IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Closed TopicStart new topic
> Cat mai costa metrul patrat pe constructie
axcon
mesaj Jan 23 2012, 01:44 PM
Mesaj #151

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 22-January 12
Utilizatorul numarul: 31 237

Ce inseamna “ cel mai mic pret ” sau “chilipir” in manopera legata de constructia unei case , adica lucrul cu "meserisi" ??

Sa vedem:

Doriti sa va construiti o casa la rosu , cu o suprafata de circa 150 mp ,zidarie, P+M ( sa presupunem..), a carei constructie dureaza la rosu circa 100zile( in conditiile in care se lucreaza constant)

Va interesati si aveti doua oferte: una de 40-49 euro /mp( plus TVA, daca va intereseaza..) din partea unei firme ce garanteaza toate cheltuielile incluse, cat si integritatea lucrarii, si o oferta de 25-30 euro/mp din partea unei echipe de “meseriasi” …

Ce va alege orice om interesat de “ cea mai mica oferta”? Fireste… “oferta” meseriasilor.Asa este obiceiul, si este si mai “ieftin”.

DAR sa vedem ce inseamna CU ADEVARAT o astfel de oferta.

Nu uitati ca meseriasii cer asemenea sume EXCLUSIV pe manopera.

Pe parcursul lucrarii veti avea de platit si :
- 25-35 lei/zi deplasarea lucratorilor la si de la lucrare( cu auto, autobuz, tren, etc)
- 40-50 lei/zi mancarea meseriasilor
Rezulta o valoare suplimentara totala de 65-85 lei/zi x 100 zile = 6500-8500 lei, care raportata la suprafata inseamna 10-13 euro/mp in plus, ajungand la 35-43 euro/mp …
Fara exceptie, veti plati suplimentar si : descarcare materiale din masini, manipulare materiale pe teren, tigarile, ..si uneori si bautura pentru “meseriasi”- in total o valoare de 3000-4500 lei raportata la intreaga lucrare…
Va rezulta o valoare suplimentara raportata la mp de + 4.7 – 7.0 euro, deci o valoare reala de 39.7-50.0 euro/mp.\
Dar “meseriasii” vor consuma cu siguranta materiale in exces, deoarece materialele nu sunt responsabilitatea lor( este mult mai usor si mai comod sa nu se refoloseasca lemnul, sau sa sa taie din bara intreaga de fier, sau sa se arunce jumatatile de caramida..)

Va rezulta si o pierdere la materiale de constructie de minim (!!) 3-5000 lei , ceea ce creste costul cu 4.7- 7.7 euro, rezultand o valoare REALA, de 44.5-57.7 euro/mp!!!!!( de obicei tinde catre maxim !!)

Aceasta ca sa nu mai vorbim de:
- posibilitatea “renegocierii” in timpul lucrararii…in sens crescator, bineinteles.. ( in peste 75% din cazuri!!)
- posibilitatea aparitiei de greseli remediabile sau chiar neremediabile in structura casei( cu valori…mari!)
- posibilitatea ca lucrarea sa se “ lungeasca” la 5-6-8 luni( deoarece “ meseriasii “ mai lucreaza la inca trei case , simultan….- sau posibilitatea ca acestia sa “dispara”, pur si simplu…
Situatiile de mai sus pot creste usor valoarea la 60-80 euro/mp , pret real , manopera la rosu, executata de”meseriasi”… Trist( pentru amatorii de “chilipiruri”)… dar adevarat !!

Si acum , revenind la ce ati refuzat: o oferta serioasa, “all inclusive”, cu garantie, intre 40-49 euro…. mai credeti ca merita sa construiti cu “meseriasi”??
Go to the top of the page

+Quote Post
axcon
mesaj Jan 23 2012, 01:48 PM
Mesaj #152

Nou venit
*

Postari: 8
Inscris: 22-January 12
Utilizatorul numarul: 31 237

Ofertele "PE METRU PATRAT" - corecte sau....pacaleli?

Ce inseamna valoarea raportata la suprafata , cu alte cuvinte "pretul pe metru patrat" ?
Exista ? Este ceva real, concret ?

Rapuns:
DA, este ceva real, si anume este REZULTATUL RAPORTULUI FACUT INTRE VALOAREA CALCULATA A CONSTRUCTIEI SI SUPRAFATA TOTALA CONSTRUITA DESFASURATA A CONSTRUCTIEI .

Valoarea calculata a constructiei= calculul facut de o persoana de specialitate ( nu de un "meserias"..!) reprezentand suma valorilor urmatoarelor elemente : materiale, manopera + transport materiale, deplasare lucratori, organizare santier, materiale marunte, pierderi tehnologice, lucrari mecanizate, manipulare materiale , consumabile, etc, etc

Suprafata totala construita desfasurata = suprafata totala insumata , a nivelelor constructiei( inclusiv grosime pereti, terase, balcoane, demisoluri, mansarde locuibile.

UNDE GRESIM, ce trebuie facut ? :
- Intrucat valoarea pe metru patrat este REZULTATUL UNEI CALCULATII , nu vom solicita niciodata rezultatul , fara sa punem la dispozitia celui de la care dorim oferta toate informatiile necesare : proiect,planuri, specificatii, detalii .
- nu vom considera corecta niciodata o asa zisa "oferta" facuta doar pe baza unei suprafete .

