IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 54 55 56 57 58 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
corect
mesaj Nov 5 2013, 09:13 PM
Mesaj #1651

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 12:48 PM) *
Ce-am zis eu si ce a iesit... blink.gif

Pai hai sa vedem: cand eu am afirmat ca trebuie luate mai multe masuri in acelasi timp (strangere de pe strada, eutanasierea celor neadoptati, campanii de sterilizare a cainilor de rasa comuna cu stapan si incurajarea adoptiei responsabile) ai avut ce comenta? NU.
Aia cu sterilizare si reteritorializare se aplica din 2008 si are ca rezultat cresterea numarului de maidanezi si a persoanelor muscate ei. An de an a crescut (de la 10 000 in 2008 pana la 16 192 in 2012). Vorbesc strict de Bucuresti. Ca s-a aplicat prost, tot ce se poate. Stiu ce minune de primar avem; e drept ca habar n-am cine l-a votat. Nu exista nici o garantie ca daca se continua in acelasi fel nu vom ajunge in cativa ani la 20 000 de persoane muscate. Ce sens are sa aplici o tactica care in mod evident este ineficace, cel putin in Bucuresti? Nu mai bine abordezi altfel problema?
La capturare + promovare adoptie RESPONSABILA (adica nu doar cu declaratie pe semnatura ci si cu dovezi ca ai unde sa tii acel caine si din ce sa ii cumperi mancare si sa ii platesti tratamentele + verificare, ceea ce acum politia a inceput sa faca si se lasa cu ceva dosare penale) + eutanasierea celor neadoptati in 14 zile lucratoare + legislatie pentru sterilizarea cainilor cu stapan de rasa comuna (pe asta deja o avem) si campanii de sterilizare (sunt, dar putine) sansele sa se micsoreze numarul maidanezilor si al persoanelor muscate de ei cresc considerabil. Doar in ultimele doua luni cand s-au strans doar 3000 de maidanezi deja s-a vazut o scadere a numarului persoanelor muscate. Insa deja adaposturile sunt pline si in mod cert in scurt timp activitatea hingerilor va inceta pentru ca pur si simplu nu vor avea unde sa ii duca. Si atunci va trebui sa se recurga la eutanasiere.
La cum stiu eu ca sunt acum normele ajunse pe masa guvernului eutanasierea va fi aprobata strict cu injectie letala iar ONG-urile de protectie a animalelor au dreptul sa trimita reprezentanti la eutanasieri. Nu stiu daca a trecut propunerea celorlalte ONG-uri (cele de protectie a oamenilor) care au cerut ca in cazul in care ONG-urile pentru protectia animalelor nu isi trimit reprezentanti la eutanasieri acestea sa fie filmate.
Recapituland:
1. Legea este conform cu orice drepturi ale animalelor reglementate vrei, inclusiv OIE.
2. Normele vor fi in acelasi mod; ramane de vazut daca vor trece alte balarii.

Concluzie: ce nu va convine?

Si pentru maidanezu': poti face mai mult decat discutii pe forum daca doresti, poti contacta grupul de actiune (au aparut destul de multe articole in presa de ieri).
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 10:22 PM
Mesaj #1652

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 07:15 PM) *
Ba nu, e o problema adevarata. Eu vreau o tara ca afara, fara caini pe strazi. Lumea n-o fi alb si negru dar fara caini are o nuanta de gri mai placuta.

Nu, tu nu vrei o tara ca afara. Tu vrei o tara (nu oricare fiindca altele sunt diferite) in ceea ce priveste cainii.
Si eu vreau sosele ca in America, salarii ca in Germania, disciplina ca in Austria, clima ca in Spania, etc. dar nu pot sa gasesc tara asta.
Oriunde, chiar si in tari 'de afara' trebuie sa accepti si alte aspecte.
Vrei sosele? OK, dar vin la pachet cu impuscaturi.
Vrei salarii, Ok, ele vin la pachet cu parada gay.
Vrei mititei? Stai in Romania dar accepta maidanezii. Cam asa sta treaba.
Apropo, ce te tine pe tine in tara?

Citeaza
Tot ce vreau eu e sa imi explici si mie de ce sterilizarea ar fi mai eficienta. Comparatia te a valabila si in cazul sterilizarii. De unde pana unde consideri tu ca o sterilizare in masa se poate face dar o eutanasie nu? De unde diferenta de eficienta? NU ai aceleasi autoritati care ar trebui sa faca sterilizarea? Cu bunele si relele lor?
In cat timp crezi ca poti face sterilizarea unui procent semnificativ de caini? Mai ales ca ritmul a fost de melc dintotdeauna.

Ti-am tot explicat. Poti sa eutanasiezi cainii fara stapan dar cei care au stapan se impuiaza si ai iar caini pe strada.
Despre autoritati nu mai spun...De 23 de ani tot asteptam.

Citeaza
Ba nu, tocmai din cauza ca asa zisii iubitori de animale tin toti puii pe care ii fata cateaua lor si incearca sa ii plaseze fara succes pe motiv ca "e pacat de ei" sau cei care cumpara pui de la pet shop ca-s "asa de draguuuti" se satura de ei dupa 6 luni cand deja au ditamai catelandrul care nu mai incape in apartamentul de 2 pe 2, tocmai din cauzele astea ai un surplus de caini pe strazi.
Daca rarim din ei iubitorii de animale n-o sa ii mai abandoneze asa usor, stiind ca ii astfel condamna la moarte.

Acelasi lucru am spus si eu. Daca sterilizezi cainii (si cu stapan) vei avea mai multa responsabilitate.

Citeaza
La fel ca si mai sus: rata de sterilizare e cel mult egala cu rata de eutanasiere. Si aia e mult mai mica (zici tu) decat rata de inmultire. In cat timp sterilizezi 65.000 de maidanezi? Cati maidanezi se adauga numarului existent intre timp? Si pe aia ii sterilizezi in acelasi ritm. Cati se mai adauga iar? Ai aceeasi problema ca si cu eutanasierea cu diferenta ca sporul de caini se adauga numarului existent in loc sa il inlocuiasca.

