IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eu cum imi vand garsoniera?
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 19 2008, 05:22 PM
Mesaj #61

Guests

Repet intrebarea:

- de ce ar trebui sa fie o masina mai ieftina decat o garsoniera?

Pana acum nu am primit decat 2 raspunsuri, unul mai retardat ca altul. Vreau argumente. Pentru informarea voastra NU am masina, nu am nici macar carnet, am in schimb un apartament cu 2 camere cumparat, ati ghicit, cand costa cat o masina. La vremea aia nu mi s-a parut nimic in neregula cu chestia asta, dovada ca l-am si cumparat.

Mi se pare insa in neregula sa creezi comparatii false si apoi sa justifici niste tampenii. Ce-ar fi de exemplu sa zicem:

- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat un Maseratti (=200.000 E)?
- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat un avion (=100.000.000 E)?
- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat o nava spatiala (=1.000.000.000 E) ?

Deci cum sa spun, comparatii de oligofreni putem face cu totii. Eu intreb insa, de ce oare 4 (patru) pereti de caramida ridicati acum 30 de ani cu materiale proaste, la standarde de confort proaste, intr-un oras jegos, la marginea Europei civilizate, ar trebui sa coste cat un Audi de lux? De ce n-ar costa cat un Logan sau, si mai rau, cat un Tata? Care ar fi problema? Sau ce, Loganul nu e "masina"?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Dr jekyll will not hide.
mesaj Sep 19 2008, 05:33 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (eu @ Sep 19 2008, 05:05 PM) *
http://www.tridel.com/accolade/p1/accolade_p1_floorplans.pdf

Cam asa arata o oferta imobiliara in Toronto.
Notati ca preturile sunt in CAD( se imparte cu 1.56).
Condo nou... cu piscina la Penthouse, sala de distractii etc, etc.
Parcul la 20m, si cand ma refer la parc nu vorbesc de un palc de verdeata la 10 km distanta.
Este la 8 minute de CN Tower. Apoi raportati la venituri medii, celtuieli etc. etc si vedeti cam unde suntem noi.
Baieti, reveniti-va. Preturile din Bucu sunt prea mari si pentru un milionar.
Suntem o natie atat de usor de manipulat. De aia specula, spaga, coruptia functioneaza atat de bine. Terenul fertil. Eu inca nu pot sa inteleg cum poate sa coste o dacie solenta, mana a doua , din 2003 ... 4500Euro.
Jaf la drumu mare.
Explicatia e simpla : Cererea dicteaza Oferta. Dar unde-i autocontrolul?

bre nene, m am uitat si eu pe pdf ul ala...

si e o mare teapa. daca aduni dimensiunile la apartamentul ala de acolo nu iesi de loc la 600 ft si ceva cum zic ei smile.gif

ca sa nu ma izic ca accesul la piscina sau la mai stiu eu ce au ei acolo se plateste. plus ca o piscina la 34 de etaje... ce faci, stai la coada? astea sunt sa ia locul la oameni ca tine
daca ma uit bine in baia aia, care nici nu are dimensiuni trecute, e cam cat un "rahat" din asta comunist, de care radeti voi. cada, buda, chiuveta si locul sa inchizi usa. lol.

vorbesc de primul tip, ca nu am mai avut chef sa ma uit la altele.

dar ma rog, gradina vecinului e mereu mai verde.

Dr jekyll will not hide

+Quote Post
mesaj Sep 19 2008, 05:49 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 19 2008, 05:22 PM) *
Repet intrebarea:

- de ce ar trebui sa fie o masina mai ieftina decat o garsoniera?

Pana acum nu am primit decat 2 raspunsuri, unul mai retardat ca altul. Vreau argumente. Pentru informarea voastra NU am masina, nu am nici macar carnet, am in schimb un apartament cu 2 camere cumparat, ati ghicit, cand costa cat o masina. La vremea aia nu mi s-a parut nimic in neregula cu chestia asta, dovada ca l-am si cumparat.

Mi se pare insa in neregula sa creezi comparatii false si apoi sa justifici niste tampenii. Ce-ar fi de exemplu sa zicem:

- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat un Maseratti (=200.000 E)?
- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat un avion (=100.000.000 E)?
- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat o nava spatiala (=1.000.000.000 E) ?

Deci cum sa spun, comparatii de oligofreni putem face cu totii. Eu intreb insa, de ce oare 4 (patru) pereti de caramida ridicati acum 30 de ani cu materiale proaste, la standarde de confort proaste, intr-un oras jegos, la marginea Europei civilizate, ar trebui sa coste cat un Audi de lux? De ce n-ar costa cat un Logan sau, si mai rau, cat un Tata? Care ar fi problema? Sau ce, Loganul nu e "masina"?

gata, cu tine dau ultimul raspuns. azi. smile.gif

pentru ca tu esti manelist si vrei masina scumpa. mai scumpa decat o casa, de aia. si sa te oftici tu. na.

si acum, ca sa o dau si pe gluma, am sa ti raspund:
pentru ca oferta de masini este exagerata. adiaca poti sa ti iei 100 de mii de masini maine daca vrei. exista si cerere ce i drept.
la case nu i asa. cererea e mult prea mare pentru ce exista pe piata. pentru ca indiferent de pret, exista oameni dispusi sa plateasca pretul (indiferent cat e de ridicat) mai multi decat case/apartamente disponibile.

