IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> VW Golf 5 vs VW Golf 6, se merita sa platesti mai mult pt Golf 6 sau Golf 5 e la fel de buna
Vizitator_Ewa.
mesaj Nov 13 2009, 04:06 PM
Mesaj #31

Guests

Buna,

Am un Golf V de 1.6 (102 CP), e o masina absolut senzationala.
Crede-ma nu-i pot cere mai mult, iar la drum lung e un regal.

Am avut si un Golf V 1.9 TDI, cam lenes si zgomotos, dar la fel de bun.
1.6 consuma intr-adevar mai mult.

Ai mai jos un articol despre comparatia intre diesel si 1.6:

http://www.usedcarexpert.co.uk/article.aspx?KB_ID=686
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 27 2009, 09:46 AM
Mesaj #32

Guests

tovarasul cu japonezele sa o lase moarta................
poate nu stie ce inseamna sa stea cateva luni pt o piesa pe care nu o tine nimeni pe stoc
poate nu stie ce inseamna sa plateasca taxe vamale pt orce piesa asta doar daca nu vrea sa o faca pe genunchi pe undeva prin turcia etc
dragutule taxele vamale pt acele state sunt de 30% asa ca la pretul piesei mai astepti si o gramada de timp pt ca nu iti trimite nimeni un avion particular sau o salupa pt tine ca ai o japoneza si o lauzi mai mult decat orce.
sau au inceput sa se faca japoneze la craiova iarasi?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 27 2009, 09:54 AM
Mesaj #33

Guests

EU DETIN UN G5 TDI SI SUNT F MULTUMIT
AM AVUT UN G3 GTI TOT MULTUMIT
SINGURUL INCONVENIENT ESTE CA SA MAI MARIT FAMILIA CU UN MEMBRU SI PORTBAGAJUL ESTE MICUT
GOLF 5 (FOARTE USOR DE INTRETINUT) PIESE IEFTINE
LA G6 TREBUIE SA TE GANDESTI CA ESTE NOUA ...PIESE MAI SCUMPE
NU TREBUIE SA TE GANDESTI CA AR TREBUI SA CADA CA NU ASTA AR FI PROBLEMA
GANDESTE-TE LA VREUN ACCIDENT CEVA CA O SA TE COSTE ......................
ESTE ALEGEREA TA LA FINAL
ESTE MAI FRUMOS CA SI INTERIOR G6 DECAT G5
CHIAR SI G4 A FOST MAI BINE FINISAT DECAT G5
ORICE MASINA TI-AI LUA TREBUIE SA FI CONSTIENT CA NU O VEI TINE O VIATA SI CA IN FINAL VEI PIERDE O SUMA DE BANI

+Quote Post
Vizitator_Freaka da disk.
mesaj Nov 27 2009, 08:45 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 27 2009, 09:46 AM) *
tovarasul cu japonezele sa o lase moarta................
poate nu stie ce inseamna sa stea cateva luni pt o piesa pe care nu o tine nimeni pe stoc
poate nu stie ce inseamna sa plateasca taxe vamale pt orce piesa asta doar daca nu vrea sa o faca pe genunchi pe undeva prin turcia etc
dragutule taxele vamale pt acele state sunt de 30% asa ca la pretul piesei mai astepti si o gramada de timp pt ca nu iti trimite nimeni un avion particular sau o salupa pt tine ca ai o japoneza si o lauzi mai mult decat orce.
sau au inceput sa se faca japoneze la craiova iarasi?

Ntzzz, nu e bine. Taxele vamale la masinile japoneze si piesele de schimb aferente sint, de la 1 Ianuarie 2007, 10%.

+Quote Post
Vizitator_antique.
mesaj Nov 27 2009, 09:33 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 12 2009, 03:48 PM) *
Golf nu are design banal??

Rad si acum...abia reusesc sa scriu.
Toyota are un design reusit si care iese in evidenta?

Hai ca e tare gluma.
Tu nu faci cumva stand up comedy ?

Dude, design reusit si golf sunt 2 cuvinte in antiteza! Design reusit inseamna linii, rafinament. Golf nu are nici un nici unul din ele!
DACA vrei design uita-te la civic, mazda 3 sau noul megane sleep.gif

Zicea cineva ca are un golf de 102 cp si eu un vis laugh.gif . Eu as zice motorul ala e un cosmar. 1.6 102 cp e unul dintre cele mai obosite motoare din clasa compacta. Consuma mult, zgomotos, putere mica fata de concurenta. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Cortez.
mesaj Nov 27 2009, 09:49 PM
Mesaj #36

Guests

Daca vrei neaparat golf i`ati 6 !!! obligat !! dar iti recomand o honda civic 2006 2.2cdti !

