IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> In ce sa investim in momente de criza financiara?
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Dec 29 2008, 10:58 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (jazz @ Dec 29 2008, 06:19 PM) *
In Quebec daca un chirias nu plateste nu poate fi dat afara si de multe ori dureaza luni de zile pana se reglaza conflictul. Nu mi-ar place postura de proprietar in conditiile astea.

Legea apara destul de tare chiriasul.
IN BC poti sa il dai afara dupa 10 ale lunii in conditiile in care i-ai dat notice, nu si-a platit chiria dar te costa sheriff-ul.
Una peste alta e bine sa studiezi bine legea indiferent ce faci si unde investesti.

Mai bine inchiriezi in Buc.. scoti cam de 2-3 ori mai mult la aceesi suma bagata. wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
ariadna_40
mesaj Jan 13 2009, 02:02 PM
Mesaj #32

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 13-January 09
Utilizatorul numarul: 5 729

Am vazut aici destule opinii. Pana la urma, nimeni nu vine cu o afacere concreta.
Eu am preferat sa ma axez pe o afacere "de nisa". Daca nu pot avea un pret mai bun sau o calitate iesita din comun, macar sa ma diferentiez.
Si asta nu in ceea ce produce firma mea, ci tocmai in know-how-ul care sta la baza afacerii.
In fond, informatia costa, nu-i asa?
Oricum in Romania se mai pot face afaceri si in vreme de criza. Am spus Afaceri, nu Speculatii !
Iar asta, cel putin pentru o parte din noi, e o veste buna:)

+Quote Post
Vizitator_VVVx2.
mesaj Jan 13 2009, 02:08 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (ariadna_40 @ Jan 13 2009, 02:02 PM) *
Am vazut aici destule opinii. Pana la urma, nimeni nu vine cu o afacere concreta.
Eu am preferat sa ma axez pe o afacere "de nisa". Daca nu pot avea un pret mai bun sau o calitate iesita din comun, macar sa ma diferentiez.
Si asta nu in ceea ce produce firma mea, ci tocmai in know-how-ul care sta la baza afacerii.
In fond, informatia costa, nu-i asa?
Oricum in Romania se mai pot face afaceri si in vreme de criza. Am spus Afaceri, nu Speculatii !
Iar asta, cel putin pentru o parte din noi, e o veste buna:)

S-ar putea sa revina moda buticurilor de cartier, cu conditia sa nu creasca prea tare euro. Daca ramane pana la 4,5 iar preturile alimentelor creste... o sa reinvie. Produse ieftine si cat mai junk angry.gif

La fel outleturile si secondurile s-ar putea sa se revigoreze iarasi.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 13 2009, 05:27 PM
Mesaj #34

Guests

Ai uitat sa ne spui, la punctul 8., in cat timp de la plantare obtii prima nuca. smile.gif

Citeaza (iosif @ Oct 11 2008, 04:19 PM) *
Interesanta si paradoxala criza asta !

Citeam despre actiunile de la VW au luat-o la deal in timp ce aproape totul o ia la vale. NU comentez de ce si cum se intampla paradoxul asta, insa vreau sa ma opresc si asupra unui alt paradox cu care ma confrunt din ce in ce mai des in ultima perioada.

Lucrez pentru o firma franceza care produce puieti de nuc. De cand a inceput criza s-au inregistrat comenzi tot mai mari din partea firmelor care for sa isi protejeze profiturile ce erau folosite pentru diverse speculatii financiare si imobiliare. Si pentru ca sunt multi manageri care constientizeaza cat de pericluloasa poate fi volatilitatea din sectorul financiar si faptul ca nu prea mai tine cu speculatii ce frizeaza bunul simt in sectorul imobiliar, s-au hotarat sa investeasca in infiintarea de livezi de nuc cu suprafete de orfisunul zecilor de hectare. Iata si de ce:

1. Nucii nu cer salariu si nici mariri sau prime ;
2. Nucii nu emigreaza ;
3. Nucii nu pleaca in concediu de odihna si/sau maternitate ;
4. Nucii isi fac treaba cu constiinciozitate, de dimineata si pana seara, fara sa intarzie la munca si fara pauze de tigara unsure.gif ;
5. Nucii nu te lasa cu ochii in soare , nu pleaca la concurenta si sunt valorosi chiar si dupa moartea lor blush.gif ;
6. Nucii produc si anul asta si la anul si inca cateva zeci de ani de acum incolo, bagandu-ti bani in buzunar mai mult decat iti poti imagina ca pot sa o faca ( apropos de asta, cat mai costa un kg de miez de nuci ?) ;
7. Pentru infiintarea livezilor de nuci primesti ajutor si de la bugetul de stat, de la UE, precum si sprijin consistent pe suprafta de livada rolleyes.gif .

