IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce o sa facem de criza? Multi o sa leneveasca.
Vizitator_ke.
mesaj Oct 30 2008, 01:15 PM
Mesaj #1

Guests

Sunt atatea anunturi apocaliptice in fiecare zi, sunt atatea articole generale si generaliste, atatea explicatii docte si atatea analize aproape identice, dar sunt atat de putine hinturi despre cum o sa ma afecteze pe mine, in mod direct.

Ok. Deci ce o sa fie, intr-un scenariu sa-i spunem moderat? Adica, ce cred eu ca o sa se intample.

Azi am venit cu taxiul la serviciu, fiindca eram in intarzaiere. Tarif 1,9 lei. Oare cum o sa-l afecteze criza pe taximetrist, m-am intrebat?

Eu cred asa, o sa fie din ce in ce mai putine comenzi, oamenii o sa cheltuie mai putini bani pe taxi, dar firmele nu o sa scada tariful.

Asa ca o multime de oameni o sa leneveasca, iar altii, mai stramtorati o sa isi caute de lucru in alta parte. Exact cum se intampla acum cu firmele de dezvoltare proiecte imobiliare. Nu mai incheie contracte, dar nu lasa din pret.

Probabil asa o sa reactioneze o mare parte dintre firmele care ofera servicii. Hotelurile nu o sa se ieftineasca si nici coaforul.

Foarte multa lume o sa stea linistita, asteptand sa treaca criza, mai schimband o suta de euro, mai muncind cate o data.

Poate gresesc, dar asa cred ca o sa-si petreaca multi criza, odihnindu-se. laugh.gif Ba chiar unii o sa creasca tarifele crezand ca astfel isi vor reduce pierderile. E logic....
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir O.
mesaj Nov 3 2008, 01:09 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (ke @ Oct 30 2008, 01:15 PM) *
Sunt atatea anunturi apocaliptice in fiecare zi, sunt atatea articole generale si generaliste, atatea explicatii docte si atatea analize aproape identice, dar sunt atat de putine hinturi despre cum o sa ma afecteze pe mine, in mod direct.

Ok. Deci ce o sa fie, intr-un scenariu sa-i spunem moderat? Adica, ce cred eu ca o sa se intample.

Azi am venit cu taxiul la serviciu, fiindca eram in intarzaiere. Tarif 1,9 lei. Oare cum o sa-l afecteze criza pe taximetrist, m-am intrebat?

Eu cred asa, o sa fie din ce in ce mai putine comenzi, oamenii o sa cheltuie mai putini bani pe taxi, dar firmele nu o sa scada tariful.

Asa ca o multime de oameni o sa leneveasca, iar altii, mai stramtorati o sa isi caute de lucru in alta parte. Exact cum se intampla acum cu firmele de dezvoltare proiecte imobiliare. Nu mai incheie contracte, dar nu lasa din pret.

Probabil asa o sa reactioneze o mare parte dintre firmele care ofera servicii. Hotelurile nu o sa se ieftineasca si nici coaforul.

Foarte multa lume o sa stea linistita, asteptand sa treaca criza, mai schimband o suta de euro, mai muncind cate o data.

Poate gresesc, dar asa cred ca o sa-si petreaca multi criza, odihnindu-se. laugh.gif Ba chiar unii o sa creasca tarifele crezand ca astfel isi vor reduce pierderile. E logic....

E probabil sa ai dreptate. Nici eu nu cred ca criza o sa regleze economia, asa cum am tot citit. Trebuie un pic de vointa politica pentru un astfel de reglaj, chiar daca multi profitori o sa planga pe la televizor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 9 2008, 01:17 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (ke @ Oct 30 2008, 01:15 PM) *

Asa e,avem antrenamentul celor 50 de ani de criza continua din comunism in care noi ne-am facut ca muncim iar Statul s-a facut ca ne plateste. Romanul e invatat sa traiasca sarac dar in acelasi timp relaxat.