+Quote Post
masini
mesaj Dec 10 2009, 04:33 PM
Mesaj #37

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inscris: 10-December 09
Utilizatorul numarul: 17 583

Eu tot cred ca golf e mai Ok decat orice alta masina.
CODE

--------------------
http://www.all-auto.ro/

+Quote Post
Vizitator_costyn.
mesaj Dec 10 2009, 06:37 PM
Mesaj #38

Guests

va salut!
decat sa vb despre golf si toyota...nu ar fi mai bine sa abordam o discutie despre BMW ?? aceasta e o masina adevarata,din f.multe pdv...ce ziceti?

+Quote Post
Vizitator_FANE CU GOLFURI DE 10 ANI.
mesaj Dec 10 2009, 07:27 PM
Mesaj #39

Guests

NEAMTUL TOT NEAMT RAMANE!! CE JAPONEZE , DA LA JAPONEZE TE SFATUIESC LA CELE DE 18 ANI - MASINI NU TE SFATUIESC

+Quote Post
Vizitator_Dragos.
mesaj Dec 10 2009, 07:55 PM
Mesaj #40

Guests

Am avut golf 5 1.4 75 CP, la drum lung prin tara reuseam o medie orara de 85-90 kmh, ceea ce este FOARTE bine pe drumurile noastre. Consumul mediu combinat era pe la 7.5 iar motorul era EXTREM de elastic, in treapta a III-a puteai sa mergi de la 30 la 100 kmh fara probleme.

Am condus masina 60.000 km si am abuzat-o fizic in fel si chip, de la pocneli la "offroad", revizii facute cu mii de kilometri intarziere, etc. Nu am vazut gropi, nu am vazut borduri, indreptam jantele o data la doua luni.

Am vandut-o unui prieten la pret foarte bun (aproape 8.000 de euro dupa 3 ani, masina costand pe la 13.800 noua, preturi DDP), merge perfect si acum, e ca noua. Reviziile m-au costat modic (250 ron la 15k, 550 ron la 30k si aprox 600 ron la 45k), nu a consumat ulei, nu s-a ars nici macar un bec, nu au existat costuri suplimentare.

Masina era grea si usor submotorizata DAR sasiul si tinuta de drum erau de exceptie. Daca aveam un Peugeot cu 50 de cai in plus in fata, era in avantaj pana la prima curba, cand, daca vroiam, puteam leger sa stau pe drum cu 10-20 kmh in plus. Deh, suspensie spate independenta si o directie excelenta...

Catva observatii:

1. De ce e misto Golf
Pentru ca nu are nici un punct slab. De la directie, frane, suspensii, cutie de viteze, calitatea interiorului pana la sonorizare si alte alea, totul este BEC. Eu am avut un Golf "chel", doar cu dotari standard (geamuri+oglinzi electrice, ASR, multe airbaguri plus climatronic si CD-player din ala naspa, fara MP3 si cu boxe doar pe fata). NIMIC de pe Golf nu e pus acolo doar ca sa "fie", totul functioneaza exceptional. Nu o sa vedeti niciodata pe Kia / Renault sau alte firme bomba de genul asta un sistem de sonorizare (din ala cu "features") care sa sune ca si asta "chel" de pe Golf. Ca exemplu. Alt exemplu, mergi pe o strada cu cratere si lasi volanul. O sa vedeti ca nu se misca nici un milimetru. Suspensiile sunt extrem de confortabile, in contextul in care Golful este incredibil de stabil. Si alte alea...

Golf e o masina incredibil de echilibrata. Face de toate si face bine. SIGUR, nu e mai sportiv ca un BMW, mai comod ca un Mercedes, sau mai anost ca o Toyota, dar ca "allrounder" este incredibil.

2. Care Golf?

Nu conteaza, real. Golf-ul are aproape intotdeauna "valoarea corecta". Recomand totusi 5 sau 6 pentru ca au suspensie spate independenta, care face enorm la confort si stabilitate. Daca nu ai idei, cu Golf-ul nu poti gresi foarte tare. Da, exista diferente (in teorie) intre 5 si 6, dar majoritatea sunt OPTIUNI, care nu prea conteaza la "entry level" (cum ar fi suspensiile adaptive sau alte alea). Cateva diferente notabile:

- Golf 6 e mai ieftin decat era 5-ul cand era nou. Un 6 "chel" poate fi cumparat pe la 13.200 cu TVA, aprox 6-700 mai ieftin decat am dat eu pe 5 si are in plus ESP. Very good deal, laolalta cu garantia si optiunile de finantare aferente unei masini noi.

