IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 08:21 AM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

@Louis: Louis, acest topic nu este din ciclul "Ce ar fi mai bine, friptura de pui sau friptura de vaca?". Cum spuneam de 20 de ani nu se intampla NIMIC cu sterilizarea maidanezilor, cu amendarea celor care ii lasa pe strada, etc. Pentru mine este clar ca trebuie modificata legea astfel incat:

1) cainii:
- cei prinsi liberi sa fie ridicati, tinuti 2-4 saptamani si: nu sunt revedicati - eutanasiati fara sa sufere; sunt revendicati - amenda pentru cei care ii revendica pentru ca i-a lasat liberi si fara supraveghere, sterilizati, eliberati dupa crotaliere (pentru a se marca cine i-a mai revendicat, in caz de reprindere ulterioara). In felul asta nu orice baba imbecila ii poate revendica sa le dea drumul in fata blocului in minutul 2 (Ca la masinile ridicate, platesti toate cheltuielile legate de ridicare + o amenda)
- Obligativitatea sterilizarii tuturor cainilor care nu au certificat de rasa pura sau care nu sunt pastrati pentru monta
- Crotalierea tuturor cainilor detinuti in gospodarii individuale. Interzicerea sub pedeapsa amenzilor grave a tinerii cainilor in institutii / firme: sunt jdemii de caini tinuti langa orice depozit, autobaza, santier pe principiul ca nu or sa vina hotii. Cainii aia puiaza in draci, nu ii sterilizeaza nimeni

2) Oamenii: daca sunt prinsi ca ii lasa liber cu intentie, ca elibereaza caini/pui SA FIE AMENDATI DE SA II USTURE SI SA NU MAI STEA JOS O LUNA!

ASTA ESTE LEGEA PE CARE O VREAU! Orice discutii pe acest topic le-as vrea in aceasta directie - cum putem promova si impune o asemenea lege, repet si acum si de fiecare data cand va mai fi nevoie ca pentru mine a trecut vremea prostiilor de genul "Cutu e bun, Cutu nu musca decat oamenii rai, Da-te jos de pe bicicleta sa vorbesti cu el, Si betivii fac pipi la colt, Intai sa ii sterilizam pe toti si sa vedemc e se intampla" si alte bla blauri. Nu inteleg de ce tu si alti "iubitori" de animale incercati sa abateti discutia poluand cu aceleasi argumente care de 20 de ani nu functioneaza. Eu vin cu o solutie, tu cu ce solutie vii? Ai dat vreodata un leu macar unei organizatii care se ocupa de sterilizari? Sau e mai simplu doar sa fii milos pe forum?

@ akanom: Salut, asa facem, bombardam parlamentarii din circumscriptie cu scrisori. Dar pentru a fi coerenti zic sa venim cu un proiect de reglementari, ce sa le spunem mai exact, cam cum sa sune legea. Nu putem sa dam un mail cu Hai sa eutanasiem. Cum ti se pare propunerea mea ref la forma legii?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Apr 1 2010, 08:30 AM
Mesaj #32

Guests

reclamatie la primaria sectorului. singura cale legala

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 08:33 AM
Mesaj #33

Membru veteran

Citeaza (gigel de luxembourg @ Apr 1 2010, 08:30 AM) *
reclamatie la primaria sectorului. singura cale legala

Conform legilor in vigoare nu se intampla absolut nimic. Cel mult primesti un raspuns de genul "Vom verifica aspectele semnalate si vom rezolva conform legii". Legea e cretina, trebuie sa modificam sursa problemei de la radacina

+Quote Post
Vizitator_Louie.
mesaj Apr 1 2010, 08:50 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Gusti @ Apr 1 2010, 08:21 AM) *
Intr-adevar, cauzele sint cele pe care le-ai enumerat tu. Numai ca scapi una EXTREM de importanta. Tu zici ca in ultimii 7 ani au fost omoriti 150.000 de ciini. Nu stiu de unde ai informatia, eu stiam ca in ultimii ani a fost interzisa eutanasierea. Ciinii sint dusi in niste adaposturi de la marginea orasului, sint deparazitati, vaccinati si sterilizati dupa care li se da drumul pe strada. Firmele care se ocupa cu treaba asta primesc o suma de bani pentru fiecare ciine tratat astfel. Numai ca ei sint smecheri si nu au nici un interes ca orasul sa scape de ciini vagabonzi, asa ca le mai dau drumul si nesterilizati, ca sa aiba de lucru si la anu'.

Informatia asta o am din comunicatele ASA, de pe cand dadeau raportul catre populatie apropo de ce munca au depus. Intr-adevar, ASA s-a oprit la un moment dat din activitate si nu din cauza ca fusese interzisa eutanasierea, ci pentru ca nu mai aveau fonduri. Eutanasierea a fost interzisa abia dupa ce a intrat in vigoare legea protectiei animalelor, odata cu intrarea Romaniei in UE.
"Firmele care se ocupa cu treaba asta" nu exista, exista in continuare doar ASA, care e a primariei. Daca ASA zice ca castreaza si nu castreaza, e nasol, inseamna ca freaca menta sau baga banii in buzunar, chestie cu care, contribuabil fiind, evident nu sunt de acord. Dar e la fel de posibil si sa nu aiba bani alocati pt chestia asta. Pentru ca nimeni nu se angajeaza la o munca cu rezultate vizibile doar pe termen lung, constanta si obositoare si, evident, foarte nepopulara. Daca eliberezi un caine castrat pe strada va mai trai (si, eventual, musca) inca vreo 7 ani, daca arati un cadavru de caine bate Gogu din palme, se gandeste ca e unul in minus. Deci, in prag de alegeri, in ce preferi sa investesti? In cadavre de caine, sa se bucure Gogu, evident.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 1 2010, 09:01 AM
Mesaj #35

Guests

Ok, ca sa avem un cadru unit de actiune, propun sa trimitem urmatoarele propuneri efective pentru modificarea legii:

Modificarea propusa priveste situatia animalelor cu si fara stapan din zonele intravilane.
Legea trebuie sa specifice cu exactitate institutiile obligate sa actioneze in cadrul legii. Propun ca primariile sa fie obligate sa aiba un serviciu public care sa se ocupe de verificarea si rezolvarea aspectelor semnalate, denumit "Politia Animalelor", pe scurt PA in cele ce urmeaza. PA poate fi externalizat catre firme private care vor fi obligate sa lucreze in aceleasi conditii ale legii ca un serviciu public.
Legea trebuie sa specifice sursele de finantare pentru aceste activitati. Propun ca finantarea sa se faca din taxa de mediu, care mi se pare subutilizata.
Legea trebuie sa specifice clar termene limita pentru toate actiunile executate, precum si indicatorii de masurare ai activitatii.

