IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Politica facuta prin amenintari cu moartea
Vizitator_keepin it real.
mesaj May 1 2012, 12:56 PM
Mesaj #121

Guests

Warrington, apropo de analfabetism functional de care se vede ca suferi, te intrebasem mai devreme daca poti intelege structuri mai complexe decat "hai steaua", "huo liberalii" si "manelele ie viata mea", dar adminul a sters partea asta. Oricum stiu raspunsul.

Poti tu sa spui oricate minciuni vrei si sa faci pe englezul, cine a fost in Anglia stie adevarul despre caile ferate.

In continuare refuzi sa raspunzi la intrebari simple. Dar e de inteles, esti un cr3tin analfabet ca orice pedelist, fara exceptie. Inca n-am intalnit pedelist care sa aiba macar un nivel minim de inteligenta, educatie sau bun simt.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 1 2012, 12:59 PM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (keepin it real @ May 1 2012, 11:44 AM) *
un exemplu de tara civilizata care isi daruieste resursele naturale strategice unor firme de apartament,

CFR-ul nu este "resursa naturala strategica", iar daca cineva a privatizat si petrolul impreuna cu Petrom-ul, intreaba-l pe Adrian Nastase despre asta.

Calea ferata poate fi a statului (desi in Germania exista si o multime de cai ferate private, daca te intreaba cineva). Dar vagoanele si locomotivele vechi de 40 de ani (la fel era si in Anglia inainte de privatizare) chiar nu trebuie sa le detina statul.

+Quote Post
Vizitator_keepin it real.
mesaj May 1 2012, 01:03 PM
Mesaj #123

Guests

CFR-ul nu e resursa strategica, in schimb aurul, cuprul, uraniul etc sunt. Nu o sa ma vezi pe mine luand apararea privatizarii Petrom. S-au facut privatizari dubioase si pe timpul lui Nastase, asta o stie toata lumea.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 1 2012, 01:07 PM
Mesaj #124

Guests

Citeaza (Musafir @ May 1 2012, 12:55 PM) *
Dar daca traieste in GB se pune? smile.gif

Recunosc ca n-am calcat niciodata prin Wales sau prin Scotia, desi mi-ar fi placut.

Pentru mine, "GB" (aici se foloseste "UK", nu "GB") se limiteaza la jumatatea de nord a Angliei: Birmingham, Coventry, Nottingham, Derby, Manchester, Leeds si Bradford, asta e zona prin care imi fac veacul. Despre Bristol sau Plymouth, de exemplu, nu stiu absolut nimic, n-am ajuns niciodata pe-acolo, desi sunt tot in Anglia.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj May 1 2012, 02:06 PM
Mesaj #125

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (keepin it real @ May 1 2012, 01:56 PM) *
Warrington, te intrebasem mai devreme daca poti intelege structuri mai complexe decat "hai steaua", "huo liberalii" si "manelele ie viata mea", dar adminul a sters partea asta. Oricum stiu raspunsul.

Poti tu sa spui oricate minciuni vrei si sa faci pe englezul, cine a fost in Anglia stie adevarul despre caile ferate.

In continuare refuzi sa raspunzi la intrebari simple.

Inafara stersului, mai am instrumente. Insista cu atacul la persoana si o sa le vezi.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj May 1 2012, 05:20 PM
Mesaj #126

Guests

Citeaza (Warrington @ May 1 2012, 01:07 PM) *
Recunosc ca n-am calcat niciodata prin Wales sau prin Scotia, desi mi-ar fi placut.

Pentru mine, "GB" (aici se foloseste "UK", nu "GB") se limiteaza la jumatatea de nord a Angliei: Birmingham, Coventry, Nottingham, Derby, Manchester, Leeds si Bradford, asta e zona prin care imi fac veacul. Despre Bristol sau Plymouth, de exemplu, nu stiu absolut nimic, n-am ajuns niciodata pe-acolo, desi sunt tot in Anglia.

Misto gara din Manchester.Singura gara in care am auzit 'Ace of spades' la difuzoare.Era plin trenu'.E drept ca era zi de meci la Old Trafford dar..mereu e.

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj May 1 2012, 05:22 PM
Mesaj #127

Guests

Cert este ca MRU a fost rapus! mad.gif

Din vorbe, din lovituri de palat, acum are si nu prea mai are importanta.