- Motoarele diesel de pe 6 sunt complet noi, facute pe tehnologia commonrail. Se simt mai asemanatoare cu cele pe benzina, sunt mai elastice si mai silentioase. Cele vechi (TDI-urile pumpe-duse) erau ele mai tractorase, dar aveau explozie si reactionau mai violent. Mie imi placeau...

- Interiorul la 6 este mai bine facut si mai fiabil. Adica SI MAI fiabil.

- O generatie noua isi pastreaza teoretic valoarea mai bine DAR (IMPORTANT), vei pierde intotdeauna mai multi bani la o masina noua decat la una de cativa ani. La un golf 5 de 3-4 ani vei pierde nesemnificativ in urmatorii 3 ani (poate 2-3000 Euro, asta daca ai ghinion). La un 6 nou vei pierde pe la 5.000, adica dublu.

+Quote Post
Vizitator_BD1983.
mesaj Jan 16 2010, 12:07 PM
Mesaj #41

Guests

golf 4. posesorii de golf 5 stiu la ce ma refer. dupa un anumit rulaj incep sa iti pice pe rand piese importante. golf4 a fost ultimul model "nemuritor" dintre golfuri.

+Quote Post
Vizitator_mircea silaghi.
mesaj Jan 16 2010, 06:07 PM
Mesaj #42

Guests

nu mai cumparati ninci o masina volkswagen ca au o mare problema cu toate motoarele diesel cautati pe siteul autobild.de volkswagen diesel problem au probleme foarte mari cu fiabilitatea motoarelor iar cind mergi la noi la........serviceul volkswagen sa te fereasca dumnezeu,ca ori sunt prosti ori fac exercitii.eu am un passat cumparat de nou si ma judec cu ei de doi ani pt vicii de fabricatie la motor turbina punte spate.

+Quote Post
Vizitator_adri.
mesaj Jan 16 2010, 08:48 PM
Mesaj #43

Guests

iti pot spune ca golful 6 are multe in plus fata de 5 ,golf 5 bordu e tot plasticat pare chinezesc ,aerul conditionat e aiurea
in schimb la 6 bordul e mult mai elegant mult mai frumos interiorul si exteriorul e f bun ce pot sa iti zic eu am ales 6 din f multe motive ,dar fiecare isi ia ce crede de cuvinta

+Quote Post
Vizitator_gabi gabi.
mesaj Jan 17 2010, 07:34 AM
Mesaj #44

Guests

Hello!Digital lanseaza Programul RABLA pentru site-uri: www.hellodigital.ro

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 22 2010, 09:05 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (rr @ Oct 14 2009, 08:02 AM) *
Las-o balta cu golfu'.

Mai bine ia-ti un Logan nou. Vezi ca mai era pe aici un topic f interesant

asta chiar e tare cu loga-ul...

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 22 2010, 09:06 AM
Mesaj #46

Guests

logan-ul,scuze

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 22 2010, 09:58 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Dragos @ Dec 10 2009, 07:55 PM) *

cum poate fi un interior fiabil ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 22 2010, 10:00 AM
Mesaj #48

Guests

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 22 2010, 10:00 AM
Mesaj #49

Guests

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jan 22 2010, 10:45 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 22 2010, 10:00 AM) *

pai simplu: fara greierasi, de exemplu. interiorul poate fi mai 'inchegat' la o masina decat la alta. geamurile pot incepe sa scartie mai devreme sau mai tarziu. exista si fiabilitate cand vb de interior, amice.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 22 2010, 11:29 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 10:45 AM) *
pai simplu: fara greierasi, de exemplu. interiorul poate fi mai 'inchegat' la o masina decat la alta. geamurile pot incepe sa scartie mai devreme sau mai tarziu. exista si fiabilitate cand vb de interior, amice.

de acord cu tine..poate fi mai inchegat...
si la argumentul cu geamurile....nu ma convingi..mai incearca...amice

+Quote Post
Vizitator_sre.
mesaj Jan 22 2010, 11:43 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 10:45 AM) *

ia amice: http://dexonline.ro/search.php?cuv=fiabil
daca "interiorul" unei masini poate fi fiabil atunci io-s popa

si legat de ce ai zis mai sus...bordul poate fi mai inchegat...interiorul nu poate fi inchegat
geamurile....le consideram ca fac parte din interior sau din exterior ?

ia lumineaza-ne, amice !

