IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

19 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Diesel Sau Benzina?
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 12 2008, 10:38 AM
Mesaj #31

Guests

Fratilor multi au uitat ca la inceputuri Wolfang Diesel a creat motorul Diesel ca sa mearga pe ulei de alune. Datorita faptului ca s-a dezvoltat in timp industria comb fosili,s-a trecut pe motorina.Asa ca in momentul cand benzina o sa fie o raritate,eu o sa mai merg vreo 10 ani sau 100 cu ulei de la cartofii prajiti sau ulei de plaja. wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 12 2008, 11:32 AM
Mesaj #32

Guests

Pai fa un calcul simplu:te intereseaza consumul/economia de bani??Eu la diesel 75cp/1.700 cmc am cam 7 consum in oras...Un 75cp benzina-1.400 cmc la Logan,1.600 cmc Astra G cam 10 consum...Difenta de pret intre motorina si benzina(la acelasi furnizor este de 0,2-0,25 RON la litru-max 0,75RON/3 litri.Diferenta de consum cam 11RON/3 litri(platiti in plus la benzina) per 100km.La 25k km cam 2750 RON/AN economie la motorina...Deja extrapolind la CP de care vorbesti cu siguranta diferenta va fi mai mare(cel putin la trafic urban)....Am vazut un SEAT LEON pe motorina,ceva pe la 170CP cu care sigur nu-ti era rusine sa te dai pe strada....Si la care nu prea simteai ca esti pe motorina....

+Quote Post
Vizitator_Dan.
mesaj Sep 12 2008, 11:54 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 12 2008, 10:38 AM) *
Asa ca in momentul cand benzina o sa fie o raritate,eu o sa mai merg vreo 10 ani sau 100 cu ulei de la cartofii prajiti sau ulei de plaja. wink.gif

Si benzinarii vor merge cu produse de distilerie (alcool etilic) laugh.gif Si vor continua si atunci razboiul care pe care tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Gica.
mesaj Sep 12 2008, 04:15 PM
Mesaj #34

Guests

Eu as merge pe un motor pe benzina, nu pentru ca dieselul nu ar fi bun ci pentru ca benzina si masinile pe benzina sunt mai ieftine, la fel si intretinerea.

+Quote Post
Vizitator_Gabi.
mesaj Sep 12 2008, 08:00 PM
Mesaj #35

Guests

Am condus doua FORD Fusion 1,4 benzina (80CP) si 1,4 motorina (75CP). Mi-am ales pe cel pe benzina.

Motive :
- Pretul mai mic atat la cumparare cat si la revizii. Diferenta nu as fi recuperat-o niciodata deoarece merg cu ea in jur de 12000 Km pe an.
- Chiar si insonorizata mai bine, cea pe motorina era mai zgomotoasa.
- Am vazut la prieteni de-ai mei masini vechi comparabile ca vechime (~10 ani) si aceeasi marca (OPEL) pe motorina si pe benzina. Cea pe motorina resimtea mult mai tare trecerea timpului : trepidatii, fum etc. Cei drept cel pe motorina avea vreo 80000 Km in plus dar nu cred ca asta ar fi contat prea mult . Pt. cel care a scris ca motoarele pe motorina tin mai mult ii reamintesc ca masina nu este compusa doar din motor ci dintr-un ansamblu de componente. Si in plus nu am auzit acum cand masinile se schimba mult mai des ca cineva a renuntat la o masina pe benzina fiindca a tinut masina atat de mult incat sa i se strice motorul.

P.S. La un singur punct le dau dreptate celor cu motoare Diesel : in pante ( dar ma refer la cele cu un grad de inclinare mai mare ) cea pe motorina se comporta mai bine, dar asta nu a fost un punct suficient de tare pt. mine incat sa incline balanta in favoarea acestei motorizari (nu stau intr-o zona de munte si nu circul asa de des pe pante foarte inclinate)
Era sa uit : Cand mai veniti cu argumente comparati motorizari de aceeasi capacitate si marca va rog.