atata vreme cat raportul cerere / oferta va fi apropiat de ce e acum, preturile nu sunt deloc exagerate. exagerat i se pare celui care nu are bani, nu e competitiv pe piata la nivelul asta. dar pentru fiecare apartament exista oameni care incearca sa cumpere. ce se inampla in vara asta e exact ce a fost anul trecut. doar ca din motive care mie imi scapa e mult mai mediatizat. nu e nici o ieftinire. vara tranzactiile scad. lumea e in concedii, bla bla. acum incepe scoala => cresc chiriile => lumea incepe iar sa gandeasca "mai bine cumpar casa, decat sa platesc aceeasi bani pe chirie" => creste cererea =>ce crezi ca se intampla cu preturile? hai, ca pana si tu poti sa ti dai seama...

inca o chestie. mentalitatea la romani nu se compara cu ce e in vest. in vest poti sa faci contract de chirie pe 10 ani sau chiar mai mult. la noi nu o sa existe asa ceva pana nu or sa existe marii proprietari. adica aia care au blocuri intregi si le inchiriaza. la noi romanul e obsnuit sa stea in casa lui. la noi chiriasii fac numai probleme (ma rog, in procent imens, dar nu toti).

asa ca ai inteles? casele sunt produse relativ rare acum pe piata. cererea este imensa, deci pretul este real.
mereu a fost real. vanzatorii/agentiile pot sa creasca (umfle) pretul cat vor. atata vreme cat se vand, pretul e real. daca nu s ar vinde, stai tu linistit ca ar avea ei grija sa scada. de un an tot aud "criza imobiliara" in sus si in jos. unde e ? de un an daca era criza vedeai preturile in jos ca la americani. acum deja e rasuflata treaba. nu prea mai cred decat manelistii smile.gif

Dr jekyll will not hide

+Quote Post
Vizitator_Liviu.
mesaj Sep 19 2008, 06:15 PM
Mesaj #64

Guests

Cu salariu mediu pe tara sa-ti iei apart intr-un oras mediu din tara, nu in bucuresti. Intelegi ce vreau sa spun?
Nici acum 5 ani cand era 10-15 mii apart nu iti luai cu salariu mediu. Intelegi ce vreau sa spun?
De ce crezi ca pana in 2005-2006 nimeni nu construia apartamente? Pentru ca preturile erau prea mici.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Sep 19 2008, 07:54 PM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (Dr jekyll will not hide @ Sep 19 2008, 05:49 PM) *
asa ca ai inteles? casele sunt produse relativ rare acum pe piata. cererea este imensa, deci pretul este real.
mereu a fost real. vanzatorii/agentiile pot sa creasca (umfle) pretul cat vor. atata vreme cat se vand, pretul e real. daca nu s ar vinde, stai tu linistit ca ar avea ei grija sa scada. de un an tot aud "criza imobiliara" in sus si in jos. unde e ? de un an daca era criza vedeai preturile in jos ca la americani. acum deja e rasuflata treaba. nu prea mai cred decat manelistii smile.gif

Dr jekyll will not hide

1. de fapt nu e nimic rasuflat si vanzatorii nu pot sa creasca preturile cat vor.
asa cum a fost caritas si fni.. asa a fost si cresterea preturilor la imobiliare. au profitat la maxim speculantii care nu sunt altceva decat niste paraziti ai societatii si au pierdut fraierii care au cumparat pentru ca sunt inculti si prefera telecomanda vs o carte de economie.
2. la noi piata nu este transparenta, nu este reglementata, nu stie nimeni care este pretul real, pretul la care se vand luna asta sau luna trecuta.. toate analizele care apar in presa sunt platite de 'analisti imobiliari' cu 4 clase care spera sa dea si ei tunul vietii, sa munceasca 3 ani si sa o frece urmatorii 50.
3. piata chiriilor nu este nici ea legiferata corect. exista in ro proprietar care vrea sa semneze pe 10 ani? la pret fix sau la inflatie? nu e nici unul!
4. esti un gainar amarat care a stat ultimii ani cu pixul pe ziare si telefonul in mana sa stranga comisioane? paraziti... fara voi si bancheri care nu si-o vad de burta n-ar fi fost nici la americani criza asta economica.
5. pentru amaratul care vinde garsoniera: pretul corect este intre venitul mediu pentru 2 pana la 4 ani. atat ar trebui dea cineva pe o locuinta in care sa stea singur. probabil 4 ani ca e in buricul targului. venitul mediu real pentru bucuresti este azi in jur de 700 euro, cu toate economiile albe, negre sau gri. asta inseamna pana in 35k. dar tu nu vinzi o locuinta (nu are nici macar 1 dormitor!), vinzi o cutie de betoane. eu n-as da pe ea mai mult de 20k... dar sunt multi prosti, dupa cum spuneam mai sus. poate scoti macar 50k. succes!

