IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Organizatia "Salvati sobolanii"
Vizitator_ala-bala-portocala.
mesaj May 5 2010, 12:20 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (corect @ May 5 2010, 10:34 AM) *
Gluma nu e nesarata, doar tie ti sa pare asa.

De copii muscati sau omorati de sobolani ai auzit? Sau de adulti? Ca de cainii stim mai multe cazuri...

Pai si atunci ce veniti aici cu comparatia asta absurda caini - sobolani?
Sunt o infinitate de aspecte care fac ridicola o asemenea discutie: sobolanii sunt animale domestice? provin in ecosistemul urban in urma abandonului? etc etc..
foarte interesanta popularizarea introducerii animalelor salbatice in moda, pe post de animale de companie.
in felul asta o sa ne confruntam curand cu zeci de alte specii ce o sa ne faca viata un calvar si cu rapirea dreptului la viata in libertate a unu numar din ce in ce mai mare de animale.
nu va mai ajung gradinile zoologice, vreti sa va satisfaceti toate dorintele voastre de fiinta cu drepturi supreme pe Pamant..?
se vede treaba ca nu a-ti inteles niciodata de ce exista gradinile zoologice, de ce ne permitem sa tinem inchise niste animale fara aparare.. de rolul civilizatoriu si de scopul de a proteja specii pe cale de disparitie (cauzata de om) nu sunt constienti nici macar 10% dintre romani. se duc acolo sa se hlizeasca, sa se minuneze, sa vada ce-si pot cumpara si ei ulterior pentru acasa, sa se distreze, sa hraneasaca animalele crezand ca sunt tare buni la suflet..
suntem o societate de chiori. nu vedem mai departe decat evidentul si ne e lene sa ne punem intrebari..

imi poate spune si mie cineva, care e utilitatea acestei discutii? ce se vrea de fapt? ..daca tot ni se propune sa ne sacrificam unor scopuri nobile, cel putin sa stim si noi ce efect pozitiv va avea toata galceava si elucubratiile de aici..
Go to the top of the page

+Quote Post
jaditick
mesaj May 5 2010, 12:29 PM
Mesaj #32

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 9
Inscris: 5-May 10
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 20 200

Interesanta tema.
Nu spun ca sobolanii nu au drepturi, dar ar fi bine sa nu comparam niste rozatoare daunatoare cu acei sarmani caini care au ajuns unde sunt pentru ca au fost abandonati candva de stapani. Nu se compara "dreptatea" celor doi.
Intr-adevar am citit undeva ca sobolanii, domesticiti, deparazitati si crescuti in conditii igienice pot fi animale de companie si char dresati. Chiar daca sunt printre cele mai inteligente rozatoare, sa fim seriosi, care dintre voi ar vrea un sobolan ca si pet? Poate din curiozitate as vrea sa vad unul dresat, dar nu la mine in casa. Sub nici o forma.
Ati auzit de "Moartea Neagra"? In secolul XIV a murit intre 30% - 60% din populatia Europei din cauza unor bacterii raspandite de catre sobolani si mustele care se gasesc in preajma lor. Sobolanii sunt daunatoare, defapt nu au niciun rost in afara de faptul ca sunt folositi pentru experimente (si in unele parti ale Asiei sunt o sursa de hrana, pfui).
In schimb cainele de secole este numit cel mai bun prieten al omului. Desi unii dintre noi nu merita aceasta prietenie... din cauza oamenilor au ajuns cainii pe strada, fara stapani, unde apoi s-au inmultit si desigur acum reprezinta a problema.
Apropo, daca va luati oboseala si cautati pe google, puteti afla cat de periculoasa este muscatura de sobolan, sau rozatoare in general...

+Quote Post
Addy
mesaj May 5 2010, 12:45 PM
Mesaj #33

Membru
**

Postari: 42
Inscris: 24-July 08
Utilizatorul numarul: 1 995

Citeaza (jaditick @ May 5 2010, 12:29 PM) *
In secolul XIV a murit intre 30% - 60% din populatia Europei din cauza unor bacterii raspandite de catre sobolani si mustele care se gasesc in preajma lor ...

Daca sufera virusul H3N8 mutatii astfel sa fie transmisibil si la oameni, se prea poate sa moara milioane de oameni din princina bolilor "prietene" cainilor. Si poate atunci ai sa-ti schimbi si tu optica si ai sa vezi ca cainii pot fi la fel de daunatori ca si sobolanii...