+Quote Post
Vizitator_nashu_mare.
mesaj Sep 12 2008, 08:34 PM
Mesaj #36

Guests

Daca nu ati mai merge cu benzinarele in rampe la 2000-2500 de ture ci la turatiile unde aveti cuplul maxim, nu ati mai spune ca sunt lenese la deal. Si ati consuma si mai putin. Stiu ca pare incredibil da'...

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Sep 12 2008, 09:48 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Sep 12 2008, 08:34 PM) *
Daca nu ati mai merge cu benzinarele in rampe la 2000-2500 de ture ci la turatiile unde aveti cuplul maxim, nu ati mai spune ca sunt lenese la deal. Si ati consuma si mai putin. Stiu ca pare incredibil da'...

Sssshhhh ... nu-i invata cum se conduce o benzinara ... ca mor de tot vanzarile la tractorase laugh.gif

PS ... shit ... am zis ca nu ma mai bag ... da' trebuia sa-l avertizez pe bietul om laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 13 2008, 05:55 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Bogdan @ Sep 9 2008, 01:29 PM) *
Da cheltuielile de intretinere la ce tip de motor sunt mai mari? Diesel sau benzina?

la cele pe benzina caci un motor Diesel are nevoie de o reparatie capitala cam la 400 mii km iar unul pe benzina cam la 150-200.

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Sep 13 2008, 06:31 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 13 2008, 05:55 AM) *
la cele pe benzina caci un motor Diesel are nevoie de o reparatie capitala cam la 400 mii km iar unul pe benzina cam la 150-200.

Buna dimineata,

Am o intrebare, va rog: de unde atita exactitate in aprecieri? De ce un motor diesel are nevoie de RK la 400K si nu la 700K sau mai putin? De ce cel cu benzina are nevoie de RK la 150-200K si nu la 400K? Citati cumva statistici? Daca da, unde le gasim?
Personal: Logan Diesel 85CP, Subaru Forester (benzina, Februarie 2003, aprox. 250K). Adevaru' este ca m-am gindit la un moment dat sa-i fac un RK astuia din urma dar cind am vazut pe net ca erau destui care ajunsesera cu ele pe la 400K-500K doar punind bezina in rezervor si ulei in baie m-am simtit cam umilit vizavi de ideea care-mi trecuse prin memeaca...

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Sep 13 2008, 06:41 AM
Mesaj #40

Guests

Salut Nashule,

E greu de inteles pentru unii cu benzina situatia de mai sus precum si faptul ca mersul subturat reprezinta un consum de carburant mai mare decit obisnuit, la fel ca si mersul supraturat. Motorul cu benzina se simte bine, exact asta este formularea, la turatii inalte si acolo se ating puterea si cuplul maxim. Si inca un comentariu: datorita naturii constructive, motorul Otto merge cu rapoarte de compresie mult mai mici decit cele diesel. Daca ar rezulta, macar de aici, ca un motor diesel este mai putin "stresat" decit unul Otto eu unul nu mai zic nimic.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 21 2008, 09:16 PM
Mesaj #41

Guests

Am si eu o intrebare pentru cei care au masini pe diesel: la 150 km/h cat este consumul la un motor de 100CP si cat este la unu pe benzina tot cu 100 CP?
Noi vrem sa facem autostrazi dar tot despre drumurile de mute vorbim.
Faceti comparatie ca ati depasit mai usor cu un diesel, dar asta la viteze mici ca la viteze mari lasa mai usor gluma ca nu tine.
O masina cu motor diesel este pentru oras sau daca ai de carat, dar daca vrei sa te misti mai repede intr-o depasire la viteza mare atunci sigur benzina iti trebuie.

+Quote Post
Vizitator_puii_mei.
mesaj Sep 21 2008, 10:18 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (alex @ Sep 21 2008, 09:16 PM) *
Am si eu o intrebare pentru cei care au masini pe diesel: la 150 km/h cat este consumul la un motor de 100CP si cat este la unu pe benzina tot cu 100 CP?
Noi vrem sa facem autostrazi dar tot despre drumurile de mute vorbim.
Faceti comparatie ca ati depasit mai usor cu un diesel, dar asta la viteze mici ca la viteze mari lasa mai usor gluma ca nu tine.
O masina cu motor diesel este pentru oras sau daca ai de carat, dar daca vrei sa te misti mai repede intr-o depasire la viteza mare atunci sigur benzina iti trebuie.