Ca propuneri specifice, avand in vedere situatia disperata, propun urmatoarele obligatii pentru PA.

- Acceptarea de sesizari telefonice si in scris de la cetatenii de pe raza de actiune a PA. Obligativitatea verificarii, cu inregistrare video a interventiei, si strangerea animalelor fara stapan in 24h (in zilele lucratoarea) sau 72h (pentru sesizarile venite in weekend) de la sesizare. Termenul poate fi depasit daca capacitatea de cazare a animalelor este atinsa, dar in acest caz se va raspunde la sesizare cu termenul limita pana la care se va face colectarea.
- Animalele stranse vor fi verificate medical pentru a se vedea oportunitatea unei adoptii in cel mult 4 zile lucratoare de la colectare. Animalele dotate cu cip de identificare sunt considerate ca adoptabile.
- Daca adoptarea nu este posibila (animale bolnave, violente, infectioase), se va proceda eutanasierea imediat dupa evaluare.
- Daca adoptia este posibila, pe pagina de internet a PA va fi pus un anunt cu fotografie care sa permita doritorilor sa adopte animalul. In cazul animalelor cu cip detinatorii vor fi notificati prin scrisoare recomandata.
- Daca animalul oferit spre adoptie nu este adoptat in 5 zile, va fi eutanasiat. In cazul animalelor cu cip de identificare, termenul este de 30 de zile.
- La adoptie, sau recuperare in cazul animalelor cu cip, detinatorii vor plati contravaloarea serviciilor prestate (colectare, evaluare si cazare animale). Aceste plati se vor varsa in bugetul PA.
- Pentru a preveni abandoarea, la a doua colectare a unui animal cipat detinatorul va plati o amenda administrativa egala cu salariul mediu pe economie. La a treia colectarea a aceluiasi animal cipat detinatorul va plati o amenda administrativa egala cu 4 salarii medii pe economie. A patra colectare a aceluiasi animal cipat va duce la eutanasierea imediata a animalului si o amenda administrativa egala cu 10 salarii medii pe economie. Toate amenzile vor fi varsate la bugetul PA.
- PA va efectua la cererea unui detinator eutanasia unui animal detinut contra platii serviciilor.
- Eutanasierea se va face prin injectare cu cocktail medicamentos care contine cantitati suficiente de anestezic.
- Carcasele vor fi distruse de centrele de colectare a deseurilor animale.

Cred ca aceasta suita de reguli simple va rezolva rapid problema abandonarii animalelor. In mod evident legea va cere primariilor sa verifice activitatea PA, si lucratorii PA vor fi expusi penalizatorilor in cazul nerespectarii legii.

Alte comentarii pentru a imbunatati legea ?

+Quote Post
Vizitator_Louie.
mesaj Apr 1 2010, 09:07 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 1 2010, 08:21 AM) *
@Louis: Louis, acest topic nu este din ciclul "Ce ar fi mai bine, friptura de pui sau friptura de vaca?". Cum spuneam de 20 de ani nu se intampla NIMIC cu sterilizarea maidanezilor, cu amendarea celor care ii lasa pe strada, etc. Pentru mine este clar ca trebuie modificata legea astfel incat:

1) cainii:
- cei prinsi liberi sa fie ridicati, tinuti 2-4 saptamani si: nu sunt revedicati - eutanasiati fara sa sufere; sunt revendicati - amenda pentru cei care ii revendica pentru ca i-a lasat liberi si fara supraveghere, sterilizati, eliberati dupa crotaliere (pentru a se marca cine i-a mai revendicat, in caz de reprindere ulterioara). In felul asta nu orice baba imbecila ii poate revendica sa le dea drumul in fata blocului in minutul 2 (Ca la masinile ridicate, platesti toate cheltuielile legate de ridicare + o amenda)
- Obligativitatea sterilizarii tuturor cainilor care nu au certificat de rasa pura sau care nu sunt pastrati pentru monta
- Crotalierea tuturor cainilor detinuti in gospodarii individuale. Interzicerea sub pedeapsa amenzilor grave a tinerii cainilor in institutii / firme: sunt jdemii de caini tinuti langa orice depozit, autobaza, santier pe principiul ca nu or sa vina hotii. Cainii aia puiaza in draci, nu ii sterilizeaza nimeni

2) Oamenii: daca sunt prinsi ca ii lasa liber cu intentie, ca elibereaza caini/pui SA FIE AMENDATI DE SA II USTURE SI SA NU MAI STEA JOS O LUNA!

ASTA ESTE LEGEA PE CARE O VREAU! Orice discutii pe acest topic le-as vrea in aceasta directie - cum putem promova si impune o asemenea lege, repet si acum si de fiecare data cand va mai fi nevoie ca pentru mine a trecut vremea prostiilor de genul "Cutu e bun, Cutu nu musca decat oamenii rai, Da-te jos de pe bicicleta sa vorbesti cu el, Si betivii fac pipi la colt, Intai sa ii sterilizam pe toti si sa vedemc e se intampla" si alte bla blauri. Nu inteleg de ce tu si alti "iubitori" de animale incercati sa abateti discutia poluand cu aceleasi argumente care de 20 de ani nu functioneaza. Eu vin cu o solutie, tu cu ce solutie vii? Ai dat vreodata un leu macar unei organizatii care se ocupa de sterilizari? Sau e mai simplu doar sa fii milos pe forum?

@ akanom: Salut, asa facem, bombardam parlamentarii din circumscriptie cu scrisori. Dar pentru a fi coerenti zic sa venim cu un proiect de reglementari, ce sa le spunem mai exact, cam cum sa sune legea. Nu putem sa dam un mail cu Hai sa eutanasiem. Cum ti se pare propunerea mea ref la forma legii?

