IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> O suta de zile de greva foamei. Primarul Vanghelie «nu vede», Cum putem lua atitudine?
TLP
mesaj Feb 15 2009, 11:11 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Primarul “care este” o comite din nou! Peste 20 de familii care au copii cu vârste cuprinse intre câteva luni si 13 ani se afla in greva foamei de 100 de zile chiar lânga Primaria sectorului 5, dar nimeni nu pare interesat sa-i asculte, deci cu atât mai putin sa le rezolve problemele. Functionarii din subordinea lui Vanghelie, care trec zi de zi pe lânga grevistii foamei, au doar doua griji: sa nu le puna intrebari ziaristii, pentru ca “nu avem voie sa dam nici o declaratie”, si sa urle la nefericitii care asteapta o mâna de ajutor din partea primariei, in incercarea de a-i convinge ca nu au nici un fel de drepturi.

N-au avut niciodata o casa a lor cu acte in regula si nu-si permit nici macar sa viseze ca ar putea sa aiba vreodata bani destui pentru a-si cumpara una. Pentru ca soarta le-a fost pecetluita inca de la nastere. Au venit pe lume in familii sarace si, in cel mai bun caz, au putut sa se angajeze ca maturatori de strada. Care au putut… Si-atunci si-au pus toate spreantele in Marian Vanghelie. Primarul pe care l-au votat pentru a treia oara consecutiv. Chiar daca unora dintre ei le-a inselat asteptarile inca din primul mandat.

«Cartierul» lui Marean
“Am sase copii si prima cerere pentru locuinta am depus-o la aceasta primarie in urma cu 14 ani. De atunci tot sunt plimbat pe drumuri, cu toate ca am fost trecut pe lista de prioritati majore”, spune Marian Cercel, unul dintre zecile de oameni aflati in greva foamei. Si e doar unul dintre cei care s-au mutat pe strada Eforiei, la numai doi pasi de Politia Capitalei, in spatele Primariei sectorului 5. De-a lungul trotuarului, dar si in scuarul ce duce spre intrarea in primarie, “a crescut” de pe 3 iunie un adevarat cartier. Paturi cu asternuturi complete sau doar saltele, cele de pe trotuar acoperite cu folii de plastic transparent, intinse atat cat sa nu impiedice circulatia pietonilor, stau insirate unul langa altul, in bataia soarelui, a vantului, a ploii si la indemana rautatii oamenilor, care, uneori, gasesc ca este amuzant sa-i mai “scapi” un sut intre coaste unui tanc ori sa arunci cu apa de la etaj. “Macar asa sa avem si noi apa, glumeste amar unul dintre oamenii cartierului infiintat ad-hoc. Ca in rest… desi avem aprobare de la Primaria Generala sa facem aici greva foamei si ar trebui sa ni se asigure macar apa si acces la toaleta, nici vorba de-asa ceva. Mergem cu bidoanele si luam apa de la politie sau de la benzinarie… Cand ne dau si ei. Daca avem noroc, ne ducem aici, in spate, in curtea primariei si ne spalam cateodata. Si tot cateodata reusim sa mai spalam rufele la copii. Am cerut sa ne aduca macar o toaleta ecologica. Ne-au spus ca trebuie sa o platim din banii nostri. De unde bani? Asa ca tot ce putem sa facem, mai ales dimineata, este sa mergem in Cismigiu. Dar in ce fel ne chinuim, numai noi stim. Mai ales de cand au inceput lucrarile de asfaltare la strada asta. Noaptea vin sobolanii peste noi. Lu’ omul asta care are picioarele taiate abia i-am smuls azi-noapte un sobolan din cap”, se-nghesuie grevistii care mai de care sa spuna.

Batuti de soarta
Cine sunt cei care de 100 de zile au uitat ce gust are mancarea si indura toate aceste mizerii. Fiecare vrea sa-i afle toata lumea drama vietii. Florica Bongheru are un baietel de opt luni, bolnav de astm bronsic. Sta pe trotuarul din spatele primariei de pe 3 iunie. Stana Vaduva. A venit aici pentru fiica ei, Petronela, care este nevazatoare. Stefan Baboi, care are trei copii minori. Si el, si copiii au thalasemie majora. Tatal lui, Vasile Baboi, statea cu sotia intr-o ghena de gunoi. Are TBC in stadiu avansat si hepatita C. Georgiana Nita are 24 de ani. TBC si un copil care s-a imbolnavit de plamani de cand stau aici. Alina Stinga. Are 19 ani. Era gravida in doua luni si a facut avort spontan in plina zi, din cauza frigului. N-a acceptat spitalizarea pentru ca ar fi fost exclusa de pe lista celor care fac greva foamei. Viorica Buhus - cinci copii, toti minori, iar doi dintre ei cu handicap mental sever. Nicolae Manea sta tot de 100 de zile aici, impreuna cu fiul sau de 13 ani care este paralizat. Cumnatii Ilie si Rodica Tangulea, care au copii mici. Nicolae Trandafir, diagnosticat cu “boala Burger”, motiv pentru care i-au fost taiate labele picioarelor si o parte din degetele de la maini…

«Afaceri» imobiliare
“Nimeni nu ne primeste, nimeni nu ne asculta de atata timp”, continua grevistii foamei sa isi spuna oful. “Ni se spune ca trebuie sa moara cineva, ca sa ne dea noua casa, ori, daca gasim noi ceva liber, ei ne dau repartitie. Eu am gasit pe Amurgului o garsoniera confort III care nu mai avea lumina, apa, nimic… Nu mi-au dat repartitie mie, dupa ce i-am anuntat. I-au dat-o lu’ unul Oanta, care are cel putin o firma de constructii si sase masini de transport persoane. Credeti ca ala a luat-o ca sa stea in ea? Deja e aproape renovata si urmeaza sa fie vanduta”. Oamenii spun ca acesta nu este singurul caz de acest fel. In schimb, Mihai Dinca, unul dintre consilierii primarului Vanghelie, spune clar: “Eu m-am ocupat si de campania electorala a domnului primar, iar acesta nu a promis locuinte. De unde sa le dea daca Guvernul n-a dat bani macar pentru o caramida de locuinta? Solutia este sa moara cineva, este anuntat ICRAL-ul, apoi se da casa la DAFI si de-acolo se repartizeaza. Domnul primar a vorbit cu niste investitori si poate ca o sa atraga asa niste fonduri.

«Nu avem voie sa vorbim»
Mihai Niculescu, angajat la Biroul de presa al primariei conduse de Vanghelie, spune ca “singurul care are voie sa dea declaratii de presa este domnul primar, iar dansul este acum intr-o sedinta. Dar, va rog, insist chiar sa nu ma citati”. La fel de speriat este si consilierul juridic Laura Nita, de la aceeasi primarie, care tocmai a venit sa-i anunte pe grevisti ca “nu aveti voie sa obtineti foloase de pe urma copiilor, deci trebuie sa vi-i luam”. Intrebata de reporterii “Gardianul” ce drepturi au si ce a facut Protectia sociala pentru acesti copii, Laura Nita repeta ca nu are voie sa stea de vorba cu presa, dar tocmai invita una dintre mamele greviste sa stea de vorba pentru a afla care este situatia acesteia. Ce-o fi facut in cele 100 de zile?

http://www.gardianul.ro/O-suta-de-zile-de-...ei-s120289.html

Cum putem lua atitudine?
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2019 - 01:35 PM