Ma intreb ce varsta aveti si mai ales ce v-a placut in special la scoala.In nici un caz fizica.Dragutilor , amatori de liniute si depsiri, daca asa incercati sa comparati eficienta unor motoare, ar fi cazul sa va potoliti.Si ca sa raspund stimabilului de mai sus , Kia ceed , 1600 CRDI , 1400Kg +incarcat maxim pt concediu, viteza de croaziera constanta 150Km/h , consum mediu distanta Salonic-Atena (540 Km) 5,4l .Logan 1400 Laureat, o singura persoana in masina , distanta Cernavoda -Bucuresti , viteza constanta 140 Km/h, consum 8,2 l/100Km.Si apropos, consumul in oras cu traversare centru ora de varf dimineata si seara, pt Ceed este de 6,2l/100Km.De ce revizia este mai scumpa? Pt ca un motor diesel are in burta cu peste 2l de ulei mai mult(intre 5 si 6 l) in rest totul costa la fel . Iar despre viteze si cuplu ....Pai daca un diesel are cuplu mai mare la o turatie mai mica, la o turatie mai mare cum va fi ?Oare mai mic???

+Quote Post
Vizitator_mosu_sontorogu.
mesaj Sep 22 2008, 06:06 AM
Mesaj #43

Guests

Eu pe autostrada mers sustinut, 170-180, pe vreo 300 km, motor diesel 116 cp, turbo, 6 trepte , a iesti consum de 6,9 l/100km. Acum sa vedem si benzinarele ... cat dati , cat luati ?

+Quote Post
Vizitator_Bogdan.
mesaj Sep 22 2008, 06:14 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (alpha @ Sep 9 2008, 12:35 PM) *
cine incearca o data un motor diesel nu-i mai trebuie veci benzina sau alceva.am avut 5 masini pe benzina dar dupa primul diesel nu am mai trecut si nici nu voi mai trece inapoi.iar apropo de consum e la jumate fata de benzina,cuplul si puterea duble.chiar nu e de comentat mare lucru.

eu...dupa benzina am incercat si diesel si... mi-a ajuns,vreau BENZINA!

+Quote Post
Vizitator_Bogdan.
mesaj Sep 22 2008, 06:22 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (puii_mei @ Sep 21 2008, 10:18 PM) *
Ma intreb ce varsta aveti si mai ales ce v-a placut in special la scoala.In nici un caz fizica.Dragutilor , amatori de liniute si depsiri, daca asa incercati sa comparati eficienta unor motoare, ar fi cazul sa va potoliti.Si ca sa raspund stimabilului de mai sus , Kia ceed , 1600 CRDI , 1400Kg +incarcat maxim pt concediu, viteza de croaziera constanta 150Km/h , consum mediu distanta Salonic-Atena (540 Km) 5,4l .Logan 1400 Laureat, o singura persoana in masina , distanta Cernavoda -Bucuresti , viteza constanta 140 Km/h, consum 8,2 l/100Km.Si apropos, consumul in oras cu traversare centru ora de varf dimineata si seara, pt Ceed este de 6,2l/100Km.De ce revizia este mai scumpa? Pt ca un motor diesel are in burta cu peste 2l de ulei mai mult(intre 5 si 6 l) in rest totul costa la fel . Iar despre viteze si cuplu ....Pai daca un diesel are cuplu mai mare la o turatie mai mica, la o turatie mai mare cum va fi ?Oare mai mic???

