IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Proprietate traversata de conducta gaze
Vizitator_Gabriela.
mesaj Aug 26 2009, 09:33 AM
Mesaj #1

Guests

Data post: Miercuri, 26 August 2009, 11:19
Subiect: Proprietate prin care trece magistrala gaze

Buna ziua!

In toamna lui 2008 in urma unui partaj succesoral am intrat in posesia unui teren agricol. Nu am cultivat nimic pe el, deoarece toamna era prea tarziu, iar in primavara abia l-am localizat faptic, la fata locului fata de vecini, etc.
Acum cateva zile ne-a instiintat de la primaria comunei unde este terenul (nu locuim in acea comuna) ca pe o suprafata de 300mp din acel teren (pe latimea terenului) exista o conducta de gaze (sau petrol) si urmeaza sa se faca lucrari de inlocuire a celei tevi. Raspunzator este SC Petrom SA Bucuresti , iar lucrarea "Zona Productie 2 Grup Zacaminte Bradesti".
Am cerut contractul sa-l studiem, dar ne-a dat ca model un contract pe care apare numele unui proprietar
Contract de inchiriere...........
1.Obiectul contractului il constituie transmiterea folosintei terenului in suprafata de....(mp stabiliti de ei)
2.Terenul va fi folosit pentru .....nu se specifica
3. Obiectivul inchirierii poate fi modificat in sensul ca suprafata inchiriata va fi restransa in functie de lucrarile ce se vor efectua, avand in vedere destinatia pentru care s-a efectuat inchirierea.
Durata contractului
Durata inchirierii incepe la data ......si are valabilitate pe toata perioada de exploatare a obiectivului petrolier........nu se specifica nimic si nu inteleg "toata perioada de exploatare
Pretul inchirieriii este de 2 lei/mp/an fiid stabilit in conditiile art. 6 si 10 din Legea petrolului 238/2004. Cine a stabilit acest pret ca cu mine proprietar nu a discutat nimeni pretul.
Chiria stabilita va fi actualizata anual, in raport cu indicele de inflatie si de sup. de teren ocupata, admitand o intarziere de 30 zile de la data si luna efectuarii ultimei plati. Depasirea termenului de achitare atrage drept penalitati de intarziere in cuantum de......./zi intarziere, nu se specifica, dar nu mai mult decat valoarea pentru care se calculeaza. Care valoare? Cea pe care o primim la semnarea contractului? Asa se procedeaza sau stabilim penalizarile de comun acord?
In drepturi si obligatii printre altele apare ceva de genul:
-sa garanteze chiriasul contra evictiunii (intelegand orice tulburare de drept si de fapt) ce ar aduce atingeri dreptului de folosinta al chiriasului, in sensul art. 1420 pct.3, art. 1422 si art. 1428 din Codul civil. Este un termen juridic pe care nu-l inteleg.
La chirias la drepturi apare:
- sa foloseasca terenul in scopul determinat de Cap. II art. 2 din contract, unde la Terenul va fi folosit pentru... nu este completat
La obligatii printre altele:
-anual v-a comunica in scris proprietarului C/val chiriei reactualizata cu coeficientul de inflatie.
Modificarea si incetarea contractului:
-restrangerea partiala a suprafetei de teren ce face obiectul prezentului contract va fi posibila, plata chiriei fiind corespunzatoare terenului ramas in folosinta.
Dispozitii finale:
Executarea prezentului contract inceteaza la data finalizarii lucrarilor in scopul carora s-a incheiat contractul de inchiriere si in conditiile art. 6 si at. 7 din legea petrolului.
In mare cam asa arata acest contract pe care proprietarul trebuie sa-l semneze pur si simplu. Tipul de la primarie care "face numai o intermediere" a afirmat de genul;sunt bani pt ca deranjeaza acum terenul, oricum pt faptul ca trece conducta prin terenul meu, este prin subteran si nu trebui sa am pretenti.
Este contract de inchiriere sau numai de despagubire cum spune functionarul primariei ?
Ca trece acea conducta prin terenul meu agricol, pot cere chirie pe un anumit nr. de ani?
Cum sa ma conving ca este un pret corect?
Nu inteleg nimic din acest contract, nu pot sa semnez asa, cu atatea rubrici necompletata.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. In acea comuna sunt foarte multi oameni fara venituri si pentru ei 500-700 de roni sunt bineveniti. Nu doresc sa fiu exagerata dar nici sa-si bata joc, cum au inceput cu acest contract in care completeaza doar nr. de mp si valoarea pe care trebuie sa o primesti.
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd August 2019 - 11:24 AM