IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Legalizarea Cannabisului Pro si Contra, Terapii alternative, eradicarea ''legalelor''
Vizitator_Mary & Ana.
mesaj Apr 19 2015, 03:50 PM
Mesaj #1

Guests

smile.gif Liber la dezbateri, nu fiti timizi :

http://www.leafscience.com/2014/03/13/utah...ical-marijuana/

(Legalizam sau lasam traficantii de ''legale'' sa distruga vieti, in timp ce terapiile alternative cu cannabis ar salva vieti ? E nevoie de dezbateri, promovare, semnaturi, adeziuni.)
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Un om de pe strada.
mesaj Apr 30 2015, 10:27 PM
Mesaj #2

Guests

Din ce bani o sa mai cumparam alegerile dupa aia?

+Quote Post
Vizitator_1spart.
mesaj May 2 2015, 09:15 PM
Mesaj #3

Guests

Daca legalizare inseamna control (fara stropeli dubioase) si taxare (impozitare) atunci eu unul DA sunt de acord. Decat sa dai banii la toti dealarii dubiosi mai bine-i dai la stat biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Alege viata.
mesaj May 2 2015, 09:36 PM
Mesaj #4

Guests

Absolut pentru legalizare, ca in Olanda.

+Quote Post
Vizitator_zeusian.
mesaj May 5 2015, 06:02 AM
Mesaj #5

Guests

desi nu sunt consumator smile.gif si nici nu voi consuma in cazul in care se va legaliza smile.gif sunt pentru.
fiecare dintre noi este liber sa faca ce doreste cu viata lui atat timp cat nu face rau altora.
daca mai adaugam si faptul ca cine doreste sa utilizeze substante psihotrope o va face indiferent daca este legal sau nu ...

prin legalizare se va diminua consumul de heroina si etnobotanice, care sunt mult mai toxice, iar consumatori vor putea primi informatii, sprijin, consiliere, pentru a renunta ... daca doresc.

nu vad diferente semnificative (desi unii poate nu sunt de acord) intre consumul excesiv de alcool (care este legal) si consumul de marihuana.
stima,

+Quote Post
Vizitator_Asta ne mai lipsea, în rest avem.
mesaj May 15 2015, 05:44 AM
Mesaj #6

Guests

Parca am fi o tara de bolnavi incurabili care avem nevoie sa-si trateze bolile cu halucinogene, este doar o poveste sf că
Marijuana vindeca cancerul și încă vreo jde mii de boli, poate stimula apetitul si reduce durerea actionand la fel ca un
analgezic dar nicidecum sa vindece cancerul, multi consumatori cronici de iarbă au murit și mor de cancer la fel ca
restul populației, dacă există anumite substanțe canabinoide care au efecte benefice ele nu au nimic de-a face cu
THC, câți dintre aștia care vreți legalizarea paranoiei si schizofreniei vreți să beneficiați de efectele benefice ale
Cannabis-ului dar fără să conțină THC ? Niciunul, dacă s-ar putea ați folosi o concentrație de 100% de THC că doar
asta vă interesează să fiți paraleli și rupți de mediul înconjurător și căutați doar ruperea de realitate, dacă s-ar legaliza o să
ajungem o nație de retardați ca excesul de iarbă ar fi la ordinea zilei iar efectele pe termen lung asupra creierului sunt
ireversibile și nu uitați ce copii se pot naște din parinții consumatori de iarbă, și iarba dezvoltă dependență, unde sunt eu
văd mulți consumatori de planta miraculoasă și vindecătoare care nu au decăt un scop in viață, următorul cui, și asta
în defavoarea totală a jobului și a familiei iar toți absolut toți au nevoie de mai multă iarbă că nu-și mai face efectul
și trec la altele mai puternice care le dau starea de legumă pe termen mai lung și cu preț mai mic pentru o doză
decât să ardă 5-6 cuie scumpe și fară prea mare efect halucinogen, așa că cine vrea poate să se vindece de bolile
închipuite pe care cred că le au dar în nici un caz nu trebuie legalizată planta minune

