IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> lege pt. rromi (sau tigani, cum vreti), o solutie in Covasna
Vizitator_Pericles.
mesaj Jun 11 2009, 06:45 AM
Mesaj #1

Guests

un articol de presa zice asa:

Prefectul de Covasna, Constantin Strujan, a declarat miercuri seara, după întâlnirea comisiei de dialog pentru rezolvarea stării conflictuale din comuna Sânmartin, că romii din localitate pot reveni la locuinţele lor, cu condiţia să respecte legea, transnite corespondentul NewsIn.

„Când s-a format comisia de dialog, a fost încheiat un armistiţiu, iar părţile trebuie să aştepte rezultatele hotărârii comisiei. Romii care au fugit de acasă se pot întoarce, dar vor trebui să respecte legea. Urmează alte şedinţe ale comisiei, o soluţie viabilă vom avea, cel mai probabil, la sfârşitul lunii iulie”, a declarat, miercuri seara, pentru corespondentul NewsIn, Constantin Strujan.

Viceprimarului comunei, Nagy Levente, a declarat la rândul lui că, la întrunirea membrilor comisiei de dialog miercuri seara, a fost semnată o minută în care sunt menţionate condiţiile părţilor, a căror convieţuire paşnică a devenit împosibilă în ultimile zile.

„În această seară am semnat minuta în care au fost trecute condiţiile locuitorilor comunei, ca de exemplu: ţiganii vor putea convieţui cu locuitorii majoritari doar dacă vor respecta legile. Să-şi vândă caii, aceste animale sunt instrumentele lor de bază la furat. Doar acei ţigani vor avea dreptul de a avea cai, care au condiţii de a-i întreţine. Va trebui să demonstreze de unde procură furajele pentru caii lor. O altă condiţie este dărâmarea colibelor construite fără autorizaţii. După clădiri va trebui să plătească impozite ca şi oricare cetăţean al ţării. Va trebui să înceteze să fure şi să ameninţe oamenii. Un alt punct menţionat în minută este faptul că romii nu au ce căuta pe câmp. Ei nu au pământ, deci prezenţa lor pe terenurile arabile nu este justificat. Excepţia o constituie faptul dacă muncesc ca şi zilieri. În aceste condiţii, cei care îi angajează sunt obligaţi să fie prezenţi pe câmp şi să răspundă pentru ei”, a declarat miercuri seara pentru NewsIn, Nagy Levente.

Potrivit sursei citate, romii au promis că vor respecta tot ce conţine minuta semnată. „Din partea majorităţii există voinţa de a încerca convieţuirea cu ţiganii. Cei care nu s-au întors până acum în casele lor pot să vină acasă, însă, dacă vor să trăiască aici, va trebui să respecte legile. Este important să subliniem că ceea ce se întâmplă aici nu se poate numi conflict interetnic. Este vorba despre oameni care muncesc din greu şi care s-au săturat de grupurile de paraziţi care nu muncesc şi care le fură sistematic rodul muncii, iar dacă au curajul să intervină, sunt agresaţi, atât verbal, cât şi fizic”, a conchis viceprimarul localităţii.

În comună domneşte o stare conflictuală de peste două săptămâni, după ce, în duminica Rusaliilor catolice, ţiganii au agresat doi tineri, bătându-i cu coasa, doar pentru că cei doi le atrăgeau atenţia că şi-au lăsat caii la păscut pe terenul lor. În aceea zi, sute de oameni s-au adunat şi au hotărât să-şi facă dreptate singuri, gonind ţiganii din comună, dând foc la trei colibe şi spărgând geamurile la mai multe case. Majoritatea ţiganilor au fugit din sat, iar de atunci autorităţile fac eforturi pentru a ţine situaţia sub control. Comunitatea de romi din Sânmartin numără aproximativ 200 de persoane. Adulţii nu au locuri de muncă, iar majoritatea copiilor nu frecventează şcoala.

Cum vi s epare solutia gasita de prefect? Corecta si eficienta sau incorecta si ineficienta?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_un tigan nervos.
mesaj Jun 11 2009, 07:53 AM
Mesaj #2

Guests

haoleooooooo.......si ce sa facem fraticule? daca nu mia mergem pe camp noi din ce traim. poi daca neam de neamu meu nu a muncit cinstit, doar n-o sa ma apuc eu acuma de muncit. si cum sa dovedesc de unde am fanul pentru cal? ca daca zic ca il fur iar m-alearga rumunii cu coasa pe campu pe care cica nu am voie...

mancati-as, de ce tre sa munceasca totata lumea... nu e de ajuns ca munceste prostul de ruman pentru mine... si ca plateste ca prostu impozite si pentru mine... munca-i pentru prosti bah... nu pentru mine, eu traiesc pe sinarea si din avutul rumanului..

