ai cum sa fii cu ochii pe el tot timpul, are prea multe oportunitati sa evadeze, are calculatorul, are consola de jocuri a lui sau a prietenului, are smartphone-ul.
Trebuie intai recunoscuta problema (lucru pe care vad ca il tot evitati) si apoi incercate solutii. Inclusiv modificate programe scolare.
Asa si automobilul e o inventie vitala dar lumea a venit cu reguli de circulatie, reguli de acordare a permiselor, educatie rutiera, etc, etc, etc.
Nu au cum sa se ocupe parintii lui Ionel de toate astea, daca esti prea tanar o sa intelegi cand vei avea primul copil.

"Tehnologizare excesiva inseamna folosire excesiva a tehnologiei" - halal definitie, foloseste exact termenii pe care ii defineste.

Inca o data intreb si eu ca omul: unde ar trebui progresul sa fie limitat? (tine cont ca progresul e o vorba mare, de exemplu progresul poate aduce un leac ptr. cancer - zi-le bolnavilor ca vrei sa-l limitezi)

Uite, eu zic urmatoarea chestie: progresul a fost rau cand ne-a adus automobilul (ca tot l-ai pomenit). Regulile de circulatie nu impiedica accidentele, mai exista problema traficului supraaglomerat si al poluarii. Eu zic ca tot americanul de rand sa-si miste curul obez in tramvai. Mobilitatea personala sa fie cu desavarsire interzisa, cu exceptia saretelor stil Amish. Daca ai chef sa te plimbi ranesti in grajd pana iti vine rau. Ete-al dreacu progresul asta, las' ca-i aratam noi. rolleyes.gif Hmm? Ce parere ai?

"are prea multe oportunitati sa evadeze, are calculatorul, are consola de jocuri a lui sau a prietenului, are smartphone-ul" - mda, ultima data cand am verificat ploua cu calculatoare, console si smartphone-uri si copiii le culegeau de pe strada, neputand fi impiedicati de parinti....
Toate electronicele astea copilul le poate avea daca i le cumperi TU. Asta o poti controla f. usor. Daca asta vrei pentru copilul tau, sa fie controlat. Dar nu mai bine ai incerca sa te OCUPI de el, sa-l dai la un sport, sa faci cu el alte activitati placute si constructive (de ex incerc sa-l obisnuiesc pe al meu sa asambleze kituri de avioane, automobile etc.)? Du-l in excursii pe munte, cu cortul, ia-i bicicleta in loc de smartphone si mergi cu el in drumetii, scoate-l la un muzeu in fiecare week-end...

Problema cu progresul e ca ti-a luat TIE mintile si nu mai ai TU rabdare sa faci chestiile astea si tot tu te plangi de altii. Esti ca si aia care se plang ca fast-food-ul ii ingrasa dar nu fac nici un efort sa manance mai putin.

Majoritatea parintilor ar vrea ca plozii lor sa stea smirna in casa si sa nu faca absolut nimic, sa fie un fel de obiecte decorative cu care ei sa se laude. Pai normal ca micutii isi cauta ei activitati si ce le cade pe mana prima data cu aia isi umplu timpul.

Nu in ultimul rand, daca stai si te gandesti bine asa erai si tu la varsta lor, dar atunci tentatiile erau altele. Alea ti se par acceptabile. Ce nu cunosti insa ti se pare o amenintare. Si cred ca mai degraba asta e problema.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jun 4 2012, 07:29 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (arhicunoscutu @ Jun 4 2012, 06:50 AM) *
"Tehnologizare excesiva inseamna folosire excesiva a tehnologiei" - halal definitie, foloseste exact termenii pe care ii defineste

Lasa definitiile, concentreaza-te pe subiect. Focus!

Citeaza
Inca o data intreb si eu ca omul: unde ar trebui progresul sa fie limitat?