Omule,problema se pune altfel... cate de costa un diesel fata de o benzina,cat te costa sa intretii un diesel fata de o benzina si cat costa motorina fata de benzina.
Daca te apuci sa faci calculele(pentru masini similare,nu compari un E320 cdi cu Solenza) vei ajunge la concluzia ca daca faci pe an sub 40.000 de km nu prea renteaza sa dai banii pe un diesel. Daca iti place sa pleci tare de la semafor... inca o problema,dieselurile nu sunt facute pentru asa ceva si au tendinta sa manance ulei(mai ales TDI-urile grupului VW,pana la introducerea commonrail.
Depinde foarte mult de utilizatorul masinii,nu se poate spune ca diesel e bine si benzina e rau(sau invers)

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 22 2008, 06:55 AM
Mesaj #46

Guests

benzinar 2,2 litri
cit consuma? cit vrea el...9, 10, 11, 12, 20
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

daca va uitati in tabelele de comparatie intre benzinare si diesel la nemti (ADAC)
veti vedea ca benzinarul este mai scump cu citiva centi/km
deci dieselul incepe sa renteze de la citeva zeci de mii de km/an
asta nu inseamna sa nu cunperi diesel daca faci numa 10000/an...
fiecare cu ce-l doare
biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_dorinteodor.
mesaj Sep 22 2008, 07:15 AM
Mesaj #47

Guests

cred ca discutia este legata de gusturile fiecaruia. am condus si benzine si dizele. daca bagi motorina de calitate, nu ai probleme nici iarna. problema dieselului este legata de turatiile joase unde compresorul nu este eficient (in general sub 2000 de ture pe minut). atunci scoate fum negru. in oras nu este favorzat dieselul deoarece esti fortat sa mergi mult cu turatii joase iar atunci se imbicseste galeria de admisie (asta e problema "clasica" a dieselului la mersul prin oras). la benzine, problema este cuplul; nu se poate face compresie prea mare deoarece benzina se autoaprinde. atunci trebuie capacitate cilindrica mai mare decit la diesel, la acelasi cuplu. asa ca, eu vad problema doar ca o chestie de gust. banii cred ca, per global, sint cam tot aia...in viitor probabil a se va gasi o solutie la diesele pentru turatii joase si la benzine pentru cuplu....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 22 2008, 07:44 AM
Mesaj #48

Guests

Benzina se autoaprinde? Eu stiam ca motorina aia e aia care se autoaprinde datorita compresiei si a temperaturilor ridicate... iar benzina are nevoie de scanteia de la bujie

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 22 2008, 08:56 AM
Mesaj #49

Guests

Logan 1.4MPI viteza 150km/h consum = 15%, daca merg cu 100 la ora consumul este de 6%.

Benzina bag cu 3.89lei/ litru.

La costurile actuale nu prea se mai merita motorina, poate pt. motoarele mari peste 2litri ar fi o chestie asta daca masina pe motorina este la acelasi pret cu cea pe benzina.

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Sep 22 2008, 09:21 AM
Mesaj #50

Guests

huh.gif Nu inteleg de ce trebuie sa va certati sau sa discutati aprins pe aceasta tema.. Probabil este fala romanului - "ce am eu este cel mai bun".Pana la urma masina este un mijloc de a te deplasa din punctul A in punctul B,iar cei ce cauta ceva in plus de la acest mijloc,are destule optiuni fie de lux,sport,siguranta sau toate combinate in functie de bugetul pe care vrei sau poti sa il aloci.Ca multi dintre noi am condus multe masini cu ambele tipuri de carburant,atat masini personale cat si de servici.
Am avut de la 1,3 la 2.0 pe benzina,de la 1,5 la 3,0 diesel ,cu 8 dar si cu 24 valve ,non euro sau e4,din anii 70 pana astazi,Am cca 1mil si 200k km parcursi dar nu pot spune ca e mai bine diesel sau otto.Cred ca in functie de necesitatea fiecaruia este bun fiecare.Daca mergi zilnic in oras maricel sau (si) faci multi km pe an,merita diesel,dar daca faci sub 15 mii/an si nu mergi zilnic este mai indicat otto.Diesel este mai sprinten si economic la combustibil,dar zgomotos si costisitor la intretinere,va spun pt ca lucrez la o firma mare, distribuitoare de piese schimb de 7 ani si cel mai bine se vand piesel pt diesel,anume: injectoare (clasice dar mai ales electronice)pompe de injectie(si de inalta presiune),turbosublante,chiulase echipate,articulatii(din cauza vibratiilor si a greutatii motorilui diesel)...etc,orice filtru de motorina (bun) este peste un 100ron si trebuie schimbat des ca motorina este nasoala.Dar daca il "muncesti" mult si ai grija de el este foarte bun.Cei care se cred sportivi pe diesel trebuie sa afle ca diesel-ul este proiectat pt. "povara" chiar daca au un "zvac" la plecare de pe loc.Pentru comparatii cred ca trebuie sa aveti acceeasi cilindree,ambele motoare sa aiba sau nu turbo aceeasi greutate-aerodinamicitate caroseria si nu cred ca exista vreun diesel care sa depaseasca benzina la performante in acest mod.Ultimele motoare pe care le-am avut ,au fost 1,9 diesel 130 cai pana acum 2 luni iar acum am 2.0 16 valve 150 cai otto,vreau sa spun ca ambele motoare sunt fiabile,consuma simtitor mai mult(dar firma plateste smile.gif ), cel pe benzina si demareaza mai lent,dar zgomotul in cabina este inexistent iar cand "se intinde" la drum bate multe diesel de acelasi centricubaj.Concluzie personala:pt. Km multi/an (peste 25k) recomand diesel iar pt lux,eleganta si (sau) folosire ocazionala ...Otto. Sper ca nu am deranjat pe nimeni ,Cele bune

