IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tu cumperi produse romanesti ca sa ajuti romanii sa stea in tara?
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 6 2011, 03:50 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Wotan @ Dec 6 2011, 07:28 AM) *
cu galbenusul galben-portocaliu si GUST.
DAR SUNT NATURALE
produse romanesti sunt mult peste concurenta la un pret comparabil
Aha, deci le cumperi ca sunt bune nu ca sunt romanesti. Pai asta cam fac si eu.
Ce inteleg eu este ca ni se cere sa cumparam produse romanesti doar din patriotism. Nu merge asa.
Ce poti sa imi ceri este ca din doua produse identice calitativ sa il prefer pe cel romanesc, ceea ce pot face.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_dda.
mesaj Dec 6 2011, 06:14 PM
Mesaj #32

Guests

De ce sa stea in tara? Sa plece. Cine vrea sa realizeze cea in viata trebuie sa plece din tara. Aici, cand vrei sa faci ceva toti iti dau in cap. nu conteaza ca esti sportiv, doctor, inginer sau intreprinzator. Fara spaga nu faci nimic.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 6 2011, 06:31 PM
Mesaj #33

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (dda @ Dec 6 2011, 06:14 PM) *
De ce sa stea in tara? Sa plece. Cine vrea sa realizeze cea in viata trebuie sa plece din tara. Aici, cand vrei sa faci ceva toti iti dau in cap. nu conteaza ca esti sportiv, doctor, inginer sau intreprinzator. Fara spaga nu faci nimic.

O, da, tocmai sportivii sunt cei care nu sunt ajutaţi de stat! Doamne!

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Dec 6 2011, 06:47 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (dda @ Dec 6 2011, 06:14 PM) *

Eu cred ca are dreptate. Nu prea conteaza categoria de popor, daca vrei performanta si implicit recunoastere, pe baze corecte, nu o vei gasi pe aici. Vorbea cineva pe aici depre Coanda, Brancusi, samd? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_conservativu´.
mesaj Dec 6 2011, 06:55 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 6 2011, 06:31 PM) *
O, da, tocmai sportivii sunt cei care nu sunt ajutaţi de stat! Doamne!

Îîîîîîîîîîîîh , soro !..ţi-o chicat pata pă ei rău di tăt! hăhăhăhă !

phăi n-are drieptate dda-ul? priv, cf-ul românesc, stufos, încurcat, vânzoliti zâlnic,....d'apăi cum crezi mătale soro, c-ar mai PUTEA funcţiona systema şpagadită, ăştia numai stanoage sunt în stare să curmezească-n viaţa cetăţanului onest şi-a investitorului cinstit ....hihihihihi apoi, sârnăviile draku, pândesc la cotitură, doară t-oi încurca-n fiscalizărili fiscalităţilor, poate nu ţ-oi upgradezeimăsiiiii -ş-ai lu' tată-so până-n moşi strămoşi- datili-mpărăteşti, ori n-ai luat la cunoşteală şi, pac..o vizită a gf-ului, pac una, pac alta ...şi dai, dai şpagadita, să scăpi ieftin, c-altfel se lasa cu zeşi di milioani amendă, şî-ţi reduce capitalul din afacerea personală la dimensiune chiloţilor pe care zâceai că-i porţi, soroooooo!hihihihihihihih! phăăăăăăăăi ; N-AŞA !?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 6 2011, 07:39 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 6 2011, 03:50 PM) *
Aha, deci le cumperi ca sunt bune nu ca sunt romanesti. Pai asta cam fac si eu.
Ce inteleg eu este ca ni se cere sa cumparam produse romanesti doar din patriotism. Nu merge asa.
Ce poti sa imi ceri este ca din doua produse identice calitativ sa il prefer pe cel romanesc, ceea ce pot face.

Repet:
In Olanda nu ai alternative la branza.Trebuie sa cumperi branza lor desi as prefera ceva francez,grecesc sau chiar romanesc.
In California toate legumele/fructele sunt 100% de acolo asa ca nici acolo nu ai alternativa.
Uite ca merge.

+Quote Post
Vizitator_Wotan.
mesaj Dec 7 2011, 05:42 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Cristi @ Dec 6 2011, 03:22 PM) *
Si in legatura cu produsele romanesti: eu aleg prima data dupa calitate, apoi pret sau provenienta. Din pacate, la noi, produsele romanesti nu sunt mai ieftine decat produsele straine si nici mai bune. Si asta o spun din experienta.

