IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Cum va influenteaza criza economica stabilitatea jobului?
Vizitator_adi.
mesaj Jan 13 2009, 11:54 AM
Mesaj #1

Guests

Lucrez la o firma de imobiliare si s-a anuntat ca vor fi disponibilizati anumiti oameni, pentru restul se vor reduce salariile. Normal ca o sa fiu de acord cu orice reducere, nu am salariul mare, dar am un credit de platit. Deja s-a renuntat la multi oameni angajati pe perioada determinata din constructii si alte departamente, cam ca la toate firmele de imobiliare. Bugetele pentru toate departamentele s-au redus sau sunt in curs de reducere Nu ma plang sau isterizez doar ma gandesc la ce as putea sa fac in caz ca o sa fiu printre cei disponibilizati. Mai sunt oameni ca mine? La ce solutii v-ati gandit? Daca imi puteti impartasi din experienta voastra, v-as fi recunoscator...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_lila.
mesaj Jan 13 2009, 12:16 PM
Mesaj #2

Guests

O, welcome to the real world!

Nu este o ironie rautacioasa. Eu sunt in HR si firma la care lucrez nu mai face angajari. Problema mea e ca nu sunt angajata cu carte de munca, so... In plus, nu mai sunt bani de team-buldinguri, concursuri si alte traininguri sunt inutile din moment ce nu se mai angajeaza. De vreo luna nu mai am ce face, ma astept la hartiuta in orice moment si caut solutii. Probabil o sa fiu consultant free-lancer. Succes!

+Quote Post
Vizitator_Felipe.
mesaj Jan 13 2009, 12:26 PM
Mesaj #3

Guests

Puteti incerca si solutia de a deveni persoana fizica autorizata in domeniul dvs de expertiza. Sunt taxe mai mici decat la un contract de munca (doar impozit 16%, sanatate 5.5% si CAS optional), ceea ce v-ar face mai atractivi pentru angajatori; este insa o mai mare bataie de cap cu tinerea propriei contabilitati in partida simpla.

+Quote Post
Vizitator_lila.
mesaj Jan 13 2009, 12:36 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Felipe @ Jan 13 2009, 12:26 PM) *
Puteti incerca si solutia de a deveni persoana fizica autorizata in domeniul dvs de expertiza. Sunt taxe mai mici decat la un contract de munca (doar impozit 16%, sanatate 5.5% si CAS optional), ceea ce v-ar face mai atractivi pentru angajatori; este insa o mai mare bataie de cap cu tinerea propriei contabilitati in partida simpla.

As fi vrut si eu sa fac asa, dar am avut alta problema: in cazul in care apare un copil, nu prea imi sunt clare dispozitiile legii, cum o sa primesc aia 85%, dar asta e alta poveste.

Din experienta, intr-adevar, esti mai atractiv pentru angajatori!

+Quote Post
Vizitator_VALI.
mesaj Jan 13 2009, 12:46 PM
Mesaj #5

Guests

Aveam in plan sa incep un MBA anul viitor. In conditiile crizei si a instabilitatii joburilor, nu stiu ce sa fac. Daca o sa se mai caute...

+Quote Post
Vizitator_nonshomeru.
mesaj Jan 13 2009, 12:58 PM
Mesaj #6

Guests

in plina criza la noi se fac angajari si asta pe bani seriosi ca sa zic asa
adica ceva la 1500 EUR net
mai mult de atita, nu ne omorim deloc cu lucrul... de obicei ne uitam pe geam dupa masini.
e vorba de o firma de soft
rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_alina.
mesaj Jan 13 2009, 01:43 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (lila @ Jan 13 2009, 12:36 PM) *
As fi vrut si eu sa fac asa, dar am avut alta problema: in cazul in care apare un copil, nu prea imi sunt clare dispozitiile legii, cum o sa primesc aia 85%, dar asta e alta poveste.