Este "valoarea pe metru patrat" aceeasi ( adica este constanta..) la toate constructiile ?

Raspuns : NU !!

Aceasta valoare depinde de foarte multi factori, nu numai de suprafata , si anume :
- complexitate constructie
- structura constructie
- materiale folosite la zidarie
- dimensionare elemente structurale( din proiect/evaluare)
- materiale finisaje, preferinte beneficiar
- echipamente instalatii, materiale folosite, combustibil disponibil
- tip si dimensionare termoizolatii
- tip si materiale tamplarie interioara si exterioara
- tip teren( plan/in panta)
- locatie lucrare ( in oras/ izolata)
si ,in final - suprafata constructie

Exemplu : Doua case executate dupa acelasi plan, la cheie, pentru beneficiari si in zone diferite, au in 95 % din cazuri valori diferite !!!! ( desi nu numai suprafata este aceeasi, dar si modelul..) .Explicatia? Factorii mentionati mai sus nu sunt identici ,deci valorile sunt diferite..

Este adevarat ca valoarea calculata, raportata la metru patrat scade odata cu cresterea suprafetei constructiei?

Raspuns : Da.

Nu este vorba insa de o "reducere" de pret, sau un discount.., ci numai de faptul ca ,raportate la o suprafata mai mare, valoarea anumitor elemente este mai mica, ducand la o valoare finala totala pe unitatea de suprafaat..mai mica.

Exemple:
- la o casa de 70 mp folosim o centrala termica de 24 KW, in valoare de 2000 lei. Aceeasi centrala o folosim si la o casa de 140 mp, si va costa tot 2000 lei. Valoarea aferenta aparatului pentru casa mai mica este de 28.57 lei/mp, iar pentru casa mai mare ( dubla ca suprafata) este doar 14.29 lei/mp ( adica jumatate!!)

- daca prim acasa are doar parter ( 70 mp)si a doua parter si etaj ( 70mp+70 mp), valoarea acoperisului si a invelitorii va fi identica la cele doua case (!), deci mai scumpa de doua ori, raportata la suprafata, la casa mai mica, fata de casa mai mare.
Si asa mai departe..

Concluzia- cu cat o constructie este mai mica , cu atat valoarea raportata la suprafata( valoare /mp) va creste !!

Care este totusi marja de eroare la o oferta " pe metru patrat"?

Raspuns: intrucat la acest moment, valoarea totala a construtiei unei case, raportata la suprafata construita, se poate cifra, la rosu, intre 130 eur/mp( pt constructii cu suprafete mari, simple..) si 260 eur/mp ( constructii mici/medii, mai complexe) , iar la cheie, intre 285 - 520 eur /mp( cu aceleasi considerente), este vorba de o marja de eroare cuprinsa intre 80-100% (!!!)

Cat priveste valoarea manoperei raportata la suprafata (" manopera pe metru patrat"), veti primi intotdeuna "oferte" eronate ( intentionat !), in scopul "agatarii" lucrarii, deoarece ofertantii se refera exclusiv la montaj ,nu si la elemente ca : deplasare lucratori, organizare santier, materiale marunte, pierderi tehnologice, lucrari mecanizate, manipulare materiale, hrana,consumabile, etc, etc- toate acestea cumulate fiind mai mari decat manopera efectiva..( generand deci o marja de eroare de peste 100%- dublul valorii initiale !!)

CONCLUZIE :
NU SOLICITATI SI NU ACCEPTATI ASA NUMITE "OFERTE DE PRET /METRU PATRAT " !!!

Aveti toate sansele sa gresiti cu pana la DUBLUL valorii reale a le constructiei dorite !!

+Quote Post
Vizitator_DAN M.
mesaj Jan 23 2012, 06:54 PM
Mesaj #153

Guests

Atentie mare!!!!!!!!
preturile pe care vi le-au dat sunt exagerat de mari.
in regie proprie ajungeti cu 30-40% mai jos.
eu mi-am construit o casa de lemn la malul lacului sutghiol Constanta cu aprox 150 eur/mp.
Daca va intereseaza, va dau detalii cum sa procedati.mail dan.mitran@yahoo.com
trebuie doar sa va achizitionati scule si sa va tineti de ele(sa lucrati cu ele).
Ps. 1.Nu folositi scoabe, cuie.
2. Achizitionati cheresteaua de pe zona Pucioasa-Sinaia. Este un brad de o esenta deosebita.
Pana in vara cand construiti se usuca f bine.
3 Fundatia se face in aprilie si e f simpla.
Succes

+Quote Post
Vizitator_Aurelian.
mesaj Jan 24 2012, 03:18 PM
Mesaj #154

Guests

Daca o casa are 200mp. construiti nu are cum sa aiba 300mp. Eu sunt inginer constructor si am echipe de muncitori cu care lucrez de peste 10ani.Daca va intereseaza o colaborare pentru construirea casei dumneavoastra va stau la dispozitie la tel. 0721248943.