Tu nu intelegi ca eu ma refer mai intai la cei cu stapan care nu sunt sterilizati?
E atat de simplu pana la urma. Ai 65.000 fara stapan si 100.000 cu stapan.
Degeaba ii omori tu pe aia 65.000 daca macar o jumatate (sa zicem) din cei cu stapan fac 4-9 pui pe an.
Fa si tu socoteala.
Mai ales ca nu poti sa eutanasiezi 65.000 intr-un an.

Citeaza
1. Daca vor sa mai aiba job ar trebui sa se ia de toti.
2. Recunosti si tu ca afacerea sterilizarii e cel putin la fel de putreda ca si cea a eutanasierii, plus smecheriile specifice. Vezi si tu care e ritmul de facto al sterilizarii. Infim. Cainii se inmultesc in voie in timp ce noi mai asteptam alti 4,5,7 ani sau cat mai aproximeaza oengistii. La eutanasie macar nu au o scuza, numarul trebuie sa scada imediat.

1.Tu chiar crezi ca ala e un job? Cine crezi tu ca se face hingher si cine vrea sa ramana asa pe viata? Sau, mai mult de atat, cine vrea sa se riste, sa si-o ia pe cocoasa ptr job?
Aia sunt in majoritatea lor drojdieri sau boschetari. Care au si ei instinct de supravietuire si stiu cand sa nu se bage sau sa se opreasca.

2. Scade pe moment. Are balta peste.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 10:28 PM
Mesaj #1653

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 08:51 PM) *
Vreau sa imi explici de ce autoritatile corupte si incompetente cand e vorba de eutanasiere devin brusc instantaneu si dintr-o data foarte competente si corecte cand e vorba de sterilizare.

Altfel orice argument de ordin practic impotriva eutanasierii se aplica in egala masura si sterilizarii.

Nu citesti ce scriu. Eu am zis de zeci de ori ca ei 's-au facut' ca sterilizeaza. Si se vor face ca eutanasiaza, iti promit eu.

Citeaza
Tu ai vazut cum isi trateaza tiganii caii? Si crezi ca cu cainii dorm in pat si se pupa pe bot? Eu ma duc cu ganduri foarte bune: sa ii scap de caini. Si cred ca o sa aprecieze asta. Nu vad de ce ar considera-o o amenintare.

Chiar te rog sa incerci. Sa-mi spui si mie cum a iesit.
Tu chiar crezi ca ei daca vor sa scape de caini nu pot? Nu vor? Le este mila? Au caini fiindca asa vor. Incearca tu sa te duci cu ideea de a ii eutanasia.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Death wish.

Citeaza
Este ca erau cainii tai si i-ai supravegheat dupa aia sa nu aiba complicatii post operatorii? Gandeste-te ca daca operezi pa banda rulanta mii, zeci de mii de caini, sansa uneia creste. Asta apropo de eficienta si ritmul castrarilor.

Eu ti-am explicat cum se face o castrare. Alte comentarii sunt de prisos..Daca...daca..daca..

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 10:44 PM
Mesaj #1654

Guests

Citeaza (corect @ Nov 5 2013, 09:13 PM) *
Pai hai sa vedem: cand eu am afirmat ca trebuie luate mai multe masuri in acelasi timp (strangere de pe strada, eutanasierea celor neadoptati, campanii de sterilizare a cainilor de rasa comuna cu stapan si incurajarea adoptiei responsabile) ai avut ce comenta? NU.
Aia cu sterilizare si reteritorializare se aplica din 2008 si are ca rezultat cresterea numarului de maidanezi si a persoanelor muscate ei. An de an a crescut (de la 10 000 in 2008 pana la 16 192 in 2012). Vorbesc strict de Bucuresti. Ca s-a aplicat prost, tot ce se poate. Stiu ce minune de primar avem; e drept ca habar n-am cine l-a votat. Nu exista nici o garantie ca daca se continua in acelasi fel nu vom ajunge in cativa ani la 20 000 de persoane muscate. Ce sens are sa aplici o tactica care in mod evident este ineficace, cel putin in Bucuresti? Nu mai bine abordezi altfel problema?
La capturare + promovare adoptie RESPONSABILA (adica nu doar cu declaratie pe semnatura ci si cu dovezi ca ai unde sa tii acel caine si din ce sa ii cumperi mancare si sa ii platesti tratamentele + verificare, ceea ce acum politia a inceput sa faca si se lasa cu ceva dosare penale) + eutanasierea celor neadoptati in 14 zile lucratoare + legislatie pentru sterilizarea cainilor cu stapan de rasa comuna (pe asta deja o avem) si campanii de sterilizare (sunt, dar putine) sansele sa se micsoreze numarul maidanezilor si al persoanelor muscate de ei cresc considerabil. Doar in ultimele doua luni cand s-au strans doar 3000 de maidanezi deja s-a vazut o scadere a numarului persoanelor muscate. Insa deja adaposturile sunt pline si in mod cert in scurt timp activitatea hingerilor va inceta pentru ca pur si simplu nu vor avea unde sa ii duca. Si atunci va trebui sa se recurga la eutanasiere.
La cum stiu eu ca sunt acum normele ajunse pe masa guvernului eutanasierea va fi aprobata strict cu injectie letala iar ONG-urile de protectie a animalelor au dreptul sa trimita reprezentanti la eutanasieri. Nu stiu daca a trecut propunerea celorlalte ONG-uri (cele de protectie a oamenilor) care au cerut ca in cazul in care ONG-urile pentru protectia animalelor nu isi trimit reprezentanti la eutanasieri acestea sa fie filmate.
Recapituland:
1. Legea este conform cu orice drepturi ale animalelor reglementate vrei, inclusiv OIE.
2. Normele vor fi in acelasi mod; ramane de vazut daca vor trece alte balarii.