+Quote Post
Vizitator_golda.
mesaj Sep 19 2008, 08:09 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Dr jekyll will not hide @ Sep 19 2008, 05:49 PM) *
gata, cu tine dau ultimul raspuns. azi. smile.gif

pentru ca tu esti manelist si vrei masina scumpa. mai scumpa decat o casa, de aia. si sa te oftici tu. na.

si acum, ca sa o dau si pe gluma, am sa ti raspund:
pentru ca oferta de masini este exagerata. adiaca poti sa ti iei 100 de mii de masini maine daca vrei. exista si cerere ce i drept.
la case nu i asa. cererea e mult prea mare pentru ce exista pe piata. pentru ca indiferent de pret, exista oameni dispusi sa plateasca pretul (indiferent cat e de ridicat) mai multi decat case/apartamente disponibile.

atata vreme cat raportul cerere / oferta va fi apropiat de ce e acum, preturile nu sunt deloc exagerate. exagerat i se pare celui care nu are bani, nu e competitiv pe piata la nivelul asta. dar pentru fiecare apartament exista oameni care incearca sa cumpere. ce se inampla in vara asta e exact ce a fost anul trecut. doar ca din motive care mie imi scapa e mult mai mediatizat. nu e nici o ieftinire. vara tranzactiile scad. lumea e in concedii, bla bla. acum incepe scoala => cresc chiriile => lumea incepe iar sa gandeasca "mai bine cumpar casa, decat sa platesc aceeasi bani pe chirie" => creste cererea =>ce crezi ca se intampla cu preturile? hai, ca pana si tu poti sa ti dai seama...

inca o chestie. mentalitatea la romani nu se compara cu ce e in vest. in vest poti sa faci contract de chirie pe 10 ani sau chiar mai mult. la noi nu o sa existe asa ceva pana nu or sa existe marii proprietari. adica aia care au blocuri intregi si le inchiriaza. la noi romanul e obsnuit sa stea in casa lui. la noi chiriasii fac numai probleme (ma rog, in procent imens, dar nu toti).

Dr jekyll will not hide

degeaba faci tu manelist omu'. e adevart ca o garsoniera nu poate costa cat o masina..dar poate costa cat doua(40k).Cei ce stau cu chirie in vest nu stau pentru ca nu isi permit o casa : stau pentru ca le este mai comod si contractele de inchiriere ii avantajeaza mai mult decat un constract de vanzare cumparare(unde ar avea ei responsabilitata-si ce responsabilitate! daca l-i s-a spart o teava si l-au inundat pe vecinu de jos); iar daca ar dori sa cumpere o casa atunci crede-ma ca in 5 ani de zile o pot face cu bani pusi deoparte plus un mic credit de la banca. Nu este in nici-un caz situatia de la noi cand trebuie(a) sa platesti 30 de ani(la un salariu mediu de acum) pentru un credit de 70000 ca la pensie sa te trezesti ca te-ai pricopsit cu 40 mp si ca pe asta ai muncit toata viata ta. Asa ca sa nu vb tu ca nu se duc preturile in jos cand atatea agentii dau faliment pentru ca nu au ce ivinde la preturile existente anterior, si cel ce a initiat postul asta se chinuie sa isi vanda casa si la fel ca el multi altii(fara vina dealtfel pentru ca, sa fim seriosi, cand vrem sa vindem ceva toti ne orientam dupa ..pretul pietei..nu??). Insa una este sa speculezi si alta este sa recunosti totusi o valuare reala a unui bun care reprezinta o necesitate si nu este in nici-un caz un produs de lux.

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Sep 19 2008, 08:27 PM
Mesaj #67

Guests

De ce va luati nene de omul asta care are curaj sa spuna ce-l doare pe el la ora asta? Plimbati ursu' cu frustrarile voastre, piata libera e piata libera cu cerere si oferta. Ati vrut capitalism il aveti, cu bune si cu rele.
Asta este, de ce nu va luati si de omu' care zicea ca avindut garsoniera zilele astea in Baba Novac?

+Quote Post
Vizitator_alabalaportocala.
mesaj Sep 19 2008, 08:45 PM
Mesaj #68

Guests

pentru jekill care nu se ascunde: du'te si impusca'te ca esti prost ca noaptea.
n'am crezut ca pot vedea atata prostie ... sau asemenea incercari de manipulare in masa.

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Sep 19 2008, 08:53 PM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (alabalaportocala @ Sep 19 2008, 08:45 PM) *
n'am crezut ca pot vedea atata prostie ... sau asemenea incercari de manipulare in masa.

Mi-e cam jena pentru tine dar trebuie sa stii ca jekill are dreptate, cu mentalitatea de tarani care vor sa cumpere doar cu chimirul plin n-o sa ajungeti departe,afla ca in occident peste 85% din populatie are credite pentru casa pe minimum 20-25 de ani.
That's life, nu-ti place nu te bagi, simplu, stai cu chirie si ii imbogatesti pe altii.

+Quote Post
mesaj Sep 19 2008, 08:56 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (pehash @ Sep 19 2008, 07:54 PM) *
4. esti un gainar amarat care a stat ultimii ani cu pixul pe ziare si telefonul in mana sa stranga comisioane? paraziti... fara voi si bancheri care nu si-o vad de burta n-ar fi fost nici la americani criza asta economica.

daca sunt gainar sau nu depinde de cine citeste ce scriu.
da, am stat cu pixul si cu ziarul in mana, dar nu dupa comisioane.
mi am cumparat apartament anul trecut si stiu ce piaza rea sunt agentiile. stiu cum dau numai anunturi mincinoase si cum is bat joc de timpul tau.
am facut pe dracul in 4 "sa i sar din schema". daca ar fi dupa mine, agentiile sub forma in care sunt acum, ar fi in ilegalitate.

