IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ar fi normal ca guvernul sa mai reduca personalul din administratia publica?
Vizitator_ighen.
mesaj Feb 14 2009, 06:34 PM
Mesaj #31

Guests

DA excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_nu.
mesaj Feb 14 2009, 06:43 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (ighen @ Feb 14 2009, 06:34 PM) *
DA

NEM! NEM! NEM! laugh.gif :lol laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Muc cel Mic.
mesaj Feb 14 2009, 08:56 PM
Mesaj #33

Guests

Cred ca in ultimii 4 ani ( cel putin ) statul roman a cumparat mii daca nu zeci de mii de calculatoare, a angajat cateva zeci de mii de functionari ca noi sa stam la coada pentru orice rahat ( scuze ) mai mult ca oricand. Toate firmele de IT au trait de fapt de pe urma afacerilor cu statul. Ce beneficiu avem noi? more pain!
Trist dar adevarat. Credeti ca actuala clasa politica va face ceva in privinta asta? sincer NU. Noi, ceilalti ar trebui sa facem ceva, iar politicienii se bazeaza foarte tare pe reusita noastra. Purceaua este moarta in cotet si toata lumea discuta la tv cum a fost pradata o banca. Ar fi o chestie daca toti am aplica pentru o slujba la stat, macar asa la misto. Sa se trezeasca maimutoii astia cu 2 milioane de cereri de angajare. Sa auzim numai de bine

+Quote Post
Vizitator_Muc cel Mic.
mesaj Feb 14 2009, 10:36 PM
Mesaj #34

Guests

HA, ha, dupa faza cu banca de la Cluj, ministrul de interne anunta angajarea de urgenta a cateva mii de noi politisti. Daca baietii astia mai ataca 10 banci ne facem toti plutonieri. Si asa trecem recesiunea. Inapoi la economia de stat. Apropo, parca ministrul de la interne ( al doilea demisionar ) zicea ca demisioneaza din cauza ca are bugetul prea mic pentru planurile lui marete. Republica Politieneasca Romania! Io, cred ca baietii astia stiu mai multe ca noi si parca s-ar pregatii de alte chestii. Taci c-am zis-o!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 15 2009, 07:45 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Muc cel Mic @ Feb 14 2009, 08:56 PM) *
Ar fi o chestie daca toti am aplica pentru o slujba la stat, macar asa la misto. Sa se trezeasca maimutoii astia cu 2 milioane de cereri de angajare. Sa auzim numai de bine

Ar fi o chestie foarte buna. Salariile pentru debutanti nu trec de 650 RON net. Nu mai exista sporuri, in afara de vechime. Salariile nu se negociaza ci sunt stabilite de stat. Pentru fiecare aplicant ar trebui trimisa o scrisorica patronului la care lucreaza in care sa se specifice ca salariatul sau e dispus sa lucreze pe 650 RON net, iar daca-l plateste cu mai mult e chiar fraier. In alta ordine de idei, cei din administratie nu au dreptul sa aiba mai multe joburi, nici chiar sub forma de colaboarare. Restrictia asta ar trebui aplicata la sange.

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Feb 15 2009, 07:59 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (big brother @ Feb 2 2009, 06:33 PM) *
Corect, incearca sa dai afara pe niste nenorociti care stii ca iau spaga la greu si alte hahalere si vezi ce se intampla!!!!!!!!!!

Se va intampla ca nenorocitii te vor da in judecata, se vor blinda cu certificate medicale/prevederi "legale" sustinute de Codul Muncii si alte legi care "protejeaza" angajatul (in realitate care protejeaza sistemul creat si votat de ei, casta privilegiata)... ca deh, legea e interpretabila laugh.gif ... si tu, angajator, vei pierde, vei plati la greu salariile lor retroactive si daune morale ....si-i vei si repune in functia din care i-ai dat afara!!!! Am gresit cu ceva? blink.gif

+Quote Post
Vizitator_itzig.
mesaj Feb 15 2009, 01:11 PM
Mesaj #37

Guests

cine a zis ca statul e cel mai mare hot avea dreptate. orice sistem de stat e special conceput sa nu poata fi schimbat, pentru ca acolo nimeni nu are nici o raspundere, deci nimeni nu are interesul sa-si piarda avantajele. in orice institutie exista niste "filosofi" cu state vechi de plata, oamenii din spatele sforilor care vegheaza ca nimic sa nu se schimbe. singura sansa apare atunci cand se produce inevitabilul: sistemul devine prea mare, prea corupt si nu se mai poate hrani din munca celor care muncesc, deoarece acestia din urma pur si simplu au fost saracici de sistem, nu mai au alternative de a supravietui. atunci apar miscarile mari, revolutiile...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 15 2009, 04:22 PM
Mesaj #38

Guests

Liber la rivolutii, toarasu' itzig Mark - Engels - Lenin. Exact romanii ar trebuie sa faca rivulutzie. Intre doua 'sedinte' de betie si manele, eventual.

