IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

11 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Adrian Păunescu
mifty
mesaj Nov 5 2010, 07:25 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

astăzi, la 7 şi un sfert, Poetul Adrian Păunescu a murit.

odată cu el, a murit ultimul mare poet român în viaţă.

odihnească-se în pace.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Nov 5 2010, 07:52 PM
Mesaj #2

Guests

Unu care repeta niste versuri pe care le canta altu cu chitara - mare merit pentru cultura romaneasca. Un alt comunist penibil care a dus tupeul nesimtit la extrem.

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Nov 5 2010, 07:55 PM
Mesaj #3

Guests

urmatorul pe lista lu doamne doamne sper ca e iliescu

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 5 2010, 08:08 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Citeaza (toto @ Nov 5 2010, 07:52 PM) *
Unu care repeta niste versuri pe care le canta altu cu chitara - mare merit pentru cultura romaneasca. Un alt comunist penibil care a dus tupeul nesimtit la extrem.

"ăla cu chitara" cânta versurile compuse chiar de cel care le recita.

presupun că nu ai idee cine a fost Adrian Păunescu, şi ce-a reprezentat "Cenaclul Flacăra" decât din ce ai auzit la tv, după "revoluţie"... din gura unor "mari oameni de cultură" cu operă nulă, precum manolescu, pleşu sau liiceanu.

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Nov 5 2010, 07:55 PM) *
urmatorul pe lista lu doamne doamne sper ca e iliescu

aş fi fost încântat să ia de la iliescu şi să-i dea lui Păunescu. biggrin.gif

cei care nu au mare idee ce-a scris Adrian Păunescu, să tragă cu ochiul începând de aici: http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...st&p=133741

Aceasta postare a fost editata de mifty: Nov 5 2010, 08:10 PM

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 5 2010, 08:17 PM
Mesaj #5

Guests

[quote name='mifty' date='Nov 5 2010, 08:08 PM' post='133875']
" unor "mari oameni de cultură" cu operă nulă, precum manolescu, pleşu sau liiceanu.

Repere biografice

1960-1965 - Facultatea de Filozofie a Universității București
1968-1973 - Facultatea de Limbi Clasice a Universității București
1976 - Doctorat în Filozofie la Universitatea București
1982-1984 - Bursier al Fundației Alexander von Humboldt
din 1990 - Director al Editurii Humanitas
din 1992 - Profesor la Facultatea de Filozofie a Universității din București
[modifică]Scrieri

Tragicul. O fenomenologie a limitei și depășirii, București, Ed. Univers 1975, Ed. Humanitas, 1993
Introducere în politropia omului și a culturii, București, Cartea Românească, 1981
Jurnalul de la Păltiniș, București, Cartea Românească, 1983, Ed. Humanitas, 1991
Epistolar, (în colaborare), București, Cartea Românească, 1988, Ed. Humanitas, 1996
Cearta cu filozofia, București, Ed. Humanitas, 1992
Apel către lichele, București, Ed. Humanitas, 1992
Despre limită, București, Ed. Humanitas, 1994
Itinerariile unei vieți: Emil Cioran – Apocalipsa după Cioran, București, Ed. Humanitas, 1995
Declarație de iubire, Ed. Humanitas, 2001
Ușa interzisă (Jurnal), București, Ed.Humanitas, 2002
Om si simbol. Interpretări ale simbolului în teoria artei și filozofia culturii, Ed. Humanitas, 2005
Despre minciună, Ed. Humanitas, 2006
Despre ură, Ed. Humanitas, 2007
Despre seducție, Ed. Humanitas, 2007
Povești de dragoste la prima vedere (în colaborare), Ed. Humanitas, 2008
Scrisori către fiul meu, Ed. Humanitas, 2008

Lucrări publicate în străinătate:

