IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce inseamna de fapt 5 stele euroNCAP
Vizitator_Rovoda.
mesaj Jul 25 2008, 03:14 PM
Mesaj #1

Guests

O stire de aici

Cica, nemtii au ciocnit un Fiat 500 cu un Q7 sa vada care masina e mai sigura. Q7 are doar patru stele, fata de Q7 care are doar 4. Dupa cum se vede din filmuletul de pe Youtube ( vezi aici) , soferul din Q7 a fost mai ferit decat cel din Fiat. Mi se pare normal, daca te uiti la gabaritul celor doua masini. Doar ca nu doar intr-o ciocnire frontala se verifica siguranta masinii.

As dori sa imi iau in vara asta un Kia Ceed, masina cotata cu 5 stele NCAP. Chiar sunt pe bune stelutele astea?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Tsunami.
mesaj Jul 25 2008, 03:19 PM
Mesaj #2

Guests

personal imi convine o masina mai mica

evit mult mai usor un accident si am stabilitate laterala mai buna.

stelele pentru mine nu inseamna mare lucru. daca ajungi sa depinzi de stele... e pe nasoale

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 25 2008, 04:11 PM
Mesaj #3

Guests

Stelele iti dau siguranta in cazul impactului cu un obiect fix. Daca se loveau de un pom, cei din Panda ar fi fost teoretic mai "fericiti" decat cei din Q7.
Evident ca daca lovesti un Q7 de o betoniera (eventual, una incarcata) - Q7-ul o sa fie complet distrus, iar soferul betonierei are sanse sa scape chiar daca respectiva betoniera nu a fost gandita in special pt. siguranta soferului.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 2 2008, 08:15 AM
Mesaj #4

Guests

In accidentele rutiere (si nu numai) periculoasa este, in afara ranilor provocate de fiare, acceleratia negativa (decelerarea) la care este supus corpul omenesc - scaderea vitezei in timp extrem de scurt, de la viteza imediat inainte de coliziune la zero.
Zonele de deformare controlata, airbagurile, centurile cu pretensionare, toate intervin in protejarea corpului omenesc (cu anumite limite, evident!) de efectele acestei decelerari. Daca am fi legati fix de masina, in momentul coliziunii organele interne s-ar deplasa foarte repede, provocand leziuni foarte grave.

In aceste conditii, toate elementele de siguranta ale masinii sunt extrem de importante dar nu pot face minuni!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 12:53 AM