IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Cand de utile sunt airbagurile?
Vizitator_Cipi.
mesaj Jul 24 2008, 10:41 AM
Mesaj #1

Guests

Vreau sa-mi cumpar o masina noua. Nevasta-mea insista sa caut un model "cu cat mai multe aibaguri". Si zau ca nu conduc chiar asa de dezastruos biggrin.gif . In prezent cred ca toate masinile au in dotarea standard airbaguri pentru sofer si pasagerul din dreapta. Cat de utile sunt insa Airbagurile optionale? Cele laterale, "cortina" etc... Sunt destul de scumpe. Cat de utile sunt ele in cazul diferitelor tipuri de accidente. Am citit de exemplu pe net ca un anumit producator specifica clar ca airbagurile nu se deschid in cazul in care accidentul consta in rostogolirea masinei.... WTF??

Apoi, eu am avut un accident anul trecut, e adevarat, in oras, la viteza destul de mica, dar frontal! Desi mi-am indoit bara si mi-am spart radiatorul, airbagurile nu au sarit. Am citit tot felul de pareri, unii povestesc ca au scapat tocmai pentru ca nu li s-au deschis, altii spun ca desi au avut accidente urate, ele nu s-au deschis etc..

Totusi cat de utile sunt airbagurile? Intre ce viteze de coliziune ar trebui sa se deschida si cat de sigure sunt ele?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Jul 24 2008, 11:24 AM
Mesaj #2

Guests

sunt utile!
Am fost lovit din lateral de un Mercedes si pot spune ca airbag-ul cortina mi-a aparat capul de lovirea de geamul lateral.

+Quote Post
Vizitator_Cipi.
mesaj Jul 24 2008, 11:33 AM
Mesaj #3

Guests

Imi pare rau pentru accidentul tau. Imi poti spune la ce viteza s-a produs? Aveai centura pusa? S-a deschis doar "cortina" sau si celelalte airbaguri?

Mersi mult!!!

+Quote Post
Vizitator_pook.
mesaj Jul 24 2008, 11:49 AM
Mesaj #4

Guests

Airbagurile au un rol de protectie deloc de neglijat.. si principalul factor cosmetic. Insa adevaratele colace de salvare sunt centurile de siguranta.

La 70 la ora impact frontal airbagurile m-au lasat sa-mi pastrez nasul original.. centurile m-au lasat sa-mi pastrez viata.

+Quote Post
Vizitator_Cipi.
mesaj Jul 24 2008, 11:53 AM
Mesaj #5

Guests

Pook, imi poti spune in ce masina erai? Iar de la centura nu ai avut alte probleme? Unii spun ca e mai bine sa nu porti centura ca-ti poti disloca umarul sau ca-ti poate afecta organele interne de la soc...

Mersi!!

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jul 24 2008, 12:14 PM
Mesaj #6

Guests

Acum doi ani am avut un accident de masina, la 30-40 la ora, frontal. Eram pe locul din dreapta intr-un passat, cu centura pusa. De la airbag-uri am avut o julitura pe nas si o vanataie pe umar... de la centura in schimb m-am ales cu un nodul la un san pe care a trebuit sa-l operez...
Daca nu aveam centura pusa, probabil ca nu aveam nimic.
Cred ca sunt bune la viteze mari, dar in oras.... eu de atunci nu mai port centura decat pe sosea...

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jul 24 2008, 12:16 PM
Mesaj #7

Guests

din cate stiu airbagurile nu sar decat daca ai centura pusa... si te costa de te usuca o data sarite sa le pui la loc

+Quote Post
Vizitator_Musafir_pixel.
mesaj Jul 24 2008, 12:40 PM
Mesaj #8

Guests

Nici un producator nu zice ca airbag-urile nu sar in cazul in care nu ai centura. E un zvon total aiurea. Declansarea airbagului nu are nici o legatura cu centura. Totushi, e bine sa ai centura in momentul in care sare airbag-ul pentru ca te va tine la o anumita distanta de acesta, astfel impactul va fi mai usor. Impactul unui airbag este asemanator cu un pumn de la un boxer profesionist, dar faptul ca forta este dispersata pe toata suprafata fetzei scapi fara oase rupte si alte probleme.

O masina sigura (5 stele euro n'cap)+centuri pirotehnice+airbaguri te salveaza. (asta nu inseamna ca poti intra sub un tir la 200 km/h....ca aici nimeni si nimic nu te poate salva)

Nu mai vorbiti de bani. Daca airbag-ul a salvat o viata, nu cred ca se mai uita vreo unu dintre voi la pretul reparatiilor

+Quote Post
Vizitator_Shpid3r.
mesaj Aug 4 2008, 02:33 PM
Mesaj #9

Guests

Si totusi, airbagurile nu sar daca nu ai pusa centura. Cel putin nu la WV (desi cred ca la nicio marca nu e diferit). In caz de accident relativ usor (pana la 50-60 km/h), fara centura si airbag, ai sanse mari sa iesi intreg din masina. Daca nu ai centura dar ai airbag si acesta se declanseaza, ai sanse enorme sa iti rupa gatul mortal. Initial, prima generatie de airbaguri, nu avea corelate aceste 2 elemente de siguranta si de multe ori se intampla sa faca mai mult rau airbagul decat accidentul. Ulterior, s-a pus un senzor in plus pentru centura inchisa. Daca nu este pusa centura, nu se dezactiveaza.