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 16 2015, 09:50 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Asta ne mai lipsea, în rest avem @ May 15 2015, 05:44 AM) *
Parca am fi o tara de bolnavi incurabili care avem nevoie sa-si trateze bolile cu halucinogene, este doar o poveste sf că
Marijuana vindeca cancerul și încă vreo jde mii de boli, poate stimula apetitul si reduce durerea actionand la fel ca un
analgezic dar nicidecum sa vindece cancerul, multi consumatori cronici de iarbă au murit și mor de cancer la fel ca
restul populației, dacă există anumite substanțe canabinoide care au efecte benefice ele nu au nimic de-a face cu
THC, câți dintre aștia care vreți legalizarea paranoiei si schizofreniei vreți să beneficiați de efectele benefice ale
Cannabis-ului dar fără să conțină THC ? Niciunul, dacă s-ar putea ați folosi o concentrație de 100% de THC că doar
asta vă interesează să fiți paraleli și rupți de mediul înconjurător și căutați doar ruperea de realitate, dacă s-ar legaliza o să
ajungem o nație de retardați ca excesul de iarbă ar fi la ordinea zilei iar efectele pe termen lung asupra creierului sunt
ireversibile și nu uitați ce copii se pot naște din parinții consumatori de iarbă, și iarba dezvoltă dependență, unde sunt eu
văd mulți consumatori de planta miraculoasă și vindecătoare care nu au decăt un scop in viață, următorul cui, și asta
în defavoarea totală a jobului și a familiei iar toți absolut toți au nevoie de mai multă iarbă că nu-și mai face efectul
și trec la altele mai puternice care le dau starea de legumă pe termen mai lung și cu preț mai mic pentru o doză
decât să ardă 5-6 cuie scumpe și fară prea mare efect halucinogen, așa că cine vrea poate să se vindece de bolile
închipuite pe care cred că le au dar în nici un caz nu trebuie legalizată planta minune

+Quote Post
Vizitator_CH3-CH2-OH.
mesaj May 16 2015, 02:26 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Musafir @ May 16 2015, 09:50 AM) *

sa traiasca alcoolul, legal dragul de el. Ce ne-am face fara tuica? Ce ne-am face fara vodca?

+Quote Post
Vizitator_Mary & Ana.
mesaj May 19 2015, 08:57 PM
Mesaj #9

Guests

http://www.dw.de/comentariu-politica-drogu...s5-2282-html-cb

orice e prea mult, distruge, fie ca e abuz de coca-cola, alcool, tutun, iarba, sau viteza pe autostrada.
cunosc destui tineri care sunt deja clienti vechi ai spitalelor de psihiatrie sau cardio, din cauza abuzurilor de marijuana, hasis sau cocaina ... este un adevar, la fel ca si coma alcoolica in randul minorilor, sau intoxicatiile acute cu ciuperci ''legale''.

Pro :
secretul e cumpatarea si evitarea drogurilor de mare risc.
nu am cumparat niciodata droguri, iar in 10 ani am fumat mai putin de 10 jointuri, cu prietenii, in spatii legale
(m-ar interesa mai mult uleiul de canabis si frunzele, in scop terapeutic)

Contra :
pot fi romanii cumpatati si decenti, daca s-ar legaliza ?
...sincer, nu prea cred...niciodata...
la sate, cel putin, ar fi o aroma de nedescris, non-stop, fara limita de varsta...
mai ieftin ca alcoolul si creste liber pe langa gard...

concluzia : Seattle, Amsterdam sau Praga, ca-i mai aproape.

+Quote Post
Vizitator_nikita.
mesaj May 27 2015, 09:12 PM
Mesaj #10

Guests

De acord cu conditia sa fie cat de cat organizata treaba. Mai degraba ca in danemarca(2 plante/capita pt uz personal, recreational nu 'medical' - in medicina se foloseste alta forma nu se fumeaza jointuri). Ar aduce si un ban extra la buget, e drept, dar motivatia principala e libertatea omului de a-si alege modul de recreatie. si aici ma refer doar la canabis, cu restul drogurilor fie nu e prea clar ce se intampla fie e clar foarte nociv sau antisocial.
Insa e destul de greu de implementat asa ceva chiar peste noapte. thc e cu siguranta o substanta care afecteaza capacitatea(in principal viteza, dar nu numai) de reactie si multe alte aspecte, asa ca deocamdata e destul de dificil sa depistezi de exemplu in trafic existenta substantei in organism fara recoltarea de probe biologice(urina sau sange), celelalte metode(detectarea substantei pe maini) nu acopera decat in general cazul cand s-a fumat(destul de imprecis) nicidecum ingeratul de thc. Ar fi nasol sa murim ca mustele drogati sau calcati de alti drogati. A doua problema e oarecum morala. Exista oameni, in romania nu multi, care au fost arestati si condamnati pt consumul de canabis. vieti, familii au fost afectate de masurile astea si nu fiindca omul a facut ceva inerent rau ci pt ca nu e legal asa ceva(fara motive cu adevarat clare in conditiile in care alcoolul e perfect legal).
Trebuie inceput totusi la un moment dat cu un pic de grija se poate integra in societate si viciul asta.
Cum spunea cineva mai sus, planta in sine e o buruiana, creste oriunde pe gratis. Ar fi jenant sa se comercializeze oficial la preturi exagerate de aia prefer modelul danez unde pt propriul consum ai voie sa detii plantele tale. cine vrea sa produca pt comert sau pt industria farmaceutica intra in alta liga.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 28 2015, 06:49 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (nikita @ May 27 2015, 09:12 PM) *
De acord cu conditia sa fie cat de cat organizata treaba.