Violenta a castigat in RO!
Violenta, din limbaj, sau chiar cea manifestata prin "body language" arata ca mai avem pana departe!

Neplacut, este ca violenta si-a pus in fata o placuta pe care scria democratie!!!

In fapt aveam cea mai evidenta forma de anarhie cosmetizata si incurajata de partide "revolutionare" - puse pe capataiala individuala, fara de margini - vezi Nastase, Voiculescu, Patriciu - organizata in gasti mixte: juristi - procurori - magistrati - politisti - politicieni - asa zisi "oameni de afaceri".
Evident mass-media a acompaniat si a aplaudat!!!!

Intr-o stare de abureala si ameteala, obosit si confuz, cetateanul a acceptat prezentul pentru ca la nunta sa a mai cazut o stea!!! Spiritul, credinta si puterea de munca mai exista???

Cand o sa apelam mai des la minte si cand vom demonstra ca suntem mai mult oameni decat maimute?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 1 2012, 05:55 PM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (keepin it real @ May 1 2012, 01:03 PM) *
CFR-ul nu e resursa strategica, in schimb aurul, cuprul, uraniul etc sunt.

Asa, si? A privatizat cineva zacamintele? tongue.gif

Avea dreptate MRU, cand cineva isi cumpara un permis de pescuit, nu inseamna ca trebuie sa plateasca tot pestele din balta. Exista niste cantitati pe care are dreptul sa le pescuiasca (si pe care nu se stie daca o sa le pescuiasca intr-adevar, dar isi asuma niste riscuri cand plateste permisul de pescuit).

Atitudinea asta cu "bogatiile tarii vandute pe nimic" sa stii ca tocmai din saracie provine. Oamenii saraci sunt prosti, iar asta ii face si mai saraci. Asta a creat comunismul, o nevroza in masa, in care oamenii refuza sa-si recunoasca saracia, bazandu-se pe niste bogatii intangibile, pe tone de otel pe cap de locuitor, pe valoarea (presupusa!) a zacamintelor din subsol etc.

"Nu ne vindem tara" nu e in realitate o optiune politica, asa cum o prezentati voi, ci o problema de competenta psihiatrilor.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj May 1 2012, 05:56 PM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (mary2011 @ May 1 2012, 05:22 PM) *

Din vorbe, din lovituri de palat, acum are si nu prea mai are importanta.

Violenta a castigat in RO!
Violenta, din limbaj, sau chiar cea manifestata prin "body language" arata ca mai avem pana departe!

Neplacut, este ca violenta si-a pus in fata o placuta pe care scria democratie!!!

In fapt aveam cea mai evidenta forma de anarhie cosmetizata si incurajata de partide "revolutionare" - puse pe capataiala individuala, fara de margini - vezi Nastase, Voiculescu, Patriciu - organizata in gasti mixte: juristi - procurori - magistrati - politisti - politicieni - asa zisi "oameni de afaceri".
Evident mass-media a acompaniat si a aplaudat!!!!

Intr-o stare de abureala si ameteala, obosit si confuz, cetateanul a acceptat prezentul pentru ca la nunta sa a mai cazut o stea!!! Spiritul, credinta si puterea de munca mai exista???

Cand o sa apelam mai des la minte si cand vom demonstra ca suntem mai mult oameni decat maimute?

Eu nu cred asta.Sau poate sunt prea optimist..
MRU a surprins pe multi in bine si daca a fost inlaturat nu inseamna ca a fost incompetent.Nu mai e un secret pentru nimeni ca a fost doar actiunea tradatorilor si traseistilor.
Dar daca MRU ar candida la presedentie Crin nu ar avea nici o sansa.
Nu oamenii au ales schimbarea guvernului.Si asa cum au fost nemultumiti unii cu Boc si MRU la fel o sa fie si in continuare.