+Quote Post
Vizitator_Aurelia.
mesaj Nov 9 2008, 02:27 PM
Mesaj #4

Guests

Ce facem de criza? Ca si cum am intreba "Ce facem de Craciun/ Revelion?"?
Postez si aici ceea ce am postat pe alt forum, dar ideea e aceeasi, cred ca trebuie totusi sa aflam cum s-a ajuns la criza.
Eu sunt acum in cautarea de materiale pentru lucrarea mea de diploma de materat. Una din lucrarile de baza ale studilui meu se numeste "Dreptul la lene" – Paul Lafarge. E scrisa in 1885 (sec. Trecut, da, nu e o greseala !) si e mai actuala ca oricand. vorbeste pana si despre criza unde vom ajunge...
Uitati argumentele, pe scurt :
1.muncim mai multe ore, si producem mai mult, ca sa castigam mai mult – asa ni se cere « ideologic » de catre societatea capitalista – ca doar marii industriasi/ patroni au nevoie de oameni « motivati » care sa le produca mai mult, sa se imbogateasca ei mai mult ; lenea nu e buna, ca nu muncim pentru ei, nu ne inregimentam.
2. produsele, la un mom. dat nu se mai vand, caci sunt prea multe, piata e saturata, iar oamenii nu mai au bani – salariile oferite de industriasi/ patroni nu sunt suficiente pentru toata tentatia la care produsele lor ne supun ; intervine publicitatea care ne convinge sa cumparam
3. tentati, vrem sa cumparam. muncim mai mult, sa castigam mai mult, sa ne permitem. Multi ne lasam tentati si facem si credite.
4. la un mom. dat sunt atat de multe produse ca nu mai are cine le cumpara – caci spirala infernala continua : ca doar continuam sa muncim mai mult, ca sa ne platim creditele, sa consumam mai mult
5. daca tot sunt dispusi din ce in ce mai multi oameni sa munceasca mai mult, de ce sa angajeze patronii 10 oameni in loc de 7, sau chiar 5, ca doar or sa munceasca bine aia 5, daca sunt bine prinsi in credite si dorinte de consum. Somajul e gata ! astfel, mai putini oameni muncesc mai mult, calitatea produselor/ serviciilor scade, dar nu conteaza pentru patron : banii vin. Somerii – treaba lor !
6. creditele sunt din ce in ce mai multe, caci cine intra in cercul lor iese greu
7. la un mom. piata crapa: locuri de munca, credite, imobiliar, tot pica.
Ei, noi ne aflam in acest al 7lea moment.
E incredibil, dar acelasi autor ne explica faptul ca daca am munci mai putin fiecare dintre noi, am putea trai toti mai bine, somajul as scadea - nivelul de viata al populatiei s-ar imbunatati. Dar nu ar mai castiga atat de mult patronii.
Numiti asta nebunie, mania persecutiei, paranoia, daca doriti. Dar parca nu e absurd ce spune omul asta. Si o spunea acum 123 de ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Argumente contra ?

Aurelia/ mirunamara

+Quote Post
Vizitator_bila gandcalarepereptila.
mesaj Nov 9 2008, 07:26 PM
Mesaj #5

Guests

o observatie si un sofism_

- ideea de patronat de pe vremea lui Lafarge nu mai e valabila, acum avem CA
- ora de munca e definita in departamente de HR dupa previzibile norme ale prodictivitatii, e logic sa scoata cat mai mult de la unu sau una la servici
- fara isteria consumeritsta genu de economie in care traim ( si seamana oarecum cu cea la care se refera francezul) nu merge sau stagneaza.
-cum ii spune la teza ta ma rog??? blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Aurelia/ mirunamara.
mesaj Nov 9 2008, 08:32 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (bila gandcalarepereptila @ Nov 9 2008, 07:26 PM) *
o observatie si un sofism_

- ideea de patronat de pe vremea lui Lafarge nu mai e valabila, acum avem CA
- ora de munca e definita in departamente de HR dupa previzibile norme ale prodictivitatii, e logic sa scoata cat mai mult de la unu sau una la servici
- fara isteria consumeritsta genu de economie in care traim ( si seamana oarecum cu cea la care se refera francezul) nu merge sau stagneaza.
-cum ii spune la teza ta ma rog??? blink.gif

Stai putin, ca suntem enorm de multi ca "isteata consumerista" pe care o arati tu cu degetul. Mult prea multi, asta e problema. Poate tu nu esti, dar "cursa inarmarilor" cu obiecte iuntile e evidente.
Nu e o teza ceea ce sustine francezul. Ceea ce am scris eu e sinteza a ceea ce am inteles din cartea lui. Uite aici un exemplar in engleza: http://www.marxists.org/archive/lafargue/1...azy/preface.htm . Nu te speria ca e pe un site marxist, nu musca!
Eu am adaugat alta amanunte in sintetizarea mea. Nu gasesti chiar tot in cartea lui Lafargue - parca e nascut prin Cuba, nici macar francez nu e, nu stiu, oricum nu conteaza. Dar eu am lucrarea de diploma pe tema asta si am citit deja peste 50 de carti pe tema consumerimului... E de jale! Plangi, daca citesti ce am citit eu! Suntem supusi la o manipulare infernala! Si ne complacem in ea...

