IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

207 Pagini V  « < 189 190 191 192 193 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Teoria darwinista
Vizitator_lepton.
mesaj Oct 11 2011, 06:40 PM
Mesaj #5701

Guests

Citeaza (toteu @ Oct 6 2011, 11:56 AM) *
Nu am scris ca omul se trage din maimute sau ca stromosul omului al exista si azi.

Pai si atunci ce-i cu perlele de mai jos?

Citeaza
Evolutionistii spun ca deoarece puii au mutatii genetice fata de parinti aceste mutatii acumulandu-se de la o generatie la alta in final dupa sa zicem 10.000 de generatii din caine poate rezulta o girafa.

Citeaza
Deci dupa aproximativ 10.000 de generatii intr-un lup putem obtine o balena sau altceva (evolutia e random si deci imprevizibila).

Tu nu faci nici un efort sa intelegi cat de cat ceva. Te contrazici singur senin si sigur ca ai dreptate. Eu iti explic ca NICI UN ANIMAL ACTUAL (caine, lup) NU E STRAMOSUL ALTUI ANIMAL ACTUAL (girafa, balena). NU ai inteles din prima?!!? De aici si comparatia cu arborele, unde fiecare specie actuala e pe un varf de craca iar speciile disparute inspre centru.
De fapt nici n-ar trebui sa imi mai bat capul. Creationistii pur si simplu ignora explicatiile si o tin tot pe ideea lor singura si fixa. Discutiile astea s-au repetat pe forumul asta de nshpe mii de ori si tot se mai gaseste un creationist sa o ia de la capat (si aia cu evolutia "random" e una din preferatele creationistilor).

Citeaza
2. Am o sfera iar in interiorul ei am un cerc cu raza mai mica decat a sferei. Cercul si sfera au centrul comun. Care este distanta de la cerc la orice punct de pe sfera (eu prefer sa masor cum e normal din centrul cercului). Distanta e aceeasi - RAZA SFEREI. Nu stiu ce tot incerci sa faci. E absurd de simplu si evident.

E absurd pur si simplu. Zi-mi o situatie reala de viata in care distanta se calculeaza asa cum zici tu. Faptul ca "tu preferi" sa masori de la centrul cercului e complet irelevant.

Citeaza
Sa luam cazul salamandrelor. Cica nu mai faceau copii impreuna si deci evolutia e demonstrata. Ha HA Ha Ha. Banuiesc ca si tu crezi ca tipul are dreptate si nu iti dai seama unde te-a facut.

Nu ca "nu mai faceau", ci erau precum calul si magarul, nu PUTEAU sa produca urmasi viabili.

Citeaza
In primul rand un evolutionist pe nume J. Gould parca a lansat teoria monstrului salvator deoarce spunea el dovezile paleontologice nu sugereaza evolutia trepatata a animalelor cum sustinea Darwin ci aparitia BRUSCA de specii noi.

instead of a slow, continuous movement, evolution tends to be characterized by long periods of virtual standstill ("equilibrium"), "punctuated" by episodes of very fast development of new forms.

Nu e vorba de evolutie treptata vs brusca ci de evolutia cu viteza constanta vs. episoade de evolutie f. lenta punctate de episoade de evolutie accelerata. DAR, evolutia accelerata nu inseamna o generatie, ea e accelerata la scara geologica (adica poate dura 300.000 de ani dupa o "pauza" de 200 milioane).
Te rog nu mai citi in diagonala si incearca sa asimilezi ce citesti. Asa o sa-ti faci o educatie stiintifica si o sa intelegi si contradictiile din biblie.

Citeaza
In al doilea rand cand creationistii afirma ca din caine iese totdeauna caine noi practic spunem ca desi fiecare pui nu e copia identica a tatalui si dupa un miliard de generatii tot un caine vom acea.

Da, dar un caine atat de ciudat ca stramosul lui nu l-ar recunoaste si cu care ar fi si incompatibil genetic. Denumirea de "caine" e pur orientativa, vezi de exemplu cainele dingo, pe care biologii il considera cand subspecie de lup cand specie de sine statatoare.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dingo#Scientific_name

Asta e din cauza ca atunci cand are loc speciatia, cele 2 specii care rezulta sunt atat de asemanatoare incat diferentele sunt foarte subtile.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Oct 11 2011, 06:41 PM
Mesaj #5702

Guests

Citeaza
Deci dupa aproximativ 10.000 de generatii intr-un lup putem obtine o balena sau altceva (evolutia e random si deci imprevizibila). Acum evolutionistii vor jubila: 10.000 de generatii de lupi dureaza prea mult la scara vietii unui om ca sa putem experimenta deci nu exista experiment direct care sa probeze evolutia si trebuie sa ne multumim cu dovezi INDIRECTE cu ar fi cele furnizate de genetica.

Un animal ASEMANATOR cu un lup (adica arata la fel) NU e neaparat lup. Ia de exemplu "lupul" marsupial (care e mai apropiat evolutiv de cangur) sau hiena (mai apropiata evolutiv de pisica) care sunt si ei asemanatori (ca aspect) cu lupul.

Citeaza
Si aici dau eu lovitura de maiestru si spun: tavarisi, da de ce sa experimentati pe lupi si nu experimentati pr un parameci de exemplu sau altceva mai la indemana. Puteti lua un microorganism cu ciclul de viata de ordinul minutelor si si dupa 10 ani obtineti lejer cele aproximativ 10.000 de generatii asfel incat prin modificari minore de la o generatie la alta sa obtinem dintr-o ameoba ceva clar diferit.
Acum sa va vad.