+Quote Post
Vizitator_Giuliani R..
mesaj Feb 15 2009, 10:34 PM
Mesaj #39

Guests

atentie la aceste reduceri! sunt, intr-adevar, multi pierde-vara in administratia publica (de altfel, in orice institutie de stat), dar exista si multe posturi strict necesare insa neacoperite; stiti cine e primul dat afara la reduceri, nu? pila sefului, cumva? a pastra pilosii, dand afara oamenii utili dar fara proptele, va conduce la o degringolada totala in administratie; sa nu luam in calcul balmajelile lui Boc, asta e o biata trompeta fudula, care si-a adus toata camarila, atat la Primaria Clujului cat si la Guvern; discutati cu oamenii care se pricep, nu cu politrucii de doi bani; eficienta in administratie se asigura prin organizare si management profesionist, nu prin invarteli balcanice si masuri populiste, bune doar la luat ochii fraierilor

+Quote Post
Vizitator_vandamme.
mesaj Feb 16 2009, 08:32 AM
Mesaj #40

Guests

Institutiile publice au toate surplus de personal. Sunt functionar public si am vazut relativ multe.
Am vazut persoane care au fost angajate, luau salariu dar nu dadeau o zi pe la lucru fiind cu condica semnata si cu vechime in cartea de munca. Evident pe urma au fost luati de buni la privati. smile.gif
Am vazut fiice, sotii, amante, prietene care nu faceau nimica decat sa vina la lucru, sa socializeze si sa se laude cu ultimile achizitii in materie de haine si accesorii.
Parerea mea este ca 20-30% din personalul unei institutii publice care nu a fost infiintata in 2008-2009 poate fi restructurat foarte rapid, doar din varful creonului stand cu ochii pe organigrama.
Eu nu cred ca se va face curand o reducere de personal nici macar cu 5% pentru ca orice director/primar/presedinte CJ/ministru este pus in fata unei dileme: renunt la omul care imi face treaba vs. omul care atarna, e pila cuiva si ma poate ajuta (politic) candva.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 16 2009, 11:58 AM
Mesaj #41

Guests

Daca dumneata esti 'functionar public' si lucrezi cu creionul pe organigrame atunci e clar de ce tara asta merge atat de prost. Daca ai pretentia ca STII cum ca peste tot e asa cum crezi dumneata e evident ca faci afirmatii fara acoperire. Ne mai miram cand cetatenii se lovesc de indivizi din astia care isi inchipuie ca 'stiu tot' dar de fapt nu-s capabili decat sa dea verdicte, majoritatea bazate pe opinii personale complet paralele cu realitatea.

Cat despre sotii si amante ... diferenta dintre stat si privat e ca la privat sotiile si amantele nu sunt angajate, sunt actionare sau chiar patroane ale firmelor conduse de barosani.

+Quote Post
Vizitator_ogzana.
mesaj Mar 4 2009, 11:06 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (ddalex @ Jan 22 2009, 12:03 PM) *
Te plangi, dar ai facut ceva ? Ai depus o plangere, daca aveai suspiciuni ca concursul nu e corect ? Ai sesizat politia ? Ai consultat un avocat, si i-ai dat in judecata ? Ai contactat DNAul daca aveai suspiciuni de coruptie ?
De aia merge tara asta asa cum merge, pentru ca toti ne plangem, si nimeni nu face nimic. Nimeni nu isi asuma responsabilitatea pentru propria viata. Toti ne asteptam sa vina cineva sa ne dea slujbe, salarii, sa ne rezolve problemele, si sa ne tina in leagan. E mai comod sa ne bagam capul in nisip si sa ne facem ca nu vedem, si sa injuram dupa pe holuri in loc sa ne asumam un pic responsabilitatea.
Esti singura vinovata pentru esecul in obtinerea postului. Nici tanti aia de la telefon, nici aia care au facut subiectele, nimeni nu e vinovat pentru situatia ta. Pentru ca ai avut ocazia sa lupti, si ai ales s-o lasi moarta.
Dar tu-ti doreai numai un post caldut, de referent, unde sa iei salariul si sa nu te mai doara nimica pana la pensie. Asa ca de ce ma mai mir.