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 11 2009, 08:55 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Citeaza (Pericles @ Jun 11 2009, 06:45 AM) *

Prefectul de Covasna, Constantin Strujan, a declarat miercuri seara, după întâlnirea comisiei de dialog pentru rezolvarea stării conflictuale din comuna Sânmartin, că romii din localitate pot reveni la locuinţele lor, cu condiţia să respecte legea, transnite corespondentul NewsIn.

Respectarea legii nu este negociabila. E ridicol sa dai o lege care sa oblige la respectarea... legii. Politia este slaba. Tigani sau nu, infractorii trebuie batuti, arestati etc.

+Quote Post
Vizitator_hawk_eye.
mesaj Jun 11 2009, 09:23 AM
Mesaj #4

Guests

S-ar impune o innasprire a legilor care sa prevada concret conditiile de existenta a pericolului social deoarece, desi politia isi face treaba si ii prinde, le intocmeste dosare penale, dupa care trebuie sa-i elibereze, deoarece in justitie faptele lor nu sunt considerate a avea pericol social suficient pentru a executa sanctiuni cu privare de libertate (adica puscarie). Pe de alta parte, se impune marirea numarului de locuri in penitenciare pentru ca odata cu o astfel de modificare a legii ar arunca dupa gratii o gramada de paraziti si derbedei de toate categoriile, nu neaparat doar tigani. Asta, bineinteles corelata cu punerea lor la treaba, astfel incat sa-si acopere cel putin partial costurile intretinerii lor acolo. Munca fortata e interzisa prin lege, dar exista reglementari privind reducerea pedepsei in cazul executarii de munci, trebuie doar directionati si supravegheati. De asemenea, pe termen lung, un sistem de invatamant ceva mai eficient in ce-i priveste, ar fi cu totul de dorit pentru ca, din pacate, nu vom scapa de problema asta cu tiganii cu una cu doua, si e bine sa ne gandim si la viitor...! ph34r.gif

+Quote Post
Vizitator_cristik.
mesaj Jun 11 2009, 11:22 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (hawk_eye @ Jun 11 2009, 09:23 AM) *
S-ar impune o innasprire a legilor care sa prevada concret conditiile de existenta a pericolului social deoarece, desi politia isi face treaba si ii prinde, le intocmeste dosare penale, dupa care trebuie sa-i elibereze, deoarece in justitie faptele lor nu sunt considerate a avea pericol social suficient pentru a executa sanctiuni cu privare de libertate (adica puscarie). Pe de alta parte, se impune marirea numarului de locuri in penitenciare pentru ca odata cu o astfel de modificare a legii ar arunca dupa gratii o gramada de paraziti si derbedei de toate categoriile, nu neaparat doar tigani. Asta, bineinteles corelata cu punerea lor la treaba, astfel incat sa-si acopere cel putin partial costurile intretinerii lor acolo. Munca fortata e interzisa prin lege, dar exista reglementari privind reducerea pedepsei in cazul executarii de munci, trebuie doar directionati si supravegheati. De asemenea, pe termen lung, un sistem de invatamant ceva mai eficient in ce-i priveste, ar fi cu totul de dorit pentru ca, din pacate, nu vom scapa de problema asta cu tiganii cu una cu doua, si e bine sa ne gandim si la viitor...! ph34r.gif

Foarte bine punctat, e mult mai eficient ar fi sa prevenim toata gama asta de comportamente anormale si antisociale decat sa le tratam.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 11 2009, 11:44 AM
Mesaj #6

Membru veteran

Sa prevenim sa prevenim, dar mai intai trebuie sa oprim clanurile tiganesti. Lucrurile au ajuns prea departe acum. Daca stam acum sa le prevenim, ne vor extermina ei pe noi.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Jun 11 2009, 12:04 PM
Mesaj #7

Guests

Gloantele sunt mai ieftine decat un loc in penitenciar.

