IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Manipularea din reclame
bgdan-pavel
mesaj Sep 24 2009, 09:03 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 24-September 09
Utilizatorul numarul: 13 061

Cred ca ar fi interesant un topic in care sa semnalam minciunile din cele mai recente reclame. Ar fi o buna metoda de a evita capcanele publicitatii si de a scapa multe minti inocente sau, pur si simplu, neatente din mrejele marketingului de doi bani.

Ideea mi-a venit dupa ce am urmarit la TV o reclama Cosmote prin care se promite: "Extraoptiunea 800 minute in COSMOTE + 100 minute nationale si internationale". Wow, mi-am zis, this is big ! Totusi, mi s-a parut putin suspecta darnicia lor, d'aia m-am dus pe site sa vad detaliile.

Iata ce mentiune am gasit printre randuri:
"Durata minima a unui apel efectuat din minutele incluse in extraoptiune este de 3 minute. Astfel, cele 800 de minute in retea si cele 100 de minute nationale si internationale (in afara retelei) incluse se consuma la secunda dupa primele trei minute indivizibile."

V-ati prins? De fapt, 100 minute nationale reprezinta cel mult 33 apeluri nationale deoarece chiar si o convorbire de cateva secunde, la fel ca si una de 1 minut sau 2 minute, consuma 3 minute din minutele incluse. La fel, cele 800 minute in retea, taxate la 3 minute, reprezinta de fapt maxim 266 apeluri in retea (800/3), mult mai putin decat par la prima impresie ...

Mentiunea asta este imposibil de vazut in spotul TV, deoarece textul apare cu fonturi minuscule doar in disclaimer si este acoperit de efecte speciale ...

Sunt sigur ca atat Vodafone, cat si Orange aplica tehnicile astea de manipulare, dar de data asta Cosmote este campioana.

Nu ma intelegeti gresit, n-am nimic cu Cosmote, chiar am o cartela de la ei pe unul dintre telefoane. Deocamdata sunt multumit de serviciile si preturile lor, dar au inceput sa exagereze in ultimul timp. Se folosesc de reputatia dobandita pentru a face promisiuni mincinoase.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Clara.
mesaj Sep 24 2009, 10:43 AM
Mesaj #2

Guests

Buna idee!

Eu nu pot da exemple concrete, dar stiu ca ma calca pe nervi chestia cu "pana la ...". "Elimina pana la 90% din pete", "cu pana la 90% mai stralucitor" etc.
Asta inseamna... intre 0 si 90. Practic nu spun nimic. Intr-un caz, in anumite conditii (gaini sferice in vid, vorba bancului) au avut 90%...

angry.gif

+Quote Post
Vizitator_badea ion.
mesaj Sep 24 2009, 01:17 PM
Mesaj #3

Guests

Astia de la Cosmote sunt smecheri. wink.gif Si-au creat imaginea de retea darnica cu minutele gratuite, au castigat o oarecare credibilitate pe planul asta, iar acum isi permit sa vanda gogosi pentru ca lumea crede, naivii musca momeala si semneaza contractele.

+Quote Post
Vizitator_cristi364.
mesaj Sep 25 2009, 02:23 PM
Mesaj #4

Guests

Nu stiu daca putem vorbi despre minciuna. Adevarul incomplet este minciuna?

Cosmote nu denatureaza adevarul, ci il prezinta incomplet. Cred ca este altceva, e la limita corectitudinii. Nu au inventat ei roata marketingului, stati linistiti. Daca vorbim de manipulare, atunci da, este manipulare. Propriu-zis este vorba de modul cum prezinti informatia, ordinea in care publicul o recepteaza. Prima impresie a consumatorului conteaza enorm, iar el vede prima data niste cifre mari (800 + 100 minute). Apoi, daca este curios, poate afla intreaga informatie. Chiar si asa, prima impresie ramane una pozitiva. Acela e un client castigat pe jumatate.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th January 2020 - 10:22 AM