Instelatilor care papuseaza guvernele de dupa '89 li se rupe de parerile noastre, pentru ca nu existam decat ca platitori de taxe si consumatori. Ei au introdus fara mila ''legalele'' via interlopi. Acum au reevaluat repede, si in trend ue, guvernul papusat executa, si o baga pe asta :

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...ilor-canepa.htm

Cine va fi beneficiarul expertizei, autorizatiilor pentru cultivare, controlului, industrializarii, comercializarii, etc ? Tot ei.
O sa vina curand si faza cu plante cultivate in casa pentru uz propiu, ca paravan, pentru hectarele de indica amestecate printre cele industriale...pe care le vor valorifica la negru.
Dar la inceput, in cartier vei fuma doar canabis industrial la pret de marijuana, vandut via interlopii cu carlig la gabori. Pentru calitate, vei plati mult mai mult.

Instelatii miros banul inaintea ta si nu le pasa de acordul tau, sau dorinta ta pentru calitate, indiferent de aspectele vietii tale de cetatean cotizant in tzara LOR.

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Jun 2 2015, 03:33 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (zeusian @ May 5 2015, 06:02 AM) *
desi nu sunt consumator smile.gif si nici nu voi consuma in cazul in care se va legaliza smile.gif sunt pentru.
fiecare dintre noi este liber sa faca ce doreste cu viata lui atat timp cat nu face rau altora.
daca mai adaugam si faptul ca cine doreste sa utilizeze substante psihotrope o va face indiferent daca este legal sau nu ...

prin legalizare se va diminua consumul de heroina si etnobotanice, care sunt mult mai toxice, iar consumatori vor putea primi informatii, sprijin, consiliere, pentru a renunta ... daca doresc.

nu vad diferente semnificative (desi unii poate nu sunt de acord) intre consumul excesiv de alcool (care este legal) si consumul de marihuana.
stima,

Legalizare nu inseamna sa fim hight cu totii.Ci doar tratamente facile pentru cei cu cancer sau epilepsie, renuntare mai usoara la alte droage si alcool si tot felul de chestii din astea. E ca la alcool.Mie imi place votca de mor.Dar nu am timp sa beau decat cel mult o data ladoua luni si atunci doar 200-300 ml. Nu sunt betiv si probabil nu voi ajunge nici drogat .

+Quote Post
ionitamarval
mesaj Jun 5 2015, 07:41 AM
Mesaj #13

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 5-June 15
Utilizatorul numarul: 33 880

Citeaza (ion @ Jun 2 2015, 03:33 PM) *
Legalizare nu inseamna sa fim hight cu totii.Ci doar tratamente facile pentru cei cu cancer sau epilepsie, renuntare mai usoara la alte droage si alcool si tot felul de chestii din astea. E ca la alcool.Mie imi place votca de mor.Dar nu am timp sa beau decat cel mult o data ladoua luni si atunci doar 200-300 ml. Nu sunt betiv si probabil nu voi ajunge nici drogat .

Inainte de a critica sau a lua o hotarare fara a cunoaste subiectul este obligatoriu sa priviti cu atentie filmele documentare de mai jos.
Luatin in calcul faptul ca oameni dragi noua sunt bolnavi de diferite boli, printre care cancerul iar in curand nu ii mai avem alaturi plecand dintre noi in chinuri, dureri cumplite si mai ales neimpacati cu soarta si sufletul lor, lasand in urma lucruri neterminate sau nepoti ce nu pot sa isi mai aduca aminte de iei.
Aceste lucruri pot fi remediate simplu si eficient.
Tocmai din acest motiv multinationalele farmaceutice nu permit guvernantilor sa legalizeze acest medicament. E ieftin, e eficient, ar putea creste peste tot iar omenii vindecati.
Un singur om bolnav de cancer in Romania costa sistemul de sanatate si indirect pe noi salariatii intre 7.000-15.000 Ron/lunar doar tratamentul, fara a contabiliza si alte investigatii si analize indirecte, vorbim doar de tratamentul aplicat care nu da rezultate pe termen lung.

Problema reala care se pune este diferentierea si sanctionarea celor ce fac abuzuri si a celor care deranjeaza din acest motiv. Cel mai important lucru in consumul de cannabis este faptul ca nu da dependenta (dependenta poate fi similara cu a tutunului) si nu da sevraj.

Mai jos este un paragraf din cartea autorului Catalin Dan Carnaru-Generatoare fara miscare. O carte interesanta ca de altfel toate cartile ale acestui autor.