+Quote Post
Vizitator_rasist.
mesaj Jun 12 2009, 04:29 AM
Mesaj #8

Guests

Comentariul dinainte a fost chiar rasist. Sunt multi , foarte multi (prea multi as zice eu) romani care fac la fel ca tiganii si atunci degeaba ne legam de tigani. De ce ? Pentru ca se poate .. pentru ca a fi corect inseamna de cele mai multe ori in tara asta sa fii fraier. Cat priveste clanurile tiganesti .. ce sa mai zic de asta intr-o tara care acum 2-3 ani legalizase camataria (acum intamplator este din nou ilegala dar stim cu totii ca din asta fac bani tiganii nu din munca cinstita).
Daca sursele de venit ilegale : furt ,prostitutie , camatarie .. le-ar fi luate astia chiar nu ar avea de ales ... si poate ar fi mai civilizati dar pana atunci .. daca merge si asa de ce sa fii prost sa muncesti ?
De ce nu intelegeti ca in 10 ani ei vor fi majoritatea iar romanii for face ca ei si nu invers ? Hai mancati-as care vrei sa iti dau 1000 RON .. 10%luna ?

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 12 2009, 05:34 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (rasist @ Jun 12 2009, 04:29 AM) *
De ce nu intelegeti ca in 10 ani ei vor fi majoritatea iar romanii for face ca ei si nu invers ? Hai mancati-as care vrei sa iti dau 1000 RON .. 10%luna ?

Adica tiganii vor merge la servici, iar romanii ii vor teroriza pe strazi !?

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Jun 12 2009, 06:20 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (rasist @ Jun 12 2009, 04:29 AM) *
Comentariul dinainte a fost chiar rasist. Sunt multi , foarte multi (prea multi as zice eu) romani care fac la fel ca tiganii si atunci degeaba ne legam de tigani. De ce ? Pentru ca se poate .. pentru ca a fi corect inseamna de cele mai multe ori in tara asta sa fii fraier. Cat priveste clanurile tiganesti .. ce sa mai zic de asta intr-o tara care acum 2-3 ani legalizase camataria (acum intamplator este din nou ilegala dar stim cu totii ca din asta fac bani tiganii nu din munca cinstita).
Daca sursele de venit ilegale : furt ,prostitutie , camatarie .. le-ar fi luate astia chiar nu ar avea de ales ... si poate ar fi mai civilizati dar pana atunci .. daca merge si asa de ce sa fii prost sa muncesti ?

Daca a dori sa traiesti linistit si civilizat inseamna rasist, atunci sunt rasist.
Si cainii cand trece un tigan pe langa ei latra parca ar turba! Cum explici?

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 12 2009, 07:21 AM
Mesaj #11

Membru veteran

Eu sunt rasist cu toti nesimtitii, indiferent de culoarea pielii. Adica ii consider pe marlani o rasa aparte, care trebuie tinuta sub control.

+Quote Post
Vizitator_Socrate.
mesaj Jun 12 2009, 02:43 PM
Mesaj #12

Guests

Treaba asta cu tiganii va fi din ce in ce mai grava odata cu trecerea timpului . Totusi nu se poate face nici o preventie . E asemeni situatiei in care ai un cos sau furuncul care doare si e rosu . Trebuie sa astepti sa se coaca si abia atunci il poti scoate .
Chiar daca am scolariza cumva fortat toti copii rromi si scoala ar fi de inalt nivel pedagogic , ei vor urma exemplul parintilor .
Francezii si Italienii cu posibilitati de analiza si forta financiara mai mare ca a noastra nu au solutii ! Le ofera bani ca sa plece in alta parte !
Legea este si trebuie sa ramana una singura valabila pentru toti . Nu pot exista legi speciale pentru unii sau altii si desigur mai exista si tigani care traiesc cinstit , precum si romani paraziti .
Ce ziceti de protectia copilului ? Daca ai copii si nu ai mijloace sa-i cresti civilizat ti-i creste statul !
Acei copii - indiferent de natie , rommi sau romani- ar avea parte de o educatie rupta de exemplul negativ al parintilor . Dar asta s-ar face cu multe inimi frante !