+Quote Post
Vizitator_GOGU.
mesaj Sep 22 2008, 09:32 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (io @ Sep 10 2008, 07:44 AM) *
In cunostinta de cauza pe dracu! Nu mai visa frumos. Bucura-te de tractorasul tau si nu te mai da rotund in fata altora. Mai erau unii care credeau ca 90cp diesel sunt mai multi decat 90cp benzina. Ma faceti sa rad. In scoala elementara te mai intreba invatatoarea daca 1kg de lana este egal cu 1kg de fier. Asa si voi, cu diesel-ul. smile.gif)))))) Apropos, cuplul ala absolut mirific nu este la roata, asa ca e fix pix. Uite-te la ultimele motoare pe benzina. 1.4-1.6L la 170-200cp. Vezi si aspiratele montate pe versiunile sport de la Renault (Clio, Megane), cu mai multi cai putere decat diesel-urile echivalente, lasand la o parte faptul ca au turbina.

Asa cum ai mentionat, cuplul motor este cuplu motor, la roata acesta creste, atentie creste si asta datorita demultiplicarilor din cutia de viteze si angrenajelor din diferential (nu mai consideram si o cutie de transfer, vorbim de turisme). Asa cum majoritatea am invatat la scoala, 250 nm x cu 2 (sa zicem doi pentru simplificare) este mai mare decat 125nm x cu 2. Deci si la roata cuplul este mai mare. Noile motoare pe benzina (te referi probabil la cele apartinand grupului VW) au un cuplu ce incepe sa se apropie de o motorina. Asteptam ca in viitor acestea sa le depaseasca pe cele diesel (deocamdata asteptam). Consumul insa a ramas suficient de mare. Ca randament in functionare motoarele se impart in trei mari categorii (vorbim de motoarele uzuale) : motor electric, diesel si ... otto. Asa cum observi benzinarul are randamentul cel mai mic (am pus puncte puncte nu pentru suspans ci pentru a sublinia diferenta mare).
90 cp diesel inseamna exact 90cp benzina sau orice alt motor. Diferenta este facuta de cuplu, de turatia la care este obtinut, randament (tradus prin consum) si de plaja pe care se obtine cuplul maxim, de obicei o curba ''plata'' (constant) pentru diesel intre 1.900 rot/min si 2.500 rot/min.
O benzina cu 90 cp (valoare aleasa de tine) are un demaraj mai ''vioi'', dar pentru reprize puternice ai insa nevoie de cuplu mare pe o plaja larga de turatii (cazul unui motor diesel).
Pe scurt pentru liniute si viteza ai nevoie de CP iar pentru reprize (necesare in depasiri) ai nevoie de cuplu. Pentru o deplasare normala si economica ai nevoie de diesel, pentru liniute de benzina. Vrei sa depasesti un prost frustrat care accelereaza cand vrei sa-l depasesti ai nevoie de diesel, pentru a nu fi nevoit sa retrogradezi si sa-ti omori motorul.
La 18 ani aveam nevoie de benzina pentru plecari cu scart de roti (asa ma gandeam ca dau fetele pe spate pana mi-am dat seama ca timpul pierdut pentru o atentie mai mare in astfel de cazuri putea fi folosit pentru pregatirea terenului wink.gif nu pentru a inspaimanta saraca fata). Acum am familie (una bucata nevasta si un plod) si am un diesel din motivele enumerate mai sus.
Succes !