The Păltiniş Diary
"Zu Heideggers 'Welt'- Begriff im 'Ursprung des Kuntswerkes'." Kunst und Technik (Walter Biemel und Fr.-W. von Herrmann Herausg.), Frankfurt am Main, Vittorio Klostermann Verlag, 1989.
The Paltiniș Diary: A Paideic Model in Humanist Culture , Central European University Press, 2000
Itinéraires d'une vie, E. M. Cioran, ed. Michalon, 1995
Lectures de Ionesco, ed. L'Harmattan, 1996
Lectures de Cioran, ed. L'Harmattan, 1997
Apocalypsen enligt Cioran, Dualis Forlags, Ludvika, 1997
Dziennik z Păltinișu. Pajdeja jako model w kulturze humanistycznej, Pograznicze, Sejny, 2001
De la limite: petit traité à l'usage des orgueilleux: essai, ed. Michalon, 1997
Le journal de Paltiniș: récit d'une formation spirituelle et philosophique, ed. La Découverte, 1999
[modifică]Traduceri

Platon, Hippias Maior, în Opere complete, vol. 2, București, Ed. Științifică, 1976
Platon, Euthydemos, în Opere complete, vol. 3, București, Ed. Științifică, 1978
Platon, Phaidros, în Opere complete, vol. 4, București, Ed. Științifică, 1980
Martin Heidegger, Originea operei de artă, (în colaborare cu Thomas Kleininger) Ed. Univers, 1981; ed. Humanitas, 1995
Martin Heidegger, Repere pe drumul gândirii(în colaborare cu Thomas Kleininger), Ed. Politica, 1987
Martin Heidegger, Introducere in metafizică (în colaborare cu Thomas Kleininger), Ed. Humanitas, 1995
Martin Heidegger, Ființă și timp (în colaborare cu Cătălin Cioabă), Ed. Humanitas, 2002
[modifică]Filme documentare artistice

Eugène Ionesco, 1991
Exercițiu de admirație (în colaborare), 1992
Apocalipsa după Cioran (în colaborare), 1994.
[modifică]Audio book

Ușa interzisă, 2003
Noica, 2003, coautor Andrei Pleșu
Apel către lichele, 2006
Declarație de iubire, 2006
Sebastian, mon frère. Scrisoare către un frate mai mare, 2006
Strategii ale seducției. De la Romeo și Julieta la sărutul cioranian, 2006

+Quote Post
Vizitator_Om Rau (nu deschid poarta).
mesaj Nov 5 2010, 08:19 PM
Mesaj #6

Guests

Porku' a murit. Sa vedem daca poetul ii supravietuieste. Eu zic ca nu.

+Quote Post
Vizitator_TOTO.
mesaj Nov 5 2010, 08:42 PM
Mesaj #7

Guests

Stiu extrem de bine ce voma a fost Cenaclul Flacara - o propaganda comunista ascunsa in spatele curentului folk ; de fapt curentul folk din Romania a fost ucis de aceasta porcarie. Va mai amintiti? Traiasca Romania, Traiasca Tricolorul , Traiasca Ceausescu bleah !!! Generatia in blugi nemancata,tinuta in frig si intuneric ! Si apropos de blugi : va mai amintiti cum se procura o pereche de"blugi originali"? Prietenul meu Razvan inmormantat la Cimitirul Eroilor, m-ar "aprecia"daca l-as plange pe unu care scria versuri de oda unui regim in care am trait asa de "bine". Am simtit Cenaclul Flacara pana in maduva oaselor ! A fost extraordinar !

+Quote Post
Vizitator_TOTO.
Mesaj #8

Guests

Stiu extrem de bine ce voma a fost Cenaclul Flacara - o propaganda comunista ascunsa in spatele curentului folk ; de fapt curentul folk din Romania a fost ucis de aceasta porcarie. Va mai amintiti? Traiasca Romania, Traiasca Tricolorul , Traiasca Ceausescu bleah !!! Generatia in blugi nemancata,tinuta in frig si intuneric ! Si apropos de blugi : va mai amintiti cum se procura o pereche de"blugi originali"? Prietenul meu Razvan inmormantat la Cimitirul Eroilor, m-ar "aprecia"daca l-as plange pe unu care scria versuri de oda unui regim in care am trait asa de "bine". Am simtit Cenaclul Flacara pana in maduva oaselor ! A fost extraordinar !