+Quote Post
Vizitator_Un rasist.
mesaj Jun 12 2009, 03:51 PM
Mesaj #13

Guests

[quote name='Socrate' date='Jun 12 2009, 02:43 PM' post='33613']
Treaba asta cu tiganii va fi din ce in ce mai grava odata cu trecerea timpului . Totusi nu se poate face nici o preventie . E asemeni situatiei in care ai un cos sau furuncul care doare si e rosu . Trebuie sa astepti sa se coaca si abia atunci il poti scoate .
Chiar daca am scolariza cumva fortat toti copii rromi si scoala ar fi de inalt nivel pedagogic , ei vor urma exemplul parintilor .
Francezii si Italienii cu posibilitati de analiza si forta financiara mai mare ca a noastra nu au solutii ! Le ofera bani ca sa plece in alta parte !
Legea este si trebuie sa ramana una singura valabila pentru toti . Nu pot exista legi speciale pentru unii sau altii si desigur mai exista si tigani care traiesc cinstit , precum si romani paraziti .
Ce ziceti de protectia copilului ? Daca ai copii si nu ai mijloace sa-i cresti civilizat ti-i creste statul !
Acei copii - indiferent de natie , rommi sau romani- ar avea parte de o educatie rupta de exemplul negativ al parintilor . Dar asta s-ar face cu multe inimi frante !
[/qu
De catre romani, legea trebuie respectata....de catre tigani(si nu romi)nu....atunci unde este egalitatea in fata legii????Parerea mea ca s-a mers prea departe cu asa-zisa lege a minoritatilor. Minoritatile trebuie sa respecte legile sau sa dispara, la mijloc nu exista nimic. Asa sa ne ajute Dumnezeu!!!

+Quote Post
Vizitator_rasist.
mesaj Jun 13 2009, 02:33 PM
Mesaj #14

Guests

De catre romani, legea trebuie respectata....de catre tigani(si nu romi)nu....atunci unde este egalitatea in fata legii????Parerea mea ca s-a mers prea departe cu asa-zisa lege a minoritatilor. Minoritatile trebuie sa respecte legile sau sa dispara, la mijloc nu exista nimic. Asa sa ne ajute Dumnezeu!!!
[/quote]
De acord .. dar eu zic sa ne uitam si la romanii nostri inainte de a zice ca "tiganii". Tiganii sunt responsabili pentru 70-75% din infractiuni dar nici cu romanii nu imi e rusine. Ce ma enerveaza pe mine personal e ca un tigan care fura de 100 RON e privit cu rasism iar un roman (chiar mai bronzat asa .. cu radacini rome) care da un tun de 1.000.000 Euro e respectat.

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Jun 14 2009, 08:46 PM
Mesaj #15

Guests

Ce-i aia sa semneze ca vor respecta legea??? Pai politia, procuratura, judecatorii, toti astia cu salarii grase, ce pazesc? Daca au incalcat legea, sa suporte consecintele, indiferent ca sunt romani, rromi, maghiari, chinezi sau martieni! Insa in Romania se pare ca spaga este singurul concept care nu se loveste de ura de rasa si este acceptata de catre autoritati de la oricine.
Oameni buni, problema nu sunt rromii. Problema sunt autoritatile care nu aplica legea. Si nu o aplica pentru ca iau spagi.

+Quote Post
Vizitator_pedeapsa_capitala.
mesaj Jun 14 2009, 09:20 PM
Mesaj #16

Guests

http://www.citynews.ro/sibiu/eveniment-29/...t-prinsi-48686/
S-a intamplat unei cunostinte ...

+Quote Post
Vizitator_Moldovan.
mesaj Jun 15 2009, 10:34 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Pericles @ Jun 11 2009, 06:45 AM) *

„Când s-a format comisia de dialog, a fost încheiat un armistiţiu, iar părţile trebuie să aştepte rezultatele hotărârii comisiei. Romii care au fugit de acasă se pot întoarce, dar vor trebui să respecte legea. Urmează alte şedinţe ale comisiei, o soluţie viabilă vom avea, cel mai probabil, la sfârşitul lunii iulie”, a declarat, miercuri seara, pentru corespondentul NewsIn, Constantin Strujan.

Viceprimarului comunei, Nagy Levente, a declarat la rândul lui că, la întrunirea membrilor comisiei de dialog miercuri seara, a fost semnată o minută în care sunt menţionate condiţiile părţilor, a căror convieţuire paşnică a devenit împosibilă în ultimile zile.