Ar mai fi multe de spus, insa chiar nu vreau sa credeti ca fac reclama. V-am spus toate acestea doar ca sa meditati si dumneavoastra la aceasta oportunitate in aceste vremuri de criza . Steven Covey spunea la un moment dat ca acolo unde exista o mare problema exista intotdeauna marea oportunitate de a rezolva aceasta problema. Important este modul cum te raportezi la acea problema ( criza). Nu credeti?

Din punctul meu de vedere, daca ar mai tine criza asta inca vreo doi-trei ani de acum inainte nu m-as supara deloc. laugh.gif Ma bucur sincer ca a cam trecut vremea speculatiilor financiare si ca a sosit vremea investitiilor cu adevarat serioase si care produc pe termen lung.

Mult succes tuturor!

+Quote Post
Vizitator_Foxu'.
mesaj Jan 13 2009, 07:15 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 13 2009, 05:27 PM) *
Ai uitat sa ne spui, la punctul 8., in cat timp de la plantare obtii prima nuca. smile.gif

pai... plantezi si tu nuci din aia la maturitate wink.gif !

+Quote Post
Vizitator_liviu.
mesaj Jan 15 2009, 12:52 PM
Mesaj #36

Guests

http://www.viatalaserviciu.ro/view_video.p...mp;category=mr#

+Quote Post
Vizitator_taifun.
mesaj Jan 19 2009, 04:42 PM
Mesaj #37

Guests

actiunile au scazut foarte mult si merita sa aruncati o privire
daca nu doriti sa riscati pe actiuni nelichide eu spun ca SIF-urile se prezinta destul de bine

am facut aici o prezentare cu rezultatele din 2008 si indicatorii de evaluare cei mai importanti
http://taifuns.blogspot.com/2009/01/w-buff...un-cerc-al.html

+Quote Post
Vizitator_Geea.
mesaj Jan 21 2009, 02:36 PM
Mesaj #38

Guests

Cel putin cu imobiliarele, e clar ce se intampla: http://www.rezidential.net/blog/care-sunt-...ata-imobiliara/

Lumea vrea in continuare, dar toti asteapta sa vada cat scad preturile. In rest, au avantaj ideile care necesita investitii mici, nimeni nu e dispus sa investeasca prea mult in conditiile in care nimeni nu stie ce se va intampla in continuare. Tot in avantaj sunt si afacerile specifice crizei: recuperatori de creante, consultanta in managementul crizei, in restructurarea afacerilor etc.

+Quote Post
Vizitator_iosif.
mesaj Jan 21 2009, 08:23 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 13 2009, 05:27 PM) *

daca umaresti sa ai o productie de nuci , prima nuca o iei si din anul 2 de la plantare. Daca vorbim de productie comerciala, incepand din anul 3-4 de vegetatie , pentru unele soiuri si din anul 4-5 pentru altele.

Insa... afacerea cu livezile de nuci nu se limiteaza doar la productia de nuci propriu-zisa. Sunt multe lucruri care pot scapa unei persoane neavizate. Ca si in imobiliare, deja au aparut speculatorii, care isi permit sa investeasca intr-o asemenea plantatie , pe care o revand ulterior la un pret multumitor pentru ei. Ar mai fi si alte afaceri legate de nuc, dar astea nu se discuta aici. Doar fata in fata si numai pe bani.

+Quote Post
Vizitator_aurelian.
mesaj Jan 23 2009, 03:24 AM
Mesaj #40

Guests

mai radeti si voi un pic berea,aurul si ardelenii

+Quote Post
Vizitator_taitzelu.
mesaj Feb 2 2009, 07:48 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (prostu' @ Nov 13 2008, 01:10 PM) *
Nu e momentul potrivit sa investesti in nimic . Asteapta sa mai cada piata si apoi ai sa gasesti niste produse cu active ieftine si valoroase cind piata isi revine.S-au chinuit ani de zile sa tranteasca economia mondiala la pamant tocmai pentru a le "scoate" din buzunar banii tuturor. Ai bani? tine bine de ei pina se linistesc lucrurile

scriu un articol neoficial despre asa ceva ( sa-i spunem despre scoala ) si pare interesanta ideea. Cu ce s-ar scoate " aceia " care s-au chinuit sa introduca aceasta criza?