Oricum e o discutie fara concluzii. Fiecare are banii lui, cu care face ce vrea si cumpara/vinde ce vrea. Nu baga nimeni mana in buzunar nimanui, toata lumea are aceleasi alegeri, bune sau rele cum sunt ele.
Concluzia mea a fost ca a meritat sa mi iau apartament, si inca sunt convins ca merita, chiar daca acum costa mai mult decat anul trecut.
In mintea mea un apartament care ma multumeste (locatie, vecini, amenajare) merita mult mai mult decat orice masina nenorocita, oricat de luxoasa ar fi ea. Se pare ca altii cred altfel, e dreptul lor. Pana la urma trebuie sa traiasca si producatorii aia din ceva. Eu ma simt mai bine cand ajung seara acasa la mine decat sa conduc o mother fucker car. Imi plac si mie masinile, mi as lua si eu ceva, dar sunt bunuri mult prea perisabile ca sa merita asa investitii mari. Asta este parerea mea, repet.
Eram convins ca am gandit corect, inca sunt, asa ca am incercat sa mi explic pe cat posibil parerea. Nu are rost, unii nu merita nici o explicatie, altii au explicatii mai bune. Fiecare cu ale lor.
Idee e ca de fapt nu prea ma intereseaza.
Din tot ce am scris aici regret doar ca am facut omul "manelist". Nu l cunosc, asa ca nu se cuvenea. Pentru asta imi cer scuze.
In rest, sa fiti sanatosi si sa luati decizia care va convine voua.

Imi pare rau pentru cine a deschis threadul, caci nu pare sa fi existat nici o idee la problema lui. Indiferent cu cat vrea sa vanda, problema e una reala. Pe piata asta turbata nici nu prea poti sa ti dai seama care e pretul echitabil pentru produsul x la data y. Ca lumea vrea sa dea 20 mii euro sau 100 mii nu conteaza.

Cum aflii pretul real? Eu am dat 4 mil (aprox) la o firma de evaluare. A trebuit la dosarul de credit. Aia nu te mint, nu au nici un interes pe piata. Treaba lor e sa evalueze. Mai bine dai 150 de euro si aflii cum stai decat sa scazi prea mult la pret, sau sa stai prea mult timp sa vinzi cu un pret putin prea mare.

Iti urez succes, de fapt tuturor. Sa cumparati cu cat vreti voi smile.gif

Dr jekyll will not hide

+Quote Post
mesaj Sep 19 2008, 08:59 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (alabalaportocala @ Sep 19 2008, 08:45 PM) *

E, asta e, un alt fan, o noua speranta spre mai bine.
Creste inima in mine cand vad atata fericire si descarcare de bunavointa. Ma indoiesc sincer ca o sa fac fata in ritmul asta, ar trebui sa o lasati mai usor.

Atata bucurie cred ca doar mama ta mai simte.

PS. Sper ca nu esti "fertil"...

+Quote Post
Vizitator_to eu.
mesaj Sep 19 2008, 09:00 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Dr jekyll will not hide @ Sep 19 2008, 05:33 PM) *
bre nene, m am uitat si eu pe pdf ul ala...

si e o mare teapa. daca aduni dimensiunile la apartamentul ala de acolo nu iesi de loc la 600 ft si ceva cum zic ei smile.gif

ca sa nu ma izic ca accesul la piscina sau la mai stiu eu ce au ei acolo se plateste. plus ca o piscina la 34 de etaje... ce faci, stai la coada? astea sunt sa ia locul la oameni ca tine
daca ma uit bine in baia aia, care nici nu are dimensiuni trecute, e cam cat un "rahat" din asta comunist, de care radeti voi. cada, buda, chiuveta si locul sa inchizi usa. lol.

vorbesc de primul tip, ca nu am mai avut chef sa ma uit la altele.

dar ma rog, gradina vecinului e mereu mai verde.

Dr jekyll will not hide

"Bre", daca faci un calcul scurt iesi undeva intre 46 si 50 metri patrati (ia un ACad si calculeaza). La piscina nu navalesc toti odata. De cele mai multe ori e goala. Lumea nu petrece prin casa, sau prin bloc. Mai sunt atatea de facut. Ce-am vrut io sa punctez este ca pe una de asta platesti in jur de 200000CAD... ceea ce inseamna cam 135000 Euro. Tu vrei sa spui ca pretul unei chilii din mijlocul bucurestiului de la 1900 toamna are dreptu sa fie 59% din pretul unui one bedroom (echivalentul unui apartament cu 2 camere mai mic) din inima civilizatiei? Vreau sa spun ca preturile sunt nejustificate. Ce e mai grav insa, si de asta se lovesc toti tinerii in zilele noastre este acea rigiditate a sistemului bancar. OK ... incurajezi o crestere a preturilor pentru a stopa nebunia ... dar lasa portite pentru acele clase sociale care iti ruleaza banii si platesc taxe. La noi e anapoda. Se chinuie astia de 20 de ani sa faca roata asta sa se invarta ... dar au uitat de spite.

+Quote Post
Vizitator_robin_hood.
mesaj Sep 19 2008, 09:08 PM
Mesaj #73

Guests

pana in momentul in care pretul final nu ajunge la 900-1000 euro/mp pe apartamente noi si maxim 800 pe cele vechi, eu unul n-am de gand sa cumpar nimic
n-am de gand sa platesc zeci de ani credite la banca ca sa asigur dezvoltatorului profit de 50-80% sau sa imbogatesc un pensionar care a primit apartamentul gratis de la ceausescu

+Quote Post
mesaj Sep 19 2008, 09:10 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (Radu @ Sep 19 2008, 08:53 PM) *
afla ca in occident peste 85% din populatie are credite pentru casa pe minimum 20-25 de ani.
That's life, nu-ti place nu te bagi, simplu, stai cu chirie si ii imbogatesti pe altii.