+Quote Post
Vizitator_Geothebeete.
mesaj May 2 2012, 09:39 AM
Mesaj #130

Guests

Prada Sunglasses,Prada wallets,Prada shoes,Prada voluptuousness brand work tend is to institute historic Italian art and take both.This workshop will be provided in the modish unaffected Otoku prices. Be struck by been schooled in all products unswervingly from Italy.With all your basics,and stay against your fall upon!
プラダ サングラス
プラダ 長財布
プラダ
プラダ : http://www.pradajpbags.com/

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 2 2012, 10:15 PM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (cristina03 @ May 2 2012, 10:04 AM) *
Fiecare isi are dinainte locul bine stabilit asa cum intr-un depozit fiecar utilaj, un transpalet de exemplu isi are bine delimitate sarcinile. Putin metaforic vorbim, cam asa e smile.gif)

Asta e o reclama foarte subtila platita de Lamparo?

Nu ne-am nascut ieri, te rog sa crezi! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 2 2012, 10:56 PM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (mary2011 @ May 1 2012, 05:22 PM) *

S-ar putea sa-i fi prins bine.
A venit pe neasteptate, a surprins, cum a aparut cum l-a si trimis pe Antonescu pe locul doi, i-a pus la punct pe niste vocali de meserie, a fost dat afara prin jocuri de culise nu datorita activitatii sale, a pastrat un aer de mister asupra sa, clar superior intelectual tuturor celor care conteaza acum in politica, chiar elitist intr-o lume invatata cu ghiolbani sau ministri profesori universitari care nu stiu sa scrie corect romaneste... iar acum trece practic in opozitie acolo unde se castiga cel mai usor capital electoral.
S-ar putea sa fie greu de batut daca se decide sa candideze.

+Quote Post
Vizitator_Ghiveciul cu sparanghel.
mesaj May 2 2012, 11:15 PM
Mesaj #133

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 2 2012, 10:56 PM) *
A venit pe neasteptate, a surprins, cum a aparut cum l-a si trimis pe Antonescu pe locul doi, i-a pus la punct pe niste vocali de meserie, a fost dat afara prin jocuri de culise nu datorita activitatii sale, a pastrat un aer de mister asupra sa, clar superior intelectual tuturor celor care conteaza acum in politica, chiar elitist intr-o lume invatata cu ghiolbani sau ministri profesori universitari care nu stiu sa scrie corect romaneste... iar acum trece practic in opozitie acolo unde se castiga cel mai usor capital electoral.

Unchiule Sam, nu fii așa de sigur. Pe culoarul MRU există deja ”Noua Republică” care are în dl.Neamțu un lider la fel de cultivat- și care s-a dezis oficial de Stana- pardon de PD-l. Iar MRU- deși e stimabil și ca om și ca prim-ministru poate fi o figură carismatică în ochii noștri- ai tocilarilor. Pentru nea Goe care votează de-abia știind să se iscălească MRU nu spune nimic. Un MRU combinat cu clica băsistă- Udrea și compania- va fi de disprețuit. Greii PD-L nu-l vor accepta. Așa că eto problema.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 3 2012, 12:42 AM
Mesaj #134

Guests

Citeaza (Ghiveciul cu sparanghel @ May 2 2012, 10:52 PM) *
mai tăiați-i din nas miticului- pentru că simplul fapt că locuiești în Anglia nu te face să fii englez.

Nu sunt englez si n-o sa fiu niciodata. Asta e motivul pentru care ma (mai) preocupa ce se intampla in Romania, nu altul. Cat despre "mitic", n-ai nimerit-o. Keep on trying! tongue.gif

Ce nu inteleg eu e altceva: de ce insistati sa discutam despre persoana mea, in loc sa discutam despre problemele Romaniei? Stiu, nu e "politically correct" sa scriu "prostimea", dar asta e problema cea mai grava a Romaniei: prostimea.

Si nu ma refer aici la nivelul de educatie profesionala. Exista tarani cu 4 clase care au principii de viata corecte si exista profesori universitari doctori cu tot atat simt moral cat o pisica in calduri. In societatile normale, civilizate, asemenea specimene sunt marginalizate. In Romania, ei formeaza parlamentul si guvernul. Iar acesti profesori universitari (Antonie Iorgovan, Adrian Nastase, Rodica Stanoiu etc.) au facut din Romania o societate feudala.

Asta e problema reala, nu locul unde traiesc eu. Si nici educatia mea, nici profesia mea, nici background-ul meu etnic ("mitic" sau nu).