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Aug 4 2008, 03:09 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Shpid3r @ Aug 4 2008, 02:33 PM) *
Si totusi, airbagurile nu sar daca nu ai pusa centura. Cel putin nu la WV (desi cred ca la nicio marca nu e diferit). In caz de accident relativ usor (pana la 50-60 km/h), .....

cred ca nu intelegi semnificatia cifrelor. 50-60 (uriasa e si diferenta de la 50 la 60), e o viteza teribila in caz de impact frontal

nu as conduce fara centura la peste 10km/h si am experienta destula.

nu va jucati cu viata.

pentru subiectul asta, airbag-ul lateral este o asigurare-n plus.
cu toate ca merg destul de mult (si uneori destul de repede), nu mi s-a intamplat niciodata ca airbag-ul sau centura sa-mi salveze viata. si sper sa nici nu se-ntample. sunt atent mai tot timpul. la viteze mari, nu ascult nici radioul. insa cand e sa se-ntample... shit hapens...

la alegerea unei masini nu cred ca as alege insa una cu airbag lateral daca pretul sare cu 1000

+Quote Post
Vizitator_Christian.
mesaj Aug 4 2008, 05:28 PM
Mesaj #11

Guests

Salut,

Orice airbag in plus este esential in caz de accident.

In general unul sau doua airbag-uri sunt montate pentru ca masina sa faca fata la cele mai clasice tipuri de accidente.
Impact frontal - din cite tin eu minte aprox 26% din totalul accidentelor. Atunci airbag-urile frontale sunt suficente, dar problema este ca nu intotdeauna aici se sfirseste totul.
Uneori impactul nu este frontal, masina luneca si loveste alte obiecte din jurul soselei sau chiar alte masini.

Lucrez in ind. auto. Airbagurile de pe locurile din fata nu se declanseza daca masina are sub 15 - 20 km/h. Depinde de marca masinii.
Airbagurile de pe locurile (scaun sau bancheta) din spate se declanseaza doar daca centurile de siguranta sunt anclansate !!!
Altfel mori ca un sobolan.
Mercedes si BMW au deja montate senzori de prezenta in scaunele spate dar asta nu rezolva problema pentru ca pasagerul pleaca din scaun cu viteza mare si airbag-ul nu reuseste de obicei sa il retina.

Mercedes are deja citeva modele in care au introdus un airbag sub fundul pasagerului.
Fabricat de firma Magna din Austria. Ideea este super inteligenta.
Intr-un numar mare de accidente s-a constatat ca pasagerul din fata are scaunul lasat pe spate - mai mult de 60 de grade (si eu stau cam asa daca nu conduc). In caz de accident pasagerul aluneca putin pe sub centura de siguranta si mai mult rateaza centrul airbag-ului ceea ce duce la leziuni grave ale pasagerului.
Acest airbag explodaza primul si arunca pasagerul intr-o pozitie mai optima pentru a fi preluat de pretensionarea centurii si de airbag-urile cortina.

Asta e o chestie mai noua dar siunt sigur ca peste citiva ani va fi un atuu perfect de marheting pentru toate marile frme.

Un airbag in plus nu strica pentru ca s-ar putea ca acccidentul tau (sa te fereasca Dumnezeu) s-ar putea sa faca parte din acele mici procente.... putin mai altfel...

Si eu sunt unul din aceia care am avut accidentul meu. Centura de siguranta mi-a taiat pielea si mi-a intrat in carne, si in ziua de azi mai am urme, pentru ca centura de siguranta nu a fost pretensionata. Si culmea este ca nu a fost vina mea.
Dar asta prea putin conteaza dupa...

Si culmea, unii lauda Loganul care nici macar macar centuri pretensionate nu are....

Maxim de airbag-uri - oricum diferenta de pret este mica, extrem de mica pentru ce plus aduce in caz de ceva.

+Quote Post
Vizitator_stefan.
mesaj Aug 4 2008, 09:14 PM
Mesaj #12

Guests

Combinatia centura + airbag + tetiere este fenomenala. In principiu orice airbag care este setat si montat bine este util, prin faptul ca se declanseaza doar atunci cand este nevoie. Atentie mare insa la copii. Sistemele de siguranta sunt gandite pentru adulti de statura "normala". Si nu uita de centura, oricand si oriunde, de fiecare data, indiferent de viteza. Nu baga in seama controversele smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 07:56 PM