IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Trotuare = parcari ?
Vizitator_Teo.
mesaj Aug 12 2008, 10:02 AM
Mesaj #1

Guests

Probabil imi voi lua niste injuraturi pe tema asta, dar pentru ca nesimtirea unor concetateni a ajuns la cote maxime, trebuie s-o spun. Sectorul 3, pe langa celelalte sectoare se poate lauda cu facilitati peste medie, in care includ si parcarile. Din pacate, chiar daca parcarea este la 30-40 de metri de bloc si la orice ora din zi si noapte sunt locuri, se prefera varianta parcarii pe trotuar sau si mai rau, in fata scarii blocului. Si nu asta ar fi marea problema pana la urma (ca le dau si putina dreptate "bordurarilor", cum dracu sa nu se duca bordurile alea cand sunt "incalecate" zi de zi de masini?), cat faptul ca ocupa trotuarul in intregime??

Ei, la faza asta ma apuca...personal o consider nesimtire si mai ca imi vine sa-i zgarii masina. Stiu, masina nu are nici o vina, dar poate asa se "simte" si proprietarul. Macar sa aiba bunul simt sa parcheze pe jumatate! Si mai mult, nu e vorba de mine, eu pot ocoli cand sunt singur, dar ce fac cand sunt cu copilul de mana? Merg cu el pe strada, nu? Ce fac alti oameni care, mai rau, au carucioare cu copii? Sau oamenii in varsta care abia se mai misca?

Am trimis doua mailuri la primarie. Spre surprinderea mea, au venit. Au vazut si....au plecat. Asa ca incep sa ma gandesc sa-mi fac singur dreptate. Ma gandesc din ce in ce mai serios sa las niste urme ale trecerii mele pe langa acele masini. Dar inainte de asta, ii rog pe toti soferii sa se puna putin in pielea unui pieton. Pentru cateva minute, sa isi aduca aminte ca in orasul asta nu traiesc doar soferi, ci si pietoni, care pot fi membrii ai familiei sale. Sa se gandeasca ca trotuarul este pentru pietoni si strada pentru masini. Si ca problema locurilor de parcare trebuie rezolvata cu primaria, nu cu pietonii. Poate daca si-ar parca masinile pe strada, primaria ar face ceva mai mult in privinta asta.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 12 2008, 11:19 AM
Mesaj #2

Guests

Sper ca nu era masina mea rolleyes.gif ... Nici mie nu imi place sa parchez pe trotuar sau sa opresc in mijlocul strazii si sa-mi fac cumparaturile ... Primariile ar trebui sa faca multe referitor la locurile de parcare, dar si politia ar trebui sa fie mai activa vis-a-vis de cei care opresc/parcheaza oriunde.
Cred ca daca politia ar incepe sa aplice amenzi si primariile sa ridice masinile mai toti soferii s-ar gandi unde vor parca daca pleaca cu masina de acasa... O solutie ar fi amenajarea unor parcari langa gurile de metrou ... sau langa punctele mai sensibile gen spitale sau alte institutii ... astfel s-ar mai elibera strazile si nu am mai vedea "bizoni" la fiecare 50m ...

A zgaria masina sau a taia/intepa cauciucurile nu este cea mai buna solutie ... poti avea f multe probleme cu lgea ... din cate stiu eu se incadreaza la vandalism sau distrugere ...

Si eu strang din dinti si dau marunt din buze cand vad cata nesimtire este pe strazile din Ro ... astept ca cineva sa inceapa sa aplice legea ... pana atunci: multe mailuri la politia rutiera si la primarie!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 12 2008, 11:38 AM
Mesaj #3

Guests

Negoitza trebuie sa faca mai mult decat a facut pana acum. A facut oricum mult mai multe decat ceilalti predecesori, dar nu ajunge. Este nevoie sa ia masuri drastice nu doar pentru locuri de parcare cat si pentru alte situatii care duc pana la urma la problema locurilor de parcare. Ma refer aici la relatia cu politia, la relatia cu administratiile blocurilor, la proiectele de cladiri si vile, largirea strazilor etc. Eu spun aici de Negoitza, dar nu stiu cate din informatii ajung la el cu adevarat. Sau, cine stie, nu mai este interesat? Este al doilea mandat, sustinerea PD-L s-a cam dus, bani nu mai sunt ca in primul mandat.