+Quote Post
Vizitator_bila sangedereptila.
mesaj Nov 10 2008, 08:43 AM
Mesaj #7

Guests

dry.gif pai daca ne complacem in ea ( manipularea asta=â) , insemana ca nu chiar atat de infernala.
plus, cred ca ideea de manipulare impica intentia sau masterplanu cuiva, ceea ce nui cazu.

acumi dau seama , Paul asta a fost ginersu lu marx, il cam balacarea asta in sccrisori ca era cam latino.. de fapt cred ca se simtea aiurea stiind ca astai bambardea copkilu, logic.
cam ditirambic textu, insa placut, iarasi intalnesc ideea unei manii sau necesitati a muncii, chestie care o presupunea si marx.
Acu mai e ceva, productia directa nu se face in tarile dezvoltate, aici 80% e industria de serviciii, mai tot e produs prin asia sau pa aiurea unde ora e 10centi. serviciile astea cer un consum masiv, abundenta etc. Deci cercu e destul de inkis.
Mi-ai citit gresit textu-- vb de isteria consumului, adica exact la ce te referi si tu.
totusi, cum spune la teza asta? e sociologica, nu?

+Quote Post
mesaj Nov 10 2008, 12:32 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (bila sangedereptila @ Nov 10 2008, 08:43 AM) *
dry.gif pai daca ne complacem in ea ( manipularea asta=â) , insemana ca nu chiar atat de infernala.
plus, cred ca ideea de manipulare impica intentia sau masterplanu cuiva, ceea ce nui cazu.

acumi dau seama , Paul asta a fost ginersu lu marx, il cam balacarea asta in sccrisori ca era cam latino.. de fapt cred ca se simtea aiurea stiind ca astai bambardea copkilu, logic.
cam ditirambic textu, insa placut, iarasi intalnesc ideea unei manii sau necesitati a muncii, chestie care o presupunea si marx.
Acu mai e ceva, productia directa nu se face in tarile dezvoltate, aici 80% e industria de serviciii, mai tot e produs prin asia sau pa aiurea unde ora e 10centi. serviciile astea cer un consum masiv, abundenta etc. Deci cercu e destul de inkis.
Mi-ai citit gresit textu-- vb de isteria consumului, adica exact la ce te referi si tu.
totusi, cum spune la teza asta? e sociologica, nu?

Poti sa ma bati, ca nu stiu cum se cheama teza asta. Ideea principala este ca suntem fortati sa muncim mult, ca sa producem mult, sa consumam mult, sa imbogatim pe cativa. Pe scurtul scurtului: stii ca 95% din averile mondiale sunt detinute de 5% din populatie?
Categoric produsele sunt facute in tari unde mana de lucru este ieftina. De ce si delocalizeaza intreprinderile masiv? In Romania de ce vin? Ca doar nu ca sa ne scoata pe noi din ...... Nu mai suntem naivi de vreme buna, sper... Profiturile lor sunt imense! Ghici cum fac!?
Daca engleza iti este cunoscuta, incearca si citeste link-ul catre cartea lui Paul Lafargue. Sunt vreo 5 capitole nu foarte lungi.
Cu siguranta face parte din studiile sociologice, insa. Eu lucrez pe tema consumului excesiv datorat muncii excesive, sau invers daca vrei... E sociologie... desi teza o sustin in cadrul unui master de... engleza....
Mai mult nu stiu, nu ma bate!!!!!!

+Quote Post
mesaj Nov 11 2008, 08:04 PM
Mesaj #9

Guests

Pentru cei interesati: discutia inceputa aici continua cu mai multa forta pe alt forum: http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...&#entry8984
Chiar nu om gasi solutii?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th August 2019 - 06:02 AM