IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Caut opinii despre Hyundai Accent si Chevrolet Aveo
Vizitator_Tataie.
mesaj Dec 1 2009, 09:33 AM
Mesaj #31

Guests

Am un feeling ca cine conduce vreun Passat B6, cu noua motorizare TDI common rail (adio tractoras !), eventual cu DSG, scaune sport, MP3, putintica piele, suport lombar si alte smecherii... nu este foarte panicat de concurenta unui Hyundai turbat care rupe sinele de tramvai si sperie gainile prin sate laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_sper....
mesaj Dec 1 2009, 04:00 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Tataie @ Dec 1 2009, 09:33 AM) *
Am un feeling ca cine conduce vreun Passat B6, cu noua motorizare TDI common rail (adio tractoras !), eventual cu DSG, scaune sport, MP3, putintica piele, suport lombar si alte smecherii... nu este foarte panicat de concurenta unui Hyundai turbat care rupe sinele de tramvai si sperie gainile prin sate laugh.gif

Daca ar fi panicat de asta... ar trebui dus intr-un loc unde sa nu se raneasca si sa fie in siguranta, cu iarba si oameni in halat.

Daca ar putea sa nu fie depasit... asta mai putin. Eu nu stiu ce aveti cu saracu hyundai, v-am zis ca am incercat sa omor masina, tocmai ieftina fiind, si n-am reusit. Le urez mult succes posesorilor de vw, masina pt oameni din popor (volks wagen). Masina mea "of choice" personala e cu totul alta dar nu e in topicul de aici... hello?

Am facut si eu o comparatie pe care o cunosc din experienta personala si gata, au sarit posesorii in sus atacati. Luati-o usor, oameni din popor!

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Dec 1 2009, 04:20 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (sper... @ Dec 1 2009, 04:00 PM) *
Daca ar fi panicat de asta... ar trebui dus intr-un loc unde sa nu se raneasca si sa fie in siguranta, cu iarba si oameni in halat.

Daca ar putea sa nu fie depasit... asta mai putin.

Am vazut destule Logane la 190 la ora pe autostrada cu pistoanele gata sa le iasa prin capota. Nu e nici o smecherie.

+Quote Post
Vizitator_snaut.
mesaj Dec 1 2009, 07:48 PM
Mesaj #34

Guests

Intrebarea initiala se referea la o comparatie intre Hyundai si Chevrolet Aveo. Nu inteleg de ce se da cu parearea despre cu totul alte masini !!! Aveti domnilor dreptate !!! Masina Dvs este cea mai tare din parcare !!! Ce mai vreti ? Asa este !!! Chiar Dvs sunteti cei mai tari din sud estul Europei impreuna cu masinile si cu parerile Dvs !!!

Bietul om, n a inteles nimic, poate doar din cele cateva postari de bun simt despre Aveo si.sau Hyundai. Stimate prieten, daca vrei sa i iei sotiei masina, mai bine cauta singur prin showroomuri, prin Vitan, pe internet si nu mai pune intrebari aici unde nu vei afla nimic, din pacate...

Si totusi Aveo hatchback e fain !!!

+Quote Post
Vizitator_intr-adevar, era nevoie de un re.
mesaj Dec 3 2009, 06:44 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (snaut @ Dec 1 2009, 07:48 PM) *
Intrebarea initiala se referea la o comparatie intre Hyundai si Chevrolet Aveo. Nu inteleg de ce se da cu parearea despre cu totul alte masini !!! Aveti domnilor dreptate !!! Masina Dvs este cea mai tare din parcare !!! Ce mai vreti ? Asa este !!! Chiar Dvs sunteti cei mai tari din sud estul Europei impreuna cu masinile si cu parerile Dvs !!!

Bietul om, n a inteles nimic, poate doar din cele cateva postari de bun simt despre Aveo si.sau Hyundai. Stimate prieten, daca vrei sa i iei sotiei masina, mai bine cauta singur prin showroomuri, prin Vitan, pe internet si nu mai pune intrebari aici unde nu vei afla nimic, din pacate...

Si totusi Aveo hatchback e fain !!!

A deviat... in concluzie:
- calitatile Accentului sunt legate de motor si nu atat de comportamentul rutier (desi franele sunt bune)
- Aveo are 2 stele la crash test si e un sicriu cu roti (oricum, stai departe de americanisme, mai ales de cele ieftine)
- Accentul e relativ scump de intretinut iar pretul mare de service il face si scump de asigurat

In concluzie pentru sotie as merge pe altceva decat acestea doua. Cred ca as alege un Focus, sunt chiar ieftine (benzina, banuiesc ca nu merge mult). Pozitia de condus e foarte buna, scaune ok, comportament foarte bun pe strada, consum normal (nici bun, nici prost), fiabilitate rezonabila (e o masina matura).