„În această seară am semnat minuta în care au fost trecute condiţiile locuitorilor comunei, ca de exemplu: ţiganii vor putea convieţui cu locuitorii majoritari doar dacă vor respecta legile. Să-şi vândă caii, aceste animale sunt instrumentele lor de bază la furat. Doar acei ţigani vor avea dreptul de a avea cai, care au condiţii de a-i întreţine. Va trebui să demonstreze de unde procură furajele pentru caii lor. O altă condiţie este dărâmarea colibelor construite fără autorizaţii. După clădiri va trebui să plătească impozite ca şi oricare cetăţean al ţării. Va trebui să înceteze să fure şi să ameninţe oamenii. Un alt punct menţionat în minută este faptul că romii nu au ce căuta pe câmp. Ei nu au pământ, deci prezenţa lor pe terenurile arabile nu este justificat. Excepţia o constituie faptul dacă muncesc ca şi zilieri. În aceste condiţii, cei care îi angajează sunt obligaţi să fie prezenţi pe câmp şi să răspundă pentru ei”, a declarat miercuri seara pentru NewsIn, Nagy Levente.

Potrivit sursei citate, romii au promis că vor respecta tot ce conţine minuta semnată. „Din partea majorităţii există voinţa de a încerca convieţuirea cu ţiganii. Cei care nu s-au întors până acum în casele lor pot să vină acasă, însă, dacă vor să trăiască aici, va trebui să respecte legile. Este important să subliniem că ceea ce se întâmplă aici nu se poate numi conflict interetnic. Este vorba despre oameni care muncesc din greu şi care s-au săturat de grupurile de paraziţi care nu muncesc şi care le fură sistematic rodul muncii, iar dacă au curajul să intervină, sunt agresaţi, atât verbal, cât şi fizic”, a conchis viceprimarul localităţii.

În comună domneşte o stare conflictuală de peste două săptămâni, după ce, în duminica Rusaliilor catolice, ţiganii au agresat doi tineri, bătându-i cu coasa, doar pentru că cei doi le atrăgeau atenţia că şi-au lăsat caii la păscut pe terenul lor. În aceea zi, sute de oameni s-au adunat şi au hotărât să-şi facă dreptate singuri, gonind ţiganii din comună, dând foc la trei colibe şi spărgând geamurile la mai multe case. Majoritatea ţiganilor au fugit din sat, iar de atunci autorităţile fac eforturi pentru a ţine situaţia sub control. Comunitatea de romi din Sânmartin numără aproximativ 200 de persoane. Adulţii nu au locuri de muncă, iar majoritatea copiilor nu frecventează şcoala.

Cum vi s epare solutia gasita de prefect? Corecta si eficienta sau incorecta si ineficienta?

Domnilor, tiganii nu se vor tine de promisiune. Nu au alta alternativa de a trai decat aceea de a fura.
Autoritatile nu vor face nimic in aplicarea legii, tiganii sunt o masa de manevra la alegeri, daca sunt platiti voteaza toti ( chiar si de mai multe ori) cu cei care dau mai mult si ii protejeaza. De asemenea sunt protejati de Uniunea Europeana si zecile de ONG-uri, bogat alimentate cu euro, care sunt foarte vocale privitor la "drepturile rromilor". Pe romanii si ungurii care isi castiga cinstit painea si sunt furati de tigani numeni nu-i apara. Numai prin organizare si actiuni in forta se poate atrage atentia si evenmtual satul sa ia masuri.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 15 2009, 12:02 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Eu pe undeva inteleg ezitarile autoritatilor locale care negociaza cu teroristii tigani. Primarul si politia ezita in a declara razboi total unei parti importante a populatiei locale. La urma urmei, si primarul e om si trebuie sa traiasca in aceeasi colectivitate. Dar trebuie luate niste masuri radicale. Infractorii romi sa faca puscarie, iar orice incercare de solidarizare a clanului tiganesc cu infractorii trebuie penalizata drastic - faze din alea cand ies balabustele cu puradeii sa se bata cu mascatii ca sa nu le aresteze barbatii. La o faza din asta, as trage gard de sarma ghimpata in jurul zonei tiganesti si i-as tine 1 luna in carantina, numai cu paine si apa.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Jun 15 2009, 01:20 PM
Mesaj #19

Guests

Ca sa revin la intrebare.

Solutia e total ineficienta.

Acolo e o situatie de pericol. Ca sa o dezamorsezi ar trebui sa trimiti forte puternice de politie care sa patruleze permanent.

