IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> EU cum imi inchiriez garsoniera ?
Vizitator_ignuta.
mesaj Dec 8 2008, 12:55 PM
Mesaj #31

Guests

"iar in privinta odraslelor care isi storc parintii de bani, iti propun sa dai la medicina, an de an sa te zbati pentru loc in camin, sa ai sesiuni chinuitoare in galagie ....si sa vezi ce-ti ''storci'' parintii de bani....ca mutatul 6 ani din camera in camera nu este o placere...nici macar bursa nu-ti garanteaza o camera decenta!"

Of! Imi pare rau daca am fost rautacioasa.Eu incercam doar sa justific oarecum pretul exorbitant.Stiu ce inseamna invatatul in camin dar mai stiu ca cine are chef de invatat ori de chefuri, o va face fie in camin, fie in chirie.De aceea cand suni pentru o chirie leit-motivul-intrebare este, "sunteti studenta?" Tot ce e student inseamna pe langa neplata sau intarzierea chiriei, chefuri monstruoase care se lasa cu devalizarea locuintei plus reclamatii la vecini, statul la gramada(se anunta unul si stau ca "musafiri"cate 4-5)....

"Deh, daca vecinul Gogu a inchiriat cu suma x, eu n-oi fi mai fraier."

Asa este.Si uneori vecinul Gogu, mai umfla pretul numai ca sa se dea el mare si breaz desi in realitate a inchiriat-o la pretul pietei sau sub.

"Acum insa vad o scadere evidenta, si destul de consistenta procentual, de la 400 la 350/300 pentru multe zone.
Mai interesant insa, pare sa creasca oferta, adica sunt multe garsoniere scoase la inchiriat"

Sunt multe pentru ca de un an de zile piata imobiliara pe segmentul vanzari/cumparari a stagnat. Si omul care a cumparat imobilul respectiv cu gandul sa se imbogateasca peste noapte din chirie se trezeste ca nu-i ajung banutii sa achite ratele la banca si ca in loc sa prospere, investitia costa si e pe cale de a pierde si ce are. Bancile au incurajat acest sistem pagubos, tip Caritas.Romanu' s-a lasat sedus de mirajul cresterii preturilor pe piata imobiliara peste noapte crestea cat trei, mai ceva ca Fat_Frumos din povesti, si s-a indatorat la banci cu gandul ca isi poate vinde cand vrea investitia sa-si plateasca banca si sa ramana cu o suma consistenta in cont.Nu s-a gandit nimeni ca nu poate dura la infinit aceasta sarlatanie, iar cazurile Caritas si FNI trebuia sa-i puna pe ganduri. Asa ca ieftinirea chiriei este o alternativa la declararea falimentului pentru cel strans cu usa de banca.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ignuta.
mesaj Dec 8 2008, 01:09 PM
Mesaj #32

Guests

"Daca pretul era asa de mare , cum de in 5 minute a gasit pe cineva dispus sa-i dea cat a acerut + avans?! Din pacate nu poti sa stai in strada , sa faci greva asteptand sa scada preturile la chirii. "

Lasand deoparte incisivitatea cu care te-ai adresat, evident nu mie, la urma urmei toti de aici avem libertatea de a exprima o opinie proprie si "personala" vorba primarului meu.Ai dreptate, nu poti sta in strada asteptand sa scada preturile la chirii. Dar daca nu-ti permiti o garsoniera lux in buricul targului si nu-ti surade ideea de Rahova, poti alege un compromis decent :Dristor, Bravu,Titan.Da, e adevarat ca nu mai poti spune cu emfaza, "locuiesc in Romana, sau Dorobanti" dar atata iti poti permite sa nu stai in strada.Nu poti manca caviar cand iti sufla vantul prin buzunare.Sunt bune si sardelele.Caviarul doar cand mergi in vizita.

+Quote Post
Vizitator_ignuta.
mesaj Dec 8 2008, 01:26 PM
Mesaj #33

Guests

"Si eu am o garsoniera pe care o inchiriez, si eu mi-am luat teapa o data... insa m-am invatat mine.
In primul rand, ma imtereseaza doar persoane care au un venit stabil. Asta pentru a isi permite sa plateasca lunar chiria. De aceea cer adeverinta de la servici.
In al doilea rand, cer 2 luni garantie (cu doar o luna in avans). Astfel, daca omul pleaca mai devreme sau uita sa plateasca, depozitul acopera intretinerea+curentul+chiria neplatita+alte eventuale daune.
In al treilea rand, verific lunar plata facturilor.

