IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

181 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Closed TopicStart new topic
> Vine CRIZA=Regularizarea Globalizarii, CRASH WORLD
Vizitator_Haiducii lu' opt cai.
mesaj Mar 13 2009, 03:25 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Mar 13 2009, 03:00 PM) *
Fratilor,aveati idee ca in ultimii doi ani deficitul bugetar al Statelor Unite a crescut cu 1000%?Da,ati citit bine,1000%,nu 100%,si anume de la 162 miliarde $ in 2007 la 1750 miliarde $ in 2009!!!Era sa pic pe spate cand am vazut cifrele astea! wacko.gif America nu mai are nici macar palida umbra a unei sanse,va avea un destin mai tragic decat fosta Uniune Sovietica...Cum se mai invarte roata sortii! blink.gif biggrin.gif

Uniunea Sovietica a fost "mai in buda", si imperiul tarist tot n-a murit de tot (inca wink.gif ). Eu nu-mi fac probleme cu U.S.A., astia stiu sa cada in picioare. Probabil ca iar vor iesi la mal (in ceva timp, ani ...), de data asta cu tichiuta sfasiata. Marile puteri cad/decad din interior, ele evita confruntarea directa; acum, nici Federatia Rusa nu sta prea bine (decat la propaganda se inregistreaza un reviriment!).
P.S. Calu' mieu ce mai face? smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 13 2009, 04:21 PM
Mesaj #122

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Din ciclul "Romania Paradoxala,spaima Crizei mondiale":

Cifrele oficiale ale BNR arata ca,in ianuarie,investitiile straine directe in Romania au crescut cu 51% fata de aceeasi luna a anului trecut.Astfel,au fost investite 912 milioane euro,suma care a depasit cu 74% nivelul deficitului de cont curent! Tot in ianuarie,Romania a inregistrat cea mai semnificativa crestere a comertului cu amanuntul din UE.In luna februarie,firma Dacia a primit din partea Germaniei o comanda de 30.000 de autoturisme,cu 5000 mai mult decat pe toata perioada anului trecut(!!!).

In aceste conditii,intreb si eu aiurea-n tramvai,ca poetul: "Unde ne sunt Visatorii?",recte panicarzii dezinformatori care perorau cu o inversunare demna de o cauza mai buna ca suntem amenintati de o aterizare dura,de colaps economic,de mama tuturor apocalipselor si cate si mai cate??Hm?In ce vizuini s-au ascuns acesti tradatori total aserviti Bancii Mondiale si FMI-ului,ca nu mai caraie nici unul pe forumuri? dry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Mar 13 2009, 05:15 PM
Mesaj #123

Guests

Hai sa va ,,furnizez'' o informatie : o cunostinta din State a cumparat o casa in Phoenix , Arizona , cu ..................12 000 de dolari.Asta pret nu ?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 13 2009, 05:30 PM
Mesaj #124

În Numele Adevărului

Citeaza (Haiducii lu' opt cai @ Mar 13 2009, 03:25 PM) *
P.S. Calu' mieu ce mai face? smile.gif

Ah,mi-am amintit!! Calul tau care ma transportase in urma unui "schimb de focuri" verbal pe un forum,eu ranit fiind! Bine face,mersi de intrebare! N-a murit cand au vrut cainii ceia,proverbul a ramas valabil... tongue.gif

--------------------

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 13 2009, 08:27 PM
Mesaj #125

Membru veteran

Postari: 134
Inscris: 13-March 09
Utilizatorul numarul: 7 048

My name is D.... Flavian D. smile.gif

Hai ca m-am inscris si pe forumul asta, ca ma saturasem sa tot postez anonim... wink.gif

Acuma sa le luam pe rand.

Citeaza
Fratilor,aveati idee ca in ultimii doi ani deficitul bugetar al Statelor Unite a crescut cu 1000%?Da,ati citit bine,1000%,nu 100%,si anume de la 162 miliarde $ in 2007 la 1750 miliarde $ in 2009!!!Era sa pic pe spate cand am vazut cifrele astea!

Nu stiu de unde ai luat cifrele alea, ca n-ai dat nici un link, dar eu stiam de astea de care discutam aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showt...t&p=5788327

Daca vrei sa socotesti doar deficitul, atunci acesta este de vreo 10.000 miliarde, adica vreo 80% din GDP. Daca vrei sa socotesti datoria totala atunci aceasta e de vreo 4-5 ori mai mare ca GDP-ul. A crescut de la 20.000 la 52.000 miliarde dolari in ultimii 7 ani in conditiile in care GDP-ul a crescut doar de la 10.000 la 12.000 miliarde.

Surse:
http://www.data360.org/dataset.aspx?Data_Set_Id=354
http://en.wikipedia.org/wiki/United_States...ded_obligations

Dar intr-adevar concluzia e aceeasi: US e in buda. De aceea prevedeam si eu si altii ca dolarul o sa valoreze in curand cam cat hartia pe care este imprimat. Iar de revenit or sa-si revina in timp ca si rusii, dar nu pe pozitia de lider ca pana acum. Deocamdata China e cea care are toate sansele sa treaca pe primul loc.

Cat despre investitiile straine in Romania am discutat aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showt...t&p=6154877

In primul rand pe timp de criza totul se reduce la bani. Si in timp ce in vest se cauta metode pentru reducerea cheltuielilor, de multe ori solutia care se gaseste este mutarea productiei in tari mai ieftine. Daca pana acum un an firme gen Nokia mai culcau urechea si la sindicalistii din Germania, acuma le-a ajuns cutitul la os si taie in carne vie. Stiu in Brasov cazuri concrete de investitii noi facute in romania, tocmai in ideea reducerii cheltuielilor in vest.

In al doilea rand, ai nostri baieti de la burse trebuie sa recunoastem ca inca sunt amatori. Asta e si motivul pentru care am tot aratat pe aici cum imita pur si simplu mutarile "celor mari" din NY sau UE. In momentul colapsului posibil sa asistam la "decuplarea" sistemelor si cresterea burselor din europa in defazaj cu scaderea celor din US, dar oricum va fi cam tarziu atunci...

In al treilea rand europa de est nu sta nici ea prea grozav, asa cum am tot aratat in articolele de pe blog si diverse posturi de aici. Asa ca daca o ia la vale sandramaua estica bancara cu totul, nici bursele nu or sa stea prea grozav.

Una peste alta, vremuri prea roz pentru bursele din Europa nu vin. iar pentru cele din US si UK treaba e chiar maronie rau...

Iar un coleg de pe forumul vecin remarca urmatoarele:
Citeaza
"In ianuarie 2009, din cele 912 milioane euro, participatiile la capital au reprezentat 49,6%, creditele intra-grup (dintre investitorul strain si firma rezidenta) 36,2% si profitul reinvestit 14,2%. "

Din cate se vede, bani noi adusi in tara sunt jumate. Banuiesc ca grosul sunt obligatiile Ford, chestie care nu se va mai repeta. Banii astia noi intra ca urmare a unor decizii de acum 12-18 luni, sunt angajamente semnate, nu sunt reactii spontane.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 13 2009, 09:55 PM
Mesaj #126

În Numele Adevărului

Citeaza (flavian @ Mar 13 2009, 08:27 PM) *
My name is D.... Flavian D. smile.gif

Aaaa....Deci te numesti Flavian,mai,D! Incantat de cunostiinta!My name is Haiducul.Pintea Haiducul.Always in Her Majesty Service (obviously,not Queen Elizabeth...) cool.gif

--------------------

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 13 2009, 10:42 PM
Mesaj #127

Membru veteran

Yep, am tot dat linkuri catre forumurile pe care am mai postat si acolo se vedea clar userul

flaviand
Flavian D. - motan de serviciu

Aici am postat doar cu D ca era mai simplu ca anonim. Sper sa nu apara confuzii... smile.gif

De cunostinta is incantat si eu haiducule, dar parca imi parea familiar stilul la un moment dat. Sigur nu m-am intalnit pe alte forumuri cu tine sau cu vreunul din colegii tai ? Ca vad ca sunteti mai multi haiduci si inregistrati si anonimi pe aicea... smile.gif

Acuma, despre crize. Sa revenim la oile noastre. De americani ziceam mai sus si explicam pe larg si aici: Magia cifrei 3 - DOW

Iar despre romani povesteam pe la inceputul anului astfel: http://dileme-existentiale.blogspot.com/20...din-trecut.html

Si ziceam adineaori legat de RON si FMI pe un alt forum asa: http://forum.softpedia.com/index.php?showt...t&p=6160582

O sa incerce probabil Isarescu sa mai tina in sah inflatia o vreme, dar mare lucru n-o sa prea poata face cand ne-or lovi somajul, incapacitatile de plata, spargerea baloanelor imobiliare autohtone, falimentele firmelor, colapsul bancilor, foamea oamenilor, sindicatele iesite in strazi si altele de genul... smile.gif

Uitati-va mai bine in jurul vostru. Eu am cunoscut primul caz personal de somaj acum vreo 2 luni. Insa in ultimele 2-3 saptamani am auzit deja peste 10 cazuri pe care le cunosc personal. Fiecare din firme, medii sau pregatiri care mai de care mai diverse. Nu-mi fac iluzii ca in alte parti e mai bine, pentru ca pe langa cazurile personale mi se confirma stiri din diverse surse.