Semnat: posesorul de Accent incomod pentru domnii cu Passat.
PS. Cand ziceam ca sa nu fie depasit nu ma refeream la autostrada... nu avem asa multe autostrazi in Ro, ai vazut? Dimpotriva autostrada ar fi unul din putinele locuri unde Passatul ar avea sanse sa ramana in fata daca ar fi liber, pentru ca are cutia mai lunga. Ai ales si tu un exemplu... care arata cat ai reusit sa intelegi.

+Quote Post
Vizitator_Lazar Ovidiu.
mesaj Jan 3 2010, 08:19 PM
Mesaj #36

Guests

Eu personal am un aveo si un kalos in familie :kalos 2005 sedan , 1,4 8V 84 cp , are in prezent 143000 km si sincer am fost foarte multumiti de el. In cei 143000 km nu am schimbat decat niscaiva bucsi ( pe la 70000), 3 becuri, 3 sigurante , bateria si parbrizul datorita unui pietroi. Masina asta are 3 stele pe crashtest. Costurile cu ea au fost infime , nici ca am simtit-o la buzunare. Se misca bine , frane acceptabile , stabila pana pe la 160, consum putin cam mare ,e drept ,insa asta doar cu benzina de 98. Cu 95 consuma ceva mai putin. Rulata 80% doar pe lukoil 95. Culoare albastra

Aveo sedan, martie 2008 , 64000 km. 1,2 8V , 73 cp. Multumit si de asta , calitate mai scazuta decat la kalos ( ma rog in dorinta de a face ceva mai modern au alterat alte chestii) , stabila si ea pana pe la 160 ( dar sa aiba roti pe 15), Frane OK dar e loc de mai bine, Costuri mici, consum ok ( e mai mic ca la kalos), schimbate pana acum 2 becuri, un senzor abs pe la 40000, si releul de la pompa de benzina ( marca BOSCH made in germany era originalul). Altfel nu am ce sa-i reprosez, e clasa low cost, deci pot zice ca nu pot sa am mari pretentii de la aceasta clasa. Mai scartaie un plastic sau o bucsa, pot trai cu asta. Nu puteam trai cu asta ( si anume scartaielile) daca insa era o masina de peste 10000 euro ! Masina rulata pe petrom 95.Culoare rosu .

Nu zic de rau despre celelalte masini ci doar imi zic opinia ca utilizator a 2 chevroleturi clasa lowcost. Nu sunt un pustan ci am varsta de 53 ani. si daca ar fi sa aleg vreo masina pe viitor , tot Chevrolet Daewoo as alege !
Cel putin acuma, cruze e relativ ieftin, e o clasa peste aveo/accent, are mai multe motoare. Doar mi-am zis opinia.

O seara placuta,
Ing. Ovidiu Lazar

+Quote Post
Vizitator_jupinu.
mesaj Feb 9 2010, 01:38 PM
Mesaj #37

Guests

Am si eu un aveo din2006 si pina in prezent nu am avut nici un fel de probleme tehnice. Nu se poate compara cu cimic privind Hiunday modelul vechi sau cu loganul,cel putin la interior da clasa.De la aparitia loganului pe piata romineasca ma-am intrebat cum de suntem blestemati sa avem o masina produsa in romania cu un interior atit de urit. Felicitari inginerilor de la Pitesti i-as da pe toti afara si i-as trimite sa constriasca carute

+Quote Post
Vizitator_jupanu.
mesaj Feb 9 2010, 01:44 PM
Mesaj #38

Guests

Am uitat ceva. Am un coleg de serviciu care are un Hiunday acent model 2006 si mereu se plinge de el asa ca il sfatuiesc pe domnul care vrea sai cumpere masina sotiei sai cumpere un aveo sincer merita

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Feb 9 2010, 07:54 PM
Mesaj #39

Guests

hi hi hi acum dupa ce i-ai facut pe posesorii dehyunday, logan,aveo,passat sa se urasca de moarte te-ai dumirit???eu am aflat ca logan=cel putin bmw,hyundai=cel putin ferrari,aveo=mert;passat=racheta verde...