+Quote Post
Vizitator_cristi giuglea.
mesaj Jan 25 2012, 09:43 AM
Mesaj #155

Guests

BUNA ZIUA TUTUROR,
SUNTETI INGINER DAR CU ACEST CALCUL MA FACE SA CRED CA SUNTETI PARALEL CU CONSTRUCTIILE, SA VA SPUN DE CE;
IN PRIMUL RAND O CONSTRUCTIE DE 100 M2 AMPRENTA LA SOL SI CU CU ETAJ ARE SUPRAFATA DE 200 M2 TOTAL CONSTRUITI, DIN CARE SE MAI ADAUGA FUNDATIA SI ACOPERISUL LA UN LOC SE CALCULEAZA CA FIIND O SUPRAFATA DE 100M2, DIN ACEASTA CAUZA CEL CARE A FACUT ACEL CALCUL A SPUS CA SUNT 300 M2, CELMAI GREU SE LUCREAZA LA FUNDATIE SI LA ACOPERIS SA STITI SI DUMNEAVOASTRA.
EU MA OCUP CU CONSTRUCTII DE 11 ANI SI ASA AM FACUT CALCULELE LA TOTI BENEFICIARI MEI ASA.
ACUM LUCREZ CU PRETUL DE 30 EURO M2 DAR ACEST PRET INCLUDE SI INSTALATIA DE SCURGERE.
AM MAI CITIT PE AICI CA MESERIASI FAC RISIPA DE MATERIALE PRECUM CA ARUNCA JUMATATILE DE CARAMIDA EU NU CRED ASA CEVA PENTRU CA ASTEA CHIAR TREBUIE LA ZIDARIE, EU CRED CA SUNT SI MESERIASI CARE FURA CARE FAC RISIPA DE MATERIALE DAR NU TREBUIE SA GENERALIZAM.
EU AM VAZUT SI FIRME CARE PLIMBA OAMENII DE COLO COLO SI LUCRAREA SE FACE FOARTE PROST SI AICI CINE PIERDE BENEFICIARUL. NU? EU LUCREZ ZI DE ZI CU OAMENII COT LA COT NU STAU IN BIROU SAU LA BARURI ASA CA E O MARE DIFERENTA, AM MASINA PROPRIE NU PLATASTE NIMENI MANCAREA SAU TRANPORTUL, ASTEA TOATE SUNT INCLUSE IN ACEST PRET. LUCREZ ORIUNDE IN TARA CAT SI IN AFARA, DACA INTERESEAZA PE CINEVA OFERTA MEA AM EMAIL cristi.giuglea@yahoo.com tel 0766665774.
fac case la rosu si la cheie foisoare garduri etc,
MULTA BAFTA LA TOTI

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Jan 26 2012, 09:48 AM
Mesaj #156

Guests

BUNA ZIUA,
MA NUMESC CRISTI SUNT DIN JUD. BUZAU AM INTELES CA DORITI SA VA COSTRUITI O CASA CU AMPRENTA DE 80 M2. EU AM O ECHIPA FORMATA DIN PATRU MESERIASI UNIVERSALI SI LUCRAM ORISICE TIP DE CASA.
EU ACEASTA CASA POT SA O RIDIC CU 8.800 DE EURO LA ROSU CU ACOPERIS CU TOT INCLUZAND SI SCURGEREA SI ALIMENTAREA CU APA. IAR DACA DORITI SA FACEM SI FINISAJELE TOT NOI MAI FACEM O REDUCERE DIN PRET SUBSTANTIALA. SA VA SPUN SI DE CE; DACA NOI FACEM ZIDARIA NU O SA FIE MULT LA TENCUIT DE INDREPTAT PERETII. DACA LUATI ALTI MESERIASI O SA ZICA CA ESTE ZIDIT RAU SI TREBUIE INCARCAT MULT SI VA CERE MULT MAI MULTI BANI. POT SA VA ARAT CATEVA DIN LUCRARILE MELE SAU SA VA PUN IN LEGATURA CU ULTIMUL CLIENT AL MEU. ADRESA MEA DE EMAIL; cristi.giuglea@yahoo.com .tel.0766665774

+Quote Post
Vizitator_rmihaela.
mesaj Feb 25 2012, 12:30 AM
Mesaj #157

Guests

Citeaza (BUBU @ Oct 15 2009, 09:54 PM) *
Matusa mea a construit o casa de 120 mp cu 25000 euro.
Mai trebuie sa mai puna gresie in baie si bucatarie
Cu inca maxim 5000 euro o da la gata.
Dar daca meseriasul e acasa.....si nu mai se plateste toata manopera de la A la Z se va iesi la un pret mai mic...

Te rog sa imi spui si mie zona in care a construit matusa. Eu acum caut firme sau echipe de muncitori seriosi ca sa incep constructia unei case de 120 mp. Adresa mea de mail este midiako@yahoo.com.