O actiune de mare amploare care a vizat lichidarea cainilor vagabonzi a fost organizata deja. Rezultatul il poti vedea cu ochii tai. Cainii sunt tot acolo. Atunci poate ca nu asta era solutia. Inteleg ca esti chitit pe solutia asta, dar hai sa ne gandim mai bine. Din modul in care pui problema rezulta eroarea asupra careia vreau eu sa atrag atentia:

1. cainii - sa scapam de ei, sa facem curat, cine ii vrea, sa-i ia acasa
2. oamenii - sa-i pedepsim daca mai fac "mizerie", cum ar veni

Problema numarul 1 nu sunt cainii, ci oamenii!!!!!!!

Oamenii nu trebuie pedepsiti, ci educati! Oricat le-ar surade oamenilor ideea de mana de fier, de Vlad Tepes si alte prostii, cetatenii civilizati din Vest nu sunt civilizati DE FRICA, ci pentru ca INTELEG ca asa e cel mai bine pentru toti.
Cand o intelege Gogu ca nu e bine sa tina cainele pe pres, il va baga in casa. Cand va intelege ca ar fi bine sa il castreze, il va castra. Cand va intelege ca n-are voie sa lase puii catelei lui la colt de strada, nu ii va mai lasa. Pana atunci, Gogu se va comporta ca si pana acum.

Rezolvand tu (prin intermediul parlamentarului) problema lui Gogu, Gogu isi va vedea linistit de treaba. Unde ai vazut tu in viata noastra de zi cu zi vreo amenda usturatoare care sa il abata pe Gogu de la "tabieturile" lui? La coltul strazii mele, sub semnul de 5 MILIOANE AMENDA PENTRU ARUNCAREA GUNOIULUI IN LOCURI NEPERMISE sunt munti de gunoaie. Cine implementeaza legea asta? Cine o va implementa si pe aia cu cainii, deci NIMENI. Nu mai bine investesti in educatie? Dureaza mai mult dar rezolvi problema "de la radacina", ca tot vreti voi solutii "extreme"

Daca am dat vreodata un leu macar unei organizatii? Am dat MILIOANE si sunt dispus in continuare sa dau. Am "adoptat" acum 5 ani un maidanez de 2 luni, adica l-am luat acasa, in apartament, platesc pentru el intretinere si l-am castrat la varsta de 1 an, in ciuda protestelor tuturor prietenilor mei, ""iubitori de animale sau nu.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 09:25 AM
Mesaj #37

Membru veteran

@ Louie: Partea cu intelesul se poate aplica intr-o tara suficient de CIVILIZATA. Explica si fa-i sa inteleaga pe haitieni sa nu isi mai dea in cap pe ajutoarele umanitare, sa stea la rand pentru ele. Nu vei reusi, situatia se tine sub control cu KALASH-ul, de FRICA! Pe barbari ii linistesti in prima instanta cu biciul, dupa care ii pui la educat. De acord ca trebuie sa educi, ca trebuie o actiune concertata in paralel in acest sens. Dar educatia de acum inainte nu rezolva problema din prezent, si anume a cainilor de pe strada care traiesc in prezent si ne pun sanatatea, viata si confortul in pericol.
La noi se arunca gunoiul sub semnul de 5 milioane amenda pentru ca nu se aplica legi in general, pentru ca nimeni nu vegheaza la respectarea lor. Tu vrei nici sa nu mai avem lege pentru ca oricum nu se aplica?
Cum zicea si fjord, cred ca nu va mai aduceti aminte: in perioada lui Basescu, cu exterminarile masive, NU MAI ERA PICIOR DE CAINE maidanez pe strada. Stiu ca eram mai tanar si pe bd Expozitiei puteam sa ma plimb cu rolele si bicicleta in voie, dupa ce ani de zile nu mai putusem face asta. Acum acea zona este din nou periculoasa, dupa 6-7 ani in care nu s-a mai facut nimic

@ akanom: E un punct de plecare. Propun si ca PA sa fie institutie fiscala autonoma detinuta de primarie, nu departament, in felul asta sa pot redirecta 2% din impozit catre ei

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Apr 1 2010, 09:27 AM
Mesaj #38

Guests

Sunt absolut de acord cu aceasta initiativa.

Cainele, in sine, este un animal deosebit, atunci cand este domestic(-it) si cand are un stapan de la care primeste si caruia ii ofera dragoste si grija.
Insa ce e pe strazi oriunde in Romania, nu numai in Bucuresti, este cu totul altceva.

Ca sa concluzionez : cand incepem ?
(cu riscul de a fi catalogat rasist, ceea ce nu neg ca as fi, daca tot ne apucam de facut curat, strangem si tiganii in aceleasi dricuri ?)

+Quote Post
Vizitator_Eduard.
mesaj Apr 1 2010, 09:44 AM
Mesaj #39

Guests

@ Geoerge
In sfarsit o idee stralucita. Nu trebuie sa fim criminali, propun macar sterilizarea..

+Quote Post
Vizitator_Louie.
mesaj Apr 1 2010, 09:47 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 1 2010, 09:25 AM) *
@ Louie: Partea cu intelesul se poate aplica intr-o tara suficient de CIVILIZATA. Explica si fa-i sa inteleaga pe haitieni sa nu isi mai dea in cap pe ajutoarele umanitare, sa stea la rand pentru ele. Nu vei reusi, situatia se tine sub control cu KALASH-ul, de FRICA! Pe barbari ii linistesti in prima instanta cu biciul, dupa care ii pui la educat. De acord ca trebuie sa educi, ca trebuie o actiune concertata in paralel in acest sens. Dar educatia de acum inainte nu rezolva problema din prezent, si anume a cainilor de pe strada care traiesc in prezent si ne pun sanatatea, viata si confortul in pericol.
La noi se arunca gunoiul sub semnul de 5 milioane amenda pentru ca nu se aplica legi in general, pentru ca nimeni nu vegheaza la respectarea lor. Tu vrei nici sa nu mai avem lege pentru ca oricum nu se aplica?
Cum zicea si fjord, cred ca nu va mai aduceti aminte: in perioada lui Basescu, cu exterminarile masive, NU MAI ERA PICIOR DE CAINE maidanez pe strada. Stiu ca eram mai tanar si pe bd Expozitiei puteam sa ma plimb cu rolele si bicicleta in voie, dupa ce ani de zile nu mai putusem face asta. Acum acea zona este din nou periculoasa, dupa 6-7 ani in care nu s-a mai facut nimic