Concluzie: ce nu va convine?

Ideea e ca eu raspund doar la intrebari logice si explicite.
Poate ai spus ceva la subiect acum cateva saptamani (crezi ca eu tin minte toate detaliile?) dar de atunci toate raspunsurile tale au fost de genul:
-minti
-citeste legea
-nu iti repet legea.
M-ai pierdut de tot. Nici acum nu stiu unde am mintit. Nici acum nu stiu la ce lege si de ce te referi.
Explica daca vrei un raspuns argumentat si nu o gluma.

Cand dracu am zis eu ca sunt impotriva sterilizarii cainilor cu stapan? Da-mi linkul unde am zis asta daca nu vrei sa te tin numai in 'glume'. Inventezi sau visezi?

Da, da, da. Sterilizarea s-a aplicat prost. In traducere: mai mult nu s-a aplicat. Cum poti sa judeci o solutie daca ea nu s-a aplicat? Cum poti sa-ti dai seama daca e buna sau nu?
Si asa cum am mai spus, la fel o sa se intample cu eutanasierea.

Ce nu-mi convine? Ca puneti botul la prostii. La campanii. La minciuni. Nu ganditi pentru voi.
Va lasati prostiti de promisiuni si legi pe hartie neaplicabile in timp ce EI iau banul.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 5 2013, 11:45 PM
Mesaj #1655

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 10:44 PM) *
Da, da, da. Sterilizarea s-a aplicat prost. In traducere: mai mult nu s-a aplicat. Cum poti sa judeci o solutie daca ea nu s-a aplicat? Cum poti sa-ti dai seama daca e buna sau nu?

Ce te face sa crezi ca de acum incolo s-ar aplica bine?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 6 2013, 12:19 AM
Mesaj #1656

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 10:28 PM) *
Nu citesti ce scriu. Eu am zis de zeci de ori ca ei 's-au facut' ca sterilizeaza. Si se vor face ca eutanasiaza, iti promit eu.

Stii care e diferenta?
Cand se faceau ca eutanasiaza aveam 2-3 caini in jurul blocului. Acum am cateva haite.
Si nu eutanasierea e principalul punct al legii. Ci faptul ca toti cainii trebuie stransi de pe strada. Fara scuze, fara exceptii. Si faptul ca o sa fie mai usor sa vezi cine abandoneaza, cine iubeste cainii doar cu gura.
Eutanasierea se aplica doar cand nu s-au gasit alte solutii pentru acel caine.
Adica in loc sa il condamni la un trai chinuitor pe strada si o moarte la fel (otravit, calcat de masini, omorat de ceilalti caini), si unde sa chinuie si oamenii - ii asiguri o moarte fara suferinta. Tu care crezi ca e alternativa mai buna? (de fapt stiu ce o sa raspunzi, fiindca traiesti in continuare in utopia ca niste animale care si-au dovedit de atatea ori agresivitatea pot trai in comuniune cu oamenii)
Apropo, de pisici de ce crezi ca nu se leaga nimeni? Ca daca e sa fim asa barbari, ar trebui sa luam si pisicile la rand, nu?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 09:01 AM
Mesaj #1657

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 10:22 PM) *
Nu, tu nu vrei o tara ca afara. Tu vrei o tara (nu oricare fiindca altele sunt diferite) in ceea ce priveste cainii.
Si eu vreau sosele ca in America, salarii ca in Germania, disciplina ca in Austria, clima ca in Spania, etc. dar nu pot sa gasesc tara asta.
Oriunde, chiar si in tari 'de afara' trebuie sa accepti si alte aspecte.
Vrei sosele? OK, dar vin la pachet cu impuscaturi.
Vrei salarii, Ok, ele vin la pachet cu parada gay.
Vrei mititei? Stai in Romania dar accepta maidanezii. Cam asa sta treaba.
Apropo, ce te tine pe tine in tara?

Tu ai ramas fara argumente si acuma vrei sa duci discutia in alta directie. Stai linistit ca nici in America salariile nu-s chiar mici, si in Austria au sosele, nici in Germania clima nu e rea si in Spania au un minim de disciplina. NU vad de ce crucea pe care trebuie sa o purtam sunt maidanezii. Asta e o problema care se poate rezolva, s-a rezolvat in toate statele de la vest de noi. Si soselele se pot rezolva fara impuscaturi si salariile si nu inteleg de ce gay-ii sunt un lucru rau.
NU rezulta de nicaieri ca micii trebuie sa vina la pachet cu vreo nenorocire din asta cu copii sfasiati si mancati.

Citeaza
Ti-am tot explicat. Poti sa eutanasiezi cainii fara stapan dar cei care au stapan se impuiaza si ai iar caini pe strada.
Despre autoritati nu mai spun...De 23 de ani tot asteptam.

Iar duci discutia unde nu trebuie. Cainii cu stapan respnsabil nu se inmultesc. Ti-am mai explicat de zeci de ori ca puii se ineaca sau se pun intr-o punga de plastic inchisa si se arunca la gunoi de cand lumea. Asa procedeaza oamenii la tara. In satele unde oamenii isi rezolva problema singuri nu o sa vezi haite de caini pe strada (cel mult un caine scapat din curte). Si asta e ciudat pentru ca sunt sate de sute de ani unde oamenii nu si-au castrat cainii niciodata.
In orasul meu natal blocurile le numarai pe degete. Oamenii traiau la case si toti aveau caini. Stii cati erau pe strada? Vedeai din cand in cand cate unul stingher. Stii cati sunt acuma? Sunt locuri unde nu poti sa calci de ei. Stii de ce? Legea bideu.
Daca inainte vreme se gasea cate o ticnita sa hraneasca cainii vagabonzi si oamenii omorau cainii aia nu putea sa zica nimic. De la legea bideu au inceput sa capete glas.