In rest, nu accepta intarziere la plata chiriei. Asta e o regula de aur. Mai bine percepi chiria pe 5 ale lunii (daca salariul ii intra in 1), decat sa fii nevoit da accepti scuze ieftine de genul "mi-a intarziat salariul".
Trece in contract clauza ca "pentru fiecare zi de intarziere la plata chiriei, se plateste o majorare de 1.5%/zi, iar dupa 10 zile de intarziere, contractul se reziliaza automat si chiriasul va fi evacuat". "

Da, si eu pot sa spun ca am luat o data gripa si de atunci ma feresc. Pe dracu!
Nimeni nu-ti garanteaza ca persoana cu adeverinta de venit de la serviciu(a propos, asta e forma corecta cu "u" la capat) iti va plati chiria.(Sunt curioasa daca mai tii cont si de alte criterii, nr. de la pantof, culoarea parului, marca de parfum, etc Glumeam desigur!)Isi poate pierde job-ul, poate i se iveste o oportunitate si pleaca din tara cand esti tu mai sigur de el,poate se imbolnaveste omul,e in spital si iti intarzie cu plata chiriei, poate ii moare soacra sau catelu sau mai stiu eu ce, ce faci il dai afara? Nu e atat de simplu cu evacuarea, de procese traganate prin tribunale ati auzit? Iar aia cu doua luni garantie, hai sa fim seriosi, e o nesimtire sa ceri suma aia pentru ca lumea traieste in general din salariu iar daca tu ii ceri banii inainte pe doua luni ca garantie, inseamna sa moara de foame o luna sau se se imprumute pe la prieteni si sa-i restituie cand ii vei inapoia tu garantia.Cu alte cuvinte devii un mic calau sau in termeni mai putin duri, un mic camatar daca il pui pe om sa-ti plateasca procentele acelea la fiecare zi de intarziere.

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Dec 8 2008, 02:59 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Ion @ Dec 8 2008, 12:44 PM) *
Motivul principal,in opinia mea,pentru care chiriile scad este ca pana la inceperea crizei au fost la vanzare zeci de mii de apartamente si garsoniere care au fost libere.Cand criza a lovit,proprietarii nu au mai dorit sa vanda,fiindca preturile au scazut.Acum ei vor oferi aceste proprietati spre inchiriere si automat preturile vor scadea pentru ca oferta va fi mare.

Tu te-ai uitat putin despre ce apartamente care nu sunt vindute este vorba? Si despre ce chirii se cer? Cam cit ai impresia ca o sa scada chiria de la cei 1500-2000 euro pe luna care se cer acum? Nu vorbim de apartamente de confort 3, ci de apartamente care se vindeau ca fiind de lux (sau cel putin asta era pretentia, la pretul care se cerea).

+Quote Post
dumis
mesaj Apr 8 2009, 09:41 PM
Mesaj #35

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 2-February 09
Utilizatorul numarul: 6 236

Citeaza (irina @ Dec 8 2008, 02:59 PM) *
Tu te-ai uitat putin despre ce apartamente care nu sunt vindute este vorba? Si despre ce chirii se cer? Cam cit ai impresia ca o sa scada chiria de la cei 1500-2000 euro pe luna care se cer acum? Nu vorbim de apartamente de confort 3, ci de apartamente care se vindeau ca fiind de lux (sau cel putin asta era pretentia, la pretul care se cerea).