Apoi trimiti oameni care sa ancheteze si sa stranga plangeri. Fiind data starea de teroare in care traiesc oamneii acolo ar trebui trimisi oameni care sa solicite sau sa provoace denunturi (incepi sa-i anchetezi pe toti, oamenii vor incepe sa vorbeasca si sa indice faptasi cu identitate concreta, asta si pe fondul in acre vor vedea ca sunt paziti) Dupa care te duci si ii ridici pe toti tiganii, pe termene cat mai lungi. Ca sa vada ca tara asta nu e sat fara caini.

Dar politicienii nostri au alte probleme decat problemele cetatenilor. Se ocupa cu anuntatul crizei, si certuri daca e bine sa anunti ca e criza sau nu.

+Quote Post
Vizitator_Romanul.
mesaj Jun 15 2009, 02:28 PM
Mesaj #20

Guests

Va este frica sa traiti in tara voastra, nu aveti curajul sa le spuneti pe nume, va este teama sa ganditi impotriva lor.
Scarboasa natie mai sunteti. Bine ca nu sunt roman si va privesc de la distanta.
Intre voi va atacati cu cea mai mare placere dar de tigani va este frica.
Sunteti singurul popor din istorie care o dispara din indolenta.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 15 2009, 05:18 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Citeaza (fefe @ Jun 15 2009, 01:20 PM) *
Ca sa revin la intrebare.

Solutia e total ineficienta.

Acolo e o situatie de pericol. Ca sa o dezamorsezi ar trebui sa trimiti forte puternice de politie care sa patruleze permanent.

Apoi trimiti oameni care sa ancheteze si sa stranga plangeri. Fiind data starea de teroare in care traiesc oamneii acolo ar trebui trimisi oameni care sa solicite sau sa provoace denunturi (incepi sa-i anchetezi pe toti, oamenii vor incepe sa vorbeasca si sa indice faptasi cu identitate concreta, asta si pe fondul in acre vor vedea ca sunt paziti) Dupa care te duci si ii ridici pe toti tiganii, pe termene cat mai lungi. Ca sa vada ca tara asta nu e sat fara caini.

Dar politicienii nostri au alte probleme decat problemele cetatenilor. Se ocupa cu anuntatul crizei, si certuri daca e bine sa anunti ca e criza sau nu.

De acord. Cred ca solutia este sa-i luam in furci pe politicieni, nu pe tigani. E treaba politicienilor sa puna autoritatile la treaba.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_observator..
mesaj Jun 15 2009, 07:43 PM
Mesaj #22

Guests

Da,tiganii sunt o problema si in Dolj.Depinde numai de autoritatile locale si centrale cum se rezolva situatia lor.Ei,tiganii,nu au nici macar constiinta originii lor.Daca le spui ca provin din luna,ei asa considera dar se manifesta tot asa ca acum;fug de munca,de curatenie,de educatie.Au mentalitate retroumana.Pentru tigani e valabil numai hrana si libertinismul(nu libertatea pe care nu o inteleg).Singura educatie a lor e aceea de a-i invata pe urmasi sa supravietuiasca,nu sa realizeze ceva pentru a dainui,ceva serios,trainic,cu cap.In mintea lor e un haos total.Putini reusesc sa iese din situatia nenorocita in care sunt majoritatea tiganilor si acestia automat se separa de ei recunoscand doar cu jumatate de gura etnia,prefacandu-se ca le apara drepturile(care drepturi?acelea de a-i mentine in situatia de animale inrudite cu omul).Aceste varfuri ale lor cer drepturi de la ceilalti cetateni dar ei nu-si aduc contributia nici material,nici social la socializarea tiganilor.Ba dimpotriva,din ce li se aloca majoritatii de tigani cel mai mult se infrupta ei,varfurile.De aceea s-au autointitulat regi,imparati sau ce'or mai fi.Risipa aiurea facuta de acestia de unde este?Nu dupa urma nenorocitilor ce traiesc de pe o zi pe alta?
Pana cand nu o sa ia ei masuri cu ai lor putem noi ceilalti cetateni sa le dam si papa domneasca si sa le-o bagam chiar pe gat ca tot nimic nu facem.
Ar trebui vegheate ierarhiile lor sa stopam scurgerea ajutoarelor catre capi.
Sub acoperirea asaziselor traditii tiganesti se ascunde expoatarea majoritatii tiganilor tot de catre tigani de-ai lor.Daca nu se ridica ei,majoritarii impotriva asaziselor capetenii,nu se rezolva nimic.

