IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Closed TopicStart new topic
> PayPal - Plati online
Vizitator_Vizitator_gabriel..
mesaj Mar 16 2012, 08:35 AM
Mesaj #1

Guests

Buna ziua ,

Am un cont PayPal cu card de debit BRD atasat .Cardul este Mastercard cu chip integrat .
Am facut foarte multe cumparaturi de pe net si asa in treacat spus nu am luat nici o teapa insa relativ recent am observat ca BRD-ul
incarca platile PayPal cu coeficienti inegali aparent aleatorii intre 1% si 2,5% adica pentru suma X retrasa de PayPal in contul BRD se
opereaza o suma cu 2% mai mare la toate tranzactiile atat la plati cat si la depuneri(la depunere suma este mai mica cu 2%).
Explicatiile care mi s-au dat sunt puerile si se refera la diferenta de curs valutar dintre ziua in care s-a efectuat plata PayPal si
ziua cand s-a executat operatiunea de catre BRD ceea ce este inexact deoarece PayPal si/sau Mastercard isi calculeaza un curs extrem
de mare fata de cel real tocmai pentru a contracara fluctuatiile pietei romanesti , curs de-altfel specificat in factura PayPal .
Spre exemplu la un curs real de 4,3 RON , PayPal face plata la 4,5 RON iar BRD umfla cursul in tranzactia operata in cont la 4,7 RON .
Cursul operat in cont de BRD este de fapt mult mai mare decat cel afisat la tranzactiile online si nici nu explica faptul ca la depunerea
unei sume de catre PayPal in contul BRD apare o suma mai mica cu aceleasi procente . Mai mult tranzactiile apreciate ca e-commerce sunt tax free
la BRD . Si mai mult am efectuat plati PayPal prin BCR si acest fenomen nu apare , suma trasa din cont de catre BCR este identica cu cea
specificata in factura PayPal .
Stiti ceva despre aceasta situatie , se intampla si la altii , este un fapt generalizat , este corect ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Nautilus.
mesaj Mar 17 2012, 06:25 PM
Mesaj #2

Guests

Este doar un punct pe lunga listă a măgăriilor făcute de BRD de la înfiinţare şi până în prezent.

Fă-ţi card Visa Electron la BCR. Nu aplică niciun fel de comisioane la plata prin PayPal sau direct cu cardul la comerciant.

~Nautilus

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Mar 19 2012, 07:52 PM
Mesaj #3

Guests

Si ING face platile la un curs mai mare decat cel de la PayPal.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Sorin..
mesaj Mar 20 2012, 07:16 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (adi @ Mar 19 2012, 07:52 PM) *
Si ING face platile la un curs mai mare decat cel de la PayPal.

Orice banca din Romania (nu stiu situatia altor tari) va va taxa suplimentar fata de rata de schimb anuntata de BNR. Solutia (care am si adoptat-o): deschideti-va un cont in EUR sau USD (dupa cuma aveti interesul sa paltiti) fiecare avand un card atasat ce va permite sa faceti plati doar in moneda respectiva, evitand astfel schimbul catre o alta moneda. Alimentand contul respectiv in EUR, respectiv USD veti avea garantia ca daca achitati un produs de 100 EUR atunci PayPal va va lua din cont 100 EUR si nu 102 EUR. La randul ei, banca, de data asta, nu vad de ce ar mai lua acel procent "de nesiguranta" aferent tranzactiei din EUR/USD in RON.

+Quote Post
Vizitator_bogdanicus.
mesaj Mar 20 2012, 07:31 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Vizitator_Sorin. @ Mar 20 2012, 07:16 AM) *
Orice banca din Romania (nu stiu situatia altor tari) va va taxa suplimentar fata de rata de schimb anuntata de BNR. Solutia (care am si adoptat-o): deschideti-va un cont in EUR sau USD (dupa cuma aveti interesul sa paltiti) fiecare avand un card atasat ce va permite sa faceti plati doar in moneda respectiva, evitand astfel schimbul catre o alta moneda. Alimentand contul respectiv in EUR, respectiv USD veti avea garantia ca daca achitati un produs de 100 EUR atunci PayPal va va lua din cont 100 EUR si nu 102 EUR. La randul ei, banca, de data asta, nu vad de ce ar mai lua acel procent "de nesiguranta" aferent tranzactiei din EUR/USD in RON.

Si cum salariile in Romania sunt in proportie foarte mare in lei si nu in valute forte, de unde ai sa iei eur sau usd sa iti alimentezi acel cont? FIX de la ACELEASI banci care au un curs de schimb mai mare decat BNR... Ata ete! Eu am un card Mastercard de la RZB, suma tranzactionata e mentionata si in lei de Paypal INAINTE de a-i incasa, asa ca sunt multumit ca stiu cat costa produsul. In principiu, pentru tranzactiile internationale totul se raporteaza la un curs Reuters plus un comision fix (1%). Asa scrie si pe site-ul bancii... Unele banci preiau ele comisionul. Chestie de marketing.

+Quote Post
Vizitator_bogdanicus.
mesaj Mar 20 2012, 07:35 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (bogdanicus @ Mar 20 2012, 07:31 AM) *
Si cum salariile in Romania sunt in proportie foarte mare in lei si nu in valute forte, de unde ai sa iei eur sau usd sa iti alimentezi acel cont? FIX de la ACELEASI banci care au un curs de schimb mai mare decat BNR... Ata ete! Eu am un card Mastercard de la RZB, suma tranzactionata e mentionata si in lei de Paypal INAINTE de a-i incasa, asa ca sunt multumit ca stiu cat costa produsul. In principiu, pentru tranzactiile internationale totul se raporteaza la un curs Reuters plus un comision fix (1%). Asa scrie si pe site-ul bancii... Unele banci preiau ele comisionul. Chestie de marketing.

Am verificat acum, si daca iti cumperi euro de la BRD platesti BNR+1.85%. La asta se mai adauga si comisioane aferente contului in Euro. Sa il ai doar pentru tranzactii sporadice de pe Paypal nu merita...

+Quote Post
Vizitator_BT.
mesaj Mar 23 2012, 11:14 PM
Mesaj #7

Guests

Am cont la BT, si aici, cit scrie pretul, in lei, la PayPal, atita imi ia din cont.
Nu stiu cu ce curs schimba, dar idea e ca atunci cind platesc, inainte de a accepta plata, vad un pret in valuta si un pret in lei.
Daca imi convine pretul in lei, continui si aprob plata.
Si nu am surprize ulterioare, ca plata e mai mare cu 1-2 procente, ca asa vrea banca, sau mai stiu eu ce.

Acum 5-6 ani, tot cu card BT am fost in Ungaria, de unde am luat o camera video.
Am platit-o cu cardul, si cursul de schimb a fost bun, nu am avut comision suplimentar. La fel cum se intimpla la platile cu cardul in tara.

Daca sunt banci care taxeaza suplimentar platile internationale (la comercianti, sau pe internet), sa le fie rusine.

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th July 2019 - 02:48 PM