Tine cont ca tu astepti ca sterilizarea sa aiba rezultate de peste 12 ani.

Citeaza
Acelasi lucru am spus si eu. Daca sterilizezi cainii (si cu stapan) vei avea mai multa responsabilitate.

Asertiuni facute aiurea. De cand responsabilitatea stapanului e invers proportionala cu numarul de oo al cainelui?

Citeaza
Tu nu intelegi ca eu ma refer mai intai la cei cu stapan care nu sunt sterilizati?
E atat de simplu pana la urma. Ai 65.000 fara stapan si 100.000 cu stapan.
Degeaba ii omori tu pe aia 65.000 daca macar o jumatate (sa zicem) din cei cu stapan fac 4-9 pui pe an.
Fa si tu socoteala.
Mai ales ca nu poti sa eutanasiezi 65.000 intr-un an.

Tu nu intelegi ca deja ai o armata intreaga de caini care creeaza probleme pe strazi? Tu nu intelegi ca pana te ocupi tu de aia cu stapan astia fara o sa tot muste si chiar sa ucida oameni?

Citeaza
1.Tu chiar crezi ca ala e un job? Cine crezi tu ca se face hingher si cine vrea sa ramana asa pe viata? Sau, mai mult de atat, cine vrea sa se riste, sa si-o ia pe cocoasa ptr job?
Aia sunt in majoritatea lor drojdieri sau boschetari. Care au si ei instinct de supravietuire si stiu cand sa nu se bage sau sa se opreasca.

2. Scade pe moment. Are balta peste.

Nici jobul de gunoier nu e excelent dar sunt oameni care fac meseria asta. La fel si femeie de serviciu si o groaza de alte meserii. Si stai calm ca nu e mare riscul. Mai mare e sa treci pe o alee fara sa stii ca haita sta in boscheti.

In rest, balta are peste si in cazul sterilizarii numai ca mult mai mult.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 09:04 AM
Mesaj #1658

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 10:28 PM) *

Un motiv in plus s declari "solutia" sterilizarii moarta si ingropata.

Citeaza
Chiar te rog sa incerci. Sa-mi spui si mie cum a iesit.
Tu chiar crezi ca ei daca vor sa scape de caini nu pot? Nu vor? Le este mila? Au caini fiindca asa vor. Incearca tu sa te duci cu ideea de a ii eutanasia.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Death wish.

Cin a vorbit de eutanaisat cainii cu stapan, fie ei si tigani. Eu vorbeam de eutanasierea maidanezilor care incurca pe toata lumea.

Citeaza
Eu ti-am explicat cum se face o castrare. Alte comentarii sunt de prisos..Daca...daca..daca..

Ai explicat ca "se taie niste canale" laugh.gif Poate ca e bine sa incercati si faza cu steriizarea pe banda, vor mai muri si din cauza infectiilor.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 09:07 AM
Mesaj #1659

Guests

Poate ai spus ceva la subiect acum cateva saptamani (crezi ca eu tin minte toate detaliile?) dar de atunci toate raspunsurile tale au fost de genul:
-minti
-citeste legea
-nu iti repet legea.
M-ai pierdut de tot. Nici acum nu stiu unde am mintit. Nici acum nu stiu la ce lege si de ce te referi.

Cand dracu am zis eu ca sunt impotriva sterilizarii cainilor cu stapan? Da-mi linkul unde am zis asta daca nu vrei sa te tin numai in 'glume'. Inventezi sau visezi?

Ce nu-mi convine? Ca puneti botul la prostii. La campanii. La minciuni. Nu ganditi pentru voi.
Va lasati prostiti de promisiuni si legi pe hartie neaplicabile in timp ce EI iau banul.

Cred ca mai degraba aici te-ai caracterizat pe tine. Sterilizarea a fost promovata pe toate canalele de la BB incoace. Si ce s-a obtinut? Nimic. NU ti-e clar ca a fost, este si va fi doar o solutie de furat banii publici si privati?

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Nov 6 2013, 10:30 AM
Mesaj #1660

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 4 2013, 01:09 PM) *
Imprastie-te, ca vad ca te faci ca nu intelegi care e problema.
Cu cat cresti frustrarea oamenilor vizavi de caini cu atat or sa se gandeasca la metode prin care sa scape singuri de ei. Asta s-ar intampla si in alte tari civilizate, nu numai in india sau romania. Numai ca aia din tarile civilizate isi dau seama ca nu pot teroriza o societate intreaga in numele unei pseudo-iubiri de animale, asa ca le eutanasiaza pe cele nedorite.
Asta nu intelegi tu. Ai impresia ca dai drumul cainilor agresivi sau nu inapoi in strada si toata lumea o sa ii iubeasca necondintionat. Or viata reala nu e asa ca in filmele cu Lassie. Cainii maidanezi vor ramane in continuare salbatici si vor actiona instinctual, facandu-i pe oameni sa isi ia propriile masauri de aparare.
Asa ca, daca vrei sa vezi in continuare acte de cruzime, continua sa crezi ca maidanezii nu sunt o problema, ca pot trai foarte bine in haite printre oameni.