Tu nu simti nicio contradictie aici? Va sa zica te uit dupa calitate, da' in final conteaza pretu'...
1. NU exista "ieftin si bun". Exista doar "ieftin sau bun".
2. Produsele straine sunt mai ieftine deoarece statele respective subventioneaza puternic agricutura. Consecinta=>productia agricola se "industrializeaza"=departare de natura=NENATURAL=Calitate ZERO.
3. Produsele agricole romanesti, in marea lor majoritate, sunt (aproape) eco. Daca le consideri eco SUNT EXTREM DE IEFTINE. Daca nu crezi, du-te in orice tara din UE si cumpara "bio"...
Acum sa-ti spun o poveste adevarata: cu zeci de ani in urma socrul meu a fost trimis in Jermanica la specializare la fabrica MAN. Omu' era fumator si din cauza faptului ca nu se putea cumpara la liber (pe vremea aia) valuta si-a luat la el cateva bacsuri de Carpati (erau niste tigari puturoase si care "infloreau" (din cauza cioturilor de tutun) cand le aprindeai. La un moment dat, se sesizeaza un neamt (coleg de munca - cel care ii era "mentor") si - dat fiind apropierea dintre ei - il roaga sa-i dea si lui o tigare. Socru-meu ramane interzis ca il vazuse de sute de ori fumand cele mai alese tigari (Kent, Marlboro etc.). Neamtu' a fumat tigarea si a ramas pe ...ganduri. S-a tot dat pe langa socru-meu si la un moment dat nu a mai rabdat si i-a zis: "Nea! Ce tigari iti plac tie cel mai mult?" "Pai Kent frate, ca numa' doctorii si boierii fumeaza d-alea!" "Aha! Auzi Nea, hai sa facem o afacere: iti dau cate un pachet de Kent pentru fiecare pachet de tigari d-astea d-ale tale, vrei sa facem schimbu'?" "Pai normal, frate, cum poti sa ma intrebi asa ceva?!" "Gata! Bun! Cate baxuri ai? Ca le vreau...pe toate!" "...Atatea!" "Perfect! Adu-le maine ca vei primi tot atatea la schimb de Kent". Socra-meu a fost convins o vreme ca neamtu ie absout .... daca a acceptat schimbu'. Nu mai spuna ca in mai putin de o saptamana TOTI romanii isi dadusera pachetele de Carpati pe Kent fara probleme. Trecuse cam un an de la targul asta (socara-meu fiind lacom, venea cu s mai multe pachete de tigari Carpati in Jermanica ca sa le schimbe pe Kent) si la un moment dat a vrut sa faca misto de neamt (era baut) si l-a intrebat daca nu s-a pacalit cu porcariile de tigari pe care le lua la schimb. Nematu' a inceput sa rada si i-a isplicat taranoiului din Romania ca tigarile Carpati sunt absolut naturale din tutun netratat, si prin urmare muuult mai santos (chiar si in privinta nicotinei si a gudroanelor) decat cel mai fin tutun de virginia care in niciun caz nu are aroma naturala...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 7 2011, 06:14 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 6 2011, 03:50 PM) *
Ce inteleg eu este ca ni se cere sa cumparam produse romanesti doar din patriotism.

A, da, patriotismul, nationalismul sunt notiuni perimate; omenirea a trecut la pasul urmator... daca mie mi-e bine - restul sa crape, da-i dreaq de incompetenti...

(Daca am vaz't ca s-a alunecat off-topic cu discutiile, hop si eu, nu? smile.gif )

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 7 2011, 06:42 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 7 2011, 06:14 AM) *
A, da, patriotismul, nationalismul sunt notiuni perimate; omenirea a trecut la pasul urmator... daca mie mi-e bine - restul sa crape, da-i dreaq de incompetenti...

(Daca am vaz't ca s-a alunecat off-topic cu discutiile, hop si eu, nu? smile.gif )

Pai daca americanu' se imbraca din cap pana in picioare (chiloti si bikinii inclus) cu stars and stripes,daca mai trage si cateva cutii de Bud Light,un gratar neaparat cu barbeque sauce,mai trage si niste artificii...e patriot adevarat.
Daca romanu zice de ceva de bine de tara..e neumblat,demodat si neadaptat..daca baga un gratar e magarie..

+Quote Post
Vizitator_Spasmul Final.
mesaj Dec 7 2011, 09:35 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (conservativu´ @ Dec 5 2011, 01:00 PM) *
...shi-apoi cu standardele sigurantei alimentare nu-i de joaca, se platesc amenzi colosale in cazul in care...sau,...se poate executa ani grei de pedeapsa cu privare de libertate ptr. cine incearca vreo mishculatie ...hahahahaha

Au fost niste castraveti, proveniti din Olanda se pare, care numai in Hamburg a bagat 300 de insi in spital. Amenzi colosale? Puscarie? Sanepid? Cine? Cand? Unde? unsure.gif Ihim, my arse! laugh.gif

"O parte dintre turistii din Austria si Germania care calatoreau pe Dunare cu o nava de croaziera internationala prezinta simptome de toxiinfectie alimentara, transmite corespondentul ROMPRES.