In primul rand eu nu sunt tovarasul tau. Vremurile in care te puteai considera tovaras cu oameni mai cititi decat tine au trecut (si e foarte bine asa).
In al doilea rand experimentele astea s-au facut deja si rezultatele s-au si obtinut. Am si mentionat cateva dar le-ai ignorat ca de obicei.

Citeaza
Plus minciuna aia cu "kind" din biblie ar insemna animale care se pot reproduce intre ele si la asta se rezuma toata demonstratia lui. In primul rand ca nu asta spune Biblia si in al doilea rand doua animale care in mod normal se pot reproduce puse in acelasi habitat nu o vor face din n motive. Ai incercat vreodata sa imperechezi un saint Bernard cu un ciuwawa. Ghici ce se intampla. Daca masculul e ciuwawa nu are sanse in fata femelei S. Bernard iar daca masculul e S. Bernard si forteaza femele ciuwawa la imperechere , femela va muri cu tot cu pui mult inainte de nastere. Deci daca folosim logica din filmulet ciuwawa si Saiint Bernard sunt specii cu totul diferite. Si pot sa iti mai dau multe alte exemple cu fluturi si altele.

Cei doi sunt genetic compatibili, adica daca fecundezi in eprubeta un ovul de Saint-Bernard cu un spermatozoid de CHIHUAUA (nu cum l-ai scris tu) poti produce un pui viabil si fertil.

Citeaza
Adica o musculita buldog, o musculita pechinez, o musculita labrador. Ha Ha Ha. Parca ti-am spus sa nu vii cu de astea.

4.[quote]
Da s-au facut experimente si s-a obtinut o noua musculita ciuwawa si una saint bernard. Ceva nou. Abureli. Nu ma vraji cu 1500 de musculite. Da-mi doua una inainte si una dupa 1000 de generatii. Atat , doar doua. Dar una sa fie musculita de otet si alta sa fie altceva , orice, sa traga din ochi cu raze laser, sa faca gaze cu radiatii, sa sufle foc pe gura etc.etc. accept orice nu te limitez doar o singura conditie - a doua sa nu fie tot o anosta musculita de otet care sa difere doar cantitativ de prima (culori putin schimbate, formele aripilor putin schimbate, proportiile corpului putin.....etc).

Ai confundat speciile cu rasele. Tipic pentru creationisti.

Citeaza
5.[quote]
Eu nu am spus ca junk DNA codeaza proteine am spus ca junk DNA nu este JUNK. JUNK inseamna gunoi adica ceva nefolositor, inutilizabil aruncat la gropa evolutiei. Asa au spus evolutionisti ca e junk - nu se foloseste. Dar chici ce - se foloseste in draci, chiar daca nu se foloseste la codat proteine se foloseste la multe alte lucruri ESENTIALE pentru supravietuire.
Fara acest JUNK ai fi mort. Adica nu e JUNK. Clar?
6.[quote]

I se zice junk deoarece nu codeaza proteine. Daca tie nu iti place termenul sau il consideri nepotrivit (BTW, gunoiul nu e neaparat nefolositor, pune mana si recicleaza) cu atat mai rau pentru tine. Eu nu stau sa ma cert cu tine pe semantica. Si daca maine se descopera ca materia intunecata nu are culoare inchisa asta nu inseamna ca toata cosmologia e gresita.

Citeaza
Tu numesti dovada o musculita labrador si una buldog??!!! Am spus de n milion de ori ca nu ma intereseaza microevolutia.

Impartirea micro/macro e o abureala. Care e "bariera magica" ce le separa? De ce schimbarile "microevolutive" nu se pot acumula? Care e mecanismul?

http://sensuouscurmudgeon.wordpress.com/20...o-tutti-frutti/

Citeaza
7.[quote] Eu recunosc ca sunt slab la genetica. Asa ca propun un test.
http://www.ideacenter.org
http://www.arn.org
Uite doua siteuri ale miscarii numite ID. Acum vreo 20 de ani unii oameni de stiinta printre care multi atei si multi geneticieni au ajuns la concluzia ca TE e gresita. Asa ca au propus ceva nou, ceva care la inceput era neclar si a iscat bascalie (exact ca tipul care a luat Nobel pentru chimie). Miscarea insa a luat amploare si ideile ai inceput sa se concretizeze. Pentru talibanii TE care se comporta ca un cult religios toti care nu sunt cu noi sunt impotriva nostra au inceput jihadul contra ID. Oricum acolo sunt cativa baieti care clar stiu genetica. Eu nu stiu. Voi spuneti ca genetica clar demonstreaza TE. Intrati acolo pe un forum voi, proetenii vostri, oricine, chemati in ajutor toata catedra de genetica din Bucuresti sau vin Vulcania si facetii de cacao , umilitii pe baietii de acolo. Aratatile adevarul si bagatii in noroi pe nepriceputi. Apoi postati un link aici. Am sa citesc discutia pe forum si daca ati reusit sa ii puneti in genunchi ,la figurat, (nu e necesar ca cei de acolo sa recunoasca asta poate sunt niste prosti incapatinati si nu vor sa recunoasca nici dupa ce i-ati prins repetat cu mita in sac) eu am sa accept punctul vostru de vedere legat de genetica si evolutie.

Mda, eterna teorie a conspiratiei contra "adevaratilor" oameni de stiinta care spun exact ce ne place noua sa auzim. Mai lipsesc ateii evrei masoni care vor sa omoare toata lumea cu vaccinurile...

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 11 2011, 07:30 PM
Mesaj #5703

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza
ateii evrei masoni care vor sa omoare toata lumea

ateii nu prea au acces în lojile masonice. de fapt, deloc.
evreii nu prea au voie ”de acasă” în lojile masonice. de fapt, deloc.
masonii n-au nevoie să omoare pe toată lumea ca s-o ducă bine, dimpotrivă: cu cât mai mulți imbecili sunt pe lume, cu atât mai bine.

