IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bicicleta - vazuta ca moft si nesimtire, Cand oamenii devin principalele obstacole in calea bicicletei
Fjord
mesaj Feb 17 2010, 01:15 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Am 25 de ani. In urma cu un an m-am urcat prima oara pe bicicleta. Pe urma inca o data. Iar a treia oara deja aveam bicicleta mea, pasiunea crescand foarte repede. Locuind aproape de un mare parc, presarat (mai nou), cu multe piste, am facut deja multe sute de km prin parc, si altele prin oras.
Fiind simultan si conducator auto, nu ma gandisem nici o clipa ca o sa am parte de mai multi nervi si scandaluri din postura de biciclist decat din cea de sofer. Fie ca sunt pe o pista amenajata sau nu, incerc sa respect regulile si pe pietoni/soferi. Pana la o limita... pentru ca masinile lasate cu mare dispret pe pista nu le iert daca e necesar sa execut manevre de ocolire. Iar pe pietonii care considera ca dungile galbene sunt trasate ca se incadreze ei in primul rand, nu ii ocolesc, franand doar in ultima instanta. Desigur, in cazurile enumerate vorbele grele nu ezita sa apara, iar raspunsul meu e de regula pe masura.
Ca un paradox, pe carosabil, aproape toti ma ocolesc cu grija, iar claxoanele sunt aproape inexistente.
Scopul topicului - de ce mama ma-sii considera toti ca pistele alea sunt trase la misto si ca locul biciclistului e exclusiv in trafic, sufocat de poluarea fonica si atmosferica, asa cum a fost zeci de ani??
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Clara.
mesaj Feb 17 2010, 06:13 PM
Mesaj #2

Guests

Singurul argument pe care il pot aduce este ca noi, pietonii, nu avem loc pe trotuare.

Eu respect benzile pentru biciclete si imi dau seama ca eu as iesi mai "ciufulita" dintr-o coliziune smile.gif Dar mi s-a intamplat deseori sa nu am de ales decat sa folosesc banda speciala ca sa pot trece de masini parcate, tonete, tarabe, chioscuri, cucoane care s-au protapit in mijlocul strazii ca sa barfeasca samd...

Si concluzia va fi aceeasi ca la majoritatea topicurilor de pe acest forum: e multa lipsa de bun simt in tara asta.
mellow.gif

+Quote Post
pehash
mesaj Feb 17 2010, 09:30 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

sa fim seriosi.. in bucuresti pistele alea de biciclete au fost trasate in scarba.. pe malul dambovitei ocupa tot trotuarul... pe bulevardele din centru sunt blocate complet de masini parcate neregulamentar.. masini care erau si inainte parcate tot acolo.. masini care nu sunt niciodata ridicate, iar proprietarii lor n-au primit niciodata o amenda.
in mod normal pista de bicicleta ar trebui sa fie undeva intre trotuar si carosabil, dar este la moda in romania sa te doara'n cot de pietoni.. fraieri care n-au masina.. cel mai elocvent exemplu este iarna cand cotizam cu totii la utilaje de deszapezire, dar ele dau toata zapada pe trotuare.
in aceste conditii mi se pare normal sa mergi cu bicicleta pe carosabil (eu asa merg) unde vei incomoda mult mai putin masinile decat pietonii pe trotuar.. mai ales ca la orele de varf ele merg mai incet decat tine.. smile.gif
totusi vei gasi destui soferi care te vor claxona/injura. mare parte din ei pentru ca nu cunosc bine dimensiunile masinii si se simt in siguranta doar la un metru de orice obstacol (lateral).

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Feb 18 2010, 06:34 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Fjord @ Feb 17 2010, 01:15 PM) *
Am 25 de ani. In urma cu un an m-am urcat prima oara pe bicicleta. Pe urma inca o data. Iar a treia oara deja aveam bicicleta mea, pasiunea crescand foarte repede. Locuind aproape de un mare parc, presarat (mai nou), cu multe piste, am facut deja multe sute de km prin parc, si altele prin oras.
Fiind simultan si conducator auto, nu ma gandisem nici o clipa ca o sa am parte de mai multi nervi si scandaluri din postura de biciclist decat din cea de sofer. Fie ca sunt pe o pista amenajata sau nu, incerc sa respect regulile si pe pietoni/soferi. Pana la o limita... pentru ca masinile lasate cu mare dispret pe pista nu le iert daca e necesar sa execut manevre de ocolire. Iar pe pietonii care considera ca dungile galbene sunt trasate ca se incadreze ei in primul rand, nu ii ocolesc, franand doar in ultima instanta. Desigur, in cazurile enumerate vorbele grele nu ezita sa apara, iar raspunsul meu e de regula pe masura.
Ca un paradox, pe carosabil, aproape toti ma ocolesc cu grija, iar claxoanele sunt aproape inexistente.
Scopul topicului - de ce mama ma-sii considera toti ca pistele alea sunt trase la misto si ca locul biciclistului e exclusiv in trafic, sufocat de poluarea fonica si atmosferica, asa cum a fost zeci de ani??