Afla tu ca tocmai din cauza supraindatorarii si a creditelor s-a ajuns la criza actuala. (asta ca sa nu mai spun ca in occident 85% sta in chirie ...)
Iar referitor la cealalta afirmatie ... tu crezi ca nu imbogatesti pe altii daca iei un credit pe 20-50 ani ???
Pai iti spui eu, ii imbogatesti mult mai mult decat daca ai sta in chirie ... ia vezi la un credit actual de 100k cat dai in total inapoi dupa 30 ani ... iti spui eu, vreo 300k lejer, si asta fara sa pui alte costuri aferente dar obligatorii.
Si asta doar pentru confortul "psihologic" de a avea propriul tau cotet infect.
Ia du'te cu jekill impreuna si plimbati'va in noapte ...

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Sep 19 2008, 09:16 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (alabalaportocala @ Sep 19 2008, 09:10 PM) *
asta ca sa nu mai spun ca in occident 85% sta in chirie ...

de unde stii? stai in occident? eu da, tu nu, asta-i diferenta
noapte buna alabalaportocalaba trista

+Quote Post
Vizitator_Musafir_Musafir.
mesaj Sep 19 2008, 09:24 PM
Mesaj #76

Guests

romanul n'are cultura creditului. domnul care nu se ascunde spune ca majoritatea populatiei din vest are credite pentru casa, care sunt finantate pe 25-30 de ani - perfect adevarat, dar ceea ce nu spune e ca rata la un credit d'asta e minuscula raportat la salariul mediu de acolo, si ca majoritatea celor indatorati pot sa plateasca creditul in 5-10 ani daca strang cureaua ceva mai mult la alte cheltuieli - ceea ce nu se intampla in Romania unde daca-ti iei un credit d'asta termini cu vacantele pe vreo 20 de ani;

romanul obisnuit nu are cultura chiriei. asta e si din vina legilor proaste. daca oamenii ar sta cu chirie, si ar fi protejati de cresteri abuzive ale chiriei, si propietarii ar fi obligati sa faca ceva de banii aia, in sensul repararii si intretinerii proprietatii, multe lucruri s'ar rezolva. ai putea sa ai o familie si sa stai in chirie fara frica de a fi dat afara din casa a doua zi, ca e proprietate si asa vrea muschiu' patronului daca nu platesti mai mult. s-ar rezolva problema traficului pentru ca fiecare ar putea sa se mute langa serviciu si sa nu bata toata lumea orasul de la un cap la altul in fiecare zi. chiria normala trebuie sa fie cam cu 10% mai mica decat rata la dobanda intr-o economie normala - de ce ? pentru daca platesti rata, ramai cu casa, la chirie nu. nu este normal ca rata sa fie mai mica decat chiria, asa cum viseaza unii : imi cumpar apartament si il plateste fraierul de chirias, pentru ca un chirias destept n'ar accepta asa ceva

iar despre pretul corect, orientativ, o proprietate costa cam cat chiria pe 10 ani. Poti sa inchiriezi garsoniera aia cu 500/luna ? ar trebui s-o poti vinde cu 60k. dar intr-o piata la care nu stii care e pretul corect, pentru raportul cerere/oferta da un pret cu mult pe langa estimarea cu chiria pe 10 ani, trebuie sa apelezi la un pic de matematica. si aici ne invata ca mecanismul corect este licitatia olandeza: scoate apartamentul la licitatie, cu un pret de inceput mult mai mic decat pretul pietei, sa zicem 40k (nu te teme, oricum nu dai proprietatea la pretul asta daca nu vrei), si anunta ca o dai celui de al doilea cel mai bun pret pe care-l primesti. de exemplu daca primesti oferta de 45k, 60k, 75k si 85k, pretul corect pe care o dai este de 75k. licitatia este in plic, adica secreta. asta e un model inventat de olandezi, care sunt oameni corecti, si vroiau sa fie totul corect, si pentru vanzator si pentru cumparator. Pentru ca sunt sigur ca dumneata vrei sa-ti maximizezi profitul, poti merge si pe licitatie clasica, cel mai bun ia tot. Oricum pentru licitatii iti trebuie un avocat beton care sa-l impiedice pe "castigator" sa incerce sa mai renegocieze, si sa fii sigur ca iti plateste pretul pe care l-a licitat. Dar treaba asta oricum este mult prea civilizata pentru Romanica.

success la cumparaturi si vanzari !