Majoritatea celor cu care am vorbit sunt inca optimisti, 2-3 luni vor merge din inertie si spera sa se descurce cu ratele si cu banii intre timp, pana spera ei ca vor gasi un nou job. Care joburi nu vor aparea ci vor incepe sa se reduca tot mai tare. Pana la paste poate o mai tinem pe linia de plutire. Dar dupa.. dumnezeu cu mila.

Exact ca in iarna, inainte de sarbatori cati voiau sa accepte ca romania va fi lovita macar de criza ? Toti isi vedeau de craciun, vacante la ski si petrecerea era inca in toi pentru majoritatea. Eu si inca vreo cativa "bezmetici" care vorbeam pe aici si pe alte forumuri despre criza, eram pe atunci luati la misto. Faza intai i-a lovit pe o parte in ianuarie, apoi in februarie tot mai multi si-au dat seama ca .. e pe bune criza asta. Si in Romania.

Ei bine, dupa Paste va urma faza a doua...

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 13 2009, 11:10 PM
Mesaj #128

În Numele Adevărului

Citeaza (flavian @ Mar 13 2009, 10:42 PM) *
Flavian D. - motan de serviciu

Nu cumva tu esti acela care posteaza regulat pe forumurile EvZ sub nickname-ul "Garfield" si care ieri--surpriza sezonului!--a fost bagat in seama de maestrul Cartarescu,sa moara toti forumistii de invidie??Bag seama ca tu esti,stilul imi pare asemanator...Eu,Pintea,postez cu incapatanare doar pe forumurile HotNews,asa mi-am creat brandul,ma stie si pe mine o tara intreaga...Felicitari,compadre!Ce-ai zice sa punem impreuna de un blog??Cred ca am rupe gura targului si am lua Roblogfestul cinci ani la rand,cu stilul nostru ametitor si hipnotizant spargem orice concurenta... smile.gif

--------------------

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 13 2009, 11:30 PM
Mesaj #129

Membru veteran

Nope, nu-s garfield. Eu is un alt soi de motan, mai IT-ist de fel, de aia am poza aia cu mausul in gura... smile.gif

Am activat cu userul flavian pe softpedia, computergames, hotnews comentarii articole, trenduri si altele. Am si blogul aici: http://dileme-existentiale.blogspot.com/

Dar premiile roblogfest ma lasa rece si am apreciat doar faptul ca in marea de mistocareala a fost apreciat blogul lui Dan de pe trenduri ale carei articole le citesc regulat si pe unde am tot comentat in ultima vreme.

Sunt de parere ca nu intotdeauna cantitatea si popularitatea inseamna si calitate... smile.gif

Visurat mi-e simpatic prin povestirile sale gen "creanga mai modern" dar in rest multe din personajele aflate in top-ul blogosferei ma lasa rece la fel ca si presa de mare tiraj sau televiziunile...

Cu toate astea, raman deschis la colaborari si schimb de opinii, pentru ca oamenii cu adevarat de calitate sunt cam rari. Daca mai ai cunostinte si de alte personaje interesante care au reusit sa faca corelari si analize pertinente pe teama situatiei economice si sociale de acum, rog sa-mi semnalezi.

+Quote Post
Vizitator_Haiducii lu' opt cai.
mesaj Mar 13 2009, 11:35 PM
Mesaj #130

Guests

declar pe aceasta cale ca eu (sau noi, persoana noastra) sunt haiduc amator ... smile.gif pe Pintea l-am intalnit intamplator pe net, iesise in evidenta prin faptul ca mergea pe contrasens ... wink.gif

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 13 2009, 11:47 PM
Mesaj #131

Membru veteran

Bine haiducilor, incantat de cunostinta.

Intre timp am cautat si despre garfield si despre "maestrul" Cartarescu dar sincer am ramas cam dezamagit... sad.gif

Politica, politica si iar politica.

Pai cu personajele aflate acum la conducere cui ii mai arde de politica. O sa fiu interesat de asa ceva doar atunci cand s-or da examene de admitere grila ca la facultate. Pana atunci las altora "onoarea" de a se uita in gura tuturor "becalistilor", "iliescilor" sau "basestilor" aflati acum la putere...

Iar cand o veni colapsul de care vorbim noi aici nici unul din mascaricii aflati acum la putere nu vor fi salvarea noastra. Eu astept exemple de genul asta: Care este cel mai important subiect din presa de azi?

Citeaza
Eu nu instig la nesupunere. Eu instig la colaborare. România se apropie de termenul lui Brucan. Şi văd că oamenii, mai ales cei de la ţară, pe care comunismul şi capitalismul după ureche nu i-a pervertit au început să devină societate civilă care acţionează. De asta avem nevoie, nu de răfuieli între Elena Băsescu şi Alina Mungiu.

Şi presa trebuie să-şi facă treaba, să ne facă solidari, prin exemple de reuşită comună. Iar Statul trebuie să ne dea mână liberă să ne facem treaba, să se descentralizeze, să lase mai mulţi bani comunităţilor, să se eficientizeze prin reducerea birocraţiei şi profesionalizarea funcţionarilor.

Eu nu mai aştept nimic de la clasa politică. Dar cred că noi, poporul român, suntem capabili să mergem mai departe. Prin lucruri simple. Pe care să le facem împreună. Şi atunci o să se schimbe şi clasa politică, după ce ne schimbăm noi. Multe lucruri mici făcute în colaborare o să ne conducă la lucruri mari şi care par imposibile azi.

Ce lipseşte locuitorilor României? Curaj! Curajul să nu trăiască după palavrele clasei politice, să facă lucruri simple şi mici, curajul să nu accepte că alticineva poate rezolva problemele. Dar începe să apară.

PS Asta înseamnă jurnalism. Asta înseamnă curaj.

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Mar 14 2009, 12:21 AM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (D @ Mar 13 2009, 02:29 PM) *
Nu, tocmai ca aia incerc si eu.

Sa nu bag nimic cu forta pe gat nimanui in stilul in care o face religia clasica sau diversele ei organizari in biserici, secte, congregatii etc.

Tot ce pot da sunt sfaturi si indicii care duc pana la un anumit punct. De acolo fiecare trebuie sa-si urmeze singur calea si cautarile in formarea unei pareri sau descoperirea spiritualitatii. Si nici sfaturile sau argumentele economice si spirituale nu trebuie aruncate la intamplare oricui, ci ele trebuie sa nimereasca un pamant roditor pentru a incolti, daca pricepeti aluzia smile.gif

Am activat si pe forumul rufon al lui Dorneanu cel care a tradus in romana povestea EndGame despre Bildebergi. Am activat si pe forumuri spirituale si tehnice si altele, dar aici e vorba deocamdata doar de economie si mai avem pana lumea incepe sa faca legaturi si corelatii corecte intre toate aceste domenii aparent total diferite.

Asa ca hai sa discutam momentan despre economie si sa lasam deocamdata discutiile despre conspiratii si spiritualitate la locul lor intre timp... wink.gif

Salut din nou D sau Flavius,

Am recitit, am citit si sfatul tau de a investi in aur, ferme si petrol, si aici trebuie relativizat.
Cine este de fapt criza?
E reala? Sau e facatura?
Bilderberg group ? Sau antibilderberg?
1.Daca in spate e BG si totul e regie iar el castiga, in final investitia ta in ferme,aur si petrol = 0 , deaorece conf Endgame vei fi unul din cei 500 mil de supravietuitori (daca........) iar cum probabil numele tau nu incepe cu R vei fi din grup B , adica fara libertati individuale decat cea de a trai (repet conf scenariului Endgame)
2.Daca in spatele crizei nu e BG iar sitemul monetar se duce, la petrol va fi greu sa ai acces, ca individ, iar lume va fi un haos prelungit, aurul doar sa spui atunci ca ai si capul iti va ajunge la picioare ca-n basme, iar ferma, ce sa faci cu ea, tu plantezi X,Y,Z si noaptea baietii ti le culeg, nu se leaga nimic practic, sau tu poate vezi altfel.Astept pctul tau de vedere.

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Mar 14 2009, 12:29 AM
Mesaj #133

Guests

scz Flavian si nu Flavius am vrut sa scriu

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 14 2009, 12:53 AM
Mesaj #134

Membru veteran

Citeaza
Am recitit, am citit si sfatul tau de a investi in aur, ferme si petrol, si aici trebuie relativizat.

Intr-adevar discutia aici e mult mai complexa. Desi folosesc uneori si cuvantul "investitie" nuanta pe care vreau sa o dau de fapt este "asigurare". Adica un minim de rezerva care te va ajuta in cele cateva luni de somaj si colaps financiar in care banii nu vor mai avea valoare iar singurul mijloc de schimb il vor reprezenta trocul sau metalele pretioase. Adica pana cand oamenii vor gasi metoda cea mai adecvata pentru sistemul economic viitor. De care explicam cand vorbeam de NESARA sau monede alternative regionale. Care vor aparea mai repede sau mai tarziu in functie de zona si de circumstante.