+Quote Post
Vizitator_CLEMAXARAD.
mesaj Feb 26 2012, 07:19 PM
Mesaj #158

Guests

Citeaza (catalin @ Sep 9 2008, 12:09 PM) *
vreau sa incep si eu lucrarile....si nu prea am cu cine. Am vorbit aseara cu o echipa si vroiau 45 euro /mp (manopera la rosu), insa ei socotesc 200 de mp = 300 mp....cica nu conteaza ca ai doar 200 de mp, e vorba si de nivelul "fundatie" de la cota "-" la cota 0. In concluzie este adevarat, faci o casa de 200 mp si platesti 300 mp.?

-in momentul de fata o constructie relativ simplista ca aceasta de 200 mp costa undeva in jur la 8000-9000 de euro (pret/manopera) ; cat despre calculul suprafeti in mp pentru executie constructorii stabilesc pretul insumand mp de la fiecare nivel

-mp la rosu costa in jur de 20-28 Euro
De exemplu daca calculezi cu 22 Euro/mp rezulta: 200 mp x 2 nivele =400 mp
-total manopera :400mp x 22 Euro=8800 Euro

Pentru mai multe detalii atat despre manopera si executie poti sa ma contactezi la : 0784020048

Citeaza (zaharie daniel @ Feb 26 2012, 07:19 PM) *
-in momentul de fata o constructie relativ simplista ca aceasta de 200 mp costa undeva in jur la 8000-9000 de euro (pret/manopera) ; cat despre calculul suprafeti in mp pentru executie constructorii stabilesc pretul insumand mp de la fiecare nivel

-mp la rosu costa in jur de 20-28 Euro
De exemplu daca calculezi cu 22 Euro/mp rezulta: 200 mp x 2 nivele =400 mp
-total manopera :400mp x 22 Euro=8800 Euro

Pentru mai multe detalii atat despre manopera si executie poti sa ma contactezi la : 0784020048

+Quote Post
Vizitator_marius cimpoeru.
mesaj Mar 4 2012, 07:52 PM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (cristi @ Jan 26 2012, 09:48 AM) *
BUNA ZIUA,
MA NUMESC CRISTI SUNT DIN JUD. BUZAU AM INTELES CA DORITI SA VA COSTRUITI O CASA CU AMPRENTA DE 80 M2. EU AM O ECHIPA FORMATA DIN PATRU MESERIASI UNIVERSALI SI LUCRAM ORISICE TIP DE CASA.
EU ACEASTA CASA POT SA O RIDIC CU 8.800 DE EURO LA ROSU CU ACOPERIS CU TOT INCLUZAND SI SCURGEREA SI ALIMENTAREA CU APA. IAR DACA DORITI SA FACEM SI FINISAJELE TOT NOI MAI FACEM O REDUCERE DIN PRET SUBSTANTIALA. SA VA SPUN SI DE CE; DACA NOI FACEM ZIDARIA NU O SA FIE MULT LA TENCUIT DE INDREPTAT PERETII. DACA LUATI ALTI MESERIASI O SA ZICA CA ESTE ZIDIT RAU SI TREBUIE INCARCAT MULT SI VA CERE MULT MAI MULTI BANI. POT SA VA ARAT CATEVA DIN LUCRARILE MELE SAU SA VA PUN IN LEGATURA CU ULTIMUL CLIENT AL MEU. ADRESA MEA DE EMAIL; cristi.giuglea@yahoo.com .tel.0766665774

+Quote Post
Vizitator_Mariana.
mesaj Mar 13 2012, 08:19 PM
Mesaj #160

Guests

As dori sa stiu cat ma costa o casa la rosu pe o suprafata de 224 mp, P+E+M, din BCA? Terenul si proiectul il am. Am vazut tot felul de variante. As dori, daca se poate, o varianta actuala. Pentru mai multe sfaturi in constructia unei case cu cine as putea vorbi? Cu firma care face lucrarea de constructie a casei? Sunt multe intrebari, dar astept un raspuns la fiecare, daca se poate. Va multumesc