bine, bine, dar tu zici una si faci alta. unde e acest in paralel, de care vorbesti? ca rostul acestui forum, este, din cate vad, doar mobilizarea generala intru mazilirea cat mai multor maidanezi posibil. Nu vad nici un strop de intentie de initiativa cetateneasca intru educarea cat mai multor cetateni posibil. si cui sa va adresati apropo de educare? parlamentarului? pai nici el nu e educat, saracu.
toata lumea se mobilizeaza atunci cand ii ajunge cutitul la os. nici inainte, nici dupa. ca "merge si-asa".
si se mobilizeaza ca sa dea cu batzul, ca doar i-a sarit mustarul, nu ca sa discute.
asa a fost si ultima data cand au fost maziliti cainii. las', ca intai facem si dupa aia discutam. de facut, s-a facut. de discutat, nu s-a discutat nimic.
te bucuri ca s-au imputinat cainii intr-o zona pe o perioada limitata de timp. am mai spus si repet. zecile de mii de caini de pe maidane si din paduri nu au fost prinsi si nu vor putea fi prinsi nici la a doua, nici la a noua incercare. si ai "liniste" un an si peste un an migreaza alti caini dinspre periferie inspre centru, ca gunoi e, har domnului, din care sa traiasca.
intr-adevar, ar trebui sa existe multe actiuni in paralel. oamenii ar trebui macar partial sa absoarba maidanezii astia pe care EI I-AU GENERAT ANI SI ANI DE ZILE. asa ceva nu se poate intampla de azi pe maine: aveti 15 zile la dispozitie, luati-i acasa.
si revin la Gogu, romanul neaos. pai Gogu daca vrea caine isi ia rottweiler, ca are prestanta. si nevasta-sa isi ia bichon, ca e elegant. cand or intelege Gogu ca e OK sa-ti iei un maidanez alb cu gri, vor fi absorbiti acesti caini incet-incet.
TRATAREA MAIDANEZILOR CA PE NISTE GUNOAIE, paraziti s.a. (vezi mai sus pe forum) nu il ajuta pe Gogu in nici un fel sa isi schimbe comportamentul fata de caini. dimpotriva, ii intareste convingerile.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 10:00 AM
Mesaj #41

Membru veteran

@Louie: Te rog formuleaza cum vrei sa sune o lege care sa educe oamenii sa nu mai dea maidanezi pe strada. Eu ti-am zis cum ar suna legea, daca exista PA si l-a prins ca are caini si ii lasa liberi, amenda sa behaie. Daca l-a prins cu caini nesterilizati si fara act ca sunt pastrati fertili pentru monta, amenda sa behaie.
Observatia mea se face punctual la acea zona pentru ca pe acolo umblam cel mai mult. Dar a fost valabila in orice zona din Bucuresti, orasul devenise fara caini comunitari. In ce priveste cainii de pe camp, din paduri, impuscati direct, cine crezi ca ii va adopta pe aia?
Ce ai cu Gogu daca vrea rottweiler? Il ia, ii scoate act ca e pt monta sau il castreaza. Nu o face, amenda sa behaie. Tie ti-ar placea sa fii obligat sa cumperi doar Dacii?
Cainii maidanezi SUNT paraziti. Da-le o alta definitie. Platesc impozite? nu. Dau lapte branza oua? nu. Aduc cel mai mic folos? nu. Transmit boli? da. Produc pagube? da (fa un calcul cat costa tratarea celor vaccinati, cat costa suferinta umana a 10000 de muscati, cat ar trebui sa plateasca primaria pt impotenta ei in a rezolva aceasta problema). Zi-mi un singur folos pe care il ai in urma existentei lor, si eu iti zic 10 lucruri impotriva lor. Oare noi suntem cei mai destepti oameni din lume? Cum se face ca orice tara civilizata e mai tampita ca noi si nu are maidanezi?

+Quote Post
Vizitator_Louie.
mesaj Apr 1 2010, 10:31 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 1 2010, 10:00 AM) *
@Louie: Te rog formuleaza cum vrei sa sune o lege care sa educe oamenii sa nu mai dea maidanezi pe strada.

Ce ai cu Gogu daca vrea rottweiler? Il ia, ii scoate act ca e pt monta sau il castreaza. Nu o face, amenda sa behaie. Tie ti-ar placea sa fii obligat sa cumperi doar Dacii?
Cainii maidanezi SUNT paraziti. Da-le o alta definitie. Platesc impozite? nu. Dau lapte branza oua? nu. Aduc cel mai mic folos? nu. Transmit boli? da. Produc pagube? da
Zi-mi un singur folos pe care il ai in urma existentei lor, si eu iti zic 10 lucruri impotriva lor. Oare noi suntem cei mai destepti oameni din lume? Cum se face ca orice tara civilizata e mai tampita ca noi si nu are maidanezi?

eu evident nu ma refeream la o lege care sa educe oamenii, ci la un program sustinut de primarie si de organizatii nonguvernamentale, care sa descrie si sa explice competent care e situatia si cum poate fi imbunatatita. asa cum au facut campania aia cu spala-te pe cap sau cu violenta in familie. dar este, evident, nevoie de o campanie foarte variata si pe termen lung. este nevoie, in acelasi timp, de transparenta: care sunt organizatiile care se ocupa de cainii comunitari? cati bani aloca primaria pt rezolvarea chestiunii asteia? am gasit 5 pui de caine intr-o cutie in fata blocului. cui ma adresez? unde ii duc? unde exista adaposturi? unde exista locuri libere?
cabinetele veterinare ar trebui si ele "briefate", ca daca ma duc cu un pui de caine la ei, dau din umeri.
vad ca vecinul meu isi lasa rottweilerul sa umble liber pe strada si ala cordeste in voie toate maidanezele. cui ma adresez? cum opresc fenomenul asta?
altul are un maidanez necastrat. din nou, cui ma adresez? cum e rezolvata aceasta problema INAINTE chiar de a se produce?

treaba cu daciile e un exemplu cam nefericit... am avut si caini de rasa, si maidanezi. practic nu exista, evident, nici o diferenta intre ei. diferentele sunt numai in capul oamenilor si se numesc PREJUDECATI. prejudecatile, la randul lor, se mai schimba. tot prin informare sustinuta.
inutil sa spun ca n-am nimic cu bietii rottweileri si nici cu bichonii. doar ca mi se pare mai mult decat snob sa dau 1000 euro pe un rottweiler cu pedigri I, sa umblu cu rottweilerul in jipan si sa calc cu jipanul maidanezi, ca aia, vezi doamne, nu-s caini. adica sunt caini, dar, murdari fiind, nu sunt caini. ???

