IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

27 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greșelile USL, Politică
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 8 2012, 10:58 AM
Mesaj #1

Guests

Așa după cum poate vedea oricine cu ochiul liber USL-ul nu merge prea bine. În loc să guverneze- și să impresioneze cetățenii prin guvernanța sa- USL-ul nu reușește să depășească fie prin câștig/fie prin pierdere momentul Băsescu. Mai mult decât atât USL persistă în greșeli jenante, cum ar fi:
1. repetarea papagalicească că respectă și va respecta legea. Orice fel de lege este perfectibilă și până și un PD-List poate să spună că actuala constituție e nașpa. În loc să repete la infinit că vor respecta hotărârile CCR- după ce au pus de un referendum care a costat 20 de milioane și au avut un vot zdrobitor anti-Băsescu, USL ar trebui să spună foarte clar UE că acest vot contează și nu o lege făcută în cine știe ce moment de inspirație.Nu poți să joci și să câștigi cu cărțile inamicului și trebuie, cel puțin la un moment dat- să mai schimbi și regulile. ț
2. lipsa comunicării - în afară de Antena 3 tot ce înseamnă mass-media e pro-Băsescu. Oricât de bună ar fi Antena 3 nu e suficient.
3. lipsa intelectualilor anti-Băsescu și anti-PD-L. Cu excepția dlui. DIaconu care e cărat precum sfintele moaște dintr-o emisiune în alta- USL nu a reușit să capaciteze figuri de gen Cărtărescu, Liiceanu sau Pleșu. Dl.Oprea preferă să stea în umbra dlui. Tismăneanu iar vocile tupeiste dintre Contributors nu-și au pandantul în tabăra USL.
4. lipsa planului b. Bun, au trecut 2 săptămâni de la referendum și există un impas. Care se va prelungi până pe 31 August când, norocoși cum îi știm USL-iștii vor pune capul jos și vor spune ”Bine-ai revenit, Băsescu vodă”. În acest timp Băsescu putea fi dat jos fie prin forța celor 7 milioane (hai să spunem că nu se strângeau 7- dar măcar 50.000 dacă se strângeau în fața curticicii era deja un fait accompli) fie se puteau începe negocieri pe sistemul (cară-te dar nu-ți luăm avantajele de fost președinte). Cine crede că dl.Băsescu chiar simte o nevoie imperioasă să facă bine pentru țară este dobitoc și merită împăiat de viu. Omul Băsescu se zbate ca să rămână cu prada- și cam atât.
5. Folosirea Rușilor. Dl.Ponta- ca și dl.Geoană- au avut ocazia să vadă ....ismul patent al grupului de la Cluj. Oamenii fie că așa sunt de la mama lor- și n-ai ce să le faci- fie că au fost de la început agenți PD-Liști. Dacă te pregătești să-l dai pe Băsescu jos nu-l lași pe Rus să-ți numere votanții- decât dacă ești masochist.
6.Lipsa coordonării. Una spune Ponta, alta spune Antonescu, una face Marga alta gândește Andronescu. Era normal să existe un plan minimal- de implementat până la sfârșitul lui 2012 și toată lumea să se țină de acest plan minimal.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 8 2012, 05:06 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 8 2012, 10:58 AM) *
Una spune Ponta, alta spune Antonescu, una face Marga alta gândește Andronescu. Era normal să existe un plan minimal- de implementat până la sfârșitul lui 2012 și toată lumea să se țină de acest plan minimal.

Planul minimal trebuia sa se rezume la obtinerea unei majoritati confortabile la parlamentare.

Dar cum Voiculescu are razboiul lui personal cu Basescu, nu s-a putut abtine sa arate natiunii ca EL personal il suspenda pe Basescu in 60 de zile. Si asta a adus interventia ambasadorului american si a Comisiei Europene, cu tot ce deriva de-aici.

+Quote Post
mesaj Aug 8 2012, 10:36 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 8 2012, 05:06 PM) *
Planul minimal trebuia sa se rezume la obtinerea unei majoritati confortabile la parlamentare.

Dar cum Voiculescu are razboiul lui personal cu Basescu, nu s-a putut abtine sa arate natiunii ca EL personal il suspenda pe Basescu in 60 de zile. Si asta a adus interventia ambasadorului american si a Comisiei Europene, cu tot ce deriva de-aici.