Aceasta postare a fost editata de Addy: May 5 2010, 12:46 PM

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj May 5 2010, 12:49 PM
Mesaj #34

Guests

Interesanta tema.
Nu spun ca sobolanii nu au drepturi, dar ar fi bine sa nu comparam niste rozatoare daunatoare cu acei sarmani caini care au ajuns unde sunt pentru ca au fost abandonati candva de stapani. Nu se compara "dreptatea" celor doi.
Intr-adevar am citit undeva ca sobolanii, domesticiti, deparazitati si crescuti in conditii igienice pot fi animale de companie si char dresati. Chiar daca sunt printre cele mai inteligente rozatoare, sa fim seriosi, care dintre voi ar vrea un sobolan ca si pet? Poate din curiozitate as vrea sa vad unul dresat, dar nu la mine in casa. Sub nici o forma.
Ati auzit de "Moartea Neagra"? In secolul XIV a murit intre 30% - 60% din populatia Europei din cauza unor bacterii raspandite de catre sobolani si mustele care se gasesc in preajma lor. Sobolanii sunt daunatoare, defapt nu au niciun rost in afara de faptul ca sunt folositi pentru experimente (si in unele parti ale Asiei sunt o sursa de hrana, pfui).
In schimb cainele de secole este numit cel mai bun prieten al omului. Desi unii dintre noi nu merita aceasta prietenie... din cauza oamenilor au ajuns cainii pe strada, fara stapani, unde apoi s-au inmultit si desigur acum reprezinta a problema.
Apropo, daca va luati oboseala si cautati pe google, puteti afla cat de periculoasa este muscatura de sobolan, sau rozatoare in general...

Maidanezii sunt cat se poate de daunatori. Maidanezii latra, ataca, musca, uneori chiar ucid oameni. Maidanezii fac mizerie, raspandesc boli si paraziti. De unde pana unde "cel mai bun prieten al omului"?

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 5 2010, 12:52 PM
Mesaj #35

Guests

Interesanta tema.

Cum spuneam, am avut porcusori de guineea, hamsteri...Pe mine nu ma inspaimanta sobolanii, soarecii.

Eu nu vreau caini pe strada, vreau sobolani protejati! Ce facem in situatia asta??

O sa trebuiasca sa va obisnuiti si voi sa ma priviti pe strada cum le dau de mancare fara sa comentati. Cum ies in fata primariei si ma dau cu fundul de pamanat ca nu trebuie eutanasiati sobolanii.

Sunt iubitor de rozatoare si am acelasi drepturi cu un iubitor de catei!

+Quote Post
Vizitator_Andreea.
mesaj May 5 2010, 01:11 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Nick @ May 5 2010, 10:55 AM) *
Tanti,

Esti foarte Offtopic. Aici este vorba despre drepturile sobolanilor.

Daca cainii comunitari au, ei de ce nu ar avea?

Oricum sunt mai inteligenti decat un caine, nu fac haite si nu ataca oamenii in plina strada ziua etc.

Avand in vedere cele prezentate, te rugam sa fii de partea omeniei si cinstei si sa ne ajuti sa propunem un proiect de lege pentru acordarea de fonduri in vederea salvarii acestor animale nevinovate.

Iti multumim pentru interesul aratat problematicii animalelor (caini comunitari si sobolani) lipsite de drepturi din aceasta tara nu toate ca nu mai locuiesti aici.

Multumesc de apelativ, Doamna/Domnule!

Orice vietate are drepturi, prin prisma legii si principiilor protectiei animalelor. Dar nu putem compara speciile intre ele si decide sa se aplice de catre om acelasi tratament tuturor. Asta denota lipsa de educatie, de cunostinte in domeniul biologiei, de capacitatea de a-ti defini locul ca fiinta in geosistem. La fel de bine am putea propune sa li se interzica carnivorelor si omnivorelor sa ucida pentru a trai. Dupa vom putea exagera propunand protectia firului de iarba abuzat si ucis de ierbivore pentru ca si planta e materie vie... intelegi de ce e deplasata o asemenea discutie si paralela la problema cainilor fara stapan?

Apoi eu nu am propus nici un proiect de lege care sa ne puna la dipozitie metode radicale de a elimina daunatorii de nici un fel! Ca exista servicii de deratizare si de ecarisaj nu e intr-adevar o chestie demna de analizat.
Serviciile de deratizare din Romania sunt niste simulacre, care lucreaza cu metode la fel de ineficiente si barbare ca si cele ce s-au folosit si vor putea fi folosite iara in incercarea disperata de a scapa de caini.
De ce nu reclamati si cereti (sau propuneti) masuri de starpire a sobolanilor si altor daunatori, din moment ce deratizarea se pare ca nu da cine stie ce rezultate? Asta mi s-ar parea mult mai normal decat sa propuneti, in scopul scaparii de daunatori presupun (!?), emiterea unei legi speciale care sa le asigure protectia?
Exist o lege a protectiei animalelor care interzice omorarea prin metode brutale si maltratarea tuturor vietuitoarelor, inclusiv sobolanii.
Ca in Romania, in loc sa se elimine cauzele si sa fie consiliata populatia afectata de sobolani in sensul ca angajatii serviciilor de deratizare sa explice mai intai masurile pe care le pot lua cei afectati pentru a indeparta rozatoarele si a le inhiba inmultirea, trec direct la atac cu otravuri periculoase si cu capcane in care sobolanii mor in chinuri.
Asta tine tot de inapoiere, care face sa se dezbata atat pe probleme in cazul carora altundeva (acolo unde nu sunt lagi de genul asta) e clar conturat in mintea cetateanului cum se procedeaza si de ce e bine asa.
Aici "der Kammerjäger" face intai o analiza a situatiei, cauta cauzele si caile de acces, le inlatura in masura posibila, te invata cum sa procedezi de-acum incolo si apoi pune mai intai curse nevatamatoare, in care sobolanii sunt prinsi de vii, ca apoi sa fie eutanasiati ca la carte.
Nici macar un cuib de viespi nu ai voie sa distrugi. Tot serviciul asta de combatere a daunatoarelor vine si prinde viespile si le elibereaza acolo unde nu prezinta pericol. Nu sunt considerate daunatoare, ci dimpotriva, de aceea sunt chiar protejate prin lege, desi pot fi foarte periculoase.
Invatati sa discerneti, nu va avantati in lupta fara sa aveti o privire de ansamblu a problematicii!
Lasati-i pe cei care se pricep, au fost scoliti, instruiti si sunt platiti sa o faca sa decida ce solutii ar putea fi aplicate.
Noi putem sa le cerem cu vehementa sa FACA, efectiv tot ceea ce se impune pentru ca aceste probleme sa fie atenuate, iar pe parcurs sa dispara!
Asta este dreptul si asta ne e obligatia cetateneasca, nu avem noi drepturi de a da si modifica legi!
putem propune, dar nu putem impune prin santaj si ameninatare cu revolta!