+Quote Post
Vizitator_benzinar deocamdata.
mesaj Sep 22 2008, 09:58 AM
Mesaj #52

Guests

Eu sunt pe benzina, cel putin deocamdata (un umil motoras de 1.4/75CP/120Nm@2800rpm). Vreau sa subliniez ce zice nasu_mare legat de turatia cu care se urca un deal cu benzinara. De multe ori am avut polemici cu apropiati care imi reprosau ca merg cu motorul prea turat. In schimb eu la deal in loc de a 5-a @ 2200rmp, de exemplu, merg cu a 4-a @2800-3200 rpm si urca foarte frumos, ba chiar imi permit sa depasesc masini mai lente. De asemenea, vitezele le schimb la turatia de cuplu maxim, desi multi " cunoscatori" considera ca merg prea turat. Mai nou, si pe nevasta-mea am invatat-o sa schimbe vitezele cum trebuie si nu la 2200 rpm.
Asa ca, consider ca cei care se chinuiau la deal cu O II sau cu Astra benzinare, sigur le tineau subturate.

Cu toate acestea, dizelarii sa nu inteleleaga ca sunt benzinar convins. Ba chiar imi doresc ca urmatoarea masina sa fie o dizelara, pentru consum si cuplu.

In concluzie, va sugerez sa nu va mai certati legat de care motoare sunt mai tari: mai bine dati sfaturi legat de modul cum trebuie condus un dizelar, respectiv benzinar pentru o exploatare corespunzatoare.

+Quote Post
Vizitator_Suny.
mesaj Sep 22 2008, 10:14 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Bogdan @ Sep 12 2008, 09:17 AM) *
Sa presupunem ca as face cam 25 de miii de km pe an maxim si puterea sa fie intre 140 si 180 CP, ce recomandati...diesel sau benzina?

O benzina cu puterea asta te va seca de bani.( e adevarat, nu iau in considerare FSI-ul care cred ca este destul descump)

Cine vrea putere rezonabila, silentiozitate si consum infim ( da, la jumate fata de benzina) sa incerce 1,6 HDI de la Citroen.
Deocamdata cred ca diesel-ul e mai avantajos si mai practic.

+Quote Post
Vizitator_GOGU.
mesaj Sep 22 2008, 10:44 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (benzinar deocamdata @ Sep 22 2008, 09:58 AM) *
Eu sunt pe benzina, cel putin deocamdata (un umil motoras de 1.4/75CP/120Nm@2800rpm). Vreau sa subliniez ce zice nasu_mare legat de turatia cu care se urca un deal cu benzinara. De multe ori am avut polemici cu apropiati care imi reprosau ca merg cu motorul prea turat. In schimb eu la deal in loc de a 5-a @ 2200rmp, de exemplu, merg cu a 4-a @2800-3200 rpm si urca foarte frumos, ba chiar imi permit sa depasesc masini mai lente. De asemenea, vitezele le schimb la turatia de cuplu maxim, desi multi " cunoscatori" considera ca merg prea turat. Mai nou, si pe nevasta-mea am invatat-o sa schimbe vitezele cum trebuie si nu la 2200 rpm.
Asa ca, consider ca cei care se chinuiau la deal cu O II sau cu Astra benzinare, sigur le tineau subturate.

Cu toate acestea, dizelarii sa nu inteleleaga ca sunt benzinar convins. Ba chiar imi doresc ca urmatoarea masina sa fie o dizelara, pentru consum si cuplu.

