IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Poti exista ca partid fara presa proprie?, Poti 'vinde' marfa politica fara publicitate la televiziuni
Vizitator_Gizăs PR.
mesaj Jan 28 2012, 03:43 PM
Mesaj #1

Guests

Multa vreme m-am gandit de ce PD (mai apoi PDL) nu si-a facut televiziune proprie PUTERNICA (adica multi bani investiti, impact semnificativ al mesajului). Apoi (acum 3-4 ani), mi-am dat si explicatia: televiziunile polarizeaza oamenii in proX si contraX, deci daca o televiziune e potrivnica sau prietenoasa, e tot aia, oamenii vor fi pro sau contra lui X (mai corect ar fi sa spun ca in Ro lumea e Anti si anti-Anti). Din cauza asta Voiculescu nu a crescut pina la a fi partid de sine statator, de asta atacurile nenumarate la Base nu au dat rezultate, Base fiind mereu invingator (repet, vorbesc de 2008,2009,2010).
Apoi televiziunile si-au schimbat tactica si au trecut la ETICHETAT. Au pus mereu si mereu si mereu si mereu aceleasi etichete pe aceiasi oameni pina cand oamenii au fost inlocuiti de etichetele lor (Videanu-borduri. EBA-succesuri, ca sa dau doua exemple). Fiindca vorbesc de Videanu, imi amintesc ca toate blocajele de circulatie datorate ploii erau din vina lui Videanu dar acum sunt din vina ploii, Oprescu fiind aratat cum lupta sa rezolve blocajele smile.gif. Sa revin: presa a invatat sa creeze o realitate paralela care 'incaleca' intimplarile zilei. (la un moment dat, intr-un moment de orgoliu, RTV chiar avea o rubrica numita Fabrica de Realitate, hehe, ciudat umor, nu?). Presa, repetind aceleasi lucruri, a pus sabloane pe meningea oamenilor, a substituit realitatea cu cu o imagine a realitatii necesara patronilor de presa si asociatilor lor, a inlocuit stirea cu propaganda si cred ca suntem unicate in lume cu presa noastra de comunicatori de concluzii, nu de jurnalisti. Presa a dezechilibrat discursul public, a facut ca lucruri importante sa treaca in planul secund (faptul ca politicienii ne fura prin rotatie sau ca bancile ne umbla-n buzunare sau corporatiile dicteaza politicului) si adus in prim-plan Nimicul Mediatic: columbeanu, vrajitoare, vedete, fotbalisti, becali!!! Ah, iar am ajuns in alta parte smile.gif. Sa revin iar: televiziunile de impact antibase au aratat mici ticalosii pedeliste de mii de ori fara sa arate marile lor ticalosii (ca de acolo le vor veni lor banii cand vor ajunge la putere), televiziunile n-au spus nici un cuvint despre fostele si viitoarele hotii ale actualei opozitii lasind cetatenilor impresia ca alternativa e opozitia (ca doar se opune Raului, haha). Pedeleaua ar fi trebuit sa aiba presa de impact. Propaganda lor ar fi echilibrat propaganda celorlalti si CRED ca asta ar fi putut ajuta si aparitia unei prese independente care sa fie un soi de arbitru intre propaganda unora si propaganda celorlalti.
Inca ceva: in ciuda esecului lui Voiculescu de a deveni partid-televizor parlamentar, se pare ca DD a gasit reteta succesului si va intra in Parlament impins de televiziunea-i.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gabriela filip.
