IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 48 49 50 51 52 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 01:09 PM
Mesaj #1471

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 29 2013, 08:26 AM) *
Uite, vezi, ai enumerat chiar tu cauze mai bune pentru care merita sa lupti. Ti-am tot cerut de nu stiu cate ori pana acum sa imi explici de ce existenta unei probleme trebuie neaparat sa anuleze orice incercare de a rezolva alte probleme. Uite ocupa-te tu de strazi, mizerie si tigani in loc sa impiedici alti oameni sa se ocupe de caini. Si asa rezolvam toate problemele.

Gandeste-te asa: ce ar fi ca eu si multi altii sa acceptam "solutia" ta cu reintoarcerea cainilor pe strazi dar sa insistam ca restul problemelor (strazi, gunoaie, tigani) sa fie lasate in stand by pana cand problema cainilor sa ve rezolva definitiv. Ti se pare OK? Deci nu strangem nici macar un cos de gunoi atata timp cat mai e picior de caine pe strada. Vrei asa? Daca nu nu insista nici asupra reciprocei.

Din cand in cand vad niste chestii ridicole de genul asta.
S-a intamplat si la case mai mari. Sa te iei de cei care asculta sau sa te iei de cei care nu se pot apara.
Unele tari au probleme mari cu drogurile, armele, criminalitatea, poluarea excesiva, OMG, etc....in schimb ei amendeaza femeile de la plaja care isi dau sutienul jos, fumatorii (nu le tin neaparat partea dar compara cu aia de mai devreme) si animalele.
Asa si in cazul asta. Arta diversiunii. Ptr cine pune botul.

Citeaza
blink.gif Eu comparam prezenta cainilor pe strada (problema adica) cu un powerpoint si asta la sugestia ta, pentru ca tu ai zis ca e o problema absolut neimportanta.
Persoanele alea de care zici au incetat orice alta activitate (job, familie, impozite etc.) pana cand au rezolvat chestia cu drogurile?

Unii, da.

Citeaza
Cainii musca din instinct. Deci da, orice caine e potential muscator de oameni (nu neaparat ucigas, asta e un caz extrem dar si muscatura sau bolile pe care le raspandesc sunt neajunsuri care trebuie corectate). Tu faci ca in povestea cu drobul de sare (o cadea, n-o cadea? Daca un drob de sare cade nu inseamna ca toate droburile de sare ucid copii, nu?). Cainelui nu i se aplica acel concept de vina pe care il folosim la oameni, s-a mai explicat deja, n-are rost sa reiau. Eutanasierea nu e vreo pedeapsa ci inlaturarea unui pericol pentru oameni.

Cainii dau din coada tot din instinct. Acum depinde ce instinct le trezesti. La o adica si eu pot sa musc daca e nevoie.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 01:18 PM
Mesaj #1472

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 29 2013, 08:55 AM) *
Ar fi cazul sa explici si de ce. Ca asa sa aruncam cu vorbe putem toti.

Ti-am explicat deja unde te-ai contrazis.

Citeaza
Sunt tari in care nu vezi caini pe strazi si in care se eutanasiaza mii an de an. In fiecare an. Asta e viata.

10 ani e o pauza enorma. Daca ai eutanasia vreo 2-3000 in fiecare an in tara, in 10 ani ar insemna peste 20.000 de animale care nu s-ar mai inmulti si nici nu ar produce daune. Si diferenta s-ar vedea.
Uita-te la cazul din Tulcea. Cainii "au revenit" pe strazi dar intr-un numar care nu deranjeaza. Tu sustii ca ar trebui sa suportam haite intregi al fiecare bloc ani de zile de acum incolo cu toate riscurile necesare.

Ti-am spus ca fiecare tara are specificul ei. Si motive diferite.

Mai vedem noi mai tarziu cat de bine merge treaba...Eu pun pariu ca iar o sa se uite/ignore.
Din cate am inteles in Bucuresti s-a inumuiat deja treaba si nu ii mai aduna pe toti ci doar pe cei din parcuri, de langa scoli, locuri publice.
Ceea ce nu ar fi ajutat pe copil fiindca cainii aia erau pe maidan sau pe proprietatea cuiva.

[quote]Iubitorii de animale reprezinta un public usor de prostit. Imi pare rau dar asta e, si un stagiar la psihologie iti poate spune asta. Babele nebune si oengistii voteaza. De vreo 10 ani de democratie originala alesii poporului se bazeaza pe voturile a vreo jumatate din populatie si se castiga la mustata. De aia nu are sens sa te bati pe voturile clasei mijlocii (care de fapt nu prea voteaza) si mai degraba cumperi taranii cu un kil de zahar si unul de ulei sau orasenii dezadaptati cu legi pro maidanezi.
quote]

Hahaha...ce le sucesti...

Ti-am dat o lista cu 300 personalitati romanesti care sunt impotriva eutanasiei. Daca si pe aia ii faci nebuni inseamna ca ai probleme mari de ratiune.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 03:16 PM
Mesaj #1473

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 29 2013, 08:58 AM) *
Orice psiholog, chiar stagiar simte durere cand e muscat. Si poate turba sau lua alte boli. Pericolul nu e unul imaginar ci real. Oricat de calm ai fi nu poti sa nu admiti asta.
Orice psiholog, chiar stagiar iti poate explica dupa cum am spus si mai sus ca frustrarile, gelozia, neimplinirile adunate te fac sa devii mizantrop si sa preferi alte specii carora le atribui caracteristici umane.