Dle. Warrington, hai să ne lămurim puțin în termeni și cu niște termeni. Nici PSD-ul și nici PNL-ul nu sunt îngerași. Departe de mine gândul că va veni lapte și miere. Dar spre deosebire de PD-L și de Băsescu ei au cam condus transformarea României într-un stat de UE. Cu greșelile aferente și capitalismul sălbatic- au salvat România din criza băncilor produsă sub CDR (ar fi interesant, nu ,să se afișeze acuma toți demnitarii PD_l care au luat din gros la Caritas, Gelsor și FNI- eu îl spun numai pe unul- dl.Tabără- cu încasări benefice la Caritas). Nici Iliescu și nici Năstase n-au avut vreodată pretenția că sunt Dumnezeu pe pământ- și nici măcar Tăriceanu.
PD-Lul a aplicat tactica ”după noi, potopul”. Cu un prim ministru idiot, care a semnat cele mai aberante investiții, cu camarila pusă pe furat- Udrea, Videanu și alții PD-Lul n-a avut niciodată în program reforme structurale și aranjarea administrației pe baze de performanță- ca în orice stat civilizat. Ești funcționar la guvern- rezolvi 40 de dosare/zilnic- referențial de performanță stabilit - rămâi. Rezolvi 60- iei mai mulți bani. Rezolvi 39- poate că n-ai ce căuta acolo. Asta, simplă și clară este esența reformei administrației publice. Și asta o puteau face Băsescu și Boc fără să taie nici un ban din salariile celor performanți- dar tăindu-i de pe listă pe cei neperformanți. Și n-au făcut-o. Care a fost primul lucru făcut de Boc ? SĂ-i dea afară pe consilierii lui Tăriceanu pentru că n-are încredere în loialitatea acestora. Lucrul numărul 2 ? Să-și aducă țăranii proști de la Cluj.Asta nu e reformă ci prostie ardelenească tipică.

+Quote Post
Vizitator_indu.
mesaj Aug 9 2012, 12:31 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 8 2012, 10:36 PM) *
Dle. Warrington, hai să ne lămurim puțin în termeni și cu niște termeni. Nici PSD-ul și nici PNL-ul nu sunt îngerași. Departe de mine gândul că va veni lapte și miere. Dar spre deosebire de PD-L și de Băsescu ei au cam condus transformarea României într-un stat de UE. Cu greșelile aferente și capitalismul sălbatic- au salvat România din criza băncilor produsă sub CDR (ar fi interesant, nu ,să se afișeze acuma toți demnitarii PD_l care au luat din gros la Caritas, Gelsor și FNI- eu îl spun numai pe unul- dl.Tabără- cu încasări benefice la Caritas). Nici Iliescu și nici Năstase n-au avut vreodată pretenția că sunt Dumnezeu pe pământ- și nici măcar Tăriceanu.
PD-Lul a aplicat tactica ”după noi, potopul”. Cu un prim ministru idiot, care a semnat cele mai aberante investiții, cu camarila pusă pe furat- Udrea, Videanu și alții PD-Lul n-a avut niciodată în program reforme structurale și aranjarea administrației pe baze de performanță- ca în orice stat civilizat. Ești funcționar la guvern- rezolvi 40 de dosare/zilnic- referențial de performanță stabilit - rămâi. Rezolvi 60- iei mai mulți bani. Rezolvi 39- poate că n-ai ce căuta acolo. Asta, simplă și clară este esența reformei administrației publice. Și asta o puteau face Băsescu și Boc fără să taie nici un ban din salariile celor performanți- dar tăindu-i de pe listă pe cei neperformanți. Și n-au făcut-o. Care a fost primul lucru făcut de Boc ? SĂ-i dea afară pe consilierii lui Tăriceanu pentru că n-are încredere în loialitatea acestora. Lucrul numărul 2 ? Să-și aducă țăranii proști de la Cluj.Asta nu e reformă ci prostie ardelenească tipică.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 9 2012, 05:37 AM
Mesaj #5

Guests

Cine crede că dl.Băsescu chiar simte o nevoie imperioasă să facă bine pentru țară este dobitoc și merită împăiat de viu.

Extinde, te rog, axioma asta la toti parlamentarii, membrii de partid activi, precum si trepădușii din jurul lor, incepând cu tine...
Si mai reține una: hoțul striga "hoții!"