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 3 2012, 12:50 AM
Mesaj #135

Guests

Citeaza (Ghiveciul cu sparanghel @ May 2 2012, 11:15 PM) *
Unchiule Sam, nu fii așa de sigur. Pe culoarul MRU există deja ”Noua Republică” care are în dl.Neamțu un lider la fel de cultivat- și care s-a dezis oficial de Stana- pardon de PD-l. Iar MRU- deși e stimabil și ca om și ca prim-ministru poate fi o figură carismatică în ochii noștri- ai tocilarilor. Pentru nea Goe care votează de-abia știind să se iscălească MRU nu spune nimic. Un MRU combinat cu clica băsistă- Udrea și compania- va fi de disprețuit. Greii PD-L nu-l vor accepta. Așa că eto problema.
Votul lui Nea Goe e deja dat. Si oricum parlamentarele sunt arvunite, PDL a luat masuri de austeritate si plateste. N-are nici o treaba Udrea, acum patru ani cu aceeasi Udrea PDL a castigat singur alegerile. Daca ar fi sa credem ca poporul tine cont de imagine, PSD ar trebui sa fie sub pragul electoral cu baronii sai curati ca lacrima.
La prezidentiale va fi bataia si am eu asa o banuiala ca nu Antonescu va fi candidatul USL. Nu risca pesedistii sa piarda prezidentialele. Sustinere pentru guvern gasesc ei si fara PNL, uite UNPR-ul deja si-a anuntat sprijinul.
Si asa cum am zis, cred ca trebuie sa caute un candidat serios care sa il poata bate pe...MRU.

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj May 3 2012, 10:13 AM
Mesaj #136

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 2 2012, 10:56 PM) *

Uncle Sam,

Sa iti dezvalui un secret. O sa-l stim numai noi, bine?
In toamna, am participat la o prezentare legata de criza si cauzele sale. Prezentatorul nu era roman si nici din Europa. Nu mult dupa, hop apare cu un titlu extrem de asemanator intr-o prezentare a Prim -vice guvernatorului BNR. (Nu cred in coincidente de cand un titlu la un proiect scris de mine a ajuns slogan la Ministrul Muncii. Avea si un avion desenat care zbura un banner cu sloganul meu...)

Ceea ce vreau sa spun este ca miscarea lui Ponta a fost atent pregatita. Sunt amestecati talibani urat mirositori, dar ma rog,gusturile nu se discuta. Are si un sprijin ferm din afara, in curand o sa vedem "varanul" catre ce carmeste, dar se poate intelege de pe acum. Poate gresesc eu...Cu un Ministru de Externe de tip Marga am serioase temeri ca ni se asterne de bine viitorul.

Ma rog, daca miscarea POnta trebuie sa linisteasca pe cineva, s-ar putea ca pe fraierii din RO sa ii linisteasca de tot pentru o mai lunga perioada de timp, daca mai exista tineri si nelinistiti.

Despre asa zisa eminenta Florin Georgescu - l-am vazut la un seminar cum citea ca ultimul comunist de pe o hartie, asa ca iarasi avem o fata si in spate altcineva este la butoane. Ma simt onorata ca FG mi-a raspuns la temerea mea precum ca deficitul se va duce in balarii in 2012. Zise domnia sa ca va ramane pana in 3%. Asa sa fie - ca tare greu este si anul asta... blink.gif

Daca voturile se sparg nu este bine.
Am invatat lectia asta in 2000 cand PNL-ul a zis pas unei aliante cu Isarescu.
Ce a urmat este istorie acum, dar nu a fost de bine...

Poate MRU sa zideasca din nou PDL-ul si celelalte forte aflate in opozitie acum?
O sa vrea mosii si stramosii din PDL sa traga pe dreapta pentru unii mai ca MRU?
O sa lase tanti Nuti, si neamul ei, organizatia de Bucuresti, evident dupa infrangerea din locale?
O sa se incline tata Prigoana in fata unui ales Primar sau deja a impartit Primaria asa cum a zis Basescu?