La fel de adevarat este ca sunt si foarte, foarte multe masini, cam o masina la doua persoane. Nu stiu cate din masinile de pe strada sunt ale persoanelor fizice cat ale firmelor. Se ajunge la situatia in care zeci de masini nu pot fi parcate pentru ca locurile de parcare sunt ocupate de masinile firmelor, de VAN-uri sau chiar camioane. Cred ca si aici ar trebui facut ceva. Si mai ales, trebuie date amenzi. Stiu ca intr-un timp se ridicau masinile parcate aiurea prin intersectii, pe treceri de pietoni, dar cele de pe trotuare n-am vazut una sa fie ridicata.

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Aug 13 2008, 02:23 PM
Mesaj #4

Guests

Pentru cei care parcheaza aiurea puteti sa folositi produsele depe aceste site-uri: http://parchez.ca/
sau http://deanpulea.blogspot.com/

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 18 2008, 01:37 PM
Mesaj #5

Guests

eu m-am umplut de draci intr-o zi cand a trebuit sa imi mut lucrurile de la un apartament la altul. Eram cu doua trolere imens de mari si de grele. Ca sa imi pot continua drumul a trebuit sa o iau pe strada pentru ca pe trotuar erau parcati mai multi nesimtiti si pur si simplu nu aveam pe unde sa trec.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 21 2008, 07:04 PM
Mesaj #6

Guests

Sunt curios cati dintre cei care au citit acest mesaj sunt soferi ca si mine. Nu am pretentia ca nu parchez pe trotuar (am parcat inclusiv pe tot trotuarul, dar trotuarul avea 5 metri latime) sau ca nu pun avariile cand vreau sa iau repede ceva de la boutique.

Problema este insa mult mai complexa si implica atat oamenii cat si sistemul legislativ, mentalitatea noastra, dorinta fiecaruia de a face ceva in acest sens. Dupa parerea mea, oamenii fac ceva fie pentru ca sunt nevoiti (aici intra inclusiv mersul la munca, discutia cu seful si vizitarea soacrei biggrin.gif ) sau pentru ca le place. Eu, ca om, am tendinta de a ma supune unor reguli generale. Daca nu sunt controlat, voi incepe sa fac ce vreau eu, pentru ca..se poate.

Acum, intrebarea este: pentru ca pot, sa mai fac greseala asta sau nu? N-am vazut nici un gabor sa vina sa ma ia la intrebari de ce parchez pe trotuar (le-ar fi cam greu sa se dea jos din Loganuri, se pare ca au scaune personalizate pentru fundul fiecaruia si daca se dau jos, nu mai "intimideaza" hotii care si asa, saracii, fac pe ei de frica cand vad masina politiei biggrin.gif) Mai mult, n-am intalnit un pieton care sa ma interpeleze pentru ca am urcat masina pe trotuar. Blazati, trec pe langa mine (probabil in gand imi "umplu" frigiderul cu carne) si gata. Daca nu citeam mesaj asta, nici nu cred ca ma gandeam ca deranjez atat de mult. Scuzele mele.

Ca sa rezum toata aceasta discutie: nu am locuri de parcare - > parchez pe trotuar - > pietonului ii sare mustarul - > imi zgarie masina - > ma apuca si pe mine dracii - > eu il bat (sper biggrin.gif) - > vine politia - > scandal (televiziune, presa etc) - > primarul isi scoate "augusta" persoana din birou (finalmente!) - > se fac parcari - > the end?? Neah, suntem in Romania biggrin.gif Cred ca dupa scandal, imi iau amenda si ciclul se reia.