Poti sa iti pui ce intrebari existentiale vrei. Dar de ce mi le pui mie? Sau ce anume nu ai inteles din aceasta fraza simpla din mesajul meu precedent: nimeni nu se gandeste sa limiteze progresul.

Citeaza
zi-le bolnavilor ca vrei sa-l limitezi

Aham, ne ingrijoreaza efectele colaterale ale tehnologizarii deci dorim incetarea cercetarilor in medicina...ok, porneste de la astfel de concluzii ca sa iti iasa discursul daca asta urmaresti.

Citeaza
, eu zic urmatoarea chestie: progresul a fost rau cand ne-a adus automobilul (ca tot l-ai pomenit). Regulile de circulatie nu impiedica accidentele, mai exista problema traficului supraaglomerat si al poluarii. Eu zic ca tot americanul de rand sa-si miste curul obez in tramvai. Mobilitatea personala sa fie cu desavarsire interzisa, cu exceptia saretelor stil Amish. Daca ai chef sa te plimbi ranesti in grajd pana iti vine rau. Ete-al dreacu progresul asta, las' ca-i aratam noi. rolleyes.gif Hmm? Ce parere ai?

Automobilul este exemplul concludent. A evoluat enorm tehnologic. In acelasi timp au fost impuse norme care sa diminueze efectele colaterale, de exemplu accidentele. Sisteme de siguranta obligatorii, sisteme de franare si norme de constructie, de exemplu o anumita cantitate de plastic in partea frontala ca sa dea mai multe sanse pietonului lovit accidental. Asa ca nimeni nu s-a gandit sa stopeze progresul in constructia de masini.

Citeaza
Toate electronicele astea copilul le poate avea daca i le cumperi TU. Asta o poti controla f. usor. Daca asta vrei pentru copilul tau, sa fie controlat. Dar nu mai bine ai incerca sa te OCUPI de el, sa-l dai la un sport, sa faci cu el alte activitati placute si constructive (de ex incerc sa-l obisnuiesc pe al meu sa asambleze kituri de avioane, automobile etc.)? Du-l in excursii pe munte, cu cortul, ia-i bicicleta in loc de smartphone si mergi cu el in drumetii, scoate-l la un muzeu in fiecare week-end...

Da, deci nu ai copii inca. Poate ca esti foarte tanar. Te mai astept sa vad cat timp vei avea sa fii cu ochii pe copil cand esti la munca cele 8 ore sau chiar cand e in vizita la alti prieteni si ploua afara. Iar daca mai esti plecat si frecvent prin strainatate ca asta iti e meseria...cam nasoale perspective.

Citeaza
Problema cu progresul e ca ti-a luat TIE mintile si nu mai ai TU rabdare sa faci chestiile astea si tot tu te plangi de altii.

Devii un adevarat campion al concluziilor gresite. Chiar te-as invita la mine odata sa ramai fara grai.

Citeaza
Esti ca si aia care se plang ca fast-food-ul ii ingrasa dar nu fac nici un efort sa manance mai putin.

Fast food-ul chiar ingrasa si e nesanatos. Desi nu am inteles clar cum vezi tu problema, ca se consuma fast food sau ca se mananca mult?

Citeaza
Ce nu cunosti insa ti se pare o amenintare. Si cred ca mai degraba asta e problema.
Aici chiar am ras. Chiar si colegul meu de camera impreuna cu care plec peste cateva minute sperand ca azi vom definitiva contractul de ...tehnologizare pentru care suntem aici.

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj Jun 4 2012, 09:35 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jun 4 2012, 07:29 AM) *
Lasa definitiile, concentreaza-te pe subiect. Focus!

Pai inca incerc sa imi dau seama ce inseamna ptr tine tehnologizare excesiva. Problema e ca nici tu nu ti-ai dat seama inca. Nemultumirea ta e, probabil, inca in subconstient.

