IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fumatori vs. Nefumatori
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 15 2011, 07:12 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (JorJel @ Mar 8 2011, 11:24 AM) *
Da ce treaba am eu ca fumezi tu acasa ? Locuim sub acelasi acoperis si eu nu stiu ? Poti fuma cat vrei in casa ta sa-ti afumi copiii, nevasta, catelul ca mie mi-e indiferent!
Problema e cand incepi sa fumezi langa mine sau sotia mea de exemplu care e insarcinata intr-un spatiu public inchis.....

Cand e in spatiu public deschis, se desarcineaza?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_let's speak about the weathe.
mesaj Apr 15 2011, 07:55 PM
Mesaj #92

Guests

Citeaza (JorJel @ Mar 8 2011, 11:24 AM) *
Da ce treaba am eu ca fumezi tu acasa ? Locuim sub acelasi acoperis si eu nu stiu ? Poti fuma cat vrei in casa ta sa-ti afumi copiii, nevasta, catelul ca mie mi-e indiferent!
Problema e cand incepi sa fumezi langa mine sau sotia mea de exemplu care e insarcinata intr-un spatiu public inchis.....

liber la dispute idioate: fumatori vs nefumatori. urmeaza (urmeaza? - vai, sfanta inocenta! face, deja, demult o groaza de parale) disputa intre barbati si femei. evident ca nu-i vina nimanui daca se naste alb, sau negru, sau idiot, dar e vina cuiva ca-i tipa sau tip biggrin.gif propun si disputa intre consumatorii de supa cu taitei si consumatorii de ciorbe cu bors. cei care fac parte din ambele tabere vor fi eliminati din start pentru ca dauneaza generalizarilor atat de banoase.

stimate doamne si stimati domni, FUMATUL este un viciu. NU face bine celor ce-l practica intensiv sau dependent, si nici celor ce inhaleaza prea mult din fumul de tigara.
dar fumul in sine nu face nici mai rau nici mai putin rau decat orice alt fum. si cel de tigara si cel de masina sunt la fel de cancerigene. conteaza - ati ghicit! - cantitatea, frecventa, durata expunerii.

v-ati simtit lezati de curand, cand vreun vicios v-a suflat fumul in nas pe strada? ziceti-i mersi: poate asa va dati si voi seama ca aerul din orasele mari si mijlocii este irespirabil. si eu - fost fumator azi terorizandu-mi prietenii cu teorii despre cancerul de plamani - imi tin respiratia cand trec pe langa cineva al carui aer expirat este vizibil prin continutul sau in fum de tigara. din pacate, nu-mi pot tine respiratia cate jumatate de ora dimineata si jumatate de ora dupa-amiaza cand fumul de la masini ma sufoca.

nu ne deranjeaza cei ce fumeaza acasa? laugh.gif asta denota perspicacitatea criticilor.
oameni buni: ne deranjeaza ORICE este nociv si ajunge in atmosfera oraselor noastre. din pacate, oricum ai pune problema, gramada de tigari fumate intr-o zi sunt un mizilic pe langa volumul de benzina si motorina arse intr-o zi in acelasi spatiu. copiii ne fac astm prin orasele mari desi nu i-am expus la fumul nostru de tigara? pai hai sa ne gandim data viitoare cand iesim din casa sa ne folosim picioarele in loc de masina personala. ma rog, daca insistati, puteti lua si biciclete, ca-i la moda, asa cel putin omorati maxim un om, nu o suta.
cati dintre strabunicii, bunicii nostri fumatori inraiti au murit de cancer la plamani sau de inima? cate dintre babele si mosii din sate uitate de lume au murit din cauza fumatului in casa sau afara? da, fumatul este daunator. dar este mult mai daunator astazi, cand aerul oraselor este, in sine, foarte daunator.

