IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Merita sa investesc intr-un palton sanatos si trainic?, vine criza economica
Vizitator_Oscar.
mesaj Oct 21 2008, 10:03 AM
Mesaj #1

Guests

Ok, am inteles, probabil ca nu va exista o exista in Romania o criza financiara la nivelul celei din state si bancile din Romania vor trece cu bine criza financiara.
Dar, daca l-am inteles bine pe Guvernator va exista o recesiune economica, iar tara noastra va fi expusa fara doar si poate acestei crize. Credite mai putine, mai greu de obtinut, etc

Ce se poate intampla si de fapt se cam intampla:
  • firmele isi vor restrange activitatea,
  • multinationalele vor avea probleme afara si vor strange surubul si aici,
  • exporturile se vor diminua,
  • somajul va creste,
  • productia va scadea si
  • chiar si bugetele de publicitate se vor reduce huh.gif

La acestea se adauga:
  • scumpirea alimentelor
  • scumpirea gazelor
  • scumpirea curentului electric
  • Alte scumpiri, de peste tot si inflatie

Aceasta este o ipoteza, poate corecta, poate incorecta.

Firmele mici mi se par mai avantajate in aceasta noua "tranzitie", de la economia de consum la economia "sanatoasa". Exista oare o viziune de a iesi din criza economica ce se anunta? Se gandeste cineva la asa ceva?

Sa-mi iau un palton mai trainic pentru iarna asta, ca sa-l port inca vreo 5 ani de acum inainte. Merita sa investesc in palton?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ine.
mesaj Oct 21 2008, 10:20 AM
Mesaj #2

Guests

I-ati un Iphone 3G si o slujba la stat.

Just kidding!

Serios, poate ca o sa se intample si ceva bun. Ma gandesc la ideologia musca-si-fugi a multora dintre patronii romani, care nu o sa mai functioneza asa bine. Aproape toate afacerile imobiliare de la noi s-au bazat pe asta.

+Quote Post
Vizitator_ralu.
mesaj Oct 21 2008, 02:02 PM
Mesaj #3

Guests

Eu zic sa il folosesti tot pe cel de iarna trecuta. Investitia in palton nu e investitie. Alege ceva ce poti vinde la un pret mai mare sau macar la fel, in caz ca ti se intampla ceva.

+Quote Post
Vizitator_dardaica.
mesaj Oct 23 2008, 05:03 AM
Mesaj #4

Guests

rolleyes.gif vine incalzirea globala si raspunsul tau la criza economica globala este sa iti iei palton???!!!!:)

+Quote Post
Vizitator_ralu.
mesaj Oct 23 2008, 07:05 AM
Mesaj #5

Guests

de ce suntem obsedati de criza financiara?

In ce sa investesc? cum sa-mi platesc credictul, la ca banca? cat e dobanda? sa-mi mai cumpar casa sau masina?
ne puneam intrebarile astea si inainte de criza. ce e nou?

de ce sunt pe prima pagina acum si nu erau inainte?

ce ii sperie pe romani acum? imposibilitatea de a mai cheltui mult? scumpirile? bancile? cursul euro?

Romanii sunt obsedati de proprietate, intr-un mod cat se poate de ciudat. in olanda sau germania oamenii nu isi fixeaza target sa fie proprietari, stau cu chirie. Au fost invatati ca esti om doar daca ai o casa. Nu investitiile sau afacerile care reusesc pe terment lung, ci castigurile imediate te scot in fata. Deocamdata nu vad oameni disperati pe strazi, cumpara cu zel din cora si carrefour. Nu au fost dati afara prea multi oameni. Inca. Pana la disperare ramane obsesia: citesc presa de business, discuta la o bere sau la un shopping micut ca marii analisti financiari. Sper ca se vor trezi repede din bula informativa si vor trece la actiune.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th August 2019 - 02:26 PM