+Quote Post
mesaj Sep 19 2008, 09:25 PM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Radu @ Sep 19 2008, 09:16 PM) *
de unde stii? stai in occident? eu da, tu nu, asta-i diferenta
noapte buna alabalaportocalaba trista

Poti sa stai si pe luna, asta nu schimba cu nimic ceea ce este stiut de toata lumea: in occident majoritatea stau cu chirie, sentimentul proprietatii fiind mult prea dezvoltat la romani ... deh, 50 ani de comunism.
Citeste si tu articolul intitulat "Să fii, mamă, şi tu om la casa ta!"
http://www.curierulnational.ro/Opinii/2008...a+casa+ta%21%22

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Sep 19 2008, 09:28 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (alabalaportocala @ Sep 19 2008, 09:25 PM) *
asta nu schimba cu nimic ceea ce este stiut de toata lumea: in occident majoritatea stau cu chirie, sentimentul proprietatii fiind mult prea dezvoltat la romani ... deh, 50 ani de comunism

pe tine chiar nu te doare nimic cind torni asemenea tampenii? ai google? te las sa cauti singur

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Sep 19 2008, 09:44 PM
Mesaj #79

Guests

+Quote Post
ekek
mesaj Sep 19 2008, 09:50 PM
Mesaj #80

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 9-September 08
Utilizatorul numarul: 2 905

Citeaza (Musafir_Musafir @ Sep 19 2008, 10:24 PM) *
romanul n'are cultura creditului. domnul care nu se ascunde spune ca majoritatea populatiei din vest are credite pentru casa, care sunt finantate pe 25-30 de ani - perfect adevarat, dar ceea ce nu spune e ca rata la un credit d'asta e minuscula raportat la salariul mediu de acolo, si ca majoritatea celor indatorati pot sa plateasca creditul in 5-10 ani daca strang cureaua ceva mai mult la alte cheltuieli - ceea ce nu se intampla in Romania unde daca-ti iei un credit d'asta termini cu vacantele pe vreo 20 de ani;

romanul obisnuit nu are cultura chiriei. asta e si din vina legilor proaste. daca oamenii ar sta cu chirie, si ar fi protejati de cresteri abuzive ale chiriei, si propietarii ar fi obligati sa faca ceva de banii aia, in sensul repararii si intretinerii proprietatii, multe lucruri s'ar rezolva. ai putea sa ai o familie si sa stai in chirie fara frica de a fi dat afara din casa a doua zi, ca e proprietate si asa vrea muschiu' patronului daca nu platesti mai mult. s-ar rezolva problema traficului pentru ca fiecare ar putea sa se mute langa serviciu si sa nu bata toata lumea orasul de la un cap la altul in fiecare zi. chiria normala trebuie sa fie cam cu 10% mai mica decat rata la dobanda intr-o economie normala - de ce ? pentru daca platesti rata, ramai cu casa, la chirie nu. nu este normal ca rata sa fie mai mica decat chiria, asa cum viseaza unii : imi cumpar apartament si il plateste fraierul de chirias, pentru ca un chirias destept n'ar accepta asa ceva

iar despre pretul corect, orientativ, o proprietate costa cam cat chiria pe 10 ani. Poti sa inchiriezi garsoniera aia cu 500/luna ? ar trebui s-o poti vinde cu 60k. dar intr-o piata la care nu stii care e pretul corect, pentru raportul cerere/oferta da un pret cu mult pe langa estimarea cu chiria pe 10 ani, trebuie sa apelezi la un pic de matematica. si aici ne invata ca mecanismul corect este licitatia olandeza: scoate apartamentul la licitatie, cu un pret de inceput mult mai mic decat pretul pietei, sa zicem 40k (nu te teme, oricum nu dai proprietatea la pretul asta daca nu vrei), si anunta ca o dai celui de al doilea cel mai bun pret pe care-l primesti. de exemplu daca primesti oferta de 45k, 60k, 75k si 85k, pretul corect pe care o dai este de 75k. licitatia este in plic, adica secreta. asta e un model inventat de olandezi, care sunt oameni corecti, si vroiau sa fie totul corect, si pentru vanzator si pentru cumparator. Pentru ca sunt sigur ca dumneata vrei sa-ti maximizezi profitul, poti merge si pe licitatie clasica, cel mai bun ia tot. Oricum pentru licitatii iti trebuie un avocat beton care sa-l impiedice pe "castigator" sa incerce sa mai renegocieze, si sa fii sigur ca iti plateste pretul pe care l-a licitat. Dar treaba asta oricum este mult prea civilizata pentru Romanica.

success la cumparaturi si vanzari !

desi mi ai atribuit ceva ce nu am declarat, sun in sfarsit fericit sa vad un algoritm la cineva.
dar cu ceva tot nu sunt de acord. na, spune mi gigi contra.

ai dat exemplu ca in vest omul nu moare daca plateste rata la casa. si ca la noi renunti la concediu pe urmatorii 20 de ani.
dar sa luam in calcul ca apartamentul este un bun. cum e o masina (iar masini!@$#@). sa zicem o mazda. asta costa afara cat costa si la noi. pe oamenii de la mazda nu i intereseaza ca tu platesti rata la masina lor nu ti mai ramane decat de o punga de pufuleti. nu i intereseaza nici ca englezu' dupa ce plateste aceeasi rata ramane cu bani pentru 5 pungi de pufuleti. masina aia are un pret si gata. ia cine vrea, o pastreaza cine poate. asa si cu casele. daca ai observat majoritatea bunurilor au tendinta de a se alinia la preturile de afara si salariile sunt cam pe ultimul loc in tendinta asta. asta e piata. asa merg lucrurile. de ce nu zice nimeni sa se ieftineasca mazda, ca romanul nu poate sa si ia din salariul lui mediu masina aia, ca sa mearga cu ea in concediu si sa creasca si doi copii?

