IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> inmatriculare masini cu volan pe dreapta
break_noon
mesaj May 10 2011, 08:16 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 10-May 11
Utilizatorul numarul: 27 781

Am vazut pana acum 3 masini inmatriculate in Romania, care aveau volan pe dreapta.
Este normal asa ceva?

Banuiesc ca nu este nicaieri in lege care sa interzica acest lucru, ca daca era probabil ca nu se puteau inmatricula, insa, nu cred ca e normal ca sa se inmatriculeze astfel de masini.
Ca vine un englez in vizita, si ca isi aduce masina, e o chestie, ca ala pleaca dupa 1-2-3 saptamani inapoi, insa daca masina e inmatriculata aici, inseamna ca se va sta permanent, iar persoana respectiva va conduce mult. Si o masina cu volanul pe dreapta prezinta un risc crescut de accidente.

Inteleg, masinile second sunt mai ieftine in Marea Britanie, ca nu prea au piata unde sa fie vandute, si probabil de aceea sunt luate si aduse aici, insa, nu ar trebui sa li se permita inmatricularea.

Acuma unii isi bat deja joc de noi, ca aduc toate vechiturile de dincolo sa ne afume, si ba le inmatriculeaza la noi ba in Bulgaria, insa acum au inceput si cu masini cu volanul pe dos, sa creasca si riscul de accidente.

La un moment dat ar trebui intervenit, si daca la partea de poluare nu prea au vointa sa impuna niste chestii, macar la partea de siguranta a circulatiei sa puna piciorul in prag.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 10 2011, 04:55 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (break_noon @ May 10 2011, 08:16 AM) *
Am vazut pana acum 3 masini inmatriculate in Romania, care aveau volan pe dreapta.
Este normal asa ceva?

Conform legii, da, cu mentiunea ca trebuie "miscata bataia farurilor", de pe stanga pe dreapta.

+Quote Post
Vizitator_tot nou venit.
mesaj May 10 2011, 06:45 PM
Mesaj #3

Guests

Este normal asa ceva?

Banuiesc ca nu este nicaieri in lege care sa interzica acest lucru, ca daca era probabil ca nu se puteau inmatricula, insa, nu cred ca e normal ca sa se inmatriculeze astfel de masini.
Ca vine un englez in vizita, si ca isi aduce masina, e o chestie, ca ala pleaca dupa 1-2-3 saptamani inapoi, insa daca masina e inmatriculata aici, inseamna ca se va sta permanent, iar persoana respectiva va conduce mult. Si o masina cu volanul pe dreapta prezinta un risc crescut de accidente.

Inteleg, masinile second sunt mai ieftine in Marea Britanie, ca nu prea au piata unde sa fie vandute, si probabil de aceea sunt luate si aduse aici, insa, nu ar trebui sa li se permita inmatricularea.

Acuma unii isi bat deja joc de noi, ca aduc toate vechiturile de dincolo sa ne afume, si ba le inmatriculeaza la noi ba in Bulgaria, insa acum au inceput si cu masini cu volanul pe dos, sa creasca si riscul de accidente.

La un moment dat ar trebui intervenit, si daca la partea de poluare nu prea au vointa sa impuna niste chestii, macar la partea de siguranta a circulatiei sa puna piciorul in prag.

Cred ca ai fost informat gresit, masinile second nu sunt prea ieftine in UK si nici nu prea au nevoie de alta piata unde sa fie vandute pentru ca cea pe care o au deja este pur si simplu masiva si foarte bine organizata si se vinde sau se cumpara orice tip de masina in doar cateva zile.

De acord ca este destul de complicat sa faci o depasire in Romania cu o masina care are volanul pe dreapta dar din cate stiu, este la fel de riscant si cu masinile care au volanul pe partea stanga. Cei din UK calatoresc foarte mult prin Europa cu masinile personale dar nu imi aduc aminte sa fi citit cine stie ce statistici ingrijoratoare despre accidente in care cel putin una din masini sa fi avut volanul pe dreapta. Mai mult decat atat, chiar astazi am citit ca Romania a iesit din nou "campioana" in privinta sigurantei rutiere in Europa. Sunt convins ca problemele adevarate trebuie cautate in alta parte.