mesaj Jan 28 2012, 04:13 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Gizăs PR @ Jan 28 2012, 03:43 PM) *
Multa vreme m-am gandit de ce PD (mai apoi PDL) nu si-a facut televiziune proprie PUTERNICA (adica multi bani investiti, impact semnificativ al mesajului). Apoi (acum 3-4 ani), mi-am dat si explicatia: televiziunile polarizeaza oamenii in proX si contraX, deci daca o televiziune e potrivnica sau prietenoasa, e tot aia, oamenii vor fi pro sau contra lui X (mai corect ar fi sa spun ca in Ro lumea e Anti si anti-Anti). Din cauza asta Voiculescu nu a crescut pina la a fi partid de sine statator, de asta atacurile nenumarate la Base nu au dat rezultate, Base fiind mereu invingator (repet, vorbesc de 2008,2009,2010).
Apoi televiziunile si-au schimbat tactica si au trecut la ETICHETAT. Au pus mereu si mereu si mereu si mereu aceleasi etichete pe aceiasi oameni pina cand oamenii au fost inlocuiti de etichetele lor (Videanu-borduri. EBA-succesuri, ca sa dau doua exemple). Fiindca vorbesc de Videanu, imi amintesc ca toate blocajele de circulatie datorate ploii erau din vina lui Videanu dar acum sunt din vina ploii, Oprescu fiind aratat cum lupta sa rezolve blocajele smile.gif. Sa revin: presa a invatat sa creeze o realitate paralela care 'incaleca' intimplarile zilei. (la un moment dat, intr-un moment de orgoliu, RTV chiar avea o rubrica numita Fabrica de Realitate, hehe, ciudat umor, nu?). Presa, repetind aceleasi lucruri, a pus sabloane pe meningea oamenilor, a substituit realitatea cu cu o imagine a realitatii necesara patronilor de presa si asociatilor lor, a inlocuit stirea cu propaganda si cred ca suntem unicate in lume cu presa noastra de comunicatori de concluzii, nu de jurnalisti. Presa a dezechilibrat discursul public, a facut ca lucruri importante sa treaca in planul secund (faptul ca politicienii ne fura prin rotatie sau ca bancile ne umbla-n buzunare sau corporatiile dicteaza politicului) si adus in prim-plan Nimicul Mediatic: columbeanu, vrajitoare, vedete, fotbalisti, becali!!! Ah, iar am ajuns in alta parte smile.gif. Sa revin iar: televiziunile de impact antibase au aratat mici ticalosii pedeliste de mii de ori fara sa arate marile lor ticalosii (ca de acolo le vor veni lor banii cand vor ajunge la putere), televiziunile n-au spus nici un cuvint despre fostele si viitoarele hotii ale actualei opozitii lasind cetatenilor impresia ca alternativa e opozitia (ca doar se opune Raului, haha). Pedeleaua ar fi trebuit sa aiba presa de impact. Propaganda lor ar fi echilibrat propaganda celorlalti si CRED ca asta ar fi putut ajuta si aparitia unei prese independente care sa fie un soi de arbitru intre propaganda unora si propaganda celorlalti.
Inca ceva: in ciuda esecului lui Voiculescu de a deveni partid-televizor parlamentar, se pare ca DD a gasit reteta succesului si va intra in Parlament impins de televiziunea-i.