Cu respect,
Andreea

+Quote Post
Vizitator_sobolanul istet.
mesaj May 5 2010, 01:21 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Dani @ May 5 2010, 12:52 PM) *
Cum spuneam, am avut porcusori de guineea, hamsteri...Pe mine nu ma inspaimanta sobolanii, soarecii.

Eu nu vreau caini pe strada, vreau sobolani protejati! Ce facem in situatia asta??

O sa trebuiasca sa va obisnuiti si voi sa ma priviti pe strada cum le dau de mancare fara sa comentati. Cum ies in fata primariei si ma dau cu fundul de pamanat ca nu trebuie eutanasiati sobolanii.

Sunt iubitor de rozatoare si am acelasi drepturi cu un iubitor de catei!

pai fa-o, cine e opreste! fiecare e liber sa lupte pentru ideile lui! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 5 2010, 01:22 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Andreea @ May 5 2010, 01:11 PM) *
Asta tine tot de inapoiere, care face sa se dezbata atat pe probleme in cazul carora altundeva (acolo unde nu sunt lagi de genul asta) e clar conturat in mintea cetateanului cum se procedeaza si de ce e bine asa.
Aici "der Kammerjäger" face intai o analiza a situatiei, cauta cauzele si caile de acces, le inlatura in masura posibila, te invata cum sa procedezi de-acum incolo si apoi pune mai intai curse nevatamatoare, in care sobolanii sunt prinsi de vii, ca apoi sa fie eutanasiati ca la carte.

Duduitza, exact asta vrem si noi! Sa ii prindem, castram si vaccinam pe banii statului si ai donatorilor iubitori de coditze soricesti si sa le dam drumul inapoi in canalizari.

Deci cautam sa nu ii chinuim. Si sa le reducem numarul in mod uman. Unde e problema dumitale, pana la urma?

Apropo, cati din voi astia de va opuneti nu v-ati uitat la Rattatoile si nu ati fost fascinati de de micutzul sobolanash din rolul principal! Absolut superb!

Personal, intre noi, acuma, "Balto" si "101 Dalmatieni" mi se par niste filme de mana a doua....

+Quote Post
Addy
mesaj May 5 2010, 01:23 PM
Mesaj #39

Membru
**

Ia uitati cat de dragalasi sunt soriceii aia doi :Guzgani dragalasi.

Cred ca 100 sunt suficienti sa-mi alimenteze laptopul laugh.gif . E si eco si voi fi in trend cu ecomarxistii. rolleyes.gif
Iubitori de soricei din toată lumea, uniţi-vă ! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de Addy: May 5 2010, 01:24 PM

+Quote Post
Vizitator_sobolanul istet.
mesaj May 5 2010, 01:31 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Dani @ May 5 2010, 01:22 PM) *
Duduitza, exact asta vrem si noi! Sa ii prindem, castram si vaccinam pe banii statului si ai donatorilor iubitori de coditze soricesti si sa le dam drumul inapoi in canalizari.

Deci cautam sa nu ii chinuim. Si sa le reducem numarul in mod uman. Unde e problema dumitale, pana la urma?

Apropo, cati din voi astia de va opuneti nu v-ati uitat la Rattatoile si nu ati fost fascinati de de micutzul sobolanash din rolul principal! Absolut superb!

Personal, intre noi, acuma, "Balto" si "101 Dalmatieni" mi se par niste filme de mana a doua....

laugh.gif
propune, haide! fa petitii, strange semnaturi si dupa fa-ti ONG! poti incepe chiar si acum cu ONG-ul si cu voluntariat! nu te impiedica nimeni.. statul se va implica ulterior, cand se va demonstra stiintific sau empiric ca e o metoda ce duce le diminuarea sau starpirea daunatorilor.
eu o sa vin sa te filmez in actiune, ca sa atragem donatori si sa popularizam ideea!
Mult succes!