Oricum, DVLA (un fel de RAR britanic) nu are nicio retinere in a accepta inmatricularea masinilor cu volan pe stanga.

+Quote Post
Dani.El
mesaj May 11 2011, 06:01 AM
Mesaj #4

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 25-February 11
Utilizatorul numarul: 26 155

nu cred ca e normal ca sa se inmatriculeze astfel de masini

De ce? Pentru cine stie sa conduca nu conteaza pe ce parte este volanul. Eu as putea sa conduc si de pe scaunul din dreapta spate al autoturismului. Daca tu ai un ... in a aprecia distantele nu inseamna ca toata lumea il are.

Tu chiar crezi ca un VW de 5 ani polueaza mai mult decat un Logan nou? Sau un Audi, sau un Mercedes? Ia mai verifica si gandeste-te! De afumat te afumi tu singur, la bere sau cand iti conduci vechea ta Dacia 1300!
Iar faptul ca se inmatriculeaza in Bulgaria este vina guvernelor postdecembriste, mai als al lui tariceanu, care a schimbat legislatia ca sa-i mearga lui mai bine afacerile cu masini. Cat despre riscul de accidente, cred ca tu deja ai avut unul, dar nu rutier ci cerebral.

Aici sunt de acord cu tine. Ar trebui sa inceapa prin taierea copacilor de pa marginea drumului (se pot planta in loc tufe!), eliminarea posesorilor de permis care nu stiu, de fapt, sa conduca (daca ai probleme cu partea volanului ar trebui sa mai faci de vreo 10 ori scoala de soferi!), asfaltarea soeslelor ... O legislatie aplicata pentru oameni nu pentru amenzi ...

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj May 11 2011, 06:36 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Dani.El @ May 11 2011, 06:01 AM) *
De ce? Pentru cine stie sa conduca nu conteaza pe ce parte este volanul. Eu as putea sa conduc si de pe scaunul din dreapta spate al autoturismului. Daca tu ai un ... in a aprecia distantele nu inseamna ca toata lumea il are.

Tu chiar crezi ca un VW de 5 ani polueaza mai mult decat un Logan nou? Sau un Audi, sau un Mercedes? Ia mai verifica si gandeste-te! De afumat te afumi tu singur, la bere sau cand iti conduci vechea ta Dacia 1300!
Iar faptul ca se inmatriculeaza in Bulgaria este vina guvernelor postdecembriste, mai als al lui tariceanu, care a schimbat legislatia ca sa-i mearga lui mai bine afacerile cu masini. Cat despre riscul de accidente, cred ca tu deja ai avut unul, dar nu rutier ci cerebral.

Aici sunt de acord cu tine. Ar trebui sa inceapa prin taierea copacilor de pa marginea drumului (se pot planta in loc tufe!), eliminarea posesorilor de permis care nu stiu, de fapt, sa conduca (daca ai probleme cu partea volanului ar trebui sa mai faci de vreo 10 ori scoala de soferi!), asfaltarea soeslelor ... O legislatie aplicata pentru oameni nu pentru amenzi ...

+Quote Post
Vizitator_GIGI.
mesaj May 11 2011, 06:37 AM
Mesaj #6

Guests

CE DRACU MAI E NORMAL IN TARA ASTA

+Quote Post
fLoreign
mesaj May 11 2011, 07:55 AM
Mesaj #7

Membru
**

Postari: 18
Inscris: 13-June 08
Utilizatorul numarul: 1 211

Am inteles ca pe la Vladivostok e mare distractia asta, cu masini second-hand din Japonia.

+Quote Post
pehash
mesaj May 11 2011, 01:40 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (break_noon @ May 10 2011, 09:16 AM) *
nu cred ca e normal ca sa se inmatriculeze astfel de masini.