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Oct 11 2011, 08:11 PM
Mesaj #5704

Guests

Citeaza (mifty @ Oct 11 2011, 07:30 PM) *
masonii n-au nevoie să omoare pe toată lumea ca s-o ducă bine, dimpotrivă: cu cât mai mulți imbecili sunt pe lume, cu atât mai bine.
Evreii sint cei care au creat lojile masonice. Consider esential faptul ca B'nai B'rith este o loja masonica ce are membri EXCLUSIV evrei.

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Oct 11 2011, 08:29 PM
Mesaj #5705

Guests

Lupta dintre Creationisti si Evolutionisti e o dobitocie importata din America. Retineti odata pt totdeauna : Creatie - Evolutie - Distrugere sint cele 3 faze ale unui Ciclu al Universului, indivizibile, si nu se poate vorbi de una separat fara sa tinem cont de celelalte. http://www.youtube.com/watch?v=4E-_DdX8Ke0
http://www.youtube.com/watch?v=SvMoC1M-GYw...feature=related

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 12 2011, 05:58 AM
Mesaj #5706

Membru veteran

Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Citeaza (gamma @ Oct 11 2011, 05:26 PM) *

Sigur ,sunt multe lucruri pe care noi oamenii le descoperim si le intelegem in timp.De fapt acest lucru da farmec vietii si ne ajuta sa fim mai creativi.Insa a pretinde ca intelegem totul si a atriubui unei teorii ceea ce noi sustinem fara dovezi , este credulitate ...Sunt sigur ca nimeni nu doreste acest lucru...
Revenim la ADN....

In viata cotidiana daca intalnim o insiruire de litere si cifre lizibile ,chiar daca sunt intr-o limba straina ,nu atribuim acest lucru intamplarii...Este cunoscut faptul ca informatiile codificate imbraca diverse forme:
sistemul de scriere Braille,semnalele radio si programele de calculator care folosesc codul binar ,alcatuit din cifrele zero si unu.Transmiteea informatiei se face in diferite moduri :lumina,unde radio,hartie si cerneala .Indiferent cum stau lucrurile ,oamenii asociaza informatiile logice cu o minte inteligenta.

Ce se poate spune despre celula vie ?Asa cum stiti si dv.,aproape fiecare celula vie din corpul nostru are stocat in nucleul ei un cod unic :ADN-ul...Dupa cum stiti si dv. el este sub forma unei molecule lungi bicatenare si contine un set de instructiuni sau program care dirijeaza ,dezvoltarea ,intretinerea si reproducerea miliardelor de celule cate alcatuiesc corpul uman.
Elementele de baza ale ADN-ului sunt nucleotidele care contin una dintre cele patru baza :adenina ,citozina,guanina,si timina (literele A,C,G,T).
Asemenea literelor alfabetului ,aceste patru caractere se combina in numeroase moduri si formeaza instructiuni necesare replicarii si altor procese din interiorul celulei.Toate aceste informatii din ADN reprezinta genomul...Cat de mare este genomul ? Ei bine ,asa cum probabil stiti el contine trei miliarde de ,,litere,, sau baze...Acest lucru ,potrivit Proiectului Genomului Uman ,ar putea fi comparat cu informatia cuprinsa in 200 de volume de 1000 de pagini....

Poate fi acest lucru rezultatul intamplarii oarbe sau al unei inteligente ?

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Oct 12 2011, 05:59 AM

+Quote Post
mizrahind
mesaj Oct 12 2011, 08:16 AM
Mesaj #5707

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Pt Necunoscutu :
In sfirsit o expunere pertinenta si mai ales stiintifica! Bineinteles ca intimplarea nu poate fi cauza, ci o adinca inteligenta sau asa cum spun grecii Ensofia . Sa meditam putin la aceasta. ONU defineste Viata ca fiind '' O forma superioara de miscare a materiei ''. Asta este doar in mica masura adevarat. Eu am sa definesc viata altfel : '' O forma de CONSTIENTIZARE a materiei '' . Constiinta este viata, este ceea ce anima materia. Ce este fiinta vie, omul? este spermatozoidul infim, nou-nascutul de 3,5 kg, adultul de 65 - 85 kg? Din faza de embrion si pina la batrinete, corpul s-a aflat intr-o continua schimbare, dar, ceva subtil a ramas neschimbat. ''EU'' este acelasi in copilarie si acelasi la batrinete. ''Eu'' este constientizarea existentei noastre. Este moartea intoarcerea in tarina a celor 65 - 85 kg de carne si oase? Atitea substante au trecut prin corpul nostru din copilarie pina la batrinete, atitea celule si tesuturi noi s-au adaugat si au fost eliminate ( cam 75 TONE de materiale solide si lichide trec prin corpul nostru in decursul unei vieti medii de 75 de ani ). Deci nu 3,5 kg si nici 65 - 85 kg ne pot defini ca fiind oameni, ci acel ceva mult mai subtil decit materia, ce sta la baza miscarii materiei - dar nu este miscarea insasi - si prin diferite procese foloseste toate cele 75 tone de materie ce trec prin corpul nostru, fie ca energie, fie constructiv sau de aparare si intretinere. Deci, asa cum viata nu este corpul nu cele 75 de tone de alimente sau cu cele 75 de kg greutate si toate procesele fizico-electro-chimice cuprinse in el, asa cum nu este moartea incetarea acestor procese si intoarcerea in circuitul Naturii al acestor substante, ci Viata este ceea ce Determina aceste procese si schimbari, iar moartea, prin parasirea corpului de catre aceasta Constientizare, atrage dupa sine Incetarea proceselor caracteristice fiintelor vi si urmeaza doar dezintegrarea. Viata si moartea nu sint doua lucruri complementare ci moartea este absenta vietii, tot asa cum spunea si Einstein : Intunericul nu este opusul luminii ci absenta luminii. Forme de miscare superioara conform definitiei ONU au si computerele, robotii, etc, dar acestea nu au viata, nu au Constiinta, sentimente, emotii, teama, etc. Aceste masini au INTELIGENTA dar nu au INTELEPCIUNE - prima fiind materiala si a doua spirituala. Cu bine !