cat ar fi de inculti politicienii nostri au totusi un staif care nu le permite sa devina fani elodia, adica sa faca o televiziune cu asa electorat.pe de alta parte recunosc ca si eu m-am uitat de cateva ori cate un pic la cautarea elodiei.
prigoana e divortat de o mie de ori sa-si faca notorietate sa fie acceptat de un partid pe o lista , avand in vedere ca avea si bani.
azi b1 e teviziunea unde turcescu si cristoiu transmit mesajele de la directia de propaganda pdl si cotroceni.o fac mai bine ca presedintele si politicienii pdl.dar se uita mai putini oameni acolo pentru ca cei nemultumiti sunt mai multi si vor sa injure si de asta merg pe antena.
Vasile Dincu spunea acum cateva zile ca acum lumea nu mai voteaza pe doctrine,dreapta - stanga macar , ci emotiv pe idei si masuri ce ii poate entuziasma si pentru asta se aduna pe facebook.din pacae cei care se aduna in jurul galetusii si a pungii de faina sau orez sunt mai multi decat cei destepti

+Quote Post
Vizitator_G PR.
mesaj Jan 28 2012, 04:29 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (gabriela filip @ Jan 28 2012, 04:13 PM) *
cat ar fi de inculti politicienii nostri au totusi un staif care nu le permite sa devina fani elodia, adica sa faca o televiziune cu asa electorat.pe de alta parte recunosc ca si eu m-am uitat de cateva ori cate un pic la cautarea elodiei.
prigoana e divortat de o mie de ori sa-si faca notorietate sa fie acceptat de un partid pe o lista , avand in vedere ca avea si bani.
azi b1 e teviziunea unde turcescu si cristoiu transmit mesajele de la directia de propaganda pdl si cotroceni.o fac mai bine ca presedintele si politicienii pdl.dar se uita mai putini oameni acolo pentru ca cei nemultumiti sunt mai multi si vor sa injure si de asta merg pe antena.
Vasile Dincu spunea acum cateva zile ca acum lumea nu mai voteaza pe doctrine,dreapta - stanga macar , ci emotiv pe idei si masuri ce ii poate entuziasma si pentru asta se aduna pe facebook.din pacae cei care se aduna in jurul galetusii si a pungii de faina sau orez sunt mai multi decat cei destepti

S-au trezit tirziu turcitzii dar vor creste odata cu nemultumirea generata de viitoarea guvernare. Reteta e cunoscuta, a implementat-o Sergiu Toader la antene si retevea. Jurnalisti sa filtreze prin batista se mai gasesc, ca deh, e veche meseria.... Macar vom vedea o lupta dreapta...in ciorapi sa ne mirosim, in propaganda sa ne minciunim sau in manipulari sa ne smintim?

+Quote Post
gabif
mesaj Jan 28 2012, 07:00 PM
Mesaj #4

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 28
Inscris: 3-March 10
Utilizatorul numarul: 18 933

Citeaza (G PR @ Jan 28 2012, 04:29 PM) *
S-au trezit tirziu turcitzii dar vor creste odata cu nemultumirea generata de viitoarea guvernare. Reteta e cunoscuta, a implementat-o Sergiu Toader la antene si retevea. Jurnalisti sa filtreze prin batista se mai gasesc, ca deh, e veche meseria.... Macar vom vedea o lupta dreapta...in ciorapi sa ne mirosim, in propaganda sa ne minciunim sau in manipulari sa ne smintim?

tot dincu a spus ca in urmatorii ani , dupa parerea lui doi sau trei, vor aparea mai mult epartide.acum cu internetul e mai usor cu membrii e mai greu cu infrastructura locala de partid si cu agentii electorali. astia chiar tre sa aiba experienta iar noi nu prea stim sa formam nimic,nici voluntari nici profesionisti

+Quote Post
Carevasazica
mesaj Jan 30 2012, 12:16 PM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 15-January 12
Utilizatorul numarul: 31 040

Foarte pertinenta descrierea si foarte de actualitate.

Nu as fi crezut vreodata ca va tine la romani televiziuni de genul antenelor, realitatilor si dandiaconescuindirectsiinreluare, etc. Cat de naiv (se poate spune si prost, fara sa jignesti) poti fi sa-l crezi pe vreunul de la televiziunile mai sus amintite? Voiculescu si-a turnat propria familie la Securitate si a ajuns sa ne faca morala prin vuvuzelele lui? DD TV vorbeste de romani saraci si el traieste in lux de nu mai stie ce sa faca cu banii...si toate astea pe prostia romanului. Incredibil!
Cred ca la aceste televiziuni prima regula la angajare este sa poti manca cat mai mult rahat fara sa-ti fie rusine de tine insuti.

Parca toti care se stiu cu musca pe caciula pentru ceva (interes de afaceri necurate, politica, etc.) fac tot posibilul sa fie in fata la TV pentru ca de acolo se pot apara mai usor, mai ales daca bagi niste bani la tonomatele de jurnalisti.

Picatura chinezeasca cu etichetarile s-a dovedit a fi pana la urma o reusita. S-a castigat o batalie, dar nu cred ca s-a castigat razboiul.
Multi romani nu mai pot gandi cu propriul creier, nu mai "rumega" informatiile, nu le mai pot "cerne", ci asteapta sa le fie servita "etichetarea" de la niste nenorociti de jurnalisti...