+Quote Post
Vizitator_TOTO.
Mesaj #9

Guests

+Quote Post
mesaj Nov 6 2010, 01:50 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Om Rau (nu deschid poarta) @ Nov 5 2010, 08:19 PM) *

bine zis

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 6 2010, 06:37 AM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (TOTO @ Nov 5 2010, 11:42 PM) *
...Va mai amintiti? Traiasca Romania, Traiasca Tricolorul , Traiasca Ceausescu bleah !!!
De fapt era Trăiască Alma Venus....
Iar generația de atunci cam știa să discearnă, se striga Trăiască Ceaușescu automat, rutinat, plictisit și Trăiască România cu emoție. Ca dovadă, generația aceea este și cea mai anticomunistă azi.

+Quote Post
mesaj Nov 6 2010, 08:33 AM
Mesaj #12

Guests

quote name='Uncle Sam' date='Nov 6 2010, 06:37 AM' post='133922']
Ca dovadă, generația aceea este și cea mai anticomunistă azi.
[/quote]
indubitabil

+Quote Post
Cocolina
mesaj Nov 6 2010, 10:42 AM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Generatie-n blugi

Da....si eu sunt,sau mai bine zis am fost...o fata in blugi....intr-o generatie-n blugi....Si da,ma consider norocoasa totusi,norocoasa ca am putut face parte alaturi de generatia mea din acei tineri care au trait la brat cu iubirea,au putut visa la libertate,visand-o timid pe furis....privind la lumea de acum,nu pot decat sa ma consider norocoasa ca am avut atatea idealuri marete,uneori efemere,ca am putut sa ma bucur pt o pereche de blugi noi,pentru adidasi noi....eram unici intr-o lume unica....cu mici bucurii si mari deziluzii.
Dar toata aceasta lume uniforma,era lumea mea,era lumea noastra,o simteam si ma simteam parte din ea cu toata fiinta mea.
Intalnirea cu Cenaclul Flacara a fost un moment unic al timpului tineretii mele,timp ce s-a oprit in loc atunci...menit sa-mi pecetluiasca ardoarea si nelinistea anilor ce vor urma.
Intotdeauna mi-a fost draga poezia,el a stiut sa ne-o aduca in suflet prin tandrete si sublim...noi cei rebeli la ceas de seara,ramaneam tacuti alaturi sa-l ascultam...flacara aceea ce izvora din vocea lui,ne-a aruncat-o si noua,facandu-ne partasi la frumos si iubire.De ce atunci era atat de usor sa-l urmezi,atat de usor sa iubesti limba romana...
Mii de glasuri legate la unison razbateau cerul gri al Romaniei,ducand in zari speranta si tristetea...noi toti rebeli cu focul in priviri,copii frumosi ai veacului pustiu...
Eram si Ana lui Manole,si fata ce astepta iubirea la o cana cu vin....eram copiii dragilor nostri parinti ce nu voiam sa-si mai termine rostul pe-acest pamant....Am vibrat pana la ceruri,pana la infinit...sa ne-auda si Stefan de la Putna...i-am jurat iarasi peste veacuri credinta vesnica,eram cei care ne luptam cu muntii pt iubirea tarii si pentru libertate...
Inima,nu pot s-o potolesc,amintirile nu pot sa le gonesc....si totusi,iubirea....iubirea pe care am intalnit-o atunci...am luat-o de mana si mi-a cantat timid...pustioaico....am plans atunci pentru prima oara,am iubit atunci pentru prima oara,am cantat atunci impreuna pentru prima oara....
Sunt eu...fata aceea-n blugi Maestre...si-ti multumesc ca nu ne-ai lasat sa visam singuri,iti multumesc ca ne-ai luat de mana prin hatisul vietii,iti multumesc ca ne-ai inteles sufletul,zbuciumul...ti-ai inmuiat condeiu-n praf de stele si-ai scris cu foc in sufletele noastre de copii...Eu port acum mai departe flacara din inima ta,ea nu s-a stins pt ca o port si eu ,o poarta si ei...generatia-n blugi....( Cocolina)

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Oana.
mesaj Nov 6 2010, 10:59 AM
Mesaj #14

Guests

In clipa despartirii nemiloase,
Lumina calda-n Ceruri sa-ti vegheze,
Parinte-ai fost si mentor vietii noastre,
Poporul tau, povata-ti sa pastreze!