La unele intrebari raspunsul va veni in curand!
Pe curand cu bine! blush.gif

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj May 3 2012, 10:34 AM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 3 2012, 12:50 AM) *
Votul lui Nea Goe e deja dat. Si oricum parlamentarele sunt arvunite, PDL a luat masuri de austeritate si plateste. N-are nici o treaba Udrea, acum patru ani cu aceeasi Udrea PDL a castigat singur alegerile. Daca ar fi sa credem ca poporul tine cont de imagine, PSD ar trebui sa fie sub pragul electoral cu baronii sai curati ca lacrima.
La prezidentiale va fi bataia si am eu asa o banuiala ca nu Antonescu va fi candidatul USL. Nu risca pesedistii sa piarda prezidentialele. Sustinere pentru guvern gasesc ei si fara PNL, uite UNPR-ul deja si-a anuntat sprijinul.
Si asa cum am zis, cred ca trebuie sa caute un candidat serios care sa il poata bate pe...MRU.

Ce poate face un Presedinte?
Cati Presedinti jucatori, carmaci, poate da RO, altul decat Basescu?

Basescu a fost locomotiva care a impins PDL-ul impreuna cu Stolojan.
Poate MRU sa stranga in jurul lui forte politice? Da, daca mai apare cineva alaturi.
Ghici ciuperca intr-un picior cine este acesta?

Dar, Locomotiva s-a avariat serios la PNL, caruia ii place puterea, asociat contra-naturii cu PSD-ul 2008-2009.
Istoria de repeta, numai ca de data asta, RO iese din criza si laurii se vor aseza pe capul lui Ponta!!!
Stim ca Nastase se impauneaza si acum cu victoriile lui Isarescu. Idem, la milimetru.

Acum suntem in situatia stranie in care, in plina democratie, se anunta o majoritate cu optiunea USL...
Mai exista opozitie? Dupa fugile precipitate din PDL? Nu prea!

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj May 3 2012, 10:51 AM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (cristina03 @ May 2 2012, 10:04 AM) *
Eu cred ca toata politica din ro e doar un joc de carti. Cineva o sa aibe mereu un as in maneca pe care sa-l joace dupa interes. Fiecare isi are dinainte locul bine stabilit asa cum intr-un depozit fiecar uitlaj, un transpalet de exemplu isi are bine delimitate sarcinile. Putin metaforic vorbim, cam asa e smile.gif)

Cred in parerea lui Warrington - "prostimea" da tonul.
Ori esti cu ei si canti cam cum se asteapta ei, ori esti al naibii de afurist, esti lider, ca Basescu, si iti impui propria melodie!

Straniu, dar dupa 1990, singurul care a impus o noua melodie a fost doar Basescu.
Iliescu o cantat aceeasi bucata muzicala, Constantinescu a zis ceva, fara fara suflu, si a mai ramas este stiut.

Ce am avut si ce am pierdut?

+Quote Post
Vizitator_Alternator intrun picior.
mesaj May 3 2012, 11:06 AM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (mary2011 @ May 3 2012, 10:51 AM) *
Cred in parerea lui Warrington - "prostimea" da tonul.
Ori esti cu ei si canti cam cum se asteapta ei, ori esti al naibii de afurist, esti lider, ca Basescu, si iti impui propria melodie!

Straniu, dar dupa 1990, singurul care a impus o noua melodie a fost doar Basescu.
Iliescu o cantat aceeasi bucata muzicala, Constantinescu a zis ceva, fara fara suflu, si a mai ramas este stiut.

Ce am avut si ce am pierdut?

Varianta 3: securisto-comunistii emanati de Iliescu s-au impartit in partide asa cum un concern are filiale si joaca piesa de teatru a democratiei si rotatiei la putere. Base e o piesa importanta a sistemului care, chiar daca tu nu vezi, serveste sistemul (care l-a facut mare si foarte-foarte bogat). E amuzant ca tu zici ca "astia" se bat intre ei. Daca se bat intre ei, cum dreak de nu a curs in atita vreme nici macar un strop de "singe" ????

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 3 2012, 11:17 AM
Mesaj #140

Guests

Citeaza (Alternator intrun picior @ May 3 2012, 11:06 AM) *
Varianta 3: securisto-comunistii emanati de Iliescu s-au impartit in partide asa cum un concern are filiale si joaca piesa de teatru a democratiei si rotatiei la putere. Base e o piesa importanta a sistemului care, chiar daca tu nu vezi, serveste sistemul (care l-a facut mare si foarte-foarte bogat).

Asta cu "foarte-foarte bogat", tot de la Antena 3 o stii, nu-i asa? Cand o sa-l vad in topul Forbes, o sa te cred.