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 5 2010, 01:39 PM
Mesaj #41

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Citeaza (rakkone @ May 5 2010, 10:48 AM) *
Da-mi exemplu de 3 cazuri in care maidanezii au salvat oameni. Ca eu iti dau rapid un search pe google si iti vin cu cazuri de oameni omorati de caini, nu mai zic de zecile de mii de muscati

Era vorba de diferenta intre caini si sobolani.
Si eu iti arat oameni care au ucis oameni, rezulta ca trebuie sa eutanasiem rasa umana dupa mintea ta !
Si da, am 3 exemple de caini luati de pe strada, crescuti de mici, care si-au salvat stapanii.

+Quote Post
Addy
mesaj May 5 2010, 01:48 PM
Mesaj #42

Membru
**

@iul_autentic

Aici aparam sobolanii. Celelalte specii nu ne preocupa.

ON-TOPIC

Soriceii pot sa faca surfing. Propun dotarea canalizarilor cu placute de surf pentru soricei. rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Addy: May 5 2010, 01:54 PM

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 5 2010, 02:03 PM
Mesaj #43

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

OK, sunt specii de caini care seamana cu sobolanii. Ati putea sa le aparati ?

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 5 2010, 02:18 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (iul_autentic @ May 5 2010, 02:03 PM) *
OK, sunt specii de caini care seamana cu sobolanii. Ati putea sa le aparati ?

Nimic! Numai sobolanashii! Mititeii!

Restul ne doare in cot! Mai ales blegele alea de oi sacrificate prin abatoare, sau proastele alea de gaini ...

+Quote Post
Vizitator_Herbert.
mesaj May 5 2010, 02:28 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Addy @ May 5 2010, 01:23 PM) *
Ia uitati cat de dragalasi sunt soriceii aia doi :Guzgani dragalasi.

Cred ca 100 sunt suficienti sa-mi alimenteze laptopul laugh.gif . E si eco si voi fi in trend cu ecomarxistii. rolleyes.gif
Iubitori de soricei din toată lumea, uniţi-vă ! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Sobolani incolo, sobolani incoace..
Nu se pune problema discriminarii unor animale pe baza emotionala sau pe criteriul daunator-folositor sau asa ceva. De exemplu eu imi redirectionez, mai nou (inainte ii directionam catre biserica ca m-a prostit o colega s-o fac), cei 2% din impozit unui adapost din Timisoara.. nu au numai caini vagabonzi acolo, ci si de rasa, adusi de stapani direct, pisici, ba chiar un cal batran, niste canari, au avut chiar si vreo 4-5 iguane mici, aduse de o persoana care n-a gasit cumparatori. Pe astea le-au maritat rapid ca se cauta momentan.
De ce am intervenit in discutie? Nu donez pentru ca imi plac cainii in mod exceptional. Ba chiar am alte preferinte, dar nu am nici un fel de animale de companie sau de alt fel pentru ca locuiesc la bloc, avem serviciu si eu si sotia, iar copiii nu pot avea grija nici de ei inca.
Am insa rude la tara, care au avut permanent caine. Ei au preferat intotdeauna masculi, luati de pe la vecini. Problema e ca pana acum vreo 4 ani refuzau cu incapatanare sa castreze catelul sustinand ca vecinii care au catele ar trebui sa o faca si nu ei. Multi tin cainii in lant, dar ii mai lasa si liberi din cand in cand sau mai scapa. Am vazut cu ochii mei cum cainele lor, legat pe sarma, era imbarligat intr-o seara cu o catelusa de rasa (o piticanie.. nu stiu exact daca pechinez). Nu mai pot face asa usor catelarii si "recurg" si la imperecheri din astea in disperare de cauza. Normal, nu erau verii mei principalul vinovat, dar am reusit sa-i conving sa castreze catelul si sa-l educe un pic, in masura in care s-a mai putut. Acum il pot lasa liber prin curte, fara a le fi teama ca ataca periculos pe cineva sau da nastere la catei ce vor fi aruncati la marginea Timisoarei.
Desi, cum spuneam, nu ma omor dupa animale de companie sau asa ceva, mergem de multe ori cu copiii, atat la tara, unde au posibilitatea de a se apropia si cunoaste comportamentul fiecarui animal in parte, intelege utilitatea si invata cum sa se comporte fata de ele.
De cand donez, mergem si la adapostul respectiv. Nu prea am timp sa ajut efectiv, dar copiii au respect fata de animale, pun intrebari, se pot chiar apropia de unele dintre ele.
Nu mi se pare un lucru rau, chiar daca va dura mult pana vom scapa de cainii de pe strada si si mai mult pana vom "scapa" de oamenii care abandoneaza premeditat si nu iau masuri sa nu fie pusi in situatia asta.
De-aia nu inteleg de ce-i criticati pe cei care fac sau ajuta la crearea de adaposturi. E dreptul lor sa protesteze, atunci cand considera ca nu e bine ce decizii la nivel politic se iau. Unii dintre ei cel putin fac cate ceva.. ca sa reduca numarul de caini. Cei mai multi au inteles ca trebuie sa-si sterilizeze animalele sau sa le duca la adaposturi cand nu se mai descurca cu ele, ca sa nu fie omorate sau schingiuite pe strazi. Cred ca unii dintre ei chiar isi sfatuiesc cunostintele cum o fac si eu.
De ce incercati sa-i stigmatizati ca singurii vinovati de situatia asta? Nu e corect sa stiti!
Faceti propunerile voastre, dar nu mai atacati oameni care au poate o vina la fel de mica ca si voi sau chiar niciuna directa in ce priveste crearea situatiei asteia a cainilor vagabonzi.