Dumnezeu sa-ti vegheze odihna vesnica!

+Quote Post
Vizitator_generatia in blugi.
mesaj Nov 6 2010, 01:05 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Om Rau (nu deschid poarta) @ Nov 5 2010, 08:19 PM) *

Si eu zic la fel.Mare porc.Imi producea sila numai cand il vedeam.Si un poet mediocru.O sa cada in uitare,caci asta merita demagogul scarnav.

+Quote Post
Vizitator_MoneyPulaToru'.
mesaj Nov 6 2010, 01:11 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Cocolina @ Nov 6 2010, 10:42 AM) *
Generatie-n blugi

Da....si eu sunt,sau mai bine zis am fost...o fata in blugi....intr-o generatie-n blugi....Si da,ma consider norocoasa totusi,norocoasa ca am putut face parte alaturi de generatia mea din acei tineri care au trait la brat cu iubirea,au putut visa la libertate,visand-o timid pe furis....privind la lumea de acum,nu pot decat sa ma consider norocoasa ca am avut atatea idealuri marete,uneori efemere,ca am putut sa ma bucur pt o pereche de blugi noi,pentru adidasi noi....eram unici intr-o lume unica....cu mici bucurii si mari deziluzii.
Dar toata aceasta lume uniforma,era lumea mea,era lumea noastra,o simteam si ma simteam parte din ea cu toata fiinta mea.
Intalnirea cu Cenaclul Flacara a fost un moment unic al timpului tineretii mele,timp ce s-a oprit in loc atunci...menit sa-mi pecetluiasca ardoarea si nelinistea anilor ce vor urma.
Intotdeauna mi-a fost draga poezia,el a stiut sa ne-o aduca in suflet prin tandrete si sublim...noi cei rebeli la ceas de seara,ramaneam tacuti alaturi sa-l ascultam...flacara aceea ce izvora din vocea lui,ne-a aruncat-o si noua,facandu-ne partasi la frumos si iubire.De ce atunci era atat de usor sa-l urmezi,atat de usor sa iubesti limba romana...
Mii de glasuri legate la unison razbateau cerul gri al Romaniei,ducand in zari speranta si tristetea...noi toti rebeli cu focul in priviri,copii frumosi ai veacului pustiu...
Eram si Ana lui Manole,si fata ce astepta iubirea la o cana cu vin....eram copiii dragilor nostri parinti ce nu voiam sa-si mai termine rostul pe-acest pamant....Am vibrat pana la ceruri,pana la infinit...sa ne-auda si Stefan de la Putna...i-am jurat iarasi peste veacuri credinta vesnica,eram cei care ne luptam cu muntii pt iubirea tarii si pentru libertate...
Inima,nu pot s-o potolesc,amintirile nu pot sa le gonesc....si totusi,iubirea....iubirea pe care am intalnit-o atunci...am luat-o de mana si mi-a cantat timid...pustioaico....am plans atunci pentru prima oara,am iubit atunci pentru prima oara,am cantat atunci impreuna pentru prima oara....
Sunt eu...fata aceea-n blugi Maestre...si-ti multumesc ca nu ne-ai lasat sa visam singuri,iti multumesc ca ne-ai luat de mana prin hatisul vietii,iti multumesc ca ne-ai inteles sufletul,zbuciumul...ti-ai inmuiat condeiu-n praf de stele si-ai scris cu foc in sufletele noastre de copii...Eu port acum mai departe flacara din inima ta,ea nu s-a stins pt ca o port si eu ,o poarta si ei...generatia-n blugi....( Cocolina)

Ce mai metaforezaaaaaaaa, lele. Treaba e asa: comunizmu' te-a inchis in beton, fara usi, fara geamuri, fara luminatoare. Stateai in intunericeala. Apoi ti s-a deschis o iluzie de geam....pe dracu' geam, credeai (credeam) ca-i geam; era monitor,CocoLina, era "libertate" comunista, CocoLina, nu libertate. Iti configurau cerebelu', ne configurau cerebelu'. Aveau un instrument bun: Paunescu Adrian, limba catifelata in ... de dictator.
PS: si eu eram tinar atunci dar nu regret comunismul tineretii mele.