[i]''Ca să înţelegeţi cât este tutunul de periculos faceţi următoarea experienţă. Introduceţi
într-un borcan cu apă caldă conţinutul unui pachet de ţigări tari fără filtru – Plugare,
Mărăşeşti, Gouloase, Gitanes, etc., sau mai multe frunze de tutun tocate mărunt. Lăsaţi-le la
macerat două trei zile după care filtraţi conţinutul storcând bine frunzele în zeamă şi apoi
zeama obţinută încălziţi-o uşor la bain-marie pentru a se evapora apa, până ce pe fundul
borcanului rămâne o pastă densă maronie, asemănătoare nesului frecat cu un pic de apă. Ce aţi
obţinut este nicotină pură. Dacă veţi da unui câine de dimensiuni mari 5 – 10 miligrame din
această pastă, în următoarele două-trei ore va muri. Omul moare dintr-o doză mult mai
mică… Şi cu toate astea, nimeni nu declară tutunul drog ilegal… Vă las să vă gândiţi la acest
aspect…
Acum hai să vă spun că am făcut această paranteză pentru că are legătură cu tot ce vă
voi spune în continuare şi chiar cu tot ce vom vorbi în întreaga carte.
Cel mai util exerciţiu pentru a înţelege cele ce vi le voi spune în continuare ar fi să
vizionaţi ceva documentare legate de viaţa comunităţilor primitive de pe continentul african
sau sud – american. Încercaţi să vedeţi spre exemplu un documentar despre indienii din zona
Mato Grosso din bazinul Amazonului, şi fiţi atenţi la aspectele vieţii de zi cu zi ale acestor
oameni. Ei nu merg la magazin să-şi cumpere nici chiloţii, nici sutienele, nici tricourile şi nici
pelerinele de ploaie sau puloverele. Ei nu merg la magazin să-şi cumpere nici arme nici
undiţe cu care să vâneze şi să pescuiască. Ei nu cumpără nici plase de pescuit şi de asemenea
nu cumpără nici maşini de găurit sau polizoare. Ei fac totul folosindu-se de macete – care sunt
un fel de cuţite mai mari – şi de ce le pune la dispoziţie pădurea ecuatorială…
Un aspect la care probabil că nimeni dintre dumneavoastră nu s-a gândit serios este
faptul că aceştia nu au la dispoziţie la câteva străzi distanţă un spital sau o farmacie la care să
se ducă de câte ori îi doare măseaua sau de fiecare dată când fac o gripă sau o simplă răceală''.

https://vimeo.com/84762525

(Il consider cel mai cuprinzator si bine documentat film titrat in limba romana, ce prezinta realitatea consumului de cannabis);

http://frumoasaverde.blogspot.ro/2012/03/c...ole-video.html;

http://www.bioterapi.ro/vegetale/index_veg..._codrului.html;

https://www.youtube.com/watch?v=krFUxpwE-K8.
[i]

Aceasta postare a fost editata de ionitamarval: Jun 5 2015, 07:44 AM

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 11 2015, 11:46 AM
Mesaj #14

Guests

stima,

Asta poate fi adevarat, in conditiile in care tratamentul pentru bolile dobandite in urma consumului nu este suportat de asigurarea medicala. Altfel, se face rau si altora, pentru ca se cheltuiesc pe tratamente bani publici care se pot aloca in alte scopuri. Facutul de rau altora trebuie privit din toate punctele de vedere, nu numai in mod direct si imediat.
E adevarat ca acest lucru se poate extrapola si pentru alte vicii sau comportamente nesanatoase.

+Quote Post
Vizitator_Mary & Ana.
mesaj Jun 11 2015, 12:33 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 11 2015, 11:46 AM) *
Altfel, se face rau si altora, pentru ca se cheltuiesc pe tratamente bani publici care se pot aloca in alte scopuri.
Facutul de rau altora trebuie privit din toate punctele de vedere, nu numai in mod direct si imediat.
E adevarat ca acest lucru se poate extrapola si pentru alte vicii sau comportamente nesanatoase.

mi-a plakut mult gogoasha asta, cu perversa indirecta de pe tg. ocna ! dry.gif

deci coruptia , care ie un superviciu ba chiar si un comportament nesanatos in administratia tarii, si care ie ilegala stiam , prin sifonarile masive de euroi de la buget, adica din pensia handicapatilor votaci, a bagat in spital o multime de oameni nevinovati, >>>stresati la maxim<<<, distrusi total de sistemul nevolnic, si, ce sa vezi : odata ajunsi in spital, au primit ca bonus si multe alte boli...

nu era mai corect daca trageau linistit si legal pe langa gard o cultura de marihuana si se relaxau razand copios de ra.hat.ul de viata si de tara in care traiesc ? ma-ntreb si io, ca prostu'...

oricum guvernantii zic ca suntem golani si curve toti...deci avem comportament nesanatos ca si cum...

as zice sa legalizam coruptia mai bine...are pondere, ie lucrativa, corporatista, nu creste pe langa gard, dar e un vis, toti coruptii e high si plini de lovele ! rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Mary & Ana'.
mesaj Jun 12 2015, 11:23 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Mary & Ana @ May 19 2015, 08:57 PM) *
http://www.dw.de/comentariu-politica-drogu...s5-2282-html-cb

Pro :
secretul e cumpatarea si evitarea drogurilor de mare risc.
nu am cumparat niciodata droguri, iar in 10 ani am fumat mai putin de 10 jointuri, conjunctural, cu prietenii, in spatii legale
(m-ar interesa mai mult uleiul de canabis si frunzele, in scop terapeutic)