Oricum cu principiul sunt de acord. In sfarsit biggrin.gif

PS. pentru cel care a deschis threadul. Pe langa povestea cu firma de evaluare ar mai fi o idee. suna la agentie si spune le ca vrei sa cumperi o garsoniera exact ca a ta. eventual te si duci sa vezi vreo 2. asa o sa vezi exact cat se cere si cum arata garsonierele alea comparativ cu a ta. Hope it helps.

Dr jekyll will not hide.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Sep 19 2008, 09:55 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (to eu @ Sep 19 2008, 09:00 PM) *
"Bre", daca faci un calcul scurt iesi undeva intre 46 si 50 metri patrati (ia un ACad si calculeaza). La piscina nu navalesc toti odata. De cele mai multe ori e goala. Lumea nu petrece prin casa, sau prin bloc. Mai sunt atatea de facut. Ce-am vrut io sa punctez este ca pe una de asta platesti in jur de 200000CAD... ceea ce inseamna cam 135000 Euro. Tu vrei sa spui ca pretul unei chilii din mijlocul bucurestiului de la 1900 toamna are dreptu sa fie 59% din pretul unui one bedroom (echivalentul unui apartament cu 2 camere mai mic) din inima civilizatiei? Vreau sa spun ca preturile sunt nejustificate. Ce e mai grav insa, si de asta se lovesc toti tinerii in zilele noastre este acea rigiditate a sistemului bancar. OK ... incurajezi o crestere a preturilor pentru a stopa nebunia ... dar lasa portite pentru acele clase sociale care iti ruleaza banii si platesc taxe. La noi e anapoda. Se chinuie astia de 20 de ani sa faca roata asta sa se invarta ... dar au uitat de spite.

Ai spus cumva ca Toronto e inima civilizatiei sau mi s-a parut mie? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Sep 19 2008, 10:52 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (asp @ Sep 19 2008, 02:37 PM) *
tarania tipic romaneasca. n-ai unde sa dormi, dar iti cumperi masina sa te vada toti manelistii ca esti "da valoare". cu metroul nu poti merge,ma?
daca asta nu-i zona buna, atunci cumpara-ti ceva pe magheru si spune-ne si noua pretul. toti va varsati frustrarile aici. pretul il face piata. daca tu nu poti sa-ti cumperi,nu trebuie sa-l jignesti pe ala care vinde. nu te obliga nimeni sa cumperi. nu-ti convine cat cere, nu-i dai si gata. v-ati invatat sa primiti totul gratis. ia spune, nu-i asa ca era mai bine pe vremea lu' ceausescu? primea casa si slujba gratis,nu-i asa? ce mi se pare trist, e ca exista oameni care n-au prins perioada aia dar gandesc asa.

Pai daca pretul il face piata, de ce nu i-a luat nimeni cutiutza pana acum laugh.gif . Omul a pus o intrebare, vrea un sfat, daca asta-i sfatul tau cred ca poate sa stea linistit cu garsoniera pana la adanci batraneti.
Da, pretul e determinat de cerere si oferta, dar in cerere nu intra cei care nu pot sa faca rost de banii aia. Si uita-te si tu in jur sa vezi ca nu mai sunt asa multi care vor si pot in acelasi timp.
Serios vorbind acum, eu zic ca daca urmezi sfaturile cu lasat-ul la pret in fata altora vei avea mai mult succes decat cu strategia tinutului de pret.

+Quote Post
Vizitator_bogdan.
mesaj Sep 19 2008, 10:53 PM
Mesaj #83

Guests

Nu, Gicule, toata lumea stie ca inima civilizatiei este micu' paris care este. Si marele paris care este la randu' lui.

+Quote Post
Vizitator_johndoe.
mesaj Sep 19 2008, 11:04 PM
Mesaj #84

Guests

Nu am nimic impotriva cumparatorului. Nu vreau nimic gratis ca pe vremea lui Ceausescu dar nici nu vreau sa platesc 70000 euro pe 30 m.p. E o chestie de principiu, preturile sunt umflate artificial, e inadmisibil sa dau atatia bani pe 30 m.p. ... oferta exista, nimeni nu contesta acest aspect, dar cerere oare exista.?..toti vor un apartament dar oare cati isi permit..din cei care isi permit cat sunt dispusi sa plateasca un pret enorm pe 30 m.p.?????..pretul il face piata....ar trebui sa revenim cu picioarele pe pamant...in Bucuresti o garsoniera costa 70.000 euro...in provincie costa 1 miliard de lei vechi..oare care este pretul corect al unei locuinte...????

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 19 2008, 11:15 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Radu @ Sep 19 2008, 08:53 PM) *

Citeaza (alabalaportocala @ Sep 19 2008, 09:10 PM) *
Iar referitor la cealalta afirmatie ... tu crezi ca nu imbogatesti pe altii daca iei un credit pe 20-50 ani ???
Pai iti spui eu, ii imbogatesti mult mai mult decat daca ai sta in chirie ... ia vezi la un credit actual de 100k cat dai in total inapoi dupa 30 ani ... iti spui eu, vreo 300k lejer, si asta fara sa pui alte costuri aferente dar obligatorii.