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 9 2012, 06:59 AM
Mesaj #6

Guests

Nici PSD-ul și nici PNL-ul nu sunt îngerași. Departe de mine gândul că va veni lapte și miere. Dar spre deosebire de PD-L și de Băsescu ei au cam condus transformarea României într-un stat de UE. Cu greșelile aferente și capitalismul sălbatic- au salvat România din criza băncilor produsă sub CDR (ar fi interesant, nu ,să se afișeze acuma toți demnitarii PD_l care au luat din gros la Caritas, Gelsor și FNI- eu îl spun numai pe unul- dl.Tabără- cu încasări benefice la Caritas).

Povestile astea pastreza-le pentru creierele spalate de Antena 3. Pentru pustimea crecuta pe messenger care se uita la un bufon ca Mircea Badea ca la sfintele moaste. Dar nu incerca sa le folosesti cu cei care au trait vremurile alea.

PNL a facut intr-adevar parte din CDR si din Alianta DA, contribuind la bunele si la relele acestor aliante (de exemplu, dotarea Postei Romane cu Citroen-urile Berlingo importate de Tariceanu). Dar PSD s-a opus din rasputeri oricarei europenizari, iar criza bancilor "produsa sub CDR" a fost in totalitate creatia PSD si declansata pentru a-i ajuta sa castige alegerile din 2000.

Cat despre Valeriu Tabara, dincolo de traseismul lui notoriu, o sa-ti reamintesc ca a fost ministrul Agriculturii si pe vremea patrulaterului rosu (1994-1996) si ca a fost cel care s-a opus cu indarjire investitiei Nokia de la Cluj in 2007. N-am sa inteleg niciodata de ce a fost acceptat unul ca el in PD-L, e una din acele "liabilities" care ingroapa partidul.

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 10:18 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 9 2012, 05:37 AM) *
Extinde, te rog, axioma asta la toti parlamentarii, membrii de partid activi, precum si trepădușii din jurul lor, incepând cu tine...
Si mai reține una: hoțul striga "hoții!"

Laur dragă, uită-te despre ce vorbim. Și chiar dacă vorbim despre greșelile USL nu înseamnă că trebuie să trebuie eu să-ți dau neapărat 10 lei să te joci la mașinuțe la mall și să nu mai supui aiureli. Și să nu mai jignești.
Da, ai dreptate, din curticica lui hoțul în bluză albastră strigă. Dar deocamdată nimeni nu vine să-l ia. Va veni duba, pe principiul cântecelului cu ”Adă duba, adă duba, uă, uă”.Și de-abia aștept ziua când dl.Băsescu va purta niște brățări....în public, la o oră de maximă audiență.

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 10:21 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 9 2012, 06:59 AM) *
Povestile astea pastreza-le pentru creierele spalate de Antena 3. Pentru pustimea crecuta pe messenger care se uita la un bufon ca Mircea Badea ca la sfintele moaste. Dar nu incerca sa le folosesti cu cei care au trait vremurile alea.

PNL a facut intr-adevar parte din CDR si din Alianta DA, contribuind la bunele si la relele acestor aliante (de exemplu, dotarea Postei Romane cu Citroen-urile Berlingo importate de Tariceanu). Dar PSD s-a opus din rasputeri oricarei europenizari, iar criza bancilor "produsa sub CDR" a fost in totalitate creatia PSD si declansata pentru a-i ajuta sa castige alegerile din 2000.

Cat despre Valeriu Tabara, dincolo de traseismul lui notoriu, o sa-ti reamintesc ca a fost ministrul Agriculturii si pe vremea patrulaterului rosu (1994-1996) si ca a fost cel care s-a opus cu indarjire investitiei Nokia de la Cluj in 2007. N-am sa inteleg niciodata de ce a fost acceptat unul ca el in PD-L, e una din acele "liabilities" care ingroapa partidul.

Dle. Warrington, ia spune-ne matale cine a dat legea aia pentru programatori ? Parcă PSD-ul cu dl.Nica, nu ? Cât despre criză -hmm. Sigur, PSD-ul care era în opoziție l-a pus pe PNȚCD-istul Camenco să garanteze CEC-ul pentru FNI....

+Quote Post
Vizitator_poanta cu miros de crin....
mesaj Aug 9 2012, 11:26 AM
Mesaj #9

Guests

. . Va veni duba, pe principiul cântecelului cu ”Adă duba, adă duba, uă, uă”.Și de-abia aștept ziua când dl.Băsescu va purta niște brățări....în public, la o oră de maximă audiență.
[/quote]
...aha,asteapta,cauta o umbra deasa,ia-ti un bidon cu apa si o punga cu seminte si asteapta vajnic...in timpu' asta cacarau cu poanta proasta conduc tara de-o gasesc dracii...asa sa faci...si mai treci in revista marile realizari ale usl-ului ca mi-e drag de mor de ei...bah ce drag imi eeeeeee...