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Oct 12 2011, 08:46 AM
Mesaj #5708

Guests

Citeaza (mizrahind @ Oct 12 2011, 08:16 AM) *
Pt Necunoscutu :
In sfirsit o expunere pertinenta si mai ales stiintifica! Bineinteles ca intimplarea nu poate fi cauza, ci o adinca inteligenta sau asa cum spun grecii Ensofia . Sa meditam putin la aceasta. ONU defineste Viata ca fiind '' O forma superioara de miscare a materiei ''. Asta este doar in mica masura adevarat. Eu am sa definesc viata altfel : '' O forma de CONSTIENTIZARE a materiei '' . Constiinta este viata, este ceea ce anima materia. Ce este fiinta vie, omul? este spermatozoidul infim, nou-nascutul de 3,5 kg, adultul de 65 - 85 kg? Din faza de embrion si pina la batrinete, corpul s-a aflat intr-o continua schimbare, dar, ceva subtil a ramas neschimbat. ''EU'' este acelasi in copilarie si acelasi la batrinete. ''Eu'' este constientizarea existentei noastre. Este moartea intoarcerea in tarina a celor 65 - 85 kg de carne si oase? Atitea substante au trecut prin corpul nostru din copilarie pina la batrinete, atitea celule si tesuturi noi s-au adaugat si au fost eliminate ( cam 75 TONE de materiale solide si lichide trec prin corpul nostru in decursul unei vieti medii de 75 de ani ). Deci nu 3,5 kg si nici 65 - 85 kg ne pot defini ca fiind oameni, ci acel ceva mult mai subtil decit materia, ce sta la baza miscarii materiei - dar nu este miscarea insasi - si prin diferite procese foloseste toate cele 75 tone de materie ce trec prin corpul nostru, fie ca energie, fie constructiv sau de aparare si intretinere. Deci, asa cum viata nu este corpul nu cele 75 de tone de alimente sau cu cele 75 de kg greutate si toate procesele fizico-electro-chimice cuprinse in el, asa cum nu este moartea incetarea acestor procese si intoarcerea in circuitul Naturii al acestor substante, ci Viata este ceea ce Determina aceste procese si schimbari, iar moartea, prin parasirea corpului de catre aceasta Constientizare, atrage dupa sine Incetarea proceselor caracteristice fiintelor vi si urmeaza doar dezintegrarea. Viata si moartea nu sint doua lucruri complementare ci moartea este absenta vietii, tot asa cum spunea si Einstein : Intunericul nu este opusul luminii ci absenta luminii. Forme de miscare superioara conform definitiei ONU au si computerele, robotii, etc, dar acestea nu au viata, nu au Constiinta, sentimente, emotii, teama, etc. Aceste masini au INTELIGENTA dar nu au INTELEPCIUNE - prima fiind materiala si a doua spirituala. Cu bine !

Ce inteleg eu din postarea asta e ca in afara de om restul organismelor ce populeaza aceasta planeta nu sunt vii...
Cat despre citatul din Einstein (care nu prea este al lui Einstein) citeste-l bine pana la capat, intelege-i exact mesajul si vei observa ca dumnezeu nu este nimic altceva decat o creatie a mintii omului (lumina = Radiaţie sau complex de radiaţii electromagnetice emise de corpuri incandescente; caldura = rezultatul energiei cinetice prezente în toate substanţele, pe dumnezeu te las pe tine sa-l definesti)

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Oct 12 2011, 10:28 AM
Mesaj #5709

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Oct 12 2011, 05:58 AM) *
Elementele de baza ale ADN-ului sunt nucleotidele care contin una dintre cele patru baza :adenina ,citozina,guanina,si timina (literele A,C,G,T).
Asemenea literelor alfabetului ,aceste patru caractere se combina in numeroase moduri si formeaza instructiuni necesare replicarii si altor procese din interiorul celulei.Toate aceste informatii din ADN reprezinta genomul...Cat de mare este genomul ? Ei bine ,asa cum probabil stiti el contine trei miliarde de ,,litere,, sau baze...Acest lucru ,potrivit Proiectului Genomului Uman ,ar putea fi comparat cu informatia cuprinsa in 200 de volume de 1000 de pagini....

Asa . Si o ceapa are 2400 de volume de 1000 de pagini , de 12 ori mai mult . Ce o fi scris in volumele alea de e ceapa atat de interesanta pentru creator ? Mai ales ca el creatorul a copiat 198 de volume de 1000 de pagini de la maimute ca sa ne faca pe noi (prin urmare a scris doar pentru noi doar 2 ) .
Junk-ul evolutiv e junk si unele organisme nu stiu sa scape de el . Nu-ti mai obosi mintea sa gasesti alte explicatii .
Uite recordmenul actual ... o floare de cinzeci de ori mai bogata in "informatie divina" decat tine :
http://www.worldrecordsacademy.org/science...ord_101902.html

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Oct 12 2011, 02:42 PM
Mesaj #5710