Basescu a "tradat" intr-o anumita masura sistemul, dar nu se poate desprinde complet de el, daca vrea sa ramana la putere intr-o tara ca Romania, pana la sfarsitul mandatelor permise de Constitutie. Sa nu-ti imaginezi ca Merkel sau Sarkozy sunt anti-sistem, exista unele lucruri care vin automat odata cu accederea la putere.

Problema este ca cealalta tabara CONSTRUIESTE sistemul pe care incearca Basescu sa-l darame. Si mai mult decat atat, e de preferat o tabara pro-americana la conducere, decat o tabara pro-moscovita. Nu e altceva, dar Moscova e mult prea aproape ca romanii sa se poata simti in siguranta. Nu cred ca e cazul sa vii cu clisee "europeniste", Franta si Germania isi permit sa fie de partea Rusiei, dar Romania nu e la nivelul la care sa-si permita luxul asta.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 3 2012, 12:03 PM
Mesaj #141

Guests

Citeaza (mary2011 @ May 3 2012, 10:34 AM) *
Ce poate face un Presedinte?
Cati Presedinti jucatori, carmaci, poate da RO, altul decat Basescu?
Basescu a fost locomotiva care a impins PDL-ul impreuna cu Stolojan.

Citeaza (mary2011 @ May 3 2012, 10:13 AM) *
Poate MRU sa zideasca din nou PDL-ul si celelalte forte aflate in opozitie acum?
O sa vrea mosii si stramosii din PDL sa traga pe dreapta pentru unii mai ca MRU?

Liderul e mult mai important decat partidul, inca nu am ajuns sa se voteze partidul pentru politica sa.
Oamenii voteaza, inca, partidul lui Iliescu. Asa au votat partidul lui Basescu. Liberalii nici nu conteaza, poate asta e singura miscare buna a lui Antonescu, singuri ar fi scos niste scoruri jenante, a facut bine (pentru el) ca a topit partidul in USL. Oamenii voteaza partidul lui Iliescu si roade si Antonescu un ciolan ca a fost cumintel si a facut ce i s-a poruncit.
Oamenii voteaza partidul lui Dan Diaconescu sau partidul lui Vadim. Au votat partidul lui Coposu.
Asa ca daca Ungureanu stie sa isi exploateze imaginea are sanse sa ruidice un partid care sa conteze.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 3 2012, 12:06 PM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (Alternator intrun picior @ May 3 2012, 11:06 AM) *
... serveste sistemul (care l-a facut mare si foarte-foarte bogat).
Si prin contrast, Iliescu fiind foarte foarte sarac.... nu stiu ce concluzie sa trag.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 3 2012, 12:33 PM
Mesaj #143

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Warrington @ May 3 2012, 01:17 PM) *
Nu cred ca e cazul sa vii cu clisee "europeniste", Franta si Germania isi permit sa fie de partea Rusiei, dar Romania nu e la nivelul la care sa-si permita luxul asta.

Ba da, este exact la nivelul la care să-şi permită luxul acesta:

http://www.ziarullumina.ro/articole;1828;0...in-Romania.html

Aşa că, la draku cu americanii! Who need them? dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 3 2012, 12:37 PM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 3 2012, 12:48 PM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 3 2012, 12:03 PM) *
inca nu am ajuns sa se voteze partidul pentru politica sa.

Ba am ajuns, dar din fericire am si trecut de asta, incepand cu 1990.

Partidele sunt compuse din indivizi cu nume si prenume, care voteaza individual in Parlament. De aceea, trebuie sa votam oameni, nu partide. Partidele sunt doar niste asociatii politice ale membrilor lor, dar nu au nici o legitimitate in fata electoratului. Pe alegatori nu-i intreaba nimeni in ce partid vor ei sa fie Frunzaverde sau altii ca el.

De aceea, electoratul trebuie sa aleaga oameni, indivizi, nu partide. Legitimitatea electorala trebuie sa apartina individului, iar inscrierea sa intr-un partid sau altul trebuie sa fie doar o chestiune de optiune personala. Ceea ce si este, pentru ca nu poti obliga o persoana sa faca parte dintr-un partid, dar nici nu poti permite unui lider de partid sau de grup parlamentar sa voteze in numele celor 63 sau 117 membri ai partidului sau.