asa ca, in loc sa va exersati snobismul vorbind despre gusturi personale mai mult sau mai putin deranjante, mai bine priviti lucrurile mai in ansamblu si discutati lucruri care ajung sa afecteze real colectivitatile umane.

p.s. ca fost fumator, stiu ca pentru un fumator este de neconceput o discutie "la bere" sau la vodka sau la ce vreti voi fara tigara. stiu si ca, hotarandu-ma cu adevarat sa nu mai fumez, desi imi placea la nebunie, am ajuns sa pot sta "la o bere" fara sa fumez, ba chiar si fara sa beau altceva decat ceai sau apa. dar nu as putea impune asa ceva unui fumator. daca vreau sa-l conving sa se lase este pentru propria lui sanatate. cat despre mine, daca ma enerveaza fumul - si a ajuns sa ma enerveze, propun un local fara fumat sau o terasa. mai ales ca, daca imi invit si copilul, trebuie din start sa aleg cele cateva cafenele/ cofetarii care n-au vazut in toata existenta lor scrum de tigara. ca doar astmul se intretine si cu drumurile matinale la gradi prin jungla de putori cu auto-fiţe biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_x.
mesaj Jun 1 2012, 01:32 PM
Mesaj #93

Guests

Ieri a fost 31 Mai, Ziua mondiala fara tutun, asa ca as dori sa comentez putin pe marginea subiectului.

Recunosc, pentru mai multa vizibilitate a acestei probleme mi-am "plagiat" propriul comentariu la un articol recent de pe HotNews.

Concret, e o dovada de nesimtire sa fumezi in parcuri sau in statiile de transport public. Ca om simtit insa, atrag atentia in mod civilizat celor care "tulbura" aerul.

In parcuri, oamenii vin sa respire aer curat si dau peste fum de tigara. Tocmai acolo!

In statiile RATB acoperite, pe timp de ploaie cand nu ai unde sa iesi, toleram resemnati fumatorii care ne aburesc. Vreo 10-15 insi inghesuiti ca sardelele la adapost in cei 3 metri patrati tac malc, in timp ce un altul se posteaza in mijlocul lor, isi aprinde tigara si are "acoperire integrala". Toleranta din resemnare sau nepasare nu e o calitate a poporului roman. E un defect.

Pe trotuar mergi in spatele cuiva care fumeaza:

A) Faci putin jogging si il depasesti
B) Te opresti un minut pe loc pana trece duhoarea
C) Iti continui drumul inspirand inocent
D) ??

Iesi de la metrou urcand cu scara rulanta iar unul isi aprinde tigara, usurat ca iese din spatiul "interzis". Tu, mai jos pe scara, nu ai unde sa sari in parti, nu poti urca, iar sa cobori e greu... asa ca inspiri fumul impreuna cu intreaga coloana de "gazati".

Nu promovez jignirea sau amenintarea ca metoda de protest! Exprima-ti discomfortul in cuvinte clare dar atente, care sa nu lezeze. E mai bine decat sa taci.

Unii fac apel la "libertatea" de a fuma unde vor, ca la un drept fundamental al omului. Dar asa cum e ilegal sa-ti faci nevoile pe strada, tot asa ar trebui sa fie ilegal sa fumezi in spatii publice, deschise sau inchise.

In tarile civilizate fumatul are o incidenta mult mai mica si scade cu nivelul de educatie. Tot acolo s-au adoptat cele mai restrictive legi cu privire la fumat. Oamenii sunt mai implicati social si in plus inteleg mai bine ca fumatorul pasiv e o victima a fumatorilor reali, iar expunerea altora la fumul de tigara - o crima discreta si progresiva.

Pe cand si la noi legi mai serioase, care sa protejeze sanatatea si chiar viata? Sa nu-mi spuneti ca nu se vor respecta. Nu asta conteaza, ci sa aratam ca ne pasa.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jun 2 2012, 12:40 AM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (x @ Jun 1 2012, 01:32 PM) *
Ieri a fost 31 Mai, Ziua mondiala fara tutun, asa ca as dori sa comentez putin pe marginea subiectului.