Contra :
pot fi romanii cumpatati si decenti, daca s-ar legaliza ?
...sincer, nu prea cred...niciodata...
la sate, cel putin, ar fi o aroma de nedescris, non-stop, fara limita de varsta...
mai ieftin ca alcoolul si creste liber pe langa gard...

eu nu mai intru pe topicul asta, nu ma intereseaza direct, dar pentru ca l-am initiat, am sa spun ca :

orice substanta introdusa in organism, altereaza intr-un anume procent si metabolismul creierului,
si pe cale de consecinta, comportamentul in general, cu posibile consecinte nedorite
iar daca depaseste doza ''recomandata'' sau suportata, poate provoaca daune, fie ca e alcool sau cannabis

personal nu sunt de acord cu legalizarea cannabisului in Romania in scopuri de relaxare,
am explicat de ce mai sus, si nici nu cred ca ar diminua consumul de alcool sau alte droguri de mare risc,
din contra... pentru ca asa suntem noi, romanii, lacomi si indecenti, inconstienti si in vorbe si in fapte

as dori insa legalizarea in scopuri strict medicale (inclusiv pentru fumatorii de cannabis monitorizati si autorizati legal de un medic).

in acest fel, si absolut discret si in particular, unii fumatori inraiti sau suferinzi, ar avea acces limitat la viciul lor...fara sa deranjeze
pe nimeni in public, sau la volan !

va doresc tuturor un weekend relaxat, la un pahar de vin sau o halba de bere cu prietenii smile.gif

+Quote Post
Vizitator_nelloti.
mesaj Jun 12 2015, 01:13 PM
Mesaj #17

Guests

Pro.

+Quote Post
Vizitator_OLGA.
mesaj Jun 17 2015, 08:31 AM
Mesaj #18

Guests

DA, SA FIE LEGALIZAT; ESTE FOARTE BENEFIC CONTRA CANCERULUI, DURERILOR DE ORICE FEL, SI INCLUSIV PROTEJEAZA CREIERUL UMAN.
Citeaza (Mary & Ana @ Apr 19 2015, 03:50 PM) *

(Legalizam sau lasam traficantii de ''legale'' sa distruga vieti, in timp ce terapiile alternative cu cannabis ar salva vieti ? E nevoie de dezbateri, promovare, semnaturi, adeziuni.)

SEMNEZ SI EU; DR OLGA LAZIN-ANDREI
olazin@ucla.edu

+Quote Post
Vizitator_Fratila Gheorghe.
mesaj Jun 21 2015, 03:45 PM
Mesaj #19

Guests

M-am speriat ! Credeam ca va fi legalizat CANIBALISMUL !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2015, 08:11 AM
Mesaj #20

Guests

Niciodata o porcarie nu va fi anulata cu o alta porcarie
Aca ca dragutilor carora constiinta proprie nu va mai este suficienta, orice ati face tot de ca-ca-o o puneti

+Quote Post
BeaBella
mesaj Jul 10 2015, 12:35 PM
Mesaj #21

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 10-July 15
Utilizatorul numarul: 33 962

Nu mai tot comparati Romania cu alte tari, in loc sa va ganditi cu sa crestem va ganditi ce bine v-ati putea droga, acuma va ajung banii si de droguri?

+Quote Post
Vizitator_Olgu.
mesaj Jul 27 2015, 07:36 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (OLGA @ Jun 17 2015, 08:31 AM) *
DA, SA FIE LEGALIZAT; ESTE FOARTE BENEFIC CONTRA CANCERULUI, DURERILOR DE ORICE FEL, SI INCLUSIV PROTEJEAZA CREIERUL UMAN.

SEMNEZ SI EU; DR OLGA LAZIN-ANDREI
olazin@ucla.edu

Ce formă de cancer ai avut şi te-ai vindecat cu planta minune ? Este o mare prostie, Marijuana nu vindecă nici o formă de cancer, absolut nici una, căt priveşte beneficiile asupra creierului eşti într-o mare şi gravă eroare, zona din creier folosita pentru dezvoltarea limbajului este atacata de neurotoxinele aparute prin folosirea marijuanei, efectul daunator al acesteia fiind ireversibil. Mai gândeşte-te înainte să ajungi să vorbeşti singură pe stradă sau să ai nevoie de însoţitor că nu mai ştii nici cum te cheamă şi câţi ani ai

+Quote Post
Vizitator_Ptutucea Vasile.
mesaj Jul 27 2015, 07:49 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (ionitamarval @ Jun 5 2015, 07:41 AM) *
Inainte de a critica sau a lua o hotarare fara a cunoaste subiectul este obligatoriu sa priviti cu atentie filmele documentare de mai jos.
Luatin in calcul faptul ca oameni dragi noua sunt bolnavi de diferite boli, printre care cancerul iar in curand nu ii mai avem alaturi plecand dintre noi in chinuri, dureri cumplite si mai ales neimpacati cu soarta si sufletul lor, lasand in urma lucruri neterminate sau nepoti ce nu pot sa isi mai aduca aminte de iei.
Aceste lucruri pot fi remediate simplu si eficient.
Tocmai din acest motiv multinationalele farmaceutice nu permit guvernantilor sa legalizeze acest medicament. E ieftin, e eficient, ar putea creste peste tot iar omenii vindecati.
Un singur om bolnav de cancer in Romania costa sistemul de sanatate si indirect pe noi salariatii intre 7.000-15.000 Ron/lunar doar tratamentul, fara a contabiliza si alte investigatii si analize indirecte, vorbim doar de tratamentul aplicat care nu da rezultate pe termen lung.