intotdeauna partea statului castiga si/sau partea celor care arunca cu bani si pile.

dc d-nul Presedinte al Ro., Basescu, a gratiat tanarul de 19 ani care era inchis pt trafic cu droguri?!..e clar ca a aruncat gros cu bani. iar pe batranica gratiata a numit-o pericol public?! cazul cu tanarul nici nu prea a fost mediatizat.
mellow.gif

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Mar 4 2009, 11:48 AM
Mesaj #43

Guests

Pleaca ai nostri, vin ai nostri, noi ramnem tot ca prostii!!!!

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Mar 4 2009, 12:29 PM
Mesaj #44

Guests

Administratia este si va fi intotdeauna plina de "piloshi". Acum 10 ani, Santere demisiona impreuna cu intreaga Comisie Europeana, ce o includea pe doamana Cresson, cea care isi angajase dentistul personal pe post de "Expert HIV/SIDA", platit din banii Comisiei Europene...

Asa ca asta e boala oricarei administratii.

In cazul Romaniei, marea problema este incapacitatea administrativa generala, lipsa de cultura administrativa generalizata. Pe acest fundal nimeni nu mai poate face deosebirea intre "competenti" si "incompetenti".

Asa ca nici nu mai conteaza daca functionarul "x" este "cu pile" sau "fara pile".

Nu stiu daca scaderea personalului cu 20% este necesara sau nu.

De fapt, cine poate sa-mi spuna daca nu cumva 10% ar fi suficient, sau - invers -daca nu ar trebui o scadere cu 50%?

La baza acestor cifre nu stau calcule, ci opinii proprii, mai mult sau mai putzin viscerale...mai mult sau mai putin bazate pe experiente fragmetnare....

Ceea ce eu personal vad este generalizarea prostiei, foramrea de reguli imbecile nascocite din prostie pura, fara nici o legatura cu "cu pile/fara pile"...

Asa fiind, sincer, nu vad nici o diferenta intre 1000 de functionari care lucreaza ineficent, 500 care lucreaza ineficient sau 2000 care lucreaza ineficient...

Daca nu stii ce ai de facut, ce conteaza imrepuna cu cati functioanri te scarpini in cap?

+Quote Post
lau_pop
mesaj Mar 4 2009, 12:34 PM
Mesaj #45

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 837

Citeaza (vandamme @ Feb 16 2009, 08:32 AM) *
Am vazut fiice, sotii, amante, prietene care nu faceau nimica decat sa vina la lucru, sa socializeze si sa se laude cu ultimile achizitii in materie de haine si accesorii.

Acesta este unul dintre motivele pentru care oamenii cu adevarat buni, capabili sa faca performanta intr-un anumit domeniu, se feresc sa lucreze la stat sau chiar pleaca in strainatate. In Romania, nu sunt apreciati la adevarata lor valoare si se confrunta mereu cu persoane de genul celor descrise mai sus. In plus, situatia e cu mult mai grava atunci cand acestea ajung sa ocupe posturi inalte si sa detina functii de conducere.

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Mar 4 2009, 12:49 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (manuela @ Jan 21 2009, 05:48 AM) *
Una din promisiunile coalitiei PSD-PDL a fost economisirea drastica, s-a facut un prim pas cu ordonanta care nu mai permite cumulul pensie salariu, dar eu cred ca in administratie sunt mii de locuri unde toata lumea stie s-au adus toate pilele, care practic nu fac nimic, pe salarii babane. Nu ar fi normal sa se reduca din aceste posturi?

REDUCERE CU 70%,AR FI SI LA NOI ,NORMALITATE ,CA IN TOATE TARILE UE. SI NU NUMAI!!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Mar 4 2009, 02:28 PM
Mesaj #47

Guests

Va platiti constiinciosi toate taxele si impozitele, cheltuiti toti banii din salariu pe produse cu tva 19%?
Nu e prost cine cere, e prost cine da!!! smile.gif

Sa facem o paralela: stii ca sunt hoti pe strada, dar tu pleci de acasa si lasi usa descuiata, ca asa zice legea.