Nici eu nu cred ca e normal ca sa se...
QUOTE (break_noon @ May 10 2011, 09:16 AM) *

Daca ai volanul spre marginea drumului iti va fi cu siguranta mai greu sa depasesti, dar nu cred ca vei gasi statistici care sa confirme ca trebuie interzisa inmatricularea rhd pe drumurile noastre. Sunt o gramada de masini vechi care circula fara retrovizoare, faruri, frane si alte probleme, mult mai periculoase decat un rhd

QUOTE (tot nou venit @ May 10 2011, 07:45 PM) *
Cred ca ai fost informat gresit, masinile second nu sunt prea ieftine in UK si nici nu prea au nevoie de alta piata unde sa fie vandute pentru ca cea pe care o au deja este pur si simplu masiva si foarte bine organizata si se vinde sau se cumpara orice tip de masina in doar cateva zile.
...
Oricum, DVLA (un fel de RAR britanic) nu are nicio retinere in a accepta inmatricularea masinilor cu volan pe stanga.

Masinile nu sunt mai ieftine, nici mai scumpe, sunt la aceleasi preturi. In majoritatea cazurilor, acelasi model cu acelasi nr de km/mile va fi mai bun in uk pt ca au clima mult mai blanda si drumurile mai bune. Deci, practic, sunt mai ieftine.
DVLA accepta la inmatriculare doar masini asigurate in uk, iar asiguratorii te ignora daca vii cu sh sa-l inmatriculezi. Parol! O alta problema este afisarea vitezei in mile (conditie la DVLA)... daca ai afisaj digital. De asemenea, e semnificativ mai scumpa asigurarea daca ai masina lhd si nu ai mai condus in uk, deci dezavantajele sunt semnificativ mai mari ca in Romania.

+Quote Post
Vizitator_Silviul.
mesaj May 11 2011, 03:30 PM
Mesaj #9

Guests

Ce caterinca e tipu asta care a inceput discutia. Frate, esti mai ceva ca aia care ii injura pe bozgori da n-au calcat in ardeal in viata lor =)). Esti oltean, nu?

+Quote Post
break_noon
mesaj May 11 2011, 06:04 PM
Mesaj #10

Nou venit
*

Citeaza (Dani.El @ May 11 2011, 06:01 AM) *

Volanul pe partea dreapta reprezinta un risc crecut. Nu inseamna automat ca cel care conduce cu volanul pe partea dreapta va provoca accidente, doar ca are o dificultate in plus, in a conduce, si mai ales in a depasi. Ca tu poti conduce si de pe scaunul din spate, sau din portbagaj, foarte bine, sa fi sanatos, dar sa conduci in alta parte asa.

Citeaza
Iar faptul ca se inmatriculeaza in Bulgaria este vina guvernelor postdecembriste, mai als al lui tariceanu, care a schimbat legislatia ca sa-i mearga lui mai bine afacerile cu masini.

Da, un VW de 5 ani sigur polueaza mai mult decit un Logan nou. Am vazut o gramada de masini, care atunci cind intrau in depasire, dadeau un puf de fum negru. Oare ce insemna aia? Ca a bagat o viteza inferioara pentru putere mai mare, iar catalizatorul era putin obosit. Ca cei care isi cumpara seconduri nu prea mai umbla pe la revezii la timp, ca alea sunt scumpe. Si daca e masina "nemteasca" e mult mai buna decit alea romanesti, franceze, italiene, sau alte marci, chiar daca sunt noi, si cum sa isi duca masina in service.

Citeaza
Cat despre riscul de accidente, cred ca tu deja ai avut unul, dar nu rutier ci cerebral.

Accident cerebral? De unde ia tras concluzia asta? Prin faptul ca observ o chestie evidenta?
Faptul ca nu sunt statistici care sa sublinieze riscul marit e probabil ca inca nu sunt multe masini cu volanul pe dreapta, si atunci nu au avut date de unde sa faca statistici.
Daca englezii circula prin Europa cu masina si nu au probleme poate arata ca sunt mai responsabili, ca isi dau seama de handicap, si conduc mult mai atent. Nu prea cred ca se aplica aceeasi logica si romanilor, care daca au o masina mai smechera devin piloti de formula 1. Si din cite am inteles, unii folosesc un dispozitiv tip periscop, care le permite sa vada in stanga, cind depasesc, fara sa treaca cu masina complet pe banda opusa.