De aceea faceam recomandarile in cumpararea de aur fizic si nu speculativ prin titluri la bursa. Pentru achizitia de combustibili ca si rezerva, pentru modernizarea sistemului de incalzire a caselor sau o mica eoliana, panou solar sau centrala pe lemne care sa-ti asigure o minima independenta fata de sistem. Pentru o mica gradina sau sera, in livada bunicilor sau o mana de ajutor data pentru modernizarea gospodariei de la tara a unei rude. Astea sunt chestii simple pe care le poate face oricine si mai ales proaspetii someri care oricum nu prea mai au sanse sa gaseasca de lucru prin orase. Uite aici niste exemple pozitive: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...rimite-la-tara/

Criza e o combinatie de realitate cu prostie, lacomie, manipulare si facatura. Partea interesanta e ca facatura se destrama iar realitatea se va intoarce impotriva autorilor initiali. Figura din anii 30 in care bildebergii au pus mana pe averi impresionante prin falimentele si raboaiele care au urmat, n-o sa se mai intample acum. Desi tentative de control al sistemului bancar si o implozie controlata au existat la un moment dat, intre timp miscarea a scapat de sub control si lumea a inceput sa deschida ochii.

Stiu ca nu v-am oferit inca suficiente argumente palpabile ca unor sceptici ce sunteti si de care eram si eu pana acum ceva vreme. Va veni si vremea raspunsurilor. Si a adevaratelor solutii economice sau energetice. Dar pana atunci incercati sa va raspundeti singuri la intrebarile care apar in scenariile de care se tot vorbea si pe rufon. Cum sa mai creezi o singura moneda si un singur guvern mondial care sa controleze totul cand toate semnele duc spre descentralizare ? Cum sa slabesti doar dolarul si america in vederea amero cand tot sistemul financiar mondial se duce pe copca in acelasi timp ? Si vom avea parte nu de euro si amero, ci de desfiintarea inclusiv a monezii europene.

Cum sa te apuci de atomice, razboaie chimice sau bio cand toata lumea e globalizata ? Cand resursele de petrol sunt la arabi, fabricile la chinezi, armele la americani, gazul la rusi si cercetarea la europeni si japonezi ? Unde sa mai dai cu bomba fara sa te impusti singuri in picior ? Sau sa risti un raspuns pe masura care sa se intoarca impotriva ta ? Impotriva cui sa mai porneasca razboiul un al doilea Hitler ? Si ce oameni indoctrinati sau gata sa puna mana pe arme sa-l mai urmeze acum la razboi ? Cum sa instigi restul tarilor sa atace america cand nimanui nu-i arde acum de razboi si au deja o scarba fata de situatii gen Irak comise in urma inscenarilor tot mai evidente din 9/11 ?

Cum sa mai pacalesti oamenii ca in anii 30 cand nu avea acces la aproape nici un mijloc de informare si comunicare ? Iar in ziua de azi internetul vuieste de manevrele masoneriei si abunda peste tot materiale gen Zeitgeist, Endgame, Venus Project, Peak Oil, Who killed the electric car, Zero point energy si altele. De ce credeti ca tot insist eu pe aici sa cititi si sa va informati, sa treceti peste teama si sa aveti curaj pentru a infrunta ziua de maine. Sa punem mana sa facem noi ceva si sa nu mai asteptam schimbarea de la guvernele de doi bani care sunt mainpulate de bildebergi sau de alti masoni. Traind cu teama in san de frica masonilor credeti ca ajuta la ceva ? Ii ajuta pe ei sa mentina controlul prin frica, manipulare si prostie ! Spaima nu e solutia. Inteligenta si munca sunt raspunsul.

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Mar 14 2009, 01:10 AM
Mesaj #135

Guests

Citeaza (flavian @ Mar 14 2009, 12:53 AM) *
Intr-adevar discutia aici e mult mai complexa. Desi folosesc uneori si cuvantul "investitie" nuanta pe care vreau sa o dau de fapt este "asigurare". Adica un minim de rezerva care te va ajuta in cele cateva luni de somaj si colaps financiar in care banii nu vor mai avea valoare iar singurul mijloc de schimb il vor reprezenta trocul sau metalele pretioase. Adica pana cand oamenii vor gasi metoda cea mai adecvata pentru sistemul economic viitor. De care explicam cand vorbeam de NESARA sau monede alternative regionale. Care vor aparea mai repede sau mai tarziu in functie de zona si de circumstante.

De aceea faceam recomandarile in cumpararea de aur fizic si nu speculativ prin titluri la bursa. Pentru achizitia de combustibili ca si rezerva, pentru modernizarea sistemului de incalzire a caselor sau o mica eoliana, panou solar sau centrala pe lemne care sa-ti asigure o minima independenta fata de sistem. Pentru o mica gradina sau sera, in livada bunicilor sau o mana de ajutor data pentru modernizarea gospodariei de la tara a unei rude. Astea sunt chestii simple pe care le poate face oricine si mai ales proaspetii someri care oricum nu prea mai au sanse sa gaseasca de lucru prin orase. Uite aici niste exemple pozitive: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...rimite-la-tara/

Criza e o combinatie de realitate cu facatura. Partea interesanta e ca facatura se destrama iar realitatea se va intoarce impotriva autorilor initiali. Figura din anii 30 in care bildebergii au pus mana pe averi impresionante prin falimentele si raboaiele care au urmat, n-o sa se mai intample acum. Desi tentative de control al sistemului bancar si o implozie controlata au existat la un moment dat, intre timp miscarea a scapat de sub control si lumea a inceput sa deschida ochii.

Stiu ca inca nu v-am oferit inca suficiente argumente palpabile ca unor sceptici ce sunteti si de care eram si eu pana acum ceva vreme. Dar incercati sa va raspundeti singuri la intrebarile care apar in scenariile de care se tot vorbea si pe rufon. Cum sa mai creezi o singura moneda si un singur guvern mondial care sa controleze totul cand toate semnele duc spre descentralizare ? Cum sa te apuci de atomice, razboaie chimice sau bio cand toata lumea e globalizata ? Cand resursele de petrol sunt la arabi, fabricile la chinezi, armele la americani, gazul la rusi si cercetarea la europeni si japonezi ? Unde sa mai dai cu bomba fara sa te impusti singuri in picior ? Sau sa risti un raspuns pe masura care sa se intoarca impotriva ta ? Impotriva cui sa mai porneasca razboiul un al doilea Hitler ? Si ce oameni indoctrinati sau gata sa puna mana pe arme sa-l mai urmeze acum la razboi ?

Cum sa mai pacalesti oamenii ca in anii 30 cand nu avea acces la aproape nici un mijloc de informare si comunicare ? Iar in ziua de azi internetul vuieste de manevrele masoneriei si abunda peste tot materiale gen Zeitgeist, Endgame, Venus Project, Peak Oil, Who killed the electric car si altele. De ce credeti ca tot insist eu pe aici sa cititi si sa va informati, sa treceti peste teama si sa aveti curaj pentru a infrunta ziua de maine. Sa punem mana sa facem noi ceva si sa nu mai asteptam schimbarea de la guvernele de doi bani care sunt mainpulate de bildebergi sau de alti masoni. Traind cu teama in san de frica masonilor credeti ca ajuta la ceva ? Ii ajuta pe ei sa mentina controlul prin frica, manipulare si prostie ! Spaima nu e solutia. Inteligenta si munca sunt raspunsul.

Ok cu cititul e in regula, problema e tocmai abundenta materialelor de pe net, deci selectia, iar cum pe alt topic de pe hotnews citeam declaratia unui fost kgbist care zicea ca 85% din bugetul apararii rusesti era alocat dezinformarii, trb sa fii atent in selectia materialului, de ex cine pierde acum enorm e Rusia si China, deci cine ar avea interes in dezinformare? Asadar selectia e una necesara, parerea mea e ca prea usor s-au "lasat" materialele ca Zeitgeist &co pe piata si orice veric ce are acces la net crede acum, brusc, ca detine adevarul suprem, e greu slalomul printre materialele de pe net, tocmai asta inseamna dezinformare, apare un material care-ti da o directie apoi zeci si sute care te duc pe un fagas ca in final sa nu mai intelegi sau crezi nimic, simplu oaemnii sunt manipulati conf nivelelor diferite de informatie si intelegere, un manelist de ex nu ar citi niciodata probabil "prostiile" scrise de noi, un meloman nu ar asculta manele, etc, dar baietii sigue s-au gandit la manipulare inainte ca noua sa ne treaca prin cap.Si-au zis ei ba pe astia cum ii facem?Lasa frate facem vreo cinspe filmulete le dam in linii mari ce vor ei sa auda ca sa se creada dastepti si baieti cititi si sa creada ca acum stiu totul si sa nu mai cotrobaie dreaq mai departe ca cine stie ce descopera, si gata.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 14 2009, 01:01 PM
Mesaj #136

În Numele Adevărului

Citeaza (ion @ Mar 14 2009, 01:10 AM) *
Ok cu cititul e in regula, problema e tocmai abundenta materialelor de pe net, deci selectia.

Fratilor,am urmarit sirul ideilor voastre si pot sa spun ca e o dezbatere traznet,propun ca "thread"-ul acesta sa fie mentinut pana la finalul crizei,sa "facem" criza cu el,astfel ii vom conferi prestanta si vom atrage multi vizitatori intrigati de obstinatia noastra elevata.In continuare,vreau sa-mi expun si eu punctul de vedere asupra cauzelor fundamentale ale Crizei,pana acum am fost cam zgarcit cu conceptiile,am prezentat mai mult fapte si unele intuitii personale cvasi-irelevante,mai mult am intrigat decat am edificat.