+Quote Post
Vizitator_MIHAITA.
mesaj Mar 16 2012, 02:13 PM
Mesaj #161

Guests

BUNA ZIUA MA NUMESC MIHAITA OARNA SANT DIN BOLINTIN JUD GIURGIU DETIN ECHIPA DE 20 DE MESERIASI SI AM SA ANCERC SA VA RASPUND LA CE VA INTERESEAZA.AN PRIMUL RAND DACA VRETI SA GASITI O ECHIPA BUNA DE CONSTRUCTORI BUNI AN MESERIA PE CARE O FAC,OBLIGATORIU CERETI REFERINTE DE LA LUCRARILE PE CARE LEAU EXECUTAT SI POSIBILITATEA VEDERI LUCRARILOR LA FATA LOCULUI,NUMAI ASA O SA AFLATI DACA ATI GASIT ECHIPA PERFECTA,SI REFERITOR LA PRETURILE SI OFERTELE CARE VI SE FAC UN PRET MIC NU ANSEAMNA ANTOTDEAUNA CA ATI GASIT ECHIPA PERFECTA PT CA,CAT VA CER DE ATATA FAC PT CA MAI NOU ACUM DE CAND CU CRIZA MULTI,DIN SOFERI SAU FACUT ZIDARI SI EXEMPLE SANT MULTE,O CASA POATE CA O FACETI CU MULTE SACRIFICII FINANCIARE DE ACEEA AVETI GRIJE CE MESERIASI GASITI PT CA LA O CONSTRUCTIE CONTEAZA FOARTE MULT STRUCTURA DE REZISTENTA SI DACA CONSTRUCTIEA EI ESTE PROASTA DE JOS DE LA FUNDATIE ASA ESTE PANA SUS,DE CE SPUN ASTA,PT CA DACA NU AI RESPECTAT CANTITATEA DE FIER SI NU AI FACUT LUCRARILE CA AN PROECT SAR PUTEA SA AVETI SURPRIZE DE ACEEA AR FI BINE SA AVETI TOT TIMPUL PE CINEVA CARE SA SUPRAVEGHEZE LUCRAREA SI REFERITOR LA ANTREBAREA DV CAT VAR COSTA LA ROSU LA SUPRAFATA PE CARE O AVETI EU CU ECHIPA MEA VO POT CONSTRUI CU SUMA DE 8000 DE EURO.SI CU POSIBILITATEA DE A VA OFERI REFERINTE SI DE A VEDE CASE CONSTRUITE DE MINE SI ECHIPA MEA.CU RESPECT MIHAITA.EMAIL;mirelconstruct@yahoo.com tel 0725763112

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe.
mesaj Mar 18 2012, 06:12 PM
Mesaj #162

Guests

Sunt din Iasi si construiesc case la rosu si la chei de cel putin 13 ani de zile doar particular.Restul de 6-7 ani lucrati in strainatate cand intradevar plecau doar adevarati meseriasi afara.As dori sa raspund si eu celor care si-au dat cu parerea pe acest site:1.In legatura cu cei care isi promoveaza firmele de constructii,eu nu zic ca e bine sa lucrati cu firme sau cu echipe de meseriasi si uni si ceilalti au defecte. 2.Pretul firmelor pe metrul patrat este mult mai mare cu cel al echipelor particulare. 3.Durata de executie a unei lucrari se dubleaza sau se tripleaza fata de cel al echipelor particulare,pot da nenumarate exemple despre case de 80-100m2 amprenta la sol terminate in 6-7 luni. 4.Cei care lucreaza la firme nu sunt tot oameni ca cei care lucreaza particular ? Patronul firmei nu este tot om? 5. Majoritatea meseriasilor buni si seriosi lucreaza particular . 6. In legatura cu garantia lucrari. Mai lasatio balta! In legatura cu echipele particulare 1. E foarte greu sa gasesti o echipa serioasa care sa-si respecte termenele de executie si indatorile care le au fata de beneficiar. 2. Majoritatea echipelor particulare ori nu au scule cu ce lucra ori sunt betivi ori sunt neseriosi si nu isi duc treaba la bun sfarsit. 3. Ca sa fie echipa buna trebuie sa aiba un sef de echipa serios si sa lucreze cu acea ecipa cel putin de 5 ani. 4. Intradevar poti face dintr-un sofer zidar si dintr-un tractorist dulgher sau fierar betonist nu stiu daca ii trebuie doctorat in acest domeniu depinde de cel care supravegheaza lucrarea. 5. Eu am avut in echipe multi meseriasi calificati in domeniu care au lucrat la firme si au facut treaba de mantuiala. 6.Eu am terminat liceul industrial nr 6 de constructie si credetima ca nu aveam habar ce inseamna aia mistrie de aceia mai lasatima cu persoanele calificate si policalificate trebuie sa lucrezi foarte mult timp in domeniu ca sa ai experienta nu conteaza ca ai o diploma sau o calificare de zidar daca nu sti sa pui caramida peste caramida, iar cei care lucreaza particular au o raspundere mult mai mare pentru ceia ce fac. Eu o casa de 80 -100 m2 amprenta la sol o construiesc in 40 de zile lucratoare la rosu, iar manopera este de de 25-30 de euro m2 la rosu in asta include si incarcatul si descarcatul materialelor necesare constructiei si deplasarea oamenilor la punctul de lucru si toate consumabile, necesare pentru o lucrare. Construim in tara si strainatate pentru contact sunati la 0746858141 sau 0765539755. va doresc toate cele bune, si sa stiti casele nu se construiesc pe internet. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Mar 24 2012, 03:59 PM
Mesaj #163

Guests

Buna Gheorghe am vazut anuntul tau din intamplare vroiam sa stiu daca pe parcurs ai nevoie de zidari am experienta lucrata In afrara de cel putin 5 ani ,imi poti lasa un email pe sorin_iulian97@yahoo.it

+Quote Post
Vizitator_Termofast Brasov.
mesaj Mar 29 2012, 09:38 PM
Mesaj #164

Guests

Cat mai costa metrul patrat pe constructie?