Ei au plecat din Germania in 6 aprilie, la bordul navei ''My Story'', cei 168 de turisti si 38 de angajati intrand in Romania in 11 aprilie.

Potrivit informatiilor furnizate de directorul Autoritatii de Sanatate Publica (ASP) din Tulcea, Adriana Argetoianu, turistii s-au simtit rau inca de acum trei zile, cand au refuzat sa mai manance pe nava. Starea de sanatate a patru persoane s-a inrautatit in noaptea de duminica spre luni, solicitanduse ingrijiri medicale de specialitate din partea doctorilor tulceni.

''Cele patru persoane, doua femei din Germania, una din Austria si un barman roman, se afla acum in Spitalul Judetean de Urgenta, iar starea lor este stabila'', a afirmat directorul ASP, Adriana Argetoianu. Ea a mai spus ca alti 20 de turisti care prezentau simptome usoare de toxiinfectie alimentara au dorit sa isi continue calatoria sub supravegherea medicilor tulceni.
''Trebuie mentionat ca atat personalul din bucatarie, cat si alimentele sunt din Germania'', a precizat directoarea Adriana Argetoianu."

Buahahahahaha. Muahahahahaha.

+Quote Post
Vizitator_Spasmul Final.
mesaj Dec 7 2011, 09:48 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 6 2011, 07:39 PM) *
Repet:
In Olanda nu ai alternative la branza.Trebuie sa cumperi branza lor...

Bleah.

+Quote Post
Vizitator_conservativu'.
mesaj Dec 7 2011, 12:22 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Spasmul Final @ Dec 7 2011, 09:35 AM) *
Au fost niste castraveti, proveniti din Olanda se pare, care numai in Hamburg a bagat 300 de insi in spital. Amenzi colosale? Puscarie? Sanepid? Cine? Cand? Unde? unsure.gif Ihim, my arse! laugh.gif

"O parte dintre turistii din Austria si Germania care calatoreau pe Dunare cu o nava de croaziera internationala prezinta simptome de toxiinfectie alimentara, transmite corespondentul ROMPRES.

Ei au plecat din Germania in 6 aprilie, la bordul navei ''My Story'', cei 168 de turisti si 38 de angajati intrand in Romania in 11 aprilie.

Potrivit informatiilor furnizate de directorul Autoritatii de Sanatate Publica (ASP) din Tulcea, Adriana Argetoianu, turistii s-au simtit rau inca de acum trei zile, cand au refuzat sa mai manance pe nava. Starea de sanatate a patru persoane s-a inrautatit in noaptea de duminica spre luni, solicitanduse ingrijiri medicale de specialitate din partea doctorilor tulceni.

''Cele patru persoane, doua femei din Germania, una din Austria si un barman roman, se afla acum in Spitalul Judetean de Urgenta, iar starea lor este stabila'', a afirmat directorul ASP, Adriana Argetoianu. Ea a mai spus ca alti 20 de turisti care prezentau simptome usoare de toxiinfectie alimentara au dorit sa isi continue calatoria sub supravegherea medicilor tulceni.
''Trebuie mentionat ca atat personalul din bucatarie, cat si alimentele sunt din Germania'', a precizat directoarea Adriana Argetoianu."

Buahahahahaha. Muahahahahaha.

..de la naivitate pană la ignoranţă nu-i decât un pas, ai reuşit să-l faci !bye!

+Quote Post
Vizitator_conservativu'.
mesaj Dec 7 2011, 12:51 PM
Mesaj #43

Guests

acum vreo 3 ani, un mezeralr german a folosit aditivi alimentari cu mlt peste procentul prevazut in standardul alimentar german, consecinte:
-retras prduse din piata
-retragerea licentei
-radierea din reg.comertului (echivalentul Ro)
-trimiterea sa in fata instantei

sentinta:
-4 ani privare de libertate cu executare
-3 Mil. euro despagubiri civile
-interzicerea, pe o perioada de 30 de ani, de-a deschide vreo afacere în aceeaşi branşă.

justiţia germană a rezolvat totul,.... în numai 2 luni .