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 11:31 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (poanta cu miros de crin... @ Aug 9 2012, 11:26 AM) *
. . Va veni duba, pe principiul cântecelului cu ”Adă duba, adă duba, uă, uă”.Și de-abia aștept ziua când dl.Băsescu va purta niște brățări....în public, la o oră de maximă audiență.

...aha,asteapta,cauta o umbra deasa,ia-ti un bidon cu apa si o punga cu seminte si asteapta vajnic...in timpu' asta cacarau cu poanta proasta conduc tara de-o gasesc dracii...asa sa faci...si mai treci in revista marile realizari ale usl-ului ca mi-e drag de mor de ei...bah ce drag imi eeeeeee...

Stimate domnule,

O țară deșteaptă poate avea un conducător idiot- a se vedea SUA și G.W.Bush. O țară ca România nu-și permite un conducător gen Băsescu dacă dorește să vadă cu ce s-o mânca democrația. Poate că matale ești obișnuit să fii la ordin. Noi nu. Asta e diferența între un soldățel credincios- așa cum ești probabil matale- și niște civili.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Alin..
mesaj Aug 9 2012, 12:16 PM
Mesaj #11

Guests

Prietene , tu chiar existi? Sigur nu esti ca Sova, de nenumarat? Nu pari a avea greseli majore in exprimare, deci ceva circumvolutiuni exista. Si totusi poti sa gandesti in felul asta. Incep sa ma uit mai cu respect la scoala bolsevica de spalare a creierului. Daca pot avea rezultate in genul tau...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 9 2012, 12:39 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 11:31 AM) *
Stimate domnule,

O țară deșteaptă poate avea un conducător idiot- a se vedea SUA și G.W.Bush. O țară ca România nu-și permite un conducător gen Băsescu dacă dorește să vadă cu ce s-o mânca democrația. Poate că matale ești obișnuit să fii la ordin. Noi nu. Asta e diferența între un soldățel credincios- așa cum ești probabil matale- și niște civili.

Cunoastem..Ne-a dat PSD democratie de ne-a iesit pe nas.Nimeni nu fura (nu a fost arestat un corupt) desi dipareau fabrici,bani,fonduri,UE ne iubea desi nimeni nu ne dadea viza,salariul si pensia era mai mare decat in Germania..
Si spitalele alea,SMURDul ala era...o bijuterie pe vremea lor.Statea lumea la spital ca in vacanta..