Normal ca daca nu a vazut o statistica cu evolutia preturilor din ultima vreme (ce o puteti gasi aici) nu stie despre ce e vorba. Totusi, presimt ca aceasta scadere a preturilor este doar o strategie a dezvoltatorilor.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jun 2 2009, 04:21 PM
Mesaj #36

Guests

Inchiriatul este un biz ca oricare altul si are riscuri pe care trebuie sa ti le asumi. Din experienta proprie si din ce am vazut in alte tari am constat ca cel mai rentabil e sa ceri o chirie cam cu 50-100 euro sub piata locala si sa casti bine ochiul la chirias. In felul asta am ajuns sa am chiriasi care sa stea si 5 ani cu bataie de cap aproape 0 iar cind a fost sa gasesc alt chirias nu a stat gol mai mult de 2 saptamini.
Stiu si persoane care au inchiriat la pretul pietei si peste si au avut noroc dar si cazuri cind chiriasii s-au mutat pt 50 euro pe luna.
Din pacate am constat pe piele proprie ca e foarte greu sa scapi de firmele de intermedieri care cer comision dar nu fac absolut nimic.. un 0 barat.
De asemeni in Ro nu se pot cere checuri postdatate cum se face in unele tari si intirziatul la plata e destul de frecvent proprietarul de obicei se milogeste la chirias sa plateasca. (indiferent de ce scrie in contracte)
Una peste alta in final depind ede oameni si in special de flerul in a alege un chirias okay.

+Quote Post
carmaw
mesaj Jun 3 2009, 05:26 PM
Mesaj #37

Membru
**

Postari: 43
Inscris: 20-May 09
De la: dintr o caldura...
Utilizatorul numarul: 7 960

Citeaza (Ahernar @ Dec 3 2008, 07:30 AM) *
Am o garsoniera de 37mp CF-I intr-un bloc de 12 ani in Piata Victoriei (tronsonul cu Spring-Time , Tiriac ).Mobilata spartan rau de tot (pat-birou-scaune-masa-aragaz-frigider dar are termopane si AC ) . Am incercat acum 1.5 ani sa o inchiriez unei cunostinte cu 300E/luna si am luat teapa , din 4200 de euro ce trebuiau platiti , doar 1900 au ajuns in buzunarul meu . Acum trebuie sa o iau de la capat . Sunt multumit cu 300E pe luna (plus taxa aia pt stat), o inchiriez chiar si pe 5 ani , dar ce pot sa fac ca sa ma asigur ca nu mai patesc ce am patit ? M-ar interesa parerea unora care au inchiriat , cum au facut , la ce trebuie sa fii atent etc .
Multam !

buna ziua
1 cel mai simplu faceti un contract -facut de un avocat in care stipulati ca daca nu si platesc tot ce e intretinere curent apa etc -2luni si daca nu si platesc chiria pe 1 luna ii scoateti cu politia.contractul trebuie bagat si la admnistratie.nu inchiriati cu tel fix
2 multa atentie si fara acte la xerox ca eu am patit o gros
numai bine

+Quote Post
carmaw
mesaj Jun 3 2009, 05:30 PM
Mesaj #38

Membru
**

Am o garsoniera de 37mp CF-I intr-un bloc de 12 ani in Piata Victoriei (tronsonul cu Spring-Time , Tiriac ).Mobilata spartan rau de tot (pat-birou-scaune-masa-aragaz-frigider dar are termopane si AC ) . Am incercat acum 1.5 ani sa o inchiriez unei cunostinte cu 300E/luna si am luat teapa , din 4200 de euro ce trebuiau platiti , doar 1900 au ajuns in buzunarul meu . Acum trebuie sa o iau de la capat . Sunt multumit cu 300E pe luna (plus taxa aia pt stat), o inchiriez chiar si pe 5 ani , dar ce pot sa fac ca sa ma asigur ca nu mai patesc ce am patit ? M-ar interesa parerea unora care au inchiriat , cum au facut , la ce trebuie sa fii atent etc .
Multam !

am mai uitat ceva
e bine cum au scris si altii sa cereti plata pe luna in curs la 1 ale luni si sa cereti o garantie 2 luni pt neplata facturi si stricaciuni.banii ii puneti pe numele dvoastra cu dobinda
cind pleaca rambursati bani cu dobinda daca-tot e ok dupa 3 luni considerindu se ca in aceste 3 d voastra primiri facturile restante de intret, apa electricitate. daca au stricat ceva iarasi retineti. scrieti astea in contract
asa se face in vest

+Quote Post
carmaw
mesaj Jun 3 2009, 05:33 PM
Mesaj #39

Membru
**

Citeaza (Ion @ Dec 8 2008, 12:44 PM) *
Motivul principal,in opinia mea,pentru care chiriile scad este ca pana la inceperea crizei au fost la vanzare zeci de mii de apartamente si garsoniere care au fost libere.Cand criza a lovit,proprietarii nu au mai dorit sa vanda,fiindca preturile au scazut.Acum ei vor oferi aceste proprietati spre inchiriere si automat preturile vor scadea pentru ca oferta va fi mare.