Recunosc, pentru mai multa vizibilitate a acestei probleme mi-am "plagiat" propriul comentariu la un articol recent de pe HotNews.

Concret, e o dovada de nesimtire sa fumezi in parcuri sau in statiile de transport public. Ca om simtit insa, atrag atentia in mod civilizat celor care "tulbura" aerul.

In parcuri, oamenii vin sa respire aer curat si dau peste fum de tigara. Tocmai acolo!

In statiile RATB acoperite, pe timp de ploaie cand nu ai unde sa iesi, toleram resemnati fumatorii care ne aburesc. Vreo 10-15 insi inghesuiti ca sardelele la adapost in cei 3 metri patrati tac malc, in timp ce un altul se posteaza in mijlocul lor, isi aprinde tigara si are "acoperire integrala". Toleranta din resemnare sau nepasare nu e o calitate a poporului roman. E un defect.

Pe trotuar mergi in spatele cuiva care fumeaza:

A) Faci putin jogging si il depasesti
cool.gif Te opresti un minut pe loc pana trece duhoarea
C) Iti continui drumul inspirand inocent
D) ??

Iesi de la metrou urcand cu scara rulanta iar unul isi aprinde tigara, usurat ca iese din spatiul "interzis". Tu, mai jos pe scara, nu ai unde sa sari in parti, nu poti urca, iar sa cobori e greu... asa ca inspiri fumul impreuna cu intreaga coloana de "gazati".

Nu promovez jignirea sau amenintarea ca metoda de protest! Exprima-ti discomfortul in cuvinte clare dar atente, care sa nu lezeze. E mai bine decat sa taci.

Unii fac apel la "libertatea" de a fuma unde vor, ca la un drept fundamental al omului. Dar asa cum e ilegal sa-ti faci nevoile pe strada, tot asa ar trebui sa fie ilegal sa fumezi in spatii publice, deschise sau inchise.

In tarile civilizate fumatul are o incidenta mult mai mica si scade cu nivelul de educatie. Tot acolo s-au adoptat cele mai restrictive legi cu privire la fumat. Oamenii sunt mai implicati social si in plus inteleg mai bine ca fumatorul pasiv e o victima a fumatorilor reali, iar expunerea altora la fumul de tigara - o crima discreta si progresiva.

Pe cand si la noi legi mai serioase, care sa protejeze sanatatea si chiar viata? Sa nu-mi spuneti ca nu se vor respecta. Nu asta conteaza, ci sa aratam ca ne pasa.

Dragă nefumătorule,

Din păcate pentru tine, dreptul de a fuma e un drept fundamental al omului. Că opinia publică spălată pe creier de americani a ajuns să condamne fumatul- fără a condamna de exemplu homosexualitatea- e o prostie imensă. La fel de dăunător ca și fumatul pe stradă este mersul pe bicicletă- pentru că nesimțiții de bicicliști merg pe trotuar și nu se uită- jogging-ul- dacă nu-ți place, du-te în parc- și vorbitul la telefon în mijlocul străzii. Cât despre decesele din cauza fumatului, mai discutăm după ce se elimină toate decesele din cauze de mizerie, stress și fast food.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jun 2 2012, 05:14 AM
Mesaj #95

Guests

Domnule vizitator, legile alea se impun la presiunea opiniei publice, a unor grupuri profesionale (de exemplu medici in acest caz) si la initiativa unor politicieni responsabili. Politicieni responsabili la noi nu ai sa gasesti, medicii in general se ocupa strict de pacientii lor iar opinia publica, ai exemplul domnului portofel, a umblat prin lume si ne povesteste cat de avansata este si cat de inapoiati suntem noi dar daca vrem sa facem si noi ca acolo schimba brusc si comic discursul.
Principiul de baza al lumii civilizate este...faci orice atat timp cat nu deranjezi pe nimeni. Fumatul in public deranjeaza. Altfel si fumatorii au dreptul lor,cu conditia sa si-l exercite fara a deranja pe cei din jur. Numai o minte educata la noi poate sugera sa fac jogging pe acolo pe unde nu se simte fum de tigara.