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 7 2011, 01:22 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 7 2011, 06:14 AM) *
Nu sunt perimate, ba chiar se exagereaza in ultima vreme si sunt folosite ca pretext pentru tot felul de initiative.
Sa cumpar de pe piata un produs romanesc prost doar din patriotism mi se pare una din exagerari.
Exista intr-adevar in lume tendinta asta, mai ales in tarile puternice, de exemplu americanul chiar venit in concediu in Europa va cauta produse americane. Dar asta pentru ca are incredere in ele.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 7 2011, 01:36 PM
Mesaj #45

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 7 2011, 01:22 PM) *
Nu sunt perimate, ba chiar se exagereaza in ultima vreme si sunt folosite ca pretext pentru tot felul de initiative.
Sa cumpar de pe piata un produs romanesc prost doar din patriotism mi se pare una din exagerari.
Exista intr-adevar in lume tendinta asta, mai ales in tarile puternice, de exemplu americanul chiar venit in concediu in Europa va cauta produse americane. Dar asta pentru ca are incredere in ele.

Uncle, carnea pe care o cumperi de la mall, e plină de antibiotice, conservanţi, coloranţi. Ba, dacă e mezel, mai are şi o substaţă apoasă, ca să tragă bine la cântar.e ce ar fi mai sănătoasă decât o carne dintr-un viţel care a păscut iarbă, nu antibiotice?
Americanu' caută şi prin Europa găinile lor enorme, americane, hrănite cu substanţe care conţin hormoni. Ce faci că parte din aceste substanţe se transmit mai departe?
Celebrul profesor dr. Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetari Alimentare a declarat: "In UE nu se admit acesti hormoni, care sunt folositi doar in Statele Unite. Intr-adevar, ei pot duce la instaurarea pubertatii precoce si inclusiv la asemenea manifestari". Si totusi, nu numai carnea care provine de la animale "umflate" cu hormoni este periculoasa, ci pana si banalele PET-uri, pe care le intalnim peste tot in industria alimentara. "Asemenea promotori de crestere, care sunt o categorie in furajarea animalelor, pot fi asimilati si in urma consumului unor lichide sau alimente pastrate in PET-uri, acele ambalaje de plastic pe care le intalnim la tot pasul. Bisfenolul A, de exemplu, cunoscut ca BPA, este un compus chimic folosit la realizarea sticlelor de plastic si a altor obiecte si este un perturbator endocrin, ceea ce inseamna ca are capacitatea de a interfera cu buna functionare a hormonilor, in special cu estrogenul", ne-a declarat profesorul Mencinicopschi.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 7 2011, 01:48 PM
Mesaj #46

Membru veteran

Şi mezelurile sunt "bune"!
În unităţile de producţie mari şi în abatoarele tehnologizate, sacrificările de animale sunt rare. După tranşare, 80% din carne se foloseşte pentru specialităţi, iar restul intră în producţia salamurilor, a cârnaţilor, parizerului şi a crenvurştilor.
Cantităţile sunt ajustate cu multă slănină tare, dar şi cu soia sau alte grăsimi hidrogenate. Malaxarea se face într-un recipient mare de metal, în care se pun la tocat carnea, apoi slănina şi şoriciul. Din saci de rafie se adaugă făina de soia, şi, potrivit fiecărui reţetar, se adaugă aditivi sintetici şi coloranţi. Omogenizarea se face în câteva minute, iar pasta prinde gust şi aspect de carne. Ambalarea se face în membrane de plastic, care, uneori, ajung să coste mai mult decât compoziţia produsului.
De cealaltă parte, produsele „premium”, ca pastrama, muşchiul sau cotletul, sunt injectate cu saramură şi fosfaţi, compuşii care reţin cea mai multă apă.
Injectarea se face cu o maşină specială cu ac, iar vidarea maschează că produsul e umplut cu apă. Saramura, care trage foarte mult din greutatea produsului, are ca efecte secundare hipertensiunea arterială şi diabetul.

+Quote Post
Vizitator_conservativu".
mesaj Dec 7 2011, 02:03 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 7 2011, 01:22 PM) *

mmda, un produs agro-alimentar bio românesc,ţărănesc, nu-i produs in regim de acvacultură, -nitrienţi chimici- nu-i mdificat genetic (excluzând hibridizarea) solul ni-i chimizat excesiv şi nici combaterea dănunătorilor nu-i practicată la nivelul practict în agricultura west, nnu-i semi industrializat şi nici nu beneficiază de pe urma unei agresive politici promoţionale în piaţă, evident unchiuleţule, nu-i ambalat în caserole şi nici etichete strilicoase n-are, în schimb se degradează fizico-chimic în mai puţin de 60h, conţine viermi, etc.etc. ...compartativ, este sub preţul unui produs similat din raftul supermarketului, calitativ (bio-eco) cu mult peste produsul agro-alimenar similar aşezat frumos în raftul supermarketului, dar...unchiuleţul nostru are bâzdâc, merge la mall pen' că i-a făcut ochi dulci do'ncioara ce-i încasează gologanii cu cititorul de card. hihihihihihi a naibi unchiuleţul, e patriot, numai la do'cioarele autohtone face cumpărături !hihihihihihi....