Guests

Citeaza (Alex @ Oct 12 2011, 08:46 AM) *
Ce inteleg eu din postarea asta e ca in afara de om restul organismelor ce populeaza aceasta planeta nu sunt vii...
Cat despre citatul din Einstein (care nu prea este al lui Einstein) citeste-l bine pana la capat, intelege-i exact mesajul si vei observa ca dumnezeu nu este nimic altceva decat o creatie a mintii omului (lumina = Radiaţie sau complex de radiaţii electromagnetice emise de corpuri incandescente; caldura = rezultatul energiei cinetice prezente în toate substanţele, pe dumnezeu te las pe tine sa-l definesti)
Inseamna ca nu ai inteles corect. Si animalele au Constiinta, si animalele, insectele, plantele, etc au cunoastere, sentimente, constiinta sau altfel spus VIATA. Nu uita ca albinele si furnicile folosesc matematica si tehnologia cu multe milenii inaintea Omului. Chiar daca ratiunea il deosebeste net pe om de restul fiintelor vii, te asigur ca si animalele sau insectele au ratiune, chiar daca in forma redusa, asa cum si omul cu toata ratiunea sa, nu inceteaza sa fie animal instinctiv in ceea ce priveste functiile fiziologice.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 12 2011, 02:57 PM
Mesaj #5711

Guests

Sigur ,sunt multe lucruri pe care noi oamenii le descoperim si le intelegem in timp.De fapt acest lucru da farmec vietii si ne ajuta sa fim mai creativi.Insa a pretinde ca intelegem totul si a atriubui unei teorii ceea ce noi sustinem fara dovezi , este credulitate ...Sunt sigur ca nimeni nu doreste acest lucru...

A pretinde ca intelegi totul e o chestie. E prostie. "A atriubui unei teorii ceea ce noi sustinem fara dovezi" e ceea ce fac creationistii, si misticii gen mizrahind, si nu e credulitate, e ceva in zona dintre rea vointa si autohipnoza.

Revenim la ADN....

In viata cotidiana daca intalnim o insiruire de litere si cifre lizibile ,chiar daca sunt intr-o limba straina ,nu atribuim acest lucru intamplarii...

Mintea umana functioneaza folosind tipare, si acest lucru il face sa incerce sa atribuie fiecare fenomen unui eveniment logic. Asta ne face sa vedem forme de animale in nori, fete de oameni pe stanci (Sfinxul din Bucegi) si zeitati pe felii de paine prajita. Faptul ca noi nu atribuim aceste lucruri intamplarii nu inseamna ca nu se datoreaza intamplarii.

Este cunoscut faptul ca informatiile codificate imbraca diverse forme:
sistemul de scriere Braille,semnalele radio si programele de calculator care folosesc codul binar ,alcatuit din cifrele zero si unu.Transmiteea informatiei se face in diferite moduri :lumina,unde radio,hartie si cerneala .Indiferent cum stau lucrurile ,oamenii asociaza informatiile logice cu o minte inteligenta.

Repet, faptul ca oamenii le asociaza cu o minte inteligenta nu inseamna ca au fost produse de o minte inteligenta.

Ce se poate spune despre celula vie ?Asa cum stiti si dv.,aproape fiecare celula vie din corpul nostru are stocat in nucleul ei un cod unic :ADN-ul...Dupa cum stiti si dv. el este sub forma unei molecule lungi bicatenare si contine un set de instructiuni sau program care dirijeaza ,dezvoltarea ,intretinerea si reproducerea miliardelor de celule cate alcatuiesc corpul uman.

Am mai explicat, mai explic. "Setul de instructiuni" nu este interpretat de nimic in celula, este pura biochimie la mijloc. In plus, ADN-ul are rol decat in dezvoltare, de intretinere si reproducere au grija alte mecanisme. E drept, mecanismele se dezvolta in urma influentei ADN-ului, dar ADN-ul nu are nici un rol direct in intretinere si reproducere.

In primul rand: adenina ,citozina,guanina,timina, hipoxatina, xantina, 7-metilguanina,5-metilcitozina plus tona de acizi nucleici omologi. In al doilea rand, literele sunt folosite pentru usurinta in identificare. Nu scrie nicaieri ATG in ADN. In al treilea rand, habar n-ai ce e genomul. Genomul nu e textul, genomul e formularul pe care se scrie textul.

N-a zis nimeni ca e vorba de O intamplare oarba. Foarte putin probabil sa fie vorba de vreo "inteligenta". Eu zic ca e vorba de un lant extrem de lung de intamplari peste care s-a suprapus un proces de selectare a intamplarilor benefice supravietuirii.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 12 2011, 04:29 PM
Mesaj #5712

Membru veteran

Citeaza (popeu @ Oct 12 2011, 02:57 PM) *
N-a zis nimeni ca e vorba de O intamplare oarba. Foarte putin probabil sa fie vorba de vreo "inteligenta". Eu zic ca e vorba de un lant extrem de lung de intamplari peste care s-a suprapus un proces de selectare a intamplarilor benefice supravietuirii.

Nu doresc sa intru in polemica cu dv.,insa a atribui intamplarilor acest lucru este in afara ratiuni...
Oricum este punctul dv. de vedere si il respect....

Donald Johnson ,chimist si informatician a afirmat ca legile chimiei si ale fizici nu pot crea informatii complexe si nici sisteme care sa proceseze acele informatii.Logica ne spune ca cu cat un set de informatii este mai complex ,cu atat mai mare trebuie sa fie inteligenta necesara pentru a le scrie.Ar fi contrar ratiunii si experientei umane sa atribuim complexa biblioteca a ADN-ului unor procese necontrolate...