treaba cu folosul nu se aplica numai la cainii maidanezi, se aplica si la cainii de rasa si la pisici. si nu-mi veni cu treaba aia ca pisica prinde soareci, ca in 2010 nu cred ca tine cineva pisici in apartament pt ca are sobolani.
si cainii de rasa au paraziti, pot musca s.a., pisicile pot la randul lor musca si zgara, transmite o serie de boli etc.

beneficiile unui animal de companie (caine, pisica, broasca testoasa, hamster s.a), stim cu totii, nu sunt economice, ci de ordin afectiv si nu sunt deloc de neglijat. animalele de companie sunt dorite si ingrijite pentru simplul motiv ca tin companie.

daca Gogu vrea rottweiler, zici tu, are 2 posibilitati: il castreaza sau ii ia act de monta. ok, deci toti Gogii din bucuresti or sa-si ia act de monta pentru cainii lor. si cainii lor vor cordi fericiti toate femelele de pe strada, ca sunt cu acte in regula. vreau doar sa spun ca dreptul de monta generalizat nu ajuta la nimic. cine nu vrea sa-si castreze cainele ii face act d-asta. si o data in viata il imperecheaza cu o catea de rasa si de 50 de ori cu cine s-o nimeri.

cum se face ca orice tara civilizata nu are maidanezi?
nu cunosc vreo tara care sa fi ucis cu sutele de mii de maidanezi si acum sa nu mai aiba. e foarte simplu: comportamentul oamenilor din tarile civilizate nu este asa de aberant ca cel al lui Gogu. si tu sugerezi sa i se ia lui Gogu jucaria. mi-e teama ca e prea simplu.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 10:41 AM
Mesaj #43

Membru veteran

@Louie: Ok, am inteles, suntem pe doua pozitii ireconciliabile. Nu te pot convinge, nu ma poti convinge. Te rog fa-ti un topic in care sa gasiti solutie pentru educarea oamenilor, topicul asta cauta solutii pentru eradicarea rapida a problemei.
O tii cu de ce sa fii snob si sa dai 1000? Pentru ca vreau sa fiu snob, de-aia. E aberant sa zici ca de ce cumpara rottweiler si nu isi ia un maidanez, pt Dumnezeu! Fiecare e liber sa isi ia ce vrea, cand vrea, cu respectarea regulilor. De ce iti iei blugi si nu iti iei raiati? Nu sunt tot pantaloni? Daca pe strada nu vor mai fi jartele maidaneze, rottweilerul lu Gog cu certificat de monta nu o sa mai aiba nimic de cotait. Acum serios vorbind, cati Gogu cu rottweiler ai vazut iesind cu cainii pe strada sa ii lase sa si-o traga cu maidaneze? Cati metisi in general ai vazut care sa iti aduca mainte de o rasa pura? Despre ce vorbim?
Ai dreptate la beneficiile unui caine de rasa. Eu extind, beneficiile oricarui animal sunt incontestabile, ATAT TIMP CAT AI GRIJA DE ACEL ANIMAL, fie el corcitura fara valoare chinologica sau rasa pura. Beneficiile al 150000 de maidanezi sau cati sunt acum doar in Bucuresti sunt NULE!
Nu cunosti dar asta nu inseamna ca nu exista tari unde au fost exterminati. In Germania dupa razboi si cam in toata Europa au fost impuscati on sight, erau ca si la noi din cauza razboiului, mortii stapanilor, bombardamentelor. Dupa ce i-au eradicat au avut legi care sa nu le permita inmultirea necontrolata, la fiecare caine fara stapan se ia instant masura legala de prindere - pastrare - eutanasiere

+Quote Post
Vizitator_precupetul.
mesaj Apr 1 2010, 11:06 AM
Mesaj #44

Guests

Doar o mica observatie ... cainii de rasa pura sunt inferiori maidanezilor din mai multe puncte de vedere :

1. nu sunt "naturali", sunt creati prin imperecheri repetate intr-un grup restrans de membrii
2. datorita cauzei de mai sus au probleme specifice de sanatate, fiecare rasa are "bugurile" ei
3. sunt mai prosti in general din acelasi motiv
4. toti arata la fel, nu au ceva unic, arata ca produsi in serie (pune 10 bichoni unul langa altul de ex, sunt identici). Maidanezii au fiecare un colorit unic
5. sunt mai iubitori, mai atasati de stapani

Nu as da cei doi maidanezi ai mei pe nimic in lume, sunt nemaipomeniti !
Si da, am avut si caini de rasa si cunosc multe persoane cu caini de rasa. Cred ca merge facuta analogia : rosiile din gradina bunicii foarte gustoase(maidanezii) vs rosiile de la supermarket care arata impecabil dar nu au niciun gust (cainii de rasa).

Rakkone, Louie are dreptate. Nu poti doar sa-i extermini pentru ca in 3-4 ani problema va reveni. Tot ce vei reusi e sa cheltui o gramada de bani publici si sa faci un genocid al patrupedelor.

+Quote Post
Vizitator_precupetul.
mesaj Apr 1 2010, 11:08 AM
Mesaj #45

Guests

Mai sus am vrut sa spun ca maidanezii sunt mai atasati de stapan.

+Quote Post
Vizitator_Louie.
mesaj Apr 1 2010, 11:23 AM
Mesaj #46

Guests

sigur, mi-e clar ca locul meu nu este in acest forum, asta este si ultima interventie.

Citeaza (rakkone @ Apr 1 2010, 10:41 AM) *
Daca pe strada nu vor mai fi jartele maidaneze, rottweilerul lu Gog cu certificat de monta nu o sa mai aiba nimic de cotait. Acum serios vorbind, cati Gogu cu rottweiler ai vazut iesind cu cainii pe strada sa ii lase sa si-o traga cu maidaneze?

a, deci daca sunt maidaneze pe strada, se abuzeaza cu incredere. Gogu n-are nici o vina. sa rezolve Primaria! scuza-ma, da e ca si cum ai spune ca daca n-ar fi curve nu ti-ai insela nevasta.
ca posesor de caini te asigur ca am vazut de zeci de ori aceste practici si am vorbit cu stapani care mi-au explicat, in aceeasi logica pe care o ai si tu, ca atata vreme cat maidanezele exista, ei considera ca au dreptul sa-si lase masculii sa se imperecheze in voie cu ele. daca se simt raspunzatori pentru cei 6 pui generati? fugi de-aici. unde am ajunge daca gandim asa mult? action, taticu'. sa-i stranga Primaria, ca de-aia platim taxe.