+Quote Post
Vizitator_pedro.
mesaj Aug 9 2012, 12:39 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (aalexonne @ Jul 6 2012, 12:52 PM) *
salutari tuturor membrilor acestui forum,de ceva vreme citesc si caut informatii in vederea obtinerii permisului de munca aici in germania.am venit in germania anul trecut in 2011,adus prin cineva mi sa facut atunci un gewerbe,si un ameldung,dar sau dovedit a fii inutile deoarece nu mi sa oferit de munca ,respectivul sef un turc nu a mai avut nici o lucrare absolut nimic de lucru,a trebuit sa incep cautarile in stanga in dreapta binenteles foarte foarte greu nestiind limba germana absolut deloc,in cele din urma am reusit sa gasesc de lucru dar binenteles la negru si marele avantaj al meu a fost ca am venit cu masina personala si cu cateva lazi de scule ..am zis lasa sa fie in masina ca nu strica ..si sau dovedit ca au fost de f mare folos.de anul trecut si pana in prezent am reusit sa lucrez si sa castig relativ bine,undeva la 80 de euro pe zii dar si munca pe masura ,ultimul loc de munca lam avut tot la un turc care lucra cu o firma germana renumita in gresie si faianta ,am lucrat in jur de 4 luni de zile pt acest turc ,miam facut toate actele necesare intre timp si imi facuse un contract de minijob,dar problema a venit intro zii cand a venit sa i semnez niste facturi imense cu explicatia ca eu am voie sa facturez pana la 17.500 euro si ca nu o sa am nici un fel de problema ,binenteles ca nu am fost de acord si ma amenintat ca nu imi va da banii pana nu semnez,si atunci am luat o decizie f importanta iam cerut facturile cu pretextul sa vb cu un prieten care stie f bine cat am de platit sau daca voi avea de platit daca le semnez,eu le-am luat si am facut copii dupa ele,a 2 zii am mers la el si pana nu le-am semnat nu mia dat banii eu binenteles le-am mazgalit plus ca nu avea steunumerul ,a mentionat ca nu este nici o problema ca se ocupa contabila lui,dupa care ....miam luat inima in dinti si am mers la birou la firma mama la directorul principal care binenteles ca nu aveam nici un fel de vorba cu mine doar salutari pe santier si etc,am mers la birou cu acele copii de pe factura ,cu fluturasii care i aveam de la minijob care erau nici macar intrgi doar cate 200 de euro pe luna si am spus ca numai pot lucra pt acest om si am explicat totul cum stau lucrurile ,plus ca imi retinea si cate 100 de euro pe luna cu motivul ca sunt pt taxele de la minijob,s am spus ca vreau sa lucrez direct pt ei pt firma .in acel moment directorul firmei a ramas surprin a inlemnit,ma pus sa astept 5 minute in care a sunat la filiala mare din Berlin si a vorbit cu secretara firmei si a cerut cu patronul,si a avut acceptul patronului,precizez ca este o firma infintata de 20 de ani si care ia lucrari f mari adica placari cu faianta si gresie ,hoteluri ,scoli,hale ,supermarketuri.in acel moment mia cerut permisul de munca si rentenversichernugsnr,krankenkasse...contul in banka si mai multe ,mia intocmit contractul d emunka ,la 13,40 pe ora ,undeva la 2000 euro net pe luna,si mia zis sa ma duc la depun actele la Dusiburg la Z.A.V,am mers acoo si mi sau dat alte 2 formulare unul pt detalierea experientei..si etc si cel pt Arbetserlaubnis,mam intors inapoi la firma mi lau completat si pe acesta lau stampilat si celalat la fel completat stampilat s impreuna cu Arbaitsvertag -ul,in care sa specificat ca au nevoie imediat de permisul de munca pt a se incepe activitatea.si le-am depus astazi la Duisburg ,mi sa spus sa astept intre 4 si 6 saptamani.acum intrebarea mea este... poate din auzite din cazuri asemanatoare deci toate absolut toate actele sunt in regula? ce sanse am..? in a primi permisul ,sunt f nerabdator in raspunsul pe care il vor da, am muncit mult f mult am trecut prin multe si nici nu ma gandeam sa ajung pana la aceasta foaie pt ca este destul de greu .si cei ce sunt in germania stiu foarte bine la ce ma refer .dar totusi depinde totul de acest permis .cu stima si respect tuturor membrilor.Alexandru.

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 12:55 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Vizitator_Alin. @ Aug 9 2012, 12:16 PM) *
Prietene , tu chiar existi? Sigur nu esti ca Sova, de nenumarat? Nu pari a avea greseli majore in exprimare, deci ceva circumvolutiuni exista. Si totusi poti sa gandesti in felul asta. Incep sa ma uit mai cu respect la scoala bolsevica de spalare a creierului. Daca pot avea rezultate in genul tau...

Domnule Alin,

Fiți bun și definiți ce-i ăla bolșevic și ”școala bolșevică de spălare a creierului”. Nu de alta, dar văd că atunci când noi discutăm despre rațe, PD-Liștii vorbesc despre moațe. Nu de alta, dar ei știu numai lecția despre moațe și pe aia o dau pe post. În rest, aș aprecia extrem de mult renunțarea la frazeologia găunoasă cu statul de drept și justiția independentă- știu că astea sunt cele 2 idei puține dar fixe ale PD-Listului șef dar poate găsiți ceva care să vă exprime interesul propriu...

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 12:57 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 9 2012, 12:39 PM) *
Cunoastem..Ne-a dat PSD democratie de ne-a iesit pe nas.Nimeni nu fura (nu a fost arestat un corupt) desi dipareau fabrici,bani,fonduri,UE ne iubea desi nimeni nu ne dadea viza,salariul si pensia era mai mare decat in Germania..
Si spitalele alea,SMURDul ala era...o bijuterie pe vremea lor.Statea lumea la spital ca in vacanta..

Perfect dle. Nae, acum știți că Solomon și Apostu fură. Și Blejnar. Și ați câștigat ceva cu asta ?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 9 2012, 01:05 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 12:57 PM) *
Perfect dle. Nae, acum știți că Solomon și Apostu fură. Și Blejnar. Și ați câștigat ceva cu asta ?

Da.Stiu ca acum presa are voie/curaj sa scrie despre ei.Ca sunt anchetati sau arestati.