+Quote Post
Vizitator_zorro.
mesaj Jun 2 2012, 06:11 AM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jun 2 2012, 12:40 AM) *
Dragă nefumătorule,

Din păcate pentru tine, dreptul de a fuma e un drept fundamental al omului. Că opinia publică spălată pe creier de americani a ajuns să condamne fumatul- fără a condamna de exemplu homosexualitatea- e o prostie imensă. La fel de dăunător ca și fumatul pe stradă este mersul pe bicicletă- pentru că nesimțiții de bicicliști merg pe trotuar și nu se uită- jogging-ul- dacă nu-ți place, du-te în parc- și vorbitul la telefon în mijlocul străzii. Cât despre decesele din cauza fumatului, mai discutăm după ce se elimină toate decesele din cauze de mizerie, stress și fast food.

Dreptul tau de a fuma seamana cu dreptul meu de a invirti ciomagul, nu? Pot oare sa invirt ciomagul cand vreau si unde vreau? Recunosc ca as prefera sa fii tu pe aproape, cu tigara aprinsa-n gura.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jun 2 2012, 06:35 AM
Mesaj #97

Guests

Chiar, ce spune legea romana in cazul asta? Este voie sa fumezi pe strada?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jun 2 2012, 06:42 AM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jun 2 2012, 06:35 AM) *
Chiar, ce spune legea romana in cazul asta? Este voie sa fumezi pe strada?
Deocamdata legea spune ca e voie sa fumezi oriunde nu este semnul cu fumatul interzis. De aici incolo tine doar de educatie, legea imi da voie si sa mananac ciorba de burta cu usturoi la sapte dimineata apoi sa ma duc la birou si sa ametesc colegii..

+Quote Post
Vizitator_x.
mesaj Jun 5 2012, 10:15 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jun 2 2012, 12:40 AM) *
Dragă nefumătorule,

Poate ca unii americani sunt spalati pe creier viv-a-vis de anumite chestii, dar au o calitate fundamentala, care noua ne lipseste: cand se pun pe rezolvarea unei probleme nu se mai impiedica de cele inca nerezolvate.

Toate la vremea lor. Nu si la noi! Noi suntem diversionisti innascuti. Sau pesimisti innascuti. "Pai cum sa rezolvam problema fumatului, nu vezi biciclistii care ne deranjeaza pe trotuar?? Ei, era de mult rezolvata treaba dar nu putem razbate din cauza astora care fumeaza." Deadlock!

"Cum sa incercam sa salvam victimele fumatului, nu vezi cati avem de salvat din mizerie, stress, regim fastfood?" Ai zice ca suntem o natie de supermani care se dau de ceasul mortii nestiind pe cine sa salveze prima data. Timp in care nu fac nimic iar victimele mor. Am eu o banuiala ca vanzatorii de fastfood condamna fumatul ca fiind inamicul nr 1 si nu-si vor imbunatati produsele pana nu se elimina inamicul declarat de ei.

Imi amintesc prezenta de spirit a unui comentator care raspundea cu umor unei astfel de atitudini de superman depasit de situatie. I-a reprosat cam direct: "Perfectionistule!" Umorul consta in caracterizarea intentionat gresita. Omul nu era perfectionist, doar partizanul propriilor gusturi pe care nu vroia sa le schimbe. O fi asa si in cazul de fata?

Pana la urma urmei suntem mai multi si putem rezolva problemele astea in acelasi timp, nu?

+Quote Post
Vizitator_x.
mesaj Jun 5 2012, 10:35 AM
Mesaj #100

Guests

Pentru admini: incerc sa ajung la topic din indexul ultimelor discutii de pe pagina principala HotNews, dar link-ul e defect, probabil din cauza mutariii in alt thread.