Citeaza (Silviul @ May 11 2011, 03:30 PM) *
Ce caterinca e tipu asta care a inceput discutia. Frate, esti mai ceva ca aia care ii injura pe bozgori da n-au calcat in ardeal in viata lor =)). Esti oltean, nu?

Nu sunt oltean, si nu injur chiar pe toata lumea, cum probabil esti tu obisnuit.

+Quote Post
break_noon
mesaj May 11 2011, 06:15 PM
Mesaj #11

Nou venit
*

O masina o poti conduce in multe feluri, si cu multe chestii lipsa.

Nu e neaparat nevoie de ABS ca sa mergi cu masina, nu?
Poti merge si fara centura, ca doar nu se intimpla nimic.
Frina de mana e cam in plus, in timp ce conduci masina.
Ca sa nu mai spunem de tot felul de alte sisteme care devin mai mult sau mai putin obligatorii.

Si totusi, de ce sunt obligatorii? Pentru ca nu toata lumea e suficient de responsabila si constienta de toate riscurile, si atunci se impun aceste reguli, pentru ca si prostii sa fie aparati la un moment dat de propria prostie.
Pentru ca din punct de vedere economic e mai scump sa le iei dreptul de a sofa (nu mai cheltuiesc bani pe benzina, taxa de drum, asigurari, etc), asa ca li se impun anumite standarde minime de siguranta, pentru ei si pentru restul.

Nu cred ca a conduce masina pe un drum public e un drept pentru oricine, ci doar pentru cine merita. Insa se pare ca standardul in a selecta pe cine merita e cam jos, si oricine primeste acum voie sa conduca.

Asa ca probabil un sofer care conduce o masina cu volanul pe dreapta este acceptat/tolerat, din cauza ca e un consumator, care ajunge sa plateasca taxe in diverse forme. Si pentru ca nu sunt inca statistici ingrijoratoarte, e ok.

A fost cindva un model de masina, care daca era lovita din spate, in timp ce semnaliza, lua foc. Se stia de problema, insa s-a preferat ignorarea ei, si platirea eventualelor despagubiri, pentru ca li s-a parut mai scump sa modifice partea electrica in zona respectiva. Motivatia a fost economica.

Aceasta postare a fost editata de break_noon: May 11 2011, 06:16 PM

+Quote Post
mifty
mesaj May 11 2011, 08:15 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (break_noon @ May 11 2011, 06:15 PM) *
O masina o poti conduce in multe feluri, si cu multe chestii lipsa.

Nu e neaparat nevoie de ABS ca sa mergi cu masina, nu?
Poti merge si fara centura, ca doar nu se intimpla nimic.
Frina de mana e cam in plus, in timp ce conduci masina.
Ca sa nu mai spunem de tot felul de alte sisteme care devin mai mult sau mai putin obligatorii.

Si totusi, de ce sunt obligatorii? Pentru ca nu toata lumea e suficient de responsabila si constienta de toate riscurile, si atunci se impun aceste reguli, pentru ca si prostii sa fie aparati la un moment dat de propria prostie.
Pentru ca din punct de vedere economic e mai scump sa le iei dreptul de a sofa (nu mai cheltuiesc bani pe benzina, taxa de drum, asigurari, etc), asa ca li se impun anumite standarde minime de siguranta, pentru ei si pentru restul.

Nu cred ca a conduce masina pe un drum public e un drept pentru oricine, ci doar pentru cine merita. Insa se pare ca standardul in a selecta pe cine merita e cam jos, si oricine primeste acum voie sa conduca.

Asa ca probabil un sofer care conduce o masina cu volanul pe dreapta este acceptat/tolerat, din cauza ca e un consumator, care ajunge sa plateasca taxe in diverse forme. Si pentru ca nu sunt inca statistici ingrijoratoarte, e ok.

A fost cindva un model de masina, care daca era lovita din spate, in timp ce semnaliza, lua foc. Se stia de problema, insa s-a preferat ignorarea ei, si platirea eventualelor despagubiri, pentru ca li s-a parut mai scump sa modifice partea electrica in zona respectiva. Motivatia a fost economica.

ce păcat că sunt obligatorii...
fără obligativitatea asta, am scăpa repejor de un număr înfiorător de mare de imbecili!!!...