Fii si tu mai flexibil, daca ai pe unde ocoleste-i, daca nu da un claxon discret si n-o sa se supere nimeni. Eu merg de mult cu bicicleta si niciodata n-am perceput asta ca pe o problema. E drept ca de cate ori e posibil prefer sa merg pe carosabil, asfaltul e mai bun, pot sa merg mai repede si nu trebuie sa fiu tot timpul atent sa nu-mi sara vreun copil in fata. Doar stii ca in Romania totul merge pe principiul "lasa-ma sa te las".

+Quote Post
Vizitator_SergiuT.
mesaj Feb 18 2010, 07:42 AM
Mesaj #5

Guests

Bicicleta nu e vazuta ca moft si si nesimtire. In primul rand e vazuta ca reprezentand pe omul sarac, care n-are bani de Logan sau de autobuz. La noi, spre deosebire de toate tarile europene de la vest, mersul pe bicicleta este considerat degradant. E o problema de educatie si de civilizatie.
Argumentele de genul: "n-avem piste" nu tin. Sunt multe orase mai mici in Romania, unde se poate merge bine mersi pe trotuar sau chiar pe strada. Sunt orase in Romania unde e zapada o data la 3 ani, 2 saptamani, si totusi aproape nimeni nu merge pe bicicleta (Constanta).

+Quote Post
Vizitator_dana eugenia.
mesaj Feb 18 2010, 07:56 AM
Mesaj #6

Guests

Bicicleta e vazuta, intr-adevar, ca mijlocul de transport al celor saraci ...... chir daca bicla mea a costat cat abonametul pe 'tz' ani al unuia care se inghesuie in autobuz smile.gif)

singura solutie este sa ii filmam pe nesimtitii care parcheaza pe trotuar si apoi sa ii 'facem publici' pe undeva - eu de obicei le ridic stergaoarele si/sau le inchid oglinzile (pe partea dreapta wink.gif)

eu, una, n-am de gand sa merg printre masini si sa miros gazele lor de esapament daca tot am pista trasata wink.gif

iar la pietonii care merg pe piste, acolo unde chiar au loc sa o ia prin alta parte (parcuri, blv. libertatii/fantani) cel mai bun e un claxon il ultimul moment - data viitoare se va uita de doua ori pe unde merge; garantat !

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' Ciclist.
mesaj Feb 18 2010, 08:18 AM
Mesaj #7

Guests

Visezi. Eu n-am avut deloc conflicte cu pietoni, gardieni publici, şoferi, tractorişti etc indiferent câte parcuri, alei, străzi, bulevarde şi ganguri am bătut cu bicicleta mea.

+Quote Post
Vizitator_Fjord.
mesaj Feb 18 2010, 08:40 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Gigi Maybachistu' Ciclist @ Feb 18 2010, 08:18 AM) *
Visezi. Eu n-am avut deloc conflicte cu pietoni, gardieni publici, şoferi, tractorişti etc indiferent câte parcuri, alei, străzi, bulevarde şi ganguri am bătut cu bicicleta mea.

Bravo tie. Nu, nu visez.

+Quote Post
Pileati
mesaj Feb 18 2010, 08:48 AM
Mesaj #9

Membru
**

Postari: 27
Inscris: 16-January 10
Utilizatorul numarul: 18 226

pe 2 roti e foarte greu. nu conteaza daca ai bicicleta sau motor, esti vazut ca un anarhist...

+Quote Post
Vizitator_biciclista.
mesaj Feb 18 2010, 10:38 AM
Mesaj #10

Guests

Numai prin campanii puternice organizate de Stat prin TV, radio, scoli, cu sprijinul Politiei (de exemplu pentru a-i beli pe cei care parcheaza pe pistele de biciclete,dar si pentru a sustine un Cod rutier modificat in favoarea biciclistilor) se poate impune bicicleta ca mijloc de transport, pe scara larga.
Dar ce sa te astepti de la Stat, cand ii vezi pe toti, ministri, consilieri, purtatori de valize sau tot felul de altii d-astia, cum se dau numai cu masini de cocalari, cat mai mari si cat mai 4x4 ??