Din experienta, intr-adevar, esti mai atractiv pentru angajatori!

eu tocmai am trecut pe pfa, tot pentru reducerea costurilor. nu este nici o problema in cazul in care ramai insarcinata. principiul este acelasi...media pe ultimele 12 luni.
sunt foarte multi cu acest semn de intrebare: ce se intampla cu locul meu de munca?!
in acest moment incerc sa-mi limitez cheltuielile, sa economisesc pentru acele luni grele si sa nu ma panichez sau demoralizez. sa trag tare ca macar sa stiu ca alta solutia nu e existat decat sa ma disponibilizeze.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 13 2009, 02:55 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (alina @ Jan 13 2009, 01:43 PM) *
eu tocmai am trecut pe pfa, tot pentru reducerea costurilor. nu este nici o problema in cazul in care ramai insarcinata. principiul este acelasi...media pe ultimele 12 luni.
sunt foarte multi cu acest semn de intrebare: ce se intampla cu locul meu de munca?!
in acest moment incerc sa-mi limitez cheltuielile, sa economisesc pentru acele luni grele si sa nu ma panichez sau demoralizez. sa trag tare ca macar sa stiu ca alta solutia nu e existat decat sa ma disponibilizeze.

ca PFA nu pupi indemnizatie pentru cresterea copilului, nici concediu de odihna/ medical etc
ca PFA esti businessman pe cont propriu, nu prestezi (ca esti insarcinata sau cresti copilul), nu facturezi, nu incasezi nimic
aaa... la latitudinea firmei iti poate accepta factura si pe perioada concediului de maternitate, asta e altceva
si ca PFA nu ai carte de munca, nu iti merge vechimea la pensie

+Quote Post
Vizitator_programatorul.
mesaj Jan 15 2009, 06:07 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (nonshomeru @ Jan 13 2009, 12:58 PM) *
mai mult de atita, nu ne omorim deloc cu lucrul... de obicei ne uitam pe geam dupa masini.
rolleyes.gif

Bucura-te cat inca mai poti. Cand intr-o zi vei fi chemat la HR /manager si ti se va zice ca bla bla nu mai sunt resurse si vei fi concediat o sa intelegi de ce , pentru ca te-ai uitat pe geam in timp ce altii probabil lucrau(sau macar se faceau ca lucrau).

Daca e o firma de soft si nu da bani pe PFA e o raritate. La toate firmele de soft(cu mici exceptii nume super-mari) cam ce depaseste 1200 Euro e pe PFA.
Evident daca insisti vei fi platit pe cartea de munca dar esti primul pe lista celor eliminati din ecuatie cand firma ramane fara bani.
Majoritatea firmelor cu adevarat serioase nu angajeaza pe PFA sau micro-intreprindere decat daca angajatul cere asta expres dar nici nu te lasa sa te uiti pe geam dupa masini.
PS : salariul ala de 1500 Euro net va fi mutat in Moldova , Ucraina sau Egipt (la 400-500 Euro) rapid asa cum salariile din Vest se muta la noi (de la 3500 Euro la 1500 Euro sau mai putin).

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 15 2009, 08:00 AM
Mesaj #10

Guests

rolleyes.gif

Star Storage? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_nonshomeru.
mesaj Jan 15 2009, 08:27 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (programatorul @ Jan 15 2009, 06:07 AM) *
Bucura-te cat inca mai poti. Cand intr-o zi vei fi chemat la HR /manager si ti se va zice ca bla bla nu mai sunt resurse si vei fi concediat o sa intelegi de ce , pentru ca te-ai uitat pe geam in timp ce altii probabil lucrau(sau macar se faceau ca lucrau).

te inseli
totzi ne uitam pe geam
si ca sa vezi managerul sunt eu...deh firma mica
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

bineinteles ca ma bucur...doaran-oi plange
am trait vremuri muuuult mai grele decit astea de-acum

rolleyes.gif

Citeaza (programatorul @ Jan 15 2009, 06:07 AM) *
PS : salariul ala de 1500 Euro net va fi mutat in Moldova , Ucraina sau Egipt (la 400-500 Euro) rapid asa cum salariile din Vest se muta la noi (de la 3500 Euro la 1500 Euro sau mai putin).

stai flex
daca am accepta principiul asta ca fiind universal valabil, ar insemna ca de ex in Germania sa nu mai existe niciun programator. din experienta pot sa-ti spun ca sunt destule firme p-acolo care platesc 3500-4000-5000
si nici nu le trece prin cap sa mute dezvoltarea in tari exotice pt salarii mult mai mici.