Avea dreptate Buster cand spunea ca frustrarile oamenilor sunt de cu totul alta natura, iar problema cainilor e doar picatura care a umplut paharul neajunsurilor cetateanului roman. Insa generalizand ca toti maidanezii sunt agresivi (desi m-am convins ca realitatea e cu totul alta) si instigand astfel lumea la a-i privi cu ura si a recurge la acte de cruzime impotriva lor, toate astea nu sunt si nu vor fi vreodata dovezi de civilizatie. Chiar daca le faci mirosind a Cerruti si imbracat fiind zilnic la costum si cravata. smile.gif

Ce nu inteleg eu si restul lumii ? De ce trebuie sa plateasca cu moartea toti maidanezii pentru vinovatia altora ? De ce nu sunt urmariti penal toti acei care si-au luat angajamentul cu multi, multi ani in urma ca vor rezolva problema cainilor de pe strazi - de la presedintele tarii pana la falsii iubitori de animale. Toti acei care si-au insusit fondurile alocate sterilizarii si adapostirii cainilor in padocuri, dar in realitate au facut orice altceva cu banii. Numai ce trebuia, nu ! Ca drept dovada problema s-a aprofundat in timp, iar numarul maidanezilor din capitala a scapat de sub control (apropo, cum s-a facut recensamantul lor, in conditiile in care capturarea lor e atat de anevoioasa ?) huh.gif
Din returnarea acestor fonduri se pot construi azi noi adaposturi pentru caini. Si in continuarea pe lista de prioritati ar trebui sa fie sterilizarea femelelor. Stii si tu, cred, ca din imperecherea a doi masculi nu se nasc pui. In general, sterilizarea masculilor e pentru prevenirea cancerului testicular si a tendintei de pseudo-monta (chiar e recomandabila cainilor cu stapan, daca nu vor sa-si vada animalutul sarind pe piciorul oricui ii iese in cale biggrin.gif), deci nu e o necesitate primordiala la maidanezi.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 10:41 AM
Mesaj #1661

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 6 2013, 10:30 AM) *
Avea dreptate Buster cand spunea ca frustrarile oamenilor sunt de cu totul alta natura, iar problema cainilor e doar picatura care a umplut paharul neajunsurilor cetateanului roman. Insa generalizand ca toti maidanezii sunt agresivi (desi m-am convins ca realitatea e cu totul alta) si instigand astfel lumea la a-i privi cu ura si a recurge la acte de cruzime impotriva lor, toate astea nu sunt si nu vor fi vreodata dovezi de civilizatie. Chiar daca le faci mirosind a Cerruti si imbracat fiind zilnic la costum si cravata. smile.gif

Ce nu inteleg eu si restul lumii ? De ce trebuie sa plateasca cu moartea toti maidanezii pentru vinovatia altora ? De ce nu sunt urmariti penal toti acei care si-au luat angajamentul cu multi, multi ani in urma ca vor rezolva problema cainilor de pe strazi - de la presedintele tarii pana la falsii iubitori de animale. Toti acei care si-au insusit fondurile alocate sterilizarii si adapostirii cainilor in padocuri, dar in realitate au facut orice altceva cu banii. Numai ce trebuia, nu ! Ca drept dovada problema s-a aprofundat in timp, iar numarul maidanezilor din capitala a scapat de sub control (apropo, cum s-a facut recensamantul lor, in conditiile in care capturarea lor e atat de anevoioasa ?) huh.gif
Din returnarea acestor fonduri se pot construi azi noi adaposturi pentru caini. Si in continuarea pe lista de prioritati ar trebui sa fie sterilizarea femelelor. Stii si tu, cred, ca din imperecherea a doi masculi nu se nasc pui. In general, sterilizarea masculilor e pentru prevenirea cancerului testicular si a tendintei de pseudo-monta (chiar e recomandabila cainilor cu stapan, daca nu vor sa-si vada animalutul sarind pe piciorul oricui ii iese in cale biggrin.gif), deci nu e o necesitate primordiala la maidanezi.

Aceeasi si aceeasi placa stricata. Tu citesti ce s-a scris mai sus? NU ai vrea totusi sa continuam discutia si sa nu ne invartim in cerc?

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Nov 6 2013, 11:02 AM
Mesaj #1662

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 10:41 AM) *
Aceeasi si aceeasi placa stricata. Tu citesti ce s-a scris mai sus? NU ai vrea totusi sa continuam discutia si sa nu ne invartim in cerc?

Daca ai o treaba, eu nu te retin. Poti sa fugi in prima macelarie sa-ti iei un oscior de ros.
Placa asta iti place ? biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=sn2qepWagbc

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 11:40 AM
Mesaj #1663

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 5 2013, 11:45 PM) *
Ce te face sa crezi ca de acum incolo s-ar aplica bine?

Asta incerc si eu sa spun. Aceleasi autoritati care au dat in bara cu sterilizarea nu vor face treaba nici cu eutanasierea.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 11:45 AM
Mesaj #1664

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 6 2013, 12:19 AM) *
Ci faptul ca toti cainii trebuie stransi de pe strada. Fara scuze, fara exceptii.

Si eu ti-am explicat ca este practic imposibil.
Nu exista locuri in adaposturi pentru 65.000 de caini. Daca socotesti si cele 14 zile obligatorii de tinut in adapost...dureaza ani.
Timp in care alti caini se impuiaza.

Problema asta e chiar hilara. Daca nu ne plac ouale noi in loc sa sterilizam gaina asteptam la fundul ei cu bata sa spargem orice ou care iese. Activitate pentru prosti.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 11:55 AM
Mesaj #1665

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 09:01 AM) *
Tu ai ramas fara argumente si acuma vrei sa duci discutia in alta directie. Stai linistit ca nici in America salariile nu-s chiar mici, si in Austria au sosele, nici in Germania clima nu e rea si in Spania au un minim de disciplina. NU vad de ce crucea pe care trebuie sa o purtam sunt maidanezii. Asta e o problema care se poate rezolva, s-a rezolvat in toate statele de la vest de noi. Si soselele se pot rezolva fara impuscaturi si salariile si nu inteleg de ce gay-ii sunt un lucru rau.
NU rezulta de nicaieri ca micii trebuie sa vina la pachet cu vreo nenorocire din asta cu copii sfasiati si mancati.

Cand ti-am zis ca in Grecia, Spania, Germania maidanezii nu se eutanasiaza nu ti-a placut. Tu alegi numai ce iti convine tie. D'aia am dat exemplul.