Spre deosebire de Flavian sau Ion,eu nu vad aceasta Criza ca un "fenomen natural" care loveste fara discriminare sau ca rezultatul vreunei conspiratii de tip Bilderberg Group conceputa in vederea dominatiei planetare.Criza aceasta e,in opinia mea,o Criza a Hegemonismului (sau a Imperialismului,cum s-ar fi exprimat Lenin).Lenin a intuit cu precizie ca Imperialismul e faza finala a Capitalismului,eu spun mai mult: ca Imperialismul e faza finala a ORICARUI Capitalism,inclusiv cel din Antichitatea greco-romana.Stiu ca veti fi contrariati,voi impartiti mental Istoria Omenirii in 3 faze:1)Sclavagism;2)Feudalism;3)Capitalism.In realitate exista doar doua (pana acum):1)Feudalism;si 2)Industrialism.Ambele faze au avut--pentru o anumita civilizatie--o etapa capitalista succedata inexorabil de una imperialista.Feudalismul a existat si in Antichitate,doar ca feudele se numeau latifundii sau altfel;in plus,Europa medievala nu a renuntat complet la sclavagism: ce erau,de pilda,iobagii daca nu sclavi??

Acestea fiind clarificate,sa examinam cu maxima atentie ce s-a intamplat cu diferitele "capitalisme" de-a lungul Istoriei:

1) In bazinul mediteraneean,Roma Antica s-a impus mai intai ca o putere comerciala,in competitie cu Cartagina si Egiptul,si abia apoi exclusiv ca putere militara;nu stiu daca stiati,dar Cezar a invadat Egiptul pentru ca defunctul tata al Cleopatrei nu-si achitase o datorie baneasca fata de Roma,Cezar a fost atunci un fel de "recuperator"! In acea epoca,dinarii romani inundau pietele monetare,statele vecine Imperiului stocau moneda romana si--din ratiuni preventive--indrazneau cu acei bani sa corupa autoritati romane prin intermediul emisarilor,generand scandaluri uriase,cum a fost cel al "Pacii dacice" a lui Domitianus (dacii reusisera atunci sa-l corupa chiar pe Imparat!!!). Asadar,capitalism pur! Pe masura ce statele vecine Imperiului se imbogateau din ce in ce mai mult prin tezaurizare de dinari,ele deveneau din ce in ce mai influente in Imperiu,ceea ce i-a fortat pe demnitarii romani ramasi necorupti sa le declare razboi si sa le jefuiasca de bogatiile acumulate.Astfel,pentru a-si recupera importante mase monetare,Imperiul a fost fortat sa devina "imperialist",aici se incheie faza capitalista a Romei Antice.
Imperialismul a adus o liniste relativa in Imperiu pana ce au aparut problemele legate de migratia popoarelor germanice,si mai ales de atatarea acestor popoare impotriva Romei de catre un Imperiu rival.Roma a cazut in anul 410,dupa ce Imperiul constantinopolitan ("Eastern Roman Empire") ii subventionase in secret pe vizigotii lui Alaric sa invadeze Italia pentru a pune gheara pe bogatiile ei.Alaric si-a onorat intelegerea cu Constantinopolul si a atacat Italia: generalul Stilicon--un om capabil--i-a respins pe vizigoti,dar emisarii constantinopolitani au bagat intrigi la Curtea imperiala de la Roma,obtinand uciderea lui Stilicon de catre Pretorienii Imparatului Honorius.Pe urma,gotii cei barbari--nemaiintampinand rezistenta--au atacat din nou,au cucerit Roma,l-au umilit pe Honorius iar dupa ce romanii italieni au platit taxa de protectie lui Alaric,vreo 70% din ea a fost trimisa de acesta la Constantinopol,cu restul sumei barbarii fericiti au facut vilegiaturism pana prin Franta,unde s-au si stabilit.Punctum.

2) Imperiul britanic a avut o evolutie perfect asemanatoare Imperiului Roman.El s-a impus mai intai,in secolele XVI,XVII si XVIII,ca o putere strict comerciala,in competitie cu Spania si Franta,si abia apoi exclusiv ca putere militara abuziva (de exemplu,in secolul XIX,flota britanica bombarda fara rusine porturile statelor care refuzau marfurile englezesti).Nu stiu cum ati studiat voi istoria secolului XIX,dar majoritatea istoricilor o edulcoreaza bine de tot,prezentand Imperiul britanic intr-o lumina fedorica si diafana.Va reamintesc ca in acel secol,Britania a umilit atat Imperiul Otoman cat si Imperiile Rus si Chinez,prin razboaie mizerabile si neprovocate decat de dorinta bancherilor londonezi de a-si impune interesele economice meschine (vezi: batalia de la Navarino,Razboiul Crimeei si "Razboiul Boxerilor").Capitalismul britanic devenise Imperialism nemilos.Apoi au aparut problemele legate de Germania,Statele Unite--putere rivala Britaniei--i-au sprijinit in secret pe industriasii germani prin intermediul bancherilor Rotschild si Rockefeller,de origine iudeo-germana,in scopul contrarii si falimentarii Imperiului Britanic.Lucru ce nu a reusit in Primul Razboi Mondial,ci abia in Al Doilea,mai precis in 1942,cand Churchill--a carui tara fusese adusa de razboiul cu germanii in pragul falimentului--a acceptat in fine imprumuturi banesti masive din partea Washingtonului,ingenunchiindu-si "Imperiul" pe cale de disparitie in fata bancherilor new-yorkezi.Period.

3)Imperiul american--USA--respecta cu acuratete acelasi pattern istoric.El s-a impus mai intai,in secolul XIX,ca o putere strict comerciala,in competitie cu Britania si apoi,dupa WW2,cu Rusia.Dolarii americani au inundat pietele monetare mondiale,statele lumii au stocat moneda americana si--la fel ca in perioada Imperiului Roman--au indraznit cu acesti bani sa corupa autoritati americane prin intermediul agentilor de influenta,generand uriase scandaluri,care s-au soldat chiar si cu "debarcarea" violenta sau non-violenta a unor presedinti americani (vezi:cazurile JFK si Nixon,presedinti care au nemultumit profund Complexul Militaro-Industrial american pt politica lor necombativa fata de Rusia,respectiv China).Imbogatirea si cresterea influentei mondiale a unor state arabe ca urmare a exporturilor de petrol au fortat Statele Unite sa ia taurul de coarne si sa le invadeze pentru a-si recupera o parte din dolari si a-si echilibra balanta de plati,exact cum s-au petrecut lucrurile in Imperiul Roman.Au fost trase sfori asadar ca Saddam sa fie incurajat a invada Kuweitul pentru ca armatele americane sa poata fi definitiv cantonate in aceasta mica tara din Golful Persan iar apoi a fost invadat si Iraqul,care are cele mai mari rezerve de petrol din lume.Astfel,USA au devenit imperialiste si si-au pecetluit soarta,pentru ca statele emergente timorate de actiunile militare americane (asa cum e China,de exemplu) au tezaurizat SI MAI MULTI DOLARI,pentru a-si proteja interesele,gest care--coroborat cu triumfalismul consumerist din America--a condus incet-incet la amorsarea crizei de lichiditate a bancilor,care a precedat prabusirea marilor banci americane si Criza Economica.Sigur,China si-a plasat rezerva valutara de dolari chiar in USA,la fel ca multe state arabe din Golful Persan,dar alte state importante au tezaurizat adevarati munti de dolari in bancile lor nationale,din prudenta exagerata.Criza actuala,deci,e la fundament o criza de neincredere in buna ocarmuire a Washingtonului si nu o criza de neincredere in moneda USD,e--altfel spus--o Criza a Hegemonismului.Dar iata ca specificitatea ireductibila a "razboiului financiar" global a facut ca ea sa devina acum si o criza de neincredere in dolar...As mai adauga ca,la fel ca in cazul sfarsitului Imperiilor Roman si Britanic,si astazi avem un "Imperiu" rival Statelor Unite (nu ma gandesc neaparat la Rusia sau China) care ii subventioneaza in secret pe "barbarii" islamici sa atace "Civilizatia" americana,in scop mai mult sicanatoriu si pentru distragerea atentiei de la adevaratul front de lupta financiar.Ramane de vazut daca "Imperiul" american va pieri prin subversiune (ca cel Roman) sau in urma unui Razboi Mondial (ca cel Britanic).

Fratilor,sper ca v-a incitat analiza mea,astept cu placere eventualele voastre comentarii.Salutari tuturor! smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Mar 14 2009, 05:22 PM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Mar 14 2009, 01:01 PM) *
Fratilor,am urmarit sirul ideilor voastre si pot sa spun ca e o dezbatere traznet,propun ca "thread"-ul acesta sa fie mentinut pana la finalul crizei,sa "facem" criza cu el,astfel ii vom conferi prestanta si vom atrage multi vizitatori intrigati de obstinatia noastra elevata.In continuare,vreau sa-mi expun si eu punctul de vedere asupra cauzelor fundamentale ale Crizei,pana acum am fost cam zgarcit cu conceptiile,am prezentat mai mult fapte si unele intuitii personale cvasi-irelevante,mai mult am intrigat decat am edificat.