+Quote Post
Vizitator_aliosa,davai tezaura....
mesaj Aug 9 2012, 01:24 PM
Mesaj #17

Guests

...la orele prinzului butonez telecomanda,ajung si la romania lu'ghita si vad pe banda groasa din josul ecranului "URMEAZA:tezaurul Romaniei pentru care Ceausescu s-a certat cu rusii"...stau,astept,zic:te pomenesti ca s-au reluat tratativele cu rusii pe seama tezaurului,ia sa vad ce-o mai fi...dupa vreo 10 minute crainica bavardeaza cu lidia miskievich despre cum comunistii au cerut prin '56 tezaurul,dar si cu ceva ani mai inainte,ca si ceausescu l-a cerut...ma,ce mama dracu' de stire e asta,fara cap si fara coada,ma intreb...ce rost are,ca vorba aia,nici ca ca,nici ca ca...pina m-am lamurit singur...aha,e miscarea aia pe care o tot pirueteaza fazanii astia de cind au furat puterea in vara.rusii,dragostea lor dintotdeauna,daca ne intoarcem cu fata spre urali,rusii ne dau si tezaurul si ce bine o sa ne fie...vai,vai...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 9 2012, 01:39 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (aliosa,davai tezaura... @ Aug 9 2012, 01:24 PM) *
...la orele prinzului butonez telecomanda,ajung si la romania lu'ghita si vad pe banda groasa din josul ecranului "URMEAZA:tezaurul Romaniei pentru care Ceausescu s-a certat cu rusii"...stau,astept,zic:te pomenesti ca s-au reluat tratativele cu rusii pe seama tezaurului,ia sa vad ce-o mai fi...dupa vreo 10 minute crainica bavardeaza cu lidia miskievich despre cum comunistii au cerut prin '56 tezaurul,dar si cu ceva ani mai inainte,ca si ceausescu l-a cerut...ma,ce mama dracu' de stire e asta,fara cap si fara coada,ma intreb...ce rost are,ca vorba aia,nici ca ca,nici ca ca...pina m-am lamurit singur...aha,e miscarea aia pe care o tot pirueteaza fazanii astia de cind au furat puterea in vara.rusii,dragostea lor dintotdeauna,daca ne intoarcem cu fata spre urali,rusii ne dau si tezaurul si ce bine o sa ne fie...vai,vai...

Ca sa nu spun de Breaking News..Orice tampenie,ca Prigoana divorteaza,etc...opriti masinile,ca avem ceva important.

+Quote Post
Vizitator_pasteurizate creiere.
mesaj Aug 9 2012, 02:28 PM
Mesaj #19

Guests

mai tari sunt stirile cu cutremure de 3,7 grade care au replici de 2,8 grade. javrele care vor sa induca teme false si panica nu stiu ca CUTREMUR e atunci cand simti ca te cutremuri, nu ceva miscari tectonice simtite doar de aparatura ultraperformanta. nici una nici alta, CUTREMUR, macar de 3 ori pe saptamina. sa-i ia dreak.

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 02:53 PM
Mesaj #20

Guests

Alioșa , tu și cei nu știu câți alți neiubitori de ruși, nu ne faceți cea mai mare plăcere și vă duceți voi la război cu muscalul ? Că-l auzeam și pe Băsescu Ivanovici cum se dădea el mare și tare- uitând că are un culoar de zbor spre o anumită bază Nato din Italia dacă cumva Armata a 14-a desantează pe București. Răposatul general Lebed spunea o chestie cu care și răposatul general Gușă era de acord- că dacă vor, în 24 de ore rușii ocupă România. Acuma aș vrea să văd adevărații patrioți, bravii rrromâni verzi în frunte cu Băsescu I-ul cum îi opresc cu piepturile lor de alamă. Sau aramă. Nu contează, oricum se topește.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 9 2012, 03:00 PM
Mesaj #21

Guests

Cine crede că dl.Băsescu chiar simte o nevoie imperioasă să facă bine pentru țară este dobitoc și merită împăiat de viu.

Citeaza (Laur006 @ Aug 9 2012, 05:37 AM) *

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 10:18 AM) *
Laur dragă, uită-te despre ce vorbim. Și chiar dacă vorbim despre greșelile USL nu înseamnă că trebuie să trebuie eu să-ți dau neapărat 10 lei să te joci la mașinuțe la mall și să nu mai supui aiureli. Și să nu mai jignești.

(Am refacut tot dialogul, ca sa caut ceva jigniri, greseli de logica, etc.)