Mai intrebi de ce nu iti dau argumente. Ce sa raspund la varza asta de mai sus?
Hai ca eu nu ma pricep (sa zicem) dar stii cati veterinari sunt impotriva eutanasierii?
Aia care cunosc cainii mai bine decat tine.

E o vorba clasica: don't fart and point at the dog.
Ignoranta, incompetenta, indiferenta, lipsa de educatie, nerespectarea legilor..asta e problema, nu cainii.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Oct 29 2013, 03:26 PM
Mesaj #1474

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 01:09 PM) *
Din cand in cand vad niste chestii ridicole de genul asta.
S-a intamplat si la case mai mari. Sa te iei de cei care asculta sau sa te iei de cei care nu se pot apara.
Unele tari au probleme mari cu drogurile, armele, criminalitatea, poluarea excesiva, OMG, etc....in schimb ei amendeaza femeile de la plaja care isi dau sutienul jos, fumatorii (nu le tin neaparat partea dar compara cu aia de mai devreme) si animalele.
Asa si in cazul asta. Arta diversiunii. Ptr cine pune botul.

Si fumatorii si animalele libere SUNT probleme, nu le-a inventat nimeni. La chestia cu femeile iti dau dreptate e o non-problema. Dar cainii chiar musca. Daca nu iti vine sa crezi ia-o usor la pas noaptea printr-un cartier bucurestean prin care n-ai mai fost. u e vorba de nici o diversiune. Mii de oameni au fost muscati. NU e nici o inventie!!

Citeaza
Unii, da.

Ei bine aia si-au distrus viata, asta daca au ramas in viata. Inchipuie-ti sa dureze cura de dezintoxicare 3-4 luni si tu in timpul asta sa nu cumperi nici macar paine (lipsa painii in casa e o problema minora, o diversiune pentru cine pune botul fata de adevarata problema a drogurilor).

Citeaza
Cainii dau din coada tot din instinct. Acum depinde ce instinct le trezesti. La o adica si eu pot sa musc daca e nevoie.

"daca e nevoie" e diferenta dintre un om care musca si un caine. Sper ca nu sustii iar ca era necesar ca acel copil sa moara muscat deci cainii aia au facut o chestie utila.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 03:50 PM
Mesaj #1475

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 29 2013, 03:26 PM) *
Si fumatorii si animalele libere SUNT probleme, nu le-a inventat nimeni. La chestia cu femeile iti dau dreptate e o non-problema. Dar cainii chiar musca. Daca nu iti vine sa crezi ia-o usor la pas noaptea printr-un cartier bucurestean prin care n-ai mai fost. u e vorba de nici o diversiune. Mii de oameni au fost muscati. NU e nici o inventie!!

Ce am vrut eu sa spun este ca atunci cand autoritatile sunt impotente in fata unor probleme importante ca sa para ca fac ceva se iau de cei mici.
Eu prefer sa merg noaptea printr-un cartier bucurestean decat sa merg noaptea prin Oakland, SUA. Si nu au, da, maidanezi pe strada dar te poti alege cu ceva mult mai naspa. Ce preferi?

Citeaza
Ei bine aia si-au distrus viata, asta daca au ramas in viata. Inchipuie-ti sa dureze cura de dezintoxicare 3-4 luni si tu in timpul asta sa nu cumperi nici macar paine (lipsa painii in casa e o problema minora, o diversiune pentru cine pune botul fata de adevarata problema a drogurilor).

Nu e chiar asa cum spui tu. Am trait mult timp pe afara si am vazut prea multe cazuri de copii care luau droguri si majoritatea au scapat fiindca parintii au actionat la timp.

Citeaza
"daca e nevoie" e diferenta dintre un om care musca si un caine. Sper ca nu sustii iar ca era necesar ca acel copil sa moara muscat deci cainii aia au facut o chestie utila.

Eu spun ca daca dai azi cu piciorul intr-un caine care nu ti-a facut nimic poate il inraiesti si maine musca un copil. Din cauza ta.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Oct 29 2013, 03:51 PM
Mesaj #1476

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 01:18 PM) *
Ti-am explicat deja unde te-ai contrazis.

Ai incercat tu ceva eu ti-am explicat ca nu m-am contrazis si tu n-ai mai avut replica.

Citeaza
Ti-am spus ca fiecare tara are specificul ei. Si motive diferite.

Mai vedem noi mai tarziu cat de bine merge treaba...Eu pun pariu ca iar o sa se uite/ignore.
Din cate am inteles in Bucuresti s-a inumuiat deja treaba si nu ii mai aduna pe toti ci doar pe cei din parcuri, de langa scoli, locuri publice.
Ceea ce nu ar fi ajutat pe copil fiindca cainii aia erau pe maidan sau pe proprietatea cuiva.

Eu sper ca totusi specificul Romaniei sa fie ceva mai placut decat copii sfasiati de fiare salbatice in orase. Referitor al aplicarea legii: multi dintre cei implicati vad ca dau inapoi cand au auzit de eutanasiere: "pai cum asa, strangem cainii doar o data si suntem platiti in consecinta?" biggrin.gif
Legea e o chestiune de principiu si e un lucru bun. Cu atat mai buna o sa fie aplicarea ei. Daca nu o sa se aplice ramanem macar cu principiul. Tot e ceva care ne scoate cat de cat din lumea a treia.