Spre deosebire de Flavian sau Ion,eu nu vad aceasta Criza ca un "fenomen natural" care loveste fara discriminare sau ca rezultatul vreunei conspiratii de tip Bilderberg Group conceputa in vederea dominatiei planetare.Criza aceasta e,in opinia mea,o Criza a Hegemonismului (sau a Imperialismului,cum s-ar fi exprimat Lenin).Lenin a intuit cu precizie ca Imperialismul e faza finala a Capitalismului,eu spun mai mult: ca Imperialismul e faza finala a ORICARUI Capitalism,inclusiv cel din Antichitatea greco-romana.Stiu ca veti fi contrariati,voi impartiti mental Istoria Omenirii in 3 faze:1)Sclavagism;2)Feudalism;3)Capitalism.In realitate exista doar doua (pana acum):1)Feudalism;si 2)Industrialism.Ambele faze au avut--pentru o anumita civilizatie--o etapa capitalista succedata inexorabil de una imperialista.Feudalismul a existat si in Antichitate,doar ca feudele se numeau latifundii sau altfel;in plus,Europa medievala nu a renuntat complet la sclavagism: ce erau,de pilda,iobagii daca nu sclavi??

Acestea fiind clarificate,sa examinam cu maxima atentie ce s-a intamplat cu diferitele "capitalisme" de-a lungul Istoriei:

1) In bazinul mediteraneean,Roma Antica s-a impus mai intai ca o putere comerciala,in competitie cu Cartagina si Egiptul,si abia apoi exclusiv ca putere militara;nu stiu daca stiati,dar Cezar a invadat Egiptul pentru ca defunctul tata al Cleopatrei nu-si achitase o datorie baneasca fata de Roma,Cezar a fost atunci un fel de "recuperator"! In acea epoca,dinarii romani inundau pietele monetare,statele vecine Imperiului stocau moneda romana si--din ratiuni preventive--indrazneau cu acei bani sa corupa autoritati romane prin intermediul emisarilor,generand scandaluri uriase,cum a fost cel al "Pacii dacice" a lui Domitianus (dacii reusisera atunci sa-l corupa chiar pe Imparat!!!). Asadar,capitalism pur! Pe masura ce statele vecine Imperiului se imbogateau din ce in ce mai mult prin tezaurizare de dinari,ele deveneau din ce in ce mai influente in Imperiu,ceea ce i-a fortat pe demnitarii romani ramasi necorupti sa le declare razboi si sa le jefuiasca de bogatiile acumulate.Astfel,pentru a-si recupera importante mase monetare,Imperiul a fost fortat sa devina "imperialist",aici se incheie faza capitalista a Romei Antice.
Imperialismul a adus o liniste relativa in Imperiu pana ce au aparut problemele legate de migratia popoarelor germanice,si mai ales de atatarea acestor popoare impotriva Romei de catre un Imperiu rival.Roma a cazut in anul 410,dupa ce Imperiul constantinopolitan ("Eastern Roman Empire") ii subventionase in secret pe vizigotii lui Alaric sa invadeze Italia pentru a pune gheara pe bogatiile ei.Alaric si-a onorat intelegerea cu Constantinopolul si a atacat Italia: generalul Stilicon--un om capabil--i-a respins pe vizigoti,dar emisarii constantinopolitani au bagat intrigi la Curtea imperiala de la Roma,obtinand uciderea lui Stilicon de catre Pretorienii Imparatului Honorius.Pe urma,gotii cei barbari--nemaiintampinand rezistenta--au atacat din nou,au cucerit Roma,l-au umilit pe Honorius iar dupa ce romanii italieni au platit taxa de protectie lui Alaric,vreo 70% din ea a fost trimisa de acesta la Constantinopol,cu restul sumei barbarii fericiti au facut vilegiaturism pana prin Franta,unde s-au si stabilit.Punctum.

2) Imperiul britanic a avut o evolutie perfect asemanatoare Imperiului Roman.El s-a impus mai intai,in secolele XVI,XVII si XVIII,ca o putere strict comerciala,in competitie cu Spania si Franta,si abia apoi exclusiv ca putere militara abuziva (de exemplu,in secolul XIX,flota britanica bombarda fara rusine porturile statelor care refuzau marfurile englezesti).Nu stiu cum ati studiat voi istoria secolului XIX,dar majoritatea istoricilor o edulcoreaza bine de tot,prezentand Imperiul britanic intr-o lumina fedorica si diafana.Va reamintesc ca in acel secol,Britania a umilit atat Imperiul Otoman cat si Imperiile Rus si Chinez,prin razboaie mizerabile si neprovocate decat de dorinta bancherilor londonezi de a-si impune interesele economice meschine (vezi: batalia de la Navarino,Razboiul Crimeei si "Razboiul Boxerilor").Capitalismul britanic devenise Imperialism nemilos.Apoi au aparut problemele legate de Germania,Statele Unite--putere rivala Britaniei--i-au sprijinit in secret pe industriasii germani prin intermediul bancherilor Rotschild si Rockefeller,de origine iudeo-germana,in scopul contrarii si falimentarii Imperiului Britanic.Lucru ce nu a reusit in Primul Razboi Mondial,ci abia in Al Doilea,mai precis in 1942,cand Churchill--a carui tara fusese adusa de razboiul cu germanii in pragul falimentului--a acceptat in fine imprumuturi banesti masive din partea Washingtonului,ingenunchiindu-si "Imperiul" pe cale de disparitie in fata bancherilor new-yorkezi.Period.

3)Imperiul american--USA--respecta cu acuratete acelasi pattern istoric.El s-a impus mai intai,in secolul XIX,ca o putere strict comerciala,in competitie cu Britania si apoi,dupa WW2,cu Rusia.Dolarii americani au inundat pietele monetare mondiale,statele lumii au stocat moneda americana si--la fel ca in perioada Imperiului Roman--au indraznit cu acesti bani sa corupa autoritati americane prin intermediul agentilor de influenta,generand uriase scandaluri,care s-au soldat chiar si cu "debarcarea" violenta sau non-violenta a unor presedinti americani (vezi:cazurile JFK si Nixon,presedinti care au nemultumit profund Complexul Militaro-Industrial american pt politica lor necombativa fata de Rusia,respectiv China).Imbogatirea si cresterea influentei mondiale a unor state arabe ca urmare a exporturilor de petrol au fortat Statele Unite sa ia taurul de coarne si sa le invadeze pentru a-si recupera o parte din dolari si a-si echilibra balanta de plati,exact cum s-au petrecut lucrurile in Imperiul Roman.Au fost trase sfori asadar ca Saddam sa fie incurajat a invada Kuweitul pentru ca armatele americane sa poata fi definitiv cantonate in aceasta mica tara din Golful Persan iar apoi a fost invadat si Iraqul,care are cele mai mari rezerve de petrol din lume.Astfel,USA au devenit imperialiste si si-au pecetluit soarta,pentru ca statele emergente timorate de actiunile militare americane (asa cum e China,de exemplu) au tezaurizat SI MAI MULTI DOLARI,pentru a-si proteja interesele,gest care--coroborat cu triumfalismul consumerist din America--a condus incet-incet la amorsarea crizei de lichiditate a bancilor,care a precedat prabusirea marilor banci americane si Criza Economica.Sigur,China si-a plasat rezerva valutara de dolari chiar in USA,la fel ca multe state arabe din Golful Persan,dar alte state importante au tezaurizat adevarati munti de dolari in bancile lor nationale,din prudenta exagerata.Criza actuala,deci,e la fundament o criza de neincredere in buna ocarmuire a Washingtonului si nu o criza de neincredere in moneda USD,e--altfel spus--o Criza a Hegemonismului.Dar iata ca specificitatea ireductibila a "razboiului financiar" global a facut ca ea sa devina acum si o criza de neincredere in dolar...As mai adauga ca,la fel ca in cazul sfarsitului Imperiilor Roman si Britanic,si astazi avem un "Imperiu" rival Statelor Unite (nu ma gandesc neaparat la Rusia sau China) care ii subventioneaza in secret pe "barbarii" islamici sa atace "Civilizatia" americana,in scop mai mult sicanatoriu si pentru distragerea atentiei de la adevaratul front de lupta financiar.Ramane de vazut daca "Imperiul" american va pieri prin subversiune (ca cel Roman) sau in urma unui Razboi Mondial (ca cel Britanic).

Fratilor,sper ca v-a incitat analiza mea,astept cu placere eventualele voastre comentarii.Salutari tuturor! smile.gif

Intr-adevar ceea ce spuneti e real, insa e doar o parte a crizei, parerea mea este ca avem aici crize multiple, plecand de la criza constiintelor, la cea a valorilor, la criza educatiei, criza bunului-simt, criza omeniei in ce are ea mai bun. Ca sa ma explic, atunci cand la volanul masinii fiind, trece unul si are un stil de conducere infatuat, impulsiv, ostentativ imi dau seama ca asta e si caracterul sau real ,nedisimulat. Cu riscul de a parea fantasmagoric eu vad ciza ca pe o consecinta a multiplelor crize, ca pe un organism viu care-si cere drepturile, intr-adevar cum scria Flavian aici din pacate nu putem vorbi doar de indici bursieri, ci si de aspectele colaterale

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Mar 14 2009, 06:22 PM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Sep 18 2008, 02:03 PM) *
Copii nu va mai agitati degeaba: criza economica mondiala deja a inceput. Intr-un an maxim 2 o sa ajunga la apogeu si atunci sa vedeti. Corelata si cu criza principalei resurse mondiale ,petrolul. o sa rezulte HAOS.