Bun: 'mneata zici că Băsescu e un ipocrit (când vine vorba despre popor), iar eu zic ca toată clasa politică e identică din punctul ăsta de vedere. Dar nu numai clasa politică din primul eșalon, ci si ra-hații din spatele lor, plus activiștii și trepădușii (nu mă pune să-ți definesc termenul), toți sunt cu ochii la cașcavalul comun, dar cu scopul de a-și taia, numai pt ei, felii cât mai mari si mai multe. Chestia nu ar fi pe deplin de ne-înțeles, însă fii mă! cinstit și recunoaște treaba asta, nu o da în demagogie și patriotism de cîte ori vine cineva și te ia la întrebări despre averea ta și-a lu' mătușă-ta făcută din salariu de funcționar public/respectiv pensie...

(Faptul că te suspectez că esti doar un trepăduș, ori mic activist usl, inseamnă pt tine o jignire? Fii liniștit, există jigniri și mai mari)

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alina..
mesaj Aug 9 2012, 03:20 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 12:55 PM) *
Domnule Alin,

Fiți bun și definiți ce-i ăla bolșevic și ”școala bolșevică de spălare a creierului”. Nu de alta, dar văd că atunci când noi discutăm despre rațe, PD-Liștii vorbesc despre moațe. Nu de alta, dar ei știu numai lecția despre moațe și pe aia o dau pe post. În rest, aș aprecia extrem de mult renunțarea la frazeologia găunoasă cu statul de drept și justiția independentă- știu că astea sunt cele 2 idei puține dar fixe ale PD-Listului șef dar poate găsiți ceva care să vă exprime interesul propriu...

Dle. portofel,
De unde stiti ca Alin se referea la dvs?

+Quote Post
Vizitator_Tziga N. Oktonu.
mesaj Aug 9 2012, 03:20 PM
Mesaj #23

Guests

PD-Lul a aplicat tactica ”după noi, potopul”. Cu un prim ministru idiot, care a semnat cele mai aberante investiții, cu camarila pusă pe furat- Udrea, Videanu și alții PD-Lul n-a avut niciodată în program reforme structurale și aranjarea administrației pe baze de performanță- ca în orice stat civilizat.

Ha! Ha! Ha! Lol! Pai Nea' Porto Felu' stii cum ii zice lu' Capo di tutti capi pa rroma(neste)? Hadrian Nastase, sa n-am parte de ce-am mai scump, da te mint, sa moara mama! Asa CA CAnta la alta masa, da?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 9 2012, 03:21 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 02:53 PM) *
Răposatul general Lebed spunea o chestie cu care și răposatul general Gușă era de acord- că dacă vor, în 24 de ore rușii ocupă România.

Asa o fi spus, numai ca generalul Lebed e acum "raposatul", asa cum singur recunosti.

Cu rusii nu se poate discuta, ei sunt exact ca si cainii - stiu doar sa recunoasca forta si atunci o respecta. Cu rusii nu ai decat doua optiuni: ori esti sluga lor si ei sterg cu tine pe jos de cate ori au chef, ori le dai ocazia sa vada ca ai la tine un ciomag mare si atunci poti sa le vorbesti cu blandete daca ai ceva de spus.

Rusii se tem de Occident si s-au temut intotdeauna. Au fost invadati de Occident si au ramas mereu cu sechele in urma acestor invazii, de aceea par mereu gata sa muste. Iar politica pro-americana a lui Basescu a facut ca si Romania sa fie inclusa in Occident, din punctul de vedere al rusilor.

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 9 2012, 04:03 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 9 2012, 03:21 PM) *
Asa o fi spus, numai ca generalul Lebed e acum "raposatul", asa cum singur recunosti.

Cu rusii nu se poate discuta, ei sunt exact ca si cainii - stiu doar sa recunoasca forta si atunci o respecta. Cu rusii nu ai decat doua optiuni: ori esti sluga lor si ei sterg cu tine pe jos de cate ori au chef, ori le dai ocazia sa vada ca ai la tine un ciomag mare si atunci poti sa le vorbesti cu blandete daca ai ceva de spus.

Rusii se tem de Occident si s-au temut intotdeauna. Au fost invadati de Occident si au ramas mereu cu sechele in urma acestor invazii, de aceea par mereu gata sa muste. Iar politica pro-americana a lui Basescu a facut ca si Romania sa fie inclusa in Occident, din punctul de vedere al rusilor.

Adica tu vrei sa zici ca cine nu e pro basecu vrea rusii in tara? Haida de, mai gandeste-te!!