SPUNETI MI SI MIE DE CE IN EUROPA NU SCAD CHIRIILE
ACOLO NU E CRIZA ???

+Quote Post
Vizitator_tot_eu.
mesaj Jun 3 2009, 09:57 PM
Mesaj #40

Guests

Eu stau pe Campineanu,la Universitate cu 175 Euro/luna...garsoniera cf1.Asa case poate si mai ieftin decat inchiriezi tu.

+Quote Post
carmaw
mesaj Jun 4 2009, 04:10 AM
Mesaj #41

Membru
**

Citeaza (Marius @ Dec 3 2008, 03:49 PM) *
Total FALS! smile.gif) Atunci cand ai un contract, ca sa evacuezi un chirias trebuie sa ai o hotarare judecatoreasca. Varianta ta merge doar daca esti un recuperator si ai doua tone de muschi, iar chiriasul e un frizer cu 8 clase.

Daca nu ai contract, chiriasul te poate reclama la fisc. Ghici cine pierde? smile.gif)

o sa vorbesc si eu cu avicata mea despre....hotarire.
pina una alya ii tai apa curent si ce se mai poate.....

+Quote Post
Vizitator_Ahernar.
mesaj Aug 14 2009, 11:59 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (tot_eu @ Jun 3 2009, 09:57 PM) *
Eu stau pe Campineanu,la Universitate cu 175 Euro/luna...garsoniera cf1.Asa case poate si mai ieftin decat inchiriezi tu.

Cum ai reusit ? E a parintilor ? smile.gif
Pana la urma am gasit sa o inchiriez cu 250 la un amic . Cu 300 nu m-a bagat nimeni in seama .

+Quote Post
Vizitator_A.M..
mesaj Sep 4 2009, 07:54 AM
Mesaj #43

Guests

Caut să închiriez o garsonieră, pentru o lună, la Braşov. Mă ajută cineva?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 10 2009, 12:19 PM
Mesaj #44

Guests

eu incerc ( ofer) sa inchiriez o garsoniera pe linia lui 41, si nu reusesc. Cat sa mai las la pret? Sa mai astept studentii?

+Quote Post
Vizitator_A.M..
mesaj Sep 14 2009, 11:45 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 10 2009, 12:19 PM) *
eu incerc ( ofer) sa inchiriez o garsoniera pe linia lui 41, si nu reusesc. Cat sa mai las la pret? Sa mai astept studentii?

Cred că da. Cu anunţuri puse în cât mai multe locuri.
Eu nu îmi găsesc la Braşov tocmai pentru că toată lumea aşteaptă studenţii. Vreau pentru o lună o garsonieră, apartament, ofer mai mult pe lună decât este anunţul, dar toată lumea doreşte să închirieze pe termen mai lung.... şi răspunsul este acelaşi: aşteptăm studenţii şi elevii!

+Quote Post
Vizitator_stan.
mesaj Sep 18 2009, 01:11 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 10 2009, 12:19 PM) *

http://www.cotidianul.ro/toamna_aduce_noi_...-98163.html#hop
dar trebuie calculat si un minim al chiriei, sub care mai bine tii garsoniera goala, pt ca dupa un chirias "bun", trebuie reparat, zugravit, platite curentul, telefonul, cablu, intretinerea, inlocuit electrocasnicele, sanitarele, schimbata broasca, curatenie generala, scos negreala din cada si WC cu solutie puternica de acid clorhidric, etc...
Un apartrament cu repartitoare si apometre gol, nu are decat cheltuieli minime, suportabile.

+Quote Post
Vizitator_B24.
mesaj Dec 6 2016, 05:15 PM
Mesaj #47

Guests

Multam !

Pai intra pe un site de imobiliare si adauga garsoniera

+Quote Post
Vizitator_B24.
mesaj Dec 6 2016, 05:24 PM
Mesaj #48

Guests

Cel mai usor este sa va adresati unei agentii imobiliare

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 03:15 AM