+Quote Post
Vizitator_Mihai Teodorescu.
mesaj Jul 14 2010, 11:46 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Tudor @ May 19 2009, 03:13 PM) *
Buna ziua,
Vreau sa cumpar pentru sotia mea un auto second hand nu prea scump si oscilez intre Chevrolet Aveo 2007/2008 sau Hyundai Accent 2007/2008. Ce ma sfatuiti ? Exista defecte frecvente sau alte probleme posibile la aceste model 2007/2008 ?
Tudose Muresan

Salut, am un Hyundai Accent din 2007. Sunt al 2lea proprietar. Masina merge si se comporta foarte bine. O vand datorita faptului ca inaltimea mea raportata la spatiul soferului si a celui din dreapta este prea mic. Am 41.000 km facturi fara probleme. Doar 2 becuri arse. Daca va mai intereseaza astept un telefon la 0722.650.658 (mihai teodorescu - sector 6).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 14 2010, 11:57 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Mihai Teodorescu @ Jul 14 2010, 11:46 AM) *
Salut, am un Hyundai Accent din 2007. Sunt al 2lea proprietar. Masina merge si se comporta foarte bine. O vand datorita faptului ca inaltimea mea raportata la spatiul soferului si a celui din dreapta este prea mic. Am 41.000 km facturi fara probleme. Doar 2 becuri arse. Daca va mai intereseaza astept un telefon la 0722.650.658 (mihai teodorescu - sector 6).

Da, omul vroia sa isi ia o masina ieftina, nu gasea oferte pe acest segment (sunt foarte rare masinile ieftine) si de aceea cu siguranta a asteptat 1 an si doua luni pana ai venit dumneata sa ii vinzi rabla care dupa 41000 km ai constatat ca iti e prea mica laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 14 2010, 01:54 PM
Mesaj #42

Guests

Aveo asta e super masina. Recomand la dusmani

+Quote Post
Vizitator_COSTI.
mesaj Oct 31 2010, 05:47 PM
Mesaj #43

Guests

Buna ziua,
Vreau sa cumpar pentru sotia mea un auto second hand nu prea scump si oscilez intre Chevrolet Aveo 2007/2008 sau Hyundai Accent 2007/2008. Ce ma sfatuiti ? Exista defecte frecvente sau alte probleme posibile la aceste model 2007/2008 ?
Tudose Muresan

EU TE SFATUESC NICI SA NU TE GANDESTI LA AVEO......ORICE MASINA INAFARA DE AVEO......MERGI CU EA PE PIATRA CUBICA SI O SA-TI ADUCI AMINTE CAND ERAI CU BUNICII CU CARUTA AIA CU ROTI DE LEMNNN....

+Quote Post
Vizitator_COSTI.
mesaj Oct 31 2010, 05:49 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 14 2010, 01:54 PM) *
Aveo asta e super masina. Recomand la dusmani

ARE DREPTATE MUSAFIR.......S-O RECOMANDE LA DUSMANIII

+Quote Post
Vizitator_negoita_dany.
mesaj Dec 5 2010, 09:14 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (COSTI @ Oct 31 2010, 05:49 PM) *
ARE DREPTATE MUSAFIR.......S-O RECOMANDE LA DUSMANIII

+Quote Post
Vizitator_negoita_dany.
mesaj Dec 5 2010, 09:26 AM
Mesaj #46

Guests

Salut....am aveo hatchback din decembrie 2007 motor 1,2.Am facut doar 27 000 km pana-n prezent si nu am schimbat decat 2 becuri la el...Ca parte proasta este faptul ca are consumul cam mare ....cca 10 in oras si 6,5-7 afara .E adevarat ce a spus cineva mai sus ca trosnesc plasticele cateodata iar pe piatra cubica ai impresia ca-ti sar geamurile din chedere,in rest nimic de reprosat....

In concluzie sunt multumit de ea.Este o masina de oras.

+Quote Post
Vizitator_Silviul.
mesaj Dec 5 2010, 02:21 PM
Mesaj #47

Guests

Fă-i nevestei cado un Acccent dacă vrei să scapi de divorţ mai repede, atlfel da-i-o soacrei.

+Quote Post
Vizitator_ioanvasile.
mesaj Dec 8 2010, 12:12 PM
Mesaj #48

Guests

[quote name='Silviul' date='Dec 5 2010, 02:21 PM' post='141669']
Fă-i nevestei cado un Acccent dacă vrei să scapi de divorţ mai repede, atlfel da-i-o soacrei.
[/quo Salut ma numesc vasile si vreau samicumpar si io o masina rulata la 3000 de euro .Ce masina as putea cumpara.A m 20 de ani?