Am citit ce sa spus in acest topic si pot sa afirm ca toti au dreptate din punctul fiecaruia de vedere.
Constructia unei case depinde de intentia celui care o construieste, sa locuiasca in ea cu familia sau pentru revanzare, in vederea obtinerii unui profit. De aceea apare discutia pretului. Cand este o casa ieftina si cand este o casa scumpa?
Pretul unei case difera in functie de scopul pentru care va fi construita.
Pentru obtinerea de profit din revanzare casa trebuie sa fie ieftina, atat ca materiale folosite cat si ca manopera, exemplul ar fi o masina secondhand cosmetizata pentru a fi vanduta in targul de masini. Aici intervine pretul pe mp, 20 euro/mp si mai ieftin daca se poate. Meseriasii vor fi cei mai ieftini posibili, materialele la fel. Totul va fi la negru, fara plata TVA, fara plata taxelor si impozitelor, salariati angajati fara contributii platite, fara garantia constructiei, fara garantia materialelor, fara garantia securitatii constructiei in timp. Aceasta este realitatea iar cei care vand aceste case vor cosmetiza vanzarea prin expresia " ieftin si bun ".

NU EXISTA IEFTIN SI BUN!!!

Noi toti consideram ca trebuie sa fim bine platiti pentru activitatea pe care o desfasuram indiferent ca suntem angajati sau angajatori, avem pretentii in funcie de studii, experienta, competente dobandite in ani de zile.

Cand trebuie ca noi sa fim platiti suntem de acord ca 1500 de euro/luna + bonusuri ar fi varianta corecta.
Cand platim noi pe altii consideram ca nu merita mai mult de 150 euro/luna.
Cand vom intelege ca la ce nu ne pricepem trebuie sa platim atat cat face? Oare acei oameni care fac acele lucruri pe care noi nu le facem in ficare zi ca activitate zilnica si pentru care doar avem idee dupa o cautare pe google, nu merita platiti corect pentru ceea ce fac?

Acum sa revin la case si constructii.
Poti construi cu o firma sau cu o echipa in regie proprie si fiecare alege in functie de bugetul pe care il aloca..
Nu construiti ieftin daca doriti sa locuiti impreuna cu familia.
Informativa in privinta solutiilor tehnice si luati pliante, brosuri, de la fiecare producator care explica tehnologia de punere in opera a materialelor si de asemenea asigurativa ca constructorul este familiarizat cu ele.
Cand construiti o casa cu demisol pretul va fi mult mai mare, ganditiva daca chiar aveti nevoie de acel spatiu.
Terenul pe care il achizitionati daca are panza freatica aproape de suprafata veti investi in fundatie mai mult, costurile vor creste.
Asigurativa ca aveti apa in presiune de 2.5 bari minim, o sa aveti nevoie poate de curent de 380 v, pentru diferite utilaje necesare in fazele de constructie, alt cost suplimentar.

Atentia cea mai mare la constructia unei case este in faza "la rosu". Asigurativa ca zidaria este perfecta. Turnarea placilor, stalpilor, grinzilor, din beton sa fie la nivelui zidariei fara abateri. Veti cheltui suplimentar la materiale de finisare precum tencuieli, gleturi, materiale care nu sunt ieftine. La zidarie si betoane este tot secretul unei case. Daca aici treceti cu vederea ca o sa se indrepte din tencuiala, eventual din glet, veti avea multe batai de cap si cheltuieli suplimentare. Evitati constructorii care folosesc lemn pentru cofrat, oretientativa dupa firmele care folosesc cofraje metalice care nu permit deformari. Veti fi nevoiti sa spargeti betonul in exces care poate duce la slabire rezistentei si dezvelirea armaturilor. Timp pierdut, nervi, solutii adhoc, bani cheltuiti fara folos, nerespectarea normelor de siguranta in constructii.
Cumparati un o nivela de 2 m pentru a verifica calitatea zidariei, tencuielilor, cand cheltuiti 100000 euro pentru o casa 200 lei nu este o investitie rea, chiar si o nivela cu laser cu 500 lei va scuteste de discutii de planeitate cu constructorul si puteti remedia eventualele inexactiitati in fiecare etapa a constructiei mai ales la pereti, tavane, placa de beton, sape etc.

Nu aplicati o termoizolatie din polistiren la exterior fara a tencui casa in exterior. Aplicarea tencuielii la exterior pe fatada asigura planeitatea pe verticala si orizontala. Adezivul pentru polistiren este scump si trebuie aplicat corect pe placa pentru a asigura pierderile de caldura si puntile termice. Asigurativa un termosistem de la un producator care are certificare si care sa va explice prin tehnicienii de teren care pot veni la casa dvs. si pot in diferite etape ale aplicarii termosistemului sa va certifice corectitudinea aplicarii lui, de asemenea vedeti daca constructorul stie sa aplice corect tehnologia. Certificarea energetica este un atuu in cazul vanzarii imobilului cat si la plata facturii la incalzire.

Cand se monteaza termopanele trebuie sa fiti prezenti pentru a verifica montajul corect atat vertical cat si orizontal si mai ales folositi o nivela de minim 1 m acolo unde termopanul are 1.5 m pentru a fi siguri. De regula montatorii verifica o usa de termopan de 2m inatime cu o nivela de 0.6 m, ceea ce duce la abateri. Nu permiteti asa ceva, asigurativa ca totul este instalat corect.