+Quote Post
rakkone
mesaj May 5 2010, 02:31 PM
Mesaj #46

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (iul_autentic @ May 5 2010, 01:39 PM) *
Era vorba de diferenta intre caini si sobolani.
Si eu iti arat oameni care au ucis oameni, rezulta ca trebuie sa eutanasiem rasa umana dupa mintea ta !
Si da, am 3 exemple de caini luati de pe strada, crescuti de mici, care si-au salvat stapanii.

Merci ca imi confirmi, deci nu ai cu caini MAIDANEZI adica fara stapan, liberi pe strada. Eutanasierea pe aia ii vizeaza, nu cainii de rasa comuna dar care au stapan

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 5 2010, 02:43 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Herbert @ May 5 2010, 02:28 PM) *
De ce incercati sa-i stigmatizati ca singurii vinovati de situatia asta? Nu e corect sa stiti!
Faceti propunerile voastre, dar nu mai atacati oameni care au poate o vina la fel de mica ca si voi sau chiar niciuna directa in ce priveste crearea situatiei asteia a cainilor vagabonzi.

Daca se simt vizati de ceva, astia de care zici tu, e pentru ca au musca pe caciula.

Apropo, 2% poti sa ti-i donezi pentru atatea alte lucruri intr-adevar folositoare: boli incurabile care nu se stie cand lovesc, copii orfani, batrani abandonati, monumente de valoare istorice aflate in paragina. Alegerea ta, personal, mi se pare infantila. Scuze, daca am jignit. E doar parerea mea.

+Quote Post
Vizitator_Herbert.
mesaj May 5 2010, 03:01 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Dani @ May 5 2010, 02:43 PM) *
Daca se simt vizati de ceva, astia de care zici tu, e pentru ca au musca pe caciula.

Apropo, 2% poti sa ti-i donezi pentru atatea alte lucruri intr-adevar folositoare: boli incurabile care nu se stie cand lovesc, copii orfani, batrani abandonati, monumente de valoare istorice aflate in paragina. Alegerea ta, personal, mi se pare infantila. Scuze, daca am jignit. E doar parerea mea.

Eu consider mai util decat sa ma vaicaresc si sa cer statului sa prinda si omoare (tot pe bani publici, adica si ai mei) la nesfarsit cainii care imi dau si mie bataie de cap si ma pot agresa..(desi nu mi s-a intamplat), dar cine stie.
Iti pot spune, spre linistea ta, ca donam direct, din cont, si unui proiect care s-a constituit candva pentru prevenirea copiilor strazii! Sotia mea merge cam de 2 ori pe luna si face curat in caminul creat cu ajutorul unei organizatii germane, desi e contabila de profesie.. la inceput i s-a parut cumva umilitor, mai ales ca nemtii asigurau finantarea si organizarea, dar nu se prea inghesuiau la munca de jos. Doar la inceput, prin 2006 mai dadeau cate un exemplu romanilor, dupa si-au cam vazut de alte trebi. Eu chiar am sfatuit-o atunci sa nu se lase folosita, dar pe parcurs m-a convins ca o face ca vrea ea si nu cere de la altii sa faca si ei la fel. Fiecare face ce-i sta lui in puteri. Noi nu ne permitem sa strangem donatii, haine, alimente.. nemtii o fac. Deci fiecare acolo unde si cat poate..
As dona pentru toate in lumea asta, chiar si pentru africani, dar cred ca e mai important sa le aratam celorlalti ca fiecare poate ajuta si schimba un pic o problema.. aia pe care o considera el prioritara decat sa-l convingem sa faca ceva pentru o anumita cauza, pe care o consideram noi cea mai importanta.
Apoi, de problema spitalelor, a asigurarilor sociale, de sanatate si asistenta sociala se poate ocupa cu succes statul daca vom incepe sa-l scapam de alte cheltuieli (eradicand problema, incepand cu noi) si mai ales daca il ajutam sa devina un stat cu o bunastare cel putin la fel de mare ca a 50% din populatie!
Ca si la greci, spanioli si alte popoare delasatoare, statul e mai sarac decat un cetatean cu un venit mediu, ceea ce nu e in ordine.
Statul ar trebui sa fie impuns si impins de la spate de catre fiecare dintre noi, sa reformeze sistemul fiscal, sa puna mana sa faca ordine si control, nu sa invrajbeasca cetatenii!