Ideea asta cu "votati partidul" e larg raspandita in Romania, dar e gresita. E o mostenire a comunismului, unde responsabilitatea inviduala trebuia diluata cu orice pret, in schimb trebuia urmata "linia Partidului". Linie pe care o stabilea Ceausescu personal, dar o voia legitimata de tot restul PCR.

Si in prezent e la fel, in partidele din RO., dar asta nu inseamna ca e si corect.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 3 2012, 12:51 PM
Mesaj #145

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 3 2012, 02:48 PM) *
Ideea asta cu "votati partidul" e larg raspandita in Romania, dar e gresita. E o mostenire a comunismului, unde responsabilitatea inviduala trebuia diluata cu orice pret, in schimb trebuia urmata "linia Partidului". Linie pe care o stabilea Ceausescu personal, dar o voia legitimata de tot restul PCR.

Si in prezent e la fel, in partidele din RO., dar asta nu inseamna ca e si corect.

Asa cum nu e si in America. Doar ca acolo inregimentarea democrata sau republicana nu e o mostenire a comunismului.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 3 2012, 12:59 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 3 2012, 12:51 PM) *
Asa cum nu e si in America. Doar ca acolo inregimentarea democrata sau republicana nu e o mostenire a comunismului.

Da, insa acolo au loc si alegeri in interiorul partidului. Cand o sa fie la fel si in Romania, mai vorbim.
Acolo nu stabileste Voiculescu in numele partidului cine candideaza la prezidentiale. Acolo candidatii din fiecare partid se prezinta in fata simpatizantilor lor si sunt votati sau nu. Dupa care, castigatorul competitiei interne se prezinta in fata intregului electorat.

Anti-americanismul tau visceral e tot mostenire din comunism.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 3 2012, 01:04 PM
Mesaj #147

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 3 2012, 02:59 PM) *
Da, insa acolo au loc si alegeri in interiorul partidului. Cand o sa fie la fel si in Romania, mai vorbim.

In caz ca ai picat recent din Luna, te informez ca in Romania au loc alegeri in interiorul partidelor.

Citeaza
Acolo nu stabileste Voiculescu in numele partidului cine candideaza la prezidentiale.

Selenarule, candidatul USL pentru prezidentiale este un membru PNL, nu PC !!! WTF?

Citeaza
Acolo candidatii din fiecare partid se prezinta in fata simpatizantilor lor si sunt votati sau nu. Dupa care, castigatorul competitiei interne se prezinta in fata intregului electorat.

In Romania suntem mai expeditivi, desemnam castigatorul competitiei interne pentru prezidentiale pe baza sondajelor de opinie.

Citeaza
Anti-americanismul tau visceral e tot mostenire din comunism.

Cum poti fi sigur? Poate ca e o mostenire din nazism sau din filosofia amerindienilor. Whatever...

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 3 2012, 01:09 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 3 2012, 01:25 PM
Mesaj #148

În Numele Adevărului

Citeaza (keepin it real @ May 1 2012, 02:56 PM) *
Warrington, apropo de analfabetism functional de care se vede ca suferi, te intrebasem mai devreme daca poti intelege structuri mai complexe decat "hai steaua", "huo liberalii" si "manelele ie viata mea", dar adminul a sters partea asta. Oricum stiu raspunsul.

In continuare refuzi sa raspunzi la intrebari simple. Dar e de inteles, esti un cr3tin analfabet ca orice pedelist, fara exceptie. Inca n-am intalnit pedelist care sa aiba macar un nivel minim de inteligenta, educatie sau bun simt.

Nici eu. sleep.gif Si nici nu cred ca ar exista vreunul.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 3 2012, 01:27 PM

--------------------

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj May 3 2012, 01:30 PM
Mesaj #149

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 3 2012, 01:25 PM) *
Nici eu. sleep.gif Si nici nu cred ca ar exista vreunul.

Nici eu nu am cunoscut inca simpatizant uslas care sa nu faca atacuri la persoana, impuscaturi, etc... Tu si neuronul sunteti in linia intai, nu?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 3 2012, 01:32 PM
Mesaj #150

În Numele Adevărului

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ May 3 2012, 03:30 PM) *
Tu si neuronul sunteti in linia intai, nu?

Intotdeauna biruitori. happy.gif

--------------------

+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 06:45 PM