Problema reala care se pune este diferentierea si sanctionarea celor ce fac abuzuri si a celor care deranjeaza din acest motiv. Cel mai important lucru in consumul de cannabis este faptul ca nu da dependenta (dependenta poate fi similara cu a tutunului) si nu da sevraj.

Mai jos este un paragraf din cartea autorului Catalin Dan Carnaru-Generatoare fara miscare. O carte interesanta ca de altfel toate cartile ale acestui autor.

[i]''Ca să înţelegeţi cât este tutunul de periculos faceţi următoarea experienţă. Introduceţi
într-un borcan cu apă caldă conţinutul unui pachet de ţigări tari fără filtru – Plugare,
Mărăşeşti, Gouloase, Gitanes, etc., sau mai multe frunze de tutun tocate mărunt. Lăsaţi-le la
macerat două trei zile după care filtraţi conţinutul storcând bine frunzele în zeamă şi apoi
zeama obţinută încălziţi-o uşor la bain-marie pentru a se evapora apa, până ce pe fundul
borcanului rămâne o pastă densă maronie, asemănătoare nesului frecat cu un pic de apă. Ce aţi
obţinut este nicotină pură. Dacă veţi da unui câine de dimensiuni mari 5 – 10 miligrame din
această pastă, în următoarele două-trei ore va muri. Omul moare dintr-o doză mult mai
mică… Şi cu toate astea, nimeni nu declară tutunul drog ilegal… Vă las să vă gândiţi la acest
aspect…
Acum hai să vă spun că am făcut această paranteză pentru că are legătură cu tot ce vă
voi spune în continuare şi chiar cu tot ce vom vorbi în întreaga carte.
Cel mai util exerciţiu pentru a înţelege cele ce vi le voi spune în continuare ar fi să
vizionaţi ceva documentare legate de viaţa comunităţilor primitive de pe continentul african
sau sud – american. Încercaţi să vedeţi spre exemplu un documentar despre indienii din zona
Mato Grosso din bazinul Amazonului, şi fiţi atenţi la aspectele vieţii de zi cu zi ale acestor
oameni. Ei nu merg la magazin să-şi cumpere nici chiloţii, nici sutienele, nici tricourile şi nici
pelerinele de ploaie sau puloverele. Ei nu merg la magazin să-şi cumpere nici arme nici
undiţe cu care să vâneze şi să pescuiască. Ei nu cumpără nici plase de pescuit şi de asemenea
nu cumpără nici maşini de găurit sau polizoare. Ei fac totul folosindu-se de macete – care sunt
un fel de cuţite mai mari – şi de ce le pune la dispoziţie pădurea ecuatorială…
Un aspect la care probabil că nimeni dintre dumneavoastră nu s-a gândit serios este
faptul că aceştia nu au la dispoziţie la câteva străzi distanţă un spital sau o farmacie la care să
se ducă de câte ori îi doare măseaua sau de fiecare dată când fac o gripă sau o simplă răceală''.

https://vimeo.com/84762525

(Il consider cel mai cuprinzator si bine documentat film titrat in limba romana, ce prezinta realitatea consumului de cannabis);

http://frumoasaverde.blogspot.ro/2012/03/c...ole-video.html;

http://www.bioterapi.ro/vegetale/index_veg..._codrului.html;

https://www.youtube.com/watch?v=krFUxpwE-K8.
[i]

Ce o dai dintr-una în alta, aici vorbim de Marijuana nu de tutun, din articolul tău reiese că mai bine fumezi cannabis decăt să bei prenandez sau benzină, unde dai şi unde crapă, nu este benefic de nici jn fel tutunul dar nu am văzut fumător de tutun tâmpit cu ochii bulbucaţi şi cănd îl înjuri de mamă să-ţi răspundă ce tare a fost şi să râdă vreo două ore din motive doar de el cunoscute şi nici familii destrămate din cauza nicotinei

+Quote Post
Vizitator_alcoolu'.
mesaj Jul 27 2015, 04:30 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Ptutucea Vasile @ Jul 27 2015, 07:49 AM) *
Ce o dai dintr-una în alta, aici vorbim de Marijuana nu de tutun, din articolul tău reiese că mai bine fumezi cannabis decăt să bei prenandez sau benzină, unde dai şi unde crapă, nu este benefic de nici jn fel tutunul dar nu am văzut fumător de tutun tâmpit cu ochii bulbucaţi şi cănd îl înjuri de mamă să-ţi răspundă ce tare a fost şi să râdă vreo două ore din motive doar de el cunoscute şi nici familii destrămate din cauza nicotinei