+Quote Post
Vizitator_pntbet.
mesaj Jan 19 2012, 01:45 PM
Mesaj #13

Guests

Se ridica paru pe ceafa cand ii aud pe astia cu sigurantza circulatiei....tot ce conteaza e sa fii pertinent...indiferent ca e volanul pe stanga sau dreapta, crezi ca un copil de 18 ani cu o pitiponca in dreapta si cu volan pe stanga e mai "safe" decat un sofer experimentat cu volan pe dreapta>?

+Quote Post
Vizitator_cristian.
mesaj Apr 25 2012, 07:32 AM
Mesaj #14

Guests

daca esti sofer poti conduce o masina cu volan pe dreapta.daca esti cismar stai acasa.parerea mea este ca mai bine s-ar umple tara de masini cu volan pe drapta decat sa se tot foloseasca rable de dacia din1995(cel mai fericit caz).asa ca nu se simt stapani sa stea acasa.

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Apr 25 2012, 09:47 PM
Mesaj #15

Guests

pt toti martalogi care au o problema cu masinile cu volan pe dreapta am o intrebare: DE CATE ORI ATI DEPASIT IN ORAS PE PARTEA DREAPTA PT CA INTALNEATI ALTI FRAIERI CA SI VOI CARE CONDUC CU 20 DE KM LA ORA. GANDITIVA LA ASTA INAINTE DE A VB DE SIGURANTA IN TRAFIC

+Quote Post
Vizitator_man.
mesaj Apr 27 2012, 05:37 PM
Mesaj #16

Guests

are dreptate!! un sofer adevarat nu se leaga de locul volanului ..numai frustratii o fac si invidiosii cu loganel sau mai stiu eu cu ce..se simt inferiori langa un seria 5 fie el si de anglia si imatr in bg.

+Quote Post
Vizitator_Hau Ardes.
mesaj May 1 2012, 01:34 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (cristian @ Apr 25 2012, 07:32 AM) *
daca esti sofer poti conduce o masina cu volan pe dreapta.daca esti cismar stai acasa.parerea mea este ca mai bine s-ar umple tara de masini cu volan pe drapta decat sa se tot foloseasca rable de dacia din1995(cel mai fericit caz).asa ca nu se simt stapani sa stea acasa.

Da, ai dreptate, sa fac spume la gura! Si inca: daca esti sofer poti conduce masina si cu 220 km la ora in oras ca ie la fel ca pe autoban in germanica. Daca esti sofer poti conduce si beat muchi, ca nu iti dispar reflexele, nu? Condusu' treaz ie pentru cizmari. P-orma, de ce numai pe strada, ce, pe trotoar nu se poate conduce masina? Cu ce difera trotuaru' fata de sosea? Ie mai ingust putin, in rest, la fel! Sa moara mama!

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 7 2012, 01:03 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (break_noon @ May 11 2011, 06:04 PM) *
Faptul ca nu sunt statistici care sa sublinieze riscul marit e probabil ca inca nu sunt multe masini cu volanul pe dreapta, si atunci nu au avut date de unde sa faca statistici.
Daca englezii circula prin Europa cu masina si nu au probleme poate arata ca sunt mai responsabili, ca isi dau seama de handicap, si conduc mult mai atent.

Nu stii despre ce vorbesti. Nu e nici un "handicap", handicap este doar cand nu ai nici o experienta pe asemenea masini. La fel cum handicap este sa ai masina cu tractiune spate, doar cand tu n-ai condus niciodata asa ceva.

Exista statistici care demonstreaza ca volanul pe dreapta REDUCE numarul de accidente. Conduc ambele tipuri de masini, pe ambele parti ale soselei. Ai nevoie de macar o saptamana ca sa inveti sa schimbi vitezele cu stanga, dar dupa aceea nu mai e nici o diferenta.

Perspectiva din care vorbesti tu e tipica pentru dictatura incompetentilor, cei care vor sa impuna altora doar procedurile pe care ei le stapanesc.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 7 2012, 01:12 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (break_noon @ May 11 2011, 06:15 PM) *

Ai perfecta dreptate.