Citeaza
Iar duci discutia unde nu trebuie. Cainii cu stapan respnsabil nu se inmultesc. Ti-am mai explicat de zeci de ori ca puii se ineaca sau se pun intr-o punga de plastic inchisa si se arunca la gunoi de cand lumea. Asa procedeaza oamenii la tara. In satele unde oamenii isi rezolva problema singuri nu o sa vezi haite de caini pe strada (cel mult un caine scapat din curte). Si asta e ciudat pentru ca sunt sate de sute de ani unde oamenii nu si-au castrat cainii niciodata.
In orasul meu natal blocurile le numarai pe degete. Oamenii traiau la case si toti aveau caini. Stii cati erau pe strada? Vedeai din cand in cand cate unul stingher. Stii cati sunt acuma? Sunt locuri unde nu poti sa calci de ei. Stii de ce? Legea bideu.
Daca inainte vreme se gasea cate o ticnita sa hraneasca cainii vagabonzi si oamenii omorau cainii aia nu putea sa zica nimic. De la legea bideu au inceput sa capete glas.

Tine cont ca tu astepti ca sterilizarea sa aiba rezultate de peste 12 ani.

Iar te faci ca nu intelegi. Daca eu iti zic ca stiu caini cu stapan care se impuiaza pe strada tu imi dai exemple cu inecatul de la sate.
De 12 ani? Esti sigur? Cand a devenit eutanasierea ilegala?
Si s-a facut sterilizarea (ma tot repet)?

Citeaza
Asertiuni facute aiurea. De cand responsabilitatea stapanului e invers proportionala cu numarul de oo al cainelui?

Fiindca are balta peste. Fiindca se gasesc pui pe toate drumurile.

Citeaza
Tu nu intelegi ca deja ai o armata intreaga de caini care creeaza probleme pe strazi? Tu nu intelegi ca pana te ocupi tu de aia cu stapan astia fara o sa tot muste si chiar sa ucida oameni?

Da. Din vina....?

Citeaza
Si stai calm ca nu e mare riscul.

Esti invitatul meu.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 11:58 AM
Mesaj #1666

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 09:04 AM) *
Un motiv in plus s declari "solutia" sterilizarii moarta si ingropata.

Repet: cum poti sa judeci o solutie daca ea nu s-a aplicat?

Citeaza
Cin a vorbit de eutanaisat cainii cu stapan, fie ei si tigani. Eu vorbeam de eutanasierea maidanezilor care incurca pe toata lumea.

Iar eu vorbeam de sterilizat. Solutie la care oamenii ar fi deschisi in conditiile mentionate mai devreme de mine.

Citeaza
Ai explicat ca "se taie niste canale" laugh.gif Poate ca e bine sa incercati si faza cu steriizarea pe banda, vor mai muri si din cauza infectiilor.

Iar o dai in diverse.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 12:00 PM
Mesaj #1667

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 09:07 AM) *
Cred ca mai degraba aici te-ai caracterizat pe tine. Sterilizarea a fost promovata pe toate canalele de la BB incoace. Si ce s-a obtinut? Nimic. NU ti-e clar ca a fost, este si va fi doar o solutie de furat banii publici si privati?

Dau in Gheorghe si tipa Vasile? laugh.gif

De catre cine? Tot de aia care sunt acum responsabili pentru eutanasiere?
Crezi ca isi vor schimba naravul?

+Quote Post
corect
mesaj Nov 6 2013, 12:03 PM
Mesaj #1668

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

-minti
-citeste legea
-nu iti repet legea.

Nu mai argumentez la prima parte ca nu are sens... cauta in urma si gasesti singur, daca vrei. Daca nu e problema ta.

Nu am zis ca esti contra sterilizarii cainilor cu stapan, ci ca este contra aplicarii ei impreuna cu strangerea din localitati si eutanasierea maidanezilor neadoptati.

Faptul ca pana acum o metoda nu s-a aplicat bine nu e o GARANTIE ca de acum se va aplica mai bine. Dar schimbarea metodei, chiar si aplicata de aceleasi autoritati, s-ar putea sa dea rezultate. Dovada ca atunci cand s-a eutanasiat numarul persoanelor muscate a scazut; vezi graficele de la Matei Bals (nu mai dau link ca l-am dat de minim 3 ori pana acum).

Eu nu "pun botul" nici la minciuni si nici la lacrimile lui oprescu pe care il consider mai vinovat ca bunica. Ca sunt spagile lor.... hai sa fim seriosi, care sunt cei care nu stiu al cui e Dog Town? Mai e cineva care nu stie ca e al baiatului lui oprescu? Dar tot bataie de joc pe bani (fonduri europene, e drept) fac si unele ong-uri de protectia animalelor (am prietena voluntar, stie ce spune, si a tot aparut si in presa). Dar daca aplici cu eutanasiere la un moment dat tot va trebui sa se termine sau macar sa scada dramatic sumele folosite, ca una e sa ceri o singura data pentru eutanasiere si alta sa ceri in fiecare luna ca sa il intretii in adapost si sa il sterilizezi de 8 ori in acte...

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 12:21 PM
Mesaj #1669

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 6 2013, 11:40 AM) *
Asta incerc si eu sa spun. Aceleasi autoritati care au dat in bara cu sterilizarea nu vor face treaba nici cu eutanasierea.

Eutanasierea e un proces mai simplu si care se poate eficientiza mai bine decat umblatul dupa oo de maidanezi. La urma urmei exista experienta eutanasierii in masa a mai multor animale dar castrarea e cam individuala.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 12:25 PM
Mesaj #1670

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 6 2013, 11:45 AM) *
Si eu ti-am explicat ca este practic imposibil.
Nu exista locuri in adaposturi pentru 65.000 de caini. Daca socotesti si cele 14 zile obligatorii de tinut in adapost...dureaza ani.
Timp in care alti caini se impuiaza.