+Quote Post
Vizitator_sile.
mesaj Dec 8 2010, 01:49 PM
Mesaj #49

Guests

Draga tizule, uite ce-ti propun eu: am un Oltcit Trs in stare perfecta, doar 12 mii de km, a apartinut unei babe care l-a tinut doar in garaj. Este inmatriculat, deci nu platesti taxa, motor mic dar nervos, deci impozit si asigurare convenabile. Are doua usi ceea ce ii confera o imagine sportiva, sa nu uitam ca un fratior francez de-al lui, Ax parca-l cheama s-a descurcat de minune la raliuri. 2999 de euro si batem palma wink.gif Sau mai am o oferta irezistibila. Se stie ca tinerii din ziua de azi sunt morti dupa masini de teren. Am un suv Aro 10 cu imbunatatiri ( scaune de piele, adica imbracate in huse de oaie ), in stare foarte buna. A fost al unui mos si are doar 10 mii de km. Dar pe asta cer 3500 de euro. Este rosu, aspirator ce mai... Ce zici? cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Ionascu.
mesaj Dec 8 2010, 03:01 PM
Mesaj #50

Guests

Alte masini chiar nu ai gasit?! Aveo e cea mai proasta alegere posibila.

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Dec 8 2010, 07:15 PM
Mesaj #51

Guests

Nu ezita, alege al treilea model din lista !!!
Nu ne suparam, continua sa cauti...

+Quote Post
Vizitator_marcos.
mesaj Jan 16 2011, 07:55 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (negoita_dany @ Dec 5 2010, 09:26 AM) *
Salut....am aveo hatchback din decembrie 2007 motor 1,2.Am facut doar 27 000 km pana-n prezent si nu am schimbat decat 2 becuri la el...Ca parte proasta este faptul ca are consumul cam mare ....cca 10 in oras si 6,5-7 afara .E adevarat ce a spus cineva mai sus ca trosnesc plasticele cateodata iar pe piatra cubica ai impresia ca-ti sar geamurile din chedere,in rest nimic de reprosat....

In concluzie sunt multumit de ea.Este o masina de oras.

Am posedat un Aveo 1,4 , 94 CP din 2008, masina pe care am achizitionat-o de noua.....nu recomand ...... consum destul de maricel, plastice de proasta calitate, articulatii extrem de rigide....concluzia....am tras pe ea pana la 60k si am dat-o.......am luat accent 1,3 , 83 CP , din 2005......mult mai multumit in comparatie cu Aveo....masina de servici am Logan 1,4 , 202 000 km, 2005 ( l-am avut de nou).....vai mama lui comparativ cu accent, limuzina fata de Aveo....

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Jan 20 2011, 12:49 AM
Mesaj #53

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Eu am mers cu Hiunday accent la banii ei mi se pare o masina super ok si al 50.000 km nici nu se vedea ca ii are.

Noni

+Quote Post
Vizitator_curiozitel.
mesaj Jan 21 2011, 11:49 AM
Mesaj #54

Guests

Astea doua calesti se mai fabrica?

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jan 21 2011, 01:07 PM
Mesaj #55

Guests

Buna ziua,
Tudose Muresan

Nu-s stiu despre Hyundai decat ca sunt ceva mai proaste decat Loganu-ul. Din ce ziceau amici si cunostinte, nu stiu din experienta personala. La un moment dat am vrut sa-mi iau un "SUV de oras" tip Tucson - ix35 dar am auzit multe opinii nu foarte favorabile (inclusiv de la posesori) dar nici foarte nefavorabile.

Despre Aveo stiu ca un model (s-ar putea s-ar fie chiar asta 2007- 2008) are doar 1 (una singura) stea la testele NCAP (stiu ca ma vrut sa-mi iau acum vreo cativa ani), adica extraoridnar de ne-safety in caz de accident. Verifica la modelul pe care, eventual, il vei cumpara.

In schimb pot sa-ti spun ca am Logan de cinci ani si ceva (1,6 benzina) si nu am avut nici o problema cu el, in tara sau afara! Daca sotia ta nu are figuri si fite in cap ti-as recomanda cu caldura mai degraba un Logan.