In concluzie, va sugerez sa nu va mai certati legat de care motoare sunt mai tari: mai bine dati sfaturi legat de modul cum trebuie condus un dizelar, respectiv benzinar pentru o exploatare corespunzatoare.

Orice benzina are turatia de cuplu max undeva in jurul valorii de 3.500 rot/min. O caracteristica importanta este faptul ca acest cuplu max este ca un pustan fara experienta care urca repede in ''ture'' si sfarseste lamentabil cu o ejaculare precoce. Imediat dupa acesta turatie cuplul scade la fel de repede cum a crescut. Ca o concluzie, pentru benzina tineti motorul turat cat mai aproape de valoarea de cuplu max pentru performate ridicate, fie ca vorbim de demaraj fie ca vorbim de reprize sau de urcari in rampa.
Dieselul mentine cuplul maxim pe o plaja mai mare de turatie, de obicei 1.900 rot/min - 2.500 rot/min, deci nu aveti nevoie de retrogradare pentru manevrele enumerate mai sus.
In ambele cazuri, benzina si diesel, nu lipiti pedala de acceleratie de podea, nu faceti decat sa-i dati motorului sa ''manance'' mai mult decat poate si nu o sa obtineti decat combustibil aruncat pe evacuare inutil si va avea ca rezultat doar depunerea de calamina si reducerea duratei de viata a motorului in cauza.
Fumul scos pe evacuare de catre diesel la acceleratii in forta denota faptul ca la volan este un fraier care nu stie ce sa faca cu motorul de sub capota.

+Quote Post
Vizitator_Bogdan.
mesaj Sep 22 2008, 11:35 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (GOGU @ Sep 22 2008, 10:44 AM) *
Orice benzina are turatia de cuplu max undeva in jurul valorii de 3.500 rot/min. O caracteristica importanta este faptul ca acest cuplu max este ca un pustan fara experienta care urca repede in ''ture'' si sfarseste lamentabil cu o ejaculare precoce. Imediat dupa acesta turatie cuplul scade la fel de repede cum a crescut. Ca o concluzie, pentru benzina tineti motorul turat cat mai aproape de valoarea de cuplu max pentru performate ridicate, fie ca vorbim de demaraj fie ca vorbim de reprize sau de urcari in rampa.
Dieselul mentine cuplul maxim pe o plaja mai mare de turatie, de obicei 1.900 rot/min - 2.500 rot/min, deci nu aveti nevoie de retrogradare pentru manevrele enumerate mai sus.
In ambele cazuri, benzina si diesel, nu lipiti pedala de acceleratie de podea, nu faceti decat sa-i dati motorului sa ''manance'' mai mult decat poate si nu o sa obtineti decat combustibil aruncat pe evacuare inutil si va avea ca rezultat doar depunerea de calamina si reducerea duratei de viata a motorului in cauza.
Fumul scos pe evacuare de catre diesel la acceleratii in forta denota faptul ca la volan este un fraier care nu stie ce sa faca cu motorul de sub capota.

Din ce in ce mai multe "benzine" au cuplul pe o plaja de turatii ma larga,nu ca acum 20 de ani(cand graficul de cuplu arata ca un V intors). Toate masinile sunt bune,dar depinde prea mult de ce planuri ai pentru masina. Kick down la un diesel in treapta 2 duce la un nor negru, motorina avand viteza de ardere mai mica si mare parte din ce intra in motor iese prin evacuare in aceeasi stare in care a intrat(nearsa).
Toata lumea compara benzina aspirat cu turbo diesel. Daca esti amator de senzatii tari,ia-ti o benzina(eventual turbo),daca esti unul cu un stil relativ calm de sofat(eventual si care parcurge distante mari anual) iti recomand un diesel.