Aceasta Criza ,financiara initial si economica ulterior , a avut ca declansator pierderea increderii . Mai exact raportul dintre Oferta si Cererea principalei resurse mondiale : petrolul. Nu intamplator asta vara pretul petrolului ,,explodase''.Maximul extractiei a fost atins. Cererea va creste si tot creste, cu mult peste nivelul productiei. Actualmente, din cauza Crizei, cererea este in scadere. Dar peste cativa ani cererea de petrol va depasi din nou oferta.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 15 2009, 10:43 AM
Mesaj #139

În Numele Adevărului

Citeaza (ION MOCANU @ Mar 14 2009, 06:22 PM) *
Aceasta Criza ,financiara initial si economica ulterior , a avut ca declansator pierderea increderii . Mai exact raportul dintre Oferta si Cererea principalei resurse mondiale : petrolul. Nu intamplator asta vara pretul petrolului ,,explodase''.Maximul extractiei a fost atins. Cererea va creste si tot creste, cu mult peste nivelul productiei. Actualmente, din cauza Crizei, cererea este in scadere. Dar peste cativa ani cererea de petrol va depasi din nou oferta.

Informatie noua (a se verifica pe http://www.oil-price.net): In ultima luna,pretul petrolului si-a reluat trendul crescator,urcand de la cca 37 $/baril la 46$/baril.Dolarul incepe sa se devalorizeze din nou in raport cu pretul resurselor,la fel ca in prima jumatate a anului trecut: nu-i de mirare ca,recent,chinezii--care i-au imprumutat masiv pe americani-- au avertizat Washingtonul sa nu devalorizeze aceasta moneda prin cheltuieli necugetate.Sunt curios daca se va ajunge iar la preturi astronomice de peste 140 $/baril,ca in vara trecuta! cool.gif

--------------------

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 15 2009, 10:18 PM
Mesaj #140

Membru veteran

Citeaza
Lasa frate facem vreo cinspe filmulete le dam in linii mari ce vor ei sa auda ca sa se creada dastepti si baieti cititi si sa creada ca acum stiu totul si sa nu mai cotrobaie dreaq mai departe ca cine stie ce descopera, si gata.

Pai nu gata. Tocmai aici insist eu. Ca dupa cele 15 filmulete sa nu te opresti acolo.

Sa incepi sa faci corelatii cu informatii din domenii cat mai diverse din stiinta, istorie, literatura SF, filme artistice, carti de basme, spiritualitate, ziare si tv, economie etc. Abia atunci va incepe incet-incet sa se cearna manipularea si sa ramana adevarul la final.

Si chiar daca nu reusesti sa ajungi pana la capat, important este sa incerci. Chiar si cele 15 filmulete jumate manipulare / jumate adevar tot inseamna un pas inainte. Inseamna un cap de strut scos din nisip chiar si pentru un moment. Inseamna niste ochelari de cal dati la o parte chiar si cateva clipe. Inseamna ca poti vedea si poti gandi un pic dincolo de intoxicarea media, a manualelor scolare, a cutiutei in care suntem impinsi sa gandim zi de zi. Si asta e foarte important, in special acum cand ne asteapta niste schimbari atat de importante !

Pintea - interesanta istoria imperiilor.. nu-i asa ca din nou istoria, intr-o forma sau alta, incepe sa se cam repete ? smile.gif

Citeaza
Aceasta Criza ,financiara initial si economica ulterior , a avut ca declansator pierderea increderii . Mai exact raportul dintre Oferta si Cererea principalei resurse mondiale : petrolul.

Mocanu - despre un singur "declansator" e greu sa vorbim, pentru ca depinde cat de mult vrei sa o iei in urma. Poti considera declansator prabusirea bursiera din toamna trecuta. Poti considera declansator PeakOil-ul care si-a aratat coltii vara trecuta. Poti considera declansator spargerea bulei imobiliare de acum un an. Poti considera declansator creditarea nelimitata din ultimii ani. Poti considera asta masurile luate de Clinton acum 15 ani pentru impingerea creditarii la cotele care a ajuns. Sau renuntarea la standardul de aur in anii 70 care a facut posibila inflatia excesiva. Sau infiintarea FED in 1913 pentru crearea banilor virtuali prin dobanda. Sau ...

Citeaza
Sunt curios daca se va ajunge iar la preturi astronomice de peste 140 $/baril,ca in vara trecuta!

Pai din moment ce vorbim de prabusirea dolarului, acest fapt e mai mult decat evident. Iar la final pretul va depasi nu doar cei 140USD de vara trecuta, ba vom ajunge sa socotim pretul in echivalentul kilogramelor de hartie igienica care vor deveni bancnotele.

RON-ul e de plastic si nici de toilet paper nu-i bun macar... smile.gif

Hmm, hai sa incercam niste exemple. Pornim de la ideea ca o pereche de pantofi "medie" e acum vreo 50 euro.
Pantofii aia peste vreun an sa zicem ca o sa te "coste" cam 1 gram de aur sau un sac de faina sau o canistra de benzina sau... 3 baxuri de hartie igienica. Daca ai euro in bancnote mici, s-ar putea sa iesi destul de bine la kilogramul de hartie reciclabila... smile.gif

+Quote Post
Vizitator_curiosul.
mesaj Mar 15 2009, 11:13 PM
Mesaj #141

Guests

Apropos de criza, de credite si de romani, citez (ghici pe cine, sec. 19):

Cu munca românului nu pot face stat constituţional cu libertate, egalitate, fraternitate şi suveranitate? Franţujii sunt farmazoni de au putut-o face, - şi noi să nu putem? Nu suntem noi oameni şi nu putem să ne luăm după dînşii? Adică ei să fie mai cu cap decît noi?
Adevărat. Franţuzul nu-i mai cu cap decît noi…dar este un cusur la mijloc care ne-mpiedică sau ar fi trebuit să ne-mpiedice. Franţuzul ia o bucată de metal în preţ de 50 de parale şi-ţi face din ea un ceasornic pe care ţi-l vinde cu doi napoleoni; d-ta îi vinzi ocaua de lînă cu un franc şi el ţi-o trimite înapoi sub formă de postav şi-ţi ia pe aceeaşi oca 20 de franci; franţuzul ia paie de orez, care nu-l ţin nimic, şi-ţi împleteşte din ele o pălărie pe care nevasta dumitale dă trei sau patru napoleoni.
Nu-i mai cu cap, pentru că mintea nu se mănîncă cu lingura, ci o moşteneşte omul de la tată şi de la mumă, încît un mocan poate fi tot atît de isteţ şi deschis la cap ca un ceasornicar din Paris, numai vorba e că mocanul n-au deprins meşteşugul şi de aceea cîştigă într-un an cît cîştigă meşterul din străinătate într-o zi.
................................................................................
.................................................

Dar noi popor de ţărani, nu le putem avea toate acestea decît cu încetul, şi unde franţuzul e cu dare de mînă noi trebuie să legăm paraua cu trei noduri, pentru că ceea ce nu are niciodată un popor agricol sunt banii. Căci ce se-ntîmplă într-adevăr?
Ai vîndut ocaua de lînă cu un franc, pe care-l ai în mînă şi-l poţi da iar, dar ea cînd ţi-a venit înapoi, te ţine nu unul ci 20 de franci. Cu ce-mplineşti cusurul (dobanda smile.gif ) de la anul pînă la 20, de unde mai iai pînă la 19?
Neapărat că din alte producte şi nu din lînă, deci din grîu. Dar grîul se produce cu osteneală multă şi spor puţin. Spre a produce un fir de grîu îţi trebuie o vară-ntreagă, şi atunci încă atîrnă de la ploaie şi de la vînt de ce va face sau nu, pe cînd meşterul străin au lucrat ocaua de lînă şi i-au dat o valoare înzecită în cîteva ceasuri. De acolo vine că ţăranul trebuie să muncească o vară pentru a plăti un obiect de lux comandat în străinătate.

Mai multe la:
http://www.ariminia.ro/eminescu/asa-ne-zis-a-eminescu-i.html

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Mar 16 2009, 03:52 AM
Mesaj #142

Guests

@ion - exceptind criza economica care ne afecteaza direct datorita factorului numit papica celalte sint colaterale si creeate, incurajate sau speculate pt a se imbogat cei din conduceri.. corolar - tara te vrea prost.
@flavian - motanu whatever.. socoteala ta cu aurul e un pic gresita. Parerea mea este ca pe termen scurt in caz de criza aurul nu e deloc o investitie el neputind sa-ti asigure un backup datorita lipsei de lichiditate cind e vorba sa cumperi papica in cazul pierderii jobului. Pe termen scurt cash is king de preferat in 2-3 vaute si alea nu USD. Pe termen lung (>10 ani) este alta socoteala.
In plus ceva cash iti poate asigura posibilitatea si profiti si sa achizitionezi niste bunuri.. pamint, imoble ca nu se stie..

@pintea - Foarte buna analogia. Am scris si eu ca fiecare imperiu pe limba coruptiei piere. La Britanici puteai sa mai adaugi citeva din actiunile lor diafane prin Asia cum ar fi razboil opiumului si alte atrocitati facute prin asia.

Revenind la lumea actuala aka americanismul si daca continuam analogia pornita de pintea si contrat celor spuse de alti se vad cel putin 3 imperii care au interes sa crape americanii. In afara de chinezi si rusi care sint evidenti noul imperiu denumit EU are numai de cistigat daca dispar americanii.

Despre petrol am pus linkurile cu cererea/productia de la eia. Situatia este destul de evidenta, caderea de pret e datorata numai americanilor dar chinezii si indienii continua sa creasca cererea. Este evident ca pretu o sa o ia la vale in curind.

Una peste alta o sa mai dureze, asa ca o sa vedem cum o sa miste, keep the thread alive.