+Quote Post
adfontib
mesaj Nov 6 2010, 03:00 PM
Mesaj #17

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 24-February 10
Utilizatorul numarul: 18 868

Citeaza (mifty @ Nov 5 2010, 07:25 PM) *
astăzi, la 7 şi un sfert, Poetul Adrian Păunescu a murit.

odată cu el, a murit ultimul mare poet român în viaţă.

odihnească-se în pace.

Sa speram ca romanii nu-s chiar definitiv saraciti ... parca umbla vorba ca "tot rumanul e poet", pai atunci nu-i bai!
Insa, propagandisti "generosi" ca defunctul poet A.P., mai rar! Acum, cu binestiuta lor cuviosenie, cei de prin B.O.R. ar putea sa-l declare pe A.P. "sfant", sa-l urce prin iconostas, ba chiar sa instituie o sindrofie cu moaste, fiindca astia au profitat bine-bine pe urma ceausismului paunist!

+Quote Post
Cocolina
mesaj Nov 6 2010, 03:22 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (MoneyPulaToru' @ Nov 6 2010, 01:11 PM) *
Ce mai metaforezaaaaaaaa, lele. Treaba e asa: comunizmu' te-a inchis in beton, fara usi, fara geamuri, fara luminatoare. Stateai in intunericeala. Apoi ti s-a deschis o iluzie de geam....pe dracu' geam, credeai (credeam) ca-i geam; era monitor,CocoLina, era "libertate" comunista, CocoLina, nu libertate. Iti configurau cerebelu', ne configurau cerebelu'. Aveau un instrument bun: Paunescu Adrian, limba catifelata in ... de dictator.
PS: si eu eram tinar atunci dar nu regret comunismul tineretii mele.

Eu am trait foarte bine in perioada comunista,aveam lumina,aveam hrana,aveam imbracaminte...libertatea?daca am dorit-o candva a fost in momentele de la Cenaclu...caci el ne facea sa ardem la unison iar cultura o mancam pe paine...deci nu am de ce sa ma plang atata ca alti frustrati.Aici nu era vorba de comunism,desi si tu si eu strigam "traiasca ceausescu"....aici e vorba de cultura si frumos...restul sunt manele....

Aceasta postare a fost editata de Cocolina: Nov 6 2010, 03:25 PM

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 6 2010, 03:23 PM
Mesaj #19

Membru veteran

cretineilor, fără "ceauşism", păunist sau nu, aţi fi fost, şi voi, şi părinţii, şi bunicii voştri, la fel ca străbunicii voştri: "scărpinători de pământ" pe moşia boierului sau a mânăstirii locale!!!
fără "criminalii de comunişti", care v-au alfabetizat cu sila şi v-au adus de urechi în oraşe, acum n-aţi fi putut să vă zbieraţi pe nici un fel de forum scremetele firavei voastre minţi, n-aţi fi ştiut ce e ăla "airoplan" decât din povestirile cine ştie cărei slujnicuţe din sat care a tras cu urechea la poveştile "coconaşului", şi n-aţi fi visat măcar, că aţi putea ajunge în spania italia, franţa sau mai ştiu eu unde!!! pentru purul şi simplu motiv că n-aţi fi avut habar ce e aia!!!
asta-i tot.

Aceasta postare a fost editata de mifty: Nov 6 2010, 03:40 PM

+Quote Post
Vizitator_retro-logiu.
mesaj Nov 6 2010, 03:33 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 6 2010, 03:23 PM) *
cretineilor, fără "ceauşism", păunist sau nu, aţi fi fost, şi voi, şi părinţii, şi bunicii voştri, la fel ca străbunicii voştri: "scărpinători de pământ" pe moşia boierului sau a mânăstirii locale!!!
fără "criminalii de comunişti", care v-au alfabetizat cu sila şi v-au adus de urechi în oraşe, acum n-aţi fi putut să vă zbieraţi pe nici un fel de forum scremetele firavei voastre minţi, n-aţi fi ştiut ce e ăla "airoplan" decât din povestirile cine ştie cărei slujnicuţe din sat care a tras cu urechea la poveştile "coconaşului", şi n-aţi fi visat măcar, să aţi putea ajunge în spania italia, franţa sau mai ştiu eu unde!!! pentru purul şi simplu motiv că aţi fi avut habar ce e aia!!!
asta-i tot.

Traiasca găinialitatea. Fara comunism, Romania ar fi stat pe loc. Asta spui? Mifty, stii casele vechi din Bucuresti? Sunt facute de boieri cu angajati italieni. Imi tin masina intr-un garaj antebelic facut de mesteri nemti. Cimunismul a fost o frina. Ce soi de granunte sunt cele care-i impiedica pe unii sa inteleaga ce li se intimpla?

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 6 2010, 03:49 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Citeaza (retro-logiu @ Nov 6 2010, 03:33 PM) *
Traiasca găinialitatea. Fara comunism, Romania ar fi stat pe loc. Asta spui? Mifty, stii casele vechi din Bucuresti? Sunt facute de boieri cu angajati italieni. Imi tin masina intr-un garaj antebelic facut de mesteri nemti. Cimunismul a fost o frina. Ce soi de granunte sunt cele care-i impiedica pe unii sa inteleaga ce li se intimpla?

pe tine cine dracu' te-a învăţat să scrii şi să citeşti???
o învăţătoare italiancă??? una nemţoaică???
nu o învăţătoare româncă, plătită de comunişti ca să scoată dintr-un ţăran care nu ştia nimic altceva decât găini şi vaci unul în stare să priceapă ce e ăla "garaj" şi la ce e bun???

şi stai niţel: ia caută, că ai dreq comunişti nu s-au atins de "amănuntele" astea, şi vezi câţi dintre oamenii de cultură, de ştiinţă şi politici înainte de '44 erau ţărani de origine, şi câţi erau fii de boieri sau boiernaşi de ţară, ori fii de funcţionari sau negustori urbani!!!
îţi spun de la bun început: ţăranii erau neînchipuit de puţini, cealaltă categorie era practic, exclusivitatea!!!
şi aşa a fost peste tot, inclusiv în "vestul civilizat", cu "universităţi de 1200 de ani vechime"!!!

ştii când au început "genialii" vestici să ofere învăţământ gratuit???
după ce au văzut că sovieticii au făcut asta!!!
de ce oare???

nush ce facultate oi fi făcut tu, da' văd cu ochiul liber că nu eşti în stare de o asociere simplă de tip cauză-efect.

+Quote Post
Vizitator_omul care aduce.
mesaj Nov 6 2010, 03:57 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 6 2010, 03:49 PM) *
pe tine cine dracu' te-a învăţat să scrii şi să citeşti???
o învăţătoare italiancă??? una nemţoaică???
nu o învăţătoare româncă, plătită de comunişti ca să scoată dintr-un ţăran care nu ştia nimic altceva decât găini şi vaci unul în stare să priceapă ce e ăla "garaj" şi la ce e bun???

şi stai niţel: ia caută, că ai dreq comunişti nu s-au atins de "amănuntele" astea, şi vezi câţi dintre oamenii de cultură, de ştiinţă şi politici înainte de '44 erau ţărani de origine, şi câţi erau fii de boieri sau boiernaşi de ţară, ori fii de funcţionari sau negustori urbani!!!
îţi spun de la bun început: ţăranii erau neînchipuit de puţini, cealaltă categorie era practic, exclusivitatea!!!
şi aşa a fost peste tot, inclusiv în "vestul civilizat", cu "universităţi de 1200 de ani vechime"!!!

ştii când au început "genialii" vestici să ofere învăţământ gratuit???
după ce au văzut că sovieticii au făcut asta!!!
de ce oare???

nush ce facultate oi fi făcut tu, da' văd cu ochiul liber că nu eşti în stare de o asociere simplă de tip cauză-efect.

Sa-ti traiasca logica, fara comunisti nici ploaia nu cadea.

+Quote Post
Vizitator_asd.
mesaj Nov 6 2010, 04:08 PM
Mesaj #23

Guests

Cand traia toata lumea il injura si facea misto de el, acum s-a transformat din "poetul preaiubitului conducator" intr-un sfant. Asta e tara in care traim, cu asta defilam..
Dupa parerea mea, ar trebui sa venim cu un alt sistem de valori.

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 6 2010, 04:13 PM
Mesaj #24

Membru veteran

de căzut cădea, dar nu asta e problema.

problema e că multe din realităţile ante-44 prezentate de comunişti chiar erau realităţi, iar voi v-aţi lăsat "duşi" de propaganda oricui a fost mai tare-n clonţ că "sunt minciuni comuniste".

iar acum e invers: lichelele care acum 20 de ani erau mari comunişti, sunt azi principalii profitori ai "măreţelor ralizări" de atunci, şi chiar ERAU nişte realizări!!!

şi apropo, ştii de ce aveau comuniştii o obsesie să raporteze "ralizărilie cincinaluluiu" cu A.D. 1938???
pentru că ăla a fost anul de maximă productivitate pentru românia antecomunistă!!!

puteau s-o ia pe după leuştean, şi să le compare cu 1933, deloc întâmplător, an plin de greve, şi implicit de pierderi pentru industria şi agricultura, câtă era, a româniei.
sau 1907, despre care sper c-aţi auzit măcar vag cu ce e asociat!!!

dar, de la revoluţie încoace, toate "ralizărilii mărieţe alie capitalismuluiu die cumietriie" sunt raportaţi fix cu... '89, cel mai prost an ever din comunism.
de ce nu se raportează la anii de maximă productivitate comunistă???
PENTRU CĂ AR VEDEA CU OCHIUL LIBER ŞI UN IMBECIL ANALFABET CĂ AU FĂCUT CĂCATUL PRAF CU "STRATEGIILE" LOR DE DOI BANI!!!

şi cum lichelele au un simţ al autoconservării de invidiat, se feresc ca dracu' de tămâie, sau ca popa de controlul averilor, să facă greşeala asta.

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 6 2010, 04:15 PM
Mesaj #25

Membru veteran

Citeaza (asd @ Nov 6 2010, 04:08 PM) *
Cand traia toata lumea il injura si facea misto de el, acum s-a transformat din "poetul preaiubitului conducator" intr-un sfant. Asta e tara in care traim, cu asta defilam..
Dupa parerea mea, ar trebui sa venim cu un alt sistem de valori.

de fapt erau mai mulţi cei care-l înjurau "cu voie de la stăpânire" la tv şi prin presă, stai tu liniştit!!!
în general zoili nesemnificativi, şi "ziarişti" lipsiţi de har.
cel mai trist a fost că a fost înjurat chiar de cei pe care i-a angajat personal la flacăra, pe vremea lui ceaşcă, şi a garantat personal pentru ei la ministerul culturii, sau la cc!!!
doar doi au avut coaie să recunoască: ovodiu ioaniţoaia, şi unul de care am azit destul de vag... tudoran, parcă.
restul, tac mâlc, sau îl înjură cu poftă, doar-doar or mai căpăta vre-o sinecură "de la cine trebuie"...
sau chiar îţi imaginezi că numai vântu îşi dresa cu biciul "supuşii"??? biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de mifty: Nov 6 2010, 04:19 PM

+Quote Post
Vizitator_Pintenatu&Co.
mesaj Nov 6 2010, 04:20 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 6 2010, 04:13 PM) *

problema e că multe din realităţile ante-44 prezentate de comunişti chiar erau realităţi, iar voi v-aţi lăsat "duşi" de propaganda oricui a fost mai tare-n clonţ că "sunt minciuni comuniste".

iar acum e invers: lichelele care acum 20 de ani erau mari comunişti, sunt azi principalii profitori ai "măreţelor ralizări" de atunci, şi chiar ERAU nişte realizări!!!

şi apropo, ştii de ce aveau comuniştii o obsesie să raporteze "ralizărilie cincinaluluiu" cu A.D. 1938???
pentru că ăla a fost anul de maximă productivitate pentru românia antecomunistă!!!

puteau s-o ia pe după leuştean, şi să le compare cu 1933, deloc întâmplător, an plin de greve, şi implicit de pierderi pentru industria şi agricultura, câtă era, a româniei.

dar, de la revoluţie încoace, toate "ralizărilii mărieţe alie capitalismuluiu die cumietriie" sunt raportaţi fix cu... '89, cel mai prost an ever din comunism.
PENTRU CĂ AR VEDEA CU OCHIUL LIBER ŞI UN IMBECIL ANALFABET CĂ AU FĂCUT CĂCATUL PRAF CU "STRATEGIILE" LOR DE DOI BANI!!!

şi cum lichelele au un simţ al autoconservării de invidiat, se feresc ca dracu' de tămâie, sau ca popa de controlul averilor, să facă greşeala asta.

Una-i una, alta-i alta. Fara comunism ne-ar fi fost mai bine. Ar fi existat o sansa sa deturnam mentalitatea fanariota spte una occiventala pe cand asa am facut o corcitura otomano-comunista.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 6 2010, 04:25 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 6 2010, 04:13 PM) *

De acord cu tine pana la un punct. Intr-adevar alfabetizarea maselor a inceput-o URSSul.
Problema la noi insa e alta. Valorile nationale de pe stema Romaniei(Pasoptistii, Eminescu, Coanda, Brancusi, Eliade, Cioran, Zamfir si multi altii) s-au afirmat doar dupa ce au luat contact cu Vestul. A se consemna.

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 6 2010, 04:27 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Nov 6 2010, 04:25 PM) *
De acord cu tine pana la un punct. Intr-adevar alfabetizarea maselor a inceput-o URSSul.
Problema la noi insa e alta. Valorile nationale de pe stema Romaniei(Pasoptistii, Eminescu, Coanda, Brancusi, Eliade, Cioran, Zamfir si multi altii) s-au afirmat doar dupa ce au luat contact cu Vestul. A se consemna.

nici nu am negat asta!!!
dar nici vestul ăla "genial" nu poate transforma peste noapte un analfabet într-un coandă!!!

am sau nu dreptate???

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 6 2010, 04:28 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 6 2010, 04:27 PM) *
nici nu am negat asta!!!
dar nici vestul ăla "genial" nu poate transforma peste noapte un analfabet într-un coandă!!!

am sau nu dreptate???

Desigur.

+Quote Post
mesaj Nov 6 2010, 06:36 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 6 2010, 03:23 PM) *
fără "criminalii de comunişti", care v-au alfabetizat cu sila şi v-au adus de urechi în oraşe, acum n-aţi fi putut să vă zbieraţi pe nici un fel de forum scremetele firavei voastre minţi, n-aţi fi ştiut ce e ăla "airoplan" decât din povestirile cine ştie cărei slujnicuţe din sat care a tras cu urechea la poveştile "coconaşului", şi n-aţi fi visat măcar, că aţi putea ajunge în spania italia, franţa sau mai ştiu eu unde!!! pentru purul şi simplu motiv că n-aţi fi avut habar ce e aia!!!
asta-i tot.

retardel, nu toti suntem din baragan, unii au crescut la umbra brazilor, in case construite de nemtzi. te las pe tine sa ghicesti cam pe unde vine asta

+Quote Post

11 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 08:53 AM