+Quote Post
mesaj Feb 18 2010, 11:16 AM
Mesaj #11

Guests

Comentariu idiot. Toată lumea plânge după interdicţii şi restricţii automobilistice şi pietonale până când li se dă să guste din propriul lor medicament.

+Quote Post
pehash
mesaj Feb 18 2010, 09:08 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Citeaza (Gigi Maybachistu' Ciclist @ Feb 18 2010, 12:16 PM) *
Comentariu idiot. Toată lumea plânge după interdicţii şi restricţii automobilistice şi pietonale până când li se dă să guste din propriul lor medicament.

intr-adevar.. comentariul tau este idiot..
sa vezi medicament in copenhaga unde pietonii si biciclistii au 'recuperat' prin astfel de interdictii si restrictii mai mult de 50% din carosabil smile.gif

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Feb 18 2010, 09:41 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (SergiuT @ Feb 18 2010, 07:42 AM) *
Bicicleta nu e vazuta ca moft si si nesimtire. In primul rand e vazuta ca reprezentand pe omul sarac, care n-are bani de Logan sau de autobuz. La noi, spre deosebire de toate tarile europene de la vest, mersul pe bicicleta este considerat degradant. E o problema de educatie si de civilizatie.
Argumentele de genul: "n-avem piste" nu tin. Sunt multe orase mai mici in Romania, unde se poate merge bine mersi pe trotuar sau chiar pe strada. Sunt orase in Romania unde e zapada o data la 3 ani, 2 saptamani, si totusi aproape nimeni nu merge pe bicicleta (Constanta).

Eu nu cred in aceasta afirmatie...eu cred ca un sofer care conduce de cel putin 3-4 ani isi da seama cat de sanatos e sa mergi pe bicicleta...Mai mult as spune ca- noi soferii - am ajuns atat de snobi incat am vea sa parcam chiar in sufragerie sau in birou.Pe de alta parte, nu trebuie sa omitem si unul din motivele principale pt care particiapntii la trafic se incomodeaza reciproc: lipsa locurilor de parcare adecvate! eu cred ca este inadmisibil ca intr-o capitala cu pretentii europeane sa nu se gaseasca solutii pt construirea unor parking house-uri.

+Quote Post
Vizitator_MIHAI 2.
mesaj Feb 19 2010, 05:38 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (SergiuT @ Feb 18 2010, 07:42 AM) *

Partea cea mai comica e ca bicicleta, ca de altfel si orice alta forma
de ”smerenie asumata” e privita cu dispret si de catre
(ba as zice MAI ALES DE CATRE) ”omul sarac”.
Vecinul meu Nea Vasile cu pantalonii rupti
se rade de mine....
- si cand ma vede pe bicicleta
- si cand conduc piticania de Clyo.

El nu are nici una, nici alta
dar se mandreste cu SUV ul pe care il are
un alt vecin - DOMNU ANDRONE - care nici el nu da
doi bani pe persoana mea...asta se-ntelege...el fiind implinit
social.
Totusi masochismul lui Vasile mi se pare mai interesant.
*
Pe langa masinile parcate si pietoniii
adormiti pe pista bicicletelor,
ar merita amintita si o alta piedica:
copiii imblaniti ai strazii...care te ataca in haite cand iti vad pedalele

Cand plec in expeditie trebuie sa port la mine
o rma de descurajare a cateilor.
E un bat de cu maner incovoiat si varf ascutit...
...provine de la o umbrela dezafectata si este foarte usor,

Va dati seama cum ranjeste DOMNUL ANDRONE cand
ma vede cu ”floreta” pe ghidon...

...ca sa nu mai spun de scarba profunda
pe care o citesc in ochii lui nea Vasile.

+Quote Post
Vizitator_AndreiI.
mesaj Feb 19 2010, 06:20 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (MIHAI 2 @ Feb 19 2010, 05:38 AM) *
Partea cea mai comica e ca bicicleta, ca de altfel si orice alta forma
de ”smerenie asumata” e privita cu dispret si de catre
(ba as zice MAI ALES DE CATRE) ”omul sarac”.
Vecinul meu Nea Vasile cu pantalonii rupti
se rade de mine....
- si cand ma vede pe bicicleta
- si cand conduc piticania de Clyo.