Problema asta e chiar hilara. Daca nu ne plac ouale noi in loc sa sterilizam gaina asteptam la fundul ei cu bata sa spargem orice ou care iese. Activitate pentru prosti.

Faza cu 14 zile pentru orice maidanez e o prostie. Cand ai pus deja o mie de caini ii vezi din start pe aia care ataca alti caini. Aia agresivi nu se pastreaza 14 zile se eutanasiaza instant. La fel cainii prea batrani care sunt deja pepiniera de paraziti (prin lege si cainii bolnavi se eutanasiaza).

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 12:35 PM
Mesaj #1671

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 12:21 PM) *
Eutanasierea e un proces mai simplu si care se poate eficientiza mai bine decat umblatul dupa oo de maidanezi. La urma urmei exista experienta eutanasierii in masa a mai multor animale dar castrarea e cam individuala.

Eutanasiere in masa? Tu iti dai seama ce spui? Ai probleme...

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Nov 6 2013, 12:39 PM
Mesaj #1672

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 12:21 PM) *

Ceva e putred ! Inseamna ca legea lui Ionut miroase a oua clocite.
Cum poti declara ca toti maidanezii capturati sunt bolnavi incurabili sau agresivi ? Numai in cazul asta poti sa treci la eutanasierea imediata a cainilor - conform legii de anul asta.
Iti dai seama la ce traume fizice si psihice ar fi supusi medicii veterinari ca sa faca fata la injectarea letala a 65.000 de maidanezi agresivi ? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 12:53 PM
Mesaj #1673

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 6 2013, 11:55 AM) *
Cand ti-am zis ca in Grecia, Spania, Germania maidanezii nu se eutanasiaza nu ti-a placut. Tu alegi numai ce iti convine tie. D'aia am dat exemplul.

Exemplul e irelevant atata timp cat nu au haite la orice colt de strada. Solutia lor nu se poate aplica aici.Punct. Daca nu vii cu niste agrgumente valabile nu mai raspund la provocarile cu Germania si Italia.

Citeaza
Iar te faci ca nu intelegi. Daca eu iti zic ca stiu caini cu stapan care se impuiaza pe strada tu imi dai exemple cu inecatul de la sate.
De 12 ani? Esti sigur? Cand a devenit eutanasierea ilegala?
Si s-a facut sterilizarea (ma tot repet)?

Cainii cu stapan NU STAU PE STRADA. Cainii cu stapan stau pe proprietatea stapanului. Daca sunt de capul lor pe strada sunt maidanezi si se eutanasiaza. Tu ai notiuni foarte vagi despre ce inseamna sa detii un animal. Animalul semisalbaticit nu are de facto stapan.

Citeaza
Fiindca are balta peste. Fiindca se gasesc pui pe toate drumurile.

Din nou, nu stapanesti notiuni elementare despre animale. Un caine de 6 luni deja nu mai e pui. Ala ar putea supravietui pe strada. Puii de lapte aruncati mor rapid. Uite aici sfaturi de inmultit maidanezii:
http://www.zooland.ro/Cum_ingrijim_cateii_...natiA-6790.html

Oameni de tipul asta sunt sursa de maidanezi eterni din Romania ("vaaai ce draguuuuuti sunt toti 10... sa-i ingrijim sa se faca maaaari si dupa aia sa le gasim niste oameni buuuni care sa aiba grija de ei"...ghici care parte a planului nu functioneaza). Puii respectivi lasati pur si simplu pe strada ajung cina cainilor vagabonzi adulti. Daca in schimb ai grija de ei pana se fac mari si dupa aia le dai drumul iei parte la inmultirea maidanezilor.
Orice stapan responsabil nu lasa sa ajunga la maturitate (adica la varsta la care se pot descurca singuri) pui pentru care nu au gasit deja stapan. Mai mult, trebuie sa tina cont si ca stapanul final vrea si el sa aiba parte macar la inceput de catelusi micuti si draguti deci ii dai devreme, nu te apuci sa dai spre adoptie catelandri de cateva luni din care multi sunt si prost educati.

Uita-te si la commenturi: vreo doi vor sa adopte cate un pui de rasa anume sau talie anume, restul au de dat pana la 8 fie corciti fie de rasa comuna.

Citeaza
Da. Din vina....?

Conceptul de vina nu se aplica animalelor. Ca sa-l citez pe DeNiro: "What the f..k is the matter with you?" Tu nu tii minte ce s-a discutat acum 3-4 pagini? Cainii vagabonzi sunt un neajuns care trebuie inlaturat. Gunoiul aruncat aiurea, piatra din fata usii, tii minte exemplele?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 12:55 PM
Mesaj #1674

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 6 2013, 12:35 PM) *
Eutanasiere in masa? Tu iti dai seama ce spui? Ai probleme...

Sterilizare in masa...tu iti dai seama ce spui? Ai probleme mai mari...

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Nov 6 2013, 12:57 PM
Mesaj #1675

Guests

Citeaza (corect @ Nov 6 2013, 12:03 PM) *
Dovada ca atunci cand s-a eutanasiat numarul persoanelor muscate a scazut; vezi graficele de la Matei Bals (nu mai dau link ca l-am dat de minim 3 ori pana acum).