+Quote Post
Vizitator_Sebastian Olaru.
mesaj Sep 22 2008, 11:39 AM
Mesaj #56

Guests

Baieti nu va mai agitati asa, fiecare tip de masina isi are rostul ei in functie de conditiile de xploatare ale celui care o achizitioneaza (mod de conducere, km/an etc..) dar va rog sa ma credeti ca e diferenta de consum foarte mare si de asemenea si de putere, cat despre viteze va rog sa va interesati la Le Mans in ultimii ani cine a castigat cursa (viteza + anduranta(se traduce fiabilitate), insa nu o sa va las sa munciti asa mult, va spun tot eu un Audi 8 (S sau RS) DIESEL.
In 20000km am facut o economie de combustibil de 500l (diesel) care raportat la pretul benzinei ar insemna cam 450l benzina (e mai eftina decat motorina cu aprox 10%). Eu am facut 2 revizii, cu benzina faceai una, a mea a fost mai scumpa la achizitie cu aprox 1000euro decat benzina, insa daca tinem cont ca eu acum 4 zile am facut revizia de 50000km si o am din dec2007 (adica de 7,5luni) eu zic ca si-a acoperit costurile de pe la 40000km si de atunci sunt pe plus...asa ca va las sa comparati...Mentionez ca din 2005 de cand am permisul am peste 250000km parcursi cu 4 matiz-uri, un clio3 benzina 1,4 100cp, un megane 1,5dci 85cp si in momentul de fata am symbol 1,5dci 70cp. Vreau sa va spun ca in 5 revizii la clio cea mai scumpa a fost la 30.000km cand am schimbat filtru motorina si placutele de frana 640ron. Asa ca va las sa compareati, insa va mai spun ceva eu il am pe frate-meu care a avut multe masini, insa toate sh. Cand isi cumpara o masina, ca a lui nu mai avea nimeni...asa ca va inteleg pe uni de ce sunteti asa de legati de benzina, insa daca vi se ofera ocazia sa aveti diessel cred ca l-ati apara cu aceeasi indarjire....

+Quote Post
Vizitator_jools.
mesaj Sep 22 2008, 12:00 PM
Mesaj #57

Guests

diesel, categoric - !!!!

+Quote Post
Vizitator_Thheo.
mesaj Sep 22 2008, 12:48 PM
Mesaj #58

Guests

As vrea sa va atrag atentia asupra catorva informatii importante
legate de Audi, un renume in domeniul auto si mai ales in motorizarile Diesel:

1. Audi A5 3.0TDI Quattro de 240CP si 500Nm este mai performant (0-100km/h ..etc)
decat Audi A5 3.2FSI 250CP ( deci diesel mai rapid ca benzina desi benzina are putere
maxima mai mare )
2. Audi R8 V12 TDI .. daca ei au considerat ca un diesel are loc intr-o supersportiva,
poate ca ar trebui sa studiem mai cu atentie Dieselul..
( justificarea este evident in modelul R10 TDI din Le Mans .. si de curand
si Peugeot a bagat asa ceva ).

Personal conduc detin si diesel (150cp) si benzina ( 200 cp) si sincer sa fiu imi place
mai mult violenta cuplului mare (350Nm) pe care o are dieselul in depasiri decat
cei 280Nm de la 200cp turbo benzina.. si cand trag linia si vad consum la diesel
de 9,5l/100km versus 18l/100km ( cand trag de rup de masini 300km pe autostrada )
nu pot sa fiu decat fericit cu Dieselul.

Singura problema de care nu scap usor este ca dieselul are niste vibratii mai suparatoare,
iar eu avand motorizare de tip vechi (PD) asta ar fi defectul.. dar astept un CR(Common-Rail)
sa vad daca scap de asta.

+Quote Post
Vizitator_amadeus.
mesaj Sep 22 2008, 12:55 PM
Mesaj #59

Guests

Fratilor multi au uitat ca la inceputuri Wolfang Diesel a creat motorul Diesel ca sa mearga pe ulei de alune. Datorita faptului ca s-a dezvoltat in timp industria comb fosili,s-a trecut pe motorina.Asa ca in momentul cand benzina o sa fie o raritate,eu o sa mai merg vreo 10 ani sau 100 cu ulei de la cartofii prajiti sau ulei de plaja. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_amadeus.
mesaj Sep 22 2008, 12:57 PM
Mesaj #60

Guests

Rudolf parca, Wolfgang era altul ! tongue.gif

+Quote Post

19 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 07:14 AM