Bravo, bravo. Bun aport. Ca tot vorbim de marihuana, nu de tutun, ai citit statistici? Da' alcoolu' de ce zici ca e legal? Ca daca te uiti la statistici, o sa incremenesti. Adica e ok sa te autodistrugi si sa-ti distrugi familia cu alcool insa cu marihuana nu? Oare o fi din considerente economice? (citeste ce venituri obtine statul cu alcoolul si tutunul )

+Quote Post
Vizitator_unstudent.
mesaj Aug 20 2015, 08:53 AM
Mesaj #25

Guests

Haideti sa lamurim niste aspecte:

1. Pentru cei care afirma ca daca s-ar legaliza canabisul in Romania, toata lumea ar fi drogata si "asta ne mai lipseste noua ca popor": nu e asa. Vor consuma canabis persoanele care oricum consuma deja, plus cei care vor fi tentati sa incerce pentru prima data. Dar o vor face intr-un mediu legal, controlat, impozitat. Nu va imaginati ca daca se va legaliza, toata tara se va opri din munca si va face joint dupa joint. Nu e o substanta atat de puternica incat sa provoace o astfel de isterie. Lumii ii mai place sa se imbete ocazional, dar totusi se duce la munca, isi vede de treaba si se imbata cand are timp pentru asa ceva. Acelasi lucru s-ar intampla si cu canabisul. Fumezi cand este cazul si timpul ti-o permite. Si referitor la acei oameni care "si-au irosit toata viata fumand canabis", in cazul lor, nu e vina substantei, e vina omului care era oricum predispus la asta, substanta e doar un adjuvant, daca nu ar fi fost asta, ar fi fost alta (alcool, alte droguri, dupa gust). Peste tot unde s-a legalizat canabisul, a scazut consumul (vezi Olanda, Uruguay, statele americane Colorado, Washington, Alaska parca si Oregon mai nou). Aceste exemple sunt state care au legalizat consumul recreational! In alte tari din Europa, canabisul are un statut tolerat, decriminalizat, e legal sa ai cantitati mici asupra ta, e legal sa iti cresti 1-2 plante pentru consum propriu dar este ilegala vanzarea (Cehia, Portugalia, Spania, Elvetia).

2. Canabisul iti permite o functionalitate mult mai buna decat alcoolul (in cantitati decente, bineinteles). Nu produce tulburari de echilibru sau de vedere, nu creste agresivitatea, stimuleaza creativitatea, gandirea abstracta, permite abordarea unui subiect din perspective multiple cu o mai mare usurinta si practic face orice activitate cotidiana sa fie mai placuta (mancarea are gust mai bun, muzica se aude mai bine, aerul e mai placut, sexul este mai intens etc.) spre deosebire de alcool care te face mai dezinhibat, dar totodata mai agresiv si mai anesteziat. Nu vreau sa las sa se inteleaga ca ar trebui sa fumezi toata ziua prin acest paragraf, doar ca atunci cand o faci (din nou, in cantitati decente), efectul produs asupra ta este mult mai usor de integrat in societate decat cel al alcoolului, sa zicem. Pe de alta parte, dintre efectele negative putem aminti: lipsa de motivatie, o usoara scadere a timpului de reactie (insa doar la unele persoane, mai exact, la persoane cu un timp de reactie slab de la bun inceput), lenea, paranoia, frica de societate, ultimele doua fiind prezente mai mult din cauza statutului ilegal al substantei si de implicatiile pe care le-ar avea "descoperirea" persoanei sub influenta canabisului.

3. Multitudinea de beneficii medicale: creste apetitul (pentru persoane cu disfunctii alimentare), calmeaza greturile si varsaturile (in special la pacientii care fac chimio- si radioterapie pentru diverse tumori), calmeaza durerile, stabilizeaza persoanele cu atacuri de panica frecvente, scade (uneori pana la zero) numarul de crize la persoane cu epilepsie, se utilizeaza in glaucom (reduce presiunea intraoculara), uleiurile si tincturile de canabis au dat rezultate bune si in aplicari locale pe diverse cancere de piele, ajuta la recuperarea persoanelor cu depresie, ajuta persoane sa se lase de fumat tutun. Acestea sunt doar cateva dintre beneficii, pentru mai multe informatii, puteti sa va documentati mai departe. Bineinteles, utilizarea pentru scopuri medicale se poate realiza prin alte metode in afara de fumat (uleiuri, tincturi, unt, produse comestibile, vaporizare etc.)