da' coana Veta, ţăranca, aia de-şi vinde merele aşezându-le pe lădiţă la colţul pieţei, ţăraca din ilfov, dolj, gorj, aia pe care o aleargă poliţia pieţei, sau cum draku s-o numi acum acei hăndrălăi şpagadiţi pe post de intermediari între administratorul pieţei şi comerciantul ţăran, ce are unchiuleţule, de ce nu-i cumperi merişoarele, că-s mai bune şi mai sănătoase decât cele de la supermarket, îţi place caucuicatele verzi,galbene, sau ochii verzi ai casieriţei? hihihihi....

+Quote Post
mos ion roata
mesaj Dec 7 2011, 02:04 PM
Mesaj #48

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 077

Citeaza (Cristi @ Dec 6 2011, 03:22 PM) *
In primul rand, eu stau la casa si avem in gradina tot ce trebuie in mod normal (tinem si gaini pentru carne, are cine sa se ocupe la noi de ele). In rest, cumparaturile noi le facem din supermarket in mod normal (din piata luam doar branza de la cineva de la care tot luam de peste 10 ani) si atat. In primul rand deoarece nu imi place sa umblu cu cash si sa platesc cash. Si in piata nu poti decat cash. Asta e. In al doilea rand, majoritatea produselor din piata nu sunt "made in Romania" si preturile sunt comparabile cu supermarketul (sau mai mare). In al doilea rand, nu am atata timp ca sa ma plimb prin piete sa caut una alta. In supermarket totul este la un loc si nu ma complic.
Si in legatura cu produsele romanesti: eu aleg prima data dupa calitate, apoi pret sau provenienta. Din pacate, la noi, produsele romanesti nu sunt mai ieftine decat produsele straine si nici mai bune. Si asta o spun din experienta.

+Quote Post
Vizitator_conservativu'.
mesaj Dec 7 2011, 02:10 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 7 2011, 01:36 PM) *
Uncle, carnea pe care o cumperi de la mall, e plină de antibiotice, conservanţi, coloranţi. Ba, dacă e mezel, mai are şi o substaţă apoasă, ca să tragă bine la cântar.e ce ar fi mai sănătoasă decât o carne dintr-un viţel care a păscut iarbă, nu antibiotice?
Americanu' caută şi prin Europa găinile lor enorme, americane, hrănite cu substanţe care conţin hormoni. Ce faci că parte din aceste substanţe se transmit mai departe?
Celebrul profesor dr. Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetari Alimentare a declarat: "In UE nu se admit acesti hormoni, care sunt folositi doar in Statele Unite. Intr-adevar, ei pot duce la instaurarea pubertatii precoce si inclusiv la asemenea manifestari". Si totusi, nu numai carnea care provine de la animale "umflate" cu hormoni este periculoasa, ci pana si banalele PET-uri, pe care le intalnim peste tot in industria alimentara. "Asemenea promotori de crestere, care sunt o categorie in furajarea animalelor, pot fi asimilati si in urma consumului unor lichide sau alimente pastrate in PET-uri, acele ambalaje de plastic pe care le intalnim la tot pasul. Bisfenolul A, de exemplu, cunoscut ca BPA, este un compus chimic folosit la realizarea sticlelor de plastic si a altor obiecte si este un perturbator endocrin, ceea ce inseamna ca are capacitatea de a interfera cu buna functionare a hormonilor, in special cu estrogenul", ne-a declarat profesorul Mencinicopschi.

brava, sorela! aci l-ai cam otâncit pă unchiuleţu' bâzdâcos, aşe mi vii d'casă soro !
cotonogeşte-i bine unchiuleţului apucăturile agro-alimntare cosmopolite, c-am să-l dezhumez peste vreo sută de ani şi-am să-l găsesc gata conservat pentru criogenare. hahahahahaha!

+Quote Post
mos ion roata
mesaj Dec 7 2011, 02:11 PM
Mesaj #50

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 077

E cea mai mare greseala sa cumperi produse romanesti (sau orice fabricatie ar fi ele) numai pentru a sustine un fabricant.Dimpotriva refuzand sa cumperi ceea ce nu corespunde asteptarilor tale ii faci pe producatori sa intre in competitie si sa te convinga astfel sa le iei produsul.Astfel toata lumea va avea de castigat-si noi si producatorul care poate sa fie roman ,sa demonstreze ca ca este superior in competitie din toate punctele de vedere.Opinia mea ramane neschimbata,cumpar un produs numai daca ma convinge prin sine insusi ca merita.