+Quote Post
Vizitator_lola.
mesaj Feb 3 2009, 07:41 AM
Mesaj #42

Guests

O solutie: * Unde sa ne plasam economiile ?

Acum nu mai e o problema in a alege la ce banca sa iti depui economiile, daca le ai. Una dintre solutii e sa alegi cea mai buna dobanda la depozitele pe o luna si sa iti « rostogolesti » lunar banii dintr`o banca in alta. Daca te poti dispensa pe un an de banii tai, si mai bine. Baga`i in banca, in depozite la termen. Atentie! Nu plasati sume mai mari decat cea garantata de stat (50.000 eur sau echivalent) intr`un singur depozit. Daca aveti sume mai mari de 50 k eur, spargeti`i in mai multe depozite si plasati`i in banci. Veti avea multumirea interioara ca ati pus umarul la reluarea creditarii.

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...-raspunsuri.htm

+Quote Post
Vizitator_aaa.
mesaj Feb 4 2009, 01:18 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (lola @ Feb 3 2009, 07:41 AM) *
O solutie: * Unde sa ne plasam economiile ?

Acum nu mai e o problema in a alege la ce banca sa iti depui economiile, daca le ai. Una dintre solutii e sa alegi cea mai buna dobanda la depozitele pe o luna si sa iti « rostogolesti » lunar banii dintr`o banca in alta. Daca te poti dispensa pe un an de banii tai, si mai bine. Baga`i in banca, in depozite la termen. Atentie! Nu plasati sume mai mari decat cea garantata de stat (50.000 eur sau echivalent) intr`un singur depozit. Daca aveti sume mai mari de 50 k eur, spargeti`i in mai multe depozite si plasati`i in banci. Veti avea multumirea interioara ca ati pus umarul la reluarea creditarii.

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...-raspunsuri.htm

lola, ''rostogoleste'' tu banii in fiecare luna si sa ma anuntzi ce ai castigat dupa ce ai platit transferul/retragerea etc....si administrare cont, ca rostogolitul asta implica cont curent!
cei care au acum cash 50.000eur refuz sa cred ca n-au pus deja ''umarul la reluarea creditarii'', nu de alta, dar nu stiu cati stau cu 50.000eur sub saltea.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Feb 6 2009, 04:53 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (taitzelu @ Feb 2 2009, 07:48 PM) *
scriu un articol neoficial despre asa ceva ( sa-i spunem despre scoala ) si pare interesanta ideea. Cu ce s-ar scoate " aceia " care s-au chinuit sa introduca aceasta criza?

ohohohooooo .. uite un exemplu.. daca da GM faliment.. cine ramine are doar de cistigat.. pt ca dupa aia insemna mai putini competitori si un pret mai mare pe produs. Una peste alta in urma unei crize se scapa de o multime de competitori... Ia o carte de istorie economica si vezi cum e cu crizele.. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Nellie nel.
mesaj Feb 13 2009, 12:54 PM
Mesaj #45

Guests

Ei sa stiti voi ca treaba nu e chiar atat de grava...pentru unii. E doar o chestie psihologica, un stres adanc in mintea noastra. Dar cum ati spus mai sus, char daca cica traim vremuri atat de rele, lumea nu se opreste din fumat, baut si altele. Eu lucrez la Provident [http://www.provident.ro], o companie ce face imprumuturi cash fara giranti. Si sa stiti voi ca lumea se cam inghesuie sa ia bani si isi cumpara chestii pentru casa. Adica investesc banii pe care nu ii au, stiind de criza financiara. Ei si nu cred ca isi fac ei aceasta investitie pentru ca sa adopte politica de eficienta energetica ce ajuta in lupta impotriva schimbarilor climatice. Multi imprumuta sa isi faca nunta mare, cu lautari...

Eih, sa fim seriosi !!

+Quote Post
Vizitator_TARAU CORNEL.
mesaj Feb 13 2009, 02:31 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (alin @ Oct 10 2008, 02:02 PM) *
E clar ca nu poti investi in produse scumpe, case si alte minunatii de genul asta.

Oamenii, chiar si in criza financiara, manaca si beau, fumeaza, zice abc.

Plaseaza-ti banii in tutun, vin, produse agricole si diamante!

Hmmm....m-au pus pe ganduri...