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj May 5 2010, 07:30 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (rakkone @ May 5 2010, 02:31 PM) *
Merci ca imi confirmi, deci nu ai cu caini MAIDANEZI adica fara stapan, liberi pe strada. Eutanasierea pe aia ii vizeaza, nu cainii de rasa comuna dar care au stapan

Multumesc ca ai evitat confirmarea consecintei logice a rationamentului tau pe baza caruia ar trebui sa radem rasa umana. As expected.

+Quote Post
Vizitator_fly.
mesaj May 5 2010, 07:49 PM
Mesaj #50

Guests

[quote name='Maria Magdalena' date='May 5 2010, 06:15 AM' post='87445']
Sustin prin toate mijloacele demersul!

As vrea sa adaug de asemenea ca numai cine a oferit o coaja de paine sobolanilor si a vazut sclipirea blanda, plina de recunostinta din ochii lor, intelege situatia. Un crestin adevarat (de duminica, adica) iubeste orice viata. Chiar si in biblie sunt mentionati la Corintineni 3:12 (Si va dau voua sobolanul ca sa va fie credincios iar cine refuza Darul meu nu va ajunge in imparatia cerurilor)

WHAT????? cea mai mare aberatie pe care am auzit-o in viata mea. Sper din toata inima ca glumiti / sunteti ironica.
1 corinteni 3:12 - Iar dacă clădeşte cineva pe această temelie, aur, argint, pietre scumpe, lemn, fân....trestie.
2 corinteni 3:12 - Fiindcă avem dar o astfel de nădejde, noi lucrăm cu multă îndrăzneală;

Ah... poate ati vazut sobolanii undeva printre randuri. ohmy.gif

+Quote Post
Addy
mesaj May 5 2010, 09:58 PM
Mesaj #51

Membru
**

E de stiut ca atat oamenii, cat si soriceii au un stramos comun : Eomaia scansoria.

Dar pe langa apropierea genetica exista una si mai importanta. Nimeni n-a pomenit despre prietenia milenara dintre soricei si oameni. Noile cercetari arheologice ne arata ca exodul lui Homo Sapiens Sapiens s-a facut cu ajutorul soarecilor. Soriceii i-au protejat pe oameni de elefanti, in drumul lor spre Eurasia. Drept dovada, in muntii Zagros din nordul Irakului s-au gasit pe langa ramasite umane , atat un corn de fildes, cat mai ales schelete de soricei. In urma datarii cu carbon s-a constat ca acestea au o vechime de peste 45 de mii de ani. Acestea vin inca o data sa demonstreze o stransa legatura intre exodul omului modern in Eurasia si domesticirea soriceilor. Conform acestor noi descoperiri Rattus Rattus este primul animal care a fost domesticit, acest lucru petrecandu-se acum 45-50 de mii de ani.

Se mai presupune ca soarecii au fost dresati pentru a vana mamuti. Nelipsiti de ajutorul lor, omul modern captura si in cele din urma omora mamuți. In cele din urma mamutii au disparut. De aici se trage frica instinctiva a elefantilor fata de soricei. Adam si Jamie de la Mythbusters au demonstrat ca elefantilor le este frica de soareci.. Teoria conform careia soriceii au fost cheia exterminarii mamutilor pare a fi cea mai plauzibila in a explica frica instinctiva a elefantilor fata de soriceii.

Tot mai multe voci din randul arheologilor vin sa sustina aceasta teorie. Ba mai mult, din ce in ce mai multe voci spun ca oamenii, cu ajutorul soriceilor, au exterminat nu doar mamutii ci si alte specii de talie mare ca: Smilodon californicus, Cervalces scotti, gliptodonul etc. Cu ajutorul soriceilor oamenii au putut sa-si stabileasca primele asezari permanente. Acestia ii aparau pe oameni de animalele de prada. Un prim exemplu il avem in orasul Mohenjo-daro. (Sursa : Mohenjo Daro And The Indus Civilization 3 Vols., de John Marshall, pag 29). Soarecele este venerat in India (un exemplu : templul Karni Mata ) . In mitologia hindusa, soarecele acompania o zeitate cu cap de elefant numita Ganesha. In China si Japonia, soarecele este un simbol al bunastarii. Nu e de nici o mirare ca soriceii se gasesc in zodiacul chinezesc. In Japonia soriceii erau considerati mesagerii ai unuia dintre cele 7 zeitati ale norocului: Daikoku. Din acest motiv soriceii nu erau ucisi.

Dar migratia omului modern nu s-a oprit in Valea Indusului, ci ea a continuat inspre Est, cu ajutorul prietenul sau de nelipsit : soriceii. Omul modern a pasit astfel in China, iar mai apoi pe continentele americane. Un al segment de populatie au migrat inspre peinsula Indochina, colonizand mai apoi arhipelagul indonezian, Australia si Noua Zeelanda. Dar niciodata in migratiile sale omul nu s-a dezlipit de prietenii sai cei mai buni: soriceii.