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Oct 12 2011, 04:43 PM

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 12 2011, 04:33 PM
Mesaj #5713

Membru veteran

Citeaza (Gamma @ Oct 12 2011, 10:28 AM) *

Ii dati inainte cu ceapa. rolleyes.gif Am spus ,sunt multe lucruri pe care nu le intelegem.A atribui ce nu intelegi unui anumit fenomen sau teorii este o greseala si istoria a demonstrat acest lucru.Revin cu junk...

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 12 2011, 04:39 PM
Mesaj #5714

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (necunoscutu @ Oct 12 2011, 04:33 PM) *
Ii dati inainte cu ceapa. rolleyes.gif Am spus ,sunt multe lucruri pe care nu le intelegem.A atribui ce nu intelegi unui anumit fenomen sau teorii este o greseala si istoria a demonstrat acest lucru.Revin cu junk...

mi se pare că faci și tu aceeași greșeală, așa că... biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Oct 12 2011, 05:19 PM
Mesaj #5715

Guests

Citeaza (mifty @ Oct 11 2011, 07:30 PM) *

Chiar n-ai inteles ironia ? huh.gif

+Quote Post
gamma
mesaj Oct 12 2011, 06:55 PM
Mesaj #5716

Membru
**

Postari: 83
Inscris: 13-October 09
Utilizatorul numarul: 13 937

Citeaza (necunoscutu @ Oct 12 2011, 04:33 PM) *

Daca tu nu intelegi un lucru asta nu inseamna ca nu-l inteleg eu sau alti oameni .

http://www.motifake.com/image/demotivation...-1254784646.jpg

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 13 2011, 06:07 AM
Mesaj #5717

Membru veteran

Citeaza (gamma @ Oct 12 2011, 06:55 PM) *
Daca tu nu intelegi un lucru asta nu inseamna ca nu-l inteleg eu sau alti oameni .

Sensul afirmatiei nu era acela de a va ironiza ci de a spune ca nu trebuie sa pretindem ca stim totul...Exista multe lucruri nedescoperite de mintea umana....

Revin la junk DNA...

Biologii au sustinut mult timp ca ADN-UL este un program pentru producerea de proteine si nimic mai mult.Insa cu trecerea anilor ,s-a descoperit ca doar 2% din genom reprezinta codul pentru fabricarea proteinelor.Fara prea multe cercetari unii oameni de stiinta au tras concluzia ca restul de ADN este un ,,deseu,, al evolutiei,,.
Cand a aparut ideea de junk DNA (ADN inutil) ?
Susumu Ohno ,evolutionist , este cel caruia ii este atribuita aceasta expresie .El a spus :
,,Mult ADN inutil in genomul nostru...,, el a scris ca rstul de secvente de ADN sunt ,,ramasitele experimentelor naturii,,...
Care a fost efectul afirmatiilor facute si sustinute de unii evolutionisti ?
Wojciech Makalowski ,specialist in biologie moleculara a spus ca aceasta teorie ,,i-a impiedicat pe majoritatea cercetatorilor sa studieze ADN-ul noncodant.Un mic nr. de oameni de stiinta ,cu riscul de a fi ridiculizati ,au explorat taramuri necunoscute.Datorita lor ,perspectiva asupra ADN-ului s-a schimbat treptat incepand cu anii 90...In prezent ,biologii in general considera o comoara genomica ceea ce in trecut a fost un deseu.
Asa cum a spus si John Mattik ,teoria cu privire la ADN-ul inutil (junk) este un exemplu tipic de traditie stiintifica ce impiedica analiza obiectiva a faptelor...

Concluzie :Adevarul in stiinta trebuie stabilit pe baza de dovezi nu prejudecati sau credinte personale... cool.gif

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 13 2011, 06:15 AM
Mesaj #5718

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Oct 12 2011, 04:29 PM) *
Nu doresc sa intru in polemica cu dv.,insa a atribui intamplarilor acest lucru este in afara ratiuni...

Ce-am scris eu si ce-ai inteles tu. Citeste ce-am scris pana la capat. Intamplarea joaca un rol important dar cel mai important rol il joaca selectia. Spuneam acum multe pagini ca mutatiile sunt combustibilul si selectia e soferul.

Donald Johnson ,chimist si informatician a afirmat ca legile chimiei si ale fizici nu pot crea informatii complexe si nici sisteme care sa proceseze acele informatii.

Aici e vorba de biologie si nenea despre care vorbesti tu nu e biolog. In cel mai bun caz nu are toate informatiile necesare.

Logica ne spune ca cu cat un set de informatii este mai complex ,cu atat mai mare trebuie sa fie inteligenta necesara pentru a le scrie.

Daca exista o inteligenta care sa le scrie, poate. Aici vorbim despre procesele care se intampla in lipsa acelei inteligente.

Ar fi contrar ratiunii si experientei umane sa atribuim complexa biblioteca a ADN-ului unor procese necontrolate...

Ratiunea si experienta nu inseamna nimic in fata faptelor, si din nou spun ca TE nu se bazeaza numai pe procese necontrolate.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 13 2011, 06:26 AM
Mesaj #5719

Membru veteran

Citeaza (popeu @ Oct 13 2011, 06:15 AM) *
Ce-am scris eu si ce-ai inteles tu. Citeste ce-am scris pana la capat. Intamplarea joaca un rol important dar cel mai important rol il joaca selectia. Spuneam acum multe pagini ca mutatiile sunt combustibilul si selectia e soferul.

[b]Lucrurile trebuie analizate pe rand
...In ceea ce am postat discutam despre rolul ADN-ului si greselile care s-au facut...Mutatiile si selectia sunt alte lucruri...Daca doriti, le putem analiza ....

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Oct 13 2011, 08:40 AM
Mesaj #5720

Guests

Citeaza (blabla @ Oct 13 2011, 08:14 AM) *
trolling, as usual.