Politica pro atlantica a fost discursul mai mult sau mai putin demagogic al tuturor guvernelor de prin '96 incoace. basecu a venit la spartu targului la putere, cand toate tratativele erau duse.

In alta ordine de idei, ambele factiuni (pedeleii si useleii) sunt pline de figuri triste, de imbecili notorii. Singurul motiv ptr care am votat pentru suspendare e avalansa de stenograme si dosare ce se revarsa dinspre presedintie pana acum cateva luni. Nu de alta, dar nu mai am timp sa le citesc pe toate. Sa ia baselu o pauza sa imi odihnesc si eu ochii smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 9 2012, 04:12 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 9 2012, 04:03 PM) *
Adica tu vrei sa zici ca cine nu e pro basecu vrea rusii in tara?

Nu. Nu vrea nimeni "rusii in tara".

Dar Ponta, Antonescu, Geoana si jumatate din USL au contacte cu rusii mult mai bune decat ar fi de dorit intr-o tara membra NATO si UE.

Esti constient ca nici macar acum, dupa mai mult de 3 ani, Geoana n-a reusit sa ofere o explicatie credibila despre ce-a cautat la Moscova in iunie 2009 ?

Esti constient ca daca-l dai jos acum pe Basescu, aduci la putere o factiune pro-Moscova?

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 9 2012, 04:45 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 9 2012, 04:12 PM) *

Dar Ponta, Antonescu, Geoana si jumatate din USL au contacte cu rusii mult mai bune decat ar fi de dorit intr-o tara membra NATO si UE.

Esti constient ca nici macar acum, dupa mai mult de 3 ani, Geoana n-a reusit sa ofere o explicatie credibila despre ce-a cautat la Moscova in iunie 2009 ?

Esti constient ca daca-l dai jos acum pe Basescu, aduci la putere o factiune pro-Moscova?

Si care-i faza cu "contactele mai bune"? In primul rand de unde stii tu ce contacte au unii si altii la Moscova sau aiurea?

Si eu am fost acu' multi ani la Moscova si n-am nici o explicatie buna ptr. asta. Pur si simplu am vrut sa vizitez orasul. Hai acuma acuza-ma ca-s un spion vandut rusilor, un inamic al poporului...

NU, nu sunt constient de "factiunea pro-Moscova". Inca o data te intreb: ce vor sa faca astia pro-Moscova, ca sa ne ocupe rusii ai zis tu ca nu. Eu n-am auzit nici o referire la Moscova in nici un discurs public al niciunui useleu.

Mai mult, din cate vad eu, Moscova prin diferite canale chiar vrea sa lase impresia ca e in spatele useleului ca prea public s-au manifestat vocea mamaii rusii si voronin in zilele astea.
Mie chestiile astea mi se par momeala ptr. imbecili. Daca eu as fi volodea putinel sa spunem si as vrea sa ma infiltrez in Romania cu ajutorul useleului as tacea malc pana ar prelua puterea cu tot. De ce sa ma dau in spectacol inainte?

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 05:30 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 9 2012, 03:21 PM) *

Dle. Warrington,

Asta se întâmplă când nu cunoști istorie. Dacă vroia, Stalin ajungea la malul Atlanticului. Așa că rușii se tem de Vest de nu mai pot. Și mai ales de scutul de la Deveselu. Și dacă să sugi chestii de la licurici e politică pro-americană- mă rog...fiecare cu orientarea lui proprie...

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 05:32 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 9 2012, 04:12 PM) *

Păi se pare că suntem condamnați să facem parte din fracțiunea aia pro-Moscova cu gaze ieftine- pe unde e și madam Merkel, și Hollande. Ăia care se iau în gură cu rușii- de fapt doar Băsescu- iau...de la licurici...

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 9 2012, 05:44 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 05:32 PM) *
Păi se pare că suntem condamnați să facem parte din fracțiunea aia pro-Moscova cu gaze ieftine

Iar umbli cu povesti de adormit copiii. Ai facut un calcul, la cat gaz importa Romania de la rusi si la diferenta de pret, care e nemaipomenita suma care s-ar economisi? Asta cu gazul ieftin e doar propaganda pro-Moscova, numai tu si cu Marga va mai faceti de ras cu aiureli din astea.

Cunoscandu-i pe rusi, gazul ieftin obtinut de la ei n-ar fi tocmai un motiv de lauda, ci un motiv de ingrijorare pentru orice om cinstit. There is no free lunch, presupun ca stii asta.

+Quote Post

27 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 11:54 AM