OAMNII INTELIGENTI INVESTSC IN OAMENI CU UN CARACTER PUTERNIC APTI SA SE DESCURCE CHIAR SI IN SITUATII LIMITA.

+Quote Post
Vizitator_paleru.
mesaj Feb 13 2009, 07:47 PM
Mesaj #47

Guests

exista mult mai multi bani de hartie si virtuali decat aur platina lingouri de valoare obiecte de arta
doamne fereste daca vreo data acesti bani isi vor dovedi nonvaloarea
aur pietre pretioase
pamant

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 27 2009, 05:28 PM
Mesaj #48

Guests

Am o intrebare: In ce credeti ca este mai avantajos sa investim?In actiuni sau in obligatiuni?

+Quote Post
Vizitator_jean petrescu.
mesaj Oct 6 2009, 06:02 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (iosif @ Jan 21 2009, 08:23 PM) *
daca umaresti sa ai o productie de nuci , prima nuca o iei si din anul 2 de la plantare. Daca vorbim de productie comerciala, incepand din anul 3-4 de vegetatie , pentru unele soiuri si din anul 4-5 pentru altele.

Insa... afacerea cu livezile de nuci nu se limiteaza doar la productia de nuci propriu-zisa. Sunt multe lucruri care pot scapa unei persoane neavizate. Ca si in imobiliare, deja au aparut speculatorii, care isi permit sa investeasca intr-o asemenea plantatie , pe care o revand ulterior la un pret multumitor pentru ei. Ar mai fi si alte afaceri legate de nuc, dar astea nu se discuta aici. Doar fata in fata si numai pe bani.

+Quote Post
Vizitator_Moshul.
mesaj Nov 10 2009, 01:31 PM
Mesaj #50

Guests

In haleala, ca asta se consuma nonstop.
http://www.chipstix.ro

+Quote Post
Vizitator_adtia30.
mesaj Dec 12 2009, 07:31 PM
Mesaj #51

Guests

se poate investi in buxuri sau poti fc bani si fara a investi deschizand pagini web incearca pagina http://ptc.webgarden.ro/ sau limba romana http://bani-pe-click-siteuri-platitoare.cabanova.ro/

+Quote Post
Vizitator_C.P._78_2002_BIC.
mesaj Dec 15 2009, 02:32 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (alin @ Oct 10 2008, 02:02 PM) *
E clar ca nu poti investi in produse scumpe, case si alte minunatii de genul asta.

Oamenii, chiar si in criza financiara, manaca si beau, fumeaza, zice abc.

Plaseaza-ti banii in tutun, vin, produse agricole si diamante!

Hmmm....m-au pus pe ganduri...

Baietii lu'tata: pentru cei care sunt salariati va sugerez sa investiti in seriozitate si dedicatie pentru postul detinut ,pentru ca nu mai sunteti buricul pamantului, nu mai sunteti cei care spuneau acum un an jumatate ca doresc salarii de neamt.Nu mai migrati de la un job la altul doar pentru ca seful v-a zis ca va sta spranceana prea ridicata.
Pentru noi, ceilalti, pe care criza financiara si politicile fiscale daunatoare ale statului roman va sugerez sa nu tineti banii la ciorap pentru ca isi pierd valoarea.Investiti in mijloace de productie ,in echipamente care au ajuns la preturi convenabile chiar uneori foarte mici, investiti in oameni seriosi care accepta si un salariu mai mic, investiti in lucruri care pareau odinioara foarte greu de achizitonat.Investiti in servicii si produse de calitate si nu va lasati descurajati de perioada.Crize au mai fost ,probabil ca o sa mai vina..dar trebuie sa ne bucuram de fiecare la fel de mult deoarece viata e prea scurta sa te pierzi in detalii.

+Quote Post
Vizitator_ghidulocatarului.
mesaj Jan 2 2010, 04:35 PM
Mesaj #53

Guests

Economiile argeşenilor la bănci în creştere

+Quote Post
Vizitator_ghidulocatarului.
mesaj Jan 3 2010, 09:54 PM
Mesaj #54

Guests

Restanţele argeşenilor la creditele în vlaută au explodat

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Mar 16 2010, 08:26 PM
Mesaj #55

Guests

Citeam despre actiunile de la VW au luat-o la deal in timp ce aproape totul o ia la vale. NU comentez de ce si cum se intampla paradoxul asta, insa vreau sa ma opresc si asupra unui alt paradox cu care ma confrunt din ce in ce mai des in ultima perioada.