Bineinteles . Afirmatia :
"
Datorita lor ,perspectiva asupra ADN-ului s-a schimbat treptat incepand cu anii 90...In prezent ,biologii in general considera o comoara genomica ceea ce in trecut a fost un deseu."
se traduce prin :

Datorita martienilor ,perspectiva asupra ADN-ului s-a schimbat treptat incepand cu anii 1800...In prezent ,arheologii de top considera genomul ca fiind cheia pentru deschifrarea influentelor astrale .

Aceeasi valoare au ambele afirmatii . Sunt pe un forum si nu sunt insotite de link-uri catre studiile pe care se bazeaza .

Pe scurt e vorba de manipulare prin omisiune , e adevarat ca 8% din genom care era catalogat inainte ca junk nu mai este considerat asa (in principal datorita faptului ca organismele au decis sa pastreze acele portiuni nealterate chit ca tot nu stim ce fac ) dar restul de 90% nu are presiuni evolutive (ceea ce se traduce prin faptul ca ne doare-n cot daca cineva scrie marseilleza sau tricolorul in locul lui ca nu se intampla nimic ) . Daca la nastere ceva se intampla si apare o malformatie la inima e clar ca acea modificare nu se va pastra in generatiile urmatoare dar daca apare in junk nu e nici o problema . De-aia ne cam doare-n cot de faptul ca fiecare om are cam 60 de mutatii si traieste bine merci cu ele , pentru ca majoritatea apar in aia 90% junk
http://www.sciencedaily.com/releases/2011/...10613012758.htm

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 16 2011, 02:58 PM
Mesaj #5721

Membru veteran

Revenind la ADN...

Asa cum a fost mentionat unii in trecut au spus ca o mare parte din ADN este inutil (junk DNA)...
Cum stau lucrurile ?
Celula ,asa cum stiti si dv ., este deosebit de complexa.Un rol important in functionarea ei complexa il are asa zisul junk DNA...O mare parte din acest ADN contine instructiunile de realizare a unei clase de molecule numite ARN reglator care joaca un rol important in dezvoltarea ,maturizarea si functionarea celulei...Cercetarile recente au demonstrat ca moleculele lungi de ARN noncodant sunt foarte complexe si necesare pentru dezvoltarea normala a celulei.Disfunctiile din moleculele lungi de ARN noncodant sunt asoiciate cu multe boli :cancer ,psoriazis etc....Ceea ce inainte era considerat un deseu ,astazi poate constitui cheia diagnosticarii si tratarii diferitelor boli.... rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Oct 16 2011, 03:06 PM

+Quote Post
gamma
mesaj Oct 16 2011, 04:54 PM
Mesaj #5722

Membru
**

Datorita martienilor ,perspectiva asupra ADN-ului s-a schimbat treptat incepand cu anii 1800...In prezent ,arheologii de top considera genomul ca fiind cheia pentru deschifrarea influentelor astrale . laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 17 2011, 05:31 AM
Mesaj #5723

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Oct 16 2011, 02:58 PM) *
Revenind la ADN...

Asa cum a fost mentionat unii in trecut au spus ca o mare parte din ADN este inutil (junk DNA)...
Cum stau lucrurile ?
Celula ,asa cum stiti si dv ., este deosebit de complexa.Un rol important in functionarea ei complexa il are asa zisul junk DNA...O mare parte din acest ADN contine instructiunile de realizare a unei clase de molecule numite ARN reglator care joaca un rol important in dezvoltarea ,maturizarea si functionarea celulei...Cercetarile recente au demonstrat ca moleculele lungi de ARN noncodant sunt foarte complexe si necesare pentru dezvoltarea normala a celulei.Disfunctiile din moleculele lungi de ARN noncodant sunt asoiciate cu multe boli :cancer ,psoriazis etc....Ceea ce inainte era considerat un deseu ,astazi poate constitui cheia diagnosticarii si tratarii diferitelor boli.... rolleyes.gif

Ai o imaginatie bogata, dar nu tocmai sanatoasa.

Elemente transpozabile: (44% junk)
-transpozoni:
- activi (functionali) <0.1%
- defecti (nefunctionali) 3%
- retrotranspozoni:
- activi (functionali): <0.1%
- defecti (integrali dar nefunctionali) 8%
- L1 LINE(fragmente, nefunctionali): 16%
- alte LINE: 4%
- SINE (fragmente de pseudogene): 13%
- transpozoni si fragmente de transpozoni cooptati: <0.1%

Virusuri:(9% junk)
- virusuri ADN
- active <0.1%
- defecte ~1%
- virusuri ARN
- active <0.1%
- defecte 8%
- cooptate <0.1%

Pseudogene (1.2% junk)
- din gene codoare de proteine: 1.2%
- cooptate: <0.1%

Gene ribozomale ARN:
- esentiale 0.22%
- junk 0.19%

Alte gene codoare ARN
- gene tRNA <0.1%
- gene RNA cunoscute: <0.1%
- presupus regulatoare ARN (esentiale): ~2%

Gene codoare de proteine: (9.6% junk)
- esentiale 1.8%
- introni defecti 9.6%

Secvente regulatoare:
- esentiale 0.6%

Origini pentru replicarea ADN
- SARS
- esential <0.1%
-HRDNA
- esential <0.1%
- junk 1%
- centromeri
- esentiali 2.0%
-non-esentiali 1.0%%
- telomeres
- esentiali <0.1%

ADN intergenic
- conservat(esential) 2%
- neconservat (necunoscut, probabil junk) 26.3%