+Quote Post
Vizitator_mircea111.
mesaj Oct 24 2008, 05:48 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Teo @ Aug 12 2008, 10:02 AM) *
Probabil imi voi lua niste injuraturi pe tema asta, dar pentru ca nesimtirea unor concetateni a ajuns la cote maxime, trebuie s-o spun. Sectorul 3, pe langa celelalte sectoare se poate lauda cu facilitati peste medie, in care includ si parcarile. Din pacate, chiar daca parcarea este la 30-40 de metri de bloc si la orice ora din zi si noapte sunt locuri, se prefera varianta parcarii pe trotuar sau si mai rau, in fata scarii blocului. Si nu asta ar fi marea problema pana la urma (ca le dau si putina dreptate "bordurarilor", cum dracu sa nu se duca bordurile alea cand sunt "incalecate" zi de zi de masini?), cat faptul ca ocupa trotuarul in intregime??

Ei, la faza asta ma apuca...personal o consider nesimtire si mai ca imi vine sa-i zgarii masina. Stiu, masina nu are nici o vina, dar poate asa se "simte" si proprietarul. Macar sa aiba bunul simt sa parcheze pe jumatate! Si mai mult, nu e vorba de mine, eu pot ocoli cand sunt singur, dar ce fac cand sunt cu copilul de mana? Merg cu el pe strada, nu? Ce fac alti oameni care, mai rau, au carucioare cu copii? Sau oamenii in varsta care abia se mai misca?

Am trimis doua mailuri la primarie. Spre surprinderea mea, au venit. Au vazut si....au plecat. Asa ca incep sa ma gandesc sa-mi fac singur dreptate. Ma gandesc din ce in ce mai serios sa las niste urme ale trecerii mele pe langa acele masini. Dar inainte de asta, ii rog pe toti soferii sa se puna putin in pielea unui pieton. Pentru cateva minute, sa isi aduca aminte ca in orasul asta nu traiesc doar soferi, ci si pietoni, care pot fi membrii ai familiei sale. Sa se gandeasca ca trotuarul este pentru pietoni si strada pentru masini. Si ca problema locurilor de parcare trebuie rezolvata cu primaria, nu cu pietonii. Poate daca si-ar parca masinile pe strada, primaria ar face ceva mai mult in privinta asta.

Aceiasi problema este in toate orasele mari,eu inteleg daca trotuatul e larg si e loc suficient pentru pietoni nu ar fi nimic dar unii blocheaza efectiv trotuarul incat te intrebi ce fel de om poate fi acesta cat de nesimtit poate fi. Cineva spunea ca a zgaria masina nu e o solutie ,eu cred ca pentru asemanea indivizi care isi bat joc de noi si ne strica ziua aceasta e o solutie buna.Daca nimeni nu spune ,nu face nimic numarul acestor nesimtiti va creste in viitor tinind cont si de educatia de astazi.
Imi povestea o cunostinta ca un romanas din aceasta categorie ajuns in Germania si gasit loc de parcare pe un trotuar pe care dupa parerea lui nu circula nimeni a parcat o noapte ,doua si intr o dimineata a gasit masina rasturnata,Probabil ca nesimtirea acestui individ ii calca pe nervi pe cei din zona si au trecut la actiune ,ce sa mai astepte politia.

+Quote Post
Vizitator_pieton.
mesaj Oct 27 2008, 08:39 AM
Mesaj #8

Guests

drepturile pietonilor sunt un mit
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-49621...d-ora-15-00.htm

Masinile sunt parcate pe trotuar indiferent de zona in care circurli. Fie ca esti in colentina, fie ca circuli in centru, la un moment dat trebuie sa mergi pe strada. Daca esti cu bicicleta sau vrei sa-ti plimbi copilul cu caurciorul e o aventura. De multe ori nici nu mai poti urca pe trotuar. Masinile invadeaza intrarea in blocuri, in magazine, in institutii publice. Si conducatorii auto sunt pietoni la un moment dat. Ei cum reusesc sa mearga pe trotuar?

+Quote Post
Vizitator_X.
mesaj Oct 27 2008, 09:53 AM
Mesaj #9

Guests

Daca ei nu au grija unde parcheaza, eu de ce as avea grija ca poseta mea cu tinte sa nu "mangaie" respectivele automobile?!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st September 2019 - 02:49 AM