Citeaza
Cati metisi in general ai vazut care sa iti aduca mainte de o rasa pura? Despre ce vorbim?

metisii rezultati dintr-un rottweiler si o maidaneza anemica nu vor arata in asa fel incat sa i se rupa lui Gogu sufletu', ca seamana cu masculul lui. daca ai avea ceva cunostinte de medicina veterinara ai sti si ca maidanezele in calduri se imperecheaza cu mai multi masculi in zilele fertile si ca genele puilor sunt rezultatul genelor ei, ale unui mascul de rasa si a inca 2-3 masculi maidanezi, de rasa sau cum or fi. dincolo de asta, fiind subnutriti, parazitati si deosebit de murdari, nu vor fi sesizati de un ochi obisnuit cu rase curate si lucioase. dar ca un mic exercitiu te rog sa te uiti cand ai ocazia (din masina sau din autobuz) dupa maidanezi care au atat dimensiuni cat si caracteristici vagi de caini lup. aia sunt cel mai usor de indentificat. you'll be amazed.

Citeaza
Ai dreptate la beneficiile unui caine de rasa. Eu extind, beneficiile oricarui animal sunt incontestabile, ATAT TIMP CAT AI GRIJA DE ACEL ANIMAL, fie el corcitura fara valoare chinologica sau rasa pura. Beneficiile al 150000 de maidanezi sau cati sunt acum doar in Bucuresti sunt NULE!

nu cred ca te-a contrazis cineva pana acum in afirmatia asta, nici macar nu a provocat-o. NIMENI nu isi doreste sa existe caini fara stapani pe strada. faptul ca ei exista este o anormalie, o aberatie, un nonsens.

Citeaza
Nu cunosti dar asta nu inseamna ca nu exista tari unde au fost exterminati. In Germania dupa razboi si cam in toata Europa au fost impuscati on sight, erau ca si la noi din cauza razboiului, mortii stapanilor, bombardamentelor. Dupa ce i-au eradicat au avut legi care sa nu le permita inmultirea necontrolata, la fiecare caine fara stapan se ia instant masura legala de prindere - pastrare - eutanasiere

intamplator sunt la curent cu legislatia din germania, elvetia si austria referitoare la cainii fara stapan, acum cativa ani am tradus toata aceasta legislatie pentru un ong. te asigur ca legea interzice eutanasierea cainilor fara stapan in toate aceste tari.
vreau sa cred ca in anul domnului 2010, un an de relativa pace, suntem mult mai evoluati si tehnic si mental si afectiv decat germania de acum 70 de ani, dupa razboi si ca toata aceasta evolutie nu se traduce doar in consumerism orb (apropo de beneficiile economice) ci si in posibilitatea de a gasi solutii holistice, cu bataie lunga si cu succes garantat.

nu va urez succes cu forumul asta pentru ca nu faceti decat sa repetati o greseala din care, probabil, doar basescu a invatat, pentru ca a facut-o personal si nu a impartasit aceasta experienta cu publicul alegator.
va urez, in schimb, multa intelepciune, toleranta si rabdare, pentru ca oricat ati fi de porniti pe "eradicarea in forta a problemelor", tot la intelepciune, toleranta si rabdare va trebui sa va intoarceti in cele din urma.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 11:27 AM
Mesaj #47

Membru veteran

@Louie: Te rog mai calca-ti pe inima si trasmite-le un mesaj de final celor 10000 de muscati anul trecut. Si a celor de acum 2 ani, si a celor acum de 3 ani. Si a celor care vor fi muscati anul asta. Explica-le ca sunt prosti, ca nu stiu sa vorbeasca cu cainii, explica-le cum sa gandeasca holistic si sa fie evoluati

+Quote Post
Vizitator_Gusti.
mesaj Apr 1 2010, 11:32 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (akanom @ Apr 1 2010, 09:01 AM) *
...
Alte comentarii pentru a imbunatati legea ?

As avea eu o observatie de facut: PA se va ocupa de toate animalele? Sau numai de ciini?
Si niste propuneri:
1/ cei care vor sa-si ia un animal de casa (oricare ar fi el), sa faca dovada ca au cu ce sa-l creasca.
2/ cei care isi iau un ciine sa fie obligati sa-si faca un control psihiatric, exact ca pentru permisul auto sau pentru cel port-arma.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 11:38 AM
Mesaj #49

Membru veteran

PA s-ar ocupa de toate animalele, nu strict de caini. Si de cai abuzati, si de vite chinuite sau lasate sa mearga liber pe DN, tot ce inseamna control al animalelor

+Quote Post
Vizitator_Gusti.
mesaj Apr 1 2010, 11:39 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 1 2010, 11:27 AM) *
@Louie: Te rog mai calca-ti pe inima si trasmite-le un mesaj de final celor 10000 de muscati anul trecut. Si a celor de acum 2 ani, si a celor acum de 3 ani. Si a celor care vor fi muscati anul asta. Explica-le ca sunt prosti, ca nu stiu sa vorbeasca cu cainii, explica-le cum sa gandeasca holistic si sa fie evoluati

Rakkone, nu sint 10.000 de oameni muscati de ciini in 2009, ci 10.000 de bucuresteni in ultimele 3 luni. Asta numai cei care au ajuns la spital pentru ca sint convins ca au fost si oameni care au ramas acasa.
10.000 de oameni in exact 92 de zile. Asta inseamna ca la fiecare 13 minute un om e muscat de ciini numai in Bucuresti.