+Quote Post
Vizitator_gigi.marga.
mesaj Jan 21 2011, 05:58 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Daniel @ Jan 21 2011, 01:07 PM) *
Nu-s stiu despre Hyundai decat ca sunt ceva mai proaste decat Loganu-ul. Din ce ziceau amici si cunostinte, nu stiu din experienta personala. La un moment dat am vrut sa-mi iau un "SUV de oras" tip Tucson - ix35 dar am auzit multe opinii nu foarte favorabile (inclusiv de la posesori) dar nici foarte nefavorabile.
...
ti-as recomanda cu caldura mai degraba un Logan.

La ora actuala Hyundai este una din marcile cu cea mai mare crestere a cotei de piata in US. In 2010 a vandut 540 mii vehicule in US, cu 24% mai mult decat in 2009! Deja coreenii planuiesc o a doua fabrica in US.
Ce-i drept insa, Sonata este modelul cu ponderea cea mai mare a vanzarilor... dar se vand si destule Accent - mai putin cele pe motorina!
Pacat ca nu e si Logan prezent acolo... s-ar inghesui toti sa o cumpere si in scurt timp s-ar impanzi US cu fabrici Dacia!

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Jan 22 2011, 09:04 AM
Mesaj #57

Guests

Doua masini pentru romani saraci care nu vor sa recunoasca superioritatea Loganului.

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Jan 22 2011, 04:49 PM
Mesaj #58

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Sa stii ca si loganul trebuie adus in discutie, am si uitat de el... e comparabil cu accentul si aveo..

+Quote Post
Vizitator_llaure.
mesaj Jan 22 2011, 06:34 PM
Mesaj #59

Guests

Am avut Accent crdi full 2006 pana asta-vara cand un taximetrist (Logan) mi-a aparut dupa o laterala in fata. Masina busita, dauna totala de la asigurator, mi-au iesit bani foarte buni pe epava (3000euro - asta denota faptul ca masina s-a compartat excelent la accident, s-a reparat cu 1500 Euro de cel care a luat-o). Am folosit-o 4 ani jumatate (73.000 km) si o regret permanent. Imbecilii care lauda passat-ul la mana a doua uita ca asta la sh este mai scump decat un Accent nou, iar nou este dublu, basca nu-i aceeasi clasa. Iar daca i-as spune ca buburuza asta se tine langa el orice i-ar face el passat-ului tot nu crede! Fiecare are dreptul la ignoranta, important este sa nu o scuipe in fata altora. Masina este excelenta pt femei, mai ales daca-i diesel. Sotia mea poate s-o confirme. Ea o regreta mai mult decat mine. Este o masina corecta la un pret corect. Apropo, am si o skoda roomster TDI 80 CP, care este un dric jalnic pe langa Accent. Si a costat cca 5000 in plus fara sa ajunga la acelasi nivel de echipare. Mitul masinii germane la sh tine dupa parerea mea numai si numai la romani si asta datorita faptului ca suntem saraci. Si din pacate nu numai la buzunar!

+Quote Post
Vizitator_mishu.
mesaj Jan 27 2011, 06:08 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Daniel @ Jan 21 2011, 01:07 PM) *

Despre Aveo stiu ca un model (s-ar putea s-ar fie chiar asta 2007- 2008) are doar 1 (una singura) stea la testele NCAP (stiu ca ma vrut sa-mi iau acum vreo cativa ani), adica extraoridnar de ne-safety in caz de accident. Verifica la modelul pe care, eventual, il vei cumpara.

In schimb pot sa-ti spun ca am Logan de cinci ani si ceva (1,6 benzina) si nu am avut nici o problema cu el, in tara sau afara! Daca sotia ta nu are figuri si fite in cap ti-as recomanda cu caldura mai degraba un Logan.

Am Accent de 4 ani, am Seat Cordoba de 3 ani, intre ele am ales Accentul, stabila, demaraj f. bun, frane super, am ajuns pana la 180km/h si am franat destul de tare, nu am avut nicio emotie. O comparatie cu Loganul: am prostul obicei sa merg la limita vitezei legale, la viteze de cca 100 km/h eram depasit de smecherasi cu logan care cand ajung in paralel cu tine incep sa ranjeasca, ciupesc putin acceleratia pana spre 120, din fata apar alte vehicule si incepe distractia: tipul zambaret din logan incepe sa gesticuleze, deh nu mai are forta superloganul pentru a termina depasirea. Intradevar poate ca nu e masina de curse dar pentru nevoile zilnice e ceva reusit, mai ales in oras. Masina este foarte manevrabila.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st July 2019 - 09:21 PM