+Quote Post
Vizitator_conservativu".
mesaj Dec 7 2011, 02:23 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (mos ion roata @ Dec 7 2011, 02:11 PM) *
E cea mai mare greseala sa cumperi produse romanesti (sau orice fabricatie ar fi ele) numai pentru a sustine un fabricant.Dimpotriva refuzand sa cumperi ceea ce nu corespunde asteptarilor tale ii faci pe producatori sa intre in competitie si sa te convinga astfel sa le iei produsul.Astfel toata lumea va avea de castigat-si noi si producatorul care poate sa fie roman ,sa demonstreze ca ca este superior in competitie din toate punctele de vedere.Opinia mea ramane neschimbata,cumpar un produs numai daca ma convinge prin sine insusi ca merita.

moş ioane, ia să faci matale ochii roată prin pieţele româneşti şi să-mi spui şi mie, asigură ele un cadru concurenţial calitate-preţ , etic, logic, natural?

există în piaţa agro-alimentară produse româneşti subvenţionate echivalet UE?
există în agricultura româneasca asigurarea condiţiilor optime,(capiatal efectiv si la timp de lucru) realizării unui ciclu de producţie normal ?similar agro-west ?

Ioane, PIAŢA LIBERĂ, exclude noncalitatea produsului şi-a producătorului agro incompetent, nu mafia pieţelor, nu adimistratorii şpăgari, nu politicile agricole lovite de incompetenţă şi iresponsabilitate.

ai înţele s Ioane ?..de când n-ai mai trecut pe la domnie ca să te invite şi pe tine Domnu" într-o vizită oficială de lucru prin străinătăţuri, te-ai cam ramolit bădie!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 7 2011, 02:37 PM
Mesaj #52

Membru veteran

Citeaza (conservativu' @ Dec 7 2011, 02:10 PM) *
brava, sorela! aci l-ai cam otâncit pă unchiuleţu' bâzdâcos, aşe mi vii d'casă soro !
cotonogeşte-i bine unchiuleţului apucăturile agro-alimntare cosmopolite, c-am să-l dezhumez peste vreo sută de ani şi-am să-l găsesc gata conservat pentru criogenare. hahahahahaha!

Uncle ştie foarte bine aceste lucruri, aici a spus ce şi cum cumpără el. Şi este liber să o facă!
Nu îţi imagina că produsele româneşti nu pot fi "îmbunăţăţite" sau că nu sunt!
Ia caută-l pe Google pe Mencinicopschi:

Directorul Institutului de Cercetări Alimentare, prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, face dezvăluiri şocante: mulţi producători nu respectă reţeta de fabricaţie a produselor alimentare şi... falsifică mâncarea. În ultima sa carte “Noua ordine alimentară. Şi noi ce mai mâncăm?”, specialistul dezvăluie “şiretlicurile” folosite frecvent în industria alimentară şi care ne pun în pericol sănătatea.

Laptele poate fi falsificat prin adăugarea de apă, prin extragerea grăsimilor, prin amestecarea celui de vacă cu cel de oaie sau prin adăugarea de conservanţi.

Carnea de calitate superioară este deseori amestecată cu alte tipuri de carne, precum cea de măgar sau de cal, iar pentru a se păstra mai bine ea este “tratată” cu E-uri sau chiar radiată.

Pasta de mici, cârnaţii, salamul, mezelurile şi conservele sunt falsificate prin înlocuirea unei părţi de carne cu şorici, tendoane, organe, soia şi aditivi alimentari.

Smântâna este “îmbogăţită” cu făină, gelatină, lapte bătut sau albuş de ou. Unii producători adaugă cretă sau ghips pentru consistenţă.

Untul vândut de unii producători este “lungit” cu untură de porc sau seu de vită.

Brânzeturile sunt falsificate prin înlocuirea parţială a proteinelor laptelui cu proteine animale - praf de albuş de ou sau plasmă sangvină.

Mierea poate conţine îndulcitori naturali (zahăr, sirop de glucoză), zaharină sau substanţe de îngroşare (amidon, gelatină, clei de oase). Pentru conservare, mulţi producători folosesc caramelul.