+Quote Post
Vizitator_Duda.
mesaj Jun 16 2009, 04:27 AM
Mesaj #23

Guests

Nu exista rromi, termenul este inventat de ei, sunt TIGANI si TIGANI raman, acesta e cuvantul romanesc, nu are sens peiorativ, peiorativi sunt ei prin ceea ce fac.
Daca maine ar fi un referendum pentru izolarea tiganilor, care crezi ca va fi raspunsul poporului? Numai ca nimeni nu are curaj sa il faca.

+Quote Post
Vizitator_rasist.
mesaj Jun 16 2009, 04:46 AM
Mesaj #24

Guests

http://www.hotnews.ro/stiri-5829507-berlin...toarce-tara.htm

De ce nu le dam si noi 300 Euro de tigan sa plece din tara si sa nu se mai intoarca ?
Decat sa sprijin "Prima casa" ca sa salvez niste "dezvoltatori" din banii mei mai bine dau la astia banii si cred ca ii recuperam intr-un an maxim doi. smile.gif

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 16 2009, 05:43 AM
Mesaj #25

Membru veteran

Citeaza (rasist @ Jun 16 2009, 04:46 AM) *

De ce nu le dam si noi 300 Euro de tigan sa plece din tara si sa nu se mai intoarca ?
Decat sa sprijin "Prima casa" ca sa salvez niste "dezvoltatori" din banii mei mai bine dau la astia banii si cred ca ii recuperam intr-un an maxim doi. smile.gif

Pentru ca tampitii de nemti au platit TAXA DE PROTECTIE ! Ce credeti voi ca gandesc acum tiganii, dupa ce au invins cel mai dur sistem, ala nemtesc... cel putin asa-i merge numele. In loc sa ia bataie, au plecat cu bani angry.gif

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 16 2009, 07:34 AM
Mesaj #26

Membru veteran

Citeaza (Mihai @ Jun 16 2009, 07:28 AM) *
Mare desteptaciune spuneti aici, domnule!
Cu asa idei mai bine nu s-ar mai plinge ca Romania nu e stat de drept. Sau ca drepturile sint 'respectate selectiv'.

Mi s-a parut la un moment dat ca pe hotnews comentariile au ceva mai mult de zis decit alea de pe realitatea, dar se pare ca nu sint asa departe...

Pai Romania nu e stat de drept cat timp tiganii pot calca legea fara consecinte, dar eu nu. Mie imi spun autoritatile sa ma feresc de tigani, sa nu-i provoc si sa nu-i supar. Dupa aia vin cunoscatorii etniei respective sa ma educe despre sistemul de justitie al tiganilor numit stabor. Minunat, ala te injunghie si dupa aia tremura de frica staborului mad.gif

+Quote Post
Vizitator_RaduDuda.
mesaj Jun 16 2009, 11:48 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (rasist @ Jun 16 2009, 04:46 AM) *

Dar de ce sa le dam bani cand ii putem trimite la asfaltat sosele sau sapat campul? Si asa toti muncitorii au salarii de boieri, mai facem economie la buget. La munca in interes public cu ciorile.

+Quote Post
Vizitator_RTT.
mesaj Jun 16 2009, 12:33 PM
Mesaj #28

Guests

E simplu. Ca la americani. Esti pe proprietatea altcuiva, ala are dreptul sa te impuste.
End of story.

+Quote Post
Vizitator_Valderama.
mesaj Jun 16 2009, 05:31 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (RaduDuda @ Jun 16 2009, 11:48 AM) *
Dar de ce sa le dam bani cand ii putem trimite la asfaltat sosele sau sapat campul? Si asa toti muncitorii au salarii de boieri, mai facem economie la buget. La munca in interes public cu ciorile.

ok, asa sa facem. dar .... ai vazut tu tigan sa lucreze macar o ora incontinuu?

+Quote Post
Vizitator_DudaRadu.
mesaj Jun 16 2009, 07:52 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Valderama @ Jun 16 2009, 05:31 PM) *
ok, asa sa facem. dar .... ai vazut tu tigan sa lucreze macar o ora incontinuu?

P-aia cu "munceste sau nu primesti de mancare" o intelege-o oare?
Munca fortata pt infractori va face tiganii cuminti sau neprinsi sa se calmeze... sau sa munceasca.

+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th November 2019 - 08:09 PM