Bruce McFadgen, de la Universitatea din Wellington vine sa ne confirme intr-un interviu aceasta teorie curajoasa : Interviu si Articolul. Dupa el, multi altii vor urma.

Asa cum soarecii au ajutat specia noastra sa devina ceea ce a devenit astazi, asa si noi trebuie sa salvam soriceii. Trebuie sa le intoarcem ajutorul dat speciei noastre in acele momente grele din existenta noastra.

˙ǝɹɐldɯɐʇuı ɐɹnd ǝʇsǝ ɐǝʇɐʇılɐǝɹ nɔ ǝɹɐuɐɯǝsɐ ǝɔıɹo ˙ɐsɹɐɟ o ǝʇsǝ ǝɹısıɹoʇsı ɐɔıɯ ɐʇsɐǝɔɐ

Aceasta postare a fost editata de Addy: May 5 2010, 10:01 PM

+Quote Post
Vizitator_karkalak.
mesaj May 6 2010, 06:04 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Andreea @ May 5 2010, 08:22 AM) *
Sa stii ca occidentalii, chiar si-au batut capul cum sa starpeasca sau sa reduca numarul daunatorilor.
Eu stau de aproape 3 ani in Austria si nu am vazut si nici auzit sa aiba cineva probleme cu gandacii de bucatarie.
In Bucuresti, unde am locuit pana in 2007 era nenorocire, desi se stropea regulat cu stiu eu ce otravuri! Si se zice ca Bucurestiul e mai dezvoltat in comparatie cu restul tarii.
Nu stiu cum au facut sa ajunga la situatia asta austriecii.. sunt sigura ca si ei mai au carcalaci (nu pot fi starpiti), dar in orice caz nu cred ca faptul ca i-au ucis a dus la scaderea drastica a numarului lor..

La fel cu cainii, oamenii pe-aici sunt indignati cand aud de masuri din astea cum s-a procedat in Romania.
Am intrebat o data, de ce ne critica asa pentru ca ei nu au problemele noastre. Raspunsul a fost: problemele si le face omul prin comportamentul lui! in loc sa trageti invataminte, voi continuati cu aceleasi metode ca si pana acum!
in modul asta n-o sa va pueti dezvolta ca sa ajungeti candva sa aveti cel mult problemele noastre!

Am fost foarte rusinata si in acelasi timp furioasa pe cel care a spus asta, dar cu cat traiesc mai mult aici, cu atat il inteleg mai bine.

Am fost rusinata si am reactionat cu tafna cand mi s-a atras atentia sa nu arunc resturi de mancare in WC, sa selectez gunoiul cum trebuie, sa nu pun pungi de plastic in "Biomüll", sa inchid bine capacul tomberoanelor samd.
I-am considerat o vreme tipicari si inflexibili.. acum cred ca sunt stricti, dar in acelasi timp oameni liberi. fac toate astea din convingere, pentru ca au observat ac asa e bine si nu numai pentru ca asa spune legea.
Legile sunt criticate uneori si aici, dar oamenii au un simt al masurii, nu se ciorovaiesc, fac mai degraba ceva care sa-i ajute pe ei si pe ceilalti decat sa se bata ca chiorii.

Va urez toate cele bune si sa fiti un pic mai intelepti!

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj May 6 2010, 07:48 AM
Mesaj #53

Guests

Salvati purecii, paduchii si sobolanii.
Baba retardata de la 3 are o bucata de paine intotdeauna pt ei. Cand se termina painea iti ataca copilul care vine de la gradinita.
Ce daca ramane mutilat pe viata, iti spune baba ca nu a stiu sa vb cu cainii.

+Quote Post
Vizitator_aprodul purice.
mesaj May 6 2010, 08:05 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (ion @ May 6 2010, 07:48 AM) *
Salvati purecii, paduchii si sobolanii.
Baba retardata de la 3 are o bucata de paine intotdeauna pt ei. Cand se termina painea iti ataca copilul care vine de la gradinita.
Ce daca ramane mutilat pe viata, iti spune baba ca nu a stiu sa vb cu cainii.

stii cum scapi rapid si eficient de purici? iti iei o pisica si o tratezi cu Frontline de la farmacia veterinara: lichidul dintr-o fiola se aplica, o data la 4 saptamani, pe pielea de pe ceafa (scrie in prospect exact cum). dupa o lasi sa se plimbe peste tot prin casa.. n-o sa mai ai in vecii vecilor probleme cu parazitii astia.

purici vor exista cat lumea, ca si capuse si altele.
unii au reusit sa faca chiar si din ei un animal folositor: exista circuri de purici si in plus de asta sunt folositi in cercetare pentru a le studia mecanismul de deplasare aplicabil in domeniul mecatronicii si al roboticii!
daca oamenii ar fi purici sau daca puricii ar fi la fel de mari cat oamenii, ar avea forta necesara (asigurata de un mecanism foarte eficient) pentru a putea sari fara probleme peste un bloc de 3 etaje!