El nu are nici una, nici alta
dar se mandreste cu SUV ul pe care il are
un alt vecin - DOMNU ANDRONE - care nici el nu da
doi bani pe persoana mea...asta se-ntelege...el fiind implinit
social.
Totusi masochismul lui Vasile mi se pare mai interesant.
*

Corecta observatia.
As adauga in categoria lui ANDRONE al tau si pe cel care n-are creier si cultura mai multa, dar are bani si si-a luat 4x4 se uita de sus la saracii biciclisti.

+Quote Post
mesaj Feb 19 2010, 07:48 AM
Mesaj #16

Guests

Încă unul care visează. N-am văzut nici măcar un singur "urangutan cu SUV" care să se uite urât la mine, dimpotrivă, au făcut comentarii care denotau simpatie.

Dacă un "nea Vasile" îşi arată latura personalităţii moştenită din vremea când neamul lui dădea cu sapa pe câmp, e atunci când un târlan la fel de mare ca şi el dar călare pe cele două roţi se uită cu dispreţ la el ca "pârlit" şi la ceilalţi ca "parveniţi". Snobismul verde e la fel de enervant ca şi snobismul ţărănoiului mutat la bloc comunist cu apă caldă laugh.gif tongue.gif

+Quote Post
Fjord
mesaj Feb 19 2010, 08:37 AM
Mesaj #17

Membru
**

Citeaza (Gigi Maybachistu' Ciclist @ Feb 19 2010, 07:48 AM) *
Încă unul care visează. N-am văzut nici măcar un singur "urangutan cu SUV" care să se uite urât la mine, dimpotrivă, au făcut comentarii care denotau simpatie.

Dacă un "nea Vasile" îşi arată latura personalităţii moştenită din vremea când neamul lui dădea cu sapa pe câmp, e atunci când un târlan la fel de mare ca şi el dar călare pe cele două roţi se uită cu dispreţ la el ca "pârlit" şi la ceilalţi ca "parveniţi". Snobismul verde e la fel de enervant ca şi snobismul ţărănoiului mutat la bloc comunist cu apă caldă laugh.gif tongue.gif

Tu continui sa crezi ca toti ceilalti viseaza sau te hranesti cu feedback de la forumisti? Lucrurile astea chiar se intampla in Bucuresti, probabil ca tu te dai cu bicla prin subsolul blocului si esti in urma cu realitatea.

+Quote Post
mesaj Feb 19 2010, 08:54 AM
Mesaj #18

Guests

În locul tău n-aş avea atâta uşurinţă în a-i numi pe alţii şobolani de subsoluri, cine a învăţat să meargă pe bicicletă de-abia la maturitate şi deja crede că îi poate trata pe alţii cu superioritate fiindcă e "mai ecologic"ar trebui să se mai uite din când în când în oglindă. S-ar putea să vadă că seamănă destul de bine cu distinsul "nea Vasile" mai sus pomenit, sau cu lighioanele corporatiste venite din provincie, cu credit pentru apartament pe 30 de ani, care au grijă să dea peste nas publicului din jur cu "seriozitatea lor de oameni ai muncii". Şi ei îi duşmănesc pe automobilişti şi pe "băieţii de Dorobanţi".

+Quote Post
Vizitator_Danu.
mesaj Feb 19 2010, 09:05 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Gigi Maybachistu' Ciclist @ Feb 19 2010, 08:54 AM) *
În locul tău n-aş avea atâta uşurinţă în a-i numi pe alţii şobolani de subsoluri, cine a învăţat să meargă pe bicicletă de-abia la maturitate şi deja crede că îi poate trata pe alţii cu superioritate fiindcă e "mai ecologic"ar trebui să se mai uite din când în când în oglindă. S-ar putea să vadă că seamănă destul de bine cu distinsul "nea Vasile" mai sus pomenit, sau cu lighioanele corporatiste venite din provincie, cu credit pentru apartament pe 30 de ani, care au grijă să dea peste nas publicului din jur cu "seriozitatea lor de oameni ai muncii". Şi ei îi duşmănesc pe automobilişti şi pe "băieţii de Dorobanţi".

Uite-l si pe Gica-contra. Tu scrii numai ca sa-ti afirmi personalitatea negativista, sau ai ceva de zis pe aici ?