Fiecare face ce-l duce capul. Realitatea este ca unii sunt mai oi decat altii si in Romania oile sunt majoritare.. probabil 95%.. mai scazi 4% ciobani ajunsi politicieni si ramai cu 1%. Daca asteptati minuni de la aia 1% o sa aveti muuuult de asteptat, cel mai probabil mai mult decat va permite speranta de viata tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Muc Cel Mic.
mesaj Mar 4 2009, 03:55 PM
Mesaj #48

Guests

Tinand cont ca este an electoral cred ca vom avea parte de multa mizerie aruncata in toate directiile si faza cu reducerea cheltuielilor va fi inlocuita cu spioni, praf in ochi si alte momeli. Citeam astazi intr-un ziar ca functionarii de la M de externe au spor de 10% pentru limbi straine. Sunt curios cum arata o fise a postului la functionarii statului. Nu au nici un spor bazat pe o performanta oarecare, toate sporurile au tot felul de pretexte de care in privat ar rade si femeia de serviciu. Basca al 13-lea salariu. Cred ca rolul salariului este doar ca baza de calcul pentru diversele sporuri, prime si bonusuri si el se acorda moca. Jos putorile!

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Mar 4 2009, 07:01 PM
Mesaj #49

Guests

Flamand si gol, far-adapost,
Mi-ai pus pe umeri cat ai vrut,
Si m-ai scuipat si m-ai batut
Si caine eu ti-am fost!
Ciocoi pribeag, adus de vant,
De ai cu iadul legamant
Sa-ti fim toti caini, loveste-n noi!
Rabdam poveri, rabdam nevoi
Si ham de cai, si jug de boi
Dar vrem pamant!
O coaja de malai de ieri
De-o vezi la noi tu ne-o apuci.
Baietii tu-n razboi ni-i duci,
Pe fete ni le ceri.
Injuri ce-avem noi drag si sfant:
Nici mila n-ai, nici crezamant!
Flamanzi copiii-n drum ne mor
Si ne sfarsim de mila lor
Dar toate le-am trai usor
De-ar fi pamant!
De-avem un cimitir in sat
Ni-l faceti lan, noi, boi in jug.
Si-n urma lacomului plug
Ies oase si-i pacat!
Sunt oase dintr-al nostru os:
Dar ce va pasa! Voi ne-ati scos
Din case goi, in ger si-n vant,
Ne-ati scos si mortii din mormant;
O, pentru morti si-al lor prinos
Noi vrem pamant!

Si-am vrea si noi, si noi sa stim
Ca ni-or sta oasele-ntr-un loc,
Ca nu-si vor bate-ai vostri joc
De noi, daca murim.
Orfani si cei ce dragi ne sant
De-ar vrea sa planga pe-un mormant,
Ei n-or sti-n care sant zacem,
Caci nici pentr-un mormant n-avem
Pamant si noi crestini suntem!
Si vrem pamant!
N-avem nici vreme de-nchinat.
Caci vremea ni-e in mani la voi;
Avem un suflet inca-n noi
Si parca l-ati uitat!
Ati pus cu totii juramant
Sa n-avem drepturi si cuvant;
Batai si chinuri, cand tipam,
Obezi si lant cand ne miscam,
Si plumb cand istoviti strigam
Ca vrem pamant!
Voi ce-aveti ingropat aici?
Voi grau? Dar noi stramosi si tati
Noi mame si surori si frati!
In laturi, venetici!
Pamantul nostru-i scump si sfant,
Ca el ni-e leagan si mormant;
Cu sange cald l-am aparat,
Si cate ape l-au udat
Sunt numai lacrimi ce-am varsat
Noi vrem pamant!

N-avem puteri si chip de-acum
Sa mai traim cersind mereu,
Ca prea ne schingiuiesc cum vreu
Stapani luati din drum!
Sa nu dea Dumnezeu cel sfant,
Sa vrem noi sange, nu pamant!
Cand nu vom mai putea rabda,
Cand foamea ne va rascula,
Hristosi sa fiti, nu veti scapa
Nici in mormant!

Autor: George Cosbuc

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Mar 5 2009, 12:28 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (ion @ Mar 4 2009, 07:01 PM) *
...
De-ar fi pamant!
...

Macar de-ai fi citit poezia inainte sa o postezi... Se intoarce Cosbuc in mormant! In Romania de azi nu te mai opreste nimeni sa-ti iei soarta in propriile maini si sa faci ce te taie capatzana. Problema este ca cei mai multi asteapta mura'n gura.. sa le dea statul..