Ar mai fi multe de spus dar ma rezum sa spun doar ca "prima casa este mai grea la a doua stii ce sa faci".
Luati in cosiderare cele prezentate mai sus si stabiliti un pret care sa se potriveasca cu dorintele dvs.
Pentru alte informatii sau contact lucrari in Brasov trimiteti un email la urmatoarele adrese:
termofast@yahoo.com
termofastbv@gmail.com

+Quote Post
Vizitator_kovacs gheorghe.
mesaj Apr 1 2012, 03:21 PM
Mesaj #165

Guests

Cel mai repede o construiesti din lemn kovacsgheorghe@yahoo.com tel 0748045943 Sunama

+Quote Post
Vizitator_mihaela.
mesaj Apr 2 2012, 05:47 PM
Mesaj #166

Guests

Citeaza (Gheorghe @ Mar 18 2012, 06:12 PM) *
Sunt din Iasi si construiesc case la rosu si la chei de cel putin 13 ani de zile doar particular.Restul de 6-7 ani lucrati in strainatate cand intradevar plecau doar adevarati meseriasi afara.As dori sa raspund si eu celor care si-au dat cu parerea pe acest site:1.In legatura cu cei care isi promoveaza firmele de constructii,eu nu zic ca e bine sa lucrati cu firme sau cu echipe de meseriasi si uni si ceilalti au defecte. 2.Pretul firmelor pe metrul patrat este mult mai mare cu cel al echipelor particulare. 3.Durata de executie a unei lucrari se dubleaza sau se tripleaza fata de cel al echipelor particulare,pot da nenumarate exemple despre case de 80-100m2 amprenta la sol terminate in 6-7 luni. 4.Cei care lucreaza la firme nu sunt tot oameni ca cei care lucreaza particular ? Patronul firmei nu este tot om? 5. Majoritatea meseriasilor buni si seriosi lucreaza particular . 6. In legatura cu garantia lucrari. Mai lasatio balta! In legatura cu echipele particulare 1. E foarte greu sa gasesti o echipa serioasa care sa-si respecte termenele de executie si indatorile care le au fata de beneficiar. 2. Majoritatea echipelor particulare ori nu au scule cu ce lucra ori sunt betivi ori sunt neseriosi si nu isi duc treaba la bun sfarsit. 3. Ca sa fie echipa buna trebuie sa aiba un sef de echipa serios si sa lucreze cu acea ecipa cel putin de 5 ani. 4. Intradevar poti face dintr-un sofer zidar si dintr-un tractorist dulgher sau fierar betonist nu stiu daca ii trebuie doctorat in acest domeniu depinde de cel care supravegheaza lucrarea. 5. Eu am avut in echipe multi meseriasi calificati in domeniu care au lucrat la firme si au facut treaba de mantuiala. 6.Eu am terminat liceul industrial nr 6 de constructie si credetima ca nu aveam habar ce inseamna aia mistrie de aceia mai lasatima cu persoanele calificate si policalificate trebuie sa lucrezi foarte mult timp in domeniu ca sa ai experienta nu conteaza ca ai o diploma sau o calificare de zidar daca nu sti sa pui caramida peste caramida, iar cei care lucreaza particular au o raspundere mult mai mare pentru ceia ce fac. Eu o casa de 80 -100 m2 amprenta la sol o construiesc in 40 de zile lucratoare la rosu, iar manopera este de de 25-30 de euro m2 la rosu in asta include si incarcatul si descarcatul materialelor necesare constructiei si deplasarea oamenilor la punctul de lucru si toate consumabile, necesare pentru o lucrare. Construim in tara si strainatate pentru contact sunati la 0746858141 sau 0765539755. va doresc toate cele bune, si sa stiti casele nu se construiesc pe internet. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_satul de constrcutii.
mesaj Apr 5 2012, 07:24 PM
Mesaj #167

Guests

Citeaza (Gheorghe @ Mar 18 2012, 06:12 PM) *

Daca esti atat de vechi ( a se citi bun ) in domeniul asta , oare de ce nu gasesc nici o referire la o simpla cautare pe Google a numerelor tale de telefon ? Ai abonament sau cartela ; ( si asta poate spune multe despre cineva din domeniul constructiilor ) ? Nu stiu unde ai fost pana acum , dar nu preai ai lasat urme . Ciudat ......

+Quote Post
Vizitator_gheorghe.
mesaj Apr 7 2012, 06:27 PM
Mesaj #168

Guests

Citeaza (satul de constrcutii @ Apr 5 2012, 07:24 PM) *
Daca esti atat de vechi ( a se citi bun ) in domeniul asta , oare de ce nu gasesc nici o referire la o simpla cautare pe Google a numerelor tale de telefon ? Ai abonament sau cartela ; ( si asta poate spune multe despre cineva din domeniul constructiilor ) ? Nu stiu unde ai fost pana acum , dar nu preai ai lasat urme . Ciudat ......

fratioare eu nu construiesc virtual nici pe google nici pe alte saituri daca vrei sa ma cunosti si sa vezi ceea ce facem noi suna eu nu am atita timp ca tine sa stau pe net

+Quote Post
Vizitator_sory695.
mesaj Apr 8 2012, 06:09 PM
Mesaj #169

Guests

Eu construiesc cu 30 e/mp manopera si va pot arata si ce am facut sau fac ,nu vorbe 0727091953 ,Dumitru ,numai in bucuresti si ilfov

+Quote Post
claudiu_anda
mesaj Apr 22 2012, 02:53 PM
Mesaj #170

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 22-April 12
Utilizatorul numarul: 31 762

bunaziua
am citit discutiile cu privire la constructia de case.
sunt din cluj si m-ar interesa constructia unei case la cheie de 120-130 mp(vezi proiect casa Stela)
multumesc

+Quote Post
Vizitator_Corina.
mesaj Apr 25 2012, 08:34 AM
Mesaj #171

Guests

buna ziua,

incep prin a spune ca nu cunosc foarte multe in domeniul constructiilor.