+Quote Post
Vizitator_conservativu'.
mesaj Dec 7 2011, 02:56 PM
Mesaj #53

Guests

Îîîîîîîh...am ajus io, bah! ..să fac promo ptr. rodusele agro-alim.Ro ! hotAdmin, te rog să nu anulezi , uchiuleţul nostru-i mai puţin informat, ha! să-l LUMINĂM!....cât şi p'ăsta, Moş Ion Obadă...

http://www.cosultaranesc.ro/

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Dec 7 2011, 06:50 PM
Mesaj #54

Guests

Candva eram si eu nationalist la mancare dar m-am lecuit. Cum? Va spun imediat:
1. Luat branza de "Sibiu"- s-a facut rosie in frigider in 2 zile
2. Luat unt de "Sibiu"- ranced (pot sa va spun si locul Piata Minis )
Iau unt bun adus din Germania la acelasi pret cu untul de o calitate indoielnica venit de la 100 km de Bucuresti (ce ziceti de teapa cu UNTAR?)
Produsele de mezelarie sunt de o calitate indoielnica si la preturi mari.
M-am dus sa iau muschi file adevarat romanesc-60 lei kg, 4 carnaciori cat un deget 10 lei. Scuze!! N-am spart o banca.
Cati dintre noi nu au luat teapa cu alimentele romanesti? Preturi mari, calitate indoielnica.
As vrea sa sustin economia romaneasca dar firmele romanesti ma ajuta? Eu sa tin cu ele ca sa ce? Sa ma otraveasca?
Se spunea de TVA de 5% la alimentele de baza. Credeti ca firmele romanesti ar fi redus preturile? Nu cred. Ar fi gasit diferite motive pentru a le ramane diferenta ca profit.
Este inadmisibil ca un produs facut in tara sa aiba pretul la fel cu unul venit de la 2-3000 km.
Atata vreme cat ma simt tepuit de ca sa ma preocupe veniturile firmelor?
Si ar mai fi de continuat cu exemple.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 7 2011, 09:51 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (conservativu' @ Dec 7 2011, 02:10 PM) *
Despre ce vorbim aici, despre siguranta alimentara sau despre a cumpara produse romanesti sau straine? Tabloul sumbru descris de Ana nu e valabil si pentru produsele romanesti? Daca exista posibilitatea ca producatorii sa nu dea doi bani pe norme unde crezi ca sunt mai mari sanse sa se intample asta, in Romania sau Germania? Ca daca e sa o luam logic, daca vrei sa ai o sansa atunci trebuie sa ocolesti produsele romanesti pentru ca la noi controlul e doar de forma, spaga rezolva orice si pe piata apar produse pe care scrie NATURAL si sunt artificiale. Deci cumparam produse romanesti controlate dur de ministerul agriculturii sau produse germane controlate dur de nemti?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 7 2011, 10:13 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 7 2011, 09:51 PM) *
Despre ce vorbim aici, despre siguranta alimentara sau despre a cumpara produse romanesti sau straine? Tabloul sumbru descris de Ana nu e valabil si pentru produsele romanesti? Daca exista posibilitatea ca producatorii sa nu dea doi bani pe norme unde crezi ca sunt mai mari sanse sa se intample asta, in Romania sau Germania? Ca daca e sa o luam logic, daca vrei sa ai o sansa atunci trebuie sa ocolesti produsele romanesti pentru ca la noi controlul e doar de forma, spaga rezolva orice si pe piata apar produse pe care scrie NATURAL si sunt artificiale. Deci cumparam produse romanesti controlate dur de ministerul agriculturii sau produse germane controlate dur de nemti?

Da,ca gripa aviara,aia porcina,vacile nebune,castravetii,etc...a inceput in Romania nu in tarile alea controlate f.dur.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 7 2011, 11:54 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 7 2011, 10:13 PM) *
Da,ca gripa aviara,aia porcina,vacile nebune,castravetii,etc...a inceput in Romania nu in tarile alea controlate f.dur.
Asa, gripa aviara nu a pornit din Romania deci trebuie sa mancam pui de la Slobozia nu de la Bremerhaven.
Stii care e starea de sanatate a romanilor in comparatie cu cea a nemtilor, daca tot te apuci sa compari tarile astea doua pe unic criteriu ca la ei a existat un episod castravetii? Sau ca de undeva din lume a pornit o epidemie.
Tu chiar ai vrut sa spui ceva?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 8 2011, 01:11 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 7 2011, 11:54 PM) *
Asa, gripa aviara nu a pornit din Romania deci trebuie sa mancam pui de la Slobozia nu de la Bremerhaven.
Stii care e starea de sanatate a romanilor in comparatie cu cea a nemtilor, daca tot te apuci sa compari tarile astea doua pe unic criteriu ca la ei a existat un episod castravetii? Sau ca de undeva din lume a pornit o epidemie.
Tu chiar ai vrut sa spui ceva?