+Quote Post
pehash
mesaj Jan 30 2012, 02:30 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

On topic, da, poti exista ca partid fara presa proprie. Etichetele puse de latrinele tv nu ar avea nici o valoare in ochii majoritatii daca partidul tau ar fi sustinut fara rezerve de patura medie a societatii.
Vantu si Voiculescu au astazi puterea de a influenta prostimea doar pentru ca oamenii 'destepti' nu cred cu adevarat in nici un partid, in nici un politician.
Aruncati o privire peste numarul voturilor de la ultimele alegeri si de la sondajele pt anul asta. USL x0%, dar numai 15% au o opinie... Ce opinie poti avea daca stii ca pe scena este aceeasi ciorba FSN reincalzita? Cum poti sa ai o opinie cand nu stii cine va candida!? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Devil's PR.
mesaj Jan 30 2012, 03:27 PM
Mesaj #7

Guests

Multa vreme m-am gandit de ce PD (mai apoi PDL) nu si-a facut televiziune proprie PUTERNICA
.................................................

Ce vazui la retevea?
Nastase tot declara:
facatur' politika,
ordinu-i de la Basea,
ca sa ne compromitea?

Ce as fi vrut sa aud? Ca in sfirsit Justitia are curajul sa condamne (chiar daca e cu suspendare) un politician de rang inalt, ca presupunerile noastre (certitudini de-a dreptul) ca Nastase e un corupt, se confirma, ca asteptam sa vedem sentinte si in cazul altor politicieni de rang inalt (bunaoara Iliescu), etc. Cand colo, reteveaua (si A3 cu siguranta) il transforma pe Nastase intr-un fel de erou, il victimizeaza si il spala de pacate, aruncand ca de obicei rahatul pe "aialalti". Brusc subiectul nu mai e "Nastase e corupt" ci "Boc e corupt". Trecand peste faptul ca amindoua propozitiile sunt adevarate, azi era vorba despre un PM judecat si condamnat dar 'magia' televiziunii ii transforma vina in merit si pe campul de lupta, Base e iarasi vinovat.

+Quote Post
Vizitator_In Advertising We Trust.
mesaj Feb 4 2012, 08:29 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Devil's PR @ Jan 30 2012, 03:27 PM) *
Ce vazui la retevea?
Nastase tot declara:
facatur' politika,
ordinu-i de la Basea,
ca sa ne compromitea?

Ce as fi vrut sa aud? Ca in sfirsit Justitia are curajul sa condamne (chiar daca e cu suspendare) un politician de rang inalt, ca presupunerile noastre (certitudini de-a dreptul) ca Nastase e un corupt, se confirma, ca asteptam sa vedem sentinte si in cazul altor politicieni de rang inalt (bunaoara Iliescu), etc. Cand colo, reteveaua (si A3 cu siguranta) il transforma pe Nastase intr-un fel de erou, il victimizeaza si il spala de pacate, aruncand ca de obicei rahatul pe "aialalti". Brusc subiectul nu mai e "Nastase e corupt" ci "Boc e corupt". Trecand peste faptul ca amindoua propozitiile sunt adevarate, azi era vorba despre un PM judecat si condamnat dar 'magia' televiziunii ii transforma vina in merit si pe campul de lupta, Base e iarasi vinovat.

Puterea presei? Vine ploaia inghetata, zice krainiku', vine geru' lu' Ciuciulea, zice shpikeru', oamenii isi fac provizii de teama, zice deontologu'. A doua zi shpikeru' zice: MAGAZINELE A VINDUTARA CU 40% MAI MULTA MARFA. Cool, n'est ce pas?
PS; Fa=ti repede televiziune si fraiereste bizoooooonu'

+Quote Post
Vizitator_pablic rileishans.
mesaj Apr 28 2012, 08:44 AM
Mesaj #9

Guests

Multa vreme m-am gandit de ce PD (mai apoi PDL) nu si-a facut televiziune proprie ................................................................................
......................................................................... Inca ceva: in ciuda esecului lui Voiculescu de a deveni partid-televizor parlamentar, se pare ca DD a gasit reteta succesului si va intra in Parlament impins de televiziunea-i.