+Quote Post
Vizitator_Louie.
mesaj Apr 1 2010, 11:47 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 1 2010, 11:27 AM) *

dragi 10000 muscati anul trecut,
aflati ca si eu am fost muscat de un maidanez la frageda varsta de 7 anisori, undeva pe strada mantuleasa. au urmat zile intregi de chin, adica de injectii in burta, in jurul buricului, la "babes", plus inca 1 saptamana de injectii in mana, parca "rapel" se chemau alea. am mai fost muscat de doua ori de atunci, de proprii mei caini, cand erau bolnavi si ii imobilizam (fara succes, se pare) la veterinar pentru investigatii. cum avusesem grija sa ii vaccinez inainte, nu a trebuit sa repet injectiile in burta, injectii care am auzit ca oricum nu se mai fac in burta si nu se mai fac nici atat de multe si, daca vreti sa va spun un secret, turbarea impotriva careia se vaccineaza toata lumea, nu a mai fost semnalata in bucuresti de foaaarte multi ani de zile. ea practic nu exista printre cainii din bucuresti, trebuie insa avut grija apropo de cainii din brasov sau din orase in care ar putea intra in contact cu vulpi, pentru ca de la ele se pare ca vine aceasta turbare. asta mi-a explicat o veterinara acum vreo 10 ani, o cheama dr. panaitescu si a fost sau mai este directoarea ASA, deci nu ma puteti acuza ca am fi prieteni, ca nu suntem chiar deloc.
in mod paradoxal (pentru unii) nu am ajuns sa doresc moartea tuturor maidanezilor ci mi-am dorit si imi doresc in continuare sa inteleg ce se petrece in societatea romaneasca.
ce-as putea, deci, sa va spun, dragi 10000 muscati anul trecut? ca n-o sa se mai intample? v-as minti. probabil ca si eu, la randul meu, voi mai avea parte de vreo muscatura-doua. credeti ca mi se pare normal? in nici un caz. si pe mine ma incearca sentimente de ciuda si de neputinta. dar am grija sa nu le transform mai departe in ura si sper ca grija asta s-o aveti si voi.
cu cele mai bune ganduri,
Louie

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 12:13 PM
Mesaj #52

Membru veteran

Un posibil viitor muscat:

Draga Louie, empatizam cu tine vis a vis de suferintele prin care ai trecut cand ai fost muscat in copilarie. Nu ne intereseaza faptul ca ai fost muscat de cainii proprii, este un risc pe care ti l-ai asumat cand ti i-ai luat. La fel cum nu ne intereseaza ca un inghititor de sabii isi poate taia omusorul sau un dresor poate fi hacuit de animale.

Faptul ca TU nu ai ramas cu sechele nu implica automat ca restul de zeci de mii de trecuti muscati si de viitori muscati nu vor ramane cu sechele fizice sau psihice, sunt cazuri complet, dar crede-ma COMPLET disjuncte. Presupunand prin absurd ca maine reusim sa punem la cale o logistica incredibila si sa castram intr-o singura zi toti maidanezii, presupunand ca in absenta unei legi punitive totusi oamenii nu vor mai arunca pui pe strada, tot am ramane cu zeci de mii de caini care ar mai supravietui 7-8 ani. daca unul din 10 caini ar musca o singura data pe an pe cineva, tot am mai avea niste zeci de mii de muscati in aceasta perioada, retine in care nu s-ar mai naste niciun pui maidanez si nimeni nu ar mai da caini pe strada. Te las pe tine draga Louie sa faci comparatie intre aceasta lume ideala in care nu se mai naste niciun pui si in care nu se mai arunca niciun pui si lumea reala in care traim, in care la fiecare colt de strada sunt catele cu pui si in care orice idiot arunca pui pe strada.

Intre a-ti proteja semenii si a mentine un anumit pericol in mijlocul oraselor noastre, ce alegi? Cum ii povestesti unui copil mic (plangand speriat la doctor ca a fost muscat) ca nu e nimic grav daca e muscat, ca si tu ai fost si nu ai murit? Pentru ca timpurile extraordinare cer masuri extraordinare, nu cred ca putem sa ne dam dupa copac ca in timp de pace

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 1 2010, 12:15 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Louie @ Apr 1 2010, 11:47 AM) *
dragi 10000 muscati anul trecut,
ce-as putea, deci, sa va spun, dragi 10000 muscati anul trecut? ca n-o sa se mai intample? v-as minti. probabil ca si eu, la randul meu, voi mai avea parte de vreo muscatura-doua. credeti ca mi se pare normal? in nici un caz. si pe mine ma incearca sentimente de ciuda si de neputinta. dar am grija sa nu le transform mai departe in ura si sper ca grija asta s-o aveti si voi.
cu cele mai bune ganduri,
Louie

Draga Louie,
Nu o sa comentez faptul ca te-ai intors dupa asa-zis-ul post final. O sa remarc ca nu vii cu nici-o solutie constructiva, si tot ce faci e sa bagi povesti lacrimogene care nu au nici-o legatura directa cu subiectul dezbatut.
Pentru a fi clar despre ce vorbesc, subiectul dezbatut acum este: cum scapam de animalele vagaboande din oras. Atat ma intereseaza, nu ma intereseaza ce rasa de caini te iubeste mai mult sau daca trebuie sa uram animalele ca sa le eutanasiem. Daca vrei sa discuti povesti lacrimogene, alte topicuri te astepta cu bratele deschise.

Asa ca te rog sa nu mai poluezi acest topic cu comentarii care nu sunt pertinente la:
1. propunerea de modificare a legii, asa cum am enuntat-o si cum o dezbatem
2. efortul efectiv de a produce modificarea legii (scrisori la parlamentari, strangere de semnaturi, etc).

Multumesc,
akanom

Dragi contribuitori,
PA ar trebui sa se ocupe nu numai de caini, ci si de alte animale care nu au ce cauta libere in cadrul unui oras. Sigur, trebuie stabilite limite pentru ca nu ma astept ca cineva sa inceapa sa fugareasca randunici. Dar pisicile si cainii vagabonzi lasati liberi nu au ce cauta intr-un oras care se doreste curat, sanitar, si sigur pentru locuit.

De asememea PA poate fi abilitata sa inspecteze conditiile de trai ale animalelor cu stapan in cazul unor sesizari. Cred ca toti suntem de acord ca cineva - PA - trebuie sa aiba grija ca de exemplu cainii cu stapan sa nu fie folositi in lupte, sau tinuti in conditii improprii,

Dovada mijloacelor financiare de asigurare a intretinerii unui animal este ineficienta, pentru ca resursele pot fi azi si disparea maine. Iar permisul de detinere mi se pare un abuz din cauza ca domesticirea animalelor este una din cele mai vechi ocupatii ale omului, si cred ca un drept al oricarui om. De pe de alta parte as propune o taxa de cipare pentru animalele crescute intravilan considerabila (poate un salariu mediu pe economie) care se restituie detinatorului la un an dupa cip-are, sau la decesul animalului daca acesta se produce inainte de un an. Aceasta taxa are rolul de a confirma suportul pe care detinatorul este pregatit sa-l ofere animalului, si a plati cheltuielile facute cu prinderea animalului in cazul in care acesta este pierdut / abandonat.