sanatate

+Quote Post
Vizitator_nonshomeru.
mesaj Jan 15 2009, 08:28 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Alexia @ Jan 15 2009, 08:00 AM) *
Star Storage? rolleyes.gif

imi pare rau dar n-ai nimerit si nici n-o sa nimeresti
pt ca e o firma de buzunar, ascunsa bine...
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 15 2009, 09:06 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (nonshomeru @ Jan 15 2009, 08:28 AM) *
imi pare rau dar n-ai nimerit si nici n-o sa nimeresti
pt ca e o firma de buzunar, ascunsa bine...
laugh.gif

Bafta atunci!!!! rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_programatorul.
mesaj Jan 15 2009, 09:11 AM
Mesaj #14

Guests

@non-shomerul
Hmm pai altfel se pune problema cand tu esti managerul/seful. Daca iti convine sa se dea angajatii pe net si sa ii platesti cu 1500 Euro(presupun ca PFA) foarte bine vreau si eu smile.gif .Dar daca acum se uita pe geam ipoteza mea este ca vor compensa prin stat peste program mai tarziu(daca exista proiecte) sau prin disponibilizari(daca nu exista) si asta numesc eu "bad management".
Principiul asta nu e universal valabil dar e valabil intr-o oarecare masura .. ca dovada multinationalele de la noi care acum cam se pregatesc sa inchida portile si sa se mute , daca nu din tara macar din Bucuresti (joburile la Iasi , Cluj , Brasov si Sibiu au crescut ca numar). De ce as plati eu unuia 1500 Euro/luna doar pentru ca lucreaza in Bucuresti si se uita pe geam? Ma duc la Chisinau si ii dau 600 Euro si gata smile.gif. Si ca argument suprem : tu inca mai crezi ca boom-ul in IT de la noi a fost cauzat doar de firmele romanesti ? Sau au venit strainezii ca ne stiau ieftini si buni(dar mai ales ieftini) ?
Sa nu mai zic de US unde se mai trezesc unii sau altii ca le-a plecat jobul in India/Europa de est pe o zecime din salariul lor.

+Quote Post
Vizitator_nonshomerul.
mesaj Jan 15 2009, 09:34 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (programatorul @ Jan 15 2009, 09:11 AM) *
@non-shomerul
Hmm pai altfel se pune problema cand tu esti managerul/seful. Daca iti convine sa se dea angajatii pe net si sa ii platesti cu 1500 Euro(presupun ca PFA) foarte bine vreau si eu smile.gif .Dar daca acum se uita pe geam ipoteza mea este ca vor compensa prin stat peste program mai tarziu(daca exista proiecte) sau prin disponibilizari(daca nu exista) si asta numesc eu "bad management".
Principiul asta nu e universal valabil dar e valabil intr-o oarecare masura .. ca dovada multinationalele de la noi care acum cam se pregatesc sa inchida portile si sa se mute , daca nu din tara macar din Bucuresti (joburile la Iasi , Cluj , Brasov si Sibiu au crescut ca numar). De ce as plati eu unuia 1500 Euro/luna doar pentru ca lucreaza in Bucuresti si se uita pe geam? Ma duc la Chisinau si ii dau 600 Euro si gata smile.gif. Si ca argument suprem : tu inca mai crezi ca boom-ul in IT de la noi a fost cauzat doar de firmele romanesti ? Sau au venit strainezii ca ne stiau ieftini si buni(dar mai ales ieftini) ?
Sa nu mai zic de US unde se mai trezesc unii sau altii ca le-a plecat jobul in India/Europa de est pe o zecime din salariul lor.

mie imi convine, pt ca nu eu dau banu ci firma mama, care dealtfel are de unde
angajatii nu stau nici peste program si nici nu se fac disponibilizari
iti vine sa crezi? cam greu...
si eu am fost surprins, dar acum m-am obisnuit
se poate si sa freci menta si sa iei bani frumosi
laugh.gif

boom-ul in IT a fost cauzat de firmele straine, ceea ce nu inseamna ca toate si-au mutat productia in romania
si ca la un moment dat toate vor pleca din romania in india
rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 15 2009, 09:39 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (nonshomerul @ Jan 15 2009, 09:34 AM) *
mie imi convine, pt ca nu eu dau banu ci firma mama, care dealtfel are de unde
angajatii nu stau nici peste program si nici nu se fac disponibilizari
iti vine sa crezi? cam greu...
si eu am fost surprins, dar acum m-am obisnuit
se poate si sa freci menta si sa iei bani frumosi
laugh.gif

rolleyes.gif

Atunci da acatiste la tata popa s-o tina Doamne-Doamne pe firma-mama in afara crizei... rolleyes.gif Asa job mai rar!