Citeaza
Poti sa iti pui ce intrebari existentiale vrei. Dar de ce mi le pui mie? Sau ce anume nu ai inteles din aceasta fraza simpla din mesajul meu precedent: nimeni nu se gandeste sa limiteze progresul.

Vezi mai sus. Tot ce am cerut eu a fost sa argumentezi o opinie pe care TU ai formulat-o. Daca admiti aici pe fata ca ai scornit-o ca sa te afli in treaba nu mai am nici o pretentie.

Citeaza
Aham, ne ingrijoreaza efectele colaterale ale tehnologizarii deci dorim incetarea cercetarilor in medicina...ok, porneste de la astfel de concluzii ca sa iti iasa discursul daca asta urmaresti.

Fii mai precis in ce priveste "excesivul" ca sa stiu la ce sa ma refer.

Citeaza
Automobilul este exemplul concludent. A evoluat enorm tehnologic. In acelasi timp au fost impuse norme care sa diminueze efectele colaterale, de exemplu accidentele. Sisteme de siguranta obligatorii, sisteme de franare si norme de constructie, de exemplu o anumita cantitate de plastic in partea frontala ca sa dea mai multe sanse pietonului lovit accidental. Asa ca nimeni nu s-a gandit sa stopeze progresul in constructia de masini.

O fi concludent dar nu in sensul in care te gandesti tu. De exemplu pentru mine e un semn de tehnologie excesiva. Sa folosesti automobile personale in loc de biciclete si transport in comun mi se pare excesiv (si am argumente). Le vreau interzise. Sper ca am sustinerea oamenilor ingrijorati de tehnologie ca tine...

Citeaza
Da, deci nu ai copii inca. Poate ca esti foarte tanar. Te mai astept sa vad cat timp vei avea sa fii cu ochii pe copil cand esti la munca cele 8 ore sau chiar cand e in vizita la alti prieteni si ploua afara. Iar daca mai esti plecat si frecvent prin strainatate ca asta iti e meseria...cam nasoale perspective.

Asta e pe principiul "barbatii e porci, femeile e curve si cine nu e de acord cu asta nu e casatorit". Faptul ca tie nu ti-a prea reusit viata de familie e problema TA personala, nu incerca sa faci din ea o problema a omenirii.
Inteleg ca nu toti oamenii o dau in bara din cauza propriilor optiuni, stiu ca n-a fost alegerea ta sa fii atat de mult timp plecat si ca poate asa s-au aranjat lucrurile de la sine.
Poate oi fi eu norocos sa stau la 10 minute de jobul meu si la 20 de scoala juniorului (locuiesc intr-un oras mic) nu incerc sa imi fac un merit din asta, dar problema ramane: nu tehnologia e cauza problemelor pe care le ai tu cu copiii tai.

Citeaza
Devii un adevarat campion al concluziilor gresite. Chiar te-as invita la mine odata sa ramai fara grai.

Cred ca sunt cu mult in urma ta la capitolul asta...

Citeaza
Fast food-ul chiar ingrasa si e nesanatos. Desi nu am inteles clar cum vezi tu problema, ca se consuma fast food sau ca se mananca mult?

Problema e ca unii oameni vor fast-food-urile interzise sau suprataxate pe motiv ca ei n-au invatat sa-si suprime niste porniri ancestrale.

Citeaza
Aici chiar am ras. Chiar si colegul meu de camera impreuna cu care plec peste cateva minute sperand ca azi vom definitiva contractul de ...tehnologizare pentru care suntem aici.

Ah, deci tu semnezi contracte de "tehnologizare"...asa in general? Chiar nu realizezi cine e personajul hilar dintre noi doi?

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Jun 7 2012, 01:16 PM
Mesaj #22

Membru veteran

,,Votati-ma pe mine ca sa o duc si eu mai bine''...