Odata in plus, pedeleaua pierde fiindca nu are televiziune proprie. Useleaua va fi iertata de televiziunile mogulilor prietenosi, rahaturile lor nu vor avea miros mediatic. Ce forta are televiziunea? Sa ne gandim la Oprescu. Oprescu e un stift de primar, nu are proiecte, nu are realizari, a luat spagi ca toti ceilalti, INSA TELEVIZIUNILE I-AU FOST PRIETENOASE, deci Oprescu va fi iar primar.

+Quote Post
Vizitator_Seitan's PR.
mesaj Jun 24 2012, 03:22 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (pablic rileishans @ Apr 28 2012, 08:44 AM) *
Odata in plus, pedeleaua pierde fiindca nu are televiziune proprie. Useleaua va fi iertata de televiziunile mogulilor prietenosi, rahaturile lor nu vor avea miros mediatic. Ce forta are televiziunea? Sa ne gandim la Oprescu. Oprescu e un stift de primar, nu are proiecte, nu are realizari, a luat spagi ca toti ceilalti, INSA TELEVIZIUNILE I-AU FOST PRIETENOASE, deci Oprescu va fi iar primar.

Ce-ar fi spus mogulizorul daca Boc (sau MRU) ar fi fost suspectati de plagiat? (nu prinsi cu plagiatul, doar suspectati). Ce-ar fi spus mogulizorul daca Blaga ar fi pretins ca s-a sinucis, dar ar fi fost dus la salvare cu fularul la gat? Ce-ar fi spus mogulizorul daca Boc (sau MRU) ar fi crescut inflatia si euroiul precum Guv Ponta? Daca nu ai presa, adversarii tai pot sa impuna ce adevar vor.

+Quote Post
Vizitator_Pi Ar.
mesaj Jun 26 2012, 08:59 PM
Mesaj #11

Guests

Cum ar arata un sondaj de opinie televizat (cum fac mereu televiziunile pentru a manipula) cu intrebarea: Credeti ca Nastase e atit de bogat datorita politicii? Credeti ca a ajuns asa bogat in mod cinstit? Hehe, propaganda nu poate fi contracarata decat de propaganda egala se semn contrar (actiune-reactiune) insa nu exista echilibru mediatic, se aude cu adevarat doar propaganda unora. De televiziuni independente nu zic nimic fiindca nu avem asa ceva.

+Quote Post
Vizitator_telenovela.
mesaj Jun 27 2012, 06:11 AM
Mesaj #12

Guests

Prima zi, prima ora: Senzational, Nastase s-a sinucis. Ponta: sa-ti fie rusine, Trauan Basescu
Actu' doi: N-a murit, da-i grav. Sa vina politia asa, ca la un pungas de rind. Sa-ti fie rusine, Base.
Raptu' 3: studiouri de televiziuni victimizeaza la greu nastasul (substantiv comun care desemneaza un om caruia i-a mers bine toata viata, care e extrem de bogat desi lumea-l stie ca salariat la stat ...cu matusa tamara)
Actu'3 (am voie, eu sunt sefu' postarii): Atacuri furibunde :morar, kovesi si macovei sunt ticalosi (nastase e victima in continuare). Avocatii vorbesc de cai de atac exceptionale, in gura presei deontologice pare logic ca lui nastase sa i se dea drumul si Base sa mearga sa-i ceara iertare in genunchi
Actu'4: medicii dau declaratii, Nastase e boooolnaaaaav, are inima in pioneze, diabet cat casa, gusa cat pelicanu'. Base, rusine sa-ti fie.
Actu5: apare indoiala. Parul este de soc, sa nu ma omori de loc. Testamentu lui nastase imparte la altii (doar din familie) vreo 4 case (si inca 44)
Actu 6: Nastase e doar zgariat. Interceptarile telefonice l-au prins pe nu stiu ce medic cu branula mica, nastase e bun de Rahova
Actu 7: nastase la brutarieeeeee
Actu 8: presa scrie in continuare telenovela. nimeni nu se scuza pentru minciuni si manipulari. Tocmai aud un deontolog zicand: E UN MARTIR.