+Quote Post
Vizitator_abc.
mesaj Jan 15 2009, 09:44 AM
Mesaj #17

Guests

Eu lucrez intr-o banca... (stiu, nasol smile.gif ) Dar ca peste tot sunt oameni buni, muncitori, inteligenti si sunt si uscaturi. Cu exceptia celor cu castele in Spania, uscaturile cam pleaca primele. Ceea ce nu e asa rau, nu?

+Quote Post
Vizitator_nonshomeru.
mesaj Jan 15 2009, 09:48 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Alexia @ Jan 15 2009, 09:39 AM) *
Atunci da acatiste la tata popa s-o tina Doamne-Doamne pe firma-mama in afara crizei... rolleyes.gif Asa job mai rar!

asa am zis si eu, dar tot ma bate gandul sa ma las...penca ma plictisesc
laugh.gif

acatiste nu dau ca nu-s preten cu religiile
rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_programatorul.
mesaj Jan 15 2009, 10:02 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (nonshomeru @ Jan 15 2009, 09:48 AM) *
asa am zis si eu, dar tot ma bate gandul sa ma las...penca ma plictisesc
laugh.gif

acatiste nu dau ca nu-s preten cu religiile
rolleyes.gif

Damn .. ok recunosc nu am bafta asta ... tot timpul am stat cu toporul deasupra capului la firmele mai mici , la multinationale a fost mai lejer de obicei dar si mai plictisitor. Singura buba la jobul asta e ca dupa ce pleci (daca mai pleci smile.gif ) te intreba lumea la interviu : si ce ai facut la XYZ ? Raspuns : M-am uitat pe geam. =)).
Oricum bafta si sa stai la fel de 'cool' si de acum inainte. Eu si restul programatorilor te invidiem smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_nonshomeru.
mesaj Jan 15 2009, 10:07 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (programatorul @ Jan 15 2009, 10:02 AM) *
Damn .. ok recunosc nu am bafta asta ... tot timpul am stat cu toporul deasupra capului la firmele mai mici , la multinationale a fost mai lejer de obicei dar si mai plictisitor. Singura buba la jobul asta e ca dupa ce pleci (daca mai pleci smile.gif ) te intreba lumea la interviu : si ce ai facut la XYZ ? Raspuns : M-am uitat pe geam. =)).

ooo, de-ai shti ce poveshti tehnice inventez shi ce desene trag la interviuri laugh.gif
oricum, daca ma las de-aci, ma las pt afaceri pe cont propriu

Citeaza (programatorul @ Jan 15 2009, 10:02 AM) *
Oricum bafta si sa stai la fel de 'cool' si de acum inainte. Eu si restul programatorilor te invidiem smile.gif.

multam de urari si ma bucur ca ma invidiati laugh.gif
va doresc la fel de multa bafta

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 26 2009, 12:14 PM
Mesaj #21

Guests

Daca tot am initiat acest topic, sa va spun ce s-a mai intamplat... Dap, am fost disponibilizat pana la urma. Aveam un salariu prea mare. Au preferat un junior pe marketing. Despartirea s-a produs in termeni amicali. Acum urmeaza marele necunoscut...

+Quote Post
Vizitator_juniorul sapator.
mesaj Jan 26 2009, 04:56 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (adi @ Jan 26 2009, 12:14 PM) *
Daca tot am initiat acest topic, sa va spun ce s-a mai intamplat... Dap, am fost disponibilizat pana la urma. Aveam un salariu prea mare. Au preferat un junior pe marketing. Despartirea s-a produs in termeni amicali. Acum urmeaza marele necunoscut...

prietene, imi pare bine ca ai luat ţeapă!

+Quote Post
Vizitator_Irina.
mesaj Jan 26 2009, 04:58 PM
Mesaj #23

Guests

rolleyes.gif

băi, tu lucrezi la SIVECO?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 08:56 AM