Daca stai cu chirie imbogatesti proprietarii
Daca platesti rate imbogatesti bancile
Daca muncesti 16ore pe zi imbogatesti patronii
Daca faci economii la sange te imbolnavesti,imbogatesti doctorii
Daca ai o mica afacere imbogatesti statul

Cel mai corect este sa te sinucizi si esti cu balanta pe 0 sad.gif

+Quote Post
Vizitator_johndoe.
mesaj Sep 19 2008, 11:15 PM
Mesaj #86

Guests

comparatia cu mazda nu isi are rostul...la fel de simplu pot spune ca vreau sa imi cumapr Logan, max. 10000 euro, mazda minimum 17000 euroe...pot alege ceva mai ieftin care sa ma duc din pct. A in pct. B aproape ina celasi conditii (pana la urma acesta este scopul masini, deplasarea si nu muzica la maxim)...in ceea ce priveste garsoniera...o garsoniera in ferentari are acelasi pret cu o garsoniera in drumul taberei..ti se pare corect...??..mie unul nu..asa cum diferenta intre mazda si logan mi se pare justificata (alte finisaje, siguranta pasiva si activa) asa ar trebui sa fie si in cazul imobiliareleor, 30 m.p. in ferentari nu pot fi la acelasi pret cu 30 m.p. in drumul taberei...indiferent ce imbunatatiri ii faci...imi tunez si eu Loganul dar tot nu face 17000 euro....sper ca am fost inteles...`

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Sep 19 2008, 11:36 PM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (bogdan @ Sep 19 2008, 10:53 PM) *
Nu, Gicule, toata lumea stie ca inima civilizatiei este micu' paris care este. Si marele paris care este la randu' lui.

Poate ma luminezi si pe mine: cati pictori vag cunoscuti sunt din sau in Toronto? Cati compozitori? Cati romancieri? Cati poeti? Cati laureati ai premiilor Nobel? Micul Paris ca Micul Paris, dar sa numesti inima civilizatiei un oras friguros dintr-o provincie nordica a Statelor Unite (nimeni nu crede in independenta Canadei; nimeni cu capul pe umeri, cel putin) e parca un pic cam mult... Nu m-as rissca nici cu orase mai cunoscute de la sud, gen Boston, Chicago sau chiar New York, dar Toronto? Esti un iconoclast, de fapt civilizatia reala apartine inuitilor si catorva migratori europeni...

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Sep 20 2008, 12:40 AM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (Andrei @ Sep 19 2008, 11:36 PM) *
Poate ma luminezi si pe mine: cati pictori vag cunoscuti sunt din sau in Toronto? Cati compozitori? Cati romancieri? Cati poeti? Cati laureati ai premiilor Nobel? Micul Paris ca Micul Paris, dar sa numesti inima civilizatiei un oras friguros dintr-o provincie nordica a Statelor Unite (nimeni nu crede in independenta Canadei; nimeni cu capul pe umeri, cel putin) e parca un pic cam mult... Nu m-as rissca nici cu orase mai cunoscute de la sud, gen Boston, Chicago sau chiar New York, dar Toronto? Esti un iconoclast, de fapt civilizatia reala apartine inuitilor si catorva migratori europeni...

Doamne fereste.Cred ca glumesti amice !!!!
Bucurestiul e in urma la Toronto probabil cu 50 de ani din absolut orice punct de vedere.
Ce compozitori ma are Bucurestiul ?? Are laureati ai Nobel?

Mergi in Iancului si Obor unde vinde omul asta si sa vezi traficanti de droguri si prostituate noaptea la tot pasul.

+Quote Post
Vizitator_ankutza.
mesaj Sep 20 2008, 04:05 AM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (ekek @ Sep 19 2008, 12:52 PM) *
si de unde ma rog ai scos tu ca o garsoniera trebuie sa coste cat o masina?

cred ca tu vrei sa ti dau si bani ca sa mi "cumperi" casa.

Numai experti peste tot. Mai stati si in banca voastra nene.

Frate cred ca ai mintea in colturi sa ceri atat pe o GARSONIERA. Sa stai si sa astepti mult si bine sa iti dea cineva banii astia. Pana la urma sunt max 40 mp care unii ii platesc o viata. Are dreptate cine a postat mai sus ca suma maxima pentru garsoniera este 30.000eur.

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Sep 20 2008, 04:14 AM
Mesaj #90

Guests

Eu am cumparat o casa acum ceva timp.
Am incercat sa gasesc un algoritm care sa-mi spuna daca pretul cerut este sau nu corect. Pentru asta trebuie sa te gandesti care este valoarea de inlocuire- adica cati bani ai nevoie pentru ca un constructor sa realizeze aceea casa/apartament (inclusiv terenul). Suma obtinuta se va corecta in functie de vechimea cladirii, situatia pietei imobiliare si locatia acesteia.
Deci vei avea aproximativ 1000EUR/ mp. construit costul constructiei/autorizarilor/utilitatilor/salariilor muncitorilor/proiectelor. Daca garsoniera are 40 mp asta face 40000 EUR.
Cota terenului variaza in functie de nr, de etaje. Probabil ca este un bloc care are max. 4 etaje. Sa presupunem ca pretul terenului din acea zona este de 1500 EUR iar cota alocata este de 10MP. Asta face 15000 EUR.
Suma rezultata este 55000 EUR. Aceasta este doar punctul de plecare inainte de interventia factorilor subiectivi.
Poti sa te intrebi cat de afectat este blocul de trecerea anilor, cate cutremure a suportat, ce priveliste are, cum arata vecinii/scara blocului, etc.
Eu cred ca in stabilirea pretului unei locuinte conteaza mai mult costul materialelor de constructie si cel al terenului (care quantifica locatia acesteia) decat comparatia cu salariul mediu.

+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 02:54 PM