Emanciparea asta nu numai ca e degrandanta dar si enervanta.
Mananca omu' toata viata covrigi si pufuleti,pui de la Slobozia si n-are nici pe dracu' (are bunici de peste 80 de ani) si ...candva s-a intamplat ceva..nu mai poate daca nu e 'made in germany' ca ii pica greu.
Conteaza doar eticheta.Daca e 'made in Germany' e neaparat bun ca,deh,asa zice in filme.Sau in statistici.Statisticile lor.Ca noi nu avem bani de asa ceva desi cica am inceput sa exportam porci.
Dam cu saru mana pe la straini,ca ei stiu ce stiu,noi suntem prosti..Noi nu putem sa spunem nimic fiindca am fost comunisti,l-am avut pe Ceausescu.
In timp ce nemtii nu au nici o greata ca au fost nazisti si l-au avut pe Hitler.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 8 2011, 12:08 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 8 2011, 01:11 AM) *
Emanciparea asta nu numai ca e degrandanta dar si enervanta.
Mananca omu' toata viata covrigi si pufuleti,pui de la Slobozia si n-are nici pe dracu' (are bunici de peste 80 de ani) si ...candva s-a intamplat ceva..nu mai poate daca nu e 'made in germany' ca ii pica greu.
Conteaza doar eticheta.Daca e 'made in Germany' e neaparat bun ca,deh,asa zice in filme.Sau in statistici.Statisticile lor.Ca noi nu avem bani de asa ceva desi cica am inceput sa exportam porci.
Dam cu saru mana pe la straini,ca ei stiu ce stiu,noi suntem prosti..Noi nu putem sa spunem nimic fiindca am fost comunisti,l-am avut pe Ceausescu.
In timp ce nemtii nu au nici o greata ca au fost nazisti si l-au avut pe Hitler.

Pai daca am mancat toata viata pufuleti si covrigi normal sa vreau si altceva, nu?
Cine te pune sa le pupi mana nemtilor ? Mananca ce vrei. Tu te gandesti la parizerul romanesc de acum 30 de ani, care chiar era bun, si zici ca trebuie sa mananc parizerul romanesc de acum, care e mizerabil.
Cunosti realitatea dar te faci ca nu stii ca orice produs romanesc pe care scrie ceva poate contine orice altceva pentru ca e verificat de un sistem corupt si lipsit de autoritate. Pot sa iti spun in cunostinta de cauza de produse pentru copii pe care scrie natural si plesnesc de chimicale. Pentru copii. Ofera-i copilului tau asa ceva, de ce te enerveaza asa emanciparea asta a mea care nu ma lasa sa expun copilul meu la asa ceva.
Esti suparat ca exista varietate pe piata. E cel putin ciudat. Produsele din toata lumea iti ofera tie, cumparatorului, posibilitatea sa alegi. Ai de unde alege. Esti suparat ca ai atatea optiuni si vrei sa ti se limiteze drepturile. De fapt nu tie, vrei sa mi se limiteze mie dreptul de a alege. Intr-o atitudine deja cliseu vrei masuri pentru ceilalti ca dreptul tau de a cumpara produse romanesti nu ti-l ia nimeni.

+Quote Post
Vizitator_conservativu´.
mesaj Dec 8 2011, 02:07 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 7 2011, 09:51 PM) *

mmmda, unii vorbesc despre produsele agro-alimentare, Primare, pe care tzaranul veritabil le comercializeaza direct in "Piatza", iar ceilaltzi vorbesc despre produse alimentare , materie prima agro-zoo romaneshti, industrializate de firme romanesti ai caror administratori numai romani nu sunt, in majoritate, ca despre respectarea stass-urilor alimentare si-a codului alimentar pe care ar trebui sa le respecte, asa laxe cum sunt in ro,......pfffffff!...suntetzi varza!

va-ntreb io, unde-s acelele mult trambitzate pietze agro-zoo de gros, in ro ?..acolo trebuia tzaranul roman sa mearga sa-si vanda produsele agro-zoo primare: cal.I-a, a-II-a, a-III-a,...etc...linii igenizare, sortare,preambalare...expeditzie in stare proaspata spre mall-ul si supermarket-ul unchiuletzului, iar o alta parte expediata pe adresele industriei alimentare, conservare, ...etc...maaaah!

vreo bursa agro-zoo-plante tehnice, fructe padure, exista-n ro ?... creionistilor; v-atzi obishuit cu bazarele (piatza)agro-ametara cu TARABE, bah!

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 10:08 AM