Indiferend de culoarea politica ,in spatele discursurilor si promisiunilor oamenilor politici se afla dorinta acestora de a o duce ei si ai lor mai bine...Incercati sa priviti declaratiile de avere ale acestora si veti ramane stupefiati si umiliti....In intreaga lume si mult mai evident in tarile cu o populatie majoritar saraca (inclusiv Romania ) lideri politici au oprimat si au controlat in multe feluri....
Faptul de a avea hrana,o locuinta si imbracaminte sunt lucruri esentiale.Lipsa sau faptul de a nu avea acces la ele lovesc in demnitatea individului...Istoria umana a demonstrat clar esecul guvernarii umane.Asa cum spunea un intelept :,, Un om stapaneste peste alt om ca sa-l faca nenorocit "....
Nu este destul de evident acest lucru ?!Ai puterea sa fii diferit si sa cauti ceva mult mai bun pentru tine si familia ta ?Exista oare alternativa la guvernarea umana ?...Nu te grabi sa fii critic sau sa spui nu...Cauta ,altfel vei fi unul dintre cei care '' ma voteaza pe mine ca sa o duc eu foarte bine..."

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Jun 7 2012, 01:17 PM

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jun 11 2012, 07:53 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (arhicunoscutu @ Jun 4 2012, 09:35 AM) *
Ah, deci tu semnezi contracte de "tehnologizare"...asa in general? Chiar nu realizezi cine e personajul hilar dintre noi doi?
Contractul a fost semnat, vom avea tehnologie de ultima generatie la firma(doar nu te asteptai sa iti dau detalii). In rest am fost pe drum si da, cum ma asteptam discutia a luat intre timp o cale 99 la suta personala si 100 la suta damboviteana.
Am spus ca exista o dezbatere in lume intre nevoia de tehnologizare si efectele negative colaterale. Daca tu imi ceri sa demonstrez asta inseamna ca scrii doar ca iti place sa te citesti, ca ce scriu eu sigur nu ai citit. Paaaaaa!

+Quote Post
Vizitator_arhicunoscutu.
mesaj Jun 18 2012, 08:50 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jun 11 2012, 07:53 PM) *
Contractul a fost semnat, vom avea tehnologie de ultima generatie la firma(doar nu te asteptai sa iti dau detalii).

Nu-mi da, nu cumva sa imi faca rau atata cunoastere si tehnologie biggrin.gif

Citeaza
In rest am fost pe drum si da, cum ma asteptam discutia a luat intre timp o cale 99 la suta personala si 100 la suta damboviteana.

Calea personala ai inceput-o tu atunci cand ai inceput sa faci prezumtii referitoare la situatia mea familiala. Despre calea damboviteana... nu prea o cunosc, nu-s "dup-acolo".

Citeaza
Am spus ca exista o dezbatere in lume intre nevoia de tehnologizare si efectele negative colaterale.

Adica niste oameni decid ce le place si ce nu si cauta sa interzica a doua categorie.

Citeaza
Daca tu imi ceri sa demonstrez asta inseamna ca scrii doar ca iti place sa te citesti, ca ce scriu eu sigur nu ai citit. Paaaaaa!

Pesemne ca tu nu citesti ce scriu eu, n-am cerut nici o demonstratie, doar o mica argumentatie asa, de dragul discutiei civilizate (impunerea gusturilor proprii si altor persoane numai civilizat nu e). Saluuut!

+Quote Post
zodiak
mesaj Jun 21 2012, 08:02 AM
Mesaj #25

Membru veteran

Postari: 155
Inscris: 12-December 11
Utilizatorul numarul: 30 549

Citeaza (necunoscutu @ May 24 2012, 03:25 PM) *

Si eu sunt un robot si-mi pare rau, ce pot face decat sa incerc ...

Ai mare dreptate, ne-au promis bunastare si prosperitate, in schimb ne-au dat sclavie.
Singura cale pare a te izola in niste comunitati rurale montane /submontane si sa-ti realizezi independenta vietii (energetica, alimentara, materiala in general).