+Quote Post
Vizitator_FAQ.
mesaj Jun 5 2012, 02:19 PM
Mesaj #101

Guests

Asa cum nefumatorul are dreptul sa nu fumeze oriunde si oricand, tot asa si fumatorul are dreptul sa fumeze oriunde si oricand.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jun 5 2012, 02:30 PM
Mesaj #102

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (FAQ @ Jun 5 2012, 03:19 PM) *
Asa cum nefumatorul are dreptul sa nu fumeze oriunde si oricand, tot asa si fumatorul are dreptul sa fumeze oriunde si oricand.

Pe forum, care-i spatiu public, fumatul e interzis.

Citeaza (x @ Jun 5 2012, 11:35 AM) *
Pentru admini: incerc sa ajung la topic din indexul ultimelor discutii de pe pagina principala HotNews, dar link-ul e defect, probabil din cauza mutariii in alt thread.

Da, exista deja discutia si ca atare am unit subiectele.

+Quote Post
Vizitator_FAQ.
mesaj Jun 5 2012, 02:56 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Jun 5 2012, 02:30 PM) *
Pe forum, care-i spatiu public, fumatul e interzis.

Adminul moderator nu este echidistant, este de-a dreptul partizan. laugh.gif
Eu zic ca in spatiile virtuale fumeaza care vrea, suporta cine poate.
Adevarul este ca nici fumatul nu mai e ce-a fost odata, mai demult. Ma gandesc ca diverse generatii au adoptat cutume cu care sa-i socheze si sa-i streseze pe maturii si pe varstnicii lor.
De exemplu, strabunicii beau pe rupte; bunicii fumau tutun, parintii erau sfinti, iar noi tragem pe nas sau ne bagam in vena. Bai, ce parinti minunati avem !

+Quote Post
Vizitator_x.
mesaj Jun 5 2012, 02:56 PM
Mesaj #104

Guests

Citeaza

Vezi tu, logica asta simetrica nu functioneaza, e gresita. Hai sa folosim alt termen, sa spunem "hotul". Ar arata asa:

Asa cum cel cinstit are dreptul sa nu fure oriunde si oricand, tot asa si hotul are dreptul sa fure oriunde si oricand.

Vezi, nu merge. Inchipuie-ti cum era daca foloseam cuvantul "criminal"... Nu exista declaratia drepturilor omului in varianta pentru hoti sau fumatori.

Citeaza (hotnewsadmin @ Jun 5 2012, 02:30 PM) *
Da, exista deja discutia si ca atare am unit subiectele.

E ok, dar linkul din sectiunea "Ultimele discutii" e tot defect, indica spre threadul sters.

+Quote Post
Vizitator_nanoline.
mesaj Sep 18 2012, 12:28 PM
Mesaj #105

Guests

Citeaza (mmir @ Nov 3 2009, 01:21 PM) *
SUNT FUMATOR!

Si gasesc comentariile pe marginea legilor care interzic fumatul in locurile publice de o ipocrizie absoluta. Cel mai bun exemplu: fumatul e interzis in majoritatea aeroporturilor. Cu toate astea in aceleasi aeroporturi se vand f multe tigari scutite de taxe. Romania (si nu doar ea), ca si stat, supravietuieste si de pe urma exploatarii dependentei fumatorilor, taxand aceasta dependenta cat de mult poate, de la producator pana la consumator. Ce dovada de ipocrizie mai mare decat aceasta doriti? Daca fumatul este atat de nociv (si este,statisticile medicale o dovedesc cu prisosinta) de ce nu se inchid,pur si simplu,fabricile de tigari? Asa cum culturile clandestine de canabis sau de coca sunt arse iar cei prinsi cultivand aceste plante sunt trasi la raspundere in justitie, de ce nu se procedeaza intr-un mod similar si cu culturile de tutun? Eu, ca si victima a industriei tutunului, platesc cu varf si indesat taxe pt dependenta intretinuta prin toate mijloacele de statele care pe de o parte imi interzic sa fumez in spatii publice iar pe de alta parte isi trag partea leului de pe urma fiecarui pachet de tigari produs, distribuit si vandut in aceleasi spatii publice. Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