Total Esential/Functional (pana acum) = 8.7%
Total Junk (pana acum) = 65%
Necunoscut (probabil in mare parte junk) = 26.3%

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 17 2011, 06:43 AM
Mesaj #5724

Membru veteran

Citeaza (popeu @ Oct 17 2011, 05:31 AM) *
Total Esential/Functional (pana acum) = 8.7%
Total Junk (pana acum) = 65%
Necunoscut (probabil in mare parte junk) = 26.3%

Felictari !Ati facut inbunatatiri....De la 98% junk DNA , ati ajuns la 65 %...
Pentru a nu gresi eu va recomand sa adoptati punctul de vedere al lui Leonid Kruglyak ,genetician Universitatea Princeton : ,,multe dintre mecanismele si principiile care guverneaza activitatile inter- si intracelulare raman un mister "....Asa ca eu propun sa dam cercetarii o sansa si sa nu ne pronuntam inca... cool.gif

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 17 2011, 06:46 AM
Mesaj #5725

Membru veteran

Citeaza (gamma @ Oct 16 2011, 04:54 PM) *
Datorita martienilor ,perspectiva asupra ADN-ului s-a schimbat treptat incepand cu anii 1800...In prezent ,arheologii de top considera genomul ca fiind cheia pentru deschifrarea influentelor astrale . laugh.gif

Incercati sa dati dovada de seriozitate...Doar discutam despre junk DNA huh.gif ...Sau doriti sa confirmati ca sunteti junk pe forum ?! cool.gif

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Oct 17 2011, 06:46 AM

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 17 2011, 07:35 AM
Mesaj #5726

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Oct 17 2011, 06:43 AM) *
Felictari !Ati facut inbunatatiri....De la 98% junk DNA , ati ajuns la 65 %...
Pentru a nu gresi eu va recomand sa adoptati punctul de vedere al lui Leonid Kruglyak ,genetician Universitatea Princeton : ,,multe dintre mecanismele si principiile care guverneaza activitatile inter- si intracelulare raman un mister "....Asa ca eu propun sa dam cercetarii o sansa si sa nu ne pronuntam inca... cool.gif

Vreau citatul in care spuneam ca 98% e junk. In plus, daca citesti cu atentie, am zis ca 65% e cu siguranta junk, dar pe langa asta mai sunt 26% fara functie determinata care este aproape sigur tot junk, dar nu s-a testat inca asta. Pot explica de ce este foarte probabil ca din cei 26% nedeterminati 0.000% sa fie codor daca vreti.

Ce-a zis Leonid Kruglyak e de fapt un truism, este imposibil sa stii absolut totul despre un lucrul. Pe de alta parte, n-are legatura cu ADN-ul si cu atat mai putin cu TE.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 17 2011, 08:02 AM
Mesaj #5727

Membru veteran

Citeaza (popeu @ Oct 17 2011, 07:35 AM) *

Eu zic sa nu fiti atat de categoric... rolleyes.gif Ceea ce nu stim cu siguranta nu trebuie sa constituie dovada sustinerii unei teorii ....Oamenii de stiinta ,in general ,sunt mult mai rezervati azi in legatura cu junk DNA....Aveti rabdare, nu va pronuntati.Deja cei care au facut acest lucru in trecut au gresit....Lucrurile se clarifica tot mai mult.Devenim mai isteti... cool.gif

Aceasta postare a fost editata de necunoscutu: Oct 17 2011, 08:03 AM

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 17 2011, 08:24 AM
Mesaj #5728

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Oct 17 2011, 08:02 AM) *
Eu zic sa nu fiti atat de categoric... rolleyes.gif Ceea ce nu stim cu siguranta nu trebuie sa constituie dovada sustinerii unei teorii ....Oamenii de stiinta ,in general ,sunt mult mai rezervati azi in legatura cu junk DNA....Aveti rabdare, nu va pronuntati.Deja cei care au facut acest lucru in trecut au gresit....Lucrurile se clarifica tot mai mult.Devenim mai isteti... cool.gif

Incredibil. Se pare ca zona de creier folosita de obicei pentru acumulare de informatii s-a transformat la creationisti intr-o sursa de norepinefrina.

Evolutia nu se bazeaza pe existenta sau functiile ADN-ului necodor. Dupa cum am zis, in TE ne intereseaza codorul, principalul vinovat de transmiterea caracterelor ereditare.

+Quote Post
gamma
mesaj Oct 17 2011, 11:08 PM
Mesaj #5729

Membru
**

Citeaza (necunoscutu @ Oct 17 2011, 06:46 AM) *
Incercati sa dati dovada de seriozitate...Doar discutam despre junk DNA huh.gif ...Sau doriti sa confirmati ca sunteti junk pe forum ?! cool.gif

Nu , nu discutam despre junk DNA acolo ci despre afirmatii neacoperite de dovezi . Dar nu te-ai prins nici de asta , chit ca am scris negru pe alb in postul meu precedent .Patetic . Chiar crezi ca toti cei din tabara ta sunt idioti si nu vad magariile astea ?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Oct 20 2011, 10:14 PM
Mesaj #5730

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (gamma @ Oct 17 2011, 11:08 PM) *
Nu , nu discutam despre junk DNA acolo ci despre afirmatii neacoperite de dovezi . Dar nu te-ai prins nici de asta , chit ca am scris negru pe alb in postul meu precedent .Patetic . Chiar crezi ca toti cei din tabara ta sunt idioti si nu vad magariile astea ?
Daca nu ai Windows nu poti executa un program. Totasa si cu junk DNA. junk de fapt pune bazele ADN , iar restul face cu adevarat diferenta intre specii si indivizi.

+Quote Post

207 Pagini V  « < 189 190 191 192 193 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2018 - 09:20 AM