De asemenea detinerea de animale in intravilan fara cip ar trebui sa fie fapta penala.

Alte idei ? Se mai ofera cineva sa trimita scrisori ?

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 1 2010, 01:02 PM
Mesaj #54

Guests

Uff, vesti proaste.
Un proiect de lege asemanator cu ce propunem a fost deja dezbatut de senat in 25 noiembrie 2009, si respins.

Mai multe detalii:
http://webapp.senat.ro/sergiusenat.proiect...448&AN=2009

Multumiri domnului Iulian Urban pentru raspunsul rapid la email.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 01:20 PM
Mesaj #55

Membru veteran

Citeaza (akanom @ Apr 1 2010, 01:02 PM) *
Uff, vesti proaste.
Un proiect de lege asemanator cu ce propunem a fost deja dezbatut de senat in 25 noiembrie 2009, si respins.

Mai multe detalii:
http://webapp.senat.ro/sergiusenat.proiect...448&AN=2009

Multumiri domnului Iulian Urban pentru raspunsul rapid la email.

Nu cunosc functionarea celor doua Camere (shame on me) dar:
1) daca se trimite catre CamDep nu aceasta decide in final?
2) inseamna ca nu se mai pot formula proiecte pe aceasta tema?

+Quote Post
Vizitator_Irina.
mesaj Apr 1 2010, 01:23 PM
Mesaj #56

Guests

Sunt de acord. Sustin propunerea de a face o petitie. Poate reusim impreuna sa schimbam legea.

+Quote Post
Vizitator_Nutu.
mesaj Apr 1 2010, 01:26 PM
Mesaj #57

Guests

Vad ce reveniti constat la aceeasi intrebare: ce facem sa eliminam problema repede si eficient. Raspunsul vi-l da Louie in repetate randuri, dar il ignorati complet. Asa ca incerc si eu un raspuns.

NU SE POATE SCAPA DE CAINII VAGABNOZI REPEDE SI EFICIENT, asa cum va doriti. Poate va vine greu sa credeti, dar chiar nu se poate. De ce? Foarte simplu: problema nu sunt cainii, ci oamenii. Imi pare foarte rau ca problema pe care o dezbateti e mai complicata decat o vedeti. Dar asa e. Poate ca ar trebui sa scriu prima propozitie de vreo 10 ori, poate repetitie e mai convingatoare decat argumentul.

Au fost foarte multe actiuni radicale, in forta in multe orase ale Romaniei. In multe dintre ele presa sau ONG-urile nici nu exista, asa ca programele au fost duse la capat (oribila formulare). Urmarea? In 1-2 ani cainii sunt inapoi. Din pamant, din iarba verde ati fi tentat sa ziceti. Guess again.

Cam asta as avea de spus. Sunt sigur, insa, ca va veti vedea de planuri cu acelasi elan. Nu va doresc decat minte limpede si inima curata.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 01:34 PM
Mesaj #58

Membru veteran

@Nutu: Ai dreptate intr-o oarecare masura, problema sunt cainii + UNII oameni care sunt mai degraba oi. Ca sa nu zic ca au si ochelari de cal si oricat le explici de pericolul prezent, fizic, indubitabil reprezentat de caini ei o tin pe-a lor ca nu se poate face nimic, deci sa nu facem nimic

@akanom: Am mai cercetat un pic, Senatul RO are 138 membri in aceasta legislatura. Pentru a aproba sau respinge un proiect iti trebuie jumatate + 1 dar la votul din noiembrie au fost 30 cu DA si 21 cu NU. A fost respins din lipsa de cvorum, nu a picat la vot

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 1 2010, 01:41 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Nutu @ Apr 1 2010, 01:26 PM) *
NU SE POATE SCAPA DE CAINII VAGABNOZI REPEDE SI EFICIENT, asa cum va doriti. Poate va vine greu sa credeti, dar chiar nu se poate. De ce? Foarte simplu: problema nu sunt cainii, ci oamenii. Imi pare foarte rau ca problema pe care o dezbateti e mai complicata decat o vedeti. Dar asa e. Poate ca ar trebui sa scriu prima propozitie de vreo 10 ori, poate repetitie e mai convingatoare decat argumentul.

Sigur ca se poate, dar nu se vrea / legea nu permite. Noi incercam sa schimbam legea.
Daca se aloca fonduri pentru fiecare oras sa existe o capacitate de triere / exterminare de 1000 de caini / zi (sa zicem ca costa 5 euro/caine eutanasiat, 5000 euro / zi cheltuiala, e f putin comparativ cu autostrazile neterminate), in Bucuresti (6 sectoare * 1000 caini / zi = 6000 caini eutanasiati pe zi) putem sa scapam de cei 100.000 caini in 200 de zile, cu un cost total sub 1 mil euro.

Daca cineva ofera premii de 10 lei/cadavrul de caine, ca la sticle goale, iti garantez ca tiganii vor face toata treaba asta mai repede si mai bine decat orice autoritate locala, si ca nu vei mai vedea nici pui de maidanez cata vreme ar exista programul asta.

Cupleaza asta cu niste amenzi cat sa nu poti plati pentru fiecare animal pe care-l parasesti, sau pe care-l ai si e ne-cipat, si asiguri si educarea oamenilor, cu forta.

Singura problema pe care o avem acum este ca asemenea actiuni sunt in afara legii, si oricum necivilizate. Noi vrem sa corectam legea astfel incat sa putem scapa de caini in conditii civilizate si cat se poate de umane pentru fiintele alea amarate care poate nu au nici-o vina ca au ajuns in situatia asta; dar nici noi nu mai putem suporta.

Iar matale si Louie veniti cu acceeasi placa de patefon stricata "nu cainii sunt de vina". Bine, am inteles, dar ce solutie propuneti pentru a scapa de caini in maxim 6 luni ? Pentru ca nici sa traim cu ei nu se mai poate.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 01:46 PM
Mesaj #60

Membru veteran

@akanom: Daca eutanasiem 6000 de caini pe zi, scapam de ei in 20 de zile, nu in 200 smile.gif. Iti dai seama cum ar fi, in 2 saptamani sa nu mai existe risc si mizerie pe strada?

+Quote Post

59 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st November 2019 - 04:58 PM