Doresc sa imi fac o casa de aproximativ 250m2 din care amprenta la sol e aproximativ 126 m2(14m*9m) si as aprecia mult daca cineva mi-ar putea da un pret orientativ la care sa ma astept sa cheltuiesc pe fundatie .

+Quote Post
Vizitator_elena33.
mesaj Apr 25 2012, 01:00 PM
Mesaj #172

Guests

Citeaza (Corina @ Apr 25 2012, 08:34 AM) *
buna ziua,

incep prin a spune ca nu cunosc foarte multe in domeniul constructiilor.

Doresc sa imi fac o casa de aproximativ 250m2 din care amprenta la sol e aproximativ 126 m2(14m*9m) si as aprecia mult daca cineva mi-ar putea da un pret orientativ la care sa ma astept sa cheltuiesc pe fundatie .

Buna Corina! Am o cunostinta care este inginer constructor cu multa experienta, foarte priceput si cumsecade...te poate consilia el gratuit, ca astfel de calcule tin de mai multi parametri care nu trebuie ignorati, pentru ca sa rezulte un pret cat mai obiectiv si sa diminuezi riscul de a te insela... il poti gasi la tel: 0723.720.602. iti urez mult succes!

+Quote Post
Vizitator_d300_hil.
mesaj Apr 26 2012, 01:00 PM
Mesaj #173

Guests

execut case la rosu cu etaj sau mansarda sau la cheie daca este nevoie in judetul maramures si satu mare,in comunele limitrofe si in alte zone cum ar fi cluj,experienta 10 ani in grecia betoane armatae,fundatii,sape,zidarie,tencuit,instalatii electrice,acoperisuri,vopsit,finisaje interioare de calitate,o casa la rosu o execut cu aproximativ 5 oameni la pretul de 3000 euro ofer si rog seriozitate maxima pentru cei interesati sunt si cateva poze cu casele mele proprii pe care le am in judetul satu mare comuna valea vinului sat marius http://mercador.ro/oferta/construim-case-l...uro-IDcEgD.html ma puteti contacta cu incredere la nr de telefon 0747567188 sau la adresa de email d300_hil@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_d300_hil@yahoo.com.
mesaj Apr 26 2012, 02:04 PM
Mesaj #174

Guests

Citeaza (claudiu_anda @ Apr 22 2012, 02:53 PM) *
bunaziua
sunt din cluj si m-ar interesa constructia unei case la cheie de 120-130 mp(vezi proiect casa Stela)
multumesc

daca va intereseaza ma puteti contacta la telefon sunt in romania in baia mare si poate ne intalnim sa vedem despre ce este vorba in caz ca nu ati gasit pe altcineva,oricum mi se pare ca la noi in tara majoritatea constructorilor exagereaza cand isi presteaza serviciile,daca ar fi si salariile la fel am fi o tara foarte bogata si nu am mai pleca in strainatate trebuie sa fim realisti .contact 0747567188

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj May 6 2012, 07:56 AM
Mesaj #175

Guests

Buna,

Sunt inginer constructor si am facut un calculator care sa va ajute (orientativ):

http://www.evo-design.ro/servicii_executie.html

Din experienta, in afara de lemn, cea mai ieftina solutie este casa parter, din zidarie portanta.

Marius

+Quote Post
ionut32
mesaj May 8 2012, 08:32 AM
Mesaj #176

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 8-May 12
Utilizatorul numarul: 31 775

Citeaza (Mariana @ Mar 13 2012, 08:19 PM) *
As dori sa stiu cat ma costa o casa la rosu pe o suprafata de 224 mp, P+E+M, din BCA? Terenul si proiectul il am. Am vazut tot felul de variante. As dori, daca se poate, o varianta actuala. Pentru mai multe sfaturi in constructia unei case cu cine as putea vorbi? Cu firma care face lucrarea de constructie a casei? Sunt multe intrebari, dar astept un raspuns la fiecare, daca se poate. Va multumesc

daca te intereseaza constructia la casa sunama la nr de tel 0764370332

+Quote Post
ionut32
mesaj May 8 2012, 08:34 AM
Mesaj #177

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 8-May 12
Utilizatorul numarul: 31 775

Citeaza (claudiu_anda @ Apr 22 2012, 02:53 PM) *
bunaziua
multumesc

dak vrei constructia la casa la cheie sunama la nr de tel 0764387777iooo332

+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd July 2014 - 05:35 AM