+Quote Post
mesaj May 6 2010, 08:13 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (aprodul purice @ May 6 2010, 08:05 AM) *
stii cum scapi rapid si eficient de purici? iti iei o pisica si o tratezi cu Frontline de la farmacia veterinara: lichidul dintr-o fiola se aplica, o data la 4 saptamani, pe pielea de pe ceafa (scrie in prospect exact cum). dupa o lasi sa se plimbe peste tot prin casa.. n-o sa mai ai in vecii vecilor probleme cu parazitii astia.

purici vor exista cat lumea, ca si capuse si altele.
unii au reusit sa faca chiar si din ei un animal folositor: exista circuri de purici si in plus de asta sunt folositi in cercetare pentru a le studia mecanismul de deplasare aplicabil in domeniul mecatronicii si al roboticii!
daca oamenii ar fi purici sau daca puricii ar fi la fel de mari cat oamenii, ar avea forta necesara (asigurata de un mecanism foarte eficient) pentru a putea sari fara probleme peste un bloc de 3 etaje!

am uitat sa precizez ca pisica poate fi si de rasa comuna, luata de preferinta de la un adapost, gratis sau pentru o taxa modica, gata sterilizata si deparazitata.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj May 6 2010, 09:00 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (aprodul purice @ May 6 2010, 08:13 AM) *
am uitat sa precizez ca pisica poate fi si de rasa comuna, luata de preferinta de la un adapost, gratis sau pentru o taxa modica, gata sterilizata si deparazitata.

Ia mai bine un sobolanas. Sunt mult mai inteligenti decat pisicile si, in afara de asta, ei nu ataca alte animale pentru hrana (cum face pisica) sau pentru ca le incalca teritoriul (cum fac maidanezii).

Uita-te la Stuart Little sa vezi ce rele sunt pisicile.

+Quote Post
mesaj May 6 2010, 12:54 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Nick @ May 6 2010, 09:00 AM) *
Ia mai bine un sobolanas. Sunt mult mai inteligenti decat pisicile si, in afara de asta, ei nu ataca alte animale pentru hrana (cum face pisica) sau pentru ca le incalca teritoriul (cum fac maidanezii).

Uita-te la Stuart Little sa vezi ce rele sunt pisicile.

sa ia din partea mea ce vrea el, chiar si-o furnica, dar in cazul asta sa se informeze cu ce sa-l/sa o deparaziteze.. nu cumva sa-i sucombe subit si inexplicabil.
apoi sa aiba grija sa nu-i rontaie mobila, cartile etc, si mai ales sa nu-i intre in chiloti sau pe altundeva (daca se decide pentru vreo insecta)... nu de alta dar omoara biata lighiona fara nicio vina.

+Quote Post
radukku
mesaj May 6 2010, 05:26 PM
Mesaj #58

Membru veteran

Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Citeaza (iul_autentic @ May 5 2010, 10:30 AM) *
Cand o sa poti prezenta 1 singur caz real in care 1 sobolan a salvat viata cuiva, discutam de gluma ta nesarata. Asemenea cazuri implicand caini sunt cu sutele.

Exista totusi diferenta intre cainii salbatici/vagabonzi si sobolanii nedresati. Milioanele de descendenti ai oamenilor salvati acum cativa zeci si sute de ani (in tarile nedezvoltate si in prezent) de sobolani in minele de carbune sau de diferite minereuri.
http://www.youtube.com/watch?v=8UcA8V_EEx0
Si in prezent sobolanii salveaza vieti, vezi filmuletul.

Aceasta postare a fost editata de radukku: May 6 2010, 05:29 PM

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj May 6 2010, 06:00 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (radukku @ May 6 2010, 05:26 PM) *
Exista totusi diferenta intre cainii salbatici/vagabonzi si sobolanii nedresati. Milioanele de descendenti ai oamenilor salvati acum cativa zeci si sute de ani (in tarile nedezvoltate si in prezent) de sobolani in minele de carbune sau de diferite minereuri.
http://www.youtube.com/watch?v=8UcA8V_EEx0
Si in prezent sobolanii salveaza vieti, vezi filmuletul.

Ne-a spart capul criza si pe voi va arde acu de caini si sobolani.Avea dreptate ala care zicea ca romanu prefera sa stea intr-un bloc de cacao dar sa aiba BMW la scara.Chiar ne-am pierdut de tot ratiunea?

+Quote Post
Vizitator_Ina.
mesaj May 6 2010, 06:13 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Nae @ May 6 2010, 06:00 PM) *
Ne-a spart capul criza si pe voi va arde acu de caini si sobolani.Avea dreptate ala care zicea ca romanu prefera sa stea intr-un bloc de cacao dar sa aiba BMW la scara.Chiar ne-am pierdut de tot ratiunea?

Exact. Ne-am saturat sa cotizam ca prostii ptr proiecte gen sterilizari, vaccinuri, cainii comunitari (care se bazeaza pe banii publici) si-i vrem eutanasiati. Tocmai pentru ca-i criza si nu avem chef de pupaturi sub cozi de maidanezi.

Tu ti-ai pierdut ratiunea ca nu intelegi ceva atat de simplu.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 09:30 AM