Asa ca…stimati fericiti nefumatori, va rog sa lasati comentariile despre legile care interzic fumatul in locuri publice cand imi aprind tigarea langa voi, pt ca banii din taxele platite de mine pt fiecare pachet de tigari sunt folositi si la salariile unora dintre voi, si la constructia soselelor si la tot ce inseamna dezvoltare economica, ceea ce imi da dreptul sa deschid gura in fata voastra si sa va denunt ipocrizia.

Astept sa aud dezbateri publice aprinse pe tema interzicerii fabricarii de tigari sau a gasirii unor solutii EFICIENTE impotriva dependentei de nicotina, nu a interzicerii fumatului.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2012, 02:37 AM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (nanoline @ Jun 5 2012, 02:56 PM) *
SUNT FUMATOR!

Condoleante.
Langa copiii tai fumezi? Daca nu ai copii, o sa fumezi in preajma lor cand ii vei avea?
Daca nu, in preajma mea de ce sa te las sa o faci?
Daca da...din nou, din toata inima, condoleante.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Mar 14 2013, 01:06 PM
Mesaj #107

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (Musafir @ Oct 1 2012, 02:37 AM) *
Condoleante.
Langa copiii tai fumezi? Daca nu ai copii, o sa fumezi in preajma lor cand ii vei avea?
Daca nu, in preajma mea de ce sa te las sa o faci?
Daca da...din nou, din toata inima, condoleante.

mai, mai..
ce rau sunteti, domnu'...

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_adelina.
mesaj Mar 31 2013, 01:55 PM
Mesaj #108

Guests

Eu vreau sa ma las de fumat, este foarte dificil, sper sa reusesc!

+Quote Post
Vizitator_mihaipopmotan.
mesaj Aug 13 2014, 11:11 AM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (mmir @ Nov 3 2009, 01:21 PM) *
SUNT FUMATOR!

Si gasesc comentariile pe marginea legilor care interzic fumatul in locurile publice de o ipocrizie absoluta. Cel mai bun exemplu: fumatul e interzis in majoritatea aeroporturilor. Cu toate astea in aceleasi aeroporturi se vand f multe tigari scutite de taxe. Romania (si nu doar ea), ca si stat, supravietuieste si de pe urma exploatarii dependentei fumatorilor, taxand aceasta dependenta cat de mult poate, de la producator pana la consumator. Ce dovada de ipocrizie mai mare decat aceasta doriti? Daca fumatul este atat de nociv (si este,statisticile medicale o dovedesc cu prisosinta) de ce nu se inchid,pur si simplu,fabricile de tigari? Asa cum culturile clandestine de canabis sau de coca sunt arse iar cei prinsi cultivand aceste plante sunt trasi la raspundere in justitie, de ce nu se procedeaza intr-un mod similar si cu culturile de tutun? Eu, ca si victima a industriei tutunului, platesc cu varf si indesat taxe pt dependenta intretinuta prin toate mijloacele de statele care pe de o parte imi interzic sa fumez in spatii publice iar pe de alta parte isi trag partea leului de pe urma fiecarui pachet de tigari produs, distribuit si vandut in aceleasi spatii publice. Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

Asa ca…stimati fericiti nefumatori, va rog sa lasati comentariile despre legile care interzic fumatul in locuri publice cand imi aprind tigarea langa voi, pt ca banii din taxele platite de mine pt fiecare pachet de tigari sunt folositi si la salariile unora dintre voi, si la constructia soselelor si la tot ce inseamna dezvoltare economica, ceea ce imi da dreptul sa deschid gura in fata voastra si sa va denunt ipocrizia.