+Quote Post
Vizitator_vio.
mesaj Mar 5 2009, 05:37 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Vizitator_alin. @ Mar 5 2009, 12:28 AM) *
Macar de-ai fi citit poezia inainte sa o postezi... Se intoarce Cosbuc in mormant! In Romania de azi nu te mai opreste nimeni sa-ti iei soarta in propriile maini si sa faci ce te taie capatzana. Problema este ca cei mai multi asteapta mura'n gura.. sa le dea statul..

Problema Romaniei dle Alin, sunt oamenii ca tine, probabil esti un functionar cu vechi state la "partid" care nu a auzit de metafora. Eu gasesc postarea super in contextul actual.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Alin..
mesaj Mar 5 2009, 01:20 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (vio @ Mar 5 2009, 05:37 AM) *
Problema Romaniei dle Alin, sunt oamenii ca tine, probabil esti un functionar cu vechi state la "partid" care nu a auzit de metafora. Eu gasesc postarea super in contextul actual.

Evident, am vreo 60 de ani.. eram functionar in partid in urma cu 20 de ani.. smile.gif
Eu gasesc postarea super nepotrivita in contextul actual.
Tu ai avut sansa unui sistem de invatamant gratuit. Somajul in Romania este 6-7%, deci ai de unde sa alegi un loc de munca. Chiar daca ai fi ultimul imbecil si avea salariul minim pe economie tot n-ai muri de foame...
Daca alegi sa-ti iei viata in propriile maini si sa incepi o afacere poti oricand. Daca vrei sa cumperi o bucata de pamant sa muncesti poti oricand. Daca nu-ti convine si vrei sa pleci in alta tara poti sa ajungi acolo in cateva ore pentru un pret derizoriu..

Poezia asta era pentru tarani iobagi, o forma trista de sclavagism practicata in romania pana la primul razboi mondial si ceva mai putin in perioada interbelica.

Azi ai educatie si libertate. Libertatea sa gandesti. Daca nu o faci si altii profita de tine asta este o cu totul alta poveste.. care nu are nici o legatura cu poezia lui Cosbuc.

+Quote Post
Vizitator_razasu.
mesaj Mar 6 2009, 06:56 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Vizitator_Cristina. @ Jan 22 2009, 02:12 PM) *
Sa-ti spun de ce. Ptr ca imi cresc singura un copil, ptr ca nu aveam bani de avocat, imi ardea buza dupa un job si-o leafa, ptr ca demersul meu ar fi insemnat pierdere de timp, declaratii, confruntari, etc. iar eu voiam sa muncesc, nu sa fac anticamera cu reclamatii.
Ruda ta ce surse de venit avea in perioada cat a durat judecata? Din ce a platit avocatii? Din ce si-a platit intretinerea si mancarea si toate alea? Eu nu am pe nimeni, nici apartam de inchiriat, nici terenuri de vandut, nici bani in cont la banca, doar leafa mea, pensia maica-mii, alocatia copilului. si pensia alimentara tot a celui mic care nu vreau sa-ti spun cat este.
Inainte de a avea demnitate, a fi profesionist si a demonstra lumii toate astea, trebuie sa mananci.

+Quote Post
Vizitator_rayasu.
mesaj Mar 6 2009, 07:02 AM
Mesaj #54

Guests

Sa stii ca litigiile de dreptul muncii sunt la indemana oricarui salariat care se considera nedereptatit. Din proprie experienta iti spun ca in urma ca citiva ani am dat in judecata o mare societate comerciala pentru niste drepturi banesti. Am fost la judecatorie am depus la judecatorul de serviciu documentele necesare si procesul s-a derulat fara sa ma prezint macar odata, fara sa pun avocati etc. Am cistigat cu toate ca firma respectiva avea vreo 12 juristi.

+Quote Post
Vizitator_razasu.
mesaj Mar 6 2009, 07:07 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (manuela @ Jan 21 2009, 05:48 AM) *
Una din promisiunile coalitiei PSD-PDL a fost economisirea drastica, s-a facut un prim pas cu ordonanta care nu mai permite cumulul pensie salariu, dar eu cred ca in administratie sunt mii de locuri unde toata lumea stie s-au adus toate pilele, care practic nu fac nimic, pe salarii babane. Nu ar fi normal sa se reduca din aceste posturi?

Probabil stii foarte putin din ce se intimpla cu adevarat intr-o Primarie. Cit despre salariile "babane" mai intereseaza-te.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th August 2019 - 05:33 AM