IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Iar e iarna, iar e textu'
Vizitator_Macac Piei.
mesaj Nov 8 2011, 07:41 AM
Mesaj #1

Guests

Cica unii nu-si platesc caldura si altora li se taie (caldura, desigur). De ce? Pe ce temei legal? Cum sa fii "pedepsit" pentru "vina" altora? In atitia ani domeniul asta trebuia reglementat.
Go to the top of the page

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 8 2011, 10:16 AM
Mesaj #2

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Macac Piei @ Nov 8 2011, 10:41 AM) *
Cica unii nu-si platesc caldura si altora li se taie (caldura, desigur). De ce? Pe ce temei legal? Cum sa fii "pedepsit" pentru "vina" altora? In atitia ani domeniul asta trebuia reglementat.
Pentru ca esti intr-o asociatie si asociatiei i se taie caldura, nu tie. Asociatia are contract, nu tu.
Nimeni nu iti taie curentul ca nu plateste vecinul. Nici cablul, nici telefonul. Acolo ai contracte individuale.
Ia-l la rost pe seful asociatiei, e obligatia lui sa actioneze contra rau platnicilor.

+Quote Post
Vizitator_MKK.
mesaj Nov 8 2011, 12:09 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 8 2011, 10:16 AM) *
Pentru ca esti intr-o asociatie si asociatiei i se taie caldura, nu tie. Asociatia are contract, nu tu.
Nimeni nu iti taie curentul ca nu plateste vecinul. Nici cablul, nici telefonul. Acolo ai contracte individuale.
Ia-l la rost pe seful asociatiei, e obligatia lui sa actioneze contra rau platnicilor.

Zici ca Directiva 5 a lui Stalin trebuie sa functioneze in continuare? Adica eu sa-mi urasc vecinul si el pe mine? Normal ar fi ca regia cu caloriferu' sa faca contracte individuale si sa dea caldura contra cost celor care vor si pot sa plateasca. De ce sa fie X la pachet cu Y?
Ok, acum sa incercam sa mergem si pe ideea ta. Daca regia caloriferelor refuza contractele individuale, atunci de ce nu se face o lege care sa functioneze REPEDE astfel incat cei care platesc sa primeasca caldura si cei care au datorii, sa-si plateasca datoriile? In timp util, evident.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Nov 8 2011, 12:13 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (MKK @ Nov 8 2011, 12:09 PM) *
De ce sa fie X la pachet cu Y?

Pen'ca asta inseamna comunitate!
Stii tu vorba 'ceea: impreuna la bine si la greu, pana cand... o fi laugh.gif

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 8 2011, 12:24 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Citeaza (MKK @ Nov 8 2011, 03:09 PM) *
Zici ca Directiva 5 a lui Stalin trebuie sa functioneze in continuare?
Lasa-l pe Stalin ca asa functioneaza peste tot, exista contracte pe comunitati. Daca vrei (vorbesti cu asociatia) puneti bani, modificati instalatiile(sunteti proprietari, e alegerea voastra) spargeti pereti, trageti tevi individual, contorizati individual... aveti o multime de optiuni.
Citeaza
Adica eu sa-mi urasc vecinul si el pe mine
Pai daca nu isi plateste cheltuielile ce vrei, sa il iubesti?
Citeaza
De ce sa fie X la pachet cu Y?
. Pentru ca asa sunteti, la pachet. Viata la bloc.
Citeaza
Ok, acum sa incercam sa mergem si pe ideea ta. Daca regia caloriferelor refuza contractele individuale, atunci de ce nu se face o lege care sa functioneze REPEDE astfel incat cei care platesc sa primeasca caldura si cei care au datorii, sa-si plateasca datoriile? In timp util, evident.
Nu e ideea mea, asa merg lucrurile cand e vorba de comunitati. Lege exista dar nici nu vrei sa te gandesti la ea. Tribunal, sechestru, blocat conturi... convins vecinul ca e mai ieftin sa respecte normele de convietuire decat sa le ignore.

+Quote Post
Vizitator_MKK.
mesaj Nov 8 2011, 12:31 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Laur006 @ Nov 8 2011, 12:13 PM) *
Pen'ca asta inseamna comunitate!
Stii tu vorba 'ceea: impreuna la bine si la greu, pana cand... o fi laugh.gif

Multumesc pentru ironie. Probabil asa iti rezolvi problemele.

+Quote Post
Vizitator_MKK.
mesaj Nov 8 2011, 12:40 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 8 2011, 12:24 PM) *
Lasa-l pe Stalin ca asa functioneaza peste tot, exista contracte pe comunitati. Daca vrei (vorbesti cu asociatia) puneti bani, modificati instalatiile(sunteti proprietari, e alegerea voastra) spargeti pereti, trageti tevi individual, contorizati individual... aveti o multime de optiuni.
Pai daca nu isi plateste cheltuielile ce vrei, sa il iubesti? . Pentru ca asa sunteti, la pachet. Viata la bloc.
Nu e ideea mea, asa merg lucrurile cand e vorba de comunitati. Lege exista dar nici nu vrei sa te gandesti la ea. Tribunal, sechestru, blocat conturi... convins vecinul ca e mai ieftin sa respecte normele de convietuire decat sa le ignore.

Tocmai. Nu suntem la pachet si vreau sa existe o modalitate legala prin care eu, cel care platesc, sa primesc caldura IN TIMP UTIL. Nu mi-am ales vecinii, nici nu-i cunosc si nu e treaba mea ce fac ei. Eu vreau caldura in schimbul banilor mei.

+Quote Post
Vizitator_Johann.
mesaj Nov 8 2011, 12:56 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (MKK @ Nov 8 2011, 12:09 PM) *
Zici ca Directiva 5 a lui Stalin trebuie sa functioneze in continuare? Adica eu sa-mi urasc vecinul si el pe mine? Normal ar fi ca regia cu caloriferu' sa faca contracte individuale si sa dea caldura contra cost celor care vor si pot sa plateasca. De ce sa fie X la pachet cu Y?

Io sed in Germania. Stam 5 familii intr-o casa cu 5 apartamente. Pentru incalzire si ACM avem o centrala comuna, cu diesel. Consumam 4000 mc/an/imobil. Acum, suprafetele sunt diferite, numarul de persoane diferit.Avem contoare si la apa calda/rece si la calorifere, insa fiecare s-a ingrijit personal de treaba asta. Banii insa pentru combustibil ii platim in comun.

+Quote Post
Vizitator_MKK.
mesaj Nov 8 2011, 01:16 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Johann @ Nov 8 2011, 12:56 PM) *
Io sed in Germania. Stam 5 familii intr-o casa cu 5 apartamente. Pentru incalzire si ACM avem o centrala comuna, cu diesel. Consumam 4000 mc/an/imobil. Acum, suprafetele sunt diferite, numarul de persoane diferit.Avem contoare si la apa calda/rece si la calorifere, insa fiecare s-a ingrijit personal de treaba asta. Banii insa pentru combustibil ii platim in comun.

Domnu' Iohann, daca situatia existenta incepe sa va displaca (un vecin refuza sa-si plateasca partea), puteti sa va separati de vecini si sa consumati gaz contorizat in casa dumneavoastra? Inca o intrebare mica-mica: gazul il cumparati de la o regie de stat sau de la o firma privata?

+Quote Post
Vizitator_MKK.
mesaj Nov 8 2011, 01:30 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (MKK @ Nov 8 2011, 01:16 PM) *
Domnu' Iohann, daca situatia existenta incepe sa va displaca (un vecin refuza sa-si plateasca partea), puteti sa va separati de vecini si sa consumati gaz contorizat in casa dumneavoastra? Inca o intrebare mica-mica: gazul il cumparati de la o regie de stat sau de la o firma privata?

Am uitat sa adaug: aranjamentul dvs cu vecinii e reciproc avantajos, probabil centrala cladirii are randament mai bun decat o centrala individuala.

+Quote Post
Vizitator_greenenergy.
mesaj Nov 8 2011, 04:41 PM
Mesaj #11

Guests

wow,
ceta, frigul, viscolul si gerul...au sosit !
avenit iarna..hahahahah,
incalzire centrala-n sistem centarlizat contorizat
trepanat interconectat dezintegrat
devalizat si iar...
a venit iarna, acoperiti caloriferul cu ceva,
c-o paturica,
sau cu fiinta ta,
ca-ngeata !

de ce ingheata caloriferul iarna ?
de prostovan,
de-al draku,
de idiot ce e,

rrrrom po pom pooo!

combustibili necesari :

manele, 30.000Kcal/1t., - nici 2 lei nu face
tembelonovele 30.001,09Kcal/ m³, - 3 bani chiori
circofreci politimerice,120 Kcal/ dm³ - in rate postmortem + tva inclus
neurogaz shistic, 22.025 Kcal/ 100 s - gratuit + taxa pe fumarit

salariul minim pe economie
~ 600 de lei
~ pensia minima 350 lei

salariul mediu pe economie

~ 1.135 lei

nu numai ca nu asigura un trai decent,
salariile sunt pur si simplu insuficiente sustinerii cheltuielilor aferente nevoilor vitale, de sustinere a vietii cetateanului roman, in contextul politicilor economice si a liberalizarlor de pret aplicate de statul roman intr-o piata piata a fortei de munca total incorect reglementata.
desfiintati salariul miniim !

C.R.
Art. 47
alineatul 1:
"Statul este obligat sa ia masuri de dezvoltare economica si de protectie sociala, de natura sa asigure cetatenilor un trai decent."

in acest moment, statul roman este un stat neconstitutional.

+Quote Post
Vizitator_de treci codri de arama.
mesaj Nov 8 2011, 05:11 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (greenenergy @ Nov 8 2011, 04:41 PM) *
wow,
ceta, frigul, viscolul si gerul...au sosit !
avenit iarna..hahahahah,
incalzire centrala-n sistem centarlizat contorizat
trepanat interconectat dezintegrat
devalizat si iar...
a venit iarna, acoperiti caloriferul cu ceva,
c-o paturica,
sau cu fiinta ta,
ca-ngeata !

de ce ingheata caloriferul iarna ?
de prostovan,
de-al draku,
de idiot ce e,

rrrrom po pom pooo!

combustibili necesari :

manele, 30.000Kcal/1t., - nici 2 lei nu face
tembelonovele 30.001,09Kcal/ m³, - 3 bani chiori
circofreci politimerice,120 Kcal/ dm³ - in rate postmortem + tva inclus
neurogaz shistic, 22.025 Kcal/ 100 s - gratuit + taxa pe fumarit

salariul minim pe economie
~ 600 de lei
~ pensia minima 350 lei

salariul mediu pe economie

~ 1.135 lei

nu numai ca nu asigura un trai decent,
salariile sunt pur si simplu insuficiente sustinerii cheltuielilor aferente nevoilor vitale, de sustinere a vietii cetateanului roman, in contextul politicilor economice si a liberalizarlor de pret aplicate de statul roman intr-o piata piata a fortei de munca total incorect reglementata.
desfiintati salariul miniim !

C.R.
Art. 47
alineatul 1:
"Statul este obligat sa ia masuri de dezvoltare economica si de protectie sociala, de natura sa asigure cetatenilor un trai decent."

Grebla cu 10000 dinti
grebleaza tot odata
si cu viteza foarte mare
problemei ii da rezolvare.

Si era una la parinti
si tot nerezolvata
Problema mea cu caloriile
e tot acolo, tataaaaaa.

Catam si eu un om normal
sa-mi zica ce sa fac
nu tot nebunu' de pe deal
CARE VREA SA REZOLVE TOATE PROBLEMELE DEODATA CEILALTI.

Morala? Pe cararea de la moara frumos calca-o domnisoara trenul.

+Quote Post
Vizitator_greenenergy.
mesaj Nov 8 2011, 05:28 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (de treci codri de arama @ Nov 8 2011, 05:11 PM) *
Grebla cu 10000 dinti
grebleaza tot odata
si cu viteza foarte mare
problemei ii da rezolvare.

Si era una la parinti
si tot nerezolvata
Problema mea cu caloriile
e tot acolo, tataaaaaa.

Catam si eu un om normal
sa-mi zica ce sa fac
nu tot nebunu' de pe deal
CARE VREA SA REZOLVE TOATE PROBLEMELE DEODATA CEILALTI.

Morala? Pe cararea de la moara frumos calca-o domnisoara trenul.

Egloga fiilor ploii

Dupã cât am tras ca boii,
Suntem iarãsi fiii ploii,
Numai buni de dus cu vorba
Sã ne fure altii ciorba
Si bucãtile mai grase
Noi rãmânem tot la oase,
Parastasul ei de moarte!
Parte-si face cine-mparte,
Pe când prostii care-ndurã
N-au nimic de pus în gurã,
N-au nimic de strâns cu sacul
Dãm din nou tot noi de dracul
Si tot nouã ni se cere
Sã o facem cu plãcere,
Cu mândrie si cu artã,
Pânã vom iesi din hartã
Si-om ajunge niste duhuri
Cãlãtoare prin vãzduhuri
Fãrã sã mai stãm la coadã
Intr-o liniste nãroadã
Si-ntr-o ordine absurdã,
Pentru câte-un bot de urdã.

George Ţărnea

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Nov 8 2011, 06:12 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 8 2011, 12:24 PM) *
Pai daca nu isi plateste cheltuielile ce vrei, sa il iubesti? . Pentru ca asa sunteti, la pachet. Viata la bloc.

Uncle, cannot understand a disappointing way of thinking coming from you blink.gif

Au fost regii protejate? Au fost, este si va fi sad.gif
Au crescut ele pretul din greu, acesta fiind subventionat? Au crescut fara rusine.
Pot ele face contracte cu asociatiile, in timp ce altii (ex. Electrica sau cum s-o chema) au contracte individuale? Pot.
Incaseaza ele subventii la greu? Incaseaza si din asta traiesc bine.

Ca sa n-o intindem prea mult: RADET a primit acum 3 ani ordin sa aiba contracte individuale cu orice persoane juridice care beneficiaza de caldura si apa calda de la ei. Asta pentru ca Primaria sa nu plateasca subventii decat pentru persoanele fizice. S-au apucat de treaba si au somat o parte din firmele de apartament sa se prezinte la sediu si sa-si faca asemenea contracte. Ca de obicei, unii da, altii ba. Acum iar i-a apucat harnicia, pe fondul crizei de lichiditati. Si probabil ca-i vor inregimenta pe cei mai multi.

Acum explica-mi simplu, ca sa inteleg si eu, cum le facturezi firmelor separat, chiar si in blocuri fara repartitoare, si stii exact cat au de plata fiecare si nu poti sa faci acelasi lucru la persoanele fizice? De ce draku ne-a pus Nastase sa ne punem repartitoare?

Si in plus probabil ca trebuie sa munceasca din greu. Ce diferenta vezi intre a alerga RADET dupa 30.000 de datornici si a taia alimentarea la 300 de blocuri? Nu mai bine le pui problema in brate vecinilor?

Eu nu cred ca trebuie sa ne omorim intre vecini si nici sa ne spargem peretii aiurea. Solutii exista, dar nimeni nu vrea sa fie contabilizat la centima (de ex. RADET) ca pe urma se vad mizeriile pe care le fac.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 8 2011, 06:15 PM
Mesaj #15

Membru veteran

Citeaza (de treci codri de arama @ Nov 8 2011, 08:11 PM) *
Catam si eu un om normal
sa-mi zica ce sa fac
Pai ti-au spus, instalatie individuala, incalzire proprie, reclamatie, tribunal, ti s-au dat o multime de solutii in doar cateva mesaje. Sau astepti un anume raspuns?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 8 2011, 06:23 PM
Mesaj #16

Membru veteran

Citeaza (Altu @ Nov 8 2011, 09:12 PM) *
Eu nu cred ca trebuie sa ne omorim intre vecini si nici sa ne spargem peretii aiurea. Solutii exista, dar nimeni nu vrea sa fie contabilizat la centima (de ex. RADET) ca pe urma se vad mizeriile pe care le fac.
Le amestecam. Electrica are instalatie separata pentru fiecare consumator, RADET-ul nu. Chiar daca face contract individual nu poate opri caldura doar la unii. Esti intr-o asociatie, nu ai de ales, nu ai cum sa te separi complet, mereu vor fi cheltuieli comune pe care unii le vor contesta (vezi cei cu acoperisul vs cei cu subsolul, cei de la parter vs cei cu liftul) sau pur si simplu nu le vor plati.
Aici nu era vorba doar de contorizare ca pana la urma poti sa o faci si pe asta, ci de cei ce nu vor sa plateasca. E treaba asociatiei sa-i oblige.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Nov 8 2011, 06:30 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 8 2011, 06:23 PM) *
Le amestecam. Electrica are instalatie separata pentru fiecare consumator, RADET-ul nu. Chiar daca face contract individual nu poate opri caldura doar la unii. Esti intr-o asociatie, nu ai de ales, nu ai cum sa te separi complet, mereu vor fi cheltuieli comune pe care unii le vor contesta (vezi cei cu acoperisul vs cei cu subsolul, cei de la parter vs cei cu liftul) sau pur si simplu nu le vor plati.
Aici nu era vorba doar de contorizare ca pana la urma poti sa o faci si pe asta, ci de cei ce nu vor sa plateasca. E treaba asociatiei sa-i oblige.

C'mon!
Poti sigila robinetii pe fiecare calorifer si gata. La fel si la apa. Numai sa vrei.
E mai usor s-o pasezi la altii s-o rezolve si tu doar sa numeri banii.
Nu mi-am ales sa traiesc la bloc (provin din demolari) si nu am participat la conceperea legilor care guverneaza relatiile regiilor de stat (deci in subordinea poporului) cu poporul (suveran?).

+Quote Post
Vizitator_EKK.
mesaj Nov 8 2011, 06:37 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 8 2011, 06:15 PM) *
Pai ti-au spus, instalatie individuala, incalzire proprie, reclamatie, tribunal, ti s-au dat o multime de solutii in doar cateva mesaje. Sau astepti un anume raspuns?

Nu ti se aproba debransarea, nu ti se aproba gaz cu contoar individual in casa etc. Esti sigur ca traiesti in Romania?
PS: si inca te pune sa platesti caldura care-ti vine de la vecinu' prin pereti

+Quote Post
Vizitator_greenenergy.
mesaj Nov 8 2011, 06:37 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 8 2011, 06:15 PM) *

bah! sa va dau o idee, pentru a se putea intocmi contracte personalizate de furnizare agent termic intr-un imobil cu mai multe etaje.

simplu:
in subsolul fiecarui imobil , insalarea pe coloana principala a unui distribuitor de agent termic capacitat echivalent nr.-lui de apartamnte din acel imobil.

pffffffffffffff!
de foarte multa veme ar fi trebuit sa va duca bibilica la o asemenea aplicatie, evident, ma refer la cei ce conduc sistemul de termoficare si la administratorii de bloc.

+Quote Post
Vizitator_Johann.
mesaj Nov 9 2011, 06:02 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (MKK @ Nov 8 2011, 01:16 PM) *

1.Nu ma pot separa de vecini.Instalatia este unitara, tancul de diesel este comun, intr-o camera a imobilului anume, iar CT este intr-o alta camera separata, ambele la subsolul imobilului.
2. In Germania aproape totul este privat.
3. Agentul de incalzire nu este gaz ci diesel, evident firma de livrare fiind privata.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Gabriel..
mesaj Nov 9 2011, 08:30 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (greenenergy @ Nov 8 2011, 04:41 PM) *

Aprob acest aspect !
Statul isi ataca prin orice mijloace proprii cetateni. Ar trebui sa nu mai mearga niciun cetatean, care nu e membru de partid la vot, ca sa se aleaga intre ei cei din politica, pentru ca stim ca membrii de partid sunt obligati sa voteze, si isi mai antreneaza si cateva neamuri in alegerea candidatului/-ilor propus/i de partid.
Si ar trebui sa nu mai fie lasati oamenii cu dificultati in gandire, care sunt multi, sa voteze. Nu orice idiot trebuie sa aiba acest drept. Model este USA.
Am scris despre acel vot in ideea ca noi oamenii de rand trebuie sa protestam pasiv, prin nepatarea mainilor, nevotand pe nimeni, sau activ, inca o revolutie.
Succes pentru Romania !

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Nov 9 2011, 07:09 PM
Mesaj #22

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Altu @ Nov 8 2011, 06:30 PM) *
C'mon!
Poti sigila robinetii pe fiecare calorifer si gata. La fel si la apa. Numai sa vrei.
E mai usor s-o pasezi la altii s-o rezolve si tu doar sa numeri banii.
Nu mi-am ales sa traiesc la bloc (provin din demolari) si nu am participat la conceperea legilor care guverneaza relatiile regiilor de stat (deci in subordinea poporului) cu poporul (suveran?).

Nu, mancal-as, nu poti sigila nimic... I-am platit lu' unu pana a reusit administratia de a castigat procesu', a vandut apartamentu' si ne-a dat datoriili'napoi...

Ca sa incerci sa sigilezi ceva la asta vecinu' iti trebuie hotarare judecatoreasca... Si asta dureaza mai mult decat daca ii luati casa prin dare in judecata pentru neplata datoriilor... Sau macar aveti mai multi sorti de izbanda...

Asta este una din "grelele mosteniri"...

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Nov 9 2011, 08:47 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Nov 9 2011, 07:09 PM) *
Nu, mancal-as, nu poti sigila nimic... I-am platit lu' unu pana a reusit administratia de a castigat procesu', a vandut apartamentu' si ne-a dat datoriili'napoi...

Ca sa incerci sa sigilezi ceva la asta vecinu' iti trebuie hotarare judecatoreasca... Si asta dureaza mai mult decat daca ii luati casa prin dare in judecata pentru neplata datoriilor... Sau macar aveti mai multi sorti de izbanda...

Asta este una din "grelele mosteniri"...

Nu asta era ideea, nu eu trebuie sa-mi supraveghez vecinul si sa-i tai ceva.
Daca Electrica si Distrigazul au dreptul ca furnizori sa-ti taie ceva si sa sigileze robinetul (ceea ce RADETUL face la nivel de bloc) de ce n-ar face-o si la nivel de apartament?
Nu stiu in detaliu legea (ceea ce nu ma scuteste de nimic dar nici nu trebuie sa ma oblige) dar daca se pot incheia contracte individuale cu firme, de ce nu se pot incheia si cu persoane?
Daca firmelele nu platesc, RADETUL nu va mai putea spune ca e de vina asociatia. Si vor trebui sa faca ceva, daca sunt in stare. Daca nu se intampla nimic la acest nivel, de ce altii ar plati?
Noi de ce trebuie sa ne supraveghem vecinii si sa traim prost daca altii nu platesc?
Un caz simplu si deocamdata real: am o firma intr-un bloc fara repartitoare, pe care RADETul a inregistrat-o de acum doi ani. Am platit intretinerea la administratie, fara caldura si apa calda, pe care am platit-o separat, pe baza de facturi ale oamenilor de la RADET, pe care nu le pot controla. Daca ma hotarasc sa nu platesc, ce vor face simpaticii mei furnizori? Vor taia caldura in tot blocul?

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Nov 10 2011, 02:02 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Altu @ Nov 9 2011, 08:47 PM) *
Nu asta era ideea, nu eu trebuie sa-mi supraveghez vecinul si sa-i tai ceva.
Daca Electrica si Distrigazul au dreptul ca furnizori sa-ti taie ceva si sa sigileze robinetul (ceea ce RADETUL face la nivel de bloc) de ce n-ar face-o si la nivel de apartament?
Nu stiu in detaliu legea (ceea ce nu ma scuteste de nimic dar nici nu trebuie sa ma oblige) dar daca se pot incheia contracte individuale cu firme, de ce nu se pot incheia si cu persoane?
Daca firmelele nu platesc, RADETUL nu va mai putea spune ca e de vina asociatia. Si vor trebui sa faca ceva, daca sunt in stare. Daca nu se intampla nimic la acest nivel, de ce altii ar plati?
Noi de ce trebuie sa ne supraveghem vecinii si sa traim prost daca altii nu platesc?
Un caz simplu si deocamdata real: am o firma intr-un bloc fara repartitoare, pe care RADETul a inregistrat-o de acum doi ani. Am platit intretinerea la administratie, fara caldura si apa calda, pe care am platit-o separat, pe baza de facturi ale oamenilor de la RADET, pe care nu le pot controla. Daca ma hotarasc sa nu platesc, ce vor face simpaticii mei furnizori? Vor taia caldura in tot blocul?

Da... De fapt Asociatiei de locatari sau proprietari cum o fi declarata...

+Quote Post
mpcj
mesaj Nov 10 2011, 07:17 PM
Mesaj #25

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

amice, exista solutia de a opri caldura doar la unii! se numeste BLINDAREA TEVILOR!!! contractul de furnizare (individual) va prevedea obligatia cetateanului de a permite accesul echipei de verificare a instalatiei si de blindare a tevilor in caz de neplata (sper ca nu-mi vorbesti iar de sfanta proprietate, inviolabila, ca borasc!): orice se poate, tehnic, numai ca nu se doreste.

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 8 2011, 06:23 PM) *

+Quote Post
mpcj
mesaj Nov 10 2011, 07:19 PM
Mesaj #26

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

specificare: contractul de furnizare caldura sa contina CA TITLU EXECUTORIU obligatia ta de a permite accesul echipei care blindeaza tevile! si, uite-asa, scapam si de judecata, si de amanari, etc.

Citeaza (mpcj @ Nov 10 2011, 07:17 PM) *
amice, exista solutia de a opri caldura doar la unii! se numeste BLINDAREA TEVILOR!!! contractul de furnizare (individual) va prevedea obligatia cetateanului de a permite accesul echipei de verificare a instalatiei si de blindare a tevilor in caz de neplata (sper ca nu-mi vorbesti iar de sfanta proprietate, inviolabila, ca borasc!): orice se poate, tehnic, numai ca nu se doreste.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 10 2011, 07:40 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (mpcj @ Nov 10 2011, 10:17 PM) *
(sper ca nu-mi vorbesti iar de sfanta proprietate, inviolabila, ca borasc!):
Nu stiu cand am mai vorbit eu de sfanta proprietate dar daca ai adus vorba: nu intri in casa omului nici cu NATO. Acum poti sa borasti sau sa visezi la Korea de Nord.
Esti intr-o asociatie si poti sa iti faci vila la Corbeanca daca nu iti convine. Blindarea tevilor e apa de ploaie, o sa izolezi un apartament si o sa vezi ca tu ca asociatie tot atat o sa platesti, nici nu se cunoaste la calorimetrul general, acolo de unde te taxeaza RADET-ul la nivel de asociatie.
Problema este conceptia de ascociatie, noi o gandim ca pe vremuri, stam in banca noastra si injuram ca nu ne rezolva altii problema. Pentru ca nu vrem sa acceptam ca e problema noastra. Asociatie exista si in Germania si in America si nu te lasa nici sa vopsesti usa alta culoare decat spun ei si nu te lasa nici sa iti pui izmenele pe balcon si te cheama in tribunal si iti obtine ordin de evacuare daca nu iti platesti cheltuielile. Iar daca nu te cheama asociatia in tribunal chemi tu asociatia la judecata.
Blindarea tevilor e ca blocurile de beton la intrarea in parcuri. In alte tari ai semn de interzis si daca ai intrat ai belit-o sa ma ierti. la noi pui semnul si daca nu blochezi fizic intrarea nu da nimeni doi bani pe semnul ala.
Sa le blocam tevile, sa le daramam antena de pe bloc, sa le smulgem cablurile... nu omule, pune-i o citatie la cutie si ai rezolvat inainte sa ajungi la prima infatisare.

PS Intrebare ajutatoare. Te-ai gandit daca iti convine ca in miez de iarna sa ai alaturat un apartament deconectat de la incalzire si unde e frig ca afara?

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Nov 10 2011, 07:41 PM

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Nov 10 2011, 09:28 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 10 2011, 07:40 PM) *
Problema este conceptia de ascociatie, noi o gandim ca pe vremuri, stam in banca noastra si injuram ca nu ne rezolva altii problema. Pentru ca nu vrem sa acceptam ca e problema noastra. Asociatie exista si in Germania si in America si nu te lasa nici sa vopsesti usa alta culoare decat spun ei si nu te lasa nici sa iti pui izmenele pe balcon si te cheama in tribunal si iti obtine ordin de evacuare daca nu iti platesti cheltuielile. Iar daca nu te cheama asociatia in tribunal chemi tu asociatia la judecata.

Asa e maica, mare adevar graiesti!
Nici pe vremea comunismului nu eram paznicul vecinilor mei (desi au fost destui care turnau orice li se parea ca nu corespunde orinduirii). Acum vad ca se propune sa nu se mai toarne pe ideologie ci doar pe bani. Unde sunt marile idealuri de altadata?!

Vrei asociatie activa, care sa freamate de vigilenta si sa se implice in toate cele, sa te verifice si in ... pardon... ca esti corect si echitabil cu vecinii? Daca nu esti in Germania sau SUA cand scrii astea, trebuie sa te reorientezi urgent!

Si zici ca in DE si USA obtii urgent ordin de evacuare? De pe proprietatea ta? Si regiile (care acolo nu exista) au contracte cu asociatiile si ii pun pe nemti sau americani sa e rezolve lor problemele cu rau-platnicii?

Hai sa revenim in Romania cu politica dominanta de a favoriza orice companie sau regie de stat in detrimentul cetateanului. Si sa vedem clar ca un proces de genul asta dureaza cativa ani, timp in care toata asociatia plateste datoriile incriminatilor. Mai ales ca in multe cazuri nu au cum recupera pagubele decat vanzandu-le casele (alta porcarie).

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th June 2018 - 02:45 PM