+Quote Post
mesaj Feb 19 2010, 09:20 AM
Mesaj #20

Guests

Matale te simţi lovit în onoarea de ciclist sau în cea de plătitor de rate înrobitoare la credit?... Moftul şi nesimţirea au mai multe surse, nu neapărat din cele cu două roţi. tongue.gif

+Quote Post
Fjord
mesaj Feb 19 2010, 09:51 AM
Mesaj #21

Membru
**

Citeaza (Gigi Maybachistu' Ciclist @ Feb 19 2010, 08:54 AM) *

Eco sa mergi tu domnule, vad ca tu chiar crezi in mizeriile "verzi". Nu am Dacie din '70 ca sa ma simt vinovat ca inec lumea pe strada, si daca ai fi citit ceva din posturile mele, topicul nu l-am deschis pentru ca ma simt "superior", ci pentru ca imi cunosc drepturile. Id-ul cu care te semnezi spune destule despre capabilitatea ta de a purta o discutie pertinenta, ca si originalul wink.gif

+Quote Post
Vizitator_ValiR.
mesaj Feb 19 2010, 10:04 AM
Mesaj #22

Guests

Pacat ca un topic interesant ca acesta este umplut cu rahat de un Gigi Maybachistu' Ciclist.
Asta spune tot despre intelectul si cultura majoritatii si despre sansele (minime) de a vedea odata bicicleta ca mijloc de transport popular in Romania.

+Quote Post
mesaj Feb 19 2010, 10:30 AM
Mesaj #23

Guests

@ValiR

După cum se poate vedea, am început cu un mesaj raţional, şi drept răspuns am fost umilit de câteva creaturi care suferă de prea multă falsă modestie: automobiliştii n-au respect, nu se uită la oamenii care merg cu bicicleta, îi tratează drept săraci, nemîncaţi, îi dispreţuiesc, ei sunt parveniţi cu SUV, parchează unde vor, nu ştiu să aibă un comportament civilizat, dacă vrei să adopţi modelul occidental trebuie să te sacrifici mergând cu bicicleta, dacă nu te sacrifici să fie impuse restricţii la circulaţia auto etc etc, micul cântec masochist pe care îl tot repetă "personajele de Atlas de Mitocănie Urbană" de câţiva ani buni.

În concluzie, ia din propriul tău medicament, deci rahat să mănânci tu, cu tot neamul tău de comunişti spălaţi cu săpun Cheia care suferă prea tare după gheaţa de pe pereţi, coada la gheare de pui, întreruperile de curent electric, bicicleta Pegas cu arcuri la şa şi raţia la benzină. Eu unul prefer să ma dau cu maşina pe puţinele şosele fără gropi şi cu bicicleta prin fiecare parc, alee, rampă, povârniş, stradă sau gang, cu cât e traseul mai dificil cu atât fiind mai distractiv, ignorând stupizenia de linie trasată pe asfalt de un primar cretin cu un cârnat în loc de creier şi denumită "pistă de biciclete pe model occidental". Şi până îţi consumi porţia de rahat, eu mă duc să-mi iau un Red Bull tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_ValiR.
mesaj Feb 19 2010, 10:35 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Gigi Maybachistu' Ciclist @ Feb 19 2010, 10:30 AM) *
@ValiR

După cum se poate vedea, am început cu un mesaj raţional, şi drept răspuns am fost umilit de câteva creaturi care suferă de prea multă falsă modestie: automobiliştii n-au respect, nu se uită la oamenii care merg cu bicicleta, îi tratează drept săraci, nemîncaţi, îi dispreţuiesc, ei sunt parveniţi cu SUV, parchează unde vor, nu ştiu să aibă un comportament civilizat, dacă vrei să adopţi modelul occidental trebuie să te sacrifici mergând cu bicicleta, dacă nu te sacrifici să fie impuse restricţii la circulaţia auto etc etc, micul cântec masochist pe care îl tot repetă "personajele de Atlas de Mitocănie Urbană" de câţiva ani buni.

În concluzie, ia din propriul tău medicament, deci rahat să mănânci tu, cu tot neamul tău de comunişti spălaţi cu săpun Cheia care suferă prea tare după gheaţa de pe pereţi, coada la gheare de pui, întreruperile de curent electric, bicicleta Pegas cu arcuri la şa şi raţia la benzină. Eu unul prefer să ma dau cu maşina pe puţinele şosele fără gropi şi cu bicicleta prin fiecare parc, alee, rampă, povârniş, stradă sau gang, cu cât e traseul mai dificil cu atât fiind mai distractiv, ignorând stupizenia de linie trasată pe asfalt de un primar cretin cu un cârnat în loc de creier şi denumită "pistă de biciclete pe model occidental". Şi până îţi consumi porţia de rahat, eu mă duc să-mi iau un Red Bull tongue.gif

Iata, din cele de mai sus reiese ca si cocalarii au biciclete si se dau "pe trasee dificile". Asta e o noutate, credeam ca gipanele, manelele, semintele si clubbing-ul le ocupa tot timpul.