+Quote Post
Vizitator_PRRRRRR.
mesaj Jun 27 2012, 07:34 AM
Mesaj #13

Guests

Moguliziunile acrediteaza o noua idee: parlamentul trebuie sa fie peste toti ceilalti. Intro tara normala unde parlamentarul se teme de alegator as fi de acord cu asta insa la noi, majoritatea parlamentarilor sunt "ridicatori de mina", voteaza cum zice seful de grup care la rindu-i e dirijat de baroni locali, de oameni cu interese. Parlamentul lasa agenda publica pentru a vota legi cu dedicatie, pentru un singur om (ca-i Base, ca-i Nastase, ca-i Voiculescu, tot aia) si am senzatia ca in curind vom avea dictatura parlamentarilor sforariti de ban...NE VOTAM STAPINII (stapini am zis, au drepturi mai mari decat boierii lui Voda....)

+Quote Post
Vizitator_tacerea oilor.
mesaj Jun 29 2012, 10:19 AM
Mesaj #14

Guests

Presa zice de polarizare politica, de razboiul intre parlament si basescu etc. Presa zice ca parlamentul e forma cea mai pura a democratiei (chiar acum aud un deontolog zicand asta) insa PRESA NU ZICE CA POPORUL A HOTARIT LA REFERENDUM SA AVEM PARLAMENT UNICAMERAL SI 300 PARLAMENTARI. Avind in vedere faptul ca parlamentul se kaca in vointa poporului, EXPRIMATA CLAR SI FARA ECHIVOC PRIN VOT, cum reprezinta parlamentul poporul?

+Quote Post
Vizitator_hypnosis.
mesaj Jul 6 2012, 06:44 AM
Mesaj #15

Guests

A inceput marea propaganda. Cliseele introduse in capete de aligatori de deontologi scoliti in manipulare vor da roade, cine a dat banu', n-a dat banul degeaba. Dragilor, punga de popi-coarne si la televizor cu voi: priviti si minunati-va-ti cat de eficienta e arma, cat de tare reuseste mogulu' sa-i pacaleasca pe ceiallti smile.gif. Acum, serios, daca veti privi detasati, veti intelege de ce n-are ursu coada smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_hypnosis.
mesaj Jul 6 2012, 07:09 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (hypnosis @ Jul 6 2012, 06:44 AM) *
A inceput marea propaganda. Cliseele introduse in capete de aligatori de deontologi scoliti in manipulare vor da roade, cine a dat banu', n-a dat banul degeaba. Dragilor, punga de popi-coarne si la televizor cu voi: priviti si minunati-va-ti cat de eficienta e arma, cat de tare reuseste mogulu' sa-i pacaleasca pe ceiallti smile.gif. Acum, serios, daca veti privi detasati, veti intelege de ce n-are ursu coada smile.gif.

La reteveu, Ana Bulea (sociolog) ne analizeaza 'cu obiectivitate' ce a facut Base cand i s-a comunicat in parlament ca va fi suspendat. RTV face cel mai simplu lucru din Carte: INLOCUIESTE FAPTE CU INTERPRETARI ALE FAPTELOR.

+Quote Post
Vizitator_cuvintul potrivit.
mesaj Jul 9 2012, 12:52 PM
Mesaj #17

Guests

Merkel a zis ca Incalcarea ordinii de drept in Romania e INACCEPTABILA. Ce zic televiziunile? Ca Merkel isi exprim aingrijorarea... Misteaux, nu? Din doua vorbe schimbate Merkel nu accepta se transforma in Merkel e ingrijorata.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th January 2020 - 08:19 PM