Astept sa aud dezbateri publice aprinse pe tema interzicerii fabricarii de tigari sau a gasirii unor solutii EFICIENTE impotriva dependentei de nicotina, nu a interzicerii fumatului.

Interzicerea fumatului in locurile publice este o dovada de civilizatie. Nefumatorii n ar trebui sa suporte capriciile fumatorilor. Vrei sa te imbolnavesti si sa sustii industria care aduce miliarde in orice tara, n ai decat!

+Quote Post
Vizitator_Georgiana Udrescu.
mesaj Apr 18 2015, 06:30 AM
Mesaj #110

Guests

Salut! Ma numesc Georgiana Udrescu si stiu ca nu pot sa ma promovez pe sitele unui ziar on line.

+Quote Post
Vizitator_Lerner W..
mesaj Apr 18 2015, 09:45 PM
Mesaj #111

Guests

Fumatul este bun , nefumatorii sa tina pliscul inchis si sa savureze gratis produsul fumatorilor.

+Quote Post
Vizitator_Mary & Ana.
mesaj Apr 19 2015, 02:54 PM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (Lerner W. @ Apr 18 2015, 09:45 PM) *
Fumatul este bun , nefumatorii sa tina pliscul inchis si sa savureze gratis produsul fumatorilor.

No offence, fumul de tutun imi provoaca alergie puternica... (nu sunt impotriva fumatorilor, dar evit).
Fumul de cannabis nu, din contra, imi desfunda caile respiratorii.
De ce nu se legalizeaza cannabis ( macar in scop terapeutic ), e o intrebare legitima ?...
E un tratament eficient in prevenirea si tratarea unor forme de cancer.

Un relaxant usor si inofensiv (nu se compara -statistic- cu efectele alcoolului).

Pe langa faptul ca ar scade drastic infractiunile (datorate excesului de alcool), ar apare o noua industrie (tangenta terapiilor alternative si farmaceutice - uleiurile de cannabis), plus turismul amatorilor de relaxare usoara ar polariza taile din jur mai ceva decat micsorarea tva la alimente sau legalizarea prostitutiei.

D-le PM, D-lor parlamentari...luati exemplul Cehiei, Elvetiei, Olandei, etc.

Ne ascundem dupa stalp, in timp ce demonicele ''legale'' importate pe sest din china, fac ravagii...

Cine e pentru, poate initiem o petitie online.

+Quote Post
Vizitator_Mary & Ana.
mesaj Apr 19 2015, 02:59 PM
Mesaj #113

Guests

Citeaza (Mary & Ana @ Apr 19 2015, 02:54 PM) *
No offence, fumul de tutun imi provoaca alergie puternica... (nu sunt impotriva fumatorilor, dar evit).
Fumul de cannabis nu, din contra, imi desfunda caile respiratorii.
De ce nu se legalizeaza cannabis ( macar in scop terapeutic ), e o intrebare legitima ?...
E un tratament eficient in prevenirea si tratarea unor forme de cancer.

Un relaxant usor si inofensiv (nu se compara -statistic- cu efectele alcoolului).

Pe langa faptul ca ar scade drastic infractiunile (datorate excesului de alcool), ar apare o noua industrie (tangenta terapiilor alternative si farmaceutice - uleiurile de cannabis), plus turismul amatorilor de relaxare usoara ar polariza taile din jur mai ceva decat micsorarea tva la alimente sau legalizarea prostitutiei.

D-le PM, D-lor parlamentari...luati exemplul Cehiei, Elvetiei, Olandei, etc.

Ne ascundem dupa stalp, in timp ce demonicele ''legale'' importate pe sest din china, fac ravagii...

Cine e pentru, poate initiem o petitie online.