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Feb 19 2010, 10:37 AM
Mesaj #25

Guests

Problema pleaca tot de la autoritati care nu stiu sa rezolve problema amenzilor. Pai cum sa aibe chef nea militianu sa taie amenda cand are de completat un ditamai formularu cu indigo, de mana - adica cu pixul, si sa mai aibe nevoie si de un martor ceva.
Sa va spun cum e la Bruxelles unde ma aflu sper definitiv. Exista niste responsabili de parcari/zone - nu sunt sigur ca sunt politisti sau nu - au ceva uniforme, care inspecteaza locurile de parcare cu plata si daca nu ai bonul in geam iei 15 euro instant - au un fel de imprimante portabile taie bonu si trec mai departe. Exista si aici piste de biciclisti care ocupa tot trotoarul sau mai mult de jumatate - dar nu vezi masina parcata pe trotuar - punct.
Modalitatea simpla de a amenda pare cheia succesului.

+Quote Post
Vizitator_Bau.
mesaj Feb 19 2010, 10:38 AM
Mesaj #26

Guests

Cel putin pentru mine plimbatul pe bicicleta e un mod de relaxare si bucurie, asa ca nu imi fac nervi la chestii din astea. Ocoleste pietonii, masinile si ce o mai fi si simte-te bine pe bicicleta. Pana la urma despre asta e vorba: nu iesi la karmagedon si nici nu te transforma in cel care imparte dreptatea ci bicicleaza ca sa te simti bine.

+Quote Post
Vizitator_IoanG.
mesaj Feb 19 2010, 12:35 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Bau @ Feb 19 2010, 10:38 AM) *
Cel putin pentru mine plimbatul pe bicicleta e un mod de relaxare si bucurie, asa ca nu imi fac nervi la chestii din astea. Ocoleste pietonii, masinile si ce o mai fi si simte-te bine pe bicicleta. Pana la urma despre asta e vorba: nu iesi la karmagedon si nici nu te transforma in cel care imparte dreptatea ci bicicleaza ca sa te simti bine.

Si pentru mine. Dar ar putea deveni si un mijloc de transport zilnic, la birou. Asa ca tot amenzile, impreuna cu niste campanii pro-bicicleta ar fi solutia.

+Quote Post
Vizitator_jazz.
mesaj Feb 19 2010, 01:46 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Fjord @ Feb 17 2010, 01:15 PM) *

neavand absolut nimic cu persoanele care isi rezolva problema transportului cu ajutorul bicicletei as mentiona totusi ca am o problema cu felul in care se aliniaza foarte multi dintre ei la conditiile de trafic, mai clar, nu tin cont de semnele de circulatie si de-acolo extrem de multe accidente. Aici (Montreal), pistele speciale sint luate ca atare, nu vad masini parcate, ori pietoni care le confunda cu trotuarul insa ce spuneam mai sus este o problema care devine din ce in ce mai grava

+Quote Post
Vizitator_arm strong.
mesaj Feb 19 2010, 01:49 PM
Mesaj #29

Guests

experiente de ani de zile cu mersul cu bicicleta prin Bucuresti:

http://www.daciaclub.ro/cu-BICICLETA-in-Bu...t105635-s0.html

+Quote Post
Vizitator_Fjord.
mesaj Feb 19 2010, 02:40 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (jazz @ Feb 19 2010, 01:46 PM) *
neavand absolut nimic cu persoanele care isi rezolva problema transportului cu ajutorul bicicletei as mentiona totusi ca am o problema cu felul in care se aliniaza foarte multi dintre ei la conditiile de trafic, mai clar, nu tin cont de semnele de circulatie si de-acolo extrem de multe accidente. Aici (Montreal), pistele speciale sint luate ca atare, nu vad masini parcate, ori pietoni care le confunda cu trotuarul insa ce spuneam mai sus este o problema care devine din ce in ce mai grava

Doar o curiozitate...cum ai putut aprecia comportamentul "multora", din moment ce esti in Montreal? Desfasurarea traficului nu e o concluzie pe care poti sa o tragi doar din niste discutii pe net. Indraznesc sa cred ca nu faci naveta Montreal - Bucuresti. smile.gif Cheers!

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 03:56 AM