Lucrez pentru o firma franceza care produce puieti de nuc. De cand a inceput criza s-au inregistrat comenzi tot mai mari din partea firmelor care for sa isi protejeze profiturile ce erau folosite pentru diverse speculatii financiare si imobiliare. Si pentru ca sunt multi manageri care constientizeaza cat de pericluloasa poate fi volatilitatea din sectorul financiar si faptul ca nu prea mai tine cu speculatii ce frizeaza bunul simt in sectorul imobiliar, s-au hotarat sa investeasca in infiintarea de livezi de nuc cu suprafete de orfisunul zecilor de hectare. Iata si de ce:

2. Nucii nu emigreaza ;
4. Nucii isi fac treaba cu constiinciozitate, de dimineata si pana seara, fara sa intarzie la munca si fara pauze de tigara unsure.gif ;
5. Nucii nu te lasa cu ochii in soare , nu pleaca la concurenta si sunt valorosi chiar si dupa moartea lor blush.gif ;
6. Nucii produc si anul asta si la anul si inca cateva zeci de ani de acum incolo, bagandu-ti bani in buzunar mai mult decat iti poti imagina ca pot sa o faca ( apropos de asta, cat mai costa un kg de miez de nuci ?) ;
7. Pentru infiintarea livezilor de nuci primesti ajutor si de la bugetul de stat, de la UE, precum si sprijin consistent pe suprafta de livada rolleyes.gif .

Ar mai fi multe de spus, insa chiar nu vreau sa credeti ca fac reclama. V-am spus toate acestea doar ca sa meditati si dumneavoastra la aceasta oportunitate in aceste vremuri de criza . Steven Covey spunea la un moment dat ca acolo unde exista o mare problema exista intotdeauna marea oportunitate de a rezolva aceasta problema. Important este modul cum te raportezi la acea problema ( criza). Nu credeti?

Din punctul meu de vedere, daca ar mai tine criza asta inca vreo doi-trei ani de acum inainte nu m-as supara deloc. laugh.gif Ma bucur sincer ca a cam trecut vremea speculatiilor financiare si ca a sosit vremea investitiilor cu adevarat serioase si care produc pe termen lung.

Mult succes tuturor!

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Mar 16 2010, 08:28 PM
Mesaj #56

Guests

2. Nucii nu emigreaza ;

Mult succes tuturor!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 16 2010, 08:34 PM
Mesaj #57

Guests

Ma intereseaza si pe mine sa infiintez o plantatie de nuci poti sa-mi spui la ce firma franceza lucrezi sau daca poti sa-mi dai niste informatii! //.

+Quote Post
albinuta13127844...
mesaj Jul 6 2010, 06:51 PM
Mesaj #58

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 6-July 10
Utilizatorul numarul: 22 337

Eu zic ca cel mai important este sa investim in noi...in familie si cei dragi...si ca sa nu fiu intelesa gresit - sa investim in viata noastra..
Pana acum ceva vreme eram impotriva produselor de asigurare de viata si economii , dar cand ne-a lovit criza si sotul meu s-a imbolnavit asigurarea de viata (pe care o primise beneficiu de la firma la care lucra) ne-a ajutat si ne-a platit ziele de spitalizare...si pentru ca apoi aveam nevoie de bani am luat cativa din ce se stransesera in contul lui ...chiar ne-a ajutat, cand nimeni nu o mai putea face- ca nu mai avea banii..
Am realizat atunci ca daca nu facem noi ceva pentru noi nimeni nu o va face...ca asteptam degeaba sa ne ajute cineva ca nu prea are cine....deci faceti ceva pt voi si pentru copii, ca altfel veti ajunge la mila rudelor si prietenilor, care e posibil sa nu va poata ajura..

+Quote Post
Vizitator_moni.
mesaj Sep 24 2010, 05:01 PM
Mesaj #59

Guests

Eu investesc in mine draga. Silicoane, botox, liposuctie. Cam 10 mii de euro. Ca doar nu imi iau Logan. Este o concurenta astazi in Dorobanti, ceva de speriat. O multime de fomiste minore venite din provincie si tot mai putini masculi eligibili.Ce vremuri...

+Quote Post
Vizitator_dorina rosu.
mesaj Oct 7 2010, 12:20 PM
Mesaj #60

Guests

O afacere pe timp de criza cu cosmetice Bio cu o investitie minima dar cu multa munca ! Vezi : www.produsebiosinaturale.webs.com . Mult succes!Dorina Rosu

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 06:49 PM