4. Consumul in randul copiilor: exista studii care au aratat ca inceperea consumului prelungit si sustinut de canabis de la o varsta frageda (sub 18 ani) ar duce la incetinirea dezvoltarii cerebrale, de aceea daca ar fi sa se legalizeze sau macar sa obtina un statut de toleranta, ar trebui sa fie doar pentru persoane majore, la fel ca si alcoolul si tutunul. Dar in acelasi timp, multa lume nu respecta aceste legi, fiind foarte usor ca si copil sa iti procuri alcool sau tutun, care au efecte negative in mod similar. Asta tine mai mult de educatia pe care parintii le-o acorda si de timpul investit in comunicarea cu ei.

5. Legatura cu schizofrenia si alte boli psihice: Unii oameni vehiculeaza ideea ca consumul de canabis duce la aparitia schizofreniei sau a altor boli psihice, ceea ce este partial adevarat, dar nu cum si-ar dori ei sa creada. Schizofrenia este o boala inca neinteleasa pe deplin, in multe cazuri ale bolii nu se poate decela un factor etiologic care a dus la instalarea ei. In unele cazuri, consumul de canabis poate duce la declansarea prematura a bolii, actionand ca un trigger (declansator) LA PERSOANE CARE ERAU DEJA PREDISPUSE la aceasta boala, si care s-ar fi instalat oricum mai devreme sau mai tarziu, sub actiunea altui tip de declansator (traumatism, soc emotional etc.). Cu alte cuvinte, nu se face schizofrenie din cauza canabisului, schizofrenia era deja acolo, in stare latenta, iar canabisul poate duce la instalarea ei prematura.

6. Exista multe substante pe care daca le introducem in organism suficient de des, ajung sa se comporte ca un drog (adica sa provoace un grad de dependenta, fizica sau psihologica): alcool, cafea, nicotina, ceai negru, calmante, dulciuri si ce mai vreti voi. Ideea este sa fim oameni suficient de integri si de puternici incat sa consumam toate aceste substante cu moderatie pentru a beneficia de partile lor pozitive si de a evita sau elimina partile negative ce pot aparea dupa un consum indelungat.

Semnat,
unstudent

+Quote Post
Vizitator_rmindhunter.
mesaj Aug 28 2015, 10:51 PM
Mesaj #26

Guests

nu va apucati!!! nu este pentru voi...este doar pentru noi...cei ce intelegem....cei ce stim sa folosim.....doctori care fac operatii pe cord deschis....afaceristi de succes....jucatori profesionisti de fotbal si alte sporturi....actori celebri....etc...voi duceti-va la munca fumati-ma tutunul, beti-va alcoolul si cumparati paracetamolul.....voi clienti ai fasft foodurilor....nu este pentru voi.....decat sa faceti pe destepti sa veniti cu argumente care vi se trec prin fata ochilor de prin mass-media...mai bine studiati...si nu pe pielea mea cum am facut-o eu.....studiati rezultate concrete....daca voi nu vreti nu incercati...dar nu ii mai judecati in nestire pe cei celor ce le folosesc...sunt atatea cazuri in lumea asta in care sunt bolnavi pe care pastilele nu ii ajuta....ii fac simpli clienti consumatori ai farmaciilor...dar aceasta planta ce credeti ii vindeca....deci numai judecati ...mai bine aveti grija ce mancati de la hypermarket...numai credeti tot ceea ce vi se trece prin fata ochilor...sunteti doar o turma care va alineati la legi si ascultati tot ceea ce sistemul va impune....cum aceasta planta a fost catalogata drog....

+Quote Post
Vizitator_Amalia3.
mesaj Sep 7 2015, 07:41 AM
Mesaj #27

Guests

stima,

Sunt perfect de acord. Ne-am luptat pentru democratie asa ca ar trebui ca fiecare sa poata sa faca ceea ce doreste (cu conditia de a nu-l deranja pe celalalt)

+Quote Post
Vizitator_nicusor.
mesaj Oct 6 2015, 02:01 PM
Mesaj #28

Guests

legal da, dar nu obligatoriu ;-)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 6 2015, 07:15 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Amalia3 @ Sep 7 2015, 07:41 AM) *
Sunt perfect de acord. Ne-am luptat pentru democratie asa ca ar trebui ca fiecare sa poata sa faca ceea ce doreste (cu conditia de a nu-l deranja pe celalalt)

Macar sistemul medical daca ar considera serios problema, ar fi un mare pas inainte.

http://thespiritscience.net/2015/10/05/the...s-cancer-cells/

http://www.healthy-holistic-living.com/res...since-1974.html

http://www.indiatimes.com/news/world/scien...ing-244847.html

+Quote Post
Vizitator_dependentza.
mesaj Oct 6 2015, 07:27 PM
Mesaj #30

Guests

Daca din punct de vedere medical canabisul poate fi extrem de util,
fumatul de marihuana da dependenta, deseori asociata cu iritabilitate crescuta, gradual pana la paranoia.

Nu este indicata tinerilor sub 24 de ani, al caror encefal nu este inca pe deplin dezvoltat.

https://www.youtube.com/watch?v=hrVXRZY1_x0...eature=youtu.be

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
25 Utilizatori care citesc acest topic (25 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th November 2017 - 05:53 PM