PS
Ma adresez deopotriva BOR, pentru importul de tamaie cu cannabis, ar putea trezi interesul enoriasilor si ar creste exponential credinta si deschiderea intru cele bisericesti wink.gif
- nu e o gluma -

+Quote Post
Vizitator_Mary & Ana.
mesaj Apr 19 2015, 03:15 PM
Mesaj #114

Guests

Sunt mii de linkuri la un click distanta.
Alte mii de motive pentru, cele mai stringente fiind inlocuirea ''legalelor'' mortale cu inofensiva cannabis.
Tratamente medicale alternative, etc.

Utah, al 22-lea STAT AMERICAN CARE LEGALIZEAZA utilizarea in scopuri terapeutice :

http://www.leafscience.com/2014/03/13/utah...ical-marijuana/

RENUNTAM LA IPOCRIZIE SI CASTIGAM SANATATE.

+Quote Post
Vizitator_Mary & Ana.
mesaj Apr 19 2015, 03:21 PM
Mesaj #115

Guests

Pro si contra, dar prea putin despre scopurile TERAPEUTICE...

http://www.contributors.ro/dezbatere/shoul...s-be-legalised/

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 19 2015, 03:29 PM
Mesaj #116

Guests

Citeaza (Mary & Ana @ Apr 19 2015, 03:21 PM) *
Pro si contra, dar prea putin despre scopurile TERAPEUTICE...

http://www.contributors.ro/dezbatere/shoul...s-be-legalised/

Probabil voi deschide un blog si un topic (daca va fi admis), pro cannabis, documentat pro si contra din cat mai multe surse :

http://www.leafscience.com/2013/11/25/5-wa...-affects-sleep/

Ipocrizia si lasitatea pot ucide si scurta vieti.
(Cine este in spatele importurilor ''legalelor''...nu cred ca sunt interpusi interlopi ai unor generali nu ? Ar fi prea de tot...)

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 19 2015, 03:35 PM
Mesaj #117

Administrator

Citeaza (Musafir @ Apr 19 2015, 04:29 PM) *
Probabil voi deschide un blog si un topic (daca va fi admis), pro cannabis, documentat pro si contra din cat mai multe surse :

http://www.leafscience.com/2013/11/25/5-wa...-affects-sleep/

Ipocrizia si lasitatea pot ucide si scurta vieti.
(Cine este in spatele importurilor ''legalelor''...nu cred ca sunt interpusi interlopi ai unor generali nu ? Ar fi prea de tot...)

parca exista unul

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 19 2015, 03:36 PM
Mesaj #118

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Apr 19 2015, 03:35 PM) *
parca exista unul

ok, n-am stiut...
daca da, eu vreau sa-l promovez smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Mary & Ana.
mesaj Apr 19 2015, 03:42 PM
Mesaj #119

Guests

A campaign to legalize recreational marijuana in Alaska has gathered enough signatures to put the issue on the Aug. 19 ballot.

State officials confirmed Tuesday that the campaign had met the required 30,000 valid voter signatures...hehe, nu la noi...

The lieutenant governor’s office is expected to certify the wording of the ballot question in the coming weeks.

“I think Alaskans are watching other states, and they understand that the sky isn’t falling,” said Taylor Bickford, a spokesman for the Alaska Campaign to Regulate Marijuana.

“The effect has been money that was benefiting criminal enterprises and drug dealers is being used to benefit the residents of the state.”

The initiative aims to establish a system similar to Washington and Colorado’s, allowing businesses to grow and sell recreational marijuana.

Adults 21 or older would be able to possess up to an ounce of marijuana and grow as many as six plants. Smoking in public would remain illegal.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 19 2015, 03:43 PM
Mesaj #120

Administrator

Citeaza (Musafir @ Apr 19 2015, 04:36 PM) *
ok, n-am stiut...
daca da, eu vreau sa-l promovez smile.gif

nu-l gasesc. Fa subiect cat sunt aici, sa-l fac vizibil

+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 29th January 2020 - 07:25 PM