... sau sa migram mereu in tarile sociale cum e regiunea Scandinaviei si unele tari pe cale de disparitie ce isi reincarca astazi bateriile gen Scotia.

--------------------
Star Wars _ Star Trek _ Alien _ Star Gate SG1

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Jul 9 2012, 10:27 AM
Mesaj #26

Membru veteran

UNICEF: Peste un sfert dintre copiii din Romania traiesc sub pragul saraciei

Are importanta oare aceasta realitate cruda ?!Maine copilul dv. poate fi in aceasta situatie.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Jul 11 2012, 08:44 AM
Mesaj #27

Membru veteran

Circ .Fara paine

Este bine cunoscut ce faceau conducatorii Imperiului roman cu locuitorii Romei.Pentru a le tine ocupati ofereau circ si paine...Numeroase spectacole cu gladiatori erau organizate pentru desfatarea celor dornici de violenta.S-au schimbat lucrurile astazi ?Priviti ce se intampla in Romania si in lume...
Da ,avem circ...Pe cand si paine ?!....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 5 2012, 08:24 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Jul 11 2012, 08:44 AM) *
Circ .Fara paine

Este bine cunoscut ce faceau conducatorii Imperiului roman cu locuitorii Romei.Pentru a le tine ocupati ofereau circ si paine...Numeroase spectacole cu gladiatori erau organizate pentru desfatarea celor dornici de violenta.S-au schimbat lucrurile astazi ?Priviti ce se intampla in Romania si in lume...
Da ,avem circ...Pe cand si paine ?!....

e cinic si e amar, dar adesea circul inseamna fix asta: lipsa painii celorlalti. cand ceri cuiva sa renunte la jumatate din painea sa ca sa dea celui sarac, ii ceri sa renunte si la superioritatea lui; renuntarea asta e mult mai dificila decat prima.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 5 2012, 08:46 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Jul 9 2012, 10:27 AM) *
UNICEF: Peste un sfert dintre copiii din Romania traiesc sub pragul saraciei
Are importanta oare aceasta realitate cruda ?!Maine copilul dv. poate fi in aceasta situatie.

Asta e o problema mult mai vasta si nu se poate rezolva cu apeluri patetice pe un forum: cam jumatate din populatia Romaniei nu contribuie in nici un fel la functionarea si dezvoltarea societatii.

Asta nu e vina lor, dar nici nu se poate rezolva de azi pe maine, nu exista masuri-minune pe care sa le poata lua vreun politician. E nevoie de urbanizarea satelor (canalizare, apa curenta, energie electrica si drumuri asfaltate) pentru ca situatia sa se schimbe, sa apara obiective industriale in orice sat, asa cum se intampla in Germania sau in Anglia, iar locurile de munca oferite de aceste obiective industriale sa scoata astfel oamenii din saracie.

Dar asta va dura 30-40 de ani, cel putin.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Aug 31 2012, 11:04 AM
Mesaj #30

Membru veteran

DEZASTRU....

Calatorind prin Romania poti spune pe buna dreptate :dezastru....Culturi facute praf de seceta ,fabrici care arata ca dupa razboi ,gari insalubre....Da ,acesta este rezultatul globalizarii si ,,bunei '' guvernari umane ....Bogăţia la nivel mondial nu a fost niciodată distribuită în mod echitabil. Însă globalizarea economiei a adâncit prăpastia dintre bogaţi şi săraci,lucru evident si in tara noastra...,,Inchideti tot ...Cumparati de la noi (daca aveti cu ce )''...
Interesant este ca desi atat noi cat si altii asistam la o degradare continua economica ,morala si sociala
,,desteptii'' lumii actuale nu gasesc solutii insa nici nu recunosc ca sunt depasiti.Zilnic asa zisi intelectuali isi etaleaza ''inteligenta'' ...Da ,omul nu are capacitatea de a guverna. Guvernarea lui este DEZASTRU.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd January 2020 - 06:34 PM