Citeaza
Hahaha...ce le sucesti...

Ti-am dat o lista cu 300 personalitati romanesti care sunt impotriva eutanasiei. Daca si pe aia ii faci nebuni inseamna ca ai probleme mari de ratiune.

Nu mi-ai dat mie nicio lista. Oricum argumentul tau e un sofism: http://www.logicalfallacies.info/relevance...l-to-authority/

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Oct 29 2013, 03:54 PM
Mesaj #1477

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 03:16 PM) *
Hai ca eu nu ma pricep (sa zicem) dar stii cati veterinari sunt impotriva eutanasierii?

Ignoranta, incompetenta, indiferenta, lipsa de educatie, nerespectarea legilor..asta e problema, nu cainii.

Esti fara speranta. De cateva zeci de posturi tot dezbatem problema cu prioritizarea si tu tot la fraza ta initiala ai ramas. Explica-mi tu cum e cu prioritatile in viata ta de zi cu zi. Esti chiar atat de mono tasking?

Veterinarii impotriva eutanasierii cad in acelasi tip de argumentatie gresita mentionat mai sus: apelul la autoritate.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 29 2013, 03:56 PM
Mesaj #1478

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 03:16 PM) *

Veterinarii sunt impotriva eutanasierii dintr-un motiv foarte simplu: au foarte mult de castigat din sterilizare si returnare. Banii sunt decontati de primarie si practic e ca si cum ar avea mereu clienti. Plus ca mai pot face si ei cateva sterilizari pe hartie - ca sa isi bage toti banii in buzunar, ca oricum nu ii verifica nimeni.

http://www.obiectivbr.ro/falsa-sterilizare...tisment_id75701
http://www.probraila.ro/cainii-comunitari-raman-o-problema/

In rest, n-au nici o problema sa eutanasieze caini sanatosi, cand stapanul le cere asta (nu ii mai poate ingriji si nu a reusit nici sa ii dea in adoptie).

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Oct 29 2013, 04:01 PM
Mesaj #1479

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 03:50 PM) *
Ce am vrut eu sa spun este ca atunci cand autoritatile sunt impotente in fata unor probleme importante ca sa para ca fac ceva se iau de cei mici.
Eu prefer sa merg noaptea printr-un cartier bucurestean decat sa merg noaptea prin Oakland, SUA. Si nu au, da, maidanezi pe strada dar te poti alege cu ceva mult mai naspa. Ce preferi?

Cei mici fiind iubitorii de naimale sau cine? Tu poti sa iti desfasori in liniste hobbyul pe proprietatea ta. NU se ia nimeni de tine pe motivul asta.

In rest eu prefer sa ma plimb prin Bucuresti noaptea si sa nu fiu atacat de caini. Cei din Oakland, Honolulu sau Tombuktu sa isi rezolve problemele lor.

Citeaza
Nu e chiar asa cum spui tu. Am trait mult timp pe afara si am vazut prea multe cazuri de copii care luau droguri si majoritatea au scapat fiindca parintii au actionat la timp.

Tu nici macar nu intelegi ce vreau sa zic. Inchipuie-ti ca tu afli azi ca copilul tau ia droguri. Actionezi imediat si il duci la o clinica de dezintoxicare. Dezintoxicarea dureaza cateva luni. Daca peste o saptamnaa te taie cufureala te caci in pantaloni? Tin sa iti reamintesc ca cufureala ta e o problema mult mai mica decat cea cu drogurile copilului, acolo e problema adevarata, cufureala ta poate sa astepte un timp nedefinit. Cum e?

Citeaza
Eu spun ca daca dai azi cu piciorul intr-un caine care nu ti-a facut nimic poate il inraiesti si maine musca un copil. Din cauza ta.

Tocmai de aia sustin eutanaiserea. Cainii nu au ce cauta pe strada nici ca sa ma muste pe mine si nici sa sfasie copii dupa ce ii alung in legitima aparare cu pietre sau spray.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 04:49 PM
Mesaj #1480

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 29 2013, 03:51 PM) *
Ai incercat tu ceva eu ti-am explicat ca nu m-am contrazis si tu n-ai mai avut replica.

Ok, fac un efort si explic iar ca la gradinita.
Tu tot zici ca daca sunt probleme mari cine ne opreste sa ne ocupam de cele mici...sau ceva de genul asta.
Si pe urma tot tu zici:

'Pana in 2000 toata lumea ignora problema fiind preocupata cu supravietuirea (anii 90 au fost mai grei pentru romani decat ce a urmat dupa).'

1+1 fac sau nu 2?

Pai tu zici ca romanii erau interesati de probleme mai importante si acum zici ca nu conteaza ca avem probleme importante, putem sa ne ocupam si de cele mici. De ce nu s-au ocupat de cele mici si inainte de 2000?
Tu ai impresia ca acum oamenii nu mai sunt interesati de supravietuire?
Nu vezi ce paradox prezinti?

Explicatia ta nu a avut nimic in comun cu acest simplu exercitiu de logica.
Nu erau caini si inainte de 2000? Numai dupa i-ai descoperit tu? Numai atunci s-a descoperit problema?
Suntem batuti in cap sa nu vezi ceea ce a fost in fata ochilor tai toata viata?
Gata, nu-ti mai explic.