Problema apare atunci cand prostii si-o iau in cap si uita in ce categorie se incadreaza. In acel moment, ei incearca sa le interzica celorlati ceea ce ei nu sunt capabili sa faca. Pentru ca nu le place sa-si recunoasca nivelul real si incearca sa-i aduca si pe ceilalti la acelasi nivel cu ei.

Exista conditii de trafic in care se poate circula foarte bine cu 240km/h. Iar un sofer responsabil stie sa recunoasca acele conditii de trafic si stie ca uneori trebuie sa circule cu 30km/h, daca atat permit conditiile de trafic in momentul respectiv. Insa prostul vine si legifereaza, in numele categoriei din care face parte: "nimeni, niciodata, nu are voie sa conduca cu 240km/h".

+Quote Post
Vizitator_Ciprian.
mesaj May 27 2012, 11:22 AM
Mesaj #20

Guests

Este normal asa ceva?

+Quote Post
Vizitator_Ciprian.
mesaj May 27 2012, 11:26 AM
Mesaj #21

Guests

Daca esti sofer cu adevarat, poti sa ai volanul si in spate wink.gif Ma intelegi? Nu mai fiti comunisti

+Quote Post
Vizitator_VICTOR.
mesaj Jun 7 2012, 04:43 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (man @ Apr 27 2012, 05:37 PM) *
are dreptate!! un sofer adevarat nu se leaga de locul volanului ..numai frustratii o fac si invidiosii cu loganel sau mai stiu eu cu ce..se simt inferiori langa un seria 5 fie el si de anglia si imatr in bg.

VAD AICI TOT FELUL DE SOFERI CARE MAI DECARE MAI EXPERIMENTATI SI MAI SMECHERI TOTI VORBITI DE PARCA SUNTETI TOTI PILOTI DE FORMULA UNA ș)) VOLANUL PE PARTEA DREAPTA ESTE FOARTE PERICULOS SI NU PREZINTA SIGURATA PENTRU TOTI PARTICIPANTII LA TRAFIC VA SPUNE UNUL CARE A LOCUIT IN ANGLIA 7 ANI DE ZILE SI AM CONDUS ZI DE ZI SI ACOLO SI AICI SI NU SUNT UN "MARTALOG" CARE CONDUCE CU 20 KM LA ORA (AM AVUT SUSPENDAT PERMISUL PNTRU VITEZA DE 4 ORI NU CA AR FI CEVA MERITORIU)
MASINILE CU VOLANUL PE DREAPTA NU AU CE CAUTA PE STRAZILE DIN ROMANIA . STITI CIT COSTA O ASIGURARE IN UK CU VOLANUL PE STINGA?

+Quote Post
Vizitator_break_noon.
mesaj Jun 12 2012, 11:23 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Ciprian @ May 27 2012, 11:26 AM) *
Daca esti sofer cu adevarat, poti sa ai volanul si in spate wink.gif Ma intelegi? Nu mai fiti comunisti

Esti un ... (ala care trage carul ;-))

De ce avem limitari de viteza? Ca un sofer adevarat stie cu cit trebuie circulat, pe fiecare sector de drum.
De ce avem stopuri, cedeaza trecerea, etc. Ca un sofer adevarat stie ce trebuie sa faca in diverse situatii.

Probabil ca o fi stiind, dar, citi sunt soferi adevarati, asa cum ii intelegi tu ca trebuie sa fie?
Si sa inteleg ca toti aia ce si-au luat seconduri din uk si le-au inmatriculat aici sunt doar soferi adevarati?

Reglementarile din trafic sunt facute pentru a reduce/elimina riscul de accidente. Simplu. Daca riscul acesta ar fi eliminat, sa zicem, printr-o interventie divina, care ar face ca indiferent cum ar conduce fiecare, sa nu se intimple nici un accident, crezi ca si-ar mai bate cineva capul sa puna semne, reguli, radare, etc ?

Probabil ca aia care conduc masina cu volanul pe dos (adica pe dreapta la noi, pe stinga in uk) sunt mai atenti, mai responsabili, ca stiu ca au un handicap, faptul ca vizibililatea lor e redusa in caz de depasire, poate si in alte situatii, dar poti tu sa garantezi ca toti sunt asa?

Masinile cu volanul pe dos trebuie sa ramina la categoria "in vizita", adica ok, vin pe aici, au ceva treaba, dar apoi pleaca inapoi, nu se permanentizeaza sederea lor aici, prin inmatriculare.

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Jun 20 2012, 07:36 PM
Mesaj #24

Guests

Cum se face schimbarea de viteza de la 90 km/h la 60 km/h? Presupunem ca sunteti intr-o curba si ati intrat cu o vitea mai mare, cum faceti?
Astept raspunsurile voastre si apoi discutam !

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Jun 25 2012, 09:00 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (gigi @ Jun 20 2012, 07:36 PM) *
Cum se face schimbarea de viteza de la 90 km/h la 60 km/h? Presupunem ca sunteti intr-o curba si ati intrat cu o vitea mai mare, cum faceti?
Astept raspunsurile voastre si apoi discutam !

Daca sant intr-un GTR spec V accelerez pana pe la 150-200 si am grija sa semnalizez daca cumva am de gand sa depasesc.

+Quote Post
Vizitator_Storm.
mesaj Jun 25 2012, 08:13 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (VICTOR @ Jun 7 2012, 04:43 PM) *
VAD AICI TOT FELUL DE SOFERI CARE MAI DECARE MAI EXPERIMENTATI SI MAI SMECHERI TOTI VORBITI DE PARCA SUNTETI TOTI PILOTI DE FORMULA UNA ș)) VOLANUL PE PARTEA DREAPTA ESTE FOARTE PERICULOS SI NU PREZINTA SIGURATA PENTRU TOTI PARTICIPANTII LA TRAFIC VA SPUNE UNUL CARE A LOCUIT IN ANGLIA 7 ANI DE ZILE SI AM CONDUS ZI DE ZI SI ACOLO SI AICI SI NU SUNT UN "MARTALOG" CARE CONDUCE CU 20 KM LA ORA (AM AVUT SUSPENDAT PERMISUL PNTRU VITEZA DE 4 ORI cine e pe inv NU CA AR FI CEVA MERITORIU)
MASINILE CU VOLANUL PE DREAPTA NU AU CE CAUTA PE STRAZILE DIN ROMANIA . STITI CIT COSTA O ASIGURARE IN UK CU VOLANUL PE STINGA?

Corect masinile din Anglia sunt un pericol si eu am locuit acolo si stiu diferenta... cat despre asigurare este imensa in general in Anglia, ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_aurel Ungur.
mesaj Aug 8 2012, 01:11 PM
Mesaj #27

Guests

inmatriculari bulgaria cel mai simplu o inmatriculati in Bulgaria. inmatriculari bulgaria

Este normal asa ceva?

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Dec 28 2012, 06:07 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (cristian @ Apr 25 2012, 07:32 AM) *

BROVA PRETENE DE ASTA NU AU STIUT

+Quote Post
Vizitator_ion bucsa.
mesaj Jan 29 2013, 07:17 PM
Mesaj #29

Guests

Este normal asa ceva?

Siguranta circulatie e pusa in pericol de frustrati ca tine care au grija volanului meu in loc sa il urmaresti pe al tau.
Daca ai luat permisul fara spaga nu ar trebui sa te deranjeze volanul pe stanga sau dreapta,despre pret...ar trebui sa mai calculezi putin iar despre poluare eu zic sa mai lasi bautura.

+Quote Post
Vizitator_IOIO.
mesaj Mar 5 2013, 06:53 PM
Mesaj #30

Guests

Este extrem de usor sa schimbi volanul de pe dreapta pe stanga. Iti trebuie doar o masina omologata de RAR si un service bun si gata. Eu am facut asa cu prima mea masina un Ford Focus care a suferit schimbarea asta la serviceul unde fac eu tot pentru masina. La Autocar din Pipera se face orice si intr-un timp rezonabil si calitate mare si mai ieftin ca altii care se cred tari.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 11:49 PM