Declaratiile recente ale celor de la ASPA si ale celor de la centrul antirabic arata ca in urma eutanasierii a 72 de maidanezi depistati bolnavi (din 3052 capturati in ultimele 2 luni), in luna octombrie a a.c. s-a inregistrat cel mai mic numar de persoane muscate in capitala din ultimii 7 ani.
Restul maidanezilor ramasi pe strazi s-au cumintit brusc sau care e explicatia cifrei scazute ? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 01:01 PM
Mesaj #1676

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 6 2013, 12:39 PM) *
Ceva e putred ! Inseamna ca legea lui Ionut miroase a oua clocite.
Cum poti declara ca toti maidanezii capturati sunt bolnavi incurabili sau agresivi ? Numai in cazul asta poti sa treci la eutanasierea imediata a cainilor - conform legii de anul asta.
Iti dai seama la ce traume fizice si psihice ar fi supusi medicii veterinari ca sa faca fata la injectarea letala a 65.000 de maidanezi agresivi ? rolleyes.gif

Un maidanez bolnav e cam incurabil din start din motive practice. Asta in afra de cazul in care se vindeca simgur in timp. Voi tot o dati cu costurile sterilizarii care ar fi mai mici dar ce faci cu cainii bolnavi care au 10-15% sanse sa isi revina de la sine? Ii lasi pe strada? Ca nu sunt incurabili.
Tinand seama de numarul de oameni muscati (peste 1000 in fiecare an) inseamna ca maidanezii sunt in mare masura agresivi. Legea spune ca meidanezii agresivi se eutanasiaza si punct. Nu incepe cu fraze gen "e vina omului ca e cainele rau deci il tinem". Pune 100 de caini la un loc si lasa-i o zi. Vezi cum se comporta. Numai aia "pricajiti" si "blanzi" pe care ii tot invocati pe aici vor fi tinuti 14 zile. Se gaga careva la un pariu: cam ce procent credeti ca sunt asa?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 01:05 PM
Mesaj #1677

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 6 2013, 12:57 PM) *
Declaratiile recente ale celor de la ASPA si ale celor de la centrul antirabic arata ca in urma eutanasierii a 72 de maidanezi depistati bolnavi (din 3052 capturati in ultimele 2 luni), in luna octombrie a a.c. s-a inregistrat cel mai mic numar de persoane muscate in capitala din ultimii 7 ani.
Restul maidanezilor ramasi pe strazi s-au cumintit brusc sau care e explicatia cifrei scazute ? rolleyes.gif

M-ai uitat pe mine si pe restul justitiarilor anonimi. Hi Ho, Silver! Away!

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 01:07 PM
Mesaj #1678

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 6 2013, 12:39 PM) *

Tu iti dai seama la ce traume fizice si psihice sunt supusi medicii care trebuie sa trateze copii sfartecati de caini sau bolnavi de turbare? Si legistii care fac autopsiile copiilor rupti de caini? (fara roll eyes ca eu vorbesc serios aici)

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 02:37 PM
Mesaj #1679

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 12:53 PM) *
Exemplul e irelevant atata timp cat nu au haite la orice colt de strada. Solutia lor nu se poate aplica aici.Punct. Daca nu vii cu niste agrgumente valabile nu mai raspund la provocarile cu Germania si Italia.

Stiu, numai ce vrei tu e relevant. Ti-am dat Detroit ca exemplu unde umbla haite de caini in cartierele parasite de proprietari si autoritati. Din asta tragem concluzia ca Bucurestiul a fost in pozitia unui oras abandonat.

Citeaza
Cainii cu stapan NU STAU PE STRADA. Cainii cu stapan stau pe proprietatea stapanului. Daca sunt de capul lor pe strada sunt maidanezi si se eutanasiaza. Tu ai notiuni foarte vagi despre ce inseamna sa detii un animal. Animalul semisalbaticit nu are de facto stapan.

Ba stau si d'aia tot zic eu despre educatia oamenilor. Crezi ca daca bagi majuscule schimbi realitatea? Sau ca sperie careva?
Adica eu care am si am avut caini nu am habar, in comparatie cu tine care...

Citeaza
Din nou, nu stapanesti notiuni elementare despre animale. Un caine de 6 luni deja nu mai e pui. Ala ar putea supravietui pe strada. Puii de lapte aruncati mor rapid. Uite aici sfaturi de inmultit maidanezii:
http://www.zooland.ro/Cum_ingrijim_cateii_...natiA-6790.html

Tu vrei poze sau ce? N-ai vazut pui crescuti de mici pe strada? Mai lasa televizoru si iesi in strada. Acolo e realitatea nu ce inventezi tu de la balcon.

Citeaza
Oameni de tipul asta sunt sursa de maidanezi eterni din Romania ("vaaai ce draguuuuuti sunt toti 10... sa-i ingrijim sa se faca maaaari si dupa aia sa le gasim niste oameni buuuni care sa aiba grija de ei"...ghici care parte a planului nu functioneaza). Puii respectivi lasati pur si simplu pe strada ajung cina cainilor vagabonzi adulti. Daca in schimb ai grija de ei pana se fac mari si dupa aia le dai drumul iei parte la inmultirea maidanezilor.
Orice stapan responsabil nu lasa sa ajunga la maturitate (adica la varsta la care se pot descurca singuri) pui pentru care nu au gasit deja stapan. Mai mult, trebuie sa tina cont si ca stapanul final vrea si el sa aiba parte macar la inceput de catelusi micuti si draguti deci ii dai devreme, nu te apuci sa dai spre adoptie catelandri de cateva luni din care multi sunt si prost educati.

Ce faci, te contrazici singur in aceeasi fraza?

Citeaza
Conceptul de vina nu se aplica animalelor. Ca sa-l citez pe DeNiro: "What the f..k is the matter with you?" Tu nu tii minte ce s-a discutat acum 3-4 pagini? Cainii vagabonzi sunt un neajuns care trebuie inlaturat. Gunoiul aruncat aiurea, piatra din fata usii, tii minte exemplele?

Corect. Am zis de la inceput, de vina e omul. Si am mai zis: don't fart and point at the dog. Don't fart and blame the dog for the smell...daca iti este mai usor de inteles.
Exemplele tale sunt ilogice. Si putine.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 02:38 PM
Mesaj #1680

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 12:55 PM) *
Sterilizare in masa...tu iti dai seama ce spui? Ai probleme mai mari...

Iar ai bagat nasu la damigeana in toiul zilei?

+Quote Post

59 Pagini V  « < 54 55 56 57 58 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th September 2019 - 12:22 PM