+Quote Post
Vizitator_Radmann.
mesaj Jan 22 2010, 12:48 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (sre @ Jan 22 2010, 11:43 AM) *

si legat de ce ai zis mai sus...bordul poate fi mai inchegat...interiorul nu poate fi inchegat

ia lumineaza-ne, amice !

Incer eu: fiabilitate la...interior!
Incearca sa mergi cu un FIAT si vezi decate ori:
a) poti deschide/inchide geamul fara sa:
1. Iti sara butonul afara.
2. Sa cada in portiera.
cool.gif de cate ori poti apasa avaria si de cate ori aceasta ramane blocata si intepenita in poziti "on".
Etc. etc. etc.

+Quote Post
Vizitator_body.
mesaj Jan 22 2010, 12:56 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 12 2009, 10:21 AM) *
Ia spune-ne si noua ce e asa de deosebit la japoneza ta? Ce are asa de extraordinar fata de Golf (in afara de faima ca ar fi fiabila) ?

Nu e faima , e realitatea !

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jan 22 2010, 01:38 PM
Mesaj #55

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (sre @ Jan 22 2010, 11:43 AM) *

ia lumineaza-ne, amice !

da, amice, stiu ce inseamna fiabil. faptul ca o masina nu are 'greierasi' dupa 10k de km inseamna ca are un bord fiabil (adica e sigur in functionare). Tu ce intelegi prin siguranta in functionare, de fapt?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 22 2010, 02:00 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 01:38 PM) *
da, amice, stiu ce inseamna fiabil. faptul ca o masina nu are 'greierasi' dupa 10k de km inseamna ca are un bord fiabil (adica e sigur in functionare). Tu ce intelegi prin siguranta in functionare, de fapt?

nu ma mai chinui.
sa mai faci o analiza la expresia "un interior fiabil" si dupa ce ajungi la o concluzie (de preferat obiectiva), atunci poti sa-ti faci mea culpa aici.

spor !

+Quote Post
Vizitator_spock2000.
mesaj Jan 22 2010, 02:05 PM
Mesaj #57

Guests

eu unul iti recomand un golf 5 mai ales daca ai bani cash, golf 5 1.9 tdi. ia-l din germania, aproximativ 8 mii din 2006.

+Quote Post
Vizitator_iulian prodea.
mesaj Jan 23 2010, 04:36 PM
Mesaj #58

Guests

RCA de la Astra Asigurari... garantat cele mai mici preturi... click aici

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jan 23 2010, 11:03 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 22 2010, 02:00 PM) *
nu ma mai chinui.
sa mai faci o analiza la expresia "un interior fiabil" si dupa ce ajungi la o concluzie (de preferat obiectiva), atunci poti sa-ti faci mea culpa aici.

spor !

nenea, masinile, ele toate, poate fi ele fiabile ? ca toata lumea zice, ca aia e mai fiabila ca aialalta. deci dac' masina are un grad de fiabilitate inseamna ca gradu ala este dat de multimea elementelor componente, nu? ca doar nu numa motorul da fiabilitatea. sau franele. sau directia. sau bucsele. sau tabla. deci fiecare componenta a masinii are un grad de fiabilitate care dau pana la urma fiabilitatea masinii. deci, chinuitule, explica tu acu de ce piesele ce tine de interior n-ar fi si ele fiabile, ca si ele are o mama ca si motorul.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_gabriel..
mesaj Jan 28 2010, 11:07 AM
Mesaj #60

Guests

Am avut 2 ani un golf V SDI cumparat din Germania la 120000 km, s-a comportat impecabil, fara nici o problema grava . Cu mici probleme electrice: un bec o bujie etc. Nu am schimbat nici o bucsa cu toate ca l-am rulat prin tara. Doar filtre , ulei , si motorina. L-am vandut cu cat l-am cumparat 7700 Euro . De doua saptamani am luat un Golf VI tot din Germania cu 9500 Euro. Motor pe benzina 1,4. Diferente sunt motorul pe benzina e mai aprig, finisajele interioare sunt mai bune, dotarile s-au imbunatatit. Asa ca mai bine ceva mai nou care peste doi ani isi va pastra cu siguranta si pretul.

+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 08:29 AM