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 16 2009, 05:42 AM
Mesaj #143

Membru veteran

Capsunarule - daca pornesti de la premisa ca dolarul va fi praf in cateva luni, nu vad unde e gresit sfatul de a pastra o parte din bani si in aur...

Ba mai mult de atat, estimarile mele sunt ca in momentul prabusirii dolarului, acesta va trage dupa el si lira si euro si cam tot ce inseamna bani de hartie. Nu in 10 ani ci in maxim un an. Pe o perioada scurta, pana la tranzitia spre noul sistem economic va trebui sa ne descurcam cu troc si metale pretioase ca moneda. Iar ulterior avem toate sansele ca noua moneda pe care o vom avea sa trebuiasca garantata si acoperita in aur care sa limiteze creditarile in exces, ca inainte de infiintarea FED din 1913.

Am mai explicat toate acestea in mesajul 103 chiar pe acest topic, credeam ca ati priceput deja ce si cum: http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...ost&p=26285

Iar despre inflatie si subevaluarea metalelor pretioase vorbeam la mesajul 99 tot pe acest topic: http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...ost&p=26208

In teoria decuplarii, prin care se spunea ca lumea financiara din europa si asia vor supravietui dupa hiperinflatia la dolar, credeam si eu pana acum cateva luni. Intre timp mi-a devenit clara situatia albastra din UK, situatia maronie din europa de est si problemele din zona euro care se clatina tot mai lipsita de balansul necesar intre tarile sudice gen italia-spania-grecia si cele nordice gen franta-germania. Din acest motiv si altele am inteles ca sistemul financiar, cand va crapa, va crapa cu totul wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea Haiducul.
mesaj Mar 16 2009, 01:23 PM
Mesaj #144

Guests

O explicatie a mecanismului Crizei financiare pe intelesul tuturor: Povestea cu creditele subprime e atat de cusuta cu ata alba (sau mai degraba cu odgon alb) ca se vede din Luna,ca Marele Zid Chinezesc.Ghertzoii NINJA (No Income,No Job or Assets),neavand venituri,nu puteau sa-si achite intr-o prima faza creditele ipotecare decat cu bani luati tot de la banci,si anume prin credite de consum,returnabile cu o dobanda modica la Sfantu’ Asteapta (”amanetarea viitorului”).La un moment dat,bancile–intrate in criza de lichiditati–au incetat sa mai acorde credite de consum si atunci ninjalaii–logic–au incetat sa-si mai plateasca mortgage-urile catre banci,provocand reactia in lant expusa atat de frumos si de parsiv in toate mediile de (dez)informare.Se pune atunci intrebarea logica: din ce cauza au intrat bancile “in the first place” in criza de lichiditati? Eu am un raspuns: bancile respective isi plasasera banii la asa-numitele “banci de investitii” apartinand unor personaje sinistre de teapa lui Bernie Madoff,banci de investitii care erau in realitate sisteme piramidale,Madoff nu reinvestea capitalurile,el lua banii fraierilor si atat,statea tacticos pe varful unui enorm munte de dolari si fuma satisfacut trabucuri cubaneze,simtindu-se Stapanul Universului.”I’m in the top of the world,mom’ !”. Ce-i sigur e ca la un moment dat el chiar a fost fortat (din motive obscure,sa zicem) sa-si plaseze acest Kilimandjaro de banet in alta tara,doar asa se explica faptul ca bancile USA au intrat primele in criza de lichiditati.Aceasta tara misterioasa (sau grup de tari) care a reusit sa lase America “KNOCK OUT” din punct de vedere financiar in Al Doilea Razboi Rece este marele Castigator al Crizei,ba chiar mai mult decat atat: este noul pol de influenta planetara…E "Imperiul" rival despre care spuneam ca-si disputa suprematia mondiala cu Statele Unite... wink.gif

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 16 2009, 02:10 PM
Mesaj #145

Membru veteran

Atitudinea de care vorbeam.

Si optimism pe timp de criza: http://download.omroep.nl/rnw/smac/cms/how...314_44_1kHz.mp3

Si oameni care se ajuta si care se considera norocosi dupa ce au pierdut totul.

Atat in cazul mai proaspat al Islandei cat si in cazul Rusiei care aduce nostalgii unora dintre noi wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Mar 17 2009, 05:21 AM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Mar 16 2009, 01:23 PM) *
O explicatie a mecanismului Crizei financiare pe intelesul tuturor: Povestea cu creditele subprime e atat de cusuta cu ata alba (sau mai degraba cu odgon alb) ca se vede din Luna,ca Marele Zid Chinezesc.Ghertzoii NINJA (No Income,No Job or Assets),neavand venituri,nu puteau sa-si achite intr-o prima faza creditele ipotecare decat cu bani luati tot de la banci,si anume prin credite de consum,returnabile cu o dobanda modica la Sfantu’ Asteapta (”amanetarea viitorului”).La un moment dat,bancile–intrate in criza de lichiditati–au incetat sa mai acorde credite de consum si atunci ninjalaii–logic–au incetat sa-si mai plateasca mortgage-urile catre banci,provocand reactia in lant expusa atat de frumos si de parsiv in toate mediile de (dez)informare.Se pune atunci intrebarea logica: din ce cauza au intrat bancile “in the first place” in criza de lichiditati? Eu am un raspuns: bancile respective isi plasasera banii la asa-numitele “banci de investitii” apartinand unor personaje sinistre de teapa lui Bernie Madoff,banci de investitii care erau in realitate sisteme piramidale,Madoff nu reinvestea capitalurile,el lua banii fraierilor si atat,statea tacticos pe varful unui enorm munte de dolari si fuma satisfacut trabucuri cubaneze,simtindu-se Stapanul Universului.”I’m in the top of the world,mom’ !”. Ce-i sigur e ca la un moment dat el chiar a fost fortat (din motive obscure,sa zicem) sa-si plaseze acest Kilimandjaro de banet in alta tara,doar asa se explica faptul ca bancile USA au intrat primele in criza de lichiditati.Aceasta tara misterioasa (sau grup de tari) care a reusit sa lase America “KNOCK OUT” din punct de vedere financiar in Al Doilea Razboi Rece este marele Castigator al Crizei,ba chiar mai mult decat atat: este noul pol de influenta planetara…E "Imperiul" rival despre care spuneam ca-si disputa suprematia mondiala cu Statele Unite... wink.gif

Ai uitat niste amanunte la criza.. deci bancile asigurau mortgage-urile acelor NinJA la societatile de asigurari fara stirea acestora deci cu alte cuvinte bancilor li se rupeau daca nu isi plateau aia banii ba chiar cistigau mai mult. De asta sint in cofa AIG .. pt ca ele trebuie sa plateasca contractele de subprime la banci...
La rindul lor bancile impachetau chestia asta ca produs in care se putea inveasti si datorita faptului ca era asigurat + garantat cu o casa (produs AAA) atrageau noi bani de la bancile din europa invidioase ca nu puteau face asta. Asa au ajuns in cofa si europenii..
Ninja faceau alta smecherie, ei cumparau casa ca sa faca o mica specula ( flip in jargonul realestate) adica eventual faceau ceva imbunatatiri si revindeau sandramaua dupa un an (atit trebuie sa stai in USA/CA ca sa nu platesti impozit pe citigul din real estate) platind ratele din linii de credit (dobinda la vremea respectiva la linii de credit negarantate cca 5% cit e si acum). Se putea cistiga lejer 50 - 100K in cca 1 an, echivalent cu jocul in marja la bursa doar ca fara un call-off si ceva mai sigur. Criza din 1929 a fost inceputa de acel call off facut pe ascuns..singurul amanunt care imi scapa este cum a fost produs call-offul actual (necesitatea de a vinde fortat) adica cum a fost produs turning pointul si casele au pornit in jos..pt ca abia dupa aceea au urmat ninja care ei nu ar fi fost fortati sa vinda deci cam anul asta (vezi mai jos). Povestea care se vinde este ca se resetau subprime-urile (am povestit exact mecanizmul subprime pe alte posturi si difera mult de conotatia actuala de credit toxic sau de risc ridicat pt ca mecanizmul subprime exista si acum binemersi si consta in acordarea pe 3-5 ani de o dobinda de inceput sub dobinda pietei de referinta (prime) de unde si numele subprime). NINJA nu se calficau la subprime !! eu ai au luat alte produse de care se povesteste si mai putin.. ALTA option ARM si care incep sa se reseteze cam din Martie - Aprilie anul asta. Asta este motivul important pt care dobinda este acum asa scazuta deoarece nu vor sa apara o a doua criza desi impactul produselor ALTA + option ARM care au o pondere de inca odata si jumatate cit subprime (1.5 bill USD) o sa incepem sa-l vedem abia mai prin August. Experienta Japoniei ne arata ca dobinda 0 la yen nu a stimulat economia foarte mult.
Criza de lichiditi a aparut mult mai tirziu, se poate vedea cind a inceput USD sa creasca pe pietele internationale.
Ar mai fi de amintit acele massive short tems sells de la bursa care dupa ce au zguduit bursa masiv au fost banate pt 2 luni asta toamna si de care nu am mai auzit.
In concluze este f mult bullshit in media si sint multe care inca imi scapa si nu sint 100% convins de originea naturala a crizei. Daca a fost cineva in spate a fost super tare.

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 19 2009, 11:39 AM
Mesaj #147

Membru veteran

Am tot explicat pe forumuri ca discutia despre necesitatea banilor FMI este ca aceea despre culoarea lemnului. Putea sa fie maro-lacuit sau la fel de bine putea sa fie si culoarea alba-mat. Vorbim evident de lemnul de la cosciugul sistemului financiar...

Cu RON vs EUR deocamdata imi pastrez estimarile de AICI, un 4.5 pe la paste si din iunie dumnezeu cu mila. Cum in ultimele zile cazurile de somaj sunt tot mai frecvente, imobiliarele se prabusesc vazand cu ochii si falimentele se inmultesc ca ciupercile ar trebui sa fim naivi sperand ca acest imprumut poate fi folosit de Isarescu pentru a impinge cursul la RON in jos prea multa vreme. Asta daca mai ajungem sa luam si a doua transa:

Ceauşescu şi Năstase, premianţii FMI

Citeaza
Din cele zece acorduri cu FMI, în şapte România a încasat prima tranşă, după care a călcat înţelegerea. Singurii „parolişti“ cu Fondul au fost Nicolae Ceauşescu şi Adrian Năstase. Chiar şi Stolojan, care acum pledează pentru un acord, a rupt contractul în 1992.

Oricum FMI-ul va mai recupera de la noi banii din parti, totul e doar un joc de fatada, pe ultima suta de metri. Pacientul e in perfuzii din octombrie, dar noi ne prefacem ca inca e sanatos tun si facem speculatii despre cat de bine o va duce in viitor:

MORGUE & CEMETERIES

Citeaza
The USDollar has been stuck at the morgue in recent months, lying on a cold metal table. It owns a toe tag for easy identification. Its powerful counter-trend rally is testament to something, to be sure. The establishment prefers to claim that the USDollar is stronger than other currencies, that the USEconomy will emerge from the crisis before other nations, that the US banks will respond sooner than foreign banks. This is all rubbish. Furthermore, the US central bankers have been without any doubt whatsoever the stupidest analysts on the planet during the entire introduction, entrenchment, and advance of the crisis. They have missed every single call and pronouncement. Lost central bank integrity begins within the US. To claim the Untied States is first to emerge goes counter to its inept leadership in the banking sphere. No! The USDollar is stuck at the morgue, which quack team doctors struggle to produce falsified evidence that it can return to the playing field.

Ca bursele americane si BVB-ul au prins nitzel curaj acum si avem de-a face cu un bulltrap de toata frumusetea e clar deja pentru multi. Ce va urma in curand ?

Dupa cum am mai zis AICI, cresterea bursiera va mai urca probabil nitzel, pana la DOW 7500-8000. Unii zic chiar 9000. Nu cred ca acesta e momentul declansarii inflatiei "finale" a dolarului. Cred ca inainte de ea, vom mai asista la o prabusire a burselor pana pe la DOW 5000 si o deflatie. Abia apoi cred ca va urma explozia finala cu hiperinflatia si colapsul sistemelor financiar-bancare. Intre timp la noi BET-Fi a reusit si el un 10.000 si se crede acum din nou invincibil... smile.gif

Or fi cei de la conducere chiar asa de orbi ? Nu, nu sunt prosti, doar inconstienti. Si nu toti, doar o parte din ei... smile.gif

Altfel cum am putea numi niste oameni care imprima bani pentru a-si cumpara propriile datorii ? Si folosesc termeni pomposi gen "quantitative easing" pentru ca "falimentar" suna urat cica:

Fed buying $300B in Treasurys

Citeaza
The Fed's decision to buy Treasurys and more mortgages has the potential of leading to inflation down the road by significantly increasing the money supply. The Fed is essentially printing money to buy these bonds and securities, rather than drawing on tax dollars.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Mar 19 2009, 03:01 PM
Mesaj #148

Guests

Iata ca maria sa bloomberg lamureste ceva despre cum a inceput atacul dar nu face nici o lumina despre cine a fost in spatele lui...

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=206...&refer=home

Naked short sell este una din cele mai tari minarii care se poate face la bursa. Anumite firme mai smechere.. au dreptul sa vinda actiuni care nu le poseda cu conditia sa cumpere acele actiuni dupa un timp. Este evident ca daca pretul merge in jos se cistiga enorm din thin air..

Cresterea bursiera actuala nu are nimic economic in spate, doar speranta. Cind investitrii vor marca ceva profituri va fi interesant..

+Quote Post
flavian
mesaj Mar 19 2009, 03:54 PM
Mesaj #149

Membru veteran

Bursele sunt de fapt niste cazinouri mai mari. Unde nu se pariaza doar pe castig ci si pe pierderi smile.gif

Short sellingul inseamna sa pariezi la scaderi.

Exact cum se explica in articolul asta pe care l-am mai dat:

http://www.kitco.com/ind/willie/feb272009.html

Citeaza
GOLDMAN SACHS LIQUIDATES

A small news item appeared in the press this week, one which gathered almost no attention. If Morgan Stanley expects gold to slide all year, and silver to slide all year, like down to $11 per ounce in a corporate research forecast, then maybe they should tell Goldman Sachs. The kings of insider trading, taking full advantage of both USGovt implemented policy and politically managed commodity indexes, Goldman Sachs made an important move. They covered their remaining 69 short gold futures positions on the Tokyo Commodity Exchange (TOCOM). They have reduced their position to zero. In May 2006, the GSax position reached 52,000 short gold contracts. Now it is zero. TOCOM is unique, unlike the corrupted US commodity exchanges, since it requires all parties to post and publish their positions in a public manner. So Goldman must know something about the hugely positive prospects of gold. How about the new currencies to arrive by the stork in about one year time will all contain a gold component??? The simplest statement one can make about Wall Street is that traders became traitors.

Goldman Sacks pariase pe scaderea aurului in mai 2006. De curand tocmai si-au inchis pariurile. Toate. Sunt acum la zero.

Ceea ce spune multe despre ceea ce si eu si altii banuiam de luni bune despre evolutia viitoare a pretului la aur smile.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 19 2009, 04:20 PM
Mesaj #150

În Numele Adevărului

Citeaza (flavian @ Mar 19 2009, 11:39 AM) *
cresterea bursiera va mai urca probabil nitzel, pana la DOW 7500-8000. Unii zic chiar 9000. Nu cred ca acesta e momentul declansarii inflatiei "finale" a dolarului. Cred ca inainte de ea, vom mai asista la o prabusire a burselor pana pe la DOW 5000 si o deflatie. Abia apoi cred ca va urma explozia finala cu hiperinflatia si colapsul sistemelor financiar-bancare.

Flavian,am reflectat asupra teoriei tale cu privire la declansarea hiper-inflatiei dolarului,eu am o parere usor diferita: cred ca aceasta hiper-inflatie a inceput deja,barilul de petrol a urcat azi la 51,40 $/baril iar cotatia euro/dolar la 1,3716.Alaltaieri,cotatia euro/dolar era 1,30.Ieri dolarul a suferit cea mai rapida depreciere "per day" din ultimii 20 de ani!!!(vezi: CNNMoney.com).Bursa new-yorkeza evolueaza acum in cadere puternica,nu vad sa mai fie sanse in viitorul apropiat ca DOW sa mai urce pana la 8000-9000.Deflatie nu va exista cu certitudine din simplul motiv ca sunt prea multi dolari pe piata monetara a Statelor Unite,neincrederea in sistemul bancar american e la cote astronomice iar Trezoreria americana a pus tiparnita in functiune ca sa salveze bancile aflate din nou in criza de lichiditati.Nu se vor retrage dolari din piata deoarece americanul de rand--lovit de psihoza crizei--e ahtiat dupa bani,prefera sa isi puna banii la ciorap decat sa-i bage in banci.Doar companiile ce mai lucreaza cu bancile dar vad ca ies mai mereu in pierdere,se pare ca dolarul nu prea mai are cautare pe mapamond,nu prea mai poti cumpara multe cu el in lumea asta,lumea iti cere euro sau iti da cu tifla si refuza sa faca "trading" cu tine.DOW isi va relua trendul descrescator si va tooooot cobori pana cand va incepe un val de falimente in lant ale marilor companii si banci americane,val ce va amorsa miscarile secesioniste mocnite din USA si declansarea Celei De-A Doua Insurectii Americane.Dupa inceperea Insurectiei,restul lumii va institui un "cordon de siguranta" in jurul Statelor Unite iar actionismul populist se va impune in Europa,Rusia si China ca metoda infailibila de combatere a Crizei economice. cool.gif

Ce vreau pana la urma sa spun e ca aceasta criza nu trebuie judecata pe calapodul celei din anii '30 ai secolului trecut,criza actuala nu e una de supraproductie.De cand cu dezvoltarea fara limita a advertising-ului,dupa Al Doilea Razboi Mondial,pietele sunt targetate,prospectate si "bombardate" cu reclame,ele nu mai sunt pur si simplu inundate cu marfuri,vandabilitatea e asigurata din start.Sigur ca s-au inventat si instrumente de plata pe credit,dar nu asta a dus la decapitalizarea initiala si actuala a bancilor,bancile nu lucreaza la risc si nici in pierdere decat daca sunt pur si simplu...jefuite,fara ca asigurarea sa le acopere paguba.Sau daca vreun client de-al lor caruia i-au facut un imprumut urias fuge cu banii.Sunt singurele cazuri logic posibile,la cat de hapsani si prudenti sunt bancherii... ph34r.gif

--------------------

+Quote Post

181 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th January 2020 - 06:45 PM