Citeaza
Eu sper ca totusi specificul Romaniei sa fie ceva mai placut decat copii sfasiati de fiare salbatice in orase. Referitor al aplicarea legii: multi dintre cei implicati vad ca dau inapoi cand au auzit de eutanasiere: "pai cum asa, strangem cainii doar o data si suntem platiti in consecinta?" biggrin.gif
Legea e o chestiune de principiu si e un lucru bun. Cu atat mai buna o sa fie aplicarea ei. Daca nu o sa se aplice ramanem macar cu principiul. Tot e ceva care ne scoate cat de cat din lumea a treia.

Da, las' ca e mai frumos sa ne stie lumea ca furam strainii si uneori ii mai si violam si ii lasam in padure.
Haha....Macar ramanem cu principiul? Esti de coma. Problema tot nu e rezolvata.

Citeaza
Nu mi-ai dat mie nicio lista. Oricum argumentul tau e un sofism: http://www.logicalfallacies.info/relevance...l-to-authority/

Ia de colea:

http://www.b365.ro/peti-ie-semnata-de-300-...bar_195038.html

si lasa lectiile pentru ai tai.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 04:53 PM
Mesaj #1481

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 29 2013, 03:54 PM) *
Esti fara speranta. De cateva zeci de posturi tot dezbatem problema cu prioritizarea si tu tot la fraza ta initiala ai ramas. Explica-mi tu cum e cu prioritatile in viata ta de zi cu zi. Esti chiar atat de mono tasking?

Veterinarii impotriva eutanasierii cad in acelasi tip de argumentatie gresita mentionat mai sus: apelul la autoritate.

Citeste linkul de mai sus si explica unor actori, ganditori, profesori universitari de marca, etc. ca sunt fara speranta.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 04:59 PM
Mesaj #1482

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 29 2013, 03:56 PM) *
Veterinarii sunt impotriva eutanasierii dintr-un motiv foarte simplu: au foarte mult de castigat din sterilizare si returnare. Banii sunt decontati de primarie si practic e ca si cum ar avea mereu clienti. Plus ca mai pot face si ei cateva sterilizari pe hartie - ca sa isi bage toti banii in buzunar, ca oricum nu ii verifica nimeni.

http://www.obiectivbr.ro/falsa-sterilizare...tisment_id75701
http://www.probraila.ro/cainii-comunitari-raman-o-problema/

In rest, n-au nici o problema sa eutanasieze caini sanatosi, cand stapanul le cere asta (nu ii mai poate ingriji si nu a reusit nici sa ii dea in adoptie).

Si eu ti-am spus de vreo cateva miliarde de ori (dar nu pricepi) ca desi au fost bani de sterilizare nu s-a facut decat, cel mult, in procent de 8-10%.
Tu crezi ca un veterinar poate sa zica de la sine: azi am sterilizat 1000 fara sa controleze cineva ca e asa?
Sau daca se intampla asta de ce nu poate sa spuna azi am eutanasiat 1000?
blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 05:09 PM
Mesaj #1483

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 29 2013, 04:01 PM) *
Cei mici fiind iubitorii de naimale sau cine? Tu poti sa iti desfasori in liniste hobbyul pe proprietatea ta. NU se ia nimeni de tine pe motivul asta.

Nu e hobbyul meu. Cainele face parte din fauna Romaniei. Daca s-au inmultit prea mult e din vina omului care nu a luat masuri, sa ii sterilizeze.

Citeaza
In rest eu prefer sa ma plimb prin Bucuresti noaptea si sa nu fiu atacat de caini. Cei din Oakland, Honolulu sau Tombuktu sa isi rezolve problemele lor.

Te plimbi noaptea pe unde?

Citeaza
Tu nici macar nu intelegi ce vreau sa zic. Inchipuie-ti ca tu afli azi ca copilul tau ia droguri. Actionezi imediat si il duci la o clinica de dezintoxicare. Dezintoxicarea dureaza cateva luni. Daca peste o saptamnaa te taie cufureala te caci in pantaloni? Tin sa iti reamintesc ca cufureala ta e o problema mult mai mica decat cea cu drogurile copilului, acolo e problema adevarata, cufureala ta poate sa astepte un timp nedefinit. Cum e?

Iar o comparatie de prost gust. Ti-am mai zis, nu ai respect ptr viata.

Citeaza
Tocmai de aia sustin eutanaiserea. Cainii nu au ce cauta pe strada nici ca sa ma muste pe mine si nici sa sfasie copii dupa ce ii alung in legitima aparare cu pietre sau spray.

Nu intelegi nimic. Si ma cutremur cand ma gandesc ce oameni merg pe strada. Lasa cainii, da-le in cap, mananca-i daca vrei, sa fie dupa sufletul si mintea ta dar cand ma gandesc ca oameni ca tine sunt lasati pe strada, liberi, e cam naspa.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 29 2013, 05:34 PM
Mesaj #1484

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 04:59 PM) *
Si eu ti-am spus de vreo cateva miliarde de ori (dar nu pricepi) ca desi au fost bani de sterilizare nu s-a facut decat, cel mult, in procent de 8-10%.
Tu crezi ca un veterinar poate sa zica de la sine: azi am sterilizat 1000 fara sa controleze cineva ca e asa?
blink.gif

1) Si cine e de vina pentru ca nu s-a facut decat in procent de 8-10%? Banii de la autoritati se tot decontau. Iar fondurile alocate in Bucuresti erau de ajuns pentru sterilizarea a 171.000 de caini.
http://www.curierulnational.ro/Eveniment/2...71.000+de+caini
Deci erau suficiente fonduri pentru a steriliza de 3 ori cainii bucuresteni, si totusi n-au sterilizat decat 10%. De ce?
2) Daca pana acum nu s-a facut decat in procent de 8-10% (deci nu a fost eficienta), ce te face sa crezi ca aceasta solutie va fi eficienta in viitor?
3) Cine il controleaza pe veterinar ca face sterilizarile cum trebuie? Ai vazut patrule ca sa ii caute pe cainii crotaliati la oua? Eu din contra, nu am vazut pe nimeni sesizandu-se nici cand cateaua respectiva facuse pui (si era clar ca nu e sterilizata).

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 29 2013, 08:55 PM
Mesaj #1485

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 29 2013, 05:34 PM) *
1) Si cine e de vina pentru ca nu s-a facut decat in procent de 8-10%? Banii de la autoritati se tot decontau. Iar fondurile alocate in Bucuresti erau de ajuns pentru sterilizarea a 171.000 de caini.
http://www.curierulnational.ro/Eveniment/2...71.000+de+caini
Deci erau suficiente fonduri pentru a steriliza de 3 ori cainii bucuresteni, si totusi n-au sterilizat decat 10%. De ce?

Actiunile din care nu se pot stoarce bani nu sunt interesante.
La inceput s-au supt bani si de aici...zici ca dai mancare la caini in adaposturi dar de fapt ei sunt lihniti de foame, zici ca ai sterilizat nu stiu cati dar de fapt realitatea e alta.
Ma refer la autoritati.
Asta a mers pana s-au cam prins oamenii si presa asa ca au lasat-o mai moale.

Citeaza
2) Daca pana acum nu s-a facut decat in procent de 8-10% (deci nu a fost eficienta), ce te face sa crezi ca aceasta solutie va fi eficienta in viitor?

Se poate face dar cu un control la sange si nu cu aceeasi incompetenti.
Contractele astea s-au dat pana acum pe linie de partid sau la cunoscuti.

Citeaza
3) Cine il controleaza pe veterinar ca face sterilizarile cum trebuie? Ai vazut patrule ca sa ii caute pe cainii crotaliati la oua? Eu din contra, nu am vazut pe nimeni sesizandu-se nici cand cateaua respectiva facuse pui (si era clar ca nu e sterilizata).

Daca inregistrezi cainii si vezi unu cu crotal nesterilizat il bagi pe veterinar direct la bulau.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Oct 30 2013, 11:01 AM
Mesaj #1486

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 04:49 PM) *
Ok, fac un efort si explic iar ca la gradinita.
Tu tot zici ca daca sunt probleme mari cine ne opreste sa ne ocupam de cele mici...sau ceva de genul asta.
Si pe urma tot tu zici:

'Pana in 2000 toata lumea ignora problema fiind preocupata cu supravietuirea (anii 90 au fost mai grei pentru romani decat ce a urmat dupa).'

1+1 fac sau nu 2?

Pai tu zici ca romanii erau interesati de probleme mai importante si acum zici ca nu conteaza ca avem probleme importante, putem sa ne ocupam si de cele mici. De ce nu s-au ocupat de cele mici si inainte de 2000?
Tu ai impresia ca acum oamenii nu mai sunt interesati de supravietuire?
Nu vezi ce paradox prezinti?

Explicatia ta nu a avut nimic in comun cu acest simplu exercitiu de logica.
Nu erau caini si inainte de 2000? Numai dupa i-ai descoperit tu? Numai atunci s-a descoperit problema?
Suntem batuti in cap sa nu vezi ceea ce a fost in fata ochilor tai toata viata?
Gata, nu-ti mai explic.

Pai ce am facut inainte de 2000 e un exemplu de "asa nu". Am gresit noi toti ca nu am impins si problema maidanezilor pe agenda autoritatilor. Sau in fine cine a impins-o a facut-o gresit. Aia trebuie sa ne fie lectie si pe viitor. Numarul daunatorilor se controleaza permanent. Indiferent ca sunt sobolani, tantari, parsi, caini maidanezi, lacuste.

Citeaza
Da, las' ca e mai frumos sa ne stie lumea ca furam strainii si uneori ii mai si violam si ii lasam in padure.
Haha....Macar ramanem cu principiul? Esti de coma. Problema tot nu e rezolvata.

De aia am zis "mai placuta". Pentru tine e aparent preferabil ca un caine sa ucida un strain in Romania decat ca un roman sa ucida un strain in Romania. Pentru mine e pur si simplu de nesuportat ca sa moara strainii in Romania in mod stupid. Ca ucigasul e un caine sau un om e neimportant pentru mine.

Citeaza
Ia de colea:

http://www.b365.ro/peti-ie-semnata-de-300-...bar_195038.html

si lasa lectiile pentru ai tai.

Tu n-ai inteles de ce e gresit argumentul autoritatii? Mai citeste linkul ala cu sofisme.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Oct 30 2013, 11:07 AM
Mesaj #1487

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 04:59 PM) *
blink.gif

Vezi ca omul chiar a dat exemple de caini "sterilizati" doar pe hartie. In domeniul sterilizarii e greu sa depistezi fraudele astea. Cu eutanasierea e simplu. Mortii nu musca, vorba piratilor de odinioara.

In pus, sterilizarea in proportie infima duce la concluzia ca iubitorii de animale nu sunt foarte amatori de sterilizare. In plus ai vazut si ce costuri implica. Acel caine trebuie tinut in adapost macar o saptamana inainte de a fi eliberat pe strada si in perioada aia necesita ingrijiri speciale. Spunea cineva ca o sa primesc factura pentru eutanasiere si n-o sa imi convina. Cred ca mai degraba daca primiti voi factura pentru sterilizare o sa va lase ceva gauri in buzunare.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Oct 30 2013, 11:12 AM
Mesaj #1488

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 05:09 PM) *
Nu e hobbyul meu. Cainele face parte din fauna Romaniei. Daca s-au inmultit prea mult e din vina omului care nu a luat masuri, sa ii sterilizeze.

Off, incepem de la inceput cu fauna? Domesticated, wild, stray. Aia stray sunt undeva in zona crepusculara, nici rol in ecosistem nu au si nici nu aduc foloase omului.

Citeaza
Te plimbi noaptea pe unde?

Pai deocamdata prin jurul blocului pe unde am facut "curatenie". Prin alte locuri mai greu din cauza cainilor. De aia ii vreau stransi de pe strazi ca sa ma pot plimba.

Citeaza
Iar o comparatie de prost gust. Ti-am mai zis, nu ai respect ptr viata.

In loc sa imi explici de ce e gresita o dai cu gusturile. Deh, alea nu se discuta.

Citeaza
Nu intelegi nimic. Si ma cutremur cand ma gandesc ce oameni merg pe strada. Lasa cainii, da-le in cap, mananca-i daca vrei, sa fie dupa sufletul si mintea ta dar cand ma gandesc ca oameni ca tine sunt lasati pe strada, liberi, e cam naspa.

Eu ii vreau eutanasiati cat mai bland daca se poate. Su adoptati daca iti place sa stai cu haita in curte. Dar nu pe strazi. Asta e singura mea pretentie referitoare la maidanezi.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Oct 30 2013, 11:23 AM
Mesaj #1489

Guests

Citeaza (Buster @ Oct 29 2013, 08:55 PM) *
Actiunile din care nu se pot stoarce bani nu sunt interesante.
La inceput s-au supt bani si de aici...zici ca dai mancare la caini in adaposturi dar de fapt ei sunt lihniti de foame, zici ca ai sterilizat nu stiu cati dar de fapt realitatea e alta.
Ma refer la autoritati.
Asta a mers pana s-au cam prins oamenii si presa asa ca au lasat-o mai moale.

Se pot stoarce bani atata timp cat problema nu e rezolvata. Daca o tot amani ca stai ca in 5, 6, 12, 25 de ani problema se va rezolva de la sine ai posibilitati de sifonare nelimitate.

Citeaza
Se poate face dar cu un control la sange si nu cu aceeasi incompetenti.
Contractele astea s-au dat pana acum pe linie de partid sau la cunoscuti.

Control la sange de catre cine? Cine ii pazeste pe pazitori? Solutia ta are acelasi defect ca si comunismul. Ar fi fost oranduirea perfecta daca si oamenii erau perfecti. In lumea reala lucrurile nu stau chiar asa. Si trebuie sa lucram cu oamenii din lumea reala. In lumea ta perfecta toti iubitorii de animale se ofereau voluntari sa ajute ongurile care ajutau primaria sa sterilizeze tone de caini pe minut cu o harnicie neegalabila iar cainii veneau singuri sa-si ofere oole pe tava, trebuiai sa ii chemi cu fluierul ca Noe cu animalele din Arca.
Ei, in realitate doar un procent infim de oameni iau parte la asa ceva si aia vor sa se impogateasca din asta.

Citeaza
Daca inregistrezi cainii si vezi unu cu crotal nesterilizat il bagi pe veterinar direct la bulau.

Hopa, pe asta n-am mia auzit-o. Cum vine aia inregistrare? Adica dupa ce ii sterilizam si le dam drumul pe strada sa latre si sa se rahateasca in continuare ii mai strangem o data sa verificam daca au fost castrati pe bune? Si dupa aia le dam drumul din nou? Si dupa aia mai verificam si verificarea? blink.gif

Auzi, daca eu iti arat un caine cu crotal pe strada imi spui cum il cheama si unde il gasesc pe veterinarul care l-a sterilizat. Ca daca dupa aia il vad cu cardul de catei dupa el sa stiu pe cine iau de guler si arunc in mijlocul haitei.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 30 2013, 01:26 PM
Mesaj #1490

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 30 2013, 11:01 AM) *
Pai ce am facut inainte de 2000 e un exemplu de "asa nu". Am gresit noi toti ca nu am impins si problema maidanezilor pe agenda autoritatilor. Sau in fine cine a impins-o a facut-o gresit. Aia trebuie sa ne fie lectie si pe viitor. Numarul daunatorilor se controleaza permanent. Indiferent ca sunt sobolani, tantari, parsi, caini maidanezi, lacuste.

'Asa nu' a fost oricand nu numai atunci. Si nu vad de ce sa nu fie la fel in viitor.
Numarul animalelor trebuie controlat cu cap, cu profesionalism.
Uite cazul imigrantilor. Daca intr-o tara sunt prea multi nu le dai foc, faci legi care sa previna problema.

Citeaza
De aia am zis "mai placuta". Pentru tine e aparent preferabil ca un caine sa ucida un strain in Romania decat ca un roman sa ucida un strain in Romania. Pentru mine e pur si simplu de nesuportat ca sa moara strainii in Romania in mod stupid. Ca ucigasul e un caine sau un om e neimportant pentru mine.

Cum suna mai corect: s-a dus in Kenya si l-a mancat un leu sau: s-a dus in Kenya si l-au taiat in bucati unii?
Ambele cazuri sunt tragice dar diferentele sunt imense.

Citeaza
Tu n-ai inteles de ce e gresit argumentul autoritatii? Mai citeste linkul ala cu sofisme.

Tu n-ai inteles ca faci nebuni si dezechilibrati 300 de personalitati.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 30 2013, 01:58 PM
Mesaj #1491

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 30 2013, 11:07 AM) *
Vezi ca omul chiar a dat exemple de caini "sterilizati" doar pe hartie. In domeniul sterilizarii e greu sa depistezi fraudele astea. Cu eutanasierea e simplu. Mortii nu musca, vorba piratilor de odinioara.

In pus, sterilizarea in proportie infima duce la concluzia ca iubitorii de animale nu sunt foarte amatori de sterilizare. In plus ai vazut si ce costuri implica. Acel caine trebuie tinut in adapost macar o saptamana inainte de a fi eliberat pe strada si in perioada aia necesita ingrijiri speciale. Spunea cineva ca o sa primesc factura pentru eutanasiere si n-o sa imi convina. Cred ca mai degraba daca primiti voi factura pentru sterilizare o sa va lase ceva gauri in buzunare.

Am spus si eu ca multe sterilizari sunt pe hartie. Evident de la clientii autoritatilor.
Nu-mi spune mie ca Vier Pfoten face pe degeaba sterilizari false.
Metode de depistare sunt, daca e vointa.
Nu e vorba de 'iubitorii de animale' ci de oameni ignoranti care nu-si sterilizeaza cainii.
Legi si educatie. Clinici mobile cum a Vier Pfoten.
Majoritatea nu isi sterilizeaza cainii fiindca:
1. nu au timp.
2. nu au cum sa-si duca cainele la vet.
3. costa.
Daca te duci cu clinica prin cartier (asa cum se face cu vaccinurile), daca sterilizarea e gratuita atunci s-ar steriliza mult mai multi. Si nu doar pe hartie (vede stapanu' daca nu e in regula)
Acolo e mama puilor care apar pe strada. De la cei cu stapan care ii dau la gunoi.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 30 2013, 04:17 PM
Mesaj #1492

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 30 2013, 11:12 AM) *
Off, incepem de la inceput cu fauna? Domesticated, wild, stray. Aia stray sunt undeva in zona crepusculara, nici rol in ecosistem nu au si nici nu aduc foloase omului.

Unde am locuit eu multi ani, 'afara' erau multe pisici stray. Au venit cei de la protectia animalelor, le-au luat si le-au sterilizat si le-au returnat.
Numai tu nu vezi importanta in ceva care 'nu iti aduce folos'.

Citeaza
Pai deocamdata prin jurul blocului pe unde am facut "curatenie". Prin alte locuri mai greu din cauza cainilor. De aia ii vreau stransi de pe strazi ca sa ma pot plimba.

Iar bravezi inutil.
Te plimbi in jurul blocului, noaptea..OK. Creepy.

Citeaza
In loc sa imi explici de ce e gresita o dai cu gusturile. Deh, alea nu se discuta.

Gusturi? Pentru viata sau impotriva e un gust? Eu zic ca e o conditie medicala.
Asta e explicatia mea.

Citeaza
Eu ii vreau eutanasiati cat mai bland daca se poate. Su adoptati daca iti place sa stai cu haita in curte. Dar nu pe strazi. Asta e singura mea pretentie referitoare la maidanezi.

Bine ca nu prea ne intereseaza pretentiile tale.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Oct 30 2013, 04:22 PM
Mesaj #1493

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Oct 30 2013, 11:23 AM) *
Se pot stoarce bani atata timp cat problema nu e rezolvata. Daca o tot amani ca stai ca in 5, 6, 12, 25 de ani problema se va rezolva de la sine ai posibilitati de sifonare nelimitate.

Si asa o sa fie in continuare daca lasi sa 'rezolve' problema politicieni interesati de capital, autoritati care nu stiu cum sa mai fure si oamenii care merg cu chiftelute.

Citeaza
Control la sange de catre cine? Cine ii pazeste pe pazitori? Solutia ta are acelasi defect ca si comunismul. Ar fi fost oranduirea perfecta daca si oamenii erau perfecti. In lumea reala lucrurile nu stau chiar asa. Si trebuie sa lucram cu oamenii din lumea reala. In lumea ta perfecta toti iubitorii de animale se ofereau voluntari sa ajute ongurile care ajutau primaria sa sterilizeze tone de caini pe minut cu o harnicie neegalabila iar cainii veneau singuri sa-si ofere oole pe tava, trebuiai sa ii chemi cu fluierul ca Noe cu animalele din Arca.
Ei, in realitate doar un procent infim de oameni iau parte la asa ceva si aia vor sa se impogateasca din asta.

Iar ai luat-o razna...

Citeaza
Hopa, pe asta n-am mia auzit-o. Cum vine aia inregistrare? Adica dupa ce ii sterilizam si le dam drumul pe strada sa latre si sa se rahateasca in continuare ii mai strangem o data sa verificam daca au fost castrati pe bune? Si dupa aia le dam drumul din nou? Si dupa aia mai verificam si verificarea? blink.gif

Nu ai dram de imaginatie. Nu am zis asa ceva. Numai tu puteai aduce un scenariu atat de .....

Citeaza
Auzi, daca eu iti arat un caine cu crotal pe strada imi spui cum il cheama si unde il gasesc pe veterinarul care l-a sterilizat. Ca daca dupa aia il vad cu cardul de catei dupa el sa stiu pe cine iau de guler si arunc in mijlocul haitei.

Te-ai gandit ca pe crotalul ala poate sa existe un numar de inregistrare specific veterinarului care a facut sterilizarea? Nu. Fiindca nu ai (in afara de altele) imaginatie.

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 11:49 AM
Mesaj #1494

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Buster @ Oct 27 2013, 09:00 PM) *
Nu are nici o legatura cu Basescu si cu ce am zis eu.
Eu am zis: in 2000 eutanasierea era legala si cu toate acestea a reprezentat varful statisticii de muscaturi.
Ce parte din propozitie nu intelegi?

Era legala dar nu s-a aplicat decat din 2001. Acum ai inteles sau ai nevoie de o schema?

Legala a fost si in 2008, si in 2009, si in 2010, si in 2011, si in 2012 si in ianuarie - septembrie 2013. Si e si acum. Asta inseamna ca Oprescu chiar o si face?

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 11:55 AM
Mesaj #1495

Membru veteran

Citeaza (incredibil @ Oct 28 2013, 10:08 AM) *
Chestie de perceptie. Buster n-are nimic impotriva ridicarii cainilor de pe strada, ci a macelaririi lor in masa. Solutii de rezolvare a problemei cainilor au fost propuse, dar din start respinse pe motiv ca nu sunt la fel ca in "tarile civilizate". De parca USA are aceeasi suprafata ca a Romaniei. biggrin.gif

Una e sa scapi de 3000 de maidanezi si alta de 65 000! Si mai este si problema costurilor.

De aici te las sa gandesti singur, teoretic vorbind fiind om ar trebui sa poti face acest lucru.

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 11:57 AM
Mesaj #1496

Membru veteran

Citeaza (incredibil @ Oct 26 2013, 09:08 AM) *
Wow, 15% din bucuresteni sunt deranjati de lipsa curateniei din oras ! Pai cine isi arunca pe jos resturile de ambalaje (hartii, sticle), chistocuri de tigari, guma de mestecat, cand cosul de gunoi e numai la 2 m distanta ? Maidanezii cumva ?
Chiar m-a pus pe ganduri sondajul asta. Cei de la salubrizare ce fac in capitala ? Recensamantul furnicilor ? laugh.gif

Vorba aia spune-o celor care adormiti prin santuri, se trezesc pe la centru antirabic. Statistic vorbind ar scadea cu mult procentul celor muscati de maidanezi, daca s-ar scumpi alcoolul in Romania. biggrin.gif

Cine arunca oase pentru maidanezi si ii hranesc pe unde au ei chef? Maidanezofilii!

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 12:01 PM
Mesaj #1497

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 25 2013, 10:31 AM) *
Nu te inteleg. Legea spune eutanasierea dupa 14 zile a cainilor fara stapan.
Ce altceva am spus?
Ideea e ca astfel s-a dat o lege care va ucide la gramada, zeci de mii, daca nu sute de animale. Si perceptia nu e placuta.

1. "zeci de mii, daca nu sute de animale" in general se enumera crescator, pentru impresie. La tine sutele sunt mai multe decat zecile de mii?
2. Mai bine perceptie neplacuta decat zeci de mii oameni muscati. Si unii chiar ucisi.

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 12:03 PM
Mesaj #1498

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 25 2013, 10:39 AM) *
Si eu tot spun ca autoritatile au fost si vor fi in continuare (sunt sigur) incompetente si vinovatii morali a ceea ce se intampla si s-a intamplat.

Daca ii monitorizam bine si ii fortam sa aplice legea pana la urma isi vor face treaba.

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 12:04 PM
Mesaj #1499

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 25 2013, 10:45 AM) *
Vier Pfoten.

Si nu vad ceva gresit in ce au zis. Nu baga toti cainii in aceeasi oala. Sunt si caini pricajiti care n-ar musca o musca dar, dupa lege, si ei trebuie eutanasiati.

Ba da, a spus o mare tampenie pentru ca NU ESTE NORMAL SA EXISTE CAINI FARA STAPAN IN LOCALITATI!

+Quote Post
corect
mesaj Oct 31 2013, 12:06 PM
Mesaj #1500

Membru veteran

Citeaza (Buster @ Oct 25 2013, 11:01 AM) *
Mai bine explica-mi mie cum exista tari civilizate care nu practica eutanasierea.

De ce? Eu sunt de acord cu eutanasierea. Toate sondajele dau peste 50% din populatie ca fiind de acord cu eutanasierea cainilor fara stapan.

In plus, in multe din tarile acelea (Italia, Grecia) adaposturile sunt supraaglomerate si s-a ajuns chiar la sterilizare + lasat in teritoriu. Sunt curioasa in cat timp vom auzi de victime la ei.

+Quote Post

59 Pagini V  « < 48 49 50 51 52 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th September 2019 - 12:00 PM