IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Carti bune, Idei de carti bune
cartidecitit
mesaj Nov 1 2011, 09:42 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 27
Inscris: 1-November 11
Utilizatorul numarul: 29 921

Fantoma Trecutului (seria Harry Hole) de Jo Nesbo

Cunoaşterea adevărurilor istorice şi redarea lor fără vreo urmă de subiectivism, ci cu o verticalitate şi o obiectivitate demne de cel mai talentat jurnalist, precum şi fina cunoaştere a ideologiilor naziste, conjugate cu o aplecare de psiholog asupra motivaţiilor şi dedesubturilor minţii personajelor, te conving de polivalenţa autorului, care orchestrează pe parcursul romanului atât o investigaţie poliţienească pe de-o parte, cu rădăcini adânc înfipte în trecutul colaboraţionist norvegian, cât şi o investigaţie emoţională, fiind provocaţi în efortul de a înţelege mintea chinuită a unui criminal neobişnuit.
Nu este o carte "uşurică" din nici un punct de vedere, iar cei ce o vor citi vor fi de acord că ridică genul poliţist la un alt nivel. Şi dacă nici asta nu v-a convins, închei cu un pasaj despre o ideologie pe care nu o împărtăşim neapărat, dar care are totuşi ceva care te va pune pe gânduri: "Pentru că e în firea lucrurilor. În marea Lui înţelepciune, Dumnezeu a făcut ca o fiinţă inferioară să nu fie fericită decât când serveşte şi se supune unei fiinţe superioare.(...) Chiar şi în aşa zisele ţări democrate, cei slabi dau de bunăvoie frâiele puterii unei elite care este mai puternică şi mai înţeleaptă decât ei. Aşa stau lucrurile. Şi pentru că suntem cu toţii creaţia lui Dumnezeu, este responsabilitatea fiinţelor superioare să se asigure că cei inferiori se supun."
Go to the top of the page

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 3 2011, 09:56 AM
Mesaj #2

Membru
**

Neliniştiţii de John Connoly

" ... există două tipuri de oameni pe lume: cei paralizaţi de răul din lume, care refuză să facă ceva pentru că nu văd rostul, şi cei care se luptă până la capăt deoarece consideră că a nu face ceva este infinit mai rău decât a face ceva şi a eşua." (citat din carte)

Cartea se învârte în jurul unui subiect extrem de dur şi nu pentru cei sensibili: abuzul copiilor, un subiect pe care ar trebui să-l conştientizăm cu toţii, "pentru că a ignora ceea ce li se întâmplase acelor copii..., a te întoarce cu spatele şi a privi în altă parte din comoditate însemna să devii complice la crimele petrecute." Păcatul societăţii moderne este tocmai acesta: ne-am obişnuit să privim în altă parte. Autorul rămâne acelaşi fin observator al tuturor micilor amănunte care pot trece de multe ori neobservate, poate tocmai prin meseria eroului principal: de la o pată de grăsime pe perete, până la unghiile date cu ojă roşie ale unei interlocutoare, sau a detaliilor unui peisaj dintr-un tablou, toate te fascinează şi contribuie la impresia de întreg, sunt date parcă pentru a nu lăsa loc nici unei scăpări. Pentru desfăşurarea acţiunii fiecare scamă, fiecare lucru este aşezat în contextul adecvat. Autorul pare Dumnezeul lumii create de el, nelăsându-ne imaginaţia să adauge nimic care ar putea strica ceva deja perfect. În această lumină descrierea din debutul cărţii, a Ghicitorului Dave, se potriveşte atât autorului cât şi personajului creat de el: "Era atent într-o societate care nu acorda nici o valoare unui gest atât de simplu. Oamenii nu ascultau şi nu vedeau, doar credeau că au auzit sau au văzut."

În concluzie aceasta este mai mult decât o carte, iar John Connoly este mai mult decât un autor bun. Din clipa în care ai citit ceva scris de el, vei fi iremediabil legat de stilul lui şi îţi vei schimba şi percepţia asupra lumii. O recomand tuturor, dar mai ales celor care au nevoie de schimbare, de ceva diferit, de... o esenţă tare.

Lectură placută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 4 2011, 02:11 PM
Mesaj #3

Membru
**

Eu sunt numarul patru de Pittacus Lore

O carte bună, la un nivel la care nici nu te aşteptai. Nu aş fi putut începe altfel descrierea. Deşi pentru cei pasionaţi de "teoria conspiraţiei" şi de povestirile gen "Dosarele X" această carte va avea, într-o oarecare măsură, un "gust " cunoscut, tot periplul, de la început până la "marele final", te va prinde, într-o aşa măsură, încât, nu te vei putea dezlipi de ea. Este printre puţinele lecturi din ultima vreme care reuşeşte să-ţi pună adevărate scene de acţiune în minte , şi care îţi descrie atât de bine totul încât o citeşti "în imagini". Este o carte despre supravieţuire, despre prietenie necondiţionată, despre datoria faţă de ceva mai presus de tine, despre dragoste şi, nu în ultimul rând, despre speranţă.

Lectură plăcută !

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 4 2011, 04:26 PM
Mesaj #4

Membru
**

" ... există două tipuri de oameni pe lume: cei paralizaţi de răul din lume, care refuză să facă ceva pentru că nu văd rostul, şi cei care se luptă până la capăt deoarece consideră că a nu face ceva este infinit mai rău decât a face ceva şi a eşua."

Citat din "Neliniştiţii" de John Connoly

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 6 2011, 09:39 AM
Mesaj #5

Membru
**

"Pentru a avea şansa să fim iubiţi, trebuie să ne asumăm riscul de a fi distruşi în interior."

Citatul este din "Steaua Diavolului" de Jo Nesbo

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 6 2011, 09:42 AM
Mesaj #6

Membru
**

Codicele de Douglas Preston

"Nimic din ceea ce merită făcut în viaţă nu este uşor.(...) Destinul nu e un motiv. E o explicaţie."

Cititorul va descoperi în această carte o lectură extrem de plăcută, naraţiunea curgând uşor, alternând scenele de acţiune cu momente de acalmie, sau de contemplare a unor decoruri minunate. Personajele sunt de excepţie, foarte bine conturate şi fermecătoare, puternice, elegante, malefice, erudite, dar în egală măsură convingătoare. Este o carte pe care nu ai cum să n-o iubeşti, care-ţi va satisface pofta de lectură, dar şi de aventură, un fel de "Indiana Jones", "Tomb Raider" şi "National Geographic" combinate pentru a-ţi oferi o călătorie de neuitat.

Lectură plăcută!

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Nov 7 2011, 04:32 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Conjuratia imbecililor - John Kennedy Toole

librarie.net

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Nov 7 2011, 04:47 PM
Mesaj #8

Membru veteran

"Să trăieşti fără absolut niciun ţel! Am întrezărit această stare, am atins-o adesea, fără să izbutesc să mă menţin în ea: sunt prea slab pentru asemenea fericire."

E. Cioran, Demiurgul cel rau.

--------------------

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Nov 7 2011, 04:51 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Ce verde era valea mea de Richard Llewellyn.

Varianta de BPT mi s-a parut bunicica, dar mai e o varianta aparuta dupa '90 care mi s-a parut mult mai buna.
din pacate nu mai tin minte la ce editura a aparut.

--------------------

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 7 2011, 05:47 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Când, cu gura însetată, muşcaţi dintr-un măr, spuneţi-i în cugetul vostru :
„Seminţele tale vor trăi în trupul meu şi mâine mugurii tăi vor înflori în inima mea.
Şi împreună ne vom veseli în toate anotimpurile”.

Kahlil Gibran, Profetul

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Nov 7 2011, 05:48 PM

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 8 2011, 05:28 PM
Mesaj #11

Membru
**

"Lipseşte-l pe om de visuri şi de fantezie, şi-ai să ai în faţă animalul cel mai stângaci, mai primitiv şi mai lipsit de apărare de pe Pământ."

Citat din Grimpow de Rafael Abalos

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 8 2011, 05:33 PM
Mesaj #12

Membru
**

Misterul Manuscrisului de Ian Caldwell & Dustin Thomason

"Timpul este ceva ciudat - atârnă cel mai greu pe umerii celor care nu îl au. Nimic nu este mai uşor decât să fii tânăr şi să ai lumea întreagă de cucerit. Lucrul ăsta îţi dă sentimentul că te aşteaptă oportunităţi nelimitate, iar gândul acesta este atât de seducător încât pur şi simplu simţi că poţi face ceva mult mai important decât să înveţi pentru examene.(...) Paul îmi spusese odată că speranţa, cea care ieşise din cutia Pandorei numai după ce scăpaseră toate molimele şi necazurille, este cel mai bun lucru din lume. Fără ea nu există decât timpul. Iar timpul ne împinge de la spate, forţându-ne să ne îndepărtăm până când ne aruncă în neant." (citat din carte)

Dacă în ultima vreme cititorul s-a obişnuit cu autori care într-un an publică şase cărţi, va descoperi în "Misterul Manuscrisului", într-adevăr o carte care a fost publicată după şase ani de muncă. De ce este acest lucru important? Pentru că se cunoaşte că nimic nu este lăsat la voia întâmplării, că este extrem de bine documentată, că este "şlefuită" până la a ne oferi o experienţă minunată. Este o carte pe care o citeşti cu o deosebită plăcere, pentru că din fiecare filă a ei răzbate respectul pentru cititor, pentru valoare, pentru cultură şi pentru inteligenţă. Decorul ales pentru desfăşurarea acţiunii, Universitatea Princeton, te va introduce în tradiţiile acestul loc, iar întregul periplu narativ va oscila între ludic, cerebral, elitist şi academic.

"Misterul Manuscrisului" este o carte din care cititorul va rămâne cu mai mult decât o lectură plăcută. Este o carte care-ţi va stimula neuronii, fără să te obosească, o carte care-ţi va satisface atât pofta de aventură cât şi pe cea de cercetare, o carte pe care o vei iubi şi vei găsi întotdeauna un motiv s-o reciteşti.

Lectură plăcută!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 9 2011, 11:23 AM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Mahatma Gandhi: Este o utopie să crezi că poți să schimbi o lume întreagă. Totuşi, există un lucru pe care sigur îl poți face: să începi schimbarea de la propria persoană.

Dalai Lama: Dăruieşte din înţelepciunea ta. E o cale de a atinge nemurirea.

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 11 2011, 11:05 PM
Mesaj #14

Membru
**

"Viaţa - aşa cum este ea în realitate - nu e o luptă între bine şi rău, ci între rău şi mai rău"

Citat din Taisul Sabiei de Joe Abercrombie

Aceasta postare a fost editata de cartidecitit: Nov 11 2011, 11:06 PM

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 11 2011, 11:11 PM
Mesaj #15

Membru
**

Urzeala Tronurilor (prima parte din seria Cantec de Gheata si Foc) de George R. R. Martin

Nu credeam că după atâtea apariţii fantasy voi mai întâlni o carte de o asemenea anvergură. Chiar dacă dimensiunile epopeice nu permit fizic citirea "dintr-o suflare", este genul de carte pe care cu greu o poţi lăsa din mână. Întrunind toate plăcerile stilului fantasy, se diferenţiază în acelaşi timp, iar cititorul nu poate decât să rămână vrăjit de măiestria cu care autorul reuşeşte să orchestreze o lucrare de acest gen.

Incontestabil, deşi nici acţiunea nu dezamăgeşte nici o clipă, vedetele vor fi personajele. La un asemenea demers epic, nu ne puteam aştepta decât la o abundenţă de personaje care, episodice sau nu, beneficiază de aceeaşi atenţie din partea autorului şi ne vor fermeca iremediabil.

Este prea puţin spus că recomand această carte. Atât celor care sunt fani declaraţi ai genului fantasy această carte le va aduce un suflu proaspăt şi minunat, precum şi celor ce vor să încerce "genul", cu garanţia că vor fi "prinşi" fără drept de apel în mrejele fantasy-ului creat de George R.R. Martin.

Lectură plăcută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 12 2011, 07:47 AM
Mesaj #16

Membru
**

"Un om nu are o inimă ca a mea. Inima omenească este o linie, în timp ce a mea este un cerc şi posed abilitatea infinită de a fi la locul potrivit în momentul potrivit. Consecinţele acestui lucru sunt că mereu găsesc oameni în cel mai bun moment al lor şi în cel mai rău. Văd urâţenia şi frumuseţea lor şi mă întreb cum poate ceva să fie în două feluri în acelaşi timp. Totuşi, ei au un lucru pe care îl invidiez. Oamenii, lăsând la o parte orice altceva au bunul simţ de a muri."

Citat din Hotul de carti de Markus Zusak

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 12 2011, 08:01 AM
Mesaj #17

Membru
**

Hotul de carti de Markus Zusak

"Imaginaţi-vă că zâmbiţi după o palmă pe care aţi primit-o peste faţă. Apoi, gândiţi-vă că faceţi asta douăzeci şi patru de ore pe zi.
Asta era ocupaţia de a ascunde un evreu." (citat din carte)

Cum vedeaţi până acum ...Moartea? Ca pe "Doamna cu Coasa", o hârcă rece şi detestabilă, ce te înhaţă când ţi-e viaţa mai dulce? Mai gândiţi-vă puţin..."Hoţul de carţi" o va aduce la rampă, în lumina reflectoarelor pe Ea, Doamna Moarte, prinsă până peste cap "în treabă", mulţumită Fuhrerului şi care, totuşi, îşi permite o mică indulgenţă: Liesel Meminger, hoaţa de cărţi, a cărei poveste îşi va face timp să ne-o transmită. Cinică pe alocuri, melancolică de multe ori, picturală şi metaforică "peste poate", această naratoare inedită va face din povestea fetiţei, prinsă în vâltoarea evenimentelor celui De-al Doilea Război Mondial, un exemplu de virtuozitate artistică.

Ca un cititor avid şi egoist, închis în biblioteca proprie şi înconjurat de comori din cuvinte, aş fi păstrat "Hoţul de cărţi" numai pentru mine şi sufletul meu. Dar, sunt generos, şi îl împart cu cei ce vor să se plece cu respect în faţa cuvintelor şi să le guste magia. Dar ... şşşttt! Suntem numai un grup privilegiat, deşi... un club deschis. În loc de salut închei aşa:
"Am urât cuvintele
şi le-am iubit, şi sper
că le-am orânduit bine."

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 15 2011, 12:07 PM
Mesaj #18

Membru
**

Echinox de Michael White

Trebuie să recunoaştem de la început că această carte se bazează, în primul rând, pe aspiraţia omului dintotdeauna: nemurirea. Este o carte scindată între două acţiuni,una ancorată în prezent, şi cealaltă în finalul anilor 1600, ideea comună făcând legătura peste secole. Explicaţia acestei fascinaţii pentru "marile secrete" ale omenirii o putem înţelege atât în ceea ce-i priveşte pe savanţii gen Newton, supuşi ignoranţei epocii în care trăiau, cât şi în ceea ce-i priveşte pe cercetătorii "moderni", care găsesc în asta un refugiu din faţa societăţii.

Autorul reuşeşte o îmbinare perfectă a realului cu ficţiunea, iar cartea se citeşte cu o deosebită plăcere, nu este deloc greoaie, informaţiile, deşi abundă, fiind redate "pe înţeles", fără a cădea în "păcatul" erudiţiei. Până şi notele de final le vei citi cu aviditate, tocmai datorită acestui "dar" al autorului de a expune întâmplările.

Lectură plăcută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 20 2011, 07:19 AM
Mesaj #19

Membru
**

Inclestarea Regilor (seria Cantec de Gheata si Foc 2 ) de George R. R. Martin

"Noaptea se lasă şi acum veghea mea începe. Nu se va sfârşi până la moarte. Nu-mi voi lua soţie, nu voi avea pământuri, nu voi zămisli copii. Nu voi purta coroane şi nu voi câştiga glorie. Voi trăi şi voi muri la locul meu de veghe. Sunt sabia din întuneric. Sunt păzitorul de pe ziduri. Sunt focul care arde frigul şi lumina care aduce zorile, goarna care-i trezeşte pe cei adormiţi şi sunt scutul care păzeşte ţinuturile oamenilor. Îmi dăruiesc viaţa şi onoarea Rondului de Noapte, pentru noaptea aceasta şi pentru toate nopţile ce vor veni."

Personajele bine conturate din volumul anterior vor cunoaşte o evoluţie, astfel că pe unele le vom ierta, pe altele le vom detesta şi mai mult ca în "Urzeala Tronurilor", iar altele ne vor oferi surprize plăcute în cadrul acţiunii. Vom înţelege că măreţia sufletului nu are nimic de-a face nici cu frumuseţea fizică, nici cu apartenenţa la o casă regală, iar onoarea, loialitatea şi moralitatea dispar într-o clipă, îngenunchiate de interesul personal.

"Încleştarea Regilor" este o carte care nu are nevoie de recomandare, mai ales după ce ai citit deja "Urzeala Tronurilor". Este o carte despre oameni, despre ambiţie, despre maturizarea forţată la vârste extrem de fragede, despre o lume pe care mulţi dintre noi nu o pot nici măcar visa, darămite să trăiască în ea, sau , mai bine zis, să-i supravieţuiască.

Lectură plăcută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 21 2011, 02:47 PM
Mesaj #20

Membru
**

Jocurile Foamei de Suzanne Collins

Întâlneşti din când în când câte o carte despre care îţi vine greu să vorbeşti. De ce? Pentru că ai senzaţia că, dacă spui ceva, risipeşti magia. Într-un cuvânt, despre asta este vorba. Despre magia autoarei de a crea o lume atât de detaliată, încât nu îţi poate da decât impresia de real, o descriere atât de amănunţită, încât nu poţi să nu fii parte integrantă a acestei lumi. Despre ce este vorba? Despre Umanitate, pur şi simplu. Despre faptul că, a fi om, înseamnă mult mai mult decât apartenenţa la această specie, despre limitele umanităţii, grosolan încălcate pentru a oferi "Pâine şi Circ", şi despre faptul că, în mijlocul infernului, puţini dintre noi şi-ar mai păstra această firavă umanitate.

O carte despre speranţă, dragoste şi prietenie în mijlocul unui coşmar pe care umanitatea este perfect capabilă să-l facă real.

Lectură plăcută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 22 2011, 08:02 PM
Mesaj #21

Membru
**

Sfidarea - Jocurile Foamei 2 - de Suzanne Collins

"Am ştiut întotdeauna cine e duşmanul. Cine ne înfometează, cine ne torturează şi cine ne ucide în arenă. Cine îi va ucide în curând pe toţi cei care-mi sunt dragi (...) Da, ştiu cine este duşmanul." (citat)

Focul mocnit al nemulţumirilor se va converti într-o grandioasă explozie vulcanică, un spectacol de excepţie la care cititorul asistă fascinat. O carte care-ţi strârneşte o multitudine de sentimente trecând prin duioşie, furia neputinţei, speranţă, curaj şi deznădejde, sentimente pe care le împărţim cu eroii cărţii şi care te răscolesc şi după ce ai pus cartea jos.

Lectură plăcută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 23 2011, 10:37 AM
Mesaj #22

Membru
**

Revolta - Jocurile Foamei 3 - de Suzanne Collins

Şi pe acest al treilea volum îl citeşti exact ca pe anterioarele: cu sufletul. Tumultul luptelor de pe parcursul lecturii este secondat de valuri de sentimente puternice, care nu pălesc nici măcar la ultimele pagini, ci, din contră, se intensifică. La finalul călătoriei prin această trilogie rămâne senzaţia de real şi de mai mult ca posibil a subiectului. Rămane ideea că un rău poate fi înlocuit de un alt rău dacă umanitatea îşi pierde starea de alertă; ideea că răul, deşi depăşit, lasă răni adânci, răni ce se redeschid din când în când; ideea că depinde de oameni să-şi păstreze verticalitatea şi să fie întotdeauna atenţi la cei care-i conduc.

Nu cred că este nevoie de o recomandare specială pentru a citi trilogia "Jocurile Foamei". Pot spune doar că este păcat să nu le citeşti, şi, mai ales, este păcat să nu cugeţi la ce-ai citit...

Lectură plăcută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Nov 25 2011, 08:11 AM
Mesaj #23

Membru
**

Jocul Zero de Brad Meltzer

"A fost un joc. Un simplu joc stupid. Dar ca orice alt joc, a fost nevoie doar de o singură mişcare neinspirată pentru a opri jocul şi a aminti tuturor cât de uşor e să răneşti oameni." (citat)

Chiar dacă începutul ţi se va părea poate puţin greoi, mai ales dacă nu eşti familiarizat cu sistemul politic american, pe parcurs vei observa că "maşinaţiunile" şi "matrapazlâcurile" sunt de fapt legea universală a politicii, aşa că nu te vei mai împiedica de acest aspect ci vei savura pe deplin ritmul alert al acţiunii, bogat în răsturnări de situaţii şi cu scene extrem de tensionate. Suspansul va fi foarte bine dozat şi ţi se va oferi treptat, pentru a prelungi plăcerea lecturii. Vei face supoziţii până în final, când ţi se va dezvălui adevărul, iar personajele duplicitare îţi vor face efortul de a ghici deznodământul şi mai dificil, astfel încât vei "devora" cartea în acelaşi ritm nebun ca al desfăşurării evenimentelor. Dacă eşti fanul poveştilor gen "Dosarul Pelican", "Jocul Zero" va fi alegerea perfectă pentru tine.

Lectură plăcută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj Dec 18 2011, 08:47 AM
Mesaj #24

Membru
**

Mananca, Roaga-te, Iubeste de Elizabeth Glibert

"Mănâncă, Roagă-te, Iubeşte" este o carte ce "musteşte" de umanitate. Te vei regăsi în ea, îţi vei putea poate explica şi sorta trăiri pe care le reprimai până acum, vei călători împreună cu autoarea din confortul căminului propriu, şi vei cunoaşte oameni extraordinari. Ce vei mai învăţa? Că, dacă eşti dispus să deschizi ochii şi să vezi cu adevărat, poţi descoperi fericirea oriunde, poţi întâlni oameni ce merită prietenia şi afecţiunea ta şi fără să străbaţi mapamondul pentru asta.Este greu, este uşor, depinde numai de noi să aflăm asta...

Lectură plăcută!

+Quote Post
Vizitator_ratcu_rodica.
mesaj Feb 7 2012, 09:12 PM
Mesaj #25

Guests

helooo... va recomand libraria online cu carti din toate domeniile..... este un site foarte interesant .. http://cartinoi.ro

+Quote Post
Vizitator_m1rcea.
mesaj Mar 7 2012, 08:16 PM
Mesaj #26

Guests

Eu sunt mare fan al cartilor lui Victor Suvorov. Omul e de mare exceptie... fost agent Gru, m-a lasat cu gura cascata vizavi de ce jocuri se faceau in U.R.S.S. Ce sa zic... sunt pasionat de istorie... wink.gif Daca sunteti fani... toata colectia e aici!

+Quote Post
Vizitator_Andreea.
mesaj Mar 17 2012, 03:32 PM
Mesaj #27

Guests

Carti bune: Simbolul pierdut -Dan brown
Camera de chihlimbar -Steve Berry

Si pentru cititorii inraiti, va prezint cateva semnele mele de carte (confectionate manual):

Pentru mai multe modele contactati-ma la adresa tomaru.andreea@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 21 2012, 03:57 PM
Mesaj #28

Guests

Richard Bach -Fugind de confortul sigurantei

"Adevărul pe care îl cunoşteam s-a tot rafinat de-a lungul timpului. Am făcut cercetări şi săpături căutându-l, folosindu-mi intuiţia şi speranţa, l-am tot filtrat şi condensat pe cât de bine am putut eu, reflectând asupra lui, apoi i-am dat drumul să-mi alimenteze motoarele, un pic precaut la început, să văd ce se petrece.
Ei bine, au existat câteva rateuri, vreo două explozii pe pista de lansare, până am învăţat cât este de volatilă orice filozofie construită acasă. Un pic cam afumat, dar şi un pic mai înţelept, a trebuit să clipesc de câteva ori până să realizez că în cea mai mare parte a vieţii mintea mea a folosit acest tip de combustibil. Chiar şi astăzi, temerar cu prudenţă, picătură cu picătură, ridic constant cifra octanică.
Cu toate acestea, nu am ales să-mi produc singur materia primă, doar aşa, de amuzament sau pentru că nu aş fi vrut să folosesc niciodată materialul obişnuit. Pasionat să descopăr motive şi motto-uri de viaţă, am parcurs diferitele religii în adolescenţă, i-am studiat pe Aristotel, Descartes şi
Kant la cursurile serale încă pe când eram pilot de linie în Forţele Aeriene.
După ce am terminat ultimul curs, abia mergeam pe trotuar, cu paşii grei şi înceţi, simţind cum mă cuprinde ca într-o menghină o ciudată depresie. Pe cât reuşisem eu să înţeleg, domnii aceştia ştiau chiar mai puţin decât mine cine suntem şi de ce ne aflăm aici, iar eu abia aveam o vagă idee.
Minţi cu greutate, ei străbăteau stratosfera intelectuală la altitudini cu mult deasupra plafonului la care putea ajunge bietul meu avion. Eram dornic să împrumut fără nicio jenă din filozofia lor personală pentru a mi-o construi pe a mea, dar tot ceea ce puteam să fac, audiind cursurile în clasă, era să mă abţin să strig: "Cui îi pasă?"
L-am admirat pe Socrate cel practic pentru că a ales să moară pentru un principiu, atunci când i-ar fi fost foarte uşor să scape. Ceilalţi nu erau la fel de convingători. Toate paginile acelea înghesuite, acoperite cu litere microscopice, pentru ca în cele din urmă, concluzia lor cea plină de înţelepciune să fie: Richard, eşti pe cont propriu, băiatule. Cum am putea noi să ştim ce merge pentru tine?"

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 14 2012, 01:20 PM
Mesaj #29

Guests

http://www.cartianticariat.ro/cumpara/pach...-gratis-1591181

O carte buna la un pret bun:P

+Quote Post
Vizitator_Copilas.
mesaj Aug 22 2012, 04:56 PM
Mesaj #30

Guests

Gasiti